Soest toen - Soest nu ^^J^cnclcm cle sSccóter ^Sporthal VERPLICHTE VAKANTIE KON. LUCHTMACHT BEGON IN 1913 OP SOESTERBERG MET ÉÉN VLIEGTUIG is* Het oog gericht op een waarschuwing ZWEMBADEN GESLOTEN AFDRIJF- MATRASSEN Dinsdag 9 juli 1968 47e jaargang no. 52 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Regenval veroorzaakte wateroverlast en ongelukken Bromlietser tegen afslaande auto 25 jaar in dienst van Gemeentewerken SOF STER I OURANT Abonn. p. kwart, 3,25, per post 4,25. Verschynt iedere dinsdag en vrydif Onze moderne sociale zorg strekt zich verder uit dan het verschaffen van een behoorlijk en verzekerd bestaan aan de werknemer, zij bemoeit zich ook met zijn levensvreugde. Het is op zichzelf een zegen te noemen, dat door de vakantieregelingen en va kantiebijslagen velen thans enkele we ken per jaar aan de sleur worde i ont trokken en in de gelegenheid worden gesteld hun persoonlijkheid geheel vrij te ontplooien en hun gezinsverband te versterken. Maar laten wij deze vakantiebehoefte niet te globaal beoordelen. Onze samen leving is ingewikkeld en hetgeen geldt voor fabrieksarbeiders of voor kantoor personeel, kan niet automatisch worden gesteld voor de middenstanders. Zeker, ook de kleine zakenman ver langt ernaar, om eens vrij te zijn van beslommeringen. Maar 't gaat vele klei ne middenstanders niet goed, zij moeten door de steeds stijgende inkoopprijzen, de gestegen lonen van hun personeel en de opgeklommen huren plus de huur- compensatie van hun bedienden zwoe gen en sjouwen voor hun bestaan. Wat is een vakantie waard, wanneer zij ge kocht moet worden met vermeerdering van zorgen? Vakantie voor de middenstander bete kent: stilstaan van verdiensten. En et telijken kunnen de verdiensten niet missen. Vakantie moet berusten op, zij het ook geringe, basis van welvaart. Dit is ook de rechtsgrond van de vakantiebijslag; de vakantie, een weelde, mag niet druk ken op de regelmatige inkomsten van het gezin. En zeker kan men geen va kantie nemen, wanneer men in het nor male leven niet kan rondkomen. Het kan tot het beleid van een goed huis vader behoren, zich en zijn gezin va kantievreugde te ontzeggen. Dit is een wrede uitspraak, maar zij bevat waar heid. De middenstanders zijn verstoken van het genot van vakantiebijslagen. Zij moeten hun vakanie verdienen, maar zij verdienen als zogenaamde „kleine zelfstandigen" dikwijls nauwelijks ge noeg om zich in het gewone leven te kunnen handhaven. Aan deze mensen, die zedelijk gehouden zijn zich vakantie te ontzeggen, wordt vakantie opgelegd. Onze lezers interrumperen. Zij kunnen opmerken, dat aan de vakantieregeling voor de middenstand een enquête voor afgaat. waarbij de leveranciers in de gelegenheid worden gesteld, liun mening over de vakantieregeling te doen ken nen. De meerderheid beslist. Maar er zijn dikwijls grote minderheden, die te gen de vakantieregeling gekant zijn. Geschiedt hier onrecht? Wie zich de situatie van de hele kleine middenstander indenkt, moet zich b.v. het ruige leven van onze kleine groen teboeren kunnen voorstellen. Altijd langs de weg, altijd vermoeiende tochten en netelige beslommeringen. De „keine luyden" over wie dit artikel Een wolkbreuk boven Soest heeft za terdag op verschillende plaatsen voor wateroverlast gezorgd. Verschillende kelders kwamen onder te staan, terwijl ook grote stukken weg blank kwamen. Hier en daar raakten putdeksels op drift en op de Van Weerden Poelmanweg, bij de spoorwegovergang, zorgde de re gen zelfs voor een gecompliceerde aan rijding, waarbij drie auto's betrokken waren. Hoewel niemand lichamelijk let sel opliep, was de materiële schade zeer aanzienlijk. Op de Van Weerden Poel manweg had zich een grote plas ge vormd, die de automobilist P. J. v. d. M., een 21jarige militair uit Haarlem., verraste. De automobilist verloor in de plas de macht over het stuur, raakte in de berm en kwam, na tegen twee bomen te -jn gebotst, in de berm tot stilstand. Een achter hem rijdende automobilist, de 20-jarige monteur C. J. H. D. uit Utrecht zag het allemaal voor zich ge beuren. Hij zette zijn wagen voor die van de militair deels op de weg, deels in de berm om hulp te gaan verlenen. Op het moment dat hij net zijn wagen verlaten had, naderde een derde auto, bestuurd door de 30-jarige leraar T. S. uit Naarden. Ook hij verloor in de plas de macht over het stuur, botste tegen de achterzijde van de auto van de mili tair, die op zijn beurt tegen de auto van de Utrechtse monteur reed. Alle drie wagens werden ernstig beschadigd. Twee ervan moest worden weggesleept. O Op de Amersfoortsestraat in Soester- berg, ter hoogte van de dancing van Boltini, verleende zaterdag de 27-jarige automobilist P. W. J. M. R. uit Amster- dem geen voorrang aan de bromfietser H. uit Rotterdam, die over het rijwiel pad in de richting Amersfoort reed, ter wijl de automobilist het laantje naar de dancing wilde oprijden. De bromfiet ser reed met een flinke snelheid tegen de zijkant van de auto, die daardoor aanzienlijke schade opliep. De deur raakte ingedeukt tot aan het stuur. De bromfietser zelf vloog na de botsing over het stuur van zijn voertuig tegen de auto. Hij liep daarbij verwondingen aan het hoofd en een hersenschudding op. Hij is opgenomen in het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort. Tegen de automobilist is proces verbaal opge maakt. gaat, zijn geketend aan hun dagelijkse taak. Zij kunnen geen enquêteformulie ren beantwoorden en hebben geen tijd om middenstandsvergaderingen bij te wonen. Zij worden overstemd door gro tere handelaren, die over meer perso neel beschikken en daardoor gemak kelijker aan de regeling van vakbelan gen aandacht schenken. Er loeren hier ernstige gevaren. Terwijl de kleine, tot vakantie gedwongen man er zorgelijk over peinst, hoe hij zijn budget sluitend zal maken, hoe hij de inkomsten zal kunnen aanvullen die hij derft, omdat zijn zaak gesloten is, wordt de opgelegde vakantie voor zijn grotere collega een wapen in de concurrentie strijd. Die grote collega's kunnen de va kantie dragen, hij niet. Waarschijnlijk spreekt dit onrecht ster ke in de grote steden, dan op kleine plaatsen, waar de concurrentie geringer is. Niettemin is het vraagstuk, waarover wij schrijven, een landelijk vraagstuk. Een opgelegde vakantie, ten koste van de kleine leverancier, is rechtstreeks in strijd met de sociale gedachte, waarom de zorg voor de vakantie van onze werkers werd ingesteld. Vakantie is een prachtig begrip, maar het mag niet wor den geënt op de nooddrift. Er ligt nog een gevaar in gedwongen vakantieregeling en dat is van psycho logische aard. Wij hebben het bij de kwestie der melksanering al gezien tot hoe trieste gevolgen het kan leiden, wanneer de persoonlijke verhouding tus sen de leverancier en de consument wordt miskend. Het bedrijf van de verschaffing van dagelijkse levensmiddelen en andere soortgelijke behoeften is niet alleen een kwestie van kopen en verkopen. Er is een jarenlange vriendschappelijke ver houding tussen de leverancier en de klant. Er is een wederzijds vertrouwen. In de intieme betrekkingen wordt een bres geschoten, wanneer men de af nemer plotseling voor een andere le verancier plaatst. De lust en de aardigheid gaan uit het leven weg en dit moge op zichzelf al een troosteloos attribuut zijn van de moderne nivellering, indien de ont hechting van de klant aan zijn ver trouwensman voor die vertrouwensman bovendien nog financiële nadelen op levert, dan wordt het een bedenkelijke toestand. Wij wensen aan alle kringen van onze A.s. zaterdag, juist voor dc bouwvak-vakantie, moet het grondwerk voor dc sporthal gereed zyn, en naar het zich laat aanzien, zal dit „zanderige" karwei dan inderdaad vol tooid zün. Direct na afloop van dc vakantie zal er dan be gonnen worden met de bouw. Op de foto een kijkje in de door de regen in een meertje omgevormde bouwput. Via de rubriek „Rondom dc Soester Sporthal" zullen wjj u regelmatig op de hoogte houden van de met de bouw ge maakte vorderingen en eventuele verdere sporthal-wetens waardigheden. bevolking het genoegen toe van een ongestoorde vakantie. Maar de vakan tie, die als een zegen is ingesteld, mag geen plaag worden. De overheden moe ten daarom het vakantieprobleem niet uniform en schematisch behandelen, maar zich rekenschap geven van de grote verschillen, die er bestaan tussen de onderdelen der bevolking. Op 1 juli 1913. thans 55 jaar geleden, werd de Koninklijke Luchtmacht, toen nog Luchtvaart Afdeling opgericht. Meer dan een bescheiden stukje hei bij Soesterberg (waarvan de koopacte op de tentoonstelling op Soesterberg te zien is) en een zeer bescheiden verken ningsvliegtuigje bezat de luchtmacht toen nog niet. De eerste wereldoorlog zou daar weldra verandering in bren gen. Thans beschikt de vaderlandse lucht macht over verscheidene honderden straaljagers, gestationeerd op tien vlieg velden, een uitgebreid en goed uitgerust grondleger, geleide wapens e.d. Tien duizenden mensen hebben bij de lucht macht een emplooi. Een groot deel daar van is overigens burgerpersoneel. Het is de bedoeling, om in de komende ja ren nog meer en bovendien beter ge waardeerde burgerfunkties te creëren. De weg der evolutie is echter moeilijk geweest en er is heel wat inspanning voor nodig geweest voordat de erken ning van het onafhankelijke wapen der militaire luchtvaart tenslotte zijn be kroning heeft gekregen met het predi kaat koninklijk. De oprichting van de Luchtvaart Af deling is in hoofdzaak te danken ge weest aan de vooruitziende blik en de stuwende kracht van de toenmalige Chef van de Generale Staf, de latere opperbevelhebber van land- en zee macht, generaal C. J. Snijders. Hij was het, die reeds in 1911 een vlucht als waarnemer in een vliegtuig meemaakte tijdens de grote legermanoeuvres en het inzicht van de hoogste legerautoriteiten in die dagen heeft de doorslag gegeven tot het besluit van de regering tot de oprichting van de Luchtvaart Afdeling. Nog in september van het oprichtings jaar nam de L.V.A. voor het eerst deel aan legermanoeuvres bij Lochem. Van de drie Farmans was er slechts één vlieggereed. Het eerste vliegtuig werd ingezet voor de verkenning. Gedurende de mobilisatiejaren, tijdens de eerste wereldoorlog bleven de moei lijkheden groot, want het buitenland kon niet veel vliegtuigen en ander ma teriaal leveren. De Trompenburgfabriek in Amsterdam (Spijker) kon na veel in spanning tenslotte een beperkt aantal lesvliegtuigen leveren, voorzien van bui tenlandse motoren Eerst na de mobili satietijd, toen Fokker uitverkoop ging houden, kon men beslag leggen op een moderne serie goede vliegtuigen. Vijf tien jaar later speelden dezelfde toe stellen nog een grote rol bij de oplei ding. In de jaren van 1914 tot 1918 had het luchtwapen zich een steeds groter aan deel veroverd in de krijgsvoering. De eerste vliegtuigen van de L.V.A. waren uitsluitend in gebruik als verkenners en het zijn juist deze verkenningsdiens ten geweest, die hebben gemaakt, dat men destijds de toekomst van het lucht wapen nog niet anders kon zien dan als hulpwapen voor het leger. Reeds in de eerste wereldoorlog kwam tot uiting, dat er ook een gevechtstaak voor het vliegtuig was, toen men ging proberen, die verkenners neer te schie ten. Daarmede deed de bewapening zijn intrede eerst revolvers en karabijnen, later mitrailleurs. Uit de behoefte, de verkenners te beschermen, ontstond het jachtvliegtuig en toen de jagers elkaar onderling gingen bestrijden, was het luchtgevecht geboren. Intussen had de L.V.A. te Soesterberg zich organisatorisch ook verder ontwik keld. Naast de reeds bestaande strate gische en artilleriewaarnemingsafdelin- gen ontstond de afdeling opleiding, een radio- en fotodienst, een bewapenings- afdeling een vlieg-medische dienst en een meteorologische dienst. Helaas werd de opbouw na 1918 echter sterk afge remd door bezuinigingen. Een weg zon der doornen is de tijd tot de tweede wereldoorlog dan ook niet geweest. Het heeft jarenlange strijd gekost voordat men bereikte, dat de L.V.A. werd ver heven tot het wapen der militaire lucht vaart. In organisatorisch opzicht is het jaar 1932 in zoverre belangrijk, dat toen de technische dienst onder de naam van luchtvaartbedrijf werd afgescheiden van de L.V.A. en rechtstreeks onder de minister van defensie werd gesteld. De ze merkwaardige regeling had welis waar het voordeel, dat de inmiddels noodzakelijke organisatie van het lucht vaartbedrijf door zijn directeur krachtig ter hand werd genomen, doch ze leidde uiteraard tot bezwaren, die eerst later konden worden ondervangen toen de L.V.A. en het luchtvaartbedrijf L.V.B. weer onder een gemeenschappelijke chef, de inspecteur der militaire lucht vaart werden gesteld. Dat geschiedde in 1935. De herbewapening van Duitsland en de dreiging die toen in Europa ontstond, waren blijkbaar geen voldoende waar schuwing om tijdig tot vernieuwing en uitbreiding van het materieel over te gaan Immers de aanschaffing van nau welijks een half dozijn vliegtuigen per jaar mocht geen naam hebben. Later wist men toch iets meer los te krijgen en zo verscheen de Fokker D-16, D-17 en C-10 en weer iets later de D-21, de T-5 en de C-l. Vooral de G-l jachtkrui- ser bleek een groot succes te zijn. In 1938 kreeg de nieuwe organisatie van de militaire luchtvaart zijn beslag. Voor de L.V.A. kwam een luchtvaartbrigade, <"W bestaande uit drie regimenten, in de plaats. De militaire luchtvaart was een afzonderlijk wapen geworden. In 1940 werd al spoedig aan ingewijden duidelijk, dat onze militaire vliegers met onvoldoende materieel de Duitse Luftwaffe tegemoet moesten treden. Weliswaar beschikten wij op de voor avond van de Duitse inval over 124 gevechtsvliegtuigen, doch het meeste materieel daarvan was ongeschikt voor zijn hoofdtaak, n.1. de luchtverdediging en de beheersing van het luchtruim. De Luftwaffe was superieur, niet alleen in kwantiteit, maar ook in kwaliteit. Desondanks hebben onze jachtvliegers geen moment geaarzeld de vijand te lijf te gaan en te treffen waar de ge legenheid zich voordeed. In die vijf dagen van de heroïsche wor steling verloor de Luftwaffe daardoor boven ons land toch nog zo'n driehon derd vliegtuigen. Vanuit Engeland heeft vooral het 322 (Dutch Spitfire Squadron van de R.A.F. van zich doen spreken, evenals trouwens het 320 squadron. Er is geen enkel R.A.F.-vliegtuigtype of er heeft wel een Nederlander operationeel mee gevlogen. Na de oorlog bleek de militaire lucht vaart een dure tol betaald te hebben. De les was geleerd, de les namelijk, dat een klein land alleen zich niet meer tegen de agressie van een grote mo gendheid kan verdedigen. De gedachte van een collectieve verde diging brak baan. De komst van de N.A.T.O. betekende, dat de opbouw van een nieuw Nederlandse luchtmacht dien de te geschieden in het kader van het Noord-Atlantisch Pact. Als basis voor de door Nederland aanvaarde verplich tingen was men ervan uitgegaane dat ons land de luchtverdediging boven eigen gebied zou verzorgen, zulks als bijdrage aan de luchtverdediging van West-Europa. Daarnaast is aan ons land opgedragen het leveren van een bijdra ge aan de taktische luchtstrijdkrachten. De huidige taak van de Nederlandse luchtmacht is dus tweeledig, namelijk de luchtverdediging en een tactisch-of- fensieve taak. Die luchtverdediging omvat het voeren van de territoriale luchtverdediging, dat wil zeggen de verdediging van onze steden, havenwerken, industriegebieden, en dergelijke objecten tegen vijandelijke bommenwerpers. Hiervoor beschikte het Commando Luchtverdediging aanvanke lijk over de Gloster Meteor-straaljagers die later door Hawker Hunter en North- American F 86K straaljagers werden vervangen. Voor de offensieve taak, die is opgedra gen aan het Commando Taktische Luchtstrijdkrachten had Nederland de Republic F 84E en de F-84G Thunder- jet-straaljagers, die ons door Amerika werden geleverd in het kader van de militaire hulpverlening, later vervangen door de F-84F Thunderstrek en de RF- 84F Thunderflash straaljagers. In 1959 werd besloten, de Locheed F 104G te bestellen. In 1961 kwamen de eerste stellingen gereed van een groep Nike-misseles, gelegerd in West-Duits- land. De Koninklijke Luchtmacht bestaat thans uit twee luchtverdedigingssqua drons. uitgerust met F104G, twee groe pen Nike- en drie groepen Hawk-ra- ketten, vier squadrons jachtbommen werpers, een squadron voor verkenning, een transport-squadron, drie squadrons lichte vliegtuigen en een aantal Alou- ettes helicoptersvoor reddingswerk. De huidige organisatie bezit een lucht machtstaf, waaronder vier commando's ressorteren, te weten het commando luchtverdediging, het commando takti sche luchtstrijdkrachten, het commando luchtmachtopleidingen en het commando depots materieel luchtmacht. Sinds 1953 is Prins Bernhard inspec teur-generaal van de Koninklijke Lucht macht. Veel van deze korte, maar zeer moei zaam verlopen ontwikkeling van de mi litaire luchtmacht is terug te vinden in de tentoonstellingen, die op het vlieg veld worden gehouden. Namen noemde sowjet-partijleider Bre- zjnew niet, maar ieder kon makkelijk begrijpen dat hij het over Tsjecho-Slo- wakije had toen hij sprak over het ge vaar van het pseudo-socialisme „waar mee bourgeois-krachten pogen de band tussen de socialistische landen losser le maken." Bovendien werd dit gezegd tij dens een Russisch-Hongaarse vriend schapsbijeenkomst, waarbij ook de Hon gaarse premier Kadér aanwezig was. En die mocht wel een waarschuwing heb ben, moet Brezjnew gedacht hebben: im mers, in Boedapest wil men nu ook aan kunstenaars wel eens toestaan een foutje tegen de communistische leer te maken als hun dat artistiek zo van pas komt. In de ogen van de Kremlin-heren is dit de eerste stap op weg naar Praagse toe standen, waarmee ze allesbehalve blij zijn. Voor Brezjnew is de zaak duidelijk: wat in Tsjecho-Slowakije gepresenteert wordt onder het mom van nationale hervormin gen, is een verdekte poging opnieuw een „bourgeois-systeem" in te voeren. Hij moet wel gruwen van ideeën om de cen suur af te schaffen, kranten gewoon vrij te laten in wat ze schrijven, lieden die geen communist zijn toe te staan hun eigen politieke clubs te stichten, kor tom alles wat men in het westen pleegt te betitelen als een democratiseringspro ces. De Russen hebben tenslotte hun ervarin gen met dit soort zaken opgedaan met Tito, die ook een communisme van eigen bodem zei voor te staan, maar die nu ook in zijn land gedoogt dat allerlei af wijkende meningen bestaan en geuit worden. Het merkwaardige is. dat Tito zijn land nog wel degelijk communistisch noemt, net als Dubcek in Praag bijvoorbeeld, wat in beide gevallen zeker waar is ook. Het is echter een experiment dat de Russen zeker niet zouden durven toe staan in eigen land, hoezeer ook daar de dwang van Stalintijd is weggevallen. Vermoedelijk is dat een van de redenen waarom Brezjnew er zo tegen is wat nu in Praag gebeurtdergelijke liberalisa ties in de sowjet-unie zelf zouden voor het regime zeer funest kunnen uitvallen en hij vertrouwt er kennelijk niet op dat de Tsjechen toch wel echt commu nistisch geregeerd zullen worden in de toekomst. Vandaar wat dreigende taal, zij het zonder namen te noemen. Van daar ook dat Amerika weer eens als grote boeman ten tonele wordt gevoerd; niets immers helpt beter om de rode club eendrachtig te houden dan de ge meenschappelijke vrees. Moskou heeft Praag tot dusver zijn gang laten gaan. Het heeft nu aan de Tsje chen te kennen gegeven dat het erg on gerust is. mede om de aanstekelijkheid van de Praagse experimenten. En het heeft ook duidelijk gemaakt dat Moskou nog altijd wel wat macht heeft om iets af te dwingen. Weliswaar niet zozeer met de wapens al zouden de Tsjechen graag zien dat de oefenende troepen van het Warschau-pact nu eindelijk eeni naar huis gaan maar wel door eco nomische maatregelen. De Tsjechen kun nen er op voorbereid zijn dat ze het van nu af aan moeilijker zullen krijgen. KANTMAN. De heer B. J. Koppen hoopt op don derdag a.s. de dag te herdenken, dat hij 25 jaar in dienst is bij de dienst ge meentewerken, waarvan de laatste vier jaar als magazijnmeester. De jubilaris zal eest door het college van burgemeester en wethouders wor den ontvangen en vervolgens vindt een huldiging plaats van het personeel van gemeentewerken. Op de eerste dag van hun grote vakan tie, terwijl de thermometers al vroeg op de dag opliepen naar de dertig graden Celsius, repten vele kinderen zich naar de zwembaden om een verfrissende duik te nemen in het koele nat. Wie schetst hun teleurstelling, toen de hekken van veel openluchtbad en in het ladn her metisch gesloten bleken te zijn? Na enkele weken guur, winderig weer met hevige slagregens, waarin de open- luchtbaden dagelijks geopend waren en de badmeesters werkeloos stonden te kleumen bij een leeg bassin, sloten zij uitgerekend op de heetste dag van het jaar. en op de eerste dag van de grote vakantie, omdat het rooster aanwees dat het maandagochtend was. Wij begrijpen wel, dat het personeel vaak dagelijks dienst moet doen van 's morgens 7 tot 's avonds 8 of 9 uur. Wij weten, dat deze recreatie-oorden op zondag geen rust hebben en het per soneel na een lange werkweek ook een druk week-end kan beleven. Maar laat men dan asjeblieft een regendag uit zoeken om rust te houden en a.u.b. eens een enkele keer afwijken van dat star re rooster als de thermometers naar de dertig stijgen! Nog altijd gaan er badgasten met lucht bedden in zee. De reddingsbrigaden in veel badplaatsen moeten herhaaldelijk uitrukken om te ver afgedreven lucht bedden en dgl. terug te halen en de gebruikers van verdrinking te redden. Wanneer zullen ze zo verstandig zijn dergelijk gevaarlijk speelgoed thuis kt laten?

Soester Courant | 1968 | | pagina 1