Soest toen - Soest nu t Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 DE DUITSE EENHEID Dr. M. van Driel voorzitter Evenementen- commissie Soester Zakenkring plotseling overleden V.V.V.-nieuws Luchtmacht- tentoonstelling op Soesterherg OPBRENGST RODE KRUIS COLLECTE Het oog gericht op medeoliehtiffheid MENSEN BESCHERMING Vrijdag 21 juni 1968 968 47< 47e jaargang no. 47 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Slotavond bedrijfssportcompetitie is afgelast Zondag a.s. afscheid van kapelaan G. J. B. Weersink in de recreatiezaal van ..Zonnegloren" si Gecompliceerde botsing op Steenhoffstraat ijders tegen elkaar rachtauto gaf geen voorrang soesterITourant ost ƒ4,25. Versch Abonn. p. kwart, 3,25, per post 4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De dag van de Duitse Eenheid, waarop telkenjare de opstand der Oostberlijners op een 17de juni wordt herdacht, heeft dit keer vrijwel geheel in het teken ge staan van de Oostduitse maatregelen te gen het verkeer tussen de bondsrepu bliek en west-Berlijn. En daarbij is veel geschermd met tegenmaatregelen. De liberale ex-premier Mende - thans top functionaris van een investeringstrust - voelde het meest ervoor om terug te tergen door de Oostduitse scheepvaart uit het kanaal te weren dat Oost- en Noordzee verbindt. Zijn jongste geest verwanten daarentegen zien meer heil in een erkenning van de D.D.R. voor wat ze is: de tweede Duitse staat waar van het verdwijnen bepaald niet op handen is. De geallieerden zullen wel protesttele grammen sturen, hoewel met weinig gespierde taal, want tenslotte legt Ul- bricht de Amerikanen, Engelsen en Fransen als bezetters van west-Berlijn niets in de weg. En verder gaat het verdrag van Potsdam niet. Het lijkt er trouwens veel op dat pre sident Johnson, ondanks zijn beleefde boodschap aan bondskanselier Kiesinger, zich niet al te druk wenst te maken om de kwestie, niet alleen omdat hij met binnenlandse problemen en met Viet nam al genoeg aan zijn hoofd heeft, maar vooral ook omdat op de duur de twee Duitslanden het toch zelf uit zul len moeten zoeken. Verzand Men kan zich herinneren dat bij het be gin van de grote coalitie zowel minis ter van buitenlandse zaken Brandt als kanselier Kiesinger gepoogd hebben wat meer contact te krijgen met Oost-Duits- land, een streven dat bij gebrek aan succes snel verzandde. Wel ontstond een nieuwe Oosteuropese politiek, die al snel leidde tot het aanknopen van di plomatieke betrekkingen met Roemenië. En nu gaat Brandt naar Joego-Slavië, waarmee Bonn de betrekkingen verbrak omdat Tito zowel in oost- als west- Duitsland een ambassadeur wenste te hebben omdat nu eenmaal twee aparte landen waren. Het ziet ernaar uit dat na jaren Bonn in deze Tito's standpunt zal beamen - zij het nog niet jegens de Oostduitse regering zelf. Ulbricht heeft deze expedities van Brandt niet welwillend bekeken. Hij zag er een poging in om temidden van zijn bondgenoten in het communistische blok een soort tweedracht te zaaien. Voor Bonn waren er goede communistische landen - zoals Roemenië - en kwade - zoals de D.D.R. - met uiteraard een heel verschil in behandeling. Dat moest dan wel gaan leiden tot een soort isole ring van oost-Duitsland in de commu nistische kring. Een van de ergste dingen die de Oost duitsers meenden waar te nemen in de Tsjechoslowaakse ommekeer was dan ook dat Praag leek te overwegen be trekkingen met Bonn aan te knopen, zowel economisch als politiek. Naïef Men kan helemaal in het midden laten of Brandts bedoeling inderdaad was op deze manier de D.D.R. onder pressie uit eigen kring te stellen. Het zou wat naïef zijn, want zo goed als in de V.S. en Engeland de zaak maar liefst wordt overgelaten aan de Duitsers zelf, snak ken de andere oosteuropese landen er evenmin naar in de Duitse kwestie be trokken te raken. De stille sympathie gaat daar op zijn minst echter wel uit naar de Oostduit sers. Zo goed als Bonn erkent dat Roe menië, Hongarije, het nieuwe Polen en Tsjecho-Slowaije communistische landen zijn - zo redeneert men daar - kan het toch zo langzamerhand ook wel toege ven dat Oost-Duitsland net zo'n zelf standig geworden vroegere satelliet van Moskou is. Dat is realiteit. Een reali teit die kennelijk bij de jongere libe ralen ook begint door te dringen. Wat kan men aan tegenmaatregelen ne men? Als alle N.A.V.O.-landen zich voor het Bonner karretje zouden willen laten spannen zou bijvoorbeeld de handel uit de D.D.R. geheel geboycot kunnen worden. Maar aangenomen dat daartoe de wil zou bestaan, wat zou daarvan het nut zijn? Het arsenaal van plage rijen jegens Berlijn kan nog aanzienlijk worden opgevoerd. En dan maar weer een tegenmaatregel van het westen? En zo maar door? Conclusie Een onverkwikkelijk vooruitzicht dat niemand kan aanlokken. Immers: door handel en allerlei andere contacten is men juist druk aan het pogen van beide kanten de tegenstelling wat te verminderen en een sfeer van redelijk heid te bereiken. Daartoe hebben de Oostduitse maatre gelen niet bijgedragen, dat is waar. Maar daartoe hebben ook allerlei West- duitse demonstratieve vergaderingen in west-Berlijn (van politieke partijen en van de hele bondsdag) evenmin bijge dragen. Want als puntje bij paaltje komt: west-Berlijn is geen onderdeel van de bondsrepubliek, hoezeer Bonn die schijn ook wekt. En - mag eraan toegevoegd worden - hoezeer Bonn daar voor ook zeer hoge Berlijnse rekeningen betaalt. De enige conclusie is dat de twee Duits- landen met Berlijn als extraatje erbij, nog steeds een onopgelost probleem vor men. Zomin de Oostduitse plagerijen als de Westduitse onwil om de werke lijkheid te aanvaarden dragen bij tot de oplossing die er toch eens moet ko men. Dinsdagnacht is plotseling overleden dr. M. van Dricl. directeur van dc N.V. Che mische Industrie Randstad cn voorzitter van dc Evenementencommissie van dc Soester Zakenkring. De heer Van Driel overleed aan de gevolgen van een hersen bloeding. Hjj is 53 jaar geworden. dien besteedde hij menig nachtelijk uur aan deze sportevenementen. Dinsdagavond, kort voor zijn overlijden waren de heer Van Driel en zijn mede bestuursleden van de Evenementencom missie nog bezig geweest met het opstel len van de ranglijst van prijswinnaars van de zesde bedrijfssportcompetitie. De individuele en bedrijfsprijzen zouden vanavond in het openluchttheater door de heer Van Driel worden uitgereikt. In verband met zijn overlijden is de avond uiteraard afgelast. De heer Van Driel was woonachtig in De Bilt. In hem verliest de Soester Zakenkring een bijzonder energiek bestuurslid, wie geen moeite te veel was, wanneer het ging om de belangen en de naam van de Soester Zakenkring en het plaatselijk be drijfsleven in het algemeen. Acht jaar geleden werd de heer Van Driel in de directie van Randstad Che mische Industrie opgenomen. Meer be kendheid kreeg hij in Soest als de pro motor van de Soester Bedrijfssportcom petitie, die dit jaar voor de zesde maal werd gehouden en in de organisatie waarvan hij, evenals voorgaande jaren, een zeer groot aandeel had. Niet alleen de voorbereiding, maar ook de uitvoe ring van de bedrijfssportcompetitie werd voor een belangrijk deel door de heer Van Driel geregeld. Avond aan avond was hij de laatste weken op de sport velden te vinden om de competitie zo goed mogelijk te laten verlopen. Boven- Het seizoen voor de dagtochten is ge opend. De firma's Tensen en Ebato zonden ons hun programma's en we kunnen ver tellen, dat er weer veel moois bij is. Vanaf 24 juni kunt U zich tussen de wielen laten voortrijden langs het zo merse, hollandse landschap. Er zijn ook middagtochten, wat vooral aantrekkelijk is voor hen, die zich niet zo gemakkelijk een hele dag kunnen vrij maken, of voor wie zo'n „lange dag onderweg", te vermoeiend is. Alle gegevens zijn in druk verschenen en bij ons verkrijgbaar. Houdt U van folklore? Bezoekt U dan vooral de Oud Veluwse Markt te Bar- neveld. Te beginnen met donderdag 4 juli en hierna nog 5 volgende donder dagen wordt van 9 uur 's morgens tot 4 uur in de namiddag deze gezellige kramenmarkt gehouden, waarbij attrak- ties als „carillionspel en een unieke op tocht van bespannen en beladen oude boerenwagens een originele opluistering vormen. Een zes-delig vouwblad vertelt U er alles over en tevens, wat U bij een rondgang langs de kramen allemaal kunt zien en kopen, zoals bijvoor beeld eieren zó van de kipen héél voordelig. Dus, Barneveld maar niet vergeten Van vergeten gesproken, er staat nog steeds een klein poppekind voor onze ramen uit te kijken naar de poppemoe- der, die haar op de bank bij ons kan toor heeft laten liggen. Als de échte moeder niet komt, is er dan een ander meisje, dat zich over dit popje wil ont fermen? Het ziet er lief uit, leuk haar, blauwe oogjes en een gebloemd jurkje aan Hoe ze heet, kunnen we niet ver tellen. Z.K.H. Prins Bernhard zal op woensdag 3 juli a.s. op de Vliegbasis Soesterberg een in het kader van het 55-jarig be staan van de Koninklijke Luchtmacht te houden entoonstelling openen. Ter gelegenheid van dit jubileum, dat ditmaal niet op grootscheepse wijze met vliegfeest e.d. gevierd wordt, zal wel een aantal „Open Dagen" op de vlieg basis Soesterberg gehouden worden. Daarbij zal het publiek kennis kunnen maken met het vliegbedrijf en zal men gedurende de gehele dag de normale, wellicht iets uitgebreide vliegactiviteiten kunnen gadeslaan. Voorts kan men een „bedrijfstentoon- stelling" bezichtigen, waarin de ver schillende facetten van het vliegbedrijf, zoals brandweer .werkplaatsen, foto eenheid, meteo-station, reddings- en overlevingsmiddelen bezichtigd kunnen worden. Ook zal een geheel gedemon teerde F-104 Starfighter te zien zijn. Voorts omvat de entoonstelling de thans in dienst zijnde vliegtuigen en geleide wapens, zoals Starfigher, Thunderstreak, Nike-Hercules, Hawk en vele anderen, terwijl eveneens de Amerikaanse F 4 Phantom en de Northrop F 5 (toekom stig straaljager voor de Koninklijke Luchtmacht) tentoongesteld worden. In één der hangars is een speciale ten toonstelling van historische curiosa van de militaire luchtvaart ingericht, waar onder een aantal vroeger bij de lucht macht gebruikte vliegtuigen o.a. Fokker S 14, Tiger Moth, Gloster Meteor, P 51 Mustang e.d., en andere curiosa uit de 55-jarige geschiedenis van de militaire luchtvaart. Het is de bedoeling te komen tot een permanente expositie van deze histo rische Luchtmacht curiosa. De opening door Z.K.H. Prins Bernhard geschiedt op 3 juli a.s., om 10.00 uur. De Vliegbasis zal voor het publiek opengesteld worden op de volgende da ta en tijden: 3 juli van 14.00 tot 16.30 uur; 4- t.m. 6 juli van 9.30 ot 16.30 uur; 8 t.m. 11 juli van 9.30 tot 16.30 uur. Met groot genoegen kan ik U meedelen, dat de jaarlijkse inzameling ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis, afd. Soest/Soesterberg vol komen is geslaagd. In Soest werd ingezameld ƒ6.626,90 en in Soesterberg 1.864,57. Het totale bedrag kwam hierdoor op ƒ8.491,47 (acht duizend vier honderd een en negentig gulden en zeven en veertig cent). Een woord van bijzondere dank wil ik in de eerste plaats gaarne uit spreken aan de inwoners van onze afd. Soest/Soesterberg. Maar eveneens wil ik hierbij mijn grote dank en waardering betuigen aan de vele tientallen dames en heren, die met hun intekenlijsten en collectebussen dit prachtige resultaat konden behalen. Zoals ieder jaar te doen gebruikelijk, was er ook dit jaar weer een zgn. „streefbedrag" voor alle afdelingen in ons land vastgesteld. Voor onze afdeling was dit 7.530,00, wat uitkomt op een gemiddelde van 23,7 cent per inwoner. Door het bovengenoemde fraaie resultaat heeft de afdeling thans een bedrag gehaald van 26,7 cent per inwoner, wat neerkomt op 113 van het streefbedrag. Er is echter een kans, dat het gemiddelde nog hoger zal worden, omdat verschillende inwoners aan de inzamelaars hebben toegezegd om hun bedrag per giro te zullen voldoen. Voor zover zij dit nog niet deden, volgt hier daarom nogmaals het gironummer en wel 46.67.84 t.n.v. Penningmeester Ned. Roode Kruis te Soest. Maakt U dit liever per bank over, dan gaarne op de rekening van het Ned. Roode Kruis bij de Middenstandsbank N.V. te Soest. P. BERGEMA, secr. Ned. Roode Kruis afd. Soest'Soesterberg Prins Bernhardlaan 38 - Telefoon 2250. Gebruind en gesterkt door de Italiaanse zon en - hopenlijk - volkomen uitgerust door een welverdiende vakantie komt kapelaan Weersink zondag 23 juni a.s. afscheid nemen van de parochie Soest- Zuid. Om 11.30 uur zal door hem in de pa rochiekerk een eucharistieviering wor den geleid met zang van het jongeren koor. 's Middags tussen half vier en half zes wordt hem door alle parochianen een afscheidsreceptie aangeboden, welke zal worden gehouden in de kerkzaal van Zonnegloren. Aan deze receptie wordt door het ge hele georganiseerde leven, zowel paro chieel als interparochieel worden deel- génlmen. Velen, zeer velen, zullen hem ten af scheid nog persoonlijk de hand willen drukken, waartoe ruimschoots de gele genheid wordt geboden. Toont uw dankbaarheid voor alles wat deze onvermoeibare priester in onze pa rochie en daarbuiten heeft gepresteerd. Komt daarom massaal naar Zonneglo ren om deze dankbaarheid te tonen. Tijdens deze receptie zal ook het paro chie-cadeau worden overhandigd. Hebt U nog vergeten uw bijdrage te storten? U kunt dit alsnog doen op giro-num mer 212775 t.n.v. Coöp. Raiffeisenbank te Soest, met vermelding „afscheidsca deau kapelaan G. Weersink Vriende lijk dank. Een meer dan 100 jaar oud pand aan de Van Weedestraat, dat in de jaren voor de afbraak zeer in verval was geraakt. Van zeer nabij hebben wij kunnen vol gen. hoe de politie een aantal knapen op het sDoor kwam die links en rechts hadden ingebroken en zich allerlei ra diotoestellen, bandopnemers, fototoestel len, grote schijnwerpers, wapens en munitie, ia zelfs een snijbrander en zuurstofcilinders hadden toegeëigend. Uit een garage bii het ouderlijk huis zagen wij in het holst van de nacht een vrachtwagen vol in beslag genomen goe deren weghalen, toen de daders waren gearresteerd. Allerlei vragen kwamen in ons op. Maar de belangrijkste waren toch: hoe is het mogelijk, dat hun ouders niet merken, wat hun kinderen doen, en: hoe bestaat het, dat de ouders zich nooit afvroegen, hoe de jongens aan al die uitzonderlijk dure apparaten en gevaarlijke wapens kwamen, die in hun kamers lagen en ln een garage bij het huis stonden opge tast? De jeugd wil haar eigen gang gaan. Zij is het beu voortdurend bevoogd en ge controleerd te worden. Maar een groot deel van onze jeugd kan niet zonder leiding en zonder controle op de mens heid worden losgelaten. Laten we daar om goed contact houden met onze kin deren. Laat ze niet 's avonds laat zoge naamd „huiswerk maken bij een klasge noot". Zorg er voor, dat ze niet 's nachts op straat zwalken. Controleer zo nu en dan hun doen en laten door eens con tact te zoeken met de ouders van hun vrienden. Het zou wel eens kunnen blij ken. dat die mooie werkverhaaltjes he lemaal niet klopten. Wij, ouders, zijn tenslotte verantwoordelijk voor al hun doen en laten zo lang zij minderjarig zijn. Wij kunnen er niet mee uit, door straks tegen de politie te zeggen dat we nergens vanaf wisten. Wie zich door laksheid, onverschillig heid of onbekwaamheid aan zijn ver antwoordelijkheid voor zijn eigen kinde ren onttrekt, kweekt uit de kleine wets overtreders grote misdadigers en kan dan zelf als medeplichtige worden aan gemerkt. KANTMAN. -* -v. a. J9L-. - Vjr n Dezelfde plaats nu. Bij een zware aanrijding op de Steen hoffstraat zijn dinsdag twee auto's ernstig beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich echter niet voor. Mevr. J. M. de J.-H. botste met haar auto tegen die van de heer H. V. uit Velp, die vlak voor haar vanaf de berm de weg opreed. Al bij de botsing raakten beiden wa gens tamelijk zwaar gehavend. De auto van mevrouw De J. raakte na de aan rijding echter uit de koers, schoot tus sen een paar bomen door het rijwiel pad en voetpad over om tenslotte tegen een tuinhek tot stilstand te komen. Bij een botsing tussen twee wielrijder! op de Molenstraat is maandag de 7-ja- rige E. C. N. J.. zoon van een Soester politieman, gewond geraakt. Hij wilde een andere wielrijder, de 13-jarige J. van B. juist voorbijrijden, toen deze naar links uitweek om te keren. De zeven-jarige jongen moest met een zware hersenschudding naar „Zonne gloren" worden gebracht. Bij het inrijden van de Van Lennep- laan vanaf de Brikstraat verleende de 51-jarige vrachtwagenchauffeur J. V. uit Heemstede dinsdag geen voorrang aan de rechtdoorgaande bromfietser D. W. G. uit Soest. De jongen reed tegen de vrachtauto op, viel en liep verwon dingen aan het hoofd op. Hij is overge bracht naar „Zonnegloren". In Amsterdam heeft de wethouder van onderwijs het houden van vogels op scholen ontraden, omdat er verscheidene gevallen van papegaaienziekte zijn voorgekomen. Deze ziekte is ook be smettelijk voor mensen en zij kan door verschillende vogels worden overge bracht. Veel mensen houden te weinig reke ning met de gevaren die het houden van bepaalde dieren met zich meebren gen, indien niet tegelijk een goede hy giëne wordt betracht. Men laat kippen vrij over het erf lopen, maar ruimt de mest niet dadelijk op. Men houdt hon den en katten, maar controleert ze niet dagelijks op ongedierte en teken. Men heeft vogeltjes in een kooi. maar be seft niet dat het daar last kan hebben van luis die zich buiten de kooi kan verbreiden. Men strooit uit dierenliefde broodkruimels voor de vogels buiten, maar ruimt de resten niet op. zodat la ter de muizen en ratten in grote getale zich bij dat heerlijke pic-nic plekje ko men nestelen. Wie als dierenvriend dieren houdt of verzorgt, moet tegelijk als mensenvriend zijn medemensen beschermen tegen on hygiënische toestanden. Het gebruik van ontsmettingsmiddelen en van ontsmet tende zeep zou feitelijk voor een aan tal diereneigenaars geen overbodige luxe betekenen. Deze vrijwillige hygiëne is altijd nog beter dan een wet ter be scherming van de mensen tegen dieren vrienden. t

Soester Courant | 1968 | | pagina 1