I m I MOEDER NEEMT ER OOK EENS EEN MAKKELIJKE DAG VAN Vakantie, dolce far niënte, heerlijk nietsdoen. Deze begrippen roepen een wereld van genot op. Wie geen weken achtereen alle dagelijkse beslommerin gen in de steek kan laten, gaat er af en toe toch wel een dagje uit. En ook één zo'n dagje kan een mens een gevoel ge ven herboren te zijn. Jawel, een mens. Maar moeder behoort dan blijkbaar niet tot de ..mensen". Want als zij met haar gezin na een dagje uit thuiskomt, wacht haar de plicht eten op tafel te zetten. Als iedereen vrij heeft, is moeder dus nog in de weer. Maar ze kan het zich wel wat gemakkelijker maken, als ze haar taak eens wat makkelijker opneemt door een eenvoudig middagpotje klaar te ma ken. U moet het ervoor over hebben de avond tevoren alles te prepareren. Dan zal het u lukken na het dagje-uit in een wip een heel smakelijke en voedzame schotel op tafel te zetten. Probeert u het eens met een verfijnde aardappel schotel k la Savoyarde. U hebt er de volgende ingrediënten voor nodig: 150 k 200 gram geschilde aardappe len per persoon, dezelfde hoeveel heid uien en 75 tot 100 gram kaas per persoon. Snijd de aardappelen In dunne schijfjes en blancheer ze even, dat wil zeggen: laat de schijfjes in kokend water met zout twee minuten koken en giet ze daar na af. Fruit de schoongemaakte uien in wat maisolie bijna gaar op een laag pit je, zodat ze net niet bruin worden. Wrijf een vuurvaste pan met boter in en leg eerst een laagje aardappelen In, dan uien, dan weer aardappelen en uien. Zet de schaal daarna koud weg totdat u de schotel wilt gebruiken. Het be9te is de schotel in de ijskast te be waren, waar ze afgedekt zeker een dag of drie-vier kan blijven staan. De kaas het best kunt u daarvoor Zwitserse gruyère nemen doet u er pas op als de dag is gekomen waarop u het gerecht opdient. Leg de kaas in dunne schijfjes gesneden op de laatste uienlaag. Los een bouillonblokje in kokend water op en giet het vocht over de kaas, zodat het net de tweede aardappellaag bereikt. Een paar klontjes boter er bovenop en het geheel 30-40 minuten in de oven zet ten. U hebt dan een gerecht dat aan alle eisen vain een hoofdmaaltijd beant woordt. Wilt u enkele variaties aanbren gen? Wat borrelworstjes uit blik, apart verwarmd op de kaas leggen, of wat uit gebakken mager spek. Eet smakelijk. FOTO-TIPS Kijk of omgeving en achtergrond rustig zijrt bij het fotograferen van mensen kijk of het te fotograferen object niet te veel wordt overschaduwd. Even bij- flitsen heldert de schaduwen op. Gebruik voor kleurenfilms altijd blauwe flits lamp jes; kijk naar de afstand. Voor opnamen van personen is de beste afstand ongeveer 21lt meter, zowel binnen als buiten; kijk bij het vastleggen van een landschap naar een voorgrondobject, b.v. een hek, een struik of een persoon. Daardoor krijgt de landschapsfoto diepte. Zorg ook dat de lijn van de horizon boven of on der de middellijn van de foto komt te liggen; kijk binnenshuis ook in een tent, boot of caravan of er genoeg licht is voor momentopnamen. Als het kan, flits dan. Zorg dat dit flitslicht niet weerkaatst in spiegelende oppervlakken. Als het vertrek erg rokerig is, ventileer dan eerst even; kijk bij het fotograferen van kinderen of ze argeloos bezig zijn. Laat ze liever niet poseren, dat maakt de foto onecht; kijk bij de fotohandel naar al deze een voudige hulpmiddelen: kleurfilters, voor- ze tienzen, flitsapparaten, aangepaste films en nog veel meer. Ze maken foto graferen tot een enorm boeiende hobby, die altijd weer nieuwe perspectieven opent. De fotohandelaar is tevens advi seur. Hij geeft op elke vraag een vakkun dig gnt woord. LEVENSVREUGDE IN DE EFTBING In het hart van Brabant ligt in een gezonde bosrijke omgeving een ontspanningspark zo origineel en veelzijdig, dat het nergens anders in Nederland zijn weerga vindt. U hebt het misschien al begrepen, we bedoelen het Sprookjes- Ontspanningspark De Efteling. Jong en oud kan hier, ieder op zijn eigen manier onbevangen naar hartelust genieten. Nergens elders worden de kinderen zo reëel en tastbaar geconfronteerd met hun vrienden en vriendinnen uit de sprookjeswereld en voor de ouderen zijn de reacties welke bij het zien van de sprookjesfiguren worden opgewekt een bron van genot. Maar niet alleen voor kinderen is een bezoek aan De Efteling een openbaring. Ook de ouderen kunnen er een heerlijke dag doorbrengen, want er is daar juist voor hen, die als volwassenen de harde wereld van de realiteit zijn binnengegaan en dagelijks met dingen worden geconfronteerd die allerminst iets met feeën, droomprinsen en andere lichtvoetige wezens uit de sprookjeswereld te maken hebben veel te genieten wat hen voor één dag de zorgen van de strijd om het bestaan van de schouders neemt. U kunt met en voor uw kinderen een bezoek brengen aan dat unieke ontspanningspark te Kaatsheuvel, maar bet is wel zeker, dat u ook zelf volkomen ontspannen naar huis zult terugkeren. Natuurlijk is het Sprookjesbos hèt grote evenement voor de jeugd, omdat voor haar een groot aantal sprookjes in hun natuurlijke omgeving in klank, beeld en beweging in De Efteling tot werkelijkheid, tot leven komen. Om er enkele te noemen, ze kun- Dreigend uitziende monster-krijgers bewaken het oos terse paleis, dat de nieuwsgierigheid van de bezoekers in hoge mate opwekt. Een van de sprookjesfiguren uit de wereld waar alle verhoudingen zoek zyn. De man met de giraffenek kan ook zijn hoofd laten zakken, tot grote hilariteit van de kleine (en grote) toeschouwers. nen daar persoonlijk kennismaken met Doornroos je, Hans en Grietje, Sneeuwwitje, de Zes Dienaren, Roodkapje, Dansende schoentjes, de Magische Klok. de Vliegende Fakir en niet te vergeten De Indische Waterlelies, figuren uit een sprookje, geschreven door koningin Fabiola. Verder is er in het ontspanningspark een giganti sche speeltuin. Overschaduwd door hoge bomen vindt de jeugd daar meer attracties dan ze op één dag aankunnen. Er zijn daar elektrische draai-, zweef- en jeepmolens; er is een ponybaan en een ponymanege, een kleuterhof met kleuterbad; er zijn kleine draaimolens, er is kinderspoor-empla- cement en nog veel meer. Het geheel is aangelegd in een sfeer en stijl, zo romantisch, dat de kinderen het gevoel hebben in een andere wereld te leven. UNIEKE STOOMCARROUSEL De stoomcarrousel van het ontspanningspark is zelfs de enige originele ln heel Europa. HU werd meer dan 00 jaar geleden om precies te zyn in 1903 gebouwd en vertegenwoordigde het sum mum van vermaak voor onze grootouders ln hun jonge tjjd. Met zUn wiegelende gondels, steigerende paarden en springende biggen blijkt de carrousel ook nu nog een van de grootste attracties voor Jong en oud te zUn; hU Is dus een van de weinigen die de tijd heeft Misschien ziet u het op deze foto niet meteen, maar als u dit huisje genaderd bent is er geen twijfel mogelijk: bovenaan de trap staat Roodkapje, die een bezoek aan haar grootmoeder gaat brengen. overleefd. Zelfs het oude gebruik, al draaiend ser pentines naar uitverkorenen te werpen, wordt nog druk beoefend, een bewUs dat de oude romantiek nog niet dood is. U vindt in het ontspanningspark ook een zwembad met grote zonneweiden, gelegen tussen hoge denne- bossen. Verder worden er plannen uitgewerkt voor de aanleg van een ouderwets miniatuur-stoomtrein- tje door het park, alsmede de aanleg van een zeld zame plantentuin. Er bevinden zich ook grote vij vers, omzoomd door gazons, bloemen en bomen op het terrein van De Efteling. Men kan daar heerlijk luieren en genieten van zon en water. Aan de aan legsteiger liggen 70 boten klaar voor de watersport liefhebbers. Ter geruststelling kan worden gezegd dat de speciaal aangelegde vijvers ondiep zijn en dus geen gevaar voor kinderen opleveren. We zouden de lofzang op dit unieke ontspannings park nog lang voort kunnen zetten, maar het ls wel duidelijk dat woorden te kort schieten. Gaat u er zelf eens een kijkje nemen dan zult u al spoedig tot de ontdekking komen dat het bezoek aan De Efte ling een reis naar Kaatsheuvel dubbel en dwars waard is. Tussen haakjes, u hoeft er niet te verhon geren want ln het bij het ontspanningswerk beho rend restaurant kunt u niet alleen verfrissingen krijgen, maar ook een smakelijk maaltje. En daar zit hij dan tussen de struiken, onze vriend Repelsteeltje, die denkt dat niemand weet dat hij Repelsteeltje beet. CATTY-TIP van de bekende dlerenjour Jan van Rheenen IN VAKANTIETIJD Waar blijven we met de p. wanneer we op vakantie gaa, Ml88chlen trekt u In een vakan tlebungalow en kunt u het dier meenemen. Wellicht 18 het moge lijk poes thuis te laten In zijr eigen, vertrouwde omgeving en hem daar door een bevriende relatie te laten verzorgen, wie u dan op uw beurt dezelfde dienst kunt bewijzen. Sommige dieren raken dan echter toch uit hun gewone doen, vooral als zij hun tijdelijke verzorger niet kennen Mogelijk ook kan poes uit loge ren worden gestuurd bij vrienden of kennissen. Maar dan de gast heren wel op het hart drukken, dat zij het dier vasthouden, want anders bestaat de mogelijkheid dat het verdwaalt. Tenslotte heb ben we dan nog de dlerenpen- slon8. Deze nemen uw poee, voor wie u vooral tijdig dient te bespre ken, e'leen maar op als het dier tenm'nste 1 maand tevoren Is In geënt tegen kattezlekte. Inenting tegen niesziekte Is niet verplicht, maar wel zeer gewenst. WAT TE DOEN NA EEN ONVERSTANDIGE ZON-DAG? Ondanks alle waarschuwingen tegen het te lang of onverstandig zonnebaden brengen er elk jaar weer opnieuw men sen enkele dagen of langer in bed door omdat ,,de vellen erbij hangen". Vooral het voorjaar is voor onverstandige zon- aanbldders funest. De hunkering naar zon is dan na de lange barre winter zo groot, dat de eerste zonnedag door ve len geheel aan de zonnegod wordt ge wijd. Het ln donkere tijden verzwakte organisme wordt dan soms door de lang durige. Intensieve bestraling zo geprik keld, dat er zelfs sluimerende ziektes kunnen uitbreken. U weet toch dat voor hart- en longpatiënten een zonnebad ver boden is Wat velen echter niet weten Is, of ze volmaakt gezond zUn of de een of andere sluimerende kwaal onder de leden hebben .Een gewaarschuwd man telt ook hier voor twee, want met het dempen van de put als het kalf ver dronken is, Is men er in zo'n geval niet. Wat kunnen we doen als onze huid, oi> danks alle voorzorgen 's avonds toch verbrand blijkt te zijn of heet en gloeie rig aanvoelt als we thuis komen? Voelt u zich rillerig en merkt u dat uw pols veel sneller slaat dan gewoonlijk, controleer dan eerst of u koorts hebt. Is dat zo, beslis dan of het misschien verstandiger zou zijn de arts erbij te roepen: ga in ieder geval naar bed en hoed u voor tocht; behalve koorts wijzen hoofdpijn, luste loosheid, te sterke roodheid van de huid en dodelijke vermoeidheid erop, dat u te veel van het goede hebt ge had en maatregelen moet nemen; behandel de pijnlijke plekken elk uur met crème waarin zo weinig mogelijk waterdelen voorkomen, of met een zonnebrandlotion zonder alcohol; u lornt de pijnlijke plekken ook behan delen met een papje van een lepel on gekookte melk. een lepel meel en een lepel borax en dit op de met komkom- mermelk gereinigde huid leggen; bij zonnebrand met blaas jesvorming de arts waarschuwen in plaats v. met huismiddeltjes te gaan knoeien; loopt alles nog met een sisser af, dan nooit de volgende dag weer ln de zon gaan liggen, tenzij u er prijs op stelt een verbranding in de tweede graad op te lopen. ACHT DAGEN IN HET GOEDE SPOOR VOOR VEERTIG GULDEN De verkoop van het achtdaags al gemeen abonnement van NS heeft de laatste jaren een enorme stij ging ondergaan. In 1967 werden er 67.000 verkocht tegen 49.000 in het jaar daarvoor. Bij NS verwacht men dat men dit jaar de 75.000 zal bereiken. Sinds 1962 is de prijs van het acht daags abonnement niet verhoogd. Die prijs bedraagt 40,— voor een abonnement tweede klas en 60, voor de eerste klas. In 1962 werden er nog geen 700 stuks van verkocht, maar sindsdien ls dit abonnement snel populair geworden. Uit de cij fers blijkt dat de meeste achtdaag se abonnementen worden verkocht ln de periode juni-september.

Soester Courant | 1968 | | pagina 7