Soest toen - Soest nu HET KINDERTAL DAALT V.V.V.-nieuws ORANJE BOVEN Het oog gericht op het zekere voor het onzekere VERBODEN FOTO'S Vrijdag 28 juni 1968 968 47sti 47ste jaargang no. 49 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 5^ee«$t op iSoeótdyk Automobilist reed niet aan gegeven sleuf in Echtpaar betaalde lappen stof met dure bandrecorder Succes voor „ApoUD"1 Man neergeslagen, die rekening niet wilde betalen soesterITourant Dst 4,25. Versch Abonn. p. kwart. 3,25, per post f 4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Z.K.H. Priris Bernhard, nu al een jaar grootvader in ons koninklijk gezin, viert morgen zyn 57ste verjaar dag. Z.K.H. heeft het dc laatste jaren iets rustiger aan moeten doen. Toch maakte hy ten behoeve van ons land nog vele buitenlandse reizen en heeft bij ontel bare vergaderingen bijge woond en o.m. een Bildcr- berg-conferentie geleid in dc Verenigde Staten, waar vele internationale kop stukken samenkwamen. Hij geeft nog altijd zijn beste krachten aan allerlei maat schappelijke en economi sche taken en is onmiddel lijk bereid tot daden, als anderen nog over plannen praten. Wij kennen hem als een onvermoeide, harde wer ker, die met de nodige hu mor ontelbare mensen ac tiveert en stimuleert en zo nodig corrigeert. Wij ho pen van harte, dat hij dat nog vele jaren kan blij ven doen. Er zijn in Nederland maar betrekkelijk ■weinig mensen meer, wier verlangen uitgaat naar een groot gezin van vier kinderen of meer. De meeste mannen en vrouwen wensen niet meer dan twee of drie kinderen. Dat is de conclusie van een onderzoek, dat het sociologisch instituut van de rijksuniversiteit te Utrecht kortgeleden onder 400 getrouw de vrouwen uit alle milieus en kerkelij ke gezindten heeft ingesteld. Opmerke lijk was, dat de gereformeerden grotere gezinnen willen stichten dan de rooms- katholieken, want vroeger was het om gekeerde het geval. Uit de antwoorden van de ondervaagde vrouwen, die allen in 1961 waren gehuwd, bleek dat het gewenste kindertal in vijf jaar tijd is gedaald van gemiddeld 3,2 tot 2,7. Eén kind Is niet „in". Het onderzoek van het sociologisch in stituut te Utrecht stond onder leiding van drs. H. G. Moors en dr. H. J. Hee- ren. Beide sociologen wijzen er uitdruk kelijk op, dat alleen Utrechtse vrouwen zijn ondervraagd. Een landelijk onderzoek zou misschien enkele afwijkende conclusies hebben op geleverd, maar er wordt niet verwacht dat deze afwijkingen erg spectaculair zullen zijn. Temeer niet. omdat de stad Utrecht wat het gemiddelde godsdiens tige gezindte betreft niet veel afwijkt van het landelijk beeld. Overigens zal het zelfde sociologisch instituut in het voorjaar van 1969 een onderzoek instel len naar het geboortepatroon in heel Nederland teneinde de achtergronden van het dalende geboortecijfer in ons land beter te leren kennen. Volgens de onderzoekers gaan de ge dachten van de meeste gehuwden te genwoordig uit naar een gezin met twee of drie kinderen. Bij een minderheid leeft de wens van vier kinderen. Meer dan vier kinderen worden slechts zel den gewenst. Daarentegen waren er maar weinig gehuwde vrouwen, die slechts één kind zouden willen hebben. Een gezin met één kind is kennelijk niet ..in", hetgeen waarschijnlijk mede een gevolg is van de veelvuldig opgedane ervaring, dat een „enig kind" dikwijls een probleemkind is. Gereformeerden aan kop De niet-kerkelijken zijn nog steeds ge porteerd voor de kleinste gezinnen, zo bleek uit het Utrechtse onderzoek. Op het lijstje van gewenste kindertallen nemen zij de laagste positie in met 2.4 De gereformeerden prijken het hoogst op deze lijst met 3,1, dat is 0,2 meer dan de rooms-katholieken. Wanneer een dergelijk onderzoek in het begin van deze eeuw zou zijn gehou den of zelfs maar een jaar of twintig geleden, dan zouden de cijfers van ge wenste kindertallen tussen niet-kerkelij ken en confessionelen ongetwijfeld veel meer uiteengelopen zijn dan thans het geval is. Nu groeien de opvattingen van deze groepen meer en meer naar elkaar toe en dat is sociologisch ook zeer wel verklaarbaar. Er voltrekt zich de laatste jaren in toenemende mate een proces van uni formering in het levensbesef. Er zijn een toenemend aantal mensen, die over bepaalde centrale levensvragen op min of meer gelijke wijze denken en voelen. Oorzaken Oorzaken van deze uniformering zijn o.a.: nivellering van sociale klassen en standen, toenemende gelijkheid van kan sen, die vanzelf een gelijkheid van le vensperspectief met zich meebrengt; be- Wij komen nog even terug op het Weense concert, dat op 4 juli te Utrecht (Tivoli) door het Utrechts Symfonie-or kest onder leiding van Willi Boskovsky wordt gegeven. Zij, die kaarten bij ons kochten, kunnen gebruik maken van de concertbus, die om 19.30 vanaf Colenso- Nie- .werhoek vertrekt en vervolgens de halteplaatsen langs de hoofdweg (rich ting Soesterberg) aandoet. Het busver voer is, zoals altijd, door de firma Ten- sen. Als U rekent, dat deze bus omstreeks 19.40 uur bij het busstation Soest Zuid is, kunt U de aankomsttijden bij de tussenhaltes zelf wel uitknobbelen. Wij wensen onze concertgangers een heerlijke avond! „Uw sleutel van Brabant ligt bij de V.V.V.". U vindt deze slagzin in een bijzonder mooie en moderne folder, die werd uit gegeven door de provinciale V.V.V. Noord Branbant. Vakantiegangers naar j deze provincie komen door dit vouw- j blad al helemaal in de sfeer, i—Dat er bij de vele V.V.V.'s waarde volle sleutels liggen, dus ook bij onze eigen Soester V.V.V., willen wij hier graag onderstrepen. Mochten uw zomer gasten nog het een en ander willen we ten, maakt U hen dan attent op ons Verkeershuis. Naast enkele door ons beschreven wan delingen, kunnen wij U nu ook een prachtige stafkaart aanbieden van onze naaste omgeving. Ja natuurlijk te gen betaling, want dit waardevolle do- kument is niet ,,gratis-voor-niemandal". Voor de echte natuur- en wandelliefheb ber een uitstekende wegwijzer en even tueel een fijn verjaarsgeschenk voor de heren der schepping, voor wie het dik wijls zo moeilijk is een geschikt cadeau te vinden zonder in de traditionele gif ten te vervallen. Deze week zijn de bussen van de firma's Tensen en Ebato begonnen met bun dagtochtenprogramma. Wie mee wil, kan bij ons boeken. tere communicatie tussen veschillende bevolkingsgroepen, die allerlei verschil len doet wegvallen. Bovendien bepalen maatschappelijke en religieuze systemen minder dan voorheen levenshouding en levensbesef. Zinnen de levensbeschouwing treedt bo vendien een rijkere schakering op. Er ontstaat gotere ruimte voor een per soonlijke opvatting. De gebondenheid aan traditionele op vattingen neemt af. Sociologen en psy chologen zorgen er voor. dat de mens van nu meer inzicht krijgt in de his torische bepaaldheid van allerlei nor men. Men gaat die normen meer zien in het licht van de tijd, waarin ze waar de hadden, en men vindt niet dat men zich nu nog aan deze normen zou moe ten houden. Daling geboortecijfer Het dalende geboortecijfer dreigt on dertussen alle voorspellingen van de planologen in de war te gooien. In 1965 bedroeg het geboortecijfer 19,9 geboor ten op duizend inwoners, in 1966 19,2, in 1967 19. De daling van het geboorte cijfer heeft zich dus in 1967 minder krachtig doorgezet dan in 1966. Waar vinden de planologen op deze manier houvast? Eerst een zeer sterke daling van het geboortecijfer, die hun eerste voorspellingen over de groei van de bevolking rijp voor de prullemand maakte, daarna weer een veel minder sterke daling van het geboortecijfer, Het schatten van de grootte van onze be volking op lange termijn wordt op de ze manier een heel moeilijke zaak. En ding staat echter wel vast: er is een duidelijk verlangen naar een kleiner gezin dan bijvoorbeeld twintig jaar ge leden en het is geenszins onmogelijk dat in confessionele kring de opvattin gen over het gewenste kindertal nog meer zullen veranderen en daardoor een sterke daling van het geboortecijfer waarschijnlijk lijkt. De 20-jarige J. Cornelissen uit Soest is maandag met zijn auto een sleuf bij het Oude Grachtje ingereden. De sleuf was op geen enkele wijze door borden of anderszins aangegeven. De bestuurder sloeg met zijn hoofd tegen de voorruit en raakte daarbij licht gewond. Het echtpaar J. van de Betje Wolflaan, dat maandagavond in de omgeving van de woning liep te wandelen, werd te gen tien uur aangesproken door twee mannen, die eerst de weg en daarna een kopje koffie vroegen. De heer en mevrouw J. bleken bereid, beide ver zoeken in te willigen, iets, waarvan ze naderhand wel spijt hebben gekregen. De twee mannen lieten zich eerst de koffie goed smaken en trachtten toen - met succes - een paar lappen stof met zachte drang aan het echtpaar te ver kopen. Daar bleek niet eens zo erg veel moeite voor nodig. Na even pra ten en het overwinnen van de laatste weerstanden werden een paar lappen stof en drie horloges geruild voor een bandrecorder ter waarde van vijfhon derd gulden met een paar bandjes en een bedrag van 65,—. Pas toen de mannen eenmaal waren verdwenen, realiseerden de heer en mevr. J. zich pas wat zij hadden gedaan. Het ver velende was, dat zij van de beide man nen alleen wisten, dat zij in een witte auto hadden gereden, waarvan het ken teken met DA begon, en dat één hun ner een (geïmiteerd) Duits accent had. Er is de volgende dag wel aangifte ge daan bij de politie, maar het ziet er naar uit, dat dit het benadeelde echt paar niet veel verder zal helpen. Het Soester mannenkoor „Apollo" (40 leden) heeft woensdag jl. deelgenomen aan een zangconcours. Dit keer in Boskoop, waar een drie daags concours georganiseerd was door het Boskoopse mannenkoor „Die Gouwe Sanghers". Een 30 tal koren, uit alle delen van het land namen hieraan deel. Apollo kwam uit in de afdeling Uit muntendheid en zong twee werken n.1. het Magnifcat van P. J. Jos Vranken en Das edle Herr een composite van Anton Bruckner. Het koor, dat onder leiding stond van Gerard van de Schepop, zong 342 pun ten bij elkaar, en behaalde daarmee een mooie eerste prijs (minimaal worden 300 punten voor een eerste prijs vereist). Een bijzonderheid was, dat het koor bij deze gelegenheid voor het eerst in een uniforme kleding optrad, bestaande uit een donkergroen colbert en een bei ge pantalon. In deze kleding hoopt het koor in de toekomst, regelmatig bij concerten en uitvoeringen op te treden. Na de va kantie, medio augustus, zal Apollo zijn zangactiviteiten weer hervatten. De 24-jarige fabrieksarbeider Th. K. van de Nieuweweg alhier is maandag middag door de Soester betonwerker J. R. neergeslagen, omdat hij een reke ning niet wlde betalen. K. werd be wusteloos voor de deur van zijn woning aangetroffen. De fabrieksarbeider raak te kort geleden betrokken bij een ver keersongeluk. Daarbij liep hij een scheurtje in zijn broek op. K. liet zijn broek bij de kleermaker G. ter plaatse repareren, doch deze berekende hier voor een bedrag van 60.nog meer dan de nieuwprijs van de broek. Dit bedrag vond K. nogal aan de hoge kant. Bovendien vond hij de kwaliteit van het werk bij lange na niet in overeen stemming met de zeer hoge prijs. De scheur is z.i. veel te zichtbaar gestopt, zodat hij dan ook weigerde om de re kening te betalen. Na langdurige discussies werden de kleermaker en de fabrieksarbeider het niet eens. Een zwager van de kleer maker, de betonwerker J. R. meende dit zaakje wel even op te kunnen los sen. Hij begaf zich maandagmiddag naar de woning van K. om de rekening te innen. De man weigerde echter opnieuw om de zestig gulden te volden, wat voor de ander aanleiding was om de man met een paar forse slagen in het gezicht neer te slaan. K. bleef bewusteloos op de grond liggen. De politie stelt een onderzoek in. Dank zij de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveilgheid weet de minister van verkeer en waterstaat nu, dat fluorescerend oranje veruit de voor- keur verdient voor veiligheidskleding bij werk op de weg, zowel overdag als ge durende de schemer. Dat betekent ,dat de witte jassen, hand schoenen en losse manchetten bij de verkeerspolite veel beter kunnen wor den vervangen door oranje jassen, handschoenen en manchetten. Het bete kent dat de in veel gemeenten gebruikte witte of gele jassen van de verkeers- brigadiertjes (klaar-overs) zo snel mo gelijk moeten worden vervangen door jassen van fluorescerende oranjestof. En het wil zeggen dat heel veel wegwer kers. maar ook mensen die aan en langs drukke wegen werkzaamheden op ander terrein hebben te verrichten, er ver standig aan doen zich in fluorescerende oranje jasjes of capes te hullen. Maar dat brengt het gevaar mee. dat we straks een zwerm oranjefiguren langs de wegen zien opduiken. Zoals nu reeds veel regenkleding in hard geel is uitgevoerd, zouden dan wel eens over matig veel normale weggebruikers tij dens de rit oranjekleding kunnen gaan gebruiken. Die leiden dan de aandacht weer af van de stilstaande, in gevaar lijke positie verkerende, werkende men sen langs de weg. Daarom verdient het aanbeveling gelijk met de invoering van deze beschermende kleding 't gebruik daarvan volledig te reserveren voor de mensen voor wie zon beschermende omhulling dringend wenselijk of nood zakelijk is. Wellicht is het ook aanbevelenswaardig de veel langs gevaarlijke wegen stil staande wagens van leveranciers van fluorescerende oranjestroken te laten voorzien. In elk geval zullen de heren leveranciers zelf in staat moeten worden gesteld de oranjekleding te dragen. Oranje stofjassen en oranje truien zijn nu al te koop. Een gewaarschuwd man telt voor twee. De glorieuze overwinning van de gaul listen in de Franse verkiezingen staat al vast. De tweede ronde van a.s. zondag kan alleen nog maar wat details leveren over de grootte van de zege. De gaul listen plus de met hen verbondenen kun nen In ieder geval in de nieuwe assem blee rekenen op de absolute meerder heid die hen vorig jaar net ontging. Een procent of zeven meer. die zich in zetelwinst nog sterker zal laten gelden, is zonder meer een succes. Waartoe en dat is misschien het merkwaardige ongetwijfeld zeer velen moeten hebben bijgedragen die in de mei- en juni-chaos tot het miljoenenkorps der stakers be hoorden. Ongetwijfeld heeft tot het gaullische suc ces bijgedragen dat min of meer gechan teerd werd met het rode gevaar: een soort keus tussen de orde van De Gaulle en een volksfront-bewind van links met natuurlijk de communisten als feitelijke heersers. Een argument dat vooral op het platteland is ingeslagen, waar van ouds her de angst voor links het grootste is. In de steden hebben zowel de commu nisten als de linkse federatie van Mitte- rand het er wel beter afgebracht, soms zelfs met enige vooruitgang, maar op het totaalbeeld mag dat geen naam hebben. Een stemmenwinst als bijvoorbeeld de P.S.P.-achtige P.S.U. boekte, zegt al zeer weinig deze groepering heeft alleen op veel meer plaatsen kandidaten opgesteld dan vorig jaar en er was dus meer ge legenheid P.S.U. te stemmen. Vermoedelijk hebben de Fransen de toe stand vrij nuchter bekeken. Hun stakin gen en de andere acties hadden tot doel duidelijk te maken dat er veel moest veranderen. Welnu, die boodschap is doorgedrongen tot de regering en de pre sident. Voor een deel is die al begonnen met de uitvoering van een aantal verbe teringen. Dat zal de voornaamste reden geweest zijn om toch maar voor de gaullistische regeringspartijen te stemmen: tenslotte kan men Pompidou en zijn ministers toch niet ontzeggen dat ze kans zien een re geringsbeleid uit te voeren. Aanmerkingen waren hoogstens te ma ken op de lijn die was uitgestippeld Daarentegen heeft de oppositie tegen de regering in de tijden van chaos en daar na geen kans gezien om enigermate tot eenheid te komen of zelfs maar met een vaag plan hoe zij de zaken zouden aan pakken. Vooral dat feit verleend steun aan d« gaullistische angstmakerij: het ging niet zozeer om een links gevaar, dan wel om het gevaar dat een coalitie aan de macht zou komen die helemaal niet wist wat ze precies wou. Als men dan al voor d# keus staat zo moeten de monsieurs en madames Dupont gedacht hebben dan maar het liefst iets dat althans enige zekerheid biedt. KANTMAN Na de wet tegen het afluisteren van te lefoongesprekken en het gebruik van luisterapparatuur is er eindelijk een wet in de maak tegen het fotograferen met een verborgen camera of met de nieuw ste technische hulpmiddelen (als infra rode stralen). Vooral op het publiceren van in het geheim genomen foto's wor den strenge straffen gesteld. Het lijkt er op, dat de regering vooral publicatie van onaangename foto's wil voorkomen als van prinses Irene na haar overgang tot het r.k. geloof (geknield in de Spaanse kerk) en als die van prinses Beatrix met haar toen nog niet bekende geliefde (in de tuin van Groot-Drakestein). Het is nuttig dat deze wet er komt, omdat er ook in ons land tendenzen zijn naar een roddel- en sensatie journalistiek en om dat er werkelijk wel eens foto's in kran ten verschijnen, die de slachtoffers in on prettige situaties afbeelden. Als het auto matisch fotograferen van inbrekers maar wordt vrij gelaten, want juist die wijze van fotograferen kan ons bij de bestrij ding van de misdaad een grote steun zijn. ^iartclijk dank Graag wil k U allen op deze wij- ze mijn oprechte dank betuigen voor de mooie jaren, die ik in Soest heb gehad. Met veel genoe gen heb ik bij U gewerkt, en de vriendschap, die hieruit is ont staan, zal mij steeds bij blijven. Bijzonder dank ik U allen ook voor het afscheidsfeest, dat U mij aangeboden hebt, en dat voor mij een onvergetelijke dag is gewor den. Met dierbare herinneringen zal ik steeds aan Soest terugdenken, bij zonder aan de parochie Soest- Zuid, aan het ziekenhuis Zonne gloren, en aan de vele ontmoetin gen met U persoonlijk, met de verenigingen, scholen, instanties, en interkerkelijke groeperingen. Moge het U alleen goed gaan. God zegene U! G. J. B. WEERSINK, kapelaan. Linnaeuslaan 4, Utrecht. Spoorlyn naar Baarn met gezicht op dc molen aan de Kerkstraat, vyftig jaar geleden Dezelfde plaats nu.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1