Garage Stam I» h EG v SETTEN N.S.U.-SH0W MARCHAL - HAARMODE Renault 4, Renault 8, Renault 10, Renault 16 ENGEL Prins Bernhard opende jubileumviering Luehtmaeht op Soesterberg Krabbels van Knelis VERKOOP VAN STAATSAANDELEN Thans weeralle modellen uit voorraad leverbaar. R8 ƒ5595,- - R10 6250,— JT^I vScfioemafcter Zeepost Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool Voorstellen voor de raadsvergadering van woensdag 17 juli STAM RENAULT RENAULT maakt uw leven rijker VRIJDAG 5 JULI 1968 Antwoord: Nu de vlekken al wat oud zijn kunt U het beste deze insmeren met zachte zeep en ongeveer 1 uur la ten zitten. Daarna de zeep en eventueel het vernis er af krabben b.v. met de achterkant van een mes of dergelijke. De vlekken nabehandelen met terpenti ne of met het verdunningsmiddel thin ner. De stof wassen en indien nodig en zo mogelijk bleken. Wanneer dit niet helpt dan naar de chemische wasserij zenden en opgeven welke stof (vernis) deze vlekken veroorzaakten. VLIEG. - Hoelang kan een vlieg leven en waar houdt hij zich 's winters op? Antwoord: Dit is afhankelijk van de soort. Er zijn nl. ook soorten, die slechts één dag leven, zelfs maar enkele uren. Enkele andere leven slechts een paar weken. Het overwinteren geschiedt meestal in poptoestand. MELKVLEKKEN. - Hoe krijg ik melk- vlekken uit een vast tapijt? Antwoord: Indien u deze vlekken te lijf gaat met een sopje van synthetisch was middel, zullen de vlekken wel verdwij nen. Wrijft U zoveel mogelijk met de pool mee en als het droog is, opbors telen. EERSTE BROMFIETSEN. - Wanneer kwamen de eerste bromfietsen op de weg? Antwoord: Tussen 1890 en 1900 kan men wel zeggen. Meer in het bijzonder noe men wij in dit verband de „Werner- motorfiets". Het uiterlijk van deze „mo torfiets" was vrijwel gelijk aan onze tegenwoordige brommers. Genoemd merk is gemaakt in Engeland en komt veel overeen met onze moderne, eenvoudige bromfiets. De tegenwoordige bromfiet sen dateren van na de tweede wereld oorlog. In 1905-1907 reden er in ons land ook reeds brommers. Dat waren ge wone rijwielen, waaraan een derde wiel met motor (bediening vanaf het stuur) bevestigd was aan het achterwiel. Deze „motoren" knetterden geweldig, zodat menig paard op hol sloeg. In de dertiger jaren verschenen opnieuw fietsen met een hulpmotortje, weldra bijgenaamd ..hakkepofs". De technische constructie was nog niet volmaakt. In 1948 werd de Solex met aandrijfrol op de voorband geïntroduceerd en weldra volgden an dere fabrikaten. Zoals U zelf kunt con stateren is de ontwikkeling gegaan in de richting van een licht motorfiets, terwijl gelijktijdig de echte, zware mo torfiets er uit raakten. TALEN. - Welke talen moet een nieuws lezer voor de radio kennen? Antwoord: Wat talen betreft moet hij de Franse, Duitse en Engelse taal vol komen beheersen. Daarnaast een flinke dosis algemene ontwikkeling, terwijl journalistieke ervaring wel zeer gewenst is. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 De stichting Dorpshuis Soesterberg heeft verzocht een stuk grond ter grootte van 74 m2, gelegen nabij het Dorpsplein te Soesterberg, te mogen kopen. B. en W. stellen voor deze grond te verkopen voor ƒ2.590, VERBETERING LAANSTRAAT EN BECKERINGHSTRAAT De verbeteringen aan de Laanstraat en de Beckeringhstraat zullen resp. 530.000,en 395.000,vorderen. De werkzaamheden zullen bestaan in de aanleg van riolering met de nodige kolk en huisaansluitingen, de aanleg van een rijweg van 7.50 meter, uit te voeren in asfaltbeton, ter weerszijden waarvan een fiets- en wandelpad is ge projecteerd van resp. 2.40 m en 1.50 m breed. Verder het plaatsen van lan taarnpalen, verkeersborden en het plan ten van bomen. B. en W. stellen voor hiervoor een krediet van 925.000,= be schikbaar te stellen. VOORZIENINGEN AAN DE CHR. SCHOOL Aangezien de goedkeuring niet te ver wachten is van een destijds toegestaan krediet van 100.000,voor de bouw van twee noodlokalen voor de Christe lijke school voor uitgebreid lager onder wijs aan de Prins Bernhardlaan. alhier, heeft het schoolbestuur verzocht het aan de school gebouwde gymnastieklokaal in te richten als twee noodlokalen. De inspecteur van het onderwijs kan hiermede accoord gaan, als de lessen voor de lichamelijke oefeningen door kunnen gaan. Daar bedoelde lessen in de te bouwen sporthal kunnen worden gehouden, be hoeven geen bezwaren te bestaan, het gymnastieklokaal in te richten in twee noodlokalen. B. en W. stellen voor hiervoor een kre diet van 7100,te vorteren. HORLOGES JUWELIER HORLOGER *C\ SOESTDÜK REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Aragon" 10 juli en ms „Lago Traful" 12 juli. Australië: ms „Arcadia" 12 juli. Brazilië: ms „Aragon" 10 juli en ms „Lago Traful" 12 juli. Canada: ms „Alex" 10 juli. Chili: ms „Jytte Skou" 9 juli. Indonesië: ms „Hoechst" 9 juli. Ned. Antillen: ms „Neptunes" 9 juli. Nieuw-Zeeland: ms „Ulster Star" 8 juli en ms „Arcadia" 12 juli. Suriname: ms „Oranje Nassau" 10 juli. Verenigde Staten van Amerika: ms „So- crates" 10 juli en ms „Atlantic Star" 11 juli. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Bovenkerk" 10 juli. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 VERKOOP GROND Ajje ut ming vTaogt dan mok zeige dak veur de minse die noeng mit vekaansie binne blie bin dat de kraoije vant daak vaale. Al mok der meteen bie zeige dat- tie bar hoge tempe- retuure veur de min se die motte warre- ke wel een bietje al te hoog waore. Oh jao. der binne netuurluk minse die ast waore leve bie de graasie vaan bar hoge temperetuure, de maane vant ij» en de liemenaode. Wat die minse in de ofgelope daoge verdiend zalle hebbe, maokt, schaat ik zo, veur hullie veul van ut jaor goed. Maor wat ming betref magge die luu vaan de Bilt, Gart zun jonges omzeile die bar muujelukke naom, deur der heul gewoon „Kale Merie in de Bilt" vaan te maoke, geliek hebbe mit hullie veurspelling vaan een bietje afkoeling. Noeng ist zo, da zullie ut bar vaok mis hebbe. en omdak graog zouw wille dat- tut een bietje minder warrem wordt, zalt veur ming wel effe teuge zitte. Omdat daor noeng eenmaol niks an te doen is, zak derin motte beruste, al staot ut zweet in ming haande en duu- me dik op ming kop. Ut zouw zo motte weze dajje bie zukke wareme daoge effe vaan baontje kon verandere. Ik bedoel dattut meugeluk mos weze om een baontje te neme dat een bietje kouwer an doet. As ik mog kieze wist ik ut wel. Ik gong warreke bie een febriek die ijs en meer van da kouwe spul maokt, netuurluk nie om allenug veur een paor cente ijs te kenne ete, maor ik schaat zo datter in zoon febriek geen hoge temperature zal le weze, en daor gaot ut ming om. Noeng fingk wel da wullie in vergeliek mit aore baontjes nog heul nie magge klaoge, waant hoe een maan die in een staolfebriek warrekt zich bie deuze „zo merse" temperetuure zaal vule ken geen mins zich veurstelle. Maor naos die minder aordige en aor- dige dinge die saomegaon mit ut mooie weer, binne der ok nog dinge die eige- luk nie magge veurkomme. Waant tusse de minse die een bietje af koeling zeuke int waoter, binne der die zo bar zorregeloos binne, dajje je of- vraog of zullie wel verstaand hebbe. Dattut veurkomp da kleine keinders in een onbewaokt ogeblik int waoter vaale, is bar amig, maor vaalt nog te verklao- re omdat zullie der nie bie deurdenke. Maor datter grote minse binne, die zongder da zullie kenne zwemme, zich in ope waoter begeve, dus zongder toe- zich, fingk zo bar stom, dak der haos geen weurde veur ken vingde. Dat gebeurt ok in de zeej, ent beroerd ste fingk dan as da gebeurt, datter aore minse hullie leve motte riskere. Dat binne daan minse, die op baozis vaan vriewillughied veur ongze veilughied waoke en in de grote kraante hebbie kenne leze dattut heul geen uutsloverie is vaan die luu. Der waore minse, die op zoon medern bed van plestiek en luch duuzende meters uut de kaant waore, en deur de stroom nie meer trug kongde komme. Veur ming is dat speule mit je leve. Noeng hek ekspres nie gezeit dak ok zoo graog baadmeester zouw wille weze. int netuurbaad, maor der binne netuur luk minse die zeige, zoon baontje zouw ming wel lieke bie zukke waormte, maor ajje daan effe denk an de bar grote veraantwoordung die die minse hebbe, daan ister toch geen lol an. Ut liek een bar mooij baontje, maor daf allenug an de buutekaant, waant ut ii toch zo da', alle Soesder moeders die hullie keinders naor ut netuurbaad stuure, volledug op die minse vertrou- we. En eerluk gezeit da fingk een ver aantwoordung die ming veul te groot zouw weze. ZAK VOL LEKKERS. Een vakantietraktatie voor de kinderen. Net met lolly's, rolletjs enz. Nu 2 netten voor 85 ct, YENDA BISCUITS. Café-noir. mokkawafels en kokosbiscuit. Zoek maar uit Per pak 9ct VROOM DREESMANN Op de vliegbasis Soesterberg zijn woens dag de festiviteiten in het kader van het 55-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht begonnen met de openstel ling van de basis voor het publiek en de opening door de prins van een tweetal tentoonstellingen op het vlieg veld. Door de stuurknuppel van de Hunter straalvliegtuig over te halen, ging een weerballon van de K.L.U., geflankeerd door in uniformen uit 1913 en 1968 da terende luchtmachtpoppen, de lucht in. De vinder van de ballon zal voor een speciale rondleiding over het tentoon stellingsterrein worden uitgenodigd. Nadat het ere-squadron, de vaandel- wacht en de luchtmachtkapel door de prins, inspecteur-generaal van de ko ninklijke luchtmacht, waren geïnspec teerd, verrichtte de prins de symboli sche handeling in het bijzijn van onder meer tal van hoge militaire autoriteiten uit binnen en buitenland, de commis saris van de koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lyn- den van Sandeburg, de burgemeester van Soest, mr. S. P. Baron Bentinck en burgemeesters van andere omliggende plaatsen en vele anderen. De bevelhebber van de luchtstrijdkrach ten, generaal A. B. Wolff zei bij de ope ning, dat de publieke opinie in Neder land sceptisch, zo niet afwijzend staat tegenover grote militaire demonstraties en parades. Mede ook vanwege de hoge kosten, die de generaal in verband met de moeilijke tijd voor de defensie niet verantwoord achtte, zal de viering van het jubileum dit jaar niet gepaard gaan met grote demonstraties. Toch zal er tijdens de open dagen wel iets meer ac tiviteit te zien zijn dan anders. Tijdens grote overland-vluchten zullen jagers van andere bases Soesterberg even aan doen, waardoor de vliegintensiteit niet alleen groter is, maar het publiek te vens in de gelegenheid wordt gesteld om kennis te maken met andere vlieg tuigtypen dan die, welke op Soester berg zijn gestationeerd (Hunter en F 102 Starfighter). De vliegtuigen zullen op het tentoon stellingsterrein worden voorzien van nieuwe brandstof, worden gerepareerd of wat er ook aan nodig is, zodat men alles van nabij kan volgen. Niettemin worden er tijdens de open dagen wel enkele demonstraties van bescheiden formaat gegeven, o.a. reddingsdemon straties met 'n S.A.R.-helikopter, brand weerdemonstraties, een hondendemon stratie en bij goed weer para-sailing. Dit allemaal tussen drie en vier uur 's middags. Tussen twee en drie uur treedt de luchtmachtkapel op. Tevens worden filmvoorstellingen gegeven. Drie hangars zijn als tentoonstellingsruimten ingericht. In hangar 1 is een Static Show en een informatiecentrum. Men kan er onder meer een gedemonteerde F 4 Starfigh ter zien, alsmede alle mogelijke appara tuur, waarmede de luchtmacht zowel op de grond als er ver boven werkt. In de aangrenzende hangar 2 is een vlieg- veiligheids- oefen en testcentrum inge richt met allerhande overlevingsmate- riaal. In hangar 3 tenslotte vindt men talrijke luchtmachtcuriosa uit de afge lopen 55 jaar. Generaal Wolff betreurde het, dat niet Ook de Amerikaanse vertegenwoordiging op het vliegveld Soesterberg stond in de belangstelling van de Prins. men het museum op aanvraag in groeps verband kunnen bezichtigen of anders wellicht tijdens de weekeinden. Tot en met 11 juli is het vliegveld da gelijks geopend van 9.30 tot 16.30 uur. Alleen komende zondag is Soesterberg voor het publiek gesloten. Rondom de hangars kan men het volledige materi eel van de Koninklijke Luchtmacht zien, o.a. de geleide NIKE- en HAWK- raketten, de Northrop F 5-straaljagers, die de luchtmacht binnenkort in ge bruik zal gaan nemen, evenals de F 4 Phantom, de opvlger van de F 102- jagers Verder kan men er andere ty pen straalvliegtuigen, lichte vliegtuigen, zweefvliegtuigen, voertuigen, foto-een- heden e.d. zien. Naast de luchtmacht kapel zal er ook een Beierse kapel voor de nodige muzikale verstrooiing zorgen. Op het vliegveld is tevens een restau rant ingericht, zodat men niets tekort hoeft te komen. Tevens zijn ruime par keerplaatsen gemaakt. Dat mag ook wel, want indien de weersopistandigheden gunstig zijn (niet al te heet) verwacht men tot een kwart miljoen bezoekers. De 8000 vierkante meters tentoonstel lingshangars en de openluchtexpositie van het materieel kunnen dagelijks on geveer 50.000 bezoekers verwerken. Na de officiële opening heeft de prins een rondleiding over het terrein ge maakt, tezamen met de talrijke genodig den, waaronder ook de staatssecretaris en de secretaris-generaal van defensie, diverse kamerleden e.a. De prins heeft de wens te kennen ge geven, zoveel mogelijk de jubileumvie ring van de koninklijke luchtmacht bij te willen wonen. Zo zal hij vrijdag de reünie van oud-luchtmachtmensen op Yprnburg bijwonen. In het kader van het 55-jarig bestaan hebben twee formaties van elk 24 vlieg tuigen dinsdag een rondvlucht boven de Nederlandse steden gemaakt. Normaal mogen de straaljagers niet boven de steden komen, maar voor deze ene keer was een uitzondering gemaakt. Op een hoogte van 400 meter presenteerde de luchtmacht zich dinsdagmiddag met een snelheid van 700 km/uur aan de stads bevolking, met uitzondering van die van Amsterdam, omdat men eventuele moei lijkheden met het luchtvaartverkeer op en om Schiphol wilde voorkomen. Aan de rondvlucht hebben ook negen toe stellen van de basis Soesterberg deel genomen. Iedere zaterdag In RESTAURANT D'ORANJEBOOM, Leusderweg - Amersfoort, van 10.00 tot 18.00 uur. ONBEWOONBAARVERKLARING Op voorstel van B. en W. zullen de woningen. Duinweg 30, Eemstraat 14a en Beetzlaan 37 en 39 onbewoonbaar ver klaard worden en binnen 6 maanden ontruimd moeten zijn. AANSCHAFFING LEERMIDDELEN SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Het R.K. schoolbestuur verzoekt mede werking voor de aanschaf van leer- er) hulpmiddelen t.b.v. de R.K school voor U.L.O. Het betreft leermiddelen voor het vak handenarbeid, een natuurkunde instru mentarium en leermiddelen voor mu ziekonderwijs. Het hoofd van de openbare school voor u.l.o. aan de Middelwijkstraat, al hier verzoekt te mogen aanschaffen twee nieuwe technieken voor het vak handenarbeid. De kosten bedragen 700=. TRIOS. Een kombinatie van puur, melk en witte chocolade. Nu nog voordeliger. 150 gram 95 cf GULDEN. - Ik heb een roodkoperen gulden gevonden, jaartal 1837. Aan de ene kant is een kroontje te zien met daaronder een W. Aan de andere kant staat 1 G. Hij is kleiner dan een Hol landse gulden. Onder 1 G staat een schild. Antwoord: De munt die U gevonden hebt is geen gulden doch een cent, blij kens de beschrijving die U geeft. Gul dens uit die tijd waren van zilver, en groter zelfs dan de vooroorlogse perio de. Bovendien droegen zij de beeltenis van Willem I inplaats van een letter W» 1 G moet 1 c zijn, dus 1 cent. De waarde hangt af van de staat waarin hij bewaard bleef en kan variëren van een bijna stempelnieuw stuk tot een normaal bewaard stuk van rond 1,50 tot rond ƒ0,50. Nadat door het weghalen van een besehermende plaat het militair „Luchtvaart Museum" was geopend, maakte de prins als eerste een wandeling door het mu seum, waar ondermeer een vitrine met authentieke documenten zijn belangstelling trok. In onze volksvertegenwoordiging is er op aangedrongen om staatsaandelen met name in de Hoogovens geheel of gedeel telijk aan particulieren te verkopen en het vrijgekomen geld aan te wenden voor deelneming van de staat in nieuwe pro jecten met name in het noorden van het land. Het is reeds lang zo dat een meerder heid in de Tweede Kamer aandringt op verbetering van het leefklimaat in de noordelijke provincies. Het is duidelijk dat hier iets gedaan moet worden. Het zal voorts op grote schaal moeten ge beuren, zodat de maatregelen effect sor teren. Het is duidelijk dat hier een enorm kapitaal voor nodig is. Waarom zou men daarvoor niet een deel van het staatsbezit aan effecten kunnen aanwen den Deze effecten heeft de staat ver worven in bedrijven die staatshulp no dig hadden en daarmee ook succes ge had hebben. Nu is die hulp niet meer nodig en zal het particulier initiatief het hier nog bestaande risico met gemak kunnen overnemen. De staat int via de hoge koers haar premie voor het geno men risico. Men kan zich verzetten tegen verkoop van staatsaandelen onder motto dat een winstgevend object in handen van de gemeenschap moet blijven. In wezen is dit bedriegerij want de basis van ons economisch bestel rust op het particulier initiatief en het gaat er om de burgers zoveel mogelijk in de investeringen te betrekken. Wanneer men de staatsaan delen in kleine coupures te gelde maakt kan men langs deze weg brede lagen van ons volk in staat stellen mede de vruch ten te plukken van de nationale inspan ning. Voorts komt er geld vrij voor nieu we initiatieven. Als men in die nieuwe objecten geen vertrouwen stelt moet men er eenvou dig niet aan beginnen. Stelt men er wel vertrouwen in dan ligt er een nieuwe winstbron voor de gemeenschap, waarbij het particulier initiatief nu aan kracht te kort schiet om het risico op zich te nemen. Wij juichen het initiatief tot ver koop van staatsaandelen toe en hopen dat het wordt uitgevoerd. eerder met een luchtmachtmuseum is begonnen. „We kunnen altijd lering trek ken uit het verleden. Bovendien is een museum een goede manier om onze eer bied tot uitdrukking te brengen voor degenen, die ons op de korte, maar moeilijke weg van de miltaire lucht vaart zijn voorgegaan", aldus generaal Wolff. Ondanks het beperkte materiaal en de al even bescheiden financiële middelen is een zeer interessante ten toonstelling ingericht met vele histori sche documenten (o.a. een origineel telexverslag van de slag om Engeland, de koopacte van het eerste stukje hei voor het vliegveld Soesterberg etc.), vroeger in gebruik geweest zijnde vliegtuigen, uitrustingen etc. Het is de bedoeling, dat de historische curiosa een blijvende plaats krijgen op Soester berg en het begin zullen zijn van een groots museum. Na de open dagen zal VIJVERTJE. - Ik heb in mijn tuin een vijvertje van ongeveer 1 V» meter lang, 1 m breed en 30 cm diep. Hierin houd ik enkele goudvissen. Na verloop van tijd echter begint het water (regenwa ter) rood te kleuren. Ook het vorig jaar was dit zo. Wat kan hiervan de oorzaak zijn en is er iets tegen te doen? Antwoord: Vermoedelijk zijn deze algen een gevolg van de ondiepte van het vij vertje, daar nu de zon tot op de bodem kan schijnen. Ook is het gebrek aan beplanting een fout. Planten brengen zuurstof in het water, wat niet alleen de vissen nodig hebben maar ook het water schoon houdt. Wij raden U aan het vijvertje dieper te maken, minstens 60 cm en er wat waterplanten in te zetten, die U bij iedere zaak in vis- en hengelsportartikelen kunt krijgen. Haal vooral geen waterplanten uit slo ten e.d. daar hierin vaak vijanden van de goudvissen zitten. VLEKKEN. - Ik heb een potje licht- eiken vernis op mijn terlenka glasgor dijnen laten vallen. Hoe krijg ik het er weer uit? SOESTDIJK NIEUWERHOEKPLEIN 1 - SOESTDIJK - TELEFOON 02155-2850

Soester Courant | 1968 | | pagina 5