Soest toen - Soest nu DELING IN BELGIë SCHRIK IN SAIGON ROOK NIET EN LEEF LANGER S.E.C. GAAT IN HOGER BEROEP ANJERFONDS VERPLICHTE KEURING NODIG WIE WAS NU NUCHTER Het oog gericht op passen voor Berlijn Dinsdag 18 juni 1968 47e Jaargang no. 46 Uitgave Drukkerij Smit Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Voorzitter Veteranenlegioen Soest legde funktie neer Automobiliste reed in paniek trottoir op Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Ernstig gewond na val met bromfiets Bromfietser reed tegen stoeprand Blinde pony in ..De Paardekamp" Ned. Vrouwen Elektr. Ver. SOESTERI OÜRANT Abonn. p. kwart, 3,25, per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdat Aparte ministers voor de Vlaamse en de Waalse economische en culturele za ken en een soort scheidsgerecht in de Senaat om te voorkomen dat de ene helft van het land de andere bena deelt. Dat zijn grofweg de regelingen waarmee de Belgische socialisten en de Christelijke Volkspartij menen dat na vier maanden crisis eindelijk een basis gevonden kan worden om een regering op te bouwen. Dit is een langzaam toegroeien naar een soort federatie, ook al is juist dat woord voor beide partijen nog taboe. Ze er kennen echter in feite dat het weder zijds wantrouwen nu zo sterk is ge groeid, dat niemand nog van een mi nister wil aannemen dat hij zijn krach ten geeft voor totale Belgische belan gen op de twee teerste gebieden: de eco nomie en de cultuur. Men kan het geen capituleren noemen voor de eisen van zowel extremere Vlaamse als Waalse groeperingen die inderdaad een volsla gen zelfbestuur verlangen voor beide landstreken. Het is slechts een erken ning van de historische ontwikkeling die voortschrijdt en die in de richting gaat van steeds grotere splitsing. In Brussel is nu geen der grote partijen meer één. Alle hebben zowel een Vlaam se als een Waalse afdeling in die stad. Alweer een teken hoe de twee taal groepen hun geestverwanten in hun eigen politieke partij niet meer ver trouwen. Nog maar een paar crises en nog een paar van dergelijke stappen en er zijn inderdaad twee Belgiës die nog slechts hun vorst gemeen hebben en wellicht hun minister van buitenlandse zaken en meer niet. Schrikzaaiende raketten De Vietcong specialiseert zich thans in raketaanvallen op Saigon. Eerst in de avond en nacht, nu ook al tijdens het spitsuur, met een evenredig rijkere oogst aan slachtoffers. De Amerikaan se opperbevelhebber in Saigon consta teert dat daar weinig tegen te doen is. De Russische raketten hebben een reik wijdte van enige kilometers zodat het ondoenlijk is het totale gebied van waaruit ze verschoten kunnen worden, voortdurend te bewaken. Maar militair acht hij de raketaanvallen ook niet van veel belang. Dat zijn ze ook niet, zo min als de Duitse V-wapens aan het eind van de tweede wereldoorlog iets af of toe konden doen aan de strijd. De bedoeling is echter ook niet militair: het gaat er om de Vietnamezen in een stemming te brengen dat alles beter is dan voortzetting van het sluipend ge vaar dat ieder ogenblik vanuit de lucht op hen kan neervallen. En waartegen de Amerikanen hen zelfs niet kunnen beschermen in de Zuidvietnamese hoofdstad, laat staan dat ze het dan elders wel zouden kunnen. Zo wordt door de Vietcong het Parijse gesprek psycho logisch begeleid. Vervanging Er is trouwens nog een tweede ontwik keling gaande. President Thieu en vice- president Ky hebben nooit goed met elkaar overweg gekund. Dat is nog min der geworden sinds de president in zijn regering tal van wijzigingen heeft door gevoerd waarbij aanhangers van Ky zijn verwijderd en gematigder personen in hun plaats gesteld. Dat is politiek zo, maar ook militair. De per ongeluk uitgevoerde Amerikaan se aanval op een Zuidvietnamese leger hoofdkwartier heeft door enige gene raals te verwonden weer een dankbaar excuus geleverd om deze heren te ver vangen. Geleidelijk ziet men hoe de fel ste personages, veelal katholieken die uit het noorden stammen, worden ver vangen door Zuidvietnamese boeddhis ten. Hun neigng om eventueel een re gering te vormen waaraan ook het be vrijdingsfront deelneemt, is aanzienlijk groter dan van Ky en de zijnen. Dat kan op twee dingen uitdraaien: dat in Saigon een bewind aan de macht komt dat eventueel bereid is mee te werken aan een oplossing als die bij de Parijse besprekingen uit de bus komt (waarop overigens nog niets wijst) of dat men in Saigon weer eens een staats greep te zien krijgt waarbij de doordou wers als Ky de anderen verdrijven weer eens een interne fikse ruzie met de boeddhisten krijgen zoals t?n tijde van Diem en het drama vrijwel van voren af aan herbegint. Als het aan de Amerikanen ligt, zal het tweede niet gebeuren - maar de Zuidvietnamezen zelf hebben al eens eerder de V.S. en de hele wereld voor onaangename verras singen gesteld. De levensverwachting neemt voor de mannen in ons land geleidelijk af. Dat wil zeggen, dat jongens die thans ge boren worden gemiddeld niet meer zo oud zullen worden als jongens, die wat langer geleden werden geboren. Deze ontwikkeling is onderwerp van studie en men kan zich niet aan de gedachte onttrekken, dat het roken van sigaret ten hierop een belangrijke invloed moet hebben. In ons land overlijdt namelijk één op de vijf mannen aan de gevolgen van het roken. Dit betekent, dat de kans op longkanker of op een hartinfarct bij rokers in werkelijkheid nog groter is dan deze 20 n,'o, aangezien het totaal aantal mannelijke rokers van 15 jaar en ouder 64 bedraagt (volgens de in 1967 gehouden T.O.N.-enquête). Ruim 30 °/o van de mannelijke sigarettenro kers, als hierboven bedoeld, overlijdt derhalve aan de gevolgen van dit ro ken. Bovendien worden rokers vaker ziek dan niet-rokers. Vergelijking van de T.O.N.-enquéte met vroegere gegevens leerde, dat gelukkig het aantal mannelijke rokers geleidelijk afneemt, terwijl daarentegen het aan tal rokende jonge vrouwen toeneemt. Men is geneigd deze ontwikkeling van het rookpatroon bij vrouwen te verge lijken met dat bij mannen na de eerste wereldoorlog. Men dient zich voortdurend te bezin nen op de vraag, hoe de werkelijk zeer ingewikkelde rook-problematiek moet worden opgelost. Het mag in dit verband bekend worden verondersteld, dat vele mannen bijzon der graag met roken zouden willen op houden, als zij maar wisten hoe. De indruk bestaat, dat het soms eerder het gevoel van verslaving is, dat ten grond slag ligt aan de wens met roken op te houden dan de vrees voor de ernstige gevolgen van het roken. De gezondheid van millioenen mannen wordt nu al bedreigd door het gebruik van sigaretten en shagtabak. Voor mil lioenen vrouwen zal in de nabije toe komst hetzelfde gelden. Beide tabaks producten zullen moeten verdwijnen, xoals destijds snuiftabak en nog niet zo lang geleden pruimtabak. De voorzitter van de afdeling Baarn/ Soest van het Veteranen Legioen Ne derland heeft donderdagavond op de in café Soestdijk gehouden jaarvergadering zijn funktie neergelegd. Wie de schei dende heer Klaui zal gaan opvolgen, moet het bestuur nog onderling gaan uitmaken. Vermoedelijk zal het de heer F. I. M. van der Laan worden, die don derdag als nieuw bestuurslid is geko zen. Ook de heer G. Blom werd tot bestuurslid gekozen. Hij vult de va cant gekomen jlaats op van de pen ningmeester, de heer Andriesse, die wegens vertrek naar elders ook zijn plaats beschikbaar heeft gesteld. Op de jaarvergadering is bes.uten. het hoofdbestuur te verzoeken, de horizon tale communicatie (tussen de verschil lende afdelingen onderling) te bevor deren. Naar de mening van de afdeling Soest dient echter ook de verticale com municatie gestimuleerd te worden. Blijkens het jaarverslag van secretaris H. E. Karsters is de afdeling Soest/ Baarn het afgelopen jaar weer bijzon der actief geweest. Verleden jaar juli werden bezoeken aan de Nato-tapoe en de open dag op Soesterberg georgani seerd, iets wat ook dit jaar weer zal gebeuren. Verschillende ontspannings avonden met politie, marechaussee en K.P.S. werden met veel succes georga niseerd, terwijl tevens lezingen werden gehouden over het begrip „vrijheid" en de ontwikkeling van de strijdkrachten. De laatste activiteiten in het vereni gingsjaar waren de ontvangst van Ca- nadeze oorlogsveteranen en de organi satie van een druk bezochte filmavond. Volgend jaar bestaat de zeer actieve afdeling Soest/Baarn vijf jaar. Ter ge legenheid hiervan zal in Soest de lande lijke jaarvergadering worden gehouden, wat betekent, dat zo'n 1500 tot 2000 oud-strijders naar Soest (Soesterberg) zullen komen. De 21-jarige automobiliste J. R. S. alhier raakte zondagvond omstreeks zeven uur door de drukte bij de kermis plotseling de kluts kwijt. Zij raakte in paniek en schoot met haar auto het trottoir op. Eerst ramde zij een aantal boompjes om vervolgens de bijna 7-jarige R. L. W., die daar met zijn kinderfietsje reed, te scheppen. Het jongetje werd in een tuin geworpen. Met een gebroken linker been is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Het bestuur van de voetbalvereniging S.E.C. heeft besloten, in beroep te gaan tegen de uitspraak, die de Haagse recht bank heeft gedaan in een kort geding, dat S.E.C. heeft aangespannen tegen de K.N.V.B.. De rechtbank wees de eis van S.E.C. om in de derde klasse te mogen blijven spelen, van de hand. In overleg met de raadsman, mr. A. A. van Peppelenbosch uit Amersfoort is beslo ten, in hoger beroep te gaan. Het gaat nog altijd om de gevolgen van de twee invallers, waarmede S.Ê.C. op 21 januari na de rust tegen Zeist speelde. Zeist protesteerde na afloop hiertegen en kreeg ook gelijk, maar beide clubs kregen van de K.N.V.B. be richt, dat de zaak maar als afgedaan moest worden beschouwd, omdat het resultaat van de wedstrijd voc*- beide clubs toch niet meer van belang zou zijn. Enkele weken later bleek Zeist echter nog voor degradatie in aanmer king te komen, waarna de K.N.V.B. besloot om de strijd alsnog te laten overspelen. S.E.C. deed dat onder pro test, verloor bovendien de wedstrijd (evenals het protest) en was daarmede op de rand van degradatie gekomen. Toen ook de daarop volgende wed strijd tegen Donar nog werd verloren, was de degradatie voor S.E.C. een feit. Het jonge bestuur heeft alle pogingen in het werk gesteld om de K.N.V.B. tot andere gedachten te brengen. De mo tieven waren daarvoor ook wel aan wezig. Het doet inderdaad wat vreemd aan, wanneer een eenmaal genomen be sluit weer wordt ingetrokken. Dat voer de voor de Haagse rechtbank ook de raadsman van S.E.C. aan, doch zonder succes. De rechter meende, dat K.N.V.B. in staat moet kunnen zijn om een door haar begane en erkende blunder te her stellen. Vreemd is ook, dat de K.N.V.B. zich op verschillende artikelen heeft beroepen i om de wedstrijd te laten overspelen. Toen bleek, dat het ene artikel van het reglement niet houdbaar en niet van toepassing was, baseerde men het be sluit om de wedstrijd te laten overspe len op een ander artikel. Het hielp S.E.C. echter weinig, toen het hierop wees. Het tragische is bovendien, dat aan het eind van het seizoen bleek, dat indien de wedstrijd tussen Zeist en S.E.C. niet zou zijn overgespeeld, geen van beide ploegen gedegradeerd zou zijn. In de periode van 24 juni t.m. 6 juli a.s. (de dagen rond de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard), zal de Provinciale Anjercollecte worden gehouden. Het Provinciaal Anjerfonds is een onderdeel van het landelijk Prins Bernhardfonds. Het Prins Bernhardfonds werd te Londen in 1940 kort na de bezetting van Nederland gesticht met het doel het Nederlandse aandeel in de geallieerde oorlogsvoering te helpen versterken. Dankzij de sympathie en de onophoudelijke offervaardigheid van alle in de vrije wereld vertoevende Nederlanders versterkte in de jaren 1940-1945 een ingezameld bedrag van in totaal 21 miljoen gulden de oorlogsinspanning. Door het einde van de oorlog kwam deze taak te vervallen. Het Prins Bernhardfonds heeft zich toen onder regentschap van zijn naamgever, Prins Bernhard, een geheel nieuw doel gesteld, nl. het ver lenen van financiële steun aan diverse instellingen en verenigingen in het land, die zich op het culturele vlak bewegen (kunst, volksontwik keling, jeugdzaken enz.). Deze steun strekt zich uit van amateurver enigingen tot hulp aan het Nederlands Ballet, aan Wetenschappelijke publicaties enz. enz. De opbrengst van de in de provincie Utrecht te houden Anjercollecte komt geheel ten goede van verenigingen in deze provincie. Ook verenigingen uit de gemeente Soest zijn in de afgelopen jaren reeds gesubsidieerd. Dit jaar ontving de Stichting Dorpshuis Soesterberg een niet onaanzienlijke bijdrage in haar bijzondere activi teiten. Doel van de te houden collecte is nu: alle voor genoemde steun be nodigde gelden bijeen te doen brengen door het Nederlandse volk, dat zelf verantwoordelijk is voor de eigen cultuur. Deze grote verantwoor delijkheid rust op de schouders van de gehele Nederlandse bevolking, waaronder ook de inwoners van de gemeente Soest. GEEFT BLIJK VAN UW VERANTWOORDELIJKHEID BEWUST TE ZIJN! Koopt daarom naast uw gewone jaarlijkse bijdrage één van de in be perkt aantal beschikbare, speciaal vervaardigde sleutelhangers met een foto van Prins Willem-Alexander, waarvan de kosten minimaal 0,50 bedragen. Mocht U op andere wijze uw hulp willen bieden, n.1. door ook te collecteren voor dit doel, dan bent U van harte welkom. Contactadressen zijn: Mevr. P. J. Oranje-Entink, Heideweg 66 te Soest, tel. 2041; Mevr. M. van Weering-Postma, Heideweg 80 te Soest, tel. 2163; Mevrouw J. E Hoogendoorn-Lagendaal, Ruysdaellaan 20, Soest, tel. 2725 en de heer F. van Essen, Postweg 79 te Soesterberg. Op de Dorresteinweg is zondag het 16- jarige meisje M. P. J. van R. alhier ern stig gewond geraakt, toen zij met haar bromfiets kwam te vallen. Op de duo zat de 15-jarige G. van D., eveneens uit Soest. Hij werd slechts licht gewond. Beiden zijn echter naar het ziekenhuis gebracht en daar opgenomen. Het meisje bleek een schedelbasisfractuur te hebben. De oorzaak van het ongeval is niet be kend. Vermoedelijk beschikte het meisje over onvoldoende rijvaardigheid. Door onbekende oorzaak is zij in ieder geval tegen het trottoir gereden en gevallen. Langs de spoorlijn AmersfoortSoest- duinen viel gisteravond de 16-jarige bromfietser H. van V. uit Haastrecht. De jongeman liep bij zijn val een gekneusde schouder op. Na in Zonnegloren te zijn behandeld, kon hij naar de ouderlijke woning in Haastrecht worden gebracht. Op de Burg. Grothestraat reed zaterdag avond de 17-jarige bromfietser T. v. d. B. alhier met zijn voertuig tegen de stoeprand, waardoor hij kwam te vallen. Dokter Schutte, voor wiens huis het ge beurde, verleende de eerste hulp. De bromfietser is voor verdere behandeling naar Zonnegloren gebracht. Nu onze regering nog geen maatregelen heeft genomen om te komen tot een ver plichte autokeuring, gaat de A.N.W.B. vast over tot het verrichten van auto keuringen op vrijwillige basis. Het is namelijk uit de ongevallenstatis tieken wel gebleken, dat een periodieke controle dringend noodzakelijk is. Er rij den te veel auto's rond in ons land, met gebreken die al lang hadden moeten worden verholpen. Er worden ook auto's op de wegen los gelaten, die een groot gevaar betekenen voor de weggebruikers. Het nadeel van een vrijwillige keuring is natuurlijk, dat daar niet de onverschil lige, lakse en roekeloze automobilisten verschijnen die met verwaarloosde en ondeugdelijke auto's rondrijden. Daarom zal de regering toch snel een wettelijke verplichting op een periodieke keuring moeten afkondigen. Afgelopen zaterdag heeft een 15- jarige blinde pony onderdak gekregen in het paardenrusthuis „De Paarden kamp" aan de Birkstraat alhier. Het nog jonge dier heeft een bijzonder zwaar en hard leven achter de rug. In Den Haag trok het dier jarenlang ccn schillenkar, maar de verdiensten van de pony werden zeer slecht geho noreerd. Op onverklaarbare wijze is het dier de laatste jaren geheel blind ge worden. Pukkie, zoals het pony-paardje heet, vraagt uiteraard daardoor een zeer bij zondere verzorging. Het stichtingsbe stuur van „De Paardenkamp" is zich dat ook zeer goed bewust, doch heeft niettemin gemeend, het nog betrekkelijk vreugde gedurende misschien nog een groot aantal jaren te geven. Pukkie is in ieder geval verder zeer gezend. Het ligt in de bedoeling, om hem tezamen met Frits straks wat meer bewegingsvrijheid te geven dan alleen in zijn stal kan worden geboden. In Den Haag stond hij in de binnenstad in een pakhuis, ver van het leven om hem heen. De aankoop van de blinde pony is mede mogelijk geworden door bijdragen van de Haagse Dierenbescherming en een uit dezelfde stad afkomstige fami lie. Ofschoon Pukkie ai veel levens vreugde is ontnomen, mag hij in „De Paardenkamp" toch heel wat meer ver wachten dan hij in Den Haag ooit had durven hopen. Het programma van de Ned. Vrouwen Electriciteits Ver. vermeldt de navol gende activiteiten: 10 september ex cursie naar Kon. Kwekerij „Moerheim" te Dedemsvaart; 18 september vrolijke middag (voordracht) in zaal „Brand punt" te Baarn; 9 oktober bezoek aan Consumentenbeurs, havens en Oud-Rot terdam te Rotterdam; 16 oktober le zing in het Anna Paulownahuis. Ter afsluiting van het zomerprogramma bood de fa. Philips Nederland N.V. de leden van de N.V.E.V. afd. „Eemland", een demonstratie aan van de nieuwste kleine electrische toestellen. De presidente, mevrouw A. Hosman- Aartsen verwelkomde de aanwezigen en vooral de demonstratrice van de fa. Philps, mevrouw Glabbeek. Er werd uitvoerig inlichtingen en de monstraties gegeven van koffiemolens en koffiezetapparaten, citruspersen, strijkijzers, haarkrulset, tafelventilato ren, haardroogkap enz. De koffiezetap paraten zijn allemaal volgens het fil- telsyseem. De deksels zijn van bruine kunststof, zodat de ultraviolette stralen geen invloed kunnen hebben op de in houd. In een enkel ogenblik kunnen citrusvruchten volkomen uitgeperst wor den door de electrische vruchtenpers. Vooral het stoomstrijkijzer met maatje voor het benodigde water kreeg de volle aandacht van de aanwezigen. Al deze toestellen waren welwillend in bruikleen afgestaan door de fa. Schoen maker, alhier. Nadat er een verloting was gehouden bracht de presidente dank voor het gebodene onder aanbieding van een at tentie. Voor de balie: ,En ik kan niet alle leerlingen aan een bloedproef onderwerpen voor ze achter het stuur gaan zitten" riep de rijschool houder U. de Z. een tikkeltje opge wonden uit. De officier van justitie had hem namelijk verweten, een lichtelijk aangeschoten loodgieterszoon te hebben les gegeven. ,Maar U merkt het toch wel, als een leerling gaat slingeren met de wagen?" vroeg de politierechter verbaasd. „Jawel, maar toen ik het merkte, merk te die glazenwasser het ook. En toen ik hem liet stoppen, stonden we al te gen elkaar. Bovendien slingerde mijn leerling niet zozeer door de drank als- wel door het onverwacht opduiken van die lange ladderwagen uit dat smalle zijstraatje. Hij probeerde er nog met een boog omhéén te komen." Het besluit van de Oostduitse regering dat voortaan ook Westduitsers een pas met visum moeten tonen als ze over gebied van de D.D.R. naar Berlijn gaan, heeft een golf van vergaderingen te weeggebracht. Het kabinet in Bonn be spreekt de zaak, de drie westelijke ge allieerden - nog steeds als bezetters verantwoordelijk voor de status van West-Berlijn - doen dat evenzeer. De vraag is alleen: waarom? De nu ge nomen maatregel werd allang verwacht - de Oostduitse regering heeft nu een maal de mogelijkheid om de passen- controle uit te voeren, die behalve winst voor de schatkist ook betekent dat hier mee een soort erkenning van de D.D.R. wordt afgedwongen. En naar die erken ning snakt de D.D.R. al lang. Het is in zekere zin ook een konsekwentie van de bestaande toestand: West-Duitsland en Oost-Duitsland zijn voor elkaar bui tenland geworden. Ook voor de heffingen voor het visum en op het personen- en vrachtvervoer is een redelijke argumentatie te vinden. Tenslotte drukt de last voor onderhoud van wegen en dergelijke op de D.D.R., hoewel die eigenlijk geen belang heeft bij het verkeer van West-Berlijn naar de bondsrepubliek en omgekeerd. Niet dat de redelijke argumenten hier de hoofdrol spelen: het gaat er om de po sitie van West-Berlijn wat moeilijker te maken. Dat is wat eleganter en min stens zo effectief. De blokkade joeg West-Duitsland en de geallieerden op hoge kosten, de passenregeling zal dat eveneens doen met het verschil dat daardoor de D.D.R. de profijten op strijkt. Tegen de maatregelen is niets te doen. Er zullen wel wat papieren protesten komen en dat is dan dat. Voor het ove rige is het wachten tot eindelijk de hele kwestie van de Duitse deling wordt op gelost, maar zoals het er nu uitziet kan dat heel, heel lang wachten worden. KANTMAN. „O juist, en daarom slingerde hij zeker nog toen hij op z'n benen stond" zei de rechter droog. „Bovendien ben ik verantwoordelijk" zei de rijschooldirecteur verontwaar digd, „want ik heb het rijbewijs en een leerling lest onder mijn toezicht. Het maakt dus helemaal niet uit of een leerling nuchter is of niet, als de ver antwoordelijke instructeur maar nuch ter is en de juiste beslissingen neemt". ..En waarom reed deze leerling dan te gen die glazenwasserskar op?" „Omdat die glazenwasser niet uit z'n doppen keek en achter die lange lad ders bleef doorduwen, ook al kon die niet zien wat er allemaal aankwam. Die ladders staken al dwars over de rijweg voordat die vent tevoorschijn kwam uit dat steegje. ,t Was zijn schuld." „Dat heeft niets te maken met het rij den onder invloed" weersprak de poli tierechter. „Bovendien was die kar er eerder dan de auto en had de auto geen voorrang meer, omdat U niet ge lijktijdig maar later naderde. Maar U staat hier terecht, omdat uw auto werd bestuurd door iemand die daartoe niet in staat kon worden geacht." „En als de cursist eens nuchter was geweest en ik had gedronken, hoe had het dan afgelopen?" informeerde de verdachte. Dan had de auto vermoedelijk niet zo ;evaarlijk geslingerd" dacht de rechter ,en dan zou hij misschien ook tijdig ge remd hebben voor die ladderwagen." ,Dan was ik dus vrijuit gegaan „Dan was er niets gebeurd en dan had de polite ook geen proces-verbaal op gemaakt." „Dan beken ik hier bij deze, dat ik dronken was en mijn cursist niet" zei derijschooldelinkwent, „Die dranklucht in de auto was van mij afkomstig". Maar de troef die deze gedaagde uit speelde, deed zijn kansen in dit juri disch spel niet keren. Want de leerling had niet op tijd geremd en de auto had wel vervaarlijk geslingerd en de ladder wagen was behoorlijk geraakt. Zelfs zo, dat de stukken er af vlogen, leerling en leraar wat hoger op de maatschap pelijke ladders waren gestegen en een houten wiel was gebroken. En de rech ter oordeelde dat drankmisbruik van de instructeur de zaak nog erger maak te in dit geval omdat nu was gebleken, dat beiden onbekwaam waren een mo torvoertuig naar behoren te besturen. „Maar ik had een glaasje op, ik liet me rijden", betoogde de verdachte. De officer noemde dit gepraat „over bodige smoesjes". De verbalisant had volgens hem duidelijk geconstateerd wie er niet capabel was een motorvoertuig te besturen en de verdachte had in elk geval tijdig dienen in te grijpen, toen hem bleek dat zijn leerling niet remde bij het naderen van de ladder wagen die zich reeds op het volgende kruispunt bevond. Daarvoor heeft een instructeur een extra pedaal op de voetrem. Veel erger is echter, dat ver dachte iemand zijn auto heeft laten besturen die onder invloed verkeerde van sterke drank. Hij kon weten dat dit tot ernstige ongelukken aanleiding kon geven. Daarom eiste de officer twee weken gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. „De doodklap voor mijn bedrijf" riep de rijleraar ontzet uit. „En we hebben no ta bene geen van bedden gedronken!" „In elk geval hebt U geen van beiden opgelet en geen van beiden op tijd ge remd" concludeerde de rechter. Maar het werd voorwaardelijk. Mooi, daar zullen we d'r eentje op ne men" zei verdachte tegen de getuigen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1