lil N.S.U.-SH0W Margrietsehool nam afscheid van hoofd en zesde klassers Verbeterng kruispunt Trier en Rijksweg kost anderhalf miljoen Laatste kerkdiensten in de Petrus en Pauluskerk Krabbels van Knelis ENGEL BAARN Speciaalzaak dameskonfektie. Werkzaamheden worden eind dit jaar voltooid. i£i| sScUo&nxcikek Man randde in zijn woning twee meisjes aan Geslaagd Jongens ontvreemdden transistorradio Olympia's puzzeltocht uitgesteld Uw succes is onze reclame Auto- en Vraehtwagen- rijsehool Uw RECORDER staat klaar bij „DE GOUDEN SNAAR" VRIJDAG 28 JUNI 1968 De leerlingen en hun ouders van de Margrietsehool alsmede het onderwij zend personeel heeft dinsdag tijdens een grootse feestavond afscheid geno men van het schoolhoofd, de heer E. Belgraver en de leerlingen van de zes de klas. De heer Belgraver, die zeven jaar als hoofd aan de Margrietsehool verbonden is geweest, heeft een benoeming aan vaard in Steenwijk. Zijn plaats zal tij delijk worden ingenomen door de heer G. Nieman, tot dusver waarnemend hoofd, totdat een opvolger voor de heer Belgraver is benoemd. Het scheidende schoolhoofd kreeg tal van lovende woorden over zijn loop baan in Soest te horen, het eerst uit de mond van de heer P. A. Stenz, die na mens de oudercommissie sprak. De heer Stenz bood een op een nogal omslachti ge wijze verkregen grammofoonplaat aan. te weten een Prélude van J. S. Bach. Op de plaat is tevens een com positie van Gounoud opgenomen, te- samen het Ave Maria vormend. De heer Nieman sprak vooral zijn waar dering uit voor de democratische wijze, waarop de heer Belgraver de Margriet- school bestuurde. De collega's bleken dat bijzonder op prijs te hebben ge steld en meenden dat te moeten ho noreren met een tweede grammofoon plaat. De heer Tj. Jansen, vader van een oud leerling van de Margrietsehool, verge leek het hoofd met niemand minder dan Theo Thijssen. Hij trok de vergelijking trouwens nog verder door, door de klas van de heer Belgraver te vergelijken met die Thijssen beschrijft in zijn boek „De gelukkige klas". Er bleef de heer Jansen dan ook weinig anders over dan ditzelfde boek als afscheidsgeschenk, maar tevens als blijk van waardering aan te bieden. Ook de kinderen zelf stonden niet met lege handen (en - naar weldra zou blij ken - nog minder met een mond vol tanden). De meisjes van de zesde klas boden een door hen zelf gemaakt ge dicht aan, dankbaar gebruik makend van de rijmkunst, die hun „meester" hun kort voor de Sinterklaastijd jaar lijks placht bij te brengen. De meisjes gaven de heer Belgraver tevens een grr .ïmofoonplaat mee. De jongens uit ten hun waardering in eerste instantie ook op symbolische wijze door de hoofd onderwijzer een zakje drop, dat zij zelf op school altijd hadden moeten ontbe ren, aan te bieden, alsmede een gram mofoonplaat. De verzorging van de verdere avond LAANSTRAAT 71 - 81A was overgelaten aan de leerlingen zelf, die - met uitsluitend coördinerende me dewerking van het schoolhoofd - weinig moeite hadden om de bijna honderd ouders de verdere avond zeer aange naam bezig te houden. Begonnen werd met een viertal toneelstukjes, door de kinderen zelf geheel bedacht en in el kaar gezet. De heer Belgraver maakte er namelijk een gewoonte van om iede re vrijdagmiddag de kinderen van zijn klas in groepjes te verdelen, een leider („regisseur") aan te wijzen en verder toe te zien op de toneelcreativiteit van de leerlingen. Het enige aandeel in het totstand komen van de toneelstukjes van de heer Belgraver waren een coör dinerend en adviserend optreden. De adviezen mochten de leerlingen echter naast zich neerleggen, al behield het schoolhoofd wel het veto-recht (waar van hij overigens in een van de voor gaande jaren slechts eenmaal gebruik heeft moeten maken). Uit deze toneel middagjes zijn de vier stukjes voortge komen, die de ouders dinsdagavond kre gen voorgezet. Ze stonden onder leiding van Marcel Tans, Josje Westerveld, An- ja de Vries en Ton van Hensbergen (pantominne). „Het is haast onvoorstel baar hoe creatief en vindingrijk kinde ren in groepsverband kunnen zijn", con cludeerde de heer Belgraver na afloop. Tevens beeldden de scholieren met koor, grammofoonmuziek en eigen ritmische begeleiding een drietal liedjes uit. Me vrouw Belgraver (piano) en haar doch ter Desirée (dwarsfluit), alsmede accor- deonnist Frank Duunk verstrooiden de ouders muzikaal. De aankondiging van het laatste liedje, dat Frank ten ge hore bracht, veroorzaakte enige hilari teit. De titel was kennelijk bedoeld voor zijn „bovenmeester". Het heette name lijk „Ik heb genoeg van jou" en bij de aankondigng ervan mocht hij de heer Belgraver ian ook met de muziek een draai om de oren geven, 's Middags bij de repetities sloeg enkele meisjes de schrik om het hart, toen zij Frank een paar rake klappen zagen uitdelen, zich er op dat moment nog niet van bewust zijnde, dat het spel was. Tijdens het daarop volgende program ma-onderdeel was voor de ouders het verschil tussen .Wahrheit und Dichtung' ook niet altijd even gauw duidelijk, wat de sfeer alleen maar ten goede kwam. Zo kon het gebeuren, dat (na de demon straties van studenten en lyceïsten in omringende landen) dinsdagvond de leerlingen van de Margrietsehool aan het betogen sloegen. Op de muziek van „When the saints go marchin' in" kwa men zij met spandoeken en leuzen de schoolhal binnen, meer vrije dagen en een soepeler regime eisend. „Verboden te verbieden" en „364 schoolreisjes en één vakantiedag" waren enkele van de leuzen, die de jongens meevoeren. Maar halverwege de zaal leek er een einde aan de demonstratie te komen, toen brigadier Snijders van de Soester poli tie de demonstranten naar hun ver gunning vroeg. En die hadden zij uiter aard niet. De brigadier, hoewel in bur- De verbetering van het kruispunt Trier op de grens van de gemeenten Baarn en Soest en de verbreding van het rijksweggedeelte tussen Trier en De Oranjeboom in Baarn gaat rond ander half miljoen kosten. De werkzaamheden, die thans in volle gang zijn, zullen tegen het einde van dit jaar zijn voltooid zo verwacht de rijkswaterstaat. Er wordt zeer intensief en met zeer modern ma teriaal aan de verbetering gewerkt. Al leen woensdag al werd op een dag 1000 kubieke meter zand verplaatst. Zelfs de „trouwe wachter", Christoffel Pullmann, moet voor het nieuwe kruis punt zjjn plaats afstaan en zal enkele tientallen meters in de richting van het paleis een nieuwe „standplaats" krjjgen. Voor de uitvoering van de werkzaamhe den had men een brede strook van het koninklijk domein nodig, gelegen schuin tegenover het paleis. Ook van het ter rein voor de Koninklijke stallen moest een deel worden opgeofferd, evenals een aanzienlijk stuk van de moestuinen te genover het paleis. Ook van de paleis tuin zelf zal een deel voor de wegver- breding en de aanleg van het nieuwe kruispunt nodig zijn. Het gaat hier om een strook van enkele meters breed, ongeveer vanaf de Soester ingang van het paleis. Vermoedelijk zal ook het wachthuisje bij deze inrit iets verplaatst moeten worden. Ook de woningen aan de Biltseweg zullen gaan verdwijnen, evenals het tolhuisachtige gebouwtje op de hoek van de Biltseweg en de Vredehofstraat, PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 ger, maar vanwege de verkeerslessen aan de school toch geen onbekende voor de leerlingen, begon daarop fel uit te varen tegen „die moderne jeugd". Niet temin wisten zij de politeman van het goede doel van hun demonstratie te overtuigen. Dat goede doel was een pe titie, die zij het hoofd van de school moesten aanbieden - wat ook gebeurde. In de petitie maakten de leerlingen ken baar, dat zij van hun onderwijzer altijd teveel huiswerk hadden gekregen, iets wat de heer Belgraver verontwaardigd van de hand wees. „Jullie zijn niet voor niets zo knap geworden", begon hij, weldra overstemd door een luid boe geroep. Tevens bleek het de leerlingen dwars te zitten, dat zij nooit hadden mogen snoepen in de klas. Zij beslo ten hun schrijven dan ook met de woorden: „Wij hebben genoeg van U", wat de heer Belgraver zich kon voor stellen, want bij hem was het niet an ders. „Ik heb ook genoeg van jullie; ga alsjeblief maar gauw weg". Wat de leerlingen dan ook prompt deden. En daarmede leek het hele verdere pro gramma in het honderd te lopen, zeker voor de ouders, want uit niets bleek, dat alles van a tot z was ingestudeerd. Totdat alle weggestuurde jongens en meisjes plotseling weer op het toneel bleken te zitten en zij een loflied op de heer Snijders aanhieven. Eigen woorden op de muziek van „Zeg snijderken wil mij maken een kledekijn". Het blééf echter niet bij woorden. De heer Snij ders kreeg ook nog een operetteplaat aangeboden; zijn vrouw bloemen. Al met al een zeer geslaagde avond, waarop een ding wel duidelijk is ge worden: dat de Margrietsehool een ge liefd en alom gewaardeerd hoofd ver liest. De KAMER VAN KOOPHAND EI EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s. van 14 tot 17 uur. voor het verstrekken van Inlichtingen, zit ting ten gemeentehuize alhier ?lede ter gelegenheid van de feestdag in de H. Petrus en Paulus op 29 juni illen op zondag a.s. (30 juni) de laat- i/ diensten plaats hebben in de Petrus en Pauluskerk, die met uitzondering van de toren zal worden afgebroken. Zondagmorgen, te 9.30 uur, zal een plechtige H. Mis worden opgedragen, waaronder door het gemengd koor de Missa Brevis, van W. A. Mozart, zal worden uitgevoerd onder leidng van de heer G. van de Schepop. 's Avonds 7 uur wordt een feestelijke dankdienst gehouden, waarin de predi katie zal worden gehouden door pastoor G. J. Kuypers, voorheen kapelaan van de Petrus en Pauluskerk, waarna een pontificaal lof zal worden gecelebreerd door Z. Em. Kardinaal Alfrink. Meerdere geestelijken, die in de loop der jaren de Petrus en Paulus kerk hebben gediend, zijn voor deze dank dienst uitgenodigd. Vanaf zaterdagavond 6 en zondag 7 juli zullen de kerkdiensten worden gehou den in de Oude Herv. kerk aan de To renstraat en het wijkgebouw aan de Talmalaan. In de loop van de volgende week wordt begonnen met ontruiming van de oude kerk; terwijl na de bouwvakvakantie met afbraak van de kerk zal worden begonnen. Enkele waardevolle stukken zullen waarschijnlijk een plaats krijgen in de nieuwe kerk. De aanbesteding voor de bouw van de ker zal 12 juli a.s. plaats hebben door kerk zal 12 juli a.s. plaats hebben door de heer J. L. Volders, architect te De De plaatselijke politie heeft de 26-jarige T. P. uit Soest aangehouden. De man wordt ervan verdacht, twee meisjes van zeven en tien jaar in zijn woning te hebben aangerand. De man heeft een bekentenis afgelegd. Woensdag is hij voor de officer van juistitie te Utrecht geleid. De meisjes verbleven in de buurt van de woning van P. Zij kwamen echter vaak op bezoek om naar de enkele maanden oude baby van de verdachte en zijn vrouw te komen kijken. De man heeft de meisjes een paar maal in een andere kamer gelokt en daar ontuchte- lijke handelingen met hen gepleegd. Een en ander is al drie maanden gele den voorgevallen. Er werd echter niets van bekend, omdat de meisjes er niet met hun ouders over durfden te praten. Totdat op een gegeven ogenblik één van de meisjes het gebeurde aan een vrien dinnetje vertelde. Dit meisje lichtte haar ouders in, die op hun beurt weer de vader en moeder van de twee slacht offertjes op de hoogte stelden. P. kon spoedig daarna worden aangehouden. De heer R. J. de Jong, alhier, slaagde voor het examen magazijnmeester. Hij werd opgeleid door de Leidsche Onder wijsinstellingen. dat Koninklijk bezit is en op de Monu mentenlijst staat Het dateert uit de vorige eeuw. Het huisje zal echter in zijn huidige staat volkomen herbouwd worden, wanneer althans het ministerie daarmede accoord gaat. Het gebouwtje zal in zuidelijke richting worden ver plaatst De werkzaamheden aan de paleistuin zullen worden uitgevoerd, wanneer de koninklijke familie in augustus met va kantie is. Het laatste stukje van de Biltseweg zal worden verlegd in de richting van de paleistuin en zal met de drie rij stroken op (voor links- en rechtsafslaand en rechtdoorgaand verkeer) op de nieu we rijksweg uitmonden. In de Biltseweg komt tevens een verkeersgeleider, even als trouwens aan de overkant in de Praamgracht. Bij de -aanleg van de uitmondingen is reeds rekening gehou den met de doortrekking van de Biltse weg via Baarn naar de rijksweg Hoeve laken-Amsterdam. De Biltseweg zal dan aan de Soester zijde worden verbreed. De rijksweg 1 b zelf wordt vierbaans. De twee maal twee rijstroken worden gescheiden door een zeven meter brede middenberm. De rijbanen zelf worden 7.25 meter breed. In de berm zal vanaf het kruispunt Oranjeboom tot Trier een doorgaande verlichting worden aangebracht. De kruising zelf krijgt een verkeerslichten- installatie. De verkeerslichten worden deels op portalen boven de weg aange bracht, evenals dat het geval is bij De Oranjeboom. De beide rijbanen worden bovendien nog voorzien van een vlucht strook. Het rijwielpad is inmiddels al op Baarns grondgebied verlegd naar de bosrand. Op Soester grondgebied komt het ooste lijke rijwielpad door het park Colenso te lopen. Bij de aanleg is zoveel mogelijk reke ning met de wens van de burgemeester gehouden om waar kan het groen te sparen. Tevens diende men rekening te houden met de wensen van het waterschap, dat de Praamgracht onder beheer heeft. Overeenkomstig deze wensen is naast de huidige gracht een zeer imposante duiker van 4.50 meter breed en 2 me ter hoog gebouwd. Eerst de diepe zandpunt en vervolgens de duiker zelf hebben menige voorbij ganger de indruk gegeven dat er een ongelijkvloerse kruising zou worden aan gelegd. Een toeschouwer van de werk zaamheden stond zijn vrouw al uit te leggen, dat men eindelijk bezig was met een tunnel voor wielrijders en voet gangers. De gaten in de segmenten (waaraan zij werden opgehesen waren bestemd voor verlichting, zo wist de man te vertellen. Van een ongelijk vloerse kruising is echter geenszins sprake. Die zal er ook in de toekomst niet komen. Het bouwwerk is niets meer dan een duiker, zij het van impo sante afmetingen. Tussen Trier en de zuidelijke paleisin gang komt een parkeerplaats met een zeer redelijke capaciteit, bestemd voor de passanten, die hun vrouwen en kin deren even voor het paleishek willen fotograferen of filmen of anderszins het paleis willen bezoeken. Deze parkeer plaats komt precies op de plaats van de moestuin. Het fietspad zal er ach terom worden geleid. Iedere zaterdag RESTAURANT D'ORANJEBOOM, Leusderweg - Amersfoort, van 10.00 tot 18.00 uur. Twee jongens van omstreeks zestien jaar hebben dinsdag een transistorra dio gestolen van de radiohandelaar S. alhier. De twee knapen kwamen de winkel binnen, waarna één hunner om een bepaald weerstandje vroeg. De win kelier nodigde de jongen uit, even mee naar de werkplaats te lopen om het be treffende weerstandje uit te zoeken. De ander bleef alleen in de winkel achter. Deze heeft daarvan gebruik gemaakt om onderwijl een transistorradio weg te nemen en onder zijn kleding te ver bergen. Pas toen de knapen de winkel hadden verlaten, ontdekte de winkelier de diefstal. Toen was het echter reeds te laat. Het tweetal was toen al ontko men. Wegens de minder aangename weersom standigheden is de voor dinsdag aange kondigde puzzelrit van Olympia niet doorgegaan. De rit is opnieuw vastge steld en wel op dinsdag 2 juli, om ze ven uur 's avonds. De start is bij „De Rank". Het inschrijfgeld per koppel be draagt ook dan nog ƒ0,50. Ajje ut ming vraogt dank mok zeige dak ut de leste jaore nie zo bar hoog op haad mit ons naasjenaole voetbaalelleftaal. En der zal geen mins weze die noeng zal zeige: Knelis ok deu- ze maol zit jie der weer heul mooj naost, waant ak een ding zeker weet dan ist dat. Noeng wilk op deuze plaos heulegaor nie ingaon op ut feit hoe da allemaol wel komp. waant dan bink volleged jaor nog nie klaor. Der binne noeng eenmaol duuzend en een reeje om dat te verklaore. Mit de gedaachte in ming kop, hek heu legaor geen belaangstelling veur een zogehiete interlaand wedstried; tis haos altied knudde mit een rietje. Maor woensdaagaavongd moch ik _un Gart nie tuus blieve, ik mos meej naor ut veld vaan de peleis klup an de Bilt seweg, waant daor zouwe voetbaalspeul- ders die vreuger in ongs nasjenaole elleftaal haade gespeuld, antreeje teuge een elleftal da was saomegesteld uut speulers uut plaotse uut de omgeving vant peleis. Da kombenasie-elleftaal was saomege steld uut speulers vaan Soest, Baorn en Spaokeburrug. Maor int elleftaal vaan de ouwe inter- nasjenaole, kwaamk naome teuge die volluguns Gart heul goed zouwe kenne zorrege veur een avongd voetbaai vaan de boveste plaank. Enk mot eerluk zei ge dattie der geen weurd van hep ge- loge. Mnse wa hek genote. En heus nie allenug vaan ut voetbaale. Waant ok an de toeschouwers vaalt heul wat te bekieke en te beluustere. Wat ik eigeluk bar jaamer vongd, maor daor is toch niks meer an te veraande- re, ik begriep zo bar wienug vaan de soulregels, vollugens Gart, maor dat zeej die toengk mit ming buurmaan ant bekvechte waas, kenk geen ofseit van een friekik ongderscheije. Enk mot zei ge dattie geliek hep, maor da hoefk um toch nie an zu neus te haange. Ak ming oge haad dich gedaon, en allenug maor haad geluusterd naor ut schreewe vaan de minse om ming heen, dan hak ut ideej gekrege dak in de dieretuun sting. Ze haade ut maor over de beer en de zwaarte panter en schaap. Toengk Gart zeej dat die naome nie in ming pre- graama veurkwaome, keek die me weer as 'n duvel an. In ze oge konk zien dattie docht „Ik wou dat die voetbaai- wiesneus deur de grond zaakte". Daorom denk da Gart teuge ming zeej of we maor arrugus aors zouwe gaon staon, daan kongde we alles beter zien. Toen wullie effe laoter heul allenug in een hoekie stongde, hep Gart ming as een soort raadiejoo-reporter de wed stried meej laote beleve. En ut liek haos nie mogeluk, maor vant begin of begonk der waat vaan te snaa- pe, nie alles netuurluk, maor veural een kwak vaan die dinge, die niks mit voetbaale te maoke hebbe, maor wel mit ut gedraag vaan de toeschouwers. Vaan de voetbaaltechniese dinge hek wel begriepe uut Garts verhaol, dat de inzet vant kombenaasie-elleftaal heul goed waas, nog beter as in de gewone kompetiesie. De ouwe internasjenaole waore een heul stukkie laangzaomer, maor over ut algemeen veul technieser. Bie die ouwe voetbaalers, waore der die ok noeng nog aktief voetbaaler binne, maor da waore der maor een paor. De rest, en da was heul goed te zien an hullie omvaang, voetbaalde allenug nog maor veur de lol. Dat ut kombenaasie-elleftaal gewonne hep, en vaan prins Bernhard de beker kreeg, fongk laang zo nie belaangriek nie aswel da de paor duuzend minse die anwezug waore, mit de cente die zullie veur der luu kaortje moste betaole, een heul goed doel steunde. En wa da betref neemp de peleisklup toch een heul aapaarte plaos in, in de rie vaan voet- baalvereniginge. Ik fing K.P.S. een klup waor wullie in Soes heul trots op motte weze. Terwijl het verkeer nog geen noemens waardige hinder ondervindt van de werkzaamheden op het kruispunt Am- sterdamseweg-Biltscwcg- A redehofstraat, wordt met man en macht gewerkt aan de „duiker" die de verlegde Praam gracht onder het nieuwe wegenkruis punt door zal voeren. VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 i iiiiu— M X

Soester Courant | 1968 | | pagina 7