1 Soest toen - Soest nu De onrust laait weer op in China Koninklijke Luchtmacht wil meer en beter gewaardeerde burgerfunkties Leerprogramma L.T.S. „EemlancT wordt uitgebreid met vak autotechniek Anjer-karavaan dted zaterdag Soest aan Het oog gericht op afgelopen armenmars ZUILENTIJDPERK TEN EINDE GELIJKE LIJKEN Telefoonnummer ziekenauto 5980 mmé Dinsdag 2 juli 1968 47ste jaargang no. 50 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Radiodiefstal om weddenschap 1 Commodore J. L. Bosch droe? commando C.D.M.L. over Dodelijk ongeluk in Soesterberg Bussummer pleegde 30 inbraken waaronder 1 in Soest Inbraak aan Staalwijklaan SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart, f S.2S, per post f 4,25. Verschtjnt tedere dinsdag en vrfldag In Hongkong weten de Britse autoritei ten zich weer geen raad met de vloed van vluchtelingen uit de Chinese Volks republiek van voorzitter Mao Tse-Toeng. Vluchtelingen die komen met verhalen vol gruwelen, waarvan het echter nooit mogelijk is ze nauwkeurig op hun waarheid te controleren. Een reden voor de grote uittocht naar Hongkong is zonder meer duidelijk: er is weer eens voedselgebrek. Dat heeft premier Tsjou En-lai zelf toegegeven in een radiorede, zij het met de opmer king dat het weer nodig zou zijn om granen in het buitenland te kopen om dat de eigen oogst dit keer weer eens voor een groot deel is mislukt. Waarom die oogst mislukte is weer min der duidelijk. Grote overstromingen dra gen traditioneel daartoe bij in China en van die overstromingen is dan menig maal de oorzaak dat het onderhoud van waterkeringen en irrigatiewerken in de slof is gebleven. Vroeger was dat vaak het geval tijdens een van de vele bin nenlandse oorlogen. Rode garde Ditmaal schijnt het vooral te komen doordat zoveel jongeren van het platte land naar de steden waren getrokken om daar als rode gardisten te demon streren en op andere manieren de cul turele revolutie te bedrijven volgens het recept van Mao. Midden vorig jaar was die culturele revolutie plotseling weer geluwd en het leger stuurde door de straat zwervende rode gardisten ijlings naar huis. Maar waarschijnlijk te laat om het grote onheil te voorkomen. Een zestienjarige jongen heeft verleden week bij de radiohandel S. in Soest een transistorradio gestolen om daar mede een weddenschap te winnen. Aan het eind van de week heeft de dader de eigenaar echter opgebeld en hem de situatie uiteengezet. De jongen toonde zich bereid, de radio terug te geven, als de benadeelde zijn aanklacht wilde intrekken. Dat is inmiddels gebeurd. Twee jongens kwamen verleden week dinsdag de winkel van de heer S. bin nen. Een van hun vroeg de winkelier om een weerstandje. Terwijl hij de winkelier naar de werkplaats volgde om het betreffende weerstandje uit te zoe ken, bleef de ander alleen in de win kel achter. Hij maakte van deze gele genheid gebruik om een radio onder zijn kleding te verbergen. Ongemerkt wandelde hij er even later met zijn vriend de winkel mee uit. De eigenaar merkte de diefstal pas, toen het twee tal al was verdwenen. Trouwens berichten over gevechten zijn ook steeds blijven klinken uit China - weer via het maar ten dele betrouwbare Hongkong. Daar gaan nu de verhalen over vele lijken die men in de rivier gezien heeft en ook op zee voor de mondingen van de grote stromen: som mige onthoofd, andere gebonde: - dus kennelijk geen slachtoffers van de over stromingen. Merkwaardig is ook dat bij de toene mende misère ook opeens weer nieuwe berichten komen over gevechten tussen diverse soorten rode gardisten onder ling met het leger dan weer eens aan de kant van de ander. Mevr. Tsjang-Tsjing Allerlei namen die bij het afgelasten van de culturele revolutie uit de publi citeit waren verdwenen komen weer te rug - met name die van Mao's vrouw, de ex-actrice Tsjang Tsjing. Haar viel als eerste vrouw de eer te beurt dat de natie werd opgewekt haar voorbeeld te volgen. Het leek er midden vorig jaar op dat de nogal gematigde premier Tsjou En-lai kans had gezien zich weer naar voren te dringen met als voornaamste doel wat rust te herstellen en de fanatieke acties te beëindigen. Het was op slag bijvoorbeeld gedaan met de haast tra ditioneel geworden aanvallen op de president, Lioe Sjao-tsji. De voornaam ste aanvaller naast mevrouw Tsjang Tsjing was steeds maarschalk Iin Piao. Beider stem verstomde. Beider stem klinkt nu weer luid en fel. Een curieuze begeleiding van dit alles zijn weer de berichten uit Hongkong dat een aantal uit hun functies gewipte vrienden van premier Tsjou En-lai op een Russische schip uit Hongkong ver trokken zouden zijn. Tegen Mao Tezelfder tijd heeft radio-Moskou een lang stilzwijgen weer verbroken en is in zijn uitzendingen naar China op nieuw begonnen de Chinezen op te roepen zich te verzetten tegen de lieden die het land onder het mom van com munisme naar de afgrond voeren. Geluiden weer van vorig jaar - met één niet onbelangrijk verschil: Mao wordt ditmaal met name genoemd als het grootste gevaar voor China's wel zijn. Dat wekt de indruk of de Russen ervan overtuigd zijn dat de ontwikke ling in China hernieuwd naar een cri sis toegaat. De vorige crisis eindigde op raadsel achtige manier in een soort bestand tussen de combinatie van leger en Mao en de groep van Tsjou en Lioe die voornamelijk de bestuursambtenaren en industrie-managers achter zich heeft. Dat bestand schijnt in ieder geval wel gebroken en uit China zijn weer grote porties merkwaardig nieuws te ver wachten. Commandore J. L. Bosch, sinds 1964 commandant van het Commando De pots Materieel Luchtmacht heeft vrij dagmiddag de leiding over dit lucht machtcommando overgedragen aan de commandore F. E. Broers, tot voor kort in Parijs verbonden aan Shape, waar hij was belast met de waarneming van de funktie Chief Air Defense plans branch. Met ingang van het nieuwe schooljaar zal het leerprogramma van de L.T.S. Eemland aan de Molenstraat worden uitgebreid met een nieuw vak. Bij ko ninklijk besluit is toestemming verleend voor het geven van een vierjarige cur sus autotechniek. Daarvoor zal een deel van de bouwplaats der timmerlie den worden beschikbaar gesteld. De uitbreiding van het lesprogramma maakt overigens een investering van rond 80.000,voor materiaal en machine rieën noodzakelijk. De directeur van de lagere technische school, de heer L. Koudijs heeft een en ander vrijdag avond medegedeeld tijdens de diploma- uitreiking op de school. Bij die gelegenheid bracht hij ook nog eens de snelle groei van het lagere technisch onderwijs onder de aandacht van zijn gehoor. De verschillende cur sussen aan de school worden nu al door driehonderd leerlingen, voornamelijk uit Soest en Baarn, gevolgd, maar de vraag is aanzienlijk groter. Het aan bod is, ondanks het imposante nieuwe schoolgebouw, echter maar beperkt. De heer Koudijs vermoedde, dat er de ko mende jaren zeker twintig lokalen bij zullen moeten komen om gelijke tred te kunnen houden met het leerlingen- aanbod. De veranderingen op onderwijsgebied, zoals die zijn en worden teweeggebracht door de nieuwe mammoetwet, vragen volgens de heer Koudijs een zeer bij zondere aanpassing, vooral van de leer krachten, van wie nog meer zal worden verwacht. Overigens vond de heer Kou dijs, dat ook nu al volop gelegenheid is om de leerkrachten te bedanken voor hetgeen zij in het belang van het tech nische onderwijs ook het afgelopen schooljaar weer hebben gedaan. De heer Koudijs betrok tevens het schoolbestuur daarbij. De diploma-uitreiking in de kantine van de school werd behalve door de ge slaagden zelf en hun ouders ook bijge woond door burgemeester mr. S. P. Ba ron Bentinck, die een woord van dank aan het adres van de directeur en de leerkrachten voor de manier, waarop zij iedere keer weer goede en vakbe kwame jongens aan de maatschappij afleveren, wel op zijn plaats vond. De burgemeester reikte het 20-jarige meisje Claudia Szntpetery (afkomstig uit Indonesië) het diploma machine- bankwerken uit. De beste leerling was de 15-jarige Dik van de Broek uit Baarn, die dat zag gehonoreerd met een vulpen. In totaal beëindigden 66 leerlingen met goed gevolg de cursus. Acht kandidaten moesten worden afgewezen. Voor machinebankwerken slaagden: D. v. d. Broek, H. Burgman, H. van Dam men, R. Harskamp, G. Hendriks, R. Jansen, C. Kamphorst, Th. Kinderdijk, P. Koeman, A. v. d. Mey, N. Musch, C. Pfaff. R. Pit, J. Pleunis, A. Ploeg, H. Reurink. Ronald Wakanno, Rudi Wa- kanno, R. Weldink, E Winter, H. Witte, R. Woerdeman, H. Adelaar, G. van Del den, H. Deys, R. van Dijk, G. de Groot, J. ten Haaf, D. van Hensbergen, E. Idenburg, C. van Kooten, R. van Mil, L. Murkus, H. Post, J. Ramselaar, E. de Ruig, J. van Slooten, Claudia Sznt- ptery, H. Wicherts. Voor timmeren slaagden: H. van Barne- veld, B. van Beek, L. v. d. Berg, H. Bos, A. Butzelaar, F. Cornelius, G. Eg- bers, H. Elbertse, J. de Graaf, R. Grif fioen, B. Jansen, Sjaak Kieft, Jan Kieft, Theo Kieft, W. v. d. Loenhorst, R. Sangers, G. van Schaffelaar en P. van Wegen. De commando-overdracht op de vliegba sis Soesterberg werd om. bijgewoond door burgemeester mr. Joh. de Widt van Amersfoort en burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck van Soest, hoofdinspec teur H. G. Scholtmeijer, inspecteur G. D. H. van Woudenberg en talrijke mili taire autoriteiten. De commando-overdracht ging ditmaal niet gepaard met een grote parade, enerzijds wegens de hoge kosten, an derzijds wegens te geringe mankracht. Het commando bestaat namelijk voor de helft uit burgerpersoneel. Bovendien was het nogal bezwaarlijk om voor de ze gelegenheid een beroep te doen op de andere commando's. En tenslotte had men kennelijk een nogal vooruitziende blik gehad, want tijdens de overdracht regende het pijpestellen, wat het bij wonen van een parade nu niet direct tot iets aangenaams maakt. Commandore Bosch zei, dat in de vier jaar, dat hij de scepter over het C.D.M.L. heeft gezwaaid, diverse struc turele aanpassingen zijn gedaan. Een bedrijf als de luchtmacht eist voortdu rend aanpassing. Nieuwe wapensyste men moeten worden ingevoerd of ver beterd, de werkplaatsenuitrusting dient steeds hierop berekend te zijn, terwijl ook de opleiding in voortdurende ont wikkeling is", zo zei de heer Bosch. Hij deelde mede, dat de koninklijke luchtmacht de komende vier jaar een taakstellende budgetering wil invoeren om een beter inzicht te krijgen in de kosten van het bedrijf en zijn talrijke onderdelen. De eerste ervaringen heeft men bij het C.D.M.L. al opgedaan, want sinds kort is daar een financiële admi- De uit zeven zeer snelle Austin Coopers bestaande Anjerkaravaan heeft zater dagmorgen in het kader van de Tros- Anjerwedstrijd Soest aangedaan. Kort voor tien uur arriveerden de zeven prij zen in de anjerloterij op het markt plein tegenover het raadhuis. De be stuurders van de austins, vergezeld van nogal charmante meisjes, waren eerder die dag uit Zeist vertrokken om langs een bepaalde route zoveel mogelijk lo ten aan de man te brengen. Met name de vertegenwoordigers van het vrouwelijk geslacht is dat op zeer bevredigende wijze gelukt, zo vertelde men tenminste aan de Tros-televisie, die zaterdagavond nog eens verslag uit bracht van de anjerwedstrijd. Het aandeel van de Tros bestaat uit eer wedstrijd, waarbij men moet raden, hoeveel kilometers gemiddeld is afw»- 1 in hele eetallen, met twee cijfers achter de komma", zoals het in het Tros-programma werd uitgelegd. 's Morgens voor het vertrek uit Zeist waren de kilometerstanden van de ze ven auto's nauwkeurig opgenomen. Om tien uur deed notaris Van Veeren op het marktplein in Soest en berekende uit het verschil in de diverse standen het gemiddelde, dat uitkwam op 138,03 km. een stand, die twee mensen in den lande op dertig meter na hadden ge raden. De zeven austins zijn overigens niet de hoofdprijs in de nationale anjer-lote rij 1968, georganiseerd ten bate van het Prins Bernhard Fonds. Hoofdprijs is een belastingvrij bedrag van ƒ77.777,-, waarmede wel iets is te beginnen. Slechts een paar belangstellenden wa ren bij de aankomst van de karavaan aanwezig. Zij hebben toen eens kunnen zien, hoe een stukje televisie-verslag tot stand komt: nogal moeizaam (film op, geen goede belichting, teveel la waai, verkeerd standpunt etc.). Toen de paar minuten opnamen einde lijk voltooid waren, bracht de kara vaan een bezoek aan paleis Soestdijk en in het bijzonder aan de Prins, want uit eindelijk doet een anjerkaravaan op de verjaardag van Prins Bernhard niet voor niets Soest aan. De prins toonde een grote belangstel ling voor de actie, zoals men zaterdag avond op het scherm trouwens ook wel gezien zal hebben. Na de presentatie van de groep aan de Prins werd er bin nen onder een fris glaasje nog even over de aktie voortgepraat. nistratie ingevoerd. Ook de automatise ring met behulp van computers zal bij de luchtmacht verder worden uitge breid. Begin volgend jaar zal een com puter ten behoeve van de voorraad- voorziening in gebruik worden genomen. Tevens wil de Koninklijke luchtmacht de komende jaren meer en beter ge waardeerde burgerfunkties gaan cre- eren. Het ministerie van defensie heeft zich in beginsel hiermede reeds ak koord verklaard. Ongeveer 250 funkties behoeven door de Koninklijke Lucht macht niet meer te worden bezet. Dat betekent een besparing van rond drie duizend man personeel. Ook op andere wijze streeft men naar een zo efficiënt mogelijke bedrijfsvoering. Vooral op bouwkundig gebied heeft men door structurele aanpassingen en integratie van diverse onderdelen nogal wat be zuinigingen kunnen doorvoeren. Overi gens meende commandore Bosch, dat aan het Commando Depots Materieel Luchtmacht niet teveel meer moet wor den veranderd. „Het logestieke com mando dient bij voorkeur stabiel te zijn en te blijven". De scheidende comman dant dankte het personeel voor de ge toonde toewijding en werkkracht en de verschillende commandanten voor de loyale wijze, waarop zij hun taak heb ben uitgevoerd. De commandant van het Depot Vlieg- materieel Gilze Rijen, de overste Van Engelen bood de vertrekkende comman dant een precisie-jacht geweer aan. Com mandore Bosch is een verwoed jager, wat hij ook wel duidelijk liet blijken. Mevr. Bosch kreeg bloemen aangebo den. Overste Van Engelen zei, dat tijdens de vier jaar, dat commandore Bosch de leiding heeft gehad, het Commando een heel ander gezicht heeft gekregen Te vens weer hij erop, dat altijd grote aandacht aan de veiligheid is besteed. Commandore F. E. Broers zei verheugd en trots te zijn, het commando van de heer Bosch te mogen overnemen. Hij zei onder meer, dat het effectief funk- tioneren van het commando, waarover hij de leiding heeft gekregen, van be lang is voor de hele luchtmacht Wat dat betreft meende hij te mogen reke nen op het personeel en de comman danten van de verschillende onderdelen. De politie in Washington heeft de tri plex Stad der Verrijzenis ontruimd, een actie waarbij ook dominee Abernathy werd gearresteerd en vele van de ove rigens maar weinige doorzetters die nog in het verregende kamp waren geble ven. Dat is het wel wat onglorieuze ein de van de Mars der Armen, die domi nee Martin Luther King aan het organi seren was toen hij werd vermoord. Zijn opvolger Abernathy heeft er aan gedaan wat hij kon, maar het is niet de gigantische demonstratie der geweld loosheid geworden die bedoeld was. Zelfs de grote bijeenkomst op 19 juni trok met moeite een veertigduizend de monstranten wat niet veel is vergeleken met de honderdduizenden die aan de eerste mars op Washington deelnamen, toen King zijn beroemde rede hield: I have a dream - ik heb een droom. Al voor de mars begon waren er vege tekens: de eerste mars was ook geken merkt doordat zowel blank als zwart eraan deelnam. Dit keer was het vrijwel uitsluitend een aangelegenheid der ne gers. En zelfs nog maar van een be perkte groep. Het principe der geweldloosheid dat King voorstond, slaat nu minder aan. Logisch, want de acties van King en de zijnen hebben wel het een en ander bereikt, maar de laatste jaren was dat voornamelijk op het gebied van de wet geving op enkele punten, zonder dat het lot van de sociaal achtergestelde neger er veel door verbeterde. De reactie der blanken op de oproeren in de negerwijken was trouwens ook dat men eerder dacht aan onderdruk king van dergelijke uitbastingen dan aan het wegnemen van de oorzaken die er toe leidden. Het gevolg daarvan is weer geweest dat onder de negers meer en meer de overtuiging algemeen wordt dat slechts met vertoon van kracht wat te bereiken valt. Abernathy's mensen hebben de regering ook voorgehouden dat dit wellicht de laatste grote geweldloze actie zou zijn: als nu niets gebeurde zou dat helemaal de overtuiging onder de armen verster ken dat ze maar moesten zien te pak ken wat ze konden pakken als het hun toch niet werd gegeven. Daarbij komt dat de mars eigenlijk op een allerongelukkigst moment is ge houden. Net voor een presidentsverkie zing denkt het parlement er niet aan om ingrijpend de gedragslijn van de overheid te veranderen: dat is het werk voor de nieuwe president en het con gres dat met hem in functie komt in november. Betekent dit dat de hele Mars der Ar men dan een grote mislukking is ge worden? Toch niet. De vele publiciteit die Abernathy en de zijnen kregen heeft toch wel de Amerikaanse burger met de neus gedrukt op het feit dat in dt sociale omstandigheden van vele miljoe nen in het rijkste land ter wereld nog veel mankeert. Een bewustzijn dat niet diep genoeg door kan dringen. Tenslot te moet eerst de mentale bereidheid ontstaan voor daden gesteld worden. En in dat opzicht heeft de zielige toe stand in het triplex-dorp waarschijn lijk meer overtuigendskracht gehad dan de vele onlusten in de steden konden hebben. KANTMAN In de nacht van vrijdag op zaterdag is een Amersfoortse bromfietser dodelijk verongelukt op de rijksweg door Soes terberg. Het ongeluk gebeurde om streeks middernacht. De 46-jarige be roepsmilitair V. C. P. E. liep rechts van het rijwielpad, toen hij plotseling werd aangereden door de 51-jarige kantine- bediende J. P. T. van Kalleveen uit Amersfoort. De bromfietser had de voetganger te laat gezien en kon hem niet meer ontwijken. De heer Kalleveen werd bij zijn val zo ernstig gewond, dat hij in zorgwekkende toestand moest worden overgebracht naar het zieken huis De Lichtenberg in Amersfoort. Kort daarop is hij naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht ge bracht waar hij zaterdagmorgen aan zijn verwondingen is bezweken. Het einde van het zuilenbestel in de om roep is wel voorbij. De Vara gaat zich openstellen voor andere organisaties, de V.P.R.O. zoekt koortsachtig naar nieuwe fundamenten en nieuwe leiding, de K.R.O. wijkt steeds verder af van de r.k. regels. Eerder heeft de A.V.R.O. zich al met Televizier en R.T.N. gefuseerd. Er komen kleine splinteromroepjes bij. Over enkele jaren zullen wij ons mis schien verbazen, dat er zo lang zo star is vastgehouden aan andere standpun ten. Tal van organisaties stellen zich open voor andersdenkenden in deze tijd. Het wordt tijd, dat wij ons eens gaan be zinnen op het nut van de overgebleven etiketjes. Vooral voor veel verenigingen moge gel den, dat eendracht macht maakt. In Laren is verleden week de 21-jarige reclame-ontwerper R. P. J. H. uit Bus- sum aangehouden. De man heeft de laatste tijd dertig inbraken in het Gooi gepleegd, meestal in villa's. Eenmaal is hij ook in Soest op bezoek geweest en wel bij het tennispark aan de Bos straat, waar hij uit de kantine op 18 mei j.1. niet al te veel kostbaarheden weghaalde. De jongen bleek ter plaatse goed bekend, want hij heeft een blau we maandag als hulp in de kantine ge werkt. De Bussumer heeft inbraken bekend in Laren, Hilversum, Naarden, Breda, Hui zen en Bussum. Afgelopen weekeinde is ingebroken bij de boswachter K. J. aan de Staalwijk laan alhier. De inbraak vond plaats bij afwezigheid van de bewoners. Door een niet-afgesloten slaapkamerraam heeft men zich toegang tot de woning ver schaft. De dief is er vandoor gegaan met een bedrag van 80.een dames fiets. een pakje shag en een paar flesjes limonade. Hij is nog altijd spoorloos. Het heeft lang geduurd, voor de crema tie bij de wet werd gelijk gesteld met de oude, vertrouwde wijze van begraven. Er is echter een belangrijk deel van ons volk, dat na overlijden verbrand wenst te worden en het zou hoogst onbetamelijk en onverdraagzaam zijn. indien de voor standers van begraven een ander volks deel vanwege de voorkeur voor verbran ding zou blijven discrimineren. Niet ln alle opzichten zijn wij tijdens ons leven gelijkgeschakeld voor de wet. Na onze dood kunnen we echter thans naar ver kiezing over ons lichaam laten beschik ken. En dat is alweer een stap verder. i

Soester Courant | 1968 | | pagina 1