Soest toen - Soest nu Telefoonnummer ziekenauto 5980 MISLUKT OFFENSIEF V.V.V.-nieuws Nederlandse Export Combinatie vestigt zieh in Soest Het oog gericht op de duimschroef voor Nasser Noorderweg 23 EEN SUPERGEWAS VOOR HONGERENDE VOLKEN Vrijdag' 12 juli 1968 47c jaargang no. 53 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Knaapjes zagen flesjes limonade staan Opbrengst Anjercolleete Artiestenpalet Huize „De Hees" verkoeht voor 170.500, Gewestelijk Arbeidsbureau Soest SOESTERflVOURANT Abonn. p. kwart. 3,25, per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Toen in mei in Frankrijk de studenten opstootjes uitbraken, gevolgd door uitge breide stakingen kon men een ogenblik vermoeden dat een groot deel van de be volking zijn ontevredenheid over het gaullistisch bewind luchtte en daaraan een eind wilde maken. Het is allemaal een storm in een glas water gebleken. De door de opstootjes uitgelokte verkie zingen hebben integendeel de positie van De Gaulle en zijn regering versterkt. Op ondubbelzinnige wijze heeft het Franse volk te kennen gegeven zich te willen distanciëren van al dat geschreeuw en die vernielzucht en die stakingen en meer prijs te stellen op een rustig, op bouwend bewind. Een bewind dat na tuurlijk zijn fouten heeft, maar waarvan men in ieder geval weet wat men er aan heeft, in tegenstelling tot de anarchie die de opstanden leek in te luiden. Zo was het in Frankrijk, zo is het ook in de andere Westeuropese landen. Tij dens een bezoek aan een Zweedse stad zagen we een demonstratie tegen Ame rika en de oorlog in Vietnam. Een paar honderd jongelieden met talloze borden trokken in optocht door enkele straten van de stad. Opvallend was, dat de de monstratie slechts heel weinig publieke belangstelling trok langs de route. Ove rigens had een uitermate sterke politie macht de straat waarin 't Amerikaanse consulaat gelegen is afgezet, zodat de jongelui niet veel anders overbleef dan op een nabij gelegen sportveld elkaar wat op te monteren en naar een opge wonden toespraak te luisteren. Waarna het geval was doodgebloed en men weer rustig uiteen ging. Gelijke berichten vernemen we uit Duitsland, België en Italië. Een aantal jongeren maakt veel tam-tam, doch het is al spoedig duidelijk, dat uiterst linkse en vanuit het buitenland gesteunde ele menten deze zaken arrangeren, hetgeen door de al wat ouderen wordt doorzien en bij hen dan ook niet of nauwelijks aanslaat. Het lijkt dan alleen maar alsof de bevolking van zo'n democratisch land de toestand beu is en tot betuigingen van onvrede komt, doch in feite is het slechts een klein deel der jongeren dat zich tot die demonstraties laat verleiden, waarvan de overigen hoe langer hoe meer beu worden. De demonstraties tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam nemen dan ook kennelijk in kracht en aantal af. Er is ook te opzettelijk geschermd met leuzen en portretten van Ho Tsjih-minh en Mao Tse-toeng, waarvoor de mensen in het westen nu niet zoveel eerbied kunnen opbrengen. Het begint er dan ook steeds meer op te lijken, dat deze politieke in filtratie en hetze van Noordvietnamese en Chinese zijde, om hierdoor druk op Amerika uit te oefenen, zijn doel voor bij geschoten is en geen voldoende ef fect meer zal sorteren. Dat is ook wel begrijpelijk. De ontwikkelde westerse mensheid is niet, als in minder ontwik kelde landen, warm te krijgen met al leen maar leuzen en anti-demonstraties. Men wil hier altijd wat constructiefs zien aangeprezen, doch dat was er nu eenmaal niet bij. De onrust, die men met behulp van wat ontvlambare jongeren weet te bereiken, heeft voor het westerse land niets be ters te bieden. Integendeel, zoals de on rust in Frankrijk ook weer heeft bewe zen. Het land heeft er economische klap pen door opgelopen en het is altijd de gewone burger die daaronder het meest te lijden heeft. Het veroorzaakte hogere belastingen, hogere prijzen, meer werk loosheid. Als het dan ook op een uit spraak aankomt, zoals nu in Frankrijk, toont de uitslag aan, dat de meerderheid van het volk niet achter de hetze staat. Dan bloedt dit alles dood. Men kan de brokken weer gaan herstellen en velen, die er niets mee te maken hadden en wilden hebben, zitten met de schade van hun vernielde auto's en huizen. De democratie vereist vrij baan te laten aan alle meningsuitingen, hetgeen al dat gedemonstreer en opjutten dus mogelijk maakt. Dat recht dient ook te blijven bestaan, maar gelukkig is voor de mees ten democratie niet alleen een leuze, geeft het niet alleen rechten, doch ook plichten en zelf nadenken over oorzaak en gevolg. Drie jeugdige knapen hebben zich maandag en dinsdag op onrechtmatige wijze ontfermd over een dertigtal fles jes limonade. De 13-jarige A. A. C. van H. en de 12-jarige R. P. P. hadden in het zwembad gehoord, dat men bij een zaak aan de Soesterbergsestraat nogal gemakkelijk in het magazijn kon ko men en zich daar tegoed kon doen aan limonade. Maandagavond stelde het tweetal onmiddellijk de proef op de som en met succes, want uit het maga zijn werd een krat met 24 flesjes cola weggehaald. Aangemoedigd door dit succes trokken de beide jongetjes er dinsdagmorgen om half zes weer op uit. Nu namen zij twee flessen Exota-limo nade mee. Zij wilden een vriendje, de 12-jarige J. A. uit Soest echter in de winst laten delen. Het vriendje werd van huis gehaald en nogmaals bracht men, nu gedrieën, de winkelier een on gewenst bezoek. Er werden opnieuw en kele flesjes frisdrank meegenomen en de jongens reden naar Loosdrecht om daar pot te verteren. Aangezien de diefstallen tot dusver voorspoedig waren verlopen, wilde men het dnisdagavond nog eens proberen. Van H. en P. werden nu echter tijdig opgemerkt en even later in de kraag gevat om na een ernstige vermaning met een volle limonadebuik naar huis gestuurd te worden. Wat is „Uit! De kunst in"? Wij citeren: „De culturele Raad Noord- Holland heeft in samenwerking met de Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland benoorden het Noordzeekanaal voor de maanden juli en augustus een unieke route uitgestippeld in het gebied, dat begrensd wordt door Bergen, Medem- blik, Hoorn, Edam en Alkmaar. Onder de naam „Uit! De kunst in" zijn in dit gebied tal van culturele, folklo ristische en toeristische bezienswaardig heden opgenomen Tot zover de inlichting op de kleine folder, die over dit evenement werd uit gegeven en die ook door ons wordt ver strekt. U kunt hierin de vele mogelijk heden lezen, die door aanschaf van een gids. voorzien van coupons, geïnteres seerden geboden wordt. Van het gebied de Zuid-Veluwe be schikken wij over een tweetal brochures, die uitvoerige dokumentatie geven over natuurschoon, toeristische attrakties, lo- giesgelegenheid, alsmede restaurants, bungalows en campings. Een en ander is geïllustreerd met foto's, waarvan een gedeelte in kleur en tevens een ge kleurd streekkaartje, waarop U zich gemakkelijk kunt oriënteren. Het hierboven beschreven folder-mate riaal brengen wij gaarne onder uw aan dacht. En vergeet U vooral niet de pro gramma's van de dagtochten der firma's. Tensen en Ebato goed te bestuderen. Boekt U tijdig! Het seizoen is begonnen. De jaarlijkse Anjercollecte, welke in onze gemeente gehouden werd van 24 juni tot en met 6 juli. heeft in Soest een bedrag van 1764,07 opgebracht en in Soesterberg een bedrag van ƒ435,13. Artiestenpalet brengt donderdagavond 18 juli, aanvang 8 uur, weer een pro gramma in bejaardencentrum Groot En- gendaal aan de Dalweg. Belangeloos medewerkenden zijn: pianist Carel van Heelsum, Juliette van der Valk met folksongs, goochelaar Nico Burco en Jo- han Berenschot met eigen Nederlandse liedjes. Door de Notarissen M. H. A. van Vee- ren te Soc.t en mr. A. J. van Erk te Amsterdam werd dinsdagavond in De Gouden Ploeg publiek verkocht: I. Het landhuis „De Hees" met gara ge en grote bostuin aan de Den Bliek laan 77, alhier, groot 1.54.20 ha. Dit perceel, dat geheel ontruimd is, werd ingezet op 138.000 door de heer H. v. d. Herik uit Hollandse Rading en af gemijnd met ƒ5000,door de heer H. A. Hak te Baarn. II. Een perceel grond gelegen achter bovengenoemd perceel, groot 53.85 are, werd ingezet op 15.500,door de heer Kaarsgaren uit Hilversum en niet af gemijnd. In combinatie werden beide percelen afgemijnd met 12.000,door de heer H. A. Hak te Baarn, die dus koper werd voor de prijs van 170.500,^— De Stichting Nederlandse Export Com binatie (N.E.C.) zal zich per 1 augustus in Soest gaan vestigen. Tot nu toe is de Export Combinatie in Utrecht ge vestigd geweest. Men beschikte daar echter voor de tweehonderd leden, di recties van middelgrote industrieën, over onvoldoende parkeermogelijkheid in de directe omgeving van het kantoorge bouw. Dit is hoofdzakelijk aanleiding geweest, uit te zien naar een andere plaats van vestiging. Aan de Soesterbergsestraat. genummerd 158, heeft de Nederlandse Export Com binatie een terrein van 2,5 hectare kun nen krijgen. Temidden van de bossen zal hier het nieuwe bureau met ruime parkeermo- gelijkheden worden gevestigd. Hier zul len in de toekomst niet alleen de ge meenschappelijke exportbelangen wor den besproken, doch tevens verschillen- S'w De Ecmslraat mei op de achtergrond de Oude Kerk, vyftig jaar geleden 't* Dezelfde plaats uu de cursussen worden georganiseerd. Te vens wil men op het nieuwe terrein de nodige aandacht aan de recreatie schen ken. De ontwikkeling van de arbeidsmarkt gedurende juni 1968 in het gewest (de gemeenten Baarn, Eemnes en Soest). De gunstige ontwikkeling van de werk loosheid in het gewest Soest sedert het begin van dit jaar heeft zich ook in de maand juni voortgezet, gedurende welke maand het aantal werkzoekende man nen daalde van 96 naar 86. Vorig jaar juni daalde deze werkloosheid van 126 naar 100. Eind juni 1968 bevonden zich onder dit aanbod 5 jeugdigen (geen bouw- en 2 metaalarbeiders). Eind juni 1967 waren er 10 jeugdige werkzoeken den, waaronder 4 bouwvak- en 2 me taalarbeiders. De vraagzijde van de arbeidsmarktsitu atie is zich eveneens gunstig blijven ontwikkelen, al wordt het niveau van vorig jaar niet gehaald. Deze maand steeg de totale vraag naar mannelijk personeel van 312 naar 350. De helft van deze stijging kan worden toegeschreven aan de behoefte van het bedrijfsleven naar jeugdigen (schoolver laters). Vorig jaar juni steeg de vraag van 353 naar 395, van welke stijging een derde op rekening van de behoefte aan schoolverlaters kwam. Relateert men de geregistreerde vraag aan het beschikbare aanbod dan blijkt, dat de arbeidsmarktsituatie in zijn ge heel genomen dit jaar gunstiger blijft. Het dekkingspercentage van de vraag ten opzichte van het aanbod was vorig jaar eind mei en eind juni respectieve lijk 280 en 395, terwijl dit dekkingsper centage thans per eind mei en eind juni respectievelijk 325 en 407 bedraagt. De waag naar jeugdig mannelijk per soneel blijft zich dit jaar constant op een aanmerkelijk hoger niveau bewegen dan vorig jaar. Begin en eind juni 1967 was dit niveau 87 en 100; thans respec tievelijk 129 en 151. Het werkloosheids percentage van mannen ten opzichte van de totale afhankelijke mannelijke be roepsbevolking van dit gewest bedroeg per eind juni 1968 nog geen C,6. Eind vorige maand was dit percentage bijna 0,7 en eind juni 1968 ruim 0,7. In het geregistreerde aanbod van werk zoekende vrouwen is deze maand geen noemenswaardige verandering opgetre den; het steeg van 23 naar 24. Ook ten opzichte van juni 1967, toen dit aanbod daalde van 25 naar 21, geeft de huidige ontwikkeling nauwelijks enige afwijking te zien. Onder dit aanbod bevindt en bevond zich bij alle genoemde aantallen 1 jeugdige vrouwelijke arbeidskracht. De vraag naar vruowelijk personeel De vraag naar vrouwelijk personeel welke stijging tweederde op rekening van de behoefte aan schoolverlaters komt. De vraag naar jeugdig vrouwelijk per soneel steeg van 73 naar 97. Vergeleken met vorig jaar juni, toen de waag naar wouwelijk personeel steeg van 219 naar 242, blijft de vraag dit jaar - evenals voor de mannen op een lager niveau staan. De vraag naar vrouwelijk jeug dig personeel blijft overigens boven het peil van juni 1967, toen deze steeg van 66 naar 93. Tenslotte zij nog vermeld, dat het aan tal lopende werkvergunningen voor in dit gewest werkzame buitenlandse ar beidskrachten deze maand is gestegen van 366 naar 450. Het klonk eerst zo goed: de Egyptische minister van buitenlandse zaken Reiad verklaarde dat het bestaan van de staat Israël aanvaard moest worden als een niet ongedaan te maken feit. Terstond begonnen vooral de Palestijnse Arabie ren vanuit het Jordaanse Amman in Caïro zelf te foeteren. Tenslotte is voor hen juist de drijvende gedachte dat Is raël opgeruimd moet worden en dan spreekt de sterkste Arabische staat op zo'n manier dat het vrijwel een erken ning van de Joodse staat inhoudt. Dit moest snel rechtgezet worden, een karwei die president Nasser persoonlijk opknapte nog tijdens zijn verblijf in Moskou. De Russische regering is door gaans niet al te vriendelijk voor Israël maar had tevoren nog ten aanhoren van de Egyptische gast verklaard dat Israël zo goed als de Arabische landen recht op bestaan had. Niettemin bleef van die ge dachte weinig over in Nassers speech. De Egyptische president besloot nog een paar dagen langer in Moskou te blijven. Aangezien hij niet zozeer komt om te brengen dan wel om te bedelen, mag men aannemen dat de Russen er prijs op stellen dat hij wat langer blijft. En waarschijnlijk wel om zijn les nog iets beter te leren. Zo goed als Amerika pressie uitoefent op Israël, zo doen de Russen dat op Egypte om tot een of ander akkoord te komen, waardoor de toestand in het mid den-oosten wat opklaart. Dat Nasser een terugkeer van een V.N.-macht wil toe staan is daarop al een eerste reactie, die overigens weinig verheugenis heeft ge wekt. Tenslotte mag men zich wel her inneren dat kort voor de juni-oorlog van vorig jaar die V.N.-macht abrupt het land uitgestuurd werd. En waarom zou dat niet weer eens gebeuren als de vechtlust de Arabieren weer te machtig wordt Waarom willen zowel Moskou als Wash ington graag dat de situatie tussen Is raël en zijn buren wat genormaliseerd wordt Amerika denkt aan zijn belan gen in de Arabische wereld, vooral de oliebelangen. Zolang als Israël bestaat wordt de V.S. in Arabische ogen be schouwd als de grote vriend van de Joodse staat, die zonder de Amerikaanse steun allang onder de voet zou zijn ge lopen. En nu wordt indirect op de Amerikaanse regering bijgeboekt dat al zolang zoveel Arabisch gebied door Israël is bezet. Dat is schadelijk en daar willen de V.S. graag vanaf. De Russen van hun kant hebben er bijzondere last van dat het Suezkanaal al die tijd gesloten is. Dat noodzaakt hun schepen met voorraden voor Noord-Vietnam bijvoorbeeld dt lange omweg om de Kaap te maken en dat hakt er aardig in. Bovendien is het in China weer eeni zover dat het met de spoorverbindingen mis is in de aan Vietnam grenzende pro vincies, zodat de scheepvaart nog meer transporten moet verzorgen. Tweemaal een eigenbelang om een oplossing te for ceren, met daarbij de algemene over weging dat een nieuwe strijd in het midden-oosten eenvoudigweg gevaarlijker en altijd de kans inhoudt dat de twee grote kernmachten tegenover elkaar ko men te staan, iets wat geen van beide op prijs stelt er hoeft maar wat onge lukkigs te gebeuren en men is aan de rand van een kernoorlog. De twee landen hebben beide goede pressiemiddelen. Israël is inderdaad voor vele leveranties en vooral voor kredieten aangewezen op de V.S. en Egypte kan niet zonder steun die dan alleen uit de Russische hoek kan komen. De pressie der twee groten zou waarschijnlijk al lang resultaat hebben gehad als de Isra- elisch-Egyptische vete niet ook vol - zat met allerlei emotionele elementen. Wat nu in Moskou gebeurt draagt er alle ken merken van dat Nasser ditmaal de Rus sische duimschroef nog eens wat steviger aanlegt. KANTMAN. Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., afd. Soest Canadese plantkundigen hebben een nieuw gewas ontwikkeld - Triticale - waarvan de aren tweemaal zo groot zijn als van een normale tarweaar. Proeven hebben uitgewezen, dat Triti cale tweemaal zoveel graan oplevert als normaal graan. De korrels zijn bijzon der rijk aan eiwitten. Triticale is een kruising van tarwe en rogge, die door de Canadese wetenschapsmensen het supergewas wordt genoemd, dat door de grote opbrengst hongerende mensen moet helpen voeden. De Universiteit van Manitoba (Canada) heeft tot nu toe een aantal spectaculaire proeven genomen met het indrukwek kende resultaat, dat in Zuidwest-Ma- nitoba vorig jaar de proefvelden tot 48 hectoliter Triticale opleverden. De opbrengst van gewone zomertarwe be droeg omstreeks 35 hectoliter onder de zelfde omstandigheden. Triticale's mogelijkheden als hongerbe- strijder worden thans door de land bouwkundige dienst van de Rockefeller Foundation beproefd in India, Egypte, Ecuador en Guatemala. Volgens een zegsman van deze instelling is de enige mogelijkheid om op zeer korte termijn meer mensen te kunnen voeden, de opbrengst van graan te vergroten. Dat kan dit nieuwe gewas. Vorig jaar werd ir> Canada op de Expo 67 een klein doch zeer bijzonder lapje grond ge toond, dat met Triticale was beplant. Het zou op den duur best kunnen blij ken, dat dit stukje grond de belang rijkste inzending van de hele tentoon stelling is geweest.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1