I H TIPS VOOR VADERDAG Jh Kinderen op de kiek Haast Zoute bolletjes We zijn allemaal klein begonnen Maar vergeet je vrouw niet te kussen Weten de "kinderen al waar ze vader op 16 juni (Vaderdag) mee zullen verrassen t Zo niet, dan hebben wij een goede tip. Er is een autozeem van kunststof in de handel die niet alleen tegen een stootje kan, maar tevens vochtbestendig is. Je hoeft die zeem na gebruik dus niet goed uit te wringen, uit te slaan en te dro gen te hangen. Hij kan vochtig worden opgeborgen in een ko kertje, dat erbij wordt geleverd. Dat „vochtige opber gen" hoeft niet gezien te worden als het in de hand werken van gemakzucht, want „en route" is een droge zeem voor de autorui ten vaak moeilijk te gebruiken, omdat een echt lederen zeem pas goed droogt, als hij zelf vochtig is. De door ons bedoelde zeem van kunststof neemt bovendien in de koker vrij weinig plaats in en kost nog geen zes gulden. Denkt u er dus maar eens over na. Zo'n ca deau is in ieder ge val origineler dan si garetten, sigaren of een stropdas. Dat een romantisch getint en smaak vol fantasiehoedje het altijd nog wint van een hippe Bonnie-and-Cly de- baret, wordt op deze foto van dit charmante meisje wel bewezen. Door het vakmanschap van de fotograaf werd bovendien in de compositie de juiste bij het hoedje passende romantische sfeer geaccentueerd. De stof van het hoedje is kasjmier. Het wordt gedragen met bijpassend sjaaltje van dezelf de stof. (Foto Laane, Amsterdam déP"*» Van de hier voorgeschreven hoe veelheden kunt u 35 koekjes voor één bakblik maken. U hebt ervoor nodig: 50 g (6 eetl.) havermout, 50 g (6 eetl.) tarwebloem, 1 theel. bakpoeder, 60 g (4 eetl.) boter of margarine, 2 eetl. water, drie-kwart theel. zout of zout en selderij samen. Kneed alle ingrediënten door el kaar tot een samenhangende bal deeg. Beboter het bakblik en be stuif dit met bloem. Maak kleine balletjes van het deeg, leg deze op plm. 3 cm afstand van elkaar op het bakblik en druk ze iets plat. Bak de zoute bolletjes in plm. 30 minuten gaar en licht van kleur. Baktijden: oven 7 minuten voor verwarmen, bakblik er middenin schuiven, vlammen temperen tot kleine en zoute bolletjes in plm. 30 min. gaar en licht van kleur laten bakken. Gasoven met thermo staat: middenin de oven plm. 30 min. op cijfer 2 of 3. De kinderen van 1968 zijn groter en zwaarder, bereiken eerder de pu berteit en hebben een kortere groei periode dan kinderen van 60 jaar geleden. Dit zijn de bevindingen van professor J. W. Tanner van het Instituut voor Kindergezondheid van de universiteit van Londen. Tanner heeft feitenmateriaal uit alle delen van de wereld bijeenge bracht. Zo is bijvoorbeeld vandaag een elfja rige schooljongen ruim 10 cm groter en 9 kilogram zwaarder dan zijn tegen hanger in 1908. Sinds het begin van de ze eeuw heeft de verandering in de lengte van kinderen ongeveer 1,3 cm per tien jaar bedragen bij alle kinderen van 5 tot 7 jaar en ongeveer 2,5 cm bij kinderen van 10 tot 14 jaar. Naarmate de kinderen groter werden, is ook de puberteit eerder begonnen. Bij meisjes tonen de gegevens uit ve le landen aan, dat in Europa en Ame rika de eerste menstruatie-periode (van 16/17 jaar in het midden van de 19de eeuw) in onze tijd is gedaald tot de 13-jarige leeftijd. Volwassenen zijn trouwens ook groter geworden. Uit een reeks gegevens uit Noorwegen is gebleken, dat de vol wassenen daar vanaf 1875 gemiddeld 6 mm per tien jaar zijn .gegroeid". En wat in Noorwegen is gebeurd, komt overeen met de ontwikkeling in vrijwel gebracht dat omstreeks de eeuwwisse- het onderzoek van Tanner aan het licht alle ontwikkelde landen. Voorts heeft ling de groei bij de mens doorging tot zijn 26ste jaar, terwijl deze grens in on ze tijd van 18 tot 19 jaar ligt. We menen dat het tijd wordt eens te onderzoeken of in Madurodam nog on derduikers te vinden zijn uit een ver verleden... Het wordt wel een afgezaagde opmer king dat we in een ,Jiaastige" tijd leven, al ondervinden we er op ver schillende manieren dagelijks de lasten van. Ongerekend dan de zaken die we graag wat snéller in orde zouden heb ben. Maar ouder dan deze tijd" is de wens van sommige ouders „haast" te maken, waar het de prestaties van hun kinderen betreft. Het is misschien een zeker tegenwicht tegen het verlangen de kinderen zo lang mogelijk „klein" te houden. Kinderen die te lang aan het handje lopen; jongetjes met al te mooie krulletjes, al te kleuterige kleer tjes, in te kleine bedjes, omdat moeder er geen afscheid van nemen kan en ze klein hemden wil. De wens de kinderen tot flinke mensen te maken - en ook wel eens de ijdelheid van de ouders; moet je ons kind eens zien! - stimu leert sommige moeders om op de na tuurlijke gang van zaken vooruit te lopen. Dit is echter een kleine dwaas heid, die grote gevolgen kan hebben. We bewijzen het kind geen dienst als we het in een stoel vastsjorren om het te „leren" zitten; als we het in een leidsel boven de grond laten bungelen om het te „leren" lopen. Integendeel, het nog te zwakke rugje, de nog niet voldoende gevormde beentjes kunnen er verkrommingen van oplopen, waar ze levenslang mooi mee zijn. Iets ander8 is het „opvangen" van de ontwikkeling. Het is goed als een box kind eens een paar uur per dag mag kruipen in een veilig stuk van de kamer. Dat sterkt inderdaad rug, borst en ledematen en stimuleert ook de on dernemingslust van het kind. We hoe ven het „zindelijk maken" niet te over drijven en er mogen wel lovende, maar nimmer boze woorden bij vallen. Er is echter ook niets tegen een kind dat Deze jonge vrouw draagt een simpele maar zeer aparte bikini van citroengeel Obtel. De wit-omgeboorde beha sluit met een ringgesp en het broekje met een witte ceintuur. Het is een model voor heel jeugdige figuurtjes. goed zitten kan, langzamerhand aan het potje te wennen. Al is het bunge len in een leidsel verkeerd, een kind dat aan leren-lopen toe is, heeft wel behoefte aan steun voor de handjes, aan stoelen, knopjes e.d., die op zijn goede hoogte zijn. En daar kunnen we dus wel weer rekening mee houden. Stellen we onze verwachtingen en eisen te hoog dan brengen we het kind in de war. Een kind onder het jaar weet nog niet hoe het met een boterham met jam moet aanvangen, als deze hem niet gevoerd wordt. Maar een kind van twee kan al heel goed geleerd hebben keurig te eten met een vork, lepeltje of schuivertje. De goede tijd te laten voorbijgaan heeft ook zijn nadelen. Dan vormen zich soms minder pret tige gewoonten of er worden genoe gens overgeslagen die bij een bepaal de kinderleeftijd passen, en die niet meer zo gemakkelijk zijn in te halen. Jetty Willy Breinholst, een van de meest ge lezen auteurs in Scandinavië, heeft een originele „sex-roman" geschreven, waarin hij op kolderieke wijze zowel de commerciële sex-schrijverij als de -schrijvers op ongemeen geestige ma nier in het hemd zet. Hij doet dit met een bruisen de waterval van humor, met een persoonlijke speelse wijze van schrij ven. Het is een roman waarom op zijn minst geregeld gemeesmuild, maar in de meeste gevallen hartelijk gelachen kan worden: een boek bij uitstek ge schikt als origineel geschenk voor Va derdag. U zult het bovendien zelf ook met veel genoegen lezen. („Maar ver geet je vrouw niet te kussen," door W. Breinholst. Uitgave Uitgeverij Hel mond. Prijs f 6.90. Hebt u de tijd nog meegemaakt dat het maken van foto's voor de vrouw taboe was? Zo niet, dan bent u benijdens waardig jong. Want bet is nog niet zo heel lang geleden dat alleen maar vader en grote broer" het fototoestel mochten bedienen, omdat dc vrouw daarvoor niet .tech nisch" genoeg was. De praktijk heeft geleerd, dat dit be grip op een soort discriminatie" berustte, want vrouwen fotograferen net zo goed als mannen, in sommige gevallen zelfs nog beter. Ze hebben wat betreft het fotograferen van kinderen vaak een beter oog voor een bepaalde hou ding of situatie. Ter wille van de eerlijkheid moet er ech ter vermeld worden, dat de vrouw het kind ook meer om zich heen heeft en daarom ook meer gelegenheid heeft van een gunstige situatie te profiteren. Kort geleden werd eens onderzocht wat voor foto's de vier miljoen Ne erlandse foto-amateurs maken. He onderzoek wees uit dat ,,het kind" het meest gefotografeerde doel wit is: van de 4 miljoen foto's waren 3 miljoen kiekjes van kinderen. Om een geslaagde foto te kunnen maken hoeft u echt geen kostbare camera te bezitten. Het gaat er alleen maar om dat u uw toestel met verstand gebruikt, waar door de meest voorkomende fouten kunnen ..orden verme den. "Wat die .historische fouten" dan wel zijn? Schiet nooit op een te grote afstand (10 of 15 meter) een plaatje van uw kind; hierdoor zou het te klein op de foto komen. Een on rustige acntergrond, druk behang of struikgewas, kan een zoekplaatje van uw kiekje maken. Neem liever een egale muur als achtergrond, als he t om uw kind zelf gaat. Het zonnetje in de rug geeft uw foto's vlak en lelijk licht, èn een vertrokken grijns)gezicht van het „slachtoffertje". Laat uw kleine niet in tien verschillende standen poseren, voordat u afdrukt. Hij of zij heeft er anders al lang meer dan genoeg van voor het zover is. En tenslotte, kiek eens anders dan anders. Bijgaande foto is bijvoorbeeld gemaakt vanuit de „geknielde aanslag". En, o, ja, geef het kind iets te doen. Het verschil tussen een geslaagde en een mislukte foto is vaak alleen maar een klein beetje het verstand gebruiken. Deze creatie is niet zozeer als avond japon bedoeld maar meer voor een tuinfeest, ofschoon je natuurlijk buiten wel goed moet uitkijken dat er niet te veel obstakels op je weg komen waar je overheen moet stappen Het is wel duidelijk, dat de stof bij /n. rrnak- sel een grote rol speelt don hei k j\

Soester Courant | 1968 | | pagina 7