FUGERS FIETS Garage Stam wmmm Oud-internationals kwamen tegen combinatie-elftal net iets tekort: 4-3 ZILMETA ZILDURO ZILVIUM CASSETTES KIELER W0CHE MINI- en VOUWFIETSEN vanaf 115— ONVREDE OOK ÏN NEDERLAND PASFOTO'S Foto Swager Van der Linden (Elinkwijk) en Bos (Spakenburg) scoorden driemaal S.E.C. begint in augustus aan eompetitievoorbereiding EXAMEN VOOR UITZENDING NAAR MEXICO Nederlanders maken weinig kans eierbeschuic uèrs bli mw bakker! Veel onbehagen onder het oppervlak I.D.VAN VUGT De Duinkikkers klaar terwijl u wacht STAM RENAULT 4-deurs Voordelen R8 ƒ5595,- R10 ƒ6250,— RENAULT maakt uw leven rijker VRIJDAG 28 JXJNI 1968 De traditionele wedstrijd tussen een elf tal van oud-internationals en een tegen stander (dit jaar eens niet de betaalde D.W.S.-jeugd maar een elftal, bestaande uit spelers van S.E.C., B.D.C., Baarn en Spakenburg), is door de oud-oranjeman nen met 4-3 verloren, nadat zij bij rust al met 4-1 achterstonden. Bij de oud- internationals scoorde Tonny van der Linden, pas van de amateurvereniging D.O.S. '01 overgegaan naar de Utrechtse eerste divisieclub Elinkwijk drie maal. Linksbinnen Bos van Spakenburg deed datzelfde voor het combinatieelftal. De vierde treffer kwam van de voet van de S.E.C.-speler Van Boeijen. Even traditioneel als de wedstrijd zelf waren de wijzigngen, die op het laatste moment in het oud-internationale elftal werden aangebracht. Zo ontbrak bij voorbeeld Abe Lenstra op het appel. Maar daar stonden klinkende namen als doelman De Munck, Biesbroeck, Van Ede, Schaap en Van der Linden tegen over. Het zeer talrijke publiek (aanzienlijk meer dan in voorgaande jarer) heeft een heel aantrekkelijke wedstrijd ge zien. Vooral in de eerste helft draaide het gecombineerde elftal buitengewoon goed. De oud-internationals hadden dan ook alle moeite om het hoge tempo bij te houden. Wat ook wel blijkt uit de 4-1 achterstand, die zij in de eerste 35 minuten opliepen. Al na acht minuten scoorde linksbinnen Bos van Spaken burg, de beste speler bij het gecombi neerde elftal, het eerste doelpunt. Nog geen zeven minuten later maakte de zelfde speler er uit een voorzet van Van Boeijen 2-0 van Het 2000 man ster ke publiek en in niet mindere mate doelman De Munck werden meermalen in 6-, 9- en 12-delig Ook los verkrijgbaar. Met ingang van begin augustus zal S.E.C. zich gaan voorbereiden op de nieuwe voetbalcomp. Eerst zal S.E.C. bij het Baarnse T.O.V. zijn verleden jaar gewonnen Chris Los-beker moeten ver dedigen. Zondag 18 augustus beginnen de Soes- tenaren aan hun eigen jubileum-neder laag toernooi. De eerste wedstrijd is te gen het hoofdstedelijke Nautilus. Woens dag 21 augustus staat S.E.C. tegenover de ploeg, die de Soestenaren verleden jaar de grootste nederlaag toebracht, namelijk H.V.C. 2. Ongetwijfeld zullen de Amersfoortse semi-profs alles in het werk stellen om hun verleden jaar ver overde beter te behouden. Zaterdag 24 en zondag 25 augustus zijn de velden aan de Bosstraat opengesteld voor toernooien van de zaterdagafdeling en de veteranen van S.E.C. Zondag 1 september, een week voor S.E.C. als vermoedelijke vierde klasser de competitie begint, wordt nog een wedstrijd om het koningin Emmamonu- ment gespeeld tegen de Amsterdamse derde klasser S.L.T.O. Ook de beide reserve-elftallen staan voor een vriend schappelijk duel tegenover elkaar in het veld. Tenslotte wordt op zaterdag 17 augus tus het toernooi voor de junioren A om de P. Schrijvers sr.-beker gespeeld. Met dit toernooi worden de velden na de zomerperiode weer in gebruik genomen. Tegenstanders van S.E.C., dat verleden jaar het toernooi zelf won, zijn K.V.V.A. uit Amersfoort, Allen Weerbaar uit Bussum, Baarn en Amsvorde uit Amers foort. Van 29 juli tot en met 3 augustus gaan vijftig S.E.C.-leden van 12 en 13 jaar naar het K.N.V.B.-jeugdkamp, dat in Hoek van Holland wordt gehouden. Ieder jaar organiseert de K.N.V.B. in een aantal plaatsen (Baarn, Zeist, Hoek van Holland) gedurende de zomermaan den vakantiekampen voor de vaderland se voetbaljeugd. In deze kampen wordt ruime aandacht besteed aan de lichamelijke conditie in al zijn facetten, maar ook aan de theo retische kennis. Meestal worden er in structieve films veroond. Voor het kamp in Hoek van Holland staat onder meer een wedloop naar zee op het program ma. De voetbalbond heeft voor deze wedstrijd een aantal prijzen beschikbaar gesteld. Tevens zal een minder inspan nend bezoek worden gebracht aan de veerboot Hoek van Holland-Harwich, alsmede aan de Rotterdamse diergaar de Blijdorp. Uieraard wordt er ook ge voetbald en wel tegen andere vereni gingen, die gelijktijdig in het kamp ver blijven. Ook de theoretische kennis van de jeugdige voetballertjes zal worden ge test. Daarvoor is zelfs een diploma be schikbaar gesteld. De jeugdtrainers zul len hun pupillen de komende weken op deze test gaan voorbereiden. Het programma omvat voorts nog de vertoning van een aantal sportfilms en het spelen van tafeltennis- en volley balwedstrijden. Het K.N.V.B.-kamp wordt als gebruikelijk met een feestavond be sloten. Hieraan werken mee de „Dutch Cornets" uit Den Haag. de deze Spakenburger kon schieten. Het verrast door het grote gemak .waarme- tweede doelpunt van de Soest-Baarn- Spakenburg-combinatie werd echter al zeer gauw gevolgd door een tegentref fer. Met een schot van zeer respectabele afstand wist Van der Linden doelman Beerhard (Spakenburg) te passeren. In de 25e minuut vergrootte Van Boeijen de voorsprong, door met een fraaie ac tie doelman De Munck te passeren. In de allerlaatste minuut van de eerste helft was het nogmaals Bos, die de roos trof en de ruststand op 4-1 bracht. In de tweede helft was de energie van het streekelftal wat verbruikt. De oud internationals kregen wat meer speel ruimte, al kreeg juist schutter Van der Linden tegenover de Baarn-spil Hans Elverding betrekkelijk weinig kans. Het tweede doelpunt scoorde hij dan ook rechtstreeks uit een vrije trap: 4-2. Dat was overigens al na vijf minuten. Tien minuten later bracht Van der Linden zelfs de spanning weer geheel terug door 4-3 te scoren. De oud-internatio nals gingen energiek in de aanval. Ook achterspeler Schaap ging tot offensie ve daden over en wilde kennelijk voor elke prijs de gelijkmaker forceren. Maar het zat er tegen de toch goed sluitende verdediging van het combinatie-elftal niet in, ook al duurde de tweede helft 'n kwartier langer dan de eerste speel periode. Het bleef bij 4-3, waarmede het publiek volgend jaar opnieuw een com binatie-elftal uit de omgeving tegenover de oud-internationals mag verwachten. Nadat de aanvoerder van hel „streek elftal" de beker in ontvangst had ge nomen, werden de spelers van het team aan de Prins voorgestel.d De 50 minuten durende tweede helft werd geheel bijgewoond door Koningin Juliana en prins Bernhard. Ter gele genheid ji diens verjaardag werd de werstrijd ook gespeeld. Na afloop reikte de prins de wisselbeker uit, nadat eerst de tweeëntwintig spelers aan het ko ninklijk par waren voorgesteld. De opbrengst van de wedstrijd, die door het talrijke publiek waarschijnlijk hoger zal zijn geweest dan men had durven verwachten, komt ten goede aan de huisvesting van gehandicapten in de provincie Utrecht. In de baai van Acapulco worden dit jaar de olympische zeilwedstrijden gehouden. Acapulco is de voornaamste zeehaven van Mexico en ligt aan de Stille of Indische Oceaan, 't Is een vrjj kleine stad met zo'n 30.000 inwoners, die niet alleen als haven, maar tegenwoordig meer en meer een belangrijke badplaats wordt. De aan komst in de haven van Acapulco is prachtig: varend naar de haven ziet men hoog achter de stad de bergen zich tegen de meestal strak blauwe lucht aftekenen. Het Is nog een vraag welke Nederlanders in deze prachtige omgeving zullen mee dingen naar het olympisch eremetaal. in de Kieler Woche moeten aantonen, dat zij tot de internationale topzeilers behoren. Ontmoeting der sterksten^ De Kieler Woche wordt deze week ge houden in de Kieler Bocht bij de Oost zee. Traditioneel is dit één van de be langrijkste zeilwedstrijden, die elk jaar worden gehouden. Hier plegen de sterk ste zeilers uit heel Europa elkaar te ont moeten en niet zelden zijn er ook deel nemers uit andere werelddelen, hoewel het vervoer van een zeilboot over een grote afstand een zeer kostbare aan gelegenheid is. De Kieler Woche heeft dit jaar een zeer grote betekenis vanwege de Olympische spelen. De deelneming bereikt dit jaar een record, ondanks de beperkende eisen, die de organisatoren hebben ge steld aan "de klasse van de deelnemers. Alle olympische klassen komen hier op het water. Niet alleen voor de Neder landers, maar voor zeer veel deelnemers zullen de resultaten hier van beslissende invloed zijn op het al of niet afvaardi gen naar de olympische wedstrijden bij Acapulco. Na deze week zal het Nederlands Olym pisch Comité spoedig bekend maken welke zeiléquipes ons vaderland in Aca pulco zullen vertegenwoordigen. Dat is vrij spoedig nodig, omdat de zeilboten naar Mexico moeten worden verscheept. Als de boten dan na enkele weken in Het is opvallend, dat in een waterrijk land als het onze, waar bovendien zo veel wordt gezeild, tot op heden zo wei nig olympische zeilmedailles zijn terecht gekomen. Alleen Daan Kagchelland won tijdens de Spelen in Berlijn in 1936 een gouden medaille in de Monotype-klasse, die nadien niet meer in het olympische programma werd opgenomen. De tweede Nederlander die zeilsuccessen behaalde was Adriaan Maas, die zowel in 1936 als 1948 (Londen) in de Star-klasse een bronzen medaille won. Meer succes in de olympische zeilwed strijden boekten de vertegenwoordigers van Scandinavische landen en de Ame rikanen. Ook Engeland, Duitsland. Aus tralië, Nieuw-Zeeland en de Caraïbische landen konden menigmaal succesvolle zeilers afvaardigen. Toch behoren de af gevaardigde Nederlandse zeilers naar de olympische spelen vaak tot de gevaar lijke outsiders. Er is een geweldig groot aantal typen zeilboten, maar in slechts enkele wordt bij de olympische spelen gezeild. Dat zijn de 5,5 meter-klasse (stuurman en twee bemanningsleden), Flying Dutch- man-klasse (stuurman en één beman ningslid) en de Finnjollenlklasse, een éénpersoonsboot. Hoewel de Finnjollen pas sinds 1952 op het olympische pro gramma staan zal dit solotype waar schijnlijk in Acapulco voor het laatst er bij zijn. want er wordt nijver gezocht naar een snellere vervanger. Onze kandidaten Na de Zuiderzeeregatta, die in de eerste week van juni op het IJsselmeer bij Me- demblik is gehouden, bleken twee Ne derlandse zeiléquipes een reële kans te maken voor uitzending naar de olym pische spelen. Dat is de équipe in de Flying-Dutchmanklasse met stuurman Ben Verhagen uit Rotterdam en de équi pe van de Aalsmeerse bloemenexporteur Cor Groot in de Drakenklasse. Ook bij de Finjollen nemen enkele landgenoten thans deel aan de Kieler Woche, maar zij werden te duidelijk verslagen door de sterke Oostduitsers Mier en Dehmel in de Zuiderzeeregatta om bij de nog veel grotere concurrentie in Kiel kans te ma ken op een zo hoge klassering, dat zij hun uitzending naar Mexico kunnen rechtvaardigen. Verhagen won in de Zuiderzeeregatta vóór de sterke Oostduitsers Cochius en Sass en onze landgenoten Imhoff en Blok bleven ook nog vóór de sterk geachte Hongaar Gömorv. Cor Groot had als voornaamste tegenstanders de Finnen Lehtinen en Jokinen, die in de interna tionale zeilerij tot nu toe onbekend wa ren. Vooral hij en zijn mannen zullen KERKSTRAAT 3 SOEST TELEFOON 02155-2030 Acapulco zijn aangekomen begint het werk voor de bemanning. De boten Dat is heel wat, want een wedstrijd zeilboot vergt enorm veel verzorging. De wand van de boot moet nauwkeurig worden bijgewerkt op eventuele krasjes, de mast en de stagen moeten opnieuw worden gesteld - het „trimmen" - het roer, de schoten en het windvaantje in de top van de mast dienen zonder enige speling soepel te lopen en de verschil lende pakketten zeilen (met reserve- ste'len) voor licht weer, matige en har de wind moeten nog eens worden uit geprobeerd. Elke keer bij Olympische zeilwedstrijden is het een handicap voor de deelnemers die van verre moeten komen, dat zij verscheidene weken niet in hun eigen boot kunnen varen. Het wedstrijdzei len vergt een enorme teamgeest van de bemanning, van wie de stuurman de baas is. En nog wint niet altijd de beste équipe, want de boot moet ook de snel ste zijn. Bij de grote wedstrijdzeilers is het vaak zo, dat zij speciaal een boot laten bouwen van een bepaald type van de lichtste materialen, die bij de re glementen zijn toegestaan. Zo'n boot is een enorm kostbaar voorwerp. En als je dan de beste équipe en de snelste boot hebt moet je in een wed strijd altijd nog het geluk hebben om op het goede moment een slag naar stuurboord of bakboord te maken, want dat is vaak lang niet zo vanzelfspre kend als het lijkt. Kans Daarom hebben in principe alle deelne mers aar de olympische zeilwedstrijden een reële kans op een medaille, mits zij de geoefendheid van zeilers in de inter nationale topklasse en een goede boot hebben. En dat is zeker het geval met de Nederlandse Flying-Dutchmanéquipe van Ben Verhagen en de Drakenéquipe met stuurman Cor Groot, hoewel in de ze klasse ook het team met stuurman Jan Bier in de Kieler Woche een goede kans heeft om zich te klasseren op een zeer eervolle plaats. Een moeilijk punt is het voor het N.O.C. nog altijd om een reserve-équipe aan te wijzen. De kosten van uitzen ding naar Mexico zijn zeer hoog en zo'n reserve-équipe bestaat uit een voltal lige bemanning plus boot en bijbehoren. Gezien de grote overmacht waarmee Ben Verhagen de zege in de Flying Dutchmans behaalde in de Zuiderzee regatta kan hem een reële kans op een goed resultaat in de Kieler Woche wor den gegeven en mogelijk ook bij de olympische zeilwedstrijden in de baai van Acapulco. Indien u zoekt naar een bureau voor studie, zaken of privé, vergeet dan niet onze kollektie tc beoordelen op zijn doelmatigheid. Ook afwijkende maten zijn vaak leverbaar. ACHTERBÉRGH MEUBILERING ititrd 10-li - Htllarroat 9-11 Tdtfan (0}490)-1304B' De westerse welvaartsdemocratiën zijn de afgelopen maanden geconfronteerd met een grote mate van sociale onrust, die zich vooral in de Ver. Staten, West- Duitsland en Frankrijk heeft gemanifes teerd. Er wordt in Nederland zoveel ge praat en geschreven over de onlusten, die zich in het buitenland hebben voor gedaan. dat men bijna zou verget i dat ook in ons land zich verschijnselen van maatschappelijke onvrede voordoen, die de naaste toekomst gemakkelijk een groot deel van de bevolking kunnen gaan beheersen. Niet als in de Ver. Staten worden in Nederland vooraanstaande politieke en geestelijke leiders vermoord. Niet als in Frankrijk worden onze bedrijven door de arbeiders bezet en wapperen op de daken van kantoren en fabrieken rode vlaggen. Niet als in Duitsland nemen bij ons linkse extremisten bezit van de straat en rechtse extremisten bezit van de politieke conferentiezalen. Het schijnt Nederland rustig, vooral sinds de provo's hun activiteiten hebben ge staakt. Maar bij grote groepen van de bevolking (studenten, de jeugd in het algemeen, middenstanders en arbeiders, leven sterke gevoelens van onbehagen, waardoor de voorwaarden om tot ge meenschappelijke agitatie over te gaan stellig aanwezig zijn. Collectief onbehagen kan tot extremisme leiden In onze samenleving hebben zich in be trekkelijk korte tijd zulke ingrijpende wijzigingen voorgedaan, dat honderd duizenden mensen in grote onzekerheid verkeren. In het begin van deze eeuw werd de mens nog gedragen en gebon den door tradities. Hij werd opgenomen in een bepaalde levenskring, waar hij zich geborgen voelde. De banden tus sen famile en gezin vielen veelal samen met zijn woon- en werkmilieu. Karakteristiek voor het huidige type van samenleving is evenwel een sociaal versplinteringsproces. De mensen verke ren in verschillende levenskringen, zij moeten zich in hun gezin heel anders gedragen dan op het werk, zij worden overladen met nieuwe verschijnselen, waarvan ze de betekenis niet kennen en zij worden gedwongen te leren le ven met een groot aantal onzekerheden op allerlei gebied. Veel onzekerheid wordt opgeroepen door de wijzigingen, die zich in het waarden- en normenpatroon van onze samenleving voltrekken. Velen hebben het gevoel in een oeverloze bedding te zijn beland. Grote groepen van de be volking blijken over onvoldoende poten ties te beschikken of geestelijk niet vol doende weerbaar te zijn om de daar door ontstane gevoelens van onzeker heid te dragen. Ommekeer Vernieuwingen op allerlei gebied roe pen onvrede wakker bij hen, die zich bij het oude behaaglijk voelen. De mo derne standpunten over seksualiteit, de moderne literatuur, sommige uitdagende televisieprogramma's, de emancipatie van de vrouw, die de patriarchale sa menleving van voorheen op haar grondvesten doet wankelen, dit alles verwart de geesten en roept agressie en verzet op. De plaats en machtsposities van ge vestigde organisaties, instellingen, par tijen en schappen dragen eveneens bij tot onvrede bij de burgerij. Vroeger hadden de mensen hoofdzakelijk te ma ken met hen bekende fysieke personen. Hiervoor in de plaats is het anonieme bestuurslichaam getreden, waarop de gemiddelde burger nauwelijks meer in vloed kan uitoefenen. Het vraagstuk van de institutionalise ring is een der meest urgente vraag stukken van onze maatschappij, zeker ook van onze Nederlandse samenleving, waar door de traditionele verzuiling het aantal organisaties naar verhouding nog veel groter is dan in menig ander land. Die instituten zijn meer en meer een eigen leven gaan leiden, de bevolking heeft er geen menselijke binding meer mee. Vervreemding Verschillende organisaties zijn uitge groeid tot sociale fossielen, ze zijn in zichzelf verstard geraakt, ze hebben geen tred gehouden met de dynamiek van onze zich snel ontwikkelende sa menleving. Men moet maar eens een ambtelijk formulier bestuderen, gego ten in een taal, die in het geheel niet past bij het dagelijks spraakgebruik, om te weten hoe bevolking en instituties uit elkaar zijn gegroeid. Deze vervreemding vindt plaats in een samenleving, waar de dialoog van mens tot mens steeds meer gaat ontbreken. Gelukkig begint ook bij de bewindvoer ders van de instituties enige onrust merkbaar te worden. Maar men moet toch niet te veel hoop hebben, dat bij- UW BEOEFENING IN DE SPORT BEGINT BIJ Sport- en Campingshop „City" Grootste sportzaak van 't Gooi. Nieuw Baarnstraat 39, Baarn, tel. 2490 Hedenavond, te 19 uur worden in het Soester Natuurbad twee belangrijke wa- terpolo-competitewedstrijden gespeeld, n.1. tussen Dames Duinkikkers I en Z.E.W. I uit Ermelo. De uitwedstrijd werd door de Soester dames verloren, doordat met een in compleet zevental moest worden ge speeld. Wanneer hedenavond de thuiswedstrijd wordt gewonnen, hetgeen mogelijk is, gezien de goede resultaten van j.1. za terdag tijdens het gehouden toernooi, hebben de dames grote kans op het kampioenschap. Na deze ontmoeting moeten de dames nog twee wedstrijden spelen tegen Robben III. Heren I krijgt het ook moeilijk. Dit zevental speelt thuis tegen V.Z.C. II uit Veenendaal. De uitwedstrijd eindigde gelijk, 5-5, zodat thuis gewonnen moet worden. De heren hebben tot op heden nog geen wedstrijd verloren, zodat ze nog ongeslagen zijn. HOOFDPIJN POEDERS KIESPIJN POEDERS werken verrassend voorbeeld nieuwe bewegingen werke lijke veranderingen zullen brengen. In een geïnstitutionaliseerde maatschap pij is de grootste tragiek gelegen in de omstandigheid, dat iedere beweging die vernieuwing nastreeft, op korte termijn zelf een verstard instituut wordt. Zelfs de provo's hadden een bestuur en na men zitting in de gemeenteraad. Sociale competitie De verschijnselen van onvrede in onze samenleving hangen ook nauw samen met de uitbreidng van het consumptie patroon. Grote groepen van de bevol king voelen zich achter gesteld. Men denke slechts aan de minimum-loners, kleine zelfstandigheden maar ook aan de huisartsen. Deze sociale competitie neemt hevige vormen aan. En degenen die achterblij ven kampen met permanente gevoelens van onbehagen en onvrede. Politiek kan deze ontevredenheid zich manifesteren in een extremistische houding, of die nu links of rechts is gekleurd. Neurotiserend Wat zich in onze samenleving voor doet, is slechts voor weinigen nog te volgen. Veel huisvrouwen weten bij voorbeeld helemaal niet wat een prijs index-cijfer is, terwijl ze er dagelijks mee te maken hebben. Economen spre ken over conjuncturele en structurele werkloosheid, zonder dat de massa weet wat er mee wordt bedoeld. Het zal trou wens de werklozen een zorg zijn. of zij conjunctureel of structureel werkloos zijn. Een andere factor die zich doet gelden is de neurotiserende invloed die uit gaat van een vertechnificeerde maat schappij. De mensen komen er voor hun gevoel meer en meer door te kort en dit doet in hen geleidelijk een on rust en prikkelbaarheid ontstaan. Wan neer deze gevoelens bij grote groepen van de bevolkng gaan leven, kan dit gemakkelijk tot een collectieve uitbars ting leiden. Al deze verschijnselen manifesteren zich wel degelijk ook in Nederland. Het zal daarom wenselijk zijn om aan de demo cratie bredere inhoud te geven. Voor waarde hiertoe is o.m. een verruimd® communicatie ten aanzien van publieke diensten, en organisaties en inspraak van de werknemers bij de leiding van een bedrijf. De onvrede die er bij de bevolking leeft met betrekking tot het keurslijf van wet telijke regelingen, beschikkingen, regle menten .verordeningen, dient zoveel mo gelijk weggenomen te worden. Bestaande regelingen dienen op hun bruikbaarheid te worden getoetst. Gevestigde organisa ties, gezagsdragers enz. zullen hiermee meer haast moeten maken, wil men voor komen dat ook in ons land de conflicten zich verscherpen en de bestaande on vrede op agressieve wijze wordt geuit. Burg. Grothestraat 45 - Tel. 3917 SOESTDIJK (in één handgreep te veranderen in 2-deurs, veilig dus voor uw kinderen de flitsende 1100 c.c. motor - 135 km 4-deurs (in één handgreep te veran deren in 2-deurs, veilig dus voor uw kinderen laag benzineverbruik1 op 15 ongekend zitcomfort uiterst wendbaar, gemakkelijk parke ren in stadsverkeer hoge inruil waarde rondom schijfremmen NIEUWERHOEKPLEIN 1 - SOESTDIJK - TELEFOON 02155-2850 f

Soester Courant | 1968 | | pagina 5