N.S.U.-SHOW MARCHAL - HAARMODE Bruin en wit PASFOTO'S ENGEL Bejaarden na dagtoeht met muziek ingehaald Krabbels van Knelis Meningen van lezers t Mooiste bruin SP00RWIJKEN Meningin van lezers Vakantiegangers houden in „Het Eekhoornnest" conditie op peil klaar tsralfl u washt Foto Swager Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool Burgemeester was bij diner in Hilversum aanwezig Geslaagden colonne Rode Kruis Brandweerexamens Gevonden voorwerpen Burgers, let op uw zaak Stop de fluoridering Avondmuziek in de Oude Kerk Bromfietser verleende geen voorrang Diploma voor geslaagden van fitheidstest VRIJDAG 21 JUNI 1968 PHI LIP SS P E Cl AA LZ AA K VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 Geslaagd voor he examen E.H.B.O.-di ploma de dames M. C. Mensink-Rempt en A. A. Schute-de Vreeze en de heren P. de Boer en J. Cornelisse. Docent was de Colonnecommandant, de arts B. J. Yff. Het examen werd afgenomen door dokter C. M. van Weizen. Voor het examen Helpster 3e klasse slaagden de dames W. B. Banning, C. J. Groot-Lariby, M. C. Mensink-Rempt en M. R. v. d. Zee. De heren, die deze aantekening behaalden zijn A. C. Beek, W. F. van Eek, C. Groot en A. Men- sink. De opleiding hiervoor, die bestond uit Ziekteleer en Verpleging werd gedo ceerd door dokter B. J. Yff en zuster K. Kopff. Gediplomeerde E.H.B.O.-ers kunnen voor deze opleiding in aanmerking komen, als zij een verbintenis bij het Ned. Roo- de Kruis willen aangaan. Verdeeld over vijf grote bussen en twee personenwagens hebben verleden week 275 Soester bejaarden weer een dag tocht gemaakt. Het aantrekkelijke weer op deze dag heeft het voor de deel nemers. allen al meer of minder ruim zeventig gepasseerd, tot een bijz nder aangename uitgaansdag gemaakt, zoals altijd georganiseerd door het Bejaarden comité onder leiding van de heer J. C. Brouwer. De huis-aan-huis-collecte had weer voor de onmisbare financiële ondergrond ge zorgd, terwijl dit jaar ook weer een Soester ingezetene, die het goed met de bejaarden meent, de organisatoren een helpende (financiële) hand had toe gestoken, wat uiteraard zeer op prijs werd gesteld. De tocht voerde de bejaarden via Utrecht, Den Haag en Delft naar het wat winderige Hoek van Holland, waar de deelnemers op kosten van de organisatoren zich aan wat meer of minder geestrijk vocht ten goede moch ten doen. Tevens kregen zij hier hun lunchpakket uitgereikt. Verder voerde de tocht langs Neerlands smalle kust, dwars" door het Westland en de Bollen streek naar Hillegom, waar in het be kende „Treslong" opnieuw werd halt gehouden om opnieuw de nodige aan dacht te besteden aan de verzorging van de inwendige mens. Het diner werd gebruikt in het restau rant „Palais du sports" nabij de in gang van het Hilversumse sportpark. Het diner en de bijbehorende consump ties waren de bejaarden aangeboden door de gulle Soestenaar, die verder liever onbekend wil blijven. De bejaar den hebben hem trouwens volop kun nen bedanken, want hij was zelf bij het diner aanwezig. Ook burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck gaf blijk van zijn belangstelling. RUMKOGELS. Pittige chocolade met een fijne rumvulling. Nu nog voordeliger. Zakje 200 gram ANANAS STICKS. Weer zo'n fijne Gilda drup. Bij V. D. extra voorde lig- Zak a 225 gram 79 ct. SMICKELKOEKEN. De bekende Venda smickel- koeken voor week-end en vakantie. Per pak 85 ci. VROOM DREESMANN Aan het Gemeentebestuur en alle inwoners van Soest. Voor 16 jaar geleden verliet ik Soest als emigrant naar Canada Alberta. Ik heb in Soest een groot gedeelte van mijn jonge jaren daar doorgebracht en ondanks dat mij het in Canada goed is gegaan heb ik Soest toch nooit vergeten. Na 16 jaar ben ik dan overgekomen met mijn echtgenote voor drie weken en natuurlijk was Soest ook mijn pleis terplaats. Het deed mij veel goed dat Soest nog steeds een mooie plaats is en zich gestadig uit gaat breiden. Ook ons oude mooie Raadhuis staat er nog, maarik kreeg een grote teleur stelling, het mooie torentje van het Raadhuis was een afgeknotte kegel ge worden en dat heeft mij droevig ge stemd. Wie heeft zo iets kunnen doen; het effect van het huis der gemeente is helemaal in het niet gevallen. Ik vraag U gemeentebestuur en Soes- ters, is het niet mogelijk de toren weer in oude staat te brengen zoals voor heen? Mag ik U vragen, als ik over een jaar of tien weer eens terug kom, dat het Soester Raadhuis met toren weer in zijn volle glorie staat te pronken als het huis der gemeente van weleer. Aan U allen de groeten van GERRIT VAN DER LAAN uit Alberta, Canada. Voor de dezer dagen gehouden brand weerexamens zijn de navolgende per sonen geslaagd: Voor het diploma 2e klas: Brandweer Soest. C. A. C. van Doorn, C. A. de Raadt, M. R. W. Onwezen, Th. Geeve, A. van Essen, A. P. van Fulpen, B. Fabriek en H. van der Heiden. Bedrijf Sinclair en Valentine. W. A. 't Lam, J. Kuyper, K. Verbaan, C. C. Meidam en J. Hottinga. Voor het diploma hoofdbrandwacht: W. Kersten en J. P. van der Grint. Voor het diploma persluchtmasker: H. J. van Assen, E. v. d. Baan, J. B. de Boer, C. T. de Bruin, C. van Essen, J. P. van de Grint, W. Kersten, J. F. Kole, G. v. Konkelenberg, M. A. Prior, D. A. Stolk, J. J. Luyben en P. M. Hui- zinga. Allen werden in eigen corps opgeleid. De persluchtmensen werden opgeleid door de heer D. Slootweg, brandmees ter der Rijksbrandweerinspectie. Voor een goede stemming onderweg en op de pleisterplaatsen zorgde de heer De Wolf, die met zijn harmonica de bejaarden muzikaal en vocaal een beet je op weg hielp. Weldra bleek, dat de stembanden van de meesten nog geens zins aan slijtage onderhevig waren. Rond half acht keerden 275 toch wel ietwat vermoeide bejaarden in Soest terug, waar zij op het Kerkplein door de harmonie P.V.Ó. met muziek werden ingehaald en door de fa. Van de Oord - als gewoonlijk - met een ijsje werden ontvangen. Wij delen nog mede, dat het bankbil jet van tien gulden, dat door een deel nemer tijdens het diner werd verloren, werd gevonden in de bovenzaal en terug te bekomen is bij de heer C. Th. Voor bij, Oranjelaan 15, alhier. beschermt tegen zonnebrand Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak goed ken marreke dat de vekaansie-tied weer gaot anbreke. Naost dattut bar druk word op de straote, word ut noeng ok weer bies- ter druk bie de ver schillende dinge die minse mit bar ge leerde woorde bezienswaordughede noe- me. Ik weet noeng netuurluk heul goed dat ter hope minse binne die zeige, „wat ister noeng in ongs darrep een waor- dughied, die ut bekieke waord is". En zullie denke dan allenug ant peleis en dat leit nog op Baorns grongdgebied, hep daor dan maor is vaan trug. Noeng minse da heppik. Wullie hebbe ant Karrekpaad ut spreukehuus. Da maag daan veur de ouwe Soesders niks nieuws ongder de zon lieke, maor veur de minse die de leste tied in ongs dar rep binne komme wone fingk ut best een lopie naor ut Karrekpaad waord. Noeng mok weil veurop zeige dak ut, en da find Kneliao ok, nie mit alle spreuke die daor op borde, grote en kliene staon, eens bin. Waant naost de bekande „Eige haord is goud waord" en de minstes zo beroem de „Gouwe marregestongd", staon der dinge bie diek nie graog op een bord zaag staon ak ut an iemaand zouw motte geve. Dan hebbe wullie ok nog ut vliegveld, en da liek daan in ongze oge heul geen ding om te bekieke, ut is ok heul nie mogeluk om opt veld te kieke, maor je staot der versteld vaan hoeveul min se der blieve staon aster zoon lewaoij- maoker over komp vliege, of wil gaon laande. Effe veerderop komme de minse. die deur ongze gemeente gaon, ut netuur- baad teuge. dat in heul ongs laand be kend is, en ech nie allenug omdattut vurwaarmd is. Ut is en blief noeng een- maol één vaan de mooiste zwembaode uut ongs laand, en, maor da meujeluk- ke woord hek vaan Gart ehoord, ut ken ming geen leers schele datter minse binne die noeng zeige Knelis jie bin een sjoofenis. Weer effe verder komme de „deurtrek- kers" daan midde tusse ongze duune te- rech. Korte en laange duune. Veur de minse die zich der komme vermaoke maok ut heulegaor niks uut hoe die dinge hiete. As zullieder maor plezier hebbe. Wak wel mooi fing is datter in de „Korte Duune" meugelukhede binne om heule lange waandelinge te maoke. Maor daor vaan fingk weer ut mooiste dajje bie da waandelen nooit hoef te verdwaole, waant der binne heule waan- delinge-roetes uutezet, en die binne an- gegeve mit pijle en borde. Dan bestaot ok nog de geleghied om een bezoek te bringe ant enuge Neder- laandse ouwe peerde rushuuh an de Birrekstraot. Maor effe veerderop staot iets, en daor binne ze nog steeds mit waat bezug, waor ik meraokel groos op bin, de Ouwe Karrek. En nie allenug die ouwe karrek, maor heul de Karrekebuurt. Ze binne der noeng al heul wat jaore meej bezug om die heule buurt weer in de ouwe staot trug te bringe, enk mot eerluk zeige dattut rezultaot der weze maag. Noeng binne ze der nog steeds meej bezug, en ast dat is daan binne der al weer niewe plaane, en ak de minse die da kenne wete mot glove, lie- ge die plaane der nie om. Wullie zaile maor heul rustug ofwaachte, waant ok Keule en Aoke binne nie op een daag gebouwd. Nog veerderop kenne de bezoekers daan mitmaoke hoet der uut komp te zien aster een karrek word ofgebroke, waant krek ant begin vaant vekaansie-seizoen gaot de veurhaomer der in. Maor das noeng eenmaol iets waor gloofk niks an te doen is, waant waor je ok kiek, overaal binne der minse bezug, en veuraal op de straote en we- ge. om ripperaasies uut te voere. En noeng is da ripperere nie zo arrug, maor dat ut verkeer, biena ut zogehiete ve- kaansie-verkeer, bar wordt bemeujelukt fingk nie zoon heule beste zet. As ik ut veur ut zeige haad, zouw dat int veur- en int naojaor gebeure. Ik schaat zo datter heul wa minse zouwe weze, die ming uut daankbaorhied om de haals zouwe vaale. Iedere zaterdag in RESTAURANT D ORANJEBOOM, Leusderweg - Amersfoort, van 10.00 tot 18.00 uur. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: sleutel met groene label, duikbril, Ter- lenka regenjas, rode portemonnee, witte regenjas, huissleutel, grijze damesjurk, blauw jack, bruinieren portemonnee, bos sleutels, beige meisjesregenjas, autoband en velg, herenhorloge, goud kleurig kettinkje met kruisje, bos sleu tels, tas met inhoud. Aan komen lopen geit, poes en Ierse setter. De Ned. Spoorwegen hebben verstan dige taal gesproken met hun ideeën- schets voor zg. vingersteden. Door de bebouwing van de nieuwe woongebie den te concentreren langs bestaande spoorwegen, worden verschillende be langen gediend. In de eerste plaats van de bewoners die veilig, vlug en voor delig vervoer naast de deur zullen krij gen. In de tweede plaats van-de spoor wegen' die nieuw vervoer met nieuwe wijken, vol krijgen aangeboden. In de derde plaats van de steden zelf, die dan minder snel zullen verstikken in het autoverkeer, maar een belangrijker deel van het forensenverkeer per trein kun nen laten afwikkelen. Maar dan moeten de treinen wel stoppen aan die nieuwe woonwijkstations en liefst meermalen per uur een verbinding geven met de omliggende werkcentra. Vijf of zes jaar geleden heeft de Soes ter gemeenteraad besloten dat het lei dingwater gefluorideerd zou worden. De burgers is niet gevraagd of ze het eens waren met deze gedwongen medikatie van de wieg tot het graf, warm aanbe volen door medische en tandheelkundige autoriteiten als voorbehoedmiddel tegen tandwolf, maar door niet minder be voegde medici en onderzoekers op dit gebied scherp afgekeurd, omdat er niet te verwaarlozen gevaren voor de ge zondheid uit voortvloeien, terwijl, wat het tandbederf betreft, er op z'n hoogst een uitstel van executie is van 2 a 3 jaar. Voor het krijgen en houden van gezonde gebitten is een verstandige voeding ver eist en moet snoepen uitzondering zijn: extra fluoride is dan niet nodig. Zonder verstandige voeding en mét snoepen zal fluoride de gebitten niet redden. Zij die in de gunstige werking van fluo ride geloven, die vertrouwen hebben in die autoriteiten die de fluorprofylaxe aanprijzen, staat niets in de weg hun kinderen fluoride toe te dienen (in ta- bletvorm of anderszins). Maar moeten gemeenteraadsleden, die we niet als arts hebben gekozen en die in 't alge meen alvorens te beslissen ook geen diepgaande studie van de betrokken li teratuur hebben gemaakt, ons voor le venslang gebruik een medikament voor schrijven, zelfs zonder behoorlijke dose ring, en van het waterleidingbedrijf een apotheek maken De invoering van de fluoridering staat bij ons voor de deur, tenzij we de Ge meenteraad er toe bewegen ten halve te keren, liever dan ten hele te dwalen. In Hilversum, Amersfoort, Zeist, Drieber- gen-Rijssenbui'g, Bilthoven, Bussum zijn al geruime tijd akties tegen de voorge nomen of al ingevoerde fluoridering gaande. Vele duizenden burgers hebben al protest aangetekend. In de Verenigde Staten, de bakermat van de fluoridering. zijn circa 60 gemeenten van de fluori dering van het water teruggekomen. In verscheidene Europese landen, o.a. Skan- dinavië, Frankrijk, Duitsland, staat de wet fluoridering terecht niet toe. Wie toediening van fluoride per water kraan afwijst, late ons dat weten, met vermelding van naam, adres, beroep, leeftijd, en eventuele bereidheid méér voor deze zaak te doen. Voor wie er meer van wil weten is literatuur (En gels en Nederlands) ter beschikking. Het Soester Antifluoridering-Comité Mej. Drs. F. Gelderman, dierenarts, Bos straat 15, telefoon 2269. Dr. W. P. Roelofs, chemicus, Vosseveld- laan 16, telefoon 5473. J. Rosing, Hfd. Chr. School, A. van Leeu wenhoeklaan 3, Soesterberg, telef. 03463- 1301. Morgenavond, zaterdag, zal om 7 uur een gratis toegankelijke „Avondmuziek" worden gegeven in de Oude Kerk. Het Nederlands Hervormd jeugdkoor zingt onder leiding van Maarten Kooy oude en moderne werken. Van Joh. Seb. Bach zal het grote achtstemmige, dub- belkorige motet „Singt dem Herrn ein neues Lied" worden uitgevoerd. Als instrumentalisten treden op Jan Jansen, orgel; Ad Rombouts, viool; Pe ter Klopstra, contrabas. Bij de hedendaagse werken zal een kor te toelichting worden gegeven. Op de hoek van de Plasweg en de Schoutenkampweg verleende de 27-ja- rige bromfietster mej. H. G. van D. uit Soest, die over de Plasweg reed, geen voorrang aan de van rechts komende automobilisten mevr. H. C. T. S. M. (32), eveneens uit Soest. Er volgde een aan rijding, waarbij de bromfietster ge wond raakte. Met onbekend letsel is zij opgenomen in Zonnegloren. O c De bezoekers van het vakantiebunga lowpark „Het Eekhoornnest" aan de Birkstraat zijn sinds enkele dagen bezig, het aangename van het vakantiehouden met het nuttige van het op peil houden der lichamelijke conditie te verenigen. Wat de Nederlandse Sport Federatie middels één enkele televisieuitzending had willen bereiken, blijkt zich over een periode van enkele maanden te voltrek ken. In ieder geval begint nu menige Nederlander zich bewust te worden dat aan zijn lichamelijke conditie nog wel het een en ander ontbreekt. En blijkbaar schrikt men er helemaal niet voor terug, om juist op vakantie de fitheid eens te testen. Een eerste vluch tig onderzoek leert al dadelijk, dat het met die lichamelijke fitheid over het algemeen droevig gesteld is. In „Het Eekhoornnest" is dat niet zo erg, want men heeft ruim een week de tijd om de conditie wat op peil te bren gen, wat dan ook vrij intensief gebeurt. SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Aan het strand, in de zomer, zien we hem plotseling, tussen frêle figuurtjes in bikini, donkerbruin gekleurde men sen. dikke moekes en veel spelende kindertjes. De haast legendarische strandfiguur van een opa. Zo eentje in het nette pak met een hoed op, tot de knieën opgestroopte broekspijpen en witte, haast mooie benen. Een gezellige opa met een vriendelijk rond gezicht en een sigaartje tussen de lippen. De oma die er bij hoort zit achter een windscherm op de kleinkinderen te pas sen. Zo af en toe komt er een kleintje rillend uit zee. Oma droogt af, rommelt in de kleren, maar als opa een bewe ging maakt om te gaan zitten, gebaart ze dat hij nog even op zij moet gaan. Opa wandelt dus maar weer de zee in, met bedachtzame pasjes. Het water spat op tegen z'n kuiten We zien ook de meneer met de on waarschijnlijk witte benen. Hij loopt zo als hij zich voelt, een beetje erg wit tussen het vele bruin. Maar och, als hij even volhoudt en doorzet Alleman Ook komen we tot de conclusie, dat toch lang niet heel Nederland de film „Alleman" heeft gezien, of, wat ook heel goed mogelijk is, dat lang niet iedereen zichzelf in deze film heeft her kend. Daar is immers altijd weer de zich aan- en ontkledende mens aan het strand. De één zichzelf reddend, om zichtig werkend met een handdoekje, maar zo omzichtig, dat alle strandbuur- tjes met belangstelling toezien, zo ze al niet aan zichzelf bezig zijn. Vaders houden, hecht en sterk, een bad handdoek tegen een korfstoel. Moeder wringt zich daar achter in vele bochten om alle kleren weer netjes op hun plaats te krijgen. Af en toe een onder drukte kreet, maar verder schijnt alles goed te gaan. Vader kijkt intussen streng om zich heen om te zien of er niet iemand probeert een glimpje van1 zijn nog niet geheel geklede vrouW op te vangen. Daar gaat de adonis, de mooie man, heel bruin met een piepklein zwem broekje en fiere stoere gang. Hij fla neert langs het strand, maakt, zo lijkt het tenminste, een fikse wandeling. Laten we de verliefde paartjes niet ver geten. Meisjes in schattige badpakjes en bikini's en aardige, frisse jongens, heel verliefd en jong, We weten niet wie wij aantrekkelijker vinden, het ma gere meisje met de groene, gebloemde bikini en heel bruin bloot en de ten gere jonge man met baard of het niet meer zó piepjonge stel waarvan zij een paar plekjes zwêrt draagt en hij een vrolijk rood zwemdriehoekje, of het zwaar gezonnebrilde meisje met de prachtige, haast bronzen huidskleur, precies in de pas met een jongen, die haar heel stevig vasthoudt. Vaders scheppen intussen diepe kuilen voor hun famileleden. Jantjes zeuren om een snoepje. Anneke's hebben dorst en zetten het op een brullen en moe ders waken over handdoeken, broekjes en hemdjes en beheren de fourage. De twee vriendinnen liggerf languit op hun badlakens te zonnen. Ze hebben systeem in dat zonnen, want met de regelmaat van een klok komen ze overeind, vet ten eerst zichzelf in en dan eikaars ruggen en draaien zich dan van buik op rug of omgekeerd. Ze zien geen zee, geen boot, geen zon en geen mooie luchten. En zo zullen in 1969, 1970 en nog heel wat jaren daarna mensen aan het strand zijn. Ook dan zullen er huilende en zoekgeraakte kinderen rondlopen, ook dan zullen er moeders in. .strandstoelen zitten, breien, terwijl ze intussen een wakend oogje op het kroost houden en ook dan zullen de verliefde paartjes een stil plekje proberen te vinden. Al in de zeer vroege morgenuren kan men er de steedse huisvaders en -moe ders, al dan niet vergezeld van hun kinderen, over de gebaande bospaden zien draven. Men begint met een klein sukkeldrafje, waarvan de eerste dag na een paar honderd meter al niet veel meer over is. Maar na een week wordt verwacht, dat men een afstand van 1800 meter binnen een bepaalde tijdslimiet weet te overbruggen, te voet wel te verstaan. Vier maal moet men een ronde door het kamp maken en wannneer een twin tig-jarige dat binnen de negen minuten völbrèngt, wordt zijn prestatie vereeu wigt op een Fitheidsdiploma, beschik baar gesteld door de eigenaar/beheerder van het kamp, de heer P. D. de Jong. Uiteraard gelden voor de verschillende leeftijdsgroepen ook verschillende maxi- mümtijden. Vertegenwoordigers van het mannelijk geslacht tussen de 12 en 15 jaar krijgen er tien minuten voor. De 15- tot 25-jarigen een minuut minder. Degenen, die 25 tot 35 jaar geleden werden geboren, worden in staat ge acht om de 1800 meter in 10 Vs minuut te volbrengen, wat echter lang niet al tijd opgaat. Maar uiteindelijk mag men voor zijn diploma best iets doen. Verleden wepk nog liep een 56-jarige 'l^ampbezoekér' de afstand in twaalf mi- r>?rfcem Hip "had er een "kwartier o'vér- •rtiogen doen. - - - - Ofschoon -^,Het Eekhoornnest'' over voldoende ontspanningsmogelijkheden (volleybal,voetbal en minder lichame lijk .inspannende sporten als kienen en klaverjassen) beschikt, is het initiatief voor deze fitheidstest van de vakantie gangers zelf uitgegaan. En de belang stelling blijkt nog steeds groeiende, evenals trouwens het niveau van de prestaties. Iedere woensdagmiddag is er diploma-lopen. De heer De Jong ziet zich nu al ge noodzaakt om de fitheidstesten volgend jaar te gaan herhalen. Immers 90 °/o van zijn bezoekers komt volgend jaar terug. En de meesten willen dan wel eens nagaan, wat er in dat jaar van hun conditie is overgebleven, c.q. wat eraan is verbeterd. Burg. Grothestraat 45 - Tel. 3917 t

Soester Courant | 1968 | | pagina 7