Soest toen - Soest nu DE ARMEN VERDREVEN V.V.V.-nieuws Het oog gericht op miljoenenspreiding Officiële mededelingen OPENHEID Telefoonnummer ziekenauto 5980 55-jarig jubileum Koninklijke Luehtmaeht wordt gevierd met „open dagen" Vrijdag 5 juli 1968 47e jaargang no. 51 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Bromfietser reed tegen twee auto's Meisje liep tegen bromfiets op Bromfietser-onder-invloed aangehouden S.E.C. zoekt nog naar een voorzitter K.V.P. houdt zittinsr Vleesverkoop Eerste open dag trok veel belangstellenden naar Soesterberg SOESTER(f)ÖURANT Abonn. p. kwart, 3,25, per post 4,25. Versehflnt iedere dinsdag en vrijdag Ei fyt. Het is een triest einde geweest van de „Mars der Armen" naar de hoofdstad Washington. De leiders, onder hen ds. Abernathy, gearresteerd, de tenten en hutten met de grond gelijk gemaakt en zij die hoopvol hadden opgezien naar de witte koepel van het Kapitool konden teleur gesteld huiswaarts keren. Het probleem van Amerika's armen blijft levensgroot bestaan. Het troosteloos einde van deze onder neming was wel te voorzien. Het va- cuum, ontstaan door de dood van Mar tin Luther King, kon door Abernaty niet worden opgevuld en de tekortkomin gen, die reeds onder King zichtbaar waren, maar door diens indrukwekken de persoonlijkheid op de achtergrond werden gedrongen, kwamen te scherper naar voren. Deze „Mars der Armen" was eigenlijk al bij voorbaat tot mislukken gedoemd. Want als men eenmaal in Washington was. wat dan? Verbeteringen op korte termijn waren niet te verwachten men kon er niet eeuwig blijven Vastgelopen Misschien heeft echter juist de trieste mislukking van deze mars, de hope loosheid van deze aandoenlijke onderne ming, de nood duidelijker laten zien dan een tot in de puntjes georganiseerde en met een indrukwekkende demonstratie afgesloten actie. Deze armen hebben gezworven als scha pen zonder herder. En de politie ,die optrad alsof zij een zwaargewapende verzetsbeweging moest onderdrukken, maakte niet alleen zich zelf belachelijk, maar ook haar op drachtgevers „The Establishment" het Bestel, geschraagd door welvaart en macht. Na het martelaarschap van King kan de hechtenisstraf van Abernathy deze leider niet meer tot martelaar stempe len. De actie der armen is vastgelopen. En wat nu? Blank en zwart De mensen, die aan deze tocht deelna men, vormen slechts een klein onder deel van Amerika's armoe. En het zijn zeer zeker niet alleen ne gers. Ook onder de blanken, en juist déar waar het racisme hoogtij viert, heer sen verschrikkelijke toestanden. Vele vrijwilligers hebben getekend voor Vietnam, omdat het leger hen de enige ontsnappingskans bood. Er zijn gebieden waar voormalige bron nen van inkomsten fbv. mijnen) zijn op gedroogd en waar men nu eigenlijk min of meer vegeteert op de ontoereikende bijstand, die de situatie alleen rekt, maar niet ingrijpend veranderen kan. Want wat allereerst moet veranderen, is de in Amerika heersende mentaliteit! Ieder voor zichzelf Die mentaliteit is spijkerhard. Ieder moet zijn eigen broek maar op houden. Amerika, „Gods own country" zoals men het zo graag noemt, biedt immers iedereen, die de handen uit de mouwen wil steken, een kans? Zijn daar niet de legenden van de man nen, die op een schoen en een slof be gonnen en eindigden als miljardairs? Is daar niet het evangelie van het parti culier initiatief, de vrije onderneming? Wordt daarom niet iedere vorm van staatsbemoeiing, meteen geëtiketteerd als socialisme, van waar het nog maar één stap is naar het allerergse het com munisme? Is het, gezien wat de beide Kennedys en Het is vakantie! En hoe! De zon liet ditmaal niet verstek gaan. Het werd een bemoedigend begin. U weet, voor uw buitenlandse onderne mingen kunt U terecht bij ons reisbu reau firma Ruys Co., maar voor in formatie betreffende het eigen land komt U naar V.V.V. Soest, gevestigd in dat aardige verkeershuis, tegenover het Raadhuis. We hebben U al vele malen verteld, dat voor dit seizoen menig mooi vouwblad bij ons is binnengekomen. On nodig te zeggen, dat wij van deze do- kumentatie zelf enorm genieten. Mis schien zulkt U denken: „nou ja... die V.V.V.-mensen maken natuurlijk rekla- me voor hun eigen zaak!" Wij zullen U ronduit verklarennee, maar wij worden hier als het ware met onze neus op de schoonheid van Nederland ge drukt en dat heeft ons vanzelf enthou siast gemaakt, immersons landje is bijzonder. Het is klein, maar zó gevarieerd, dat men er telkens weer ontdekkingen kan doen. Laten wij U nu eens over West- Friesland vertellen. Uw aardrijkskun dige knobbel denkt dan onmiddellijk Hoorn, Enkhuizen, MedemblikJa, dat weet U, maar kent U dit hele ge bied? Heeft U al eens op echte vakan tie-manier door deze stadjes gedwaald? Heeft U al eens geluierd aan de water kant met het IJsselmeer aan Uw voe ten of het polderland verkend met open ogen voor dat goed-hollandse landschap, waar U af en toe nog de meesterhand van de landschapsschilders van weleer in vele fraaie onderwerpen tegenkomt? Een zes-delige folder, voorzien van een uitstekend kaartje, waarop zwembaden, campings, bungalows, jachthavens, kas telen enz. zijn aangegeven kunnen wij U aanbevelen, wanneer uw hart naar dit gedeelte van ons land trekt. En wij kunnen U aanraden: laat dat hart het U voorschrijven, want dan komt het altijd wel goed uit in West-Eries- land. De Ned. Spoorwegen hebben jaarlijks met grote tekorten te kampen. Dat vergt een voorzichtig financieel beleid. Slui ting van bepaalde lijnen werd overwo gen, in bepaalde gevallen al doorgezet. Verwonderlijk is het daarom te verne men, dat Ned. Spoorwegen in 1964, toen er ook al verlies werd geleden, honder den miljoenen wilden gaan besteden aan een rangeerterrein ten zuiden van Rot terdam. Nog vreemder is het, dat het terrein nu in 1963 nog steeds braak ligt. Er is voor vijftig miljoen gulden besteed aan de verwerving van de gron den, het opspuiten met veenspecie en allerlei bijkomende werken. Sindsdien hebben de N.S. hun belangstelling voor dit complex verloren. Nu ligt het dure terrein leeg en verlaten. Er zijn rondom Amsterdam al eens dij ken gelegd voor een ringspoorweg die er nooit is gekomen. De afsluitdijk kreeg een verhoogde spoordijk voor een spoorlijn Amsterdam-Leeuwarden die er nimmer is gekomen. Jaren lang zijn er plannen gemaakt en is al rekening ge houden met een spoorlijn Amsterdam- Schiphol-DenHaag, waar nog niet aan is begonnen. In Utrecht C.S. liggen al jaren de zandhopen voor een nieuw perron, dat er nog riet. is gekomen. In Den Haag is al lange tijd gewerkt aan een nieuw station, dat er voorlo pig ook niet komt. Met al die vergeefs uitgegeven gelden zouden de tekorten van onze N.S. meer dan gedekt zijn geweest! KANTMAN. WIJZIGING IN HET TIJDSCHEMA VAN HET OPHALEN VAN HUISVUIL Het is nodig gebleken om het ophaal- schema van het huisvuil te wijzigen. Met ingang van 1 juli zullen de huis- vuilwagens op: maandag en donderdag in de wijk ko men, die gelegen is ten oosten van de spoorlijn Den Dolder-Baarn, en in Soest - duinen en geheel Soesterberg; dinsdag en vrijdag rijden de huisvuil- wagens in het gebied en westen van de spoorlijn Den Dolder-Baarn. Om U met het naderen van de huis- vuilwagen bekend te maken, zal de eerste twee weken gebruik gemaakt worden van de autoclaxon. Op het volgende wordt nogmaals d« aandacht gevestigd. Huisvuil wordt slechts medegenomen in de daartoe door de gemeente beschik baar gestelde vuilnisemmers en door d« gemeente uitgereikte papieren zakken dan wel in emmers, welke hiermede ge heel overeen komen. Kartonnen dozen, blikken enz. moeten platgedrukt worden aangeboden. De emmers mogen vóór en na de lediging niet onnodig lang op de openbare weg staan. Er is nogal wat deining ontstaan rond het gerucht dat het N.V.V. een grote deelneming zou hebben in de Amster- damsche Rijtuig Maatschappij. Dit ge rucht, dat een grond van waarheid blijkt te bevatten, ontstond toen er opmerkin gen werden gemaakt op de jaarverga dering van de A.R.M. door de oud-com missaris van de A.R.M., de heer Zewus- ter. De heer Zewuster onthulde daarbij dat de deelneming aan de A.R.M. aan instellingen die tot het N.V.V. behoren, vele miljoenen zou hebben gekost. De controle van N.V.V.-fondsen zou bij een groep machthebbers van het N.V.V. be rusten, die daarbij vrij spel zouden heb ben om met de gelden van leden finan ciële goocheltoeren uit te halen. Het interesseert niet zoveel of en hoe veel geld de N.V.V.-leden bij deze trans acties verloren hebben. Het is ons wel opgevallen dat de belanghebbenden de openheid van de heer Zewuster blijkbaar niet erg hebben gewaardeerd. En dat nog wel in een vakcentrale, die op volledige openheid van n.v.'s aandringt. Dit brengt onze gedachten op de open heid van de operaties van vakverenigin gen en hun leidslieden. Als wij immers het voor de financiële belangen van werknemers zo van belang vinden dat n.v.'s met hun verslaggeving openheid betrachten, hoe zit het dan met die open heid bij de vakcentrales? Behoeft men daar geen openheid te betrachten en be horen de machthebbers daar niet open lijk aan hun leden rekening en verant woording af te leggen van hun beleid met inbegrip van het financiële gedeel te Dat lijkt ons toch voor de leden moeilijk te verteren kost. Men zal een reeks beleidsbeslissingen bij de vakcentrales niet aan de grote klok willen hangen. Een deel van de leden zou ze niet begrijpen en de werkgevers zouden van gebleken tegenstellingen be paald gebruik maken in het kiezen van positie. Maar om dezelfde reden hangt men ook in n.v.'s niet alle was buiten. Om de concurrentie niet wakker te ma ken en om behoud van de marktpositie. Dat zijn nog heel wat doorslaggevender argumenten dan die spelen in een vak bond. Misschien dat vakbondsleiders nu iets meer begrip krijgen voor gereser veerde openheid. In ieder geval spelen zij er zelf mee. Op de Van Weedestraat is woensdag avond de 24-jarige bromfietser J. R. J. uit Soest aangeohuden wegens het rij den onder invloed van alcohol. Aange zien de man niet zo heel erg vast ter been was, is hij ter ontnuchtering in gesloten. Bij een ongeluk op de Van Weerden Poelmanweg ter hoogte van het Soester Natuurbad is woensdag de 10-jarige C. L. V. uit Soesterberg gewond geraakt. Het meisje stond bij de bushalte temid den van een groep mensen te wachten. Plotseling liep zij echter het rijwielpad op. juist op het moment, dat de 29-jari- ge bromfietser IJ. M. D. uit Amsterdam naderde. Deze kon een botsing niet meer voorkomen. Het meisje kwam te vallen en liep een hersenschudding op. Zij is overgebracht naar Zonnegloren. Dezelfde plaats nu In Soesterberg is woensdag de 45-jarige bromfietser G. J. de G. uit Rijswijk in botsing gekomen met twee auto's. Oor zaak van het ongeval was een auto, waarvan de bestuurder, de 34-jarige N. E. uit Zeist onvoldoende op het verkeer lette door zonder meer het rijwielpad van de Rademakerstraat op te rijden na getankt te hebben. De bromfietser kon de auto niet meer ontwijken. Na de botsing reed hij ook nog tegen een geparkeerde auto. De heer De G. moest met een hersenschuddding en een ge kneusde linker enkel naar het zieken huis De Lichtenberg in Amersfoort wor den overgebracht. Tegen de automobi list in proces verbaal opgemaakt. King Is overkomen, niet een wonder, dat Roosevelt, de man van de zo ge hate New Deal, in zijn bed gestorven is? De oude strijd De armen in Amerika hebben nu de strijd testrijden, welke reeds in de vo rige eeuw in Europa de proletatiers streden. Alleentoen kon daaruit een machtige vakbeweging groeien. Maar in Amerika staat de vakbeweging er al reeds - en aan de overkant. Ook dóar is men uit op de bescherming van eigen verworvenheden. Ook daar sluit men buiten en discrimineert men. En men sust het geweten met wat lief dadigheid. De armen in Amerika zijn er slecht aan toe. Ze kunnen worden beschouwd als „aller afschrapsel". Een deel neemt het niet en vecht-een niet te winnen strijd, maar die de sa menleving vergiftigt. De armen vormen, veel meer dan Viet nam, Amerika's hoofdprobleem. Maar de meeste Amerikanen maken er zich .liet druk om. Kcrkpad n.z., gezien vanaf het Kerkplein, vijftig jaar geleden De voetbalvereniging S.E.C. houdt op vrijdag 12 juli haar jaarvergadering. De heer B. G. Dekker, sinds het begin van dit jaar waarnemend voorzitter van S.E.C.zal zich volgende week geen kandidaat stellen voor de funktie van voorzitter. Hij nam de leiding van de voetbalvereniging op zich, toen in ja nuari de heer Wilhelm de voorzitters hamer neerlegde en zijn opvolger, de heer J. Verhoef al na een maand weer vertrok. De heer A. Brugman, die als vertegen woordiger van het zaterdagvoetbal zit ting heeft in het S.E.C.-bestuur, zal zich eveneens terugtrekken. De snelle groei van de zaterdagafdeling eist alle tijd en aandacht van de heer Brugman en gezien de successen van het afgelopen seizoen wil hij zich vooral blijven con centreren op deze jonge S.E.C.-loot. De heer H. Luschen is nu kandidaat ge steld voor een bestuursfunktie. Hij heeft overigens al enkele maanden zitting in het S.E.C.-bestuur. Bij de komende al gemene ledenvergadering zal de elftal commissie in zijn geheel verdwijnen. Het bestuur wil een hele nieuwe opzet beginnen. In verband daarmede wordt de heer P. van Zoghei als coach voor gesteld. Hij en de oefenmeester zullen verantwoordelijk zijn voor de opstelling van de elftallen. Na de opening te hebben verricht, maakte Prins Bernhard een rondgang door beide als tentoonstellingshal inge richte hangars. S.E.C. hoopt voor het begin van het komende seizoen nog wel een paar be geleiders voor de lagere elftallen te krijgen. Men heeft zich reeds van de medewerking verzekerd van de heren J. C. Schothorst en D. H. Tuenter. O Zaterdagmorgen, van 11-12 uur, houdt de K.V.P. afd. Soest weer zitting in het Verenigingsgebouw. Enige leden van de K.V.P. raadsfractie zullen weer aanwezig zijn. Zaterdagmorgen, 9 uur. heeft aan het slachthuis verkoop van x lees plaats aan de houders van grijze kaarten, genum merd van 1 tot 65 en van gele kaarten, genummerd van 1 tot 150. Na de officiële opening van de festiviteiten rond de viering van het 55-jarig jubileum van de Koninklijke Luchtmacht, woensdagmorgen door Z.K.H. Prins Bernhard, werden 's middags de anders altijd hermetisch afgesloten toegangs hekken van de vliegbasis voor het publiek geopend. Met uitzondering van a.s. zondag zal de basis dagelijks tot en met donderdag 11 juli, van 's morgens half tien tot 's middags half vijf, „open" zjjn. Voor een uitgebreid verslag van de opening en nadere gegevens, zie elders in deze courant. D? openstelling van de vliegbasis Soes terberg voor het publiek is de eerste dag al een succes gebleken. Verscheide ne tienduizenden mensen hebben woens dagmiddag het vliegveld bezocht. Al ge- ruime tijd voor de opening was het vrij druk op de Van Weerden Poelmanweg. Mede onder invloed van het gunstige weer (afwisselend zonnig, maar net niet warm genoeg voor een frisse duik in het water) nam de belangstelling ge durende de middaguren snel toe. Er werd bovendien zeer druk gevlogen. Verschillende toestellen van andere ba ses hebben Soesterberg aangedaan, waar door men meer typen straaljagers kreeg te zien dan alleen de Hunters en Star- fighters, die op Soesterberg zijn gesta tioneerd. Bovendien trokken op het vliegveld zelf de verschillende demon straties nogal wat belangstelling, als mede natuurlijk het bij de 55-jarige luchtmacht in gebruik zijnde materieel. Donderdag was de belangstelling aan merkelijk minder. Men verwacht trou wens bij erg warm weer niet al te veel belangstelling, wat dan ook wel is uit gekomen, al blijven de straalvliegtuigen toch altijd nog wel een zekere aantrek kingskracht op een grote groep mensen, vooral jongeren uitoefenen. De durkte van de eerste dag heeft ner gens grote verkeersmoeilijkheden ver oorzaakt. De marechaussee zorgde voor een vlotte afvoer van de Soesterberg- bezoekers bij het vliegveld zelf. terwijl de Soesterbergse politie het verkeer op de rijksweg door Soesterberg in goede banen leidde. Ondanks het feit, dat de sluiting van het vliegveld om ruim half vijf en het normale spitsuur, alsmede een grote stroom vakantie-gangers ongeveer sa menvielen, hebben zich op de rijksweg geen noemenswaardige verkeersopstop pingen voorgedaan. Alleen op de Soes- terbergsestraat stond woendagmiddag een imponerende rij auto's te wachten om de Birkstraat op te rijden.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1