Deze weel laai Hl ois de eetniles nn le vloer io onze Ook dit jaar hebben wij weer een KNALLENDE UITVERKOOP Hier volgt onze regen van koopjes mul li. lel regent reeds vu ulieerHochie II teil jtoiaarsctuivd. Dis ui 9 eer. allemaal eaar ai Htopias la kalen. BELASTINGAFTREK EN BELASTBAARHEID VAN PERIODIEKE UITKERINGEN y KLEURENFILM EüvSETTfN DE FRANSE KERNBOM Zie onze speciale etalages!! Ze zijn de moeite waard, Bovendien geven wij 10% korting op onze niet-afgeprijsde artikelen! j WA Rutielaai Voor de balie Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Damesblouses, vanaf 2.98 Japonnen, vanaf1.98 en 2.98 Jongenspakjes maat 116 2.98 Weekenders 9.95 Damestruitjes 7.50 Beha's, vanaf 0.25 en 2.98 Damespyjama's, vanaf2.98 Damesnachthemden, vanaf 5.98 Washandjes, 3 voor 1.00 Dameszakdoeken 0.33 Kleerhangers, uitzoeken 0.05 Theedoeken 0.98 Slopen, 2 stuks voor2.98 Onderjurken voor de helft van de prijs. Badpakken 2.98. 3.98. 4.98, 5.98 2-pers. Spreien, topkwaliteit 16.95, 22.50, 27.50 Kinderdekens, van 10.75 voor7.95 Bikini-slips1.95 Ritssluitingen 0.25 Kinderondergoed 0.98 Herenshirts en -slips 1.98 No-iron poplin Jongenspakjes5.95 Kinderzakdoeken 0.25 Damespantalons 4.98 Damesshorts 4.98 K. Waversveld Steenhoffstraat 61 DINSDAG 16 JULI 1968 Periodieke uitkeringen kunnen zich in het maatschappelijk leven in de meest uiteenlopende vormen voordoen en ook in het fiscale vlak spelen zij een grote rol. Meestal, doch niet altijd, zijn zij voor de ontvangende partij belastbaar inkomen; in vele gevallen, doch lang niet altijd, zijn ze voor de betalende partij aftrekbaar. Tot de periodieke uitkeringen behoren bijv. lijfrente, echtscheidingsuitkeringen, studiebeurzen, aLimentatieuitkeringen in geld of in natura, betalingen en ver strekkingen (in natura) op grond van kostcontracten of pot-overeenkomsten, enz. Gezien de vragen op fiscaal ter rein. die onze redactie zo nu en dan bereiken, willen wij hieraan voorbeelds- gewijze enkele beschouwingen wijden, hoewel een uitputtende behandeling binnen het bestek van dit artikel niet mogelijk is. Wanneer bijv. A het tot zijn privé-ver- mogen (is: niet-bedrijfsvermogen) beho rend huis tegen een periodieke uitke ring aan B verkoopt, die dat huis ook in privé (buiten bedrijf of beroep) houdt dan zullen de uitkeringen voor STEENH0FF5TR.53 TEL 2812 SOES De heftig agerende jongeman die nu voor het hekje trad, manifesteerde zijn op standigheid tegen de geordende maat schappij met een knalrode das op een grasgroen overhemd onder een paars flu welen jasje boven een vuilwitte lange broek. De officier van justitie schilderde in nog schrillere kleuren af, wat hij in de paasvakantie had misdreven: pas be schilderde paaseieren vertrapt, verfpot ten omgegooid en andermans eigendom men met verf besmeurd, gemeente-eigen dommen bekliederd en een buisje pillen uit een apotheek verduisterd. ..Dat je er zelf kleurig uit wil zien, vin den we best en dat je de wereld om je heen een wat kleurrijker aanzien wilt geven, daar kan ik nog inkomen, al mag het niet," begon de politierechter, „maar wat moest dat met die pillen „Voor Pep" klonk het dof. O. pilletjes voor de pep. Had je nog geen pep genoeg?" „Tk zei voor Pep en niet voor de pep," bromde de roodborst. ,.En wat mag die pep van jou dan wel wezen?" Daar zittie" wees de imitatie-papegaai. Zijn Pep bleek te bestaan uit een even kakelbont, doch in andere complemen taire kleuren uitgedoste collega brom fietsreparateur, die over het schot van de publieke tribune hing en „Hai" zei toen de magistraten naar hem keken. Want dat hoort in de „high society". „En kon die z'n eigen pillen niet beta len?" „Tulijk wel. Dat dee die ook." „En waarom wou jij dan dat buisje zonder betaling meenemen?" „Dat wou ik helemaal niet. 'k Had 't geld klaar in m'n poten. Maar dat gladde ding glipte d'r uit toen ik wilde dok ken." Deze mededeling gaf een geheel nieuwe draai aan de onbegrijpelijke zaak. „Dus je wilde eigenlijk wel betalen," infor meerde de politierechter, „maar toen het zover kwam liet je het buisje uit je han den vallen en wat gebeurde er toen pre cies?" „Nou, toen rolde ook die dubbeltjes on der de toonbank en toen stak ik eerst die pillen bij me en toen wilde ik het geld gaan zoeken, maar die ouw zeur achter de toonbank geloofde niet dat er geld lag en wou me nogges laten af schuiven." „En kon je het geld toen niet meer op zoeken?" „Ik keek wel uit, d'r kwamen kinderen van dat mens binnen om d'r gekleurde eieren te laten zien en die gingen al zoeken. Dan was ik er toch van af." „Nee, nee, je hebt je er wel van af wil len maken, maar toen kwam de apo thekeres om d'r geld vragen en toen heb je die paaseieren stukgetrapt en de verf- potjes omgekieperd, is het niet?" ,,'k Heb alleen maar angeduid waro ze precies mosten zoeken." „Jawel, met je voeten zeker, en toen trapte je per ongeluk precies op de paas eieren en heel toevallig stootte je gelijk alle verfpotjes om en zonder dat jij daar iets aan kon doen, raakten toen allerlei voorwerpen besmeurd met verf en liep de verf zelfs buiten op straat over de bomenGeloof je zelf dat verhaaltje?" De vreemde gekleurde vogel vertelde van wel, maar enkele getuigen hielden een ander verhaal. Volgens hen had deze knaap zich boos gemaakt over de hoge prijs van de medicijn, die wel degelijk voor verdachte zelf bestemd zou zijn geweest omdat het een zenuwstillend middel bevatte tegen opvliegendheid. In zijn woede zou hij de paaseieren van de in een ander hoekje vervende kinderen hebben stuk getrapt en de verfbusjes hebben opgenomen en in verschillende richtingen hebben leeggegooid. Bovendien had hij nog gescholden en gedreigd. En toen hij met moeite de winkel uitge werkt werd, had hij de pillen zonder be talen meegenomen. Het werd veertig gulden boete of acht dagen. „En dan geen zakjes plakken, maar jij eieren kleuren en de cipier ze weer stuktrappen" dreigde de officier. ,,'k Zal wel dokken" bromde de mislukte kleurenfoto, „je gelooft me toch niet." En hij droop af, een kleurige illusie ar mer. A tot zijn belastbaar inkomen behoren en voor B aftrekbaar zijn. Verkoopt A huis of fiets echter tegen één enkel be drag, dan is dit voor hem niet belast baar en voor B niet aftrekbaar, ook al zou de kostprijs in termijnen worden betaald. Voorbeeld Concreter: verkoopt A zijn privé-huis tegen ƒ50.000,aan B, dan gebeurt er niets in het fiscale vlak. Verkoopt hij het echter tegen een lijfrente ter waar de van ƒ50.000,aan B, dan moet A de lijfrenteuitkeringen aangeven en wanneer hij gemiddeld aan de top van zijn inkomen 15 °/o belasting betaalt, dan komt het er op neer dat hij voor zijn huis slechts een tegenwaarde van 50.000,minus 15 ofwel slechts 42.500,heeft ontvangen. Betaalt B 30 °/o belasting aan de top van zijn inkomen, dan heeft het huis hem. doordat hij de betaalde lijfrente- termijnen kan aftrekken, in feite slechts ƒ35.000,gekost. Subsidie van fiscus aan A en B tezamen per saldo ƒ7500,Ligt A's toppercentage hoger, dan dat van B, dan ligt het omge keerd en betaalt A meer belasting bij, dan B zich bespaart, zodat de fiscus de lachende derde wordt Voorwaarde Wij zagen reeds, dat bij een flossing in termijnen van een bepaalde koop prijs niet van een periodieke uitke ring gesproken kan worden. Van een periodieke uitkering is n.1. kenmerkend, dat op het moment van het begin van de reeks uitkeringen het totaalbedrag van de uitkeringen tezamen onzeker is. Verder worden niet tot de perio dieke uitkeringen gerekend die uitke ringen, die wél periodiek worden ge daan doch die deel uitmaken van een geheel van rechten en verplichtingen, die bij voortduring tegenover elkaar staan. Wanneer bijvoorbeeld de heer P. te gen de kostende prijs bij zijn tante in pension gaat, ligt deze hele zaak buiten de inkomsten sfeer. De tante behoefte de ontvangsten niet aan te geven en P. kan het kostgeld niet af trekken. Omgekeerd behoeft P. niet aan te geven wat de waarde is van de verstrekkingen in natura die hij periodiek geniet en mag de 'ante die ook niet aftrekkken. Wanneer aftrekbaar Voor de betalende partij, die niet han delt in de sfeer van winst uit onder neming, of voor wie met de contante waarde van de uitkeringsverplichting niet reeds vroeger bij het berekenen van winst is rekening gehouden, zijn de gedane uitkeringen alleen aftrek baar, indien deze voor de ontvangende partij ook geen winst of opbrengst van arbeid vormen. Met andere woor den voor aftrek is vereist, dat de uit keringen voor de ontvanger, zowel als voor de betaler, een zuivere vermo gens- of een familiekwestie 's. Voorts is voor belastbaarheid enerzijds en aftrekbaarheid anderzijds vereist, dat de uitkeringen door de rechtheb bende zonodig voor de echter gevor derd kunnen worden. Zijn d niet in rechte vorderbaar dan vormen de onverplicht gedane uitkeringen in we zen niets dan een serie losse giften, die nóch enerzijds aftrekbanr nóch anderzijds belastbaar zijn. Alleen on verplicht gedane periodieke uitkerin gen door een rechtspersoon (b.v. een stichting) zijn wél belast. Enkele voorbeelden Wanneer A zich geroepen voelt uit vrijgevigheid regelmatig giften aan B te doen, dan staan deze voor beiden geheel buiten de inkomstensfeer Zou A echter aan B een stamrecht schenken (een formele schenking bij notariële acte) dan zou 3 daarna in rechte vorderen kunnen wat A vol gens dat geschonken recht schuldig is, b.v. 100,per maand rot één van hen beiden overlijdt. B. genie* dan een periodieke uitkering die hij aan moet geven en A mag de uitkering ten laste van zijn belastbaar inkomen aftrekken Wanneer A een hoog per centage belasting betaalt en E een laag, draagt de fiscus ook nog bij aan het genoegen van beiden. Zonder meer doet zich zulk een vrij gevigheid echter zo vaan niet voor. Alleen voor naaste familieleden zou het een vorm van ondersteuning van behoeftigen of van onderhoud van studerende kinderen e.d. kunnen be tekenen, waarvoor de belastir.gwetge- ver in de buitengewone lasten en kin deraftrek, andere meer beperkte voor zieningen heeft getroffen. Uitzondering Om te voorkomen dat hier met schen king van rechten op periodieke uitke ringen een grotere, niet ewilde, af trek wordt verkregen in oen uitzon deringsbepaling opgenomen. Deze houdt in, dat uitkeringen tussen blcod- en aanverwanten in de rechte lijn, of in de tweede graad van de zijlijn (broers en zusters) nóch belastbaar zijn als opbrengst van vermogen, nóch daar tegenover aftrekbaar. Wanneer zij ech ter de tegenwaarde voor een prestatie vormen, geldt de normale regel. Dus wanneer een vader zijn zoon een recht op periodieke uitkering schenkt, dan is bij hem niets aftrekbaar en bij de zoon niets belastbaar. Koopt hij echter van de zoon een huis tegen een stamrecht (tegen een reeële waar dedan zijn de uitkeringen bij hem wel aftrekbaar en bij de zoon belast. Bedrfjfsoverdracht Een van de manieren om een zaak over te dragen aan een opvolger is verkoop van de inventaris, voorraad en goodwill plus verhuur van het on roerend goed. Dit laatste brengt de oude ondernemer dan uit zijn be drijfsvermogen over naar zijn privé- vermogen en de huur dient med: voor zijn oudedagsvoorziening. Niet zelden gebeurt het dat de nieu we ondernemer na enige tijd moder niseringen nodig vindt, waar de oude niet voor voelt. Dan ziet men dat in een aantal gevallen dan ook het pand aan de niewe ondernemer, die intus sen wat kapitaalkrachtiger is gewor den, wordt overgedaan. De verkoper heeft meer belang bij een lijfrente, dan bij een som ineens en bedingt zich zulk een periodieke uitkering. Het gevolg is dan dat hij over de uit keringen, en in feite dus over de waar de van zijn pand (waarover hij met de fiscus reeds had afgerekend toen hij het naar zijn privé-vermogen over bracht, bij het einde van zijn bedrijfs voering) nóg eens belasting gaat beta- len. Het wakend oog ener belastingadvi seur ontbreekt daarbij ook vaak, daar deze bij het eind van de bedrijfsuit oefening is opgezegd. Aftrekbaarheid van de uitkeringen aan de zijde van de nieuwe ondernemer, die koopt, speelt geen rol, daar die handelt in de winst sfeer. De moraal is bezint eer ge begint. Bij het einde van de onderneming door overdracht van het bedrijf had deze dubbele belasting vermeden kun nen worden door gebruikmaking van de z.g. stamrechtvrijstelling. Deze biedt de mogelijkheid tegenover de aankoop van een recht op periodieke uitkering, b.v. van een lijfrente, de overdrachts winst geheel of gedeeltelijk vrij te stel len, wanneer aan bepaalde voorwaar den is voldaan, die het treffen van oudedagsvoorzieningen beogen te be vorderen. De conclusie moet zijn weest voor zichtig met periodieke uitkeringen. In het fiscale vlak kunt u eraan winnen, maar ook verliezenVergeet de fis cale gevolgen niet wanneer zij ter sprake komen. Vraag inlichtingen bij adviseurs of bij de fiscus zelf. HORLOGEP REMBRANDTLAAN 18 TEL. 02155-4785 Boven de Stille Oceaan is de tiende proef genomen met een Frans kernwa pen nog geen waterstofbom, dat komt pas in oktober. Dat laatste is dan het enige wat De Gaulles trots nog een beetje moet vergallen de Chinezen heb ben hun kernwapens heel wat sneller ontwikkeld ondanks dat hun industrieel potentieel stukken minder is dan het Franse. Maar als alles goed gaat, heeft Frank rijk dit jaar de kernkoppen die te zijner tijd op de nog te ontwikkelen ra ketten geplaatst moeten worden die in de kern-onderzeeër Redoutable over de hele wereld kunnen opereren. Dat wordt dan zoiets als 1975, volgens het plan. Zo niet in omvang, dan toch in assorti ment heeft Frankrijk dan iets wat te vergelijken is met wat de Amerikanen, Russen en Britten nu al hebben. Hoe de verhouding over zeven jaar zal zijn is niet te voorspellen, maar men mag er wel op rekenen dat de kern- duikboten van het type Redoutable dan al niet meer ongemerkt over en zelfs onder de wereldzeeën zullen kunnen ope reren. Daarvoor wordt zowel door de Russen als door de Amerikanen een waarschuwingssysteem met kunstmanen opgebouwd. Overigens is dit verbeteen werken aan een kernmacht die toch gedoemd is tweederangs te blijven niet het erger lijkste als geldverspilling. Onaangena mer is dat de Fransen rustig doorgaan met hun kemproeven in de atmosfeer, terwijl juist de Russen en Amerikanen daarmee volgens contract zijn opgehou den om de vervuiling van die atmosfeer niet te ver door te laten gaan. Bovendien is er dan nog het kemstopverdrag waar mee althans een poging wordt gedaan te voorkomen dat de hele wereld vol kern wapens komt te staan. Miljarden Maar een heel andere zaak om over te filosoferen is dat de hele onderneming om een kernwapen op te bouwen een schat aan geld heeft gekost, nog steeds kost en nog kosten zal. En met de knal boven de Stille Oceaan is ook weer een aantal miljarden guldens in een padde stoelwolk opgegaan, juist op een tijdstip dat de andere Europese landen ervoor opdraaien dat Frankrijk wegens economi sche moeilijkheden moeten toestaan dat dit land zijn invoer beperkt dat wil zeggen dat de Franse industrie wel kans krijgt om marken, guldens en lires te verdienen, maar omgekeerd de Duitse, Italiaanse en Benelux-industrie niet om Franse franken in de wacht te slepen. En voor het op de been houden van de Franse frank heeft Parijs kredieten op genomen bij het Internationaal Monetair Fonds. Dat is dan momenteel de gelde lijke basis waarop De Gaulle zijn gran deur bedrijft. De vraag is of hij ermee door kan gaan. De Britten hebben aan den lijve erva ren dat een kernmacht financieel uiter mate zwaar drukt op de economie van een land. Wat tot dusver voor Frankrijk mogelijk was, kon slechts door de be scherming van de industrie en door het verwaarlozen van de sociale omstandig heden. Vooral dat laatste was waardoor het in mei tot die uitbarstingen kwam. Met als gevolg dat zeker op het gebied van de minimumlonen die de laagste van heel Europa waren en op sociaal gebied nu eindelijk iets gedaan zal moe ten worden. Het was wel een passend moment om het glorieuze Franse kernwapen te gaan beproeven. Uitgezonderd enkele merkartikelen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 11