Eenhartig woordje' met kamerbewoners i Beef casserole Afspraken J erkeerde moederliefde kan eetlust remmen EEN TIKJE OPVALLEND MAG BEST IN DE ZOMER WA Wie wat bewaart9 heeft ivat Ansjovis staat in „een slechte reuk" Wie erna een kamerbewoner vraagt wat h|J eet, krijgt meestal ten antwoord: „Een paar sneden brood met een el of plak kaas en wat fruit, dat ls voor mij echt wel genoeg. Er Is geen beginnen aan om Iedere dag voor één persoon te gaan koken". Wat overdreven misschien? Er ajjn Immers genoeg kamerbewoners, die en pen sion r|Jn of buitenshuis warm eten? Veel kamerbewoners willen echter niet in een pension, omdat ze dan aan vaste uren voor de maaltijd gebonden zijn. Buitens huls eten vinden ze duur en er kan Immers op het eind van de maand, juist op het eten zo heerlijk bezuinigd worden. De klacht van hulsmoeders, dat hun sprui ten ilch ais se eenmaal op eigen benen staan verwaarlozen, is heus niet altijd on gegrond. De kamerbewoner of bewoonster die niet voor een goede voeding zorgt, verwaarloost zijn gezondheid. Hij wordt lusteloos en prikkelbaar, heeft vaak min der eetlust en kan soms op den duur zelfs zUn werk niet meer aan. Al heeft de kamerbewoner minder tijd en gelegenheid om iets te ma ken van de maaltijden, hij moet roei en met de riemen die hij heeft en proberen iedere dag, zo geregeld mo gelijk, drie maaltijden te gebruiken. Het is bovendien gewenst, dat één van deze drie een warme maaltijd is. Niet alleen omdat zo'n warme maaltijd een onmisbare bron is van de noodzakelijke voedingsstoffen, maar ook omdat hij door zijn samen stelling, afwisseling en temperatuur het gevoel geeft er weer een poosje tegen te kunnen. DE BA8ISVOEDING Om energiek en fit te zijn heeft een volwassen mens dagelijks nodig: ruim 1 melk, karnemelk of yoghurt, over de maaltijden verdeeld. bruin-, volkoren- of roggebrood naast witbrood. 50 100 g vlees, vleeswaren, vis of ei met daarnaast 15 A 20 g kaas. 200 A 300 gram groente, daarnaast zo mogelijk fruit. aardappelen naar behoefte. Deze baaisvoeding kan met andere levensmiddelen uitgebreid worden, bijv met havermout, rijst, noten, pinda kaas, appelstroop, jam en suiker. DE SAMENSTELLING VAN DE MAALTIJDEN Geef het ontbUt de aandacht die het nodig heeft. Wie 's morgens van start gaat met een goed ontbUt heeft plezier van de energievoorraad, die hU ermee heeft opgedaan. Het ont bijt kan bestaan uit pap (..flessepap') yoghurt of brood, besmeerd met mar garine of boter en belegd met kaas, vleeswaren, ei of pindakaas, daarnaast eventueel zoet belegsel en als drank u voor 4 personen de volgende in- Voor deze American Beef Casserole hebt grediënten nodig: 100 g (ruim 6 eetl.) boter of margarine, 2 eieren, 4 eetl. melk, 200 g corned beef, 50 g (6 afgestreken eetl.) havermout, 2 eetl. tarwebloem, zout, peper, knoflookpoeder, aroma en pikante saus naar smaak, 2 uien, 250 g tomaten of een blik tomatenpuree (plm. 70 g), 25 g (5 eetl.) geraspte kaas. Besmeer een vuurvaste schotel (middellijn plm. 20 cm) met de boter of mar garine. Klop de eieren los met de melk. Neem een aparte kom en maak de corned beef hierin fijn met een vork. Voeg de havermout, de bloem, het zout, de peper, het knoflookpoeder, het aroma, de pikante saus en de losgeklopte eieren toe en meng alles tot een samenhangend geheel. Doe dit mengsel in de vuurvaste schotel. Leg er eerst een laagje fijngesnipperde uien over, daarna de in plakjes gesneden tomaten of tomatenpuree. Strooi er ten slotte de ge raspte kaas overheen. Zet het schoteltje op het rooster in de oven. Voor het opdienen garneren met wat takjes peterselie. Baktijden: Oven 10 min. voorverwarmen; schotel middenin de oven zetten; temperatuur plm. 200 gr Celsius; baktijd plm. 30 min. Dit safari-mantel pak van zandkleu rige gabardine Ter gal doet apart- sportief en bijzonder vlot aan. De vier zakken met klepsluiting zijn met een knoop versierd en de rok heeft een inspringende plooidie veel bewegingsvrijheid biedt. We kennen allen wel het ongedurig gevoel dat ons bekruipt, wanneer een aangekondigd bezoek maar niet ver schijnt. Vaak hebben we onszelf moe ten haasten om onze bezigheden op 't gegeven moment klaar te hebben; we willen niets meer ter hand nemenom dat we ons bezoek toch elk ogenblik verwachten en onze stemming zakt steeds meer, zodat het ons moeite gaat kosten onze gasten bij aankomst een werkelijk hartelijk welkom te geven. Nu is dit „op tijd" zijn niet voor ieder een even eenvoudig en makkelijk. De een is veel meer door onverwachte din gen die zich kunnen voordoen en die buiten z'n macht vallengebonden dan de ander. Ook het verkeer op de weg w vaak maar al te zeer een spelbreker. Dit voert mensen die er overigens zelf van houden zich aan een gemaakte be lofte te houden ertoe, dan ook maar liever geen bindende afspraken te ma ken. ,fJe ziet me welis gemakkelijk gezegd en voorkomt spanningen en haasten om ergens op tijd aanwezig te zijn. De makkelijkheid geldt echter maar voor de éne partijwant het ver plicht de andere partij de hele dag pa raat te zijn met alle vragen die rijzen als we een gast met een prettige voor komendheid willen ontvangen. Moet er een extraatje bij de koffie zijn? Blijft men een boterhammetje mee eten? Zal men al thee gaan zetten? Durven we nog weg om een boodschap te doen? Het zijn allemaal wel niet zulke hals- problemenmaar het irriteert ons toch als iemand ons al te vaak beladen met al dergelijke onzekerheid een ganse dag, soms met het mooiste weer van de wereld aan huis bindt. Daarom ver dient het aanbeveling te streven naar los-vaste afspraken, waarbij ieder zo veel mogelijk z'n best doet zich eraan te houden, terwijl de ander weet en al bij voorbaat vergeeft dat er wel eens iets aan kan haperen. Hoe beter we el kaar kennen hoe gemakkelijker we dit probleem in wederzijdse vrijheid kun nen oplossen. Als de een zich liever niet aan tijd wil bindent moet de ander ook vrij zijn rustig z'n eigen gang te gaan zonder veel omhad te maken. Overi gens is het in veel gevallen mogelijk even door een telefoontje een verlate komst te melden, zodat de ander weet waar hij aan toe is. JETTY Onze spUsverteringsklieren reageren zeer nauwkeurig op prikkels van de geest. Dit is geen ..verhaaltje", want wetenschapsmensen hebben het al lang vastgesteld en in statistiek gebracht. Dat is dan ook de reden waarom verliefde tieners (en niet alléén teen agers) vaak een opmerkelijk gebrek aan eetlust hebben. Maar ook het kies kauwen en soms geheel weigeren van voedsel door kinderen kan een psy chische oorzaak hebben. Als de eetlust van het kind te wen sen overlaat, moet natuurlijk eerst on derzocht worden of er lichamelijke sto ringen in het spel zijn, of het kind genoeg buitenlucht en genoeg bewe ging krijgt en of het niet te sterk geestelijk belast wordt door al te eer zuchtige ouders. Kunnen deze vragen echter positief worden beantwoord, dan moet de storing op geestelijk terrein worden gezocht. Als de arts bij de moeder voorzich tig naar geestelijke spanningen of rem mingen informeert, krijgt hij in negen van de tien gevallen te horen: „Nee, dokter, aan ons ligt het niet. Ons hu welijk is goed en wij brengen onze kleine met veel liefde en de mees te zorg groot'. Als deze woorden niet in twijfel hoeven te worden getrokken, gaat de arts eens onderzoeken of de slechte eetlust van het kind mis schien een gevolg is van een teveel „verkeerde liefde" van de moeder. De Ansjovis, het kleine familielid van de haringachtigen, staat ook figuur lijk gesproken in een slechte reuk. Gebakken of gekookt verschijnen ze nooit op onze tafel, daar zijn ze te klein voor; ze worden meestal inge blikt, in potten of in tubes (als pas ta) in de handel gebracht. En zelfs dan worden ze nog lang niet altijd als welkome gasten" beschouwd vooral niet door kinderen, die een aversie hebben tegen de wat bittere en vrij zoute smaak. De ansjovis komt vooral voor in de Middellandse Zee en het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan. In het voorjaar trekken de scholen ansjovis naar noordelijker streken om zich voort te planten. Voor fijnproevers men kan eigenlijk wel zeggen voor alle echte visliefhebbers is de pas ta van ansjovis eei bijzonder sma kelijke belegging voor sandwiches en toast. U kunt zelf ansjovisboter bereiden, door de visjes door een zeef te wrij ven en de verkregen puree te vermen gen met romig geroerde boter. Ansjo vis wordt ook gebruikt voor bereiding van pikante Engelse sausen. Ook kinderen hebben de ene dag meer eetlust dan de andere. Ze kunnen net als volwassenen zelfs af en toe eens een dag hebben dat ze helemaal niets lusten. Om die dagen gaat het nu. Haakt de moeder terstond in paniek, dan stopt ze haar etenweigerer.de kind vol met snoepjes, ijsjes en patat. Ze ver went het kind, omdat ze zich bezorgd maakt over „het lege maagje", maar ze heeft er geen erg in dat ze het kind met een „maag vol snoep' ze ker met afschuw vervult voor de komende maaltijd. Een verstandige moeder die veel van haar kindje houdt went de klei ne aan geregelde maaltijden, waar bij het kind alles moet eten wat de pot schaft. Moet de eetlust geani meerd worden, zorg dan voor een vro lijke sfeer aan tafel, eten dat er sma kelijk uitzien, kleurige bordjes en klei ne porties. U zult zien dat het helpt. melk, karnemelk en thee of koffie. De tweede maaltijd ziet er net zo uit, maar kan met een kant en klaar gebakken visje, wat fruit of rauwe groente, zoals tomaat, komkommer, radijs aangevuld worden. U kunt daarvoor ook zorgen als u tussen de middag overblijft. Wie de luxe ge niet thu' zijn brood te kunnen eten, kan er wat warms bij maken: een gebakken of gekookt ei, een kop soep bijv. WAT ANDERS DAN AARDAPPELEN? In de warme maaltUd kan gemak kelijk de dagelUkse portie groente ver werkt worden. Na een hoofdgerecht zonder vlees, vis, kaas of el wordt als het kan melk, el of kaas in het toetje verwerkt. Wie ook wei eens iets anders wil dan als maar aardappe len. kan zijn toevlucht wel eens ne men tot rUst, macaroni of gort, maar dan met een extra grote portie groente, die het in deze produkten ontbrekende vitamine C moet aanvul len. Variatie in de groentekeuze is be langrijk, omdat niet alle groentesoor ten dezelfde voedingswaarde hebben, net zo min als vlees, vis, ei of kaas. Een afwisselende voeding maakt dus een betere toevoer van voedingsstof fen mogelijk. Het bereiden van de maaltijd wordt vereenvoudigd door het gebruik van „kant en klaar"-artikelen zoals: pakjes soep of saus, vla en pap in flessen, gebakken vis (bijv. het zgn. lekkerbekje), blik- en diep- vriesprodukten zoals groente, vlees, éénpansgerechten e.d. Bij enkele groentehandelaren kan de groente in kleine schoongemaakte porties gekocht worden. Vele van deze artikelen maken de voeding wel wat duurder, maar daar entegen de bereiding ervan ook min der tijdrovend. Vruchten in blik blijven een tot twee jaar goed met uitzondering van grapefruit, pruimen en vruchten sappen, die niet langer dan een jaar in blik bewaard mogen worden; De meeste groenten zijn in blik „blijvend" goed te houden; Asperges, spinazie en tomaten moeten in blik binnen twee jaar na aankoop worden geconsumeerd; Tomatenpuree in blik kan niet lan ger dan een jaar worden bewaard; Vlees en ham in blik is wel kor te tijd houdbaar, maar het is verstan diger deze voedingsmiddelen binnen drie maanden te gebruiken; Jam in potjes of in blik is jaren houdbaar maar kan wel versuikeren en of verkleuren; Niet-alcoholische dranken en bier in flessen of blik niet langer daD zes maanden laten staan. Foto rechts: Een vlot en gemakkelijk Ber muda-jurkje in bleu, afgewerkt met gele biezen en ceintuur. (Tercryl) Foto midden: Rechts: lange broek met jasje in geel-wit-blauwe strepen voor wat koelere avonden. Links: sportief ensemble voor 'n wandeling of een bezoekje aan de markt in het vakantiedorp. (Tergal-Tercryl) Foto links: Jeugdig en modern is dit langvallende hesje van streep- jesstof met epauletten. (Tercryl) Ja, er zijn ook nu nog jonge vrou wen en tieners, die er zelfs op vrije dagen en in de vakantie liever niet al te uitbundig bij willen lopen. Wij hebben daar waardering voor, ook al zijn we van mening dat je - zeker wat kleding betreft - een „kind van je tijd" moet blijven. Voor het woest-extreme hebben we alleen maar een verstolen glim lachje over, maar voor iets aparts, een eigen, jeugdige stijl hebben we wel waardering; zolang het decent en vlot blijft mag het er gerust echt uitspringen. Met vakantie- en vrijetijdskleding moet er in de eerste plaats rekening mee worden gehouden, dat de kleding véél be wegingsvrijheid geeft. Ze mag ver der best een tikje opvallend zijn - hoe groot dat „tikje" mag zijn, hangt van uw type, uw leeftijd en uw omvang af - en sombere klei ren zijn taboe. Wie bang is voo kreukels, kiest kreukhersteUencb nvlonstof, al moet u er wel reke ning mee houden, dat nylon op broeihete zomerdagen nu ook juist niet de prettigste stof is om te dra gen. Maar ach, met onze zomers kunnen we het risico van broeihete dagen, jammer genoeg, w- men, dachten we. i

Soester Courant | 1968 | | pagina 3