Soest toen - v.v.v, Soest nu Het oog gericht op een Euro-feest PRAAG IN DE KLEM nieuws Telefoonnummer ziekenauto 5980 Internationale softbal-ontmoeting in Soest SANERING KLEINBEDRIJF Noorderweg 23 Dinsdag 16 juli 1968 47e jaargang no. 54 Uitgave: Drnkberij Smit-Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 1261o6 De Duinkikkers wonnen en verloren B. J. Koppen 25 jaar bij Gemeentewerken Bromfietster langs de weg gevonden Jongetje (3) liep tegen auto op Auto over de kop Met brandende auto op zoek naar blusapparaat Ernstig ongeluk in Soesterberg Drumband „Crescendo" Leeftijdsgrens periodieke uitkering is 53 jaar Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-44 #GEEF ZE DE RUIMTE4 SOESTER«)OORANT Abonn. p. kwart, 3.25. per post f 4.25. Verent tedere dinsdag en vrfldag SNIJDEN IS LEVENS GEVAARLIJK tr,»,e U dwingt de opzijn rem I Ook vrachtwagens moeten zodanig afstand houden dat andere auto's veilig kunnen invoegen. 1( Buiten de bebouwde kom is 50 m zelfs verplicht). De douane-Unie is een feit, maar de E.E.G.-landen hebben er geen feest over gevierd. Daar was ook weinig reden voor. Tenslotte is het resultaat wel eer der bereikt dan in het verdrag van Rome was voorzien, maar de E.E.G. was er bijvoorbeeld trager mee dan de Europese Vrijhandels Associatie. Zo'n reden tot trots is er dus ook weer niet. Wat de mannen van Rome indertijd niet hadden voorzien is dat de ontwikke ling sneller blijkt te moeten gaan door technologische en economische ontwik kelingen waarvan men het tempo heeft onderschat. Of: men het heeft onder schat is hier niet juist gezegd. Met na me voor de Europese Commissie geldt dat niet. Vandaar de waslijst van spoed eisende opgaven die commissievoorzit ter Jean Rey heeft gepubliceerd. Daar staat van alles bij: een Europese vervoerspolitiek, een Europese belas- tingpolitiek, een methode die het de be drijven vergemakkelijkt over de grenzen te fuseren. Kortom: allerlei methoden om de Europese gezamenlijke industrië le (en ook wel wereldpolitieke) macht zich te laten ontwikkelen in het tempo waarvoor de mogelijkheden in het zes tal landen samen aanwezig is. De rem is een gebrek aan gemeen schapszin, die het duidelijkst door Frankrijk is gedemonstreerd. Juist nu weer nu het eigenmachtig een aantal (op zichzelf waarschijnlijk wel juiste) invoerbeperkingen afkondigt en daarbij de gemeenschapsregels die voor zoiets gelden, met voeten treedt. De blaam hiervoor mag overigens ze ker niet alleen op de Fransen gegooid worden: de andere vijf hebben Parijs voortdurend de kans gegeven het ge meenschappelijk belang achter te stel len bij het uitsluitend Franse. Er is een mijlpaal bereikt, maar er moeten er nog vele volgen. En men zou bij deze eerste misschien wat blijer zijn geweest als het elan niet zo was inge zakt om de volgende te bereiken. Tenzij - wat men maar moet hopen - Jean Rey er inderdaad in slaagt de zes landen weer wat op te peppen. Een simpel staaltje van zoals het ook kan: een Amerikaans vliegtuig met mi litairen wordt gedwongen op 'n door de Russen bezet Japans eiland te landen. De V.S. bieden hun excuses aan, het toestel mag weer opstijgen. Dat ging al lemaal heel vlot en zonder zelfs dat president Johnson de „hete telefoonlijn" naar het Kremlin behoefde te gebrui ken. Op zichzelf misschien een normale gang van zaken. De wereld is echter weinig gewend aan deze normaliteiten. Er ach ter steekt dan ook nog dat het toestel met militairen op weg was naar Viet nam. Soldaten die daar tegen een com munistische bondgenoot der Sowjeti zouden gaan strijden. Noch de V.S., noch de Russen wensten daarover kennelijk een propagandarel. Nog voordat radio-Peking de eerste schimpsalvo's kon afvuren, was de zaak al in der minne geschikt. Een voorbeeld hoezeer de twee grote geen lust hebben in werkelijke opvoering van de span ningen. KANTMAN De meisjes wisten met 4-0 te winnen en hadden met de rust al een 2-0 voor sprong, door doelpunten van Anja Kok. Daarna maakte Anja nog twee doel punten, zodat overtuigend werd gewon nen. De heren waren minder gelukkig door de afwezigheid van enige spelers die met vacantie waren. De rust ging in met 1-2 en daarna ble ven de IJsselduikers sterker, zodat de eindstand 2-4 werd. De Duinkikkers- doelpunten werden gescoord door Cees van den Brink en Johan Hilhorst. u dwingr de vrachtwagenchauffeur op zijn rem te gaan staan en scheph daarmee de volgende risico's: •VERHOOGD SLIPGEVAAR LADING KAN GAAN SCHUIVEN IGa pas weer naar rechts als u I de vrachtwagen geheel in uw achteruitkijkspiegel kunt zien. De Tsjechen voelen zich niet erg be haaglijk - en met reden. De legeroefe- ningen van het Warschaupakt zijn lang en breed afgelopen, maar vooral de Russische eenheden maken niet veel haast om weg te gaan. Integendeel: op perbevelhebber Jakobowski zou zelfs zijn dertigduizend man nog een beetje willen versterken. Er is niet veel fan tasie voor nodig om te begrijpen waar om: Moskou wil op de regering van Dubcek druk uitoefenen om niet te ver op de weg der liberalisaties te gaan. En hoever die weg al bewandeld is, blijkt dan uit zulke dingen als het ver schijnen van een generaal voor de Tsje chische t.v. om de bevolking zomaar over dit soort militaire zaken in te lichten.'Dat is 'n openheid die zeker in hf* communistische blok niet gewoon meer is. Premier Dubeck zal niet geheel en al verrast zijn. Van begin af aan heeft hij beseft dat in andere Oostbloklanden vreemd aangekeken zou worden tegen de democratiseringsmaatregelen die zo vlot in Praag zijn genomen. Om dat te compenseren heeft hij op alle mogelijke manieren duidelijk gemaakt dat de Tsjechen weliswaar binnenlands aller lei zaken op hun manier gingen rege len, maar dat de verbondenheid met de verdere communistische wereld en de trouw aan het Warschaupakt gewoon bleef zoals die altijd al was. Toch nam hij niet alle ongerustheid weg, zeker niet bij de Polen. Oostduit sers en de Russen zelf, die alle drie een grote schrik hebben dat een Tsjechische vernieuwingsgolf ook wel eens aan stekelijk kan werken. Op een topconferentie in Dresden heeft Dubcek die ongerustheid weg willen strijken, maar het schijnt hem niet he lemaal gelukt te zijn. Slechts de Hon gaarse partijleider Kadar leek nogal welwillend te kijken naar wat zijn buur deed. Dat is intussen veranderd: hij maakt nu ook deel uit van de ongerus- ten. (Vermoedelijk is hij geschrokken van stemmen in zijn eigen land die op gaan om hem de schuld aan te wrijven voor het executeren van Imry Nagy, de tijdelijke premier tijdens de opstand van 1956. Tot dusver was diens terechtstel ling officieus een Russische daad. In Hongaarse bladen is voorzichtig al ge opperd dit nu eens helemaal uit te zoe ken, iets waar Kadar uiteraard niet zo heel enthousiast voor is). Russen willen waarborg De Tsjechen hebben al verklaard geen zin te hebben in nog eens zo'n soort topconferentie van Dresden: waf ze te zeggen hadden hebben ze gezegd en je kunt niet aan de gang blijven, temeer omdat het de Russen, Polen, Hongaren en Oostduitsers toch niet aangaat hoe de Tsjechen hun eigen huis in willen richten. Zo'n weigering is op zichzelf al brutaal. Men kan zich voorstellen dat de Russen onder die omstandigheden graag een zekere waarborg hebben dat de Tsje chen niet nog brutaler worden vandaar die troepen. Natuurlijk niet om invloed uit te oefenen op de Praagse regering - nee, dat gebeurt omdat de Westduitse revanchisten zo gevaarlijk zijn Dubcek manoeuvreert nog dapper door. Maar niet helemaal onbelemmerd meer. Het bezoek van de Westduitse minister Brandt is voorlopig afgelast omdat het niet helemaal gelegen komt - zoals het officieel heet. Wat men mag vertalen met: om te voorkomen dat de Russen Brandts bezoek als voorwendsel gebrui ken om het de Praagse regering nog moeilijker te maken. o D Vrijdagavond werd op de Regentesse- laan de 22-jarige mevr. M. G. E. J. B. uit Soest naast haar bromfiets op de weg liggen aangetroffen. Zij bleek met haar voertuig te zijn geslipt en geval len. Met onbekend letsel is zij overge bracht naar Zonnegolren en aldaar op genomen. Elders in Soest werd in diezelfde nacht de 42-jarige J. A. van L. uit Soest op straat liggend aangetroffen. Dat bleek echter een andere oorzaak te hebben. De man had te royaal aan Bacchus ge offerd, wat hem een verblijf voor een nacht in het politiebureau en een pro ces verbaal opleverde. Het is langzamerhand traditie geworden de vakantie op te luisteren met een evenement voor de jeugd. Het betreft de jongere jeugd van 4 tot en met 12 jaar. Voor hen is in de Soester Duinen weer de schatgraverij op komst. We hopen nu maar, dat het weer zal meewerken, zodat de vlaggen straks vrolijk in het zonlicht zullen wap peren. Deze schatgraverij zal plaatsvinden op zaterdag 3 augustus, begintijd is half drie. Er wordt in 2 groepen gegraven: kin deren van 4 tot en met 7 jaar en kin deren van 8 tot en met 12 jaar. Er zijn weer mooie prijzen beschikbaar gesteld, die binnenkort te zien zullen zijn in de etalage van de firma Van Kooij, aan de Soesterbergsestraat. Wij maken U erop attent, dat in de Soester Courant nog advertenties zullen verschijnen, waarin alles nog eens dui delijk verteld wordt. Wij hopen, dat heel veel kinderen zul len meedoen. Aan het eind van deze week zullen de deelnemerskaarten ver krijgbaar zijn bij ons V.V.V kantoor. De prijs is niet verhoogd. Zoals voor gaande jaren betaalt ieder kind maar 0,50. Nouen dat is dit feest wel waard. Bovendien krijgt ieder kind, prijs of geen prijs, nog een kleine ver rassing. Kinderen uit Soestdoe mee, met zusjes, broertjes of met een logee! De heer B. J. Koppen, die vrijdag zijn 25-jarig jubileum herdacht in dienst van de gemeente Soest, werd 's mor gens door het college van burgemees ter en wehouders ontvangen, waarbij de burgemeester zijn waardering uit sprak over de dienstijver van de jubi laris. Als aandenken kreeg de jubilaris een polshorloge aangeboden. 's Middags was een groot gedeelte van het personeel van gemeentewerken aan wezig in het St. Josephgebouw, waar de jubilaris, in bijzijn van vrouw en kinderen, werd gehuldigd. Bij deze hul diging was aanwezig de wethouder van gemeentewerken, mevrouw Walter-v. d. Togt. De directeur van gemeentewerken, de heer H. J. v. d. Dussen, zei o.a. Kop pen, U bent de belangrijkste persoon van deze middag, omdat u 25 jaar in dienst bent van de gemeente Soest. U hebt allerlei functies vervuld en altijd met opgewektheid. Ik kan ze allemaal niet opnoemen. De laatste vier jaar bent U magazijnmeester en daar is U feitelijk manusje van alles, want een magazijnmeester moet alles weten, maar dat is U wel toevertrouwd. Wij kennen U als iemand die veel voor gemeentewerken doet, maar ook daar buiten staat U voor een ieder klaar. Voor gemeentewerken ben ik blij, dat wij U op deze plaats hebben. Uit de aanwezigheid van zoveel colle ga's kunt U zien, dat uw werk gewaar deerd wordt. Ik dank U voor de pretti ge samenwerking. Namens de gemeente mag ik U dé gebruikelijke gratificatie overhandigen en namens het kantoor personeel schenk ik U een autoplaid. De adjunct-directeur, de heer P. de Bos, sprak namens de oudgedienden en haal de oude herinneringen op. De heer F. v. d. Born (van onderhoud gemeentewoningen) schonk een bloem stuk. De voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer A. Lagerwerf, zei, dat de heer Koppen een hard werker en een goed bestuurslid is. Spreker hoopt, dat hij de volgende 11 jaar die hem voor zijn pensionering nog wachten, in goe de gezondheid bij gemeentewerken mag doorbrengen. Namens het jubileumfonds bood hij de jubilaris een geldbedrag in couvert aan, terwijl mevrouw Koppen bloemen in ontvangst mocht nemen. Namens de voetbalvereniging V.V.Z. mocht de heer Lagerwerf hem ook nog een fraai bloemstuk aanbieden. De heer Koppen dankte tenslotte voor de waarderende woorden tot hem ge sproken en voor de vele geschenken. Op de Burgemeester Grothestraat is za terdagmiddag de drie-jarige Koenraad van N. uit Soest tegen een voorbijrij dende auto opgelopen, toen hij plotse ling de weg overstak. Met verschillende verwondingen is het jongetje naar het ziekenhuis alhier gebracht en daar op genomen. De vierde wedstrijd, tydcns de toernee van het Amerikaanse softbal-team „Pan- doras", kampioen van New York, door ons land. zondag gespeeld op het terrein van S.E.C. aan de Bosstraat, leverde de Amerikaanse dames hun tweede over winning op. Ondanks het goede spel van de Nederlandse Bomlsploeg, waarin ook Marianne van Ginhoven van S.E.C.-Flyers meespeelde, gelukte het ditmaal niet de Amerikaanse ploeg te bedwingen. Voor een uitgebreid verslag zie onze sportpagina. Op de hoek van de Bosstraat en de Den Blieklaan verleende zondagmiddag de 21-jarige automobilist J. H. K. uit Urecht geen voorrang aan een voor hem van rechts komende auto, bestuurd door de heer G. A. T. uit Amsterdam. Een aanrijding was het gevolg. De auto van de Amsterdammer sloeg na de botsing over de kop. Een vier maanden oude baby die in een reiswieg in deze wagen werd meegevoerd, liep slecht lichte ver wondingen op en kon na in het zieken huis te zijn onderzocht, naar huis wor den gebracht. Verdere persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Beide voertuigen werden echter zwaar be schadigd en moesten worden wegge sleept. Op de Rademakerstraat in Soesterberg raakte zondagmorgen vroeg de auto van de 20-jarige J. B. uit Vlaardingen door kortsluiting in brand. In plaats van direct uit te stappen reed de man door naar de politiepost om daar een brand- blusapparaat te halen. Toen hij eenmaal bij de politiepost was gerrriveerd, stond de auto reeds der mate in brand, dat de bestuurder er niet meer ongedeerd kon uitkomen. Met ernstige brandwonden aan zijn rechterhand moest de man naar het ziekenhuis De Lichtenberg in Amers foort worden gebracht. Een tweede in zittende, de 19-jarige mej. M. P., even eens uit Vlaardingen, bleef ongedeerd. De auto brandde vrijwel geheel uit. O O Bij een verkeersongeval op de rijksweg in Soesterberg is zondagmiddag de brom fietser J. van L. uit Achterveld ernstig gewond geraakt. Hij werd op de hoek van de Van Weerden Poelmanweg aan gereden door een auto. bestuurd door de 21-jarige A. K. uit Leeuwarden, die niet in het bezit was van een rijbewijs. Dc Fries, die onder toezicht reed van de Soestenaar A. H. L. K. W. verleende c'" romfietser geen voorrang. Een erns tige aanrijding was het gevolg. De in woner van Achterveld raakte daarbij dusdanig gewond, dat hij met ernstig hoofdletsel naar het ziekenhuis De Lich tenberg in Amersfoort moest worden gebracht. Later is hij overgebracht naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Zijn toestand is ernstig. De drumband van „Crescendo" bestaat in oktober van dit jaar 12 V* jaar en ter gelegenheid van dit feit wordt op 18. 19 en 20 oktober een fancy-fair ge houden in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat. Kleding en instrumentarium van de drumband zijn nodig aan vernieuwing toe en de gelden voor deze vernieuwin gen hoop men uit de fancy-fair te ver krijgen. De Soester middenstanders zijn aange zocht door het afstaan van artikelen aan het welslagen van de fancy-fair mede tê werken. Om voor bedrijfsbeëindigingshulp in aan merking te komen moet de aanvrager een natuurlijk persoon zijn. Hij moet vóór 1 januari 1958 en sedertdient onafgebro ken als ondernemers gevestigd zijn ge weest in een bedrijf op het gebied van nijverheid of dienstverlening. In de pe riode 1965 1967 mag zijn fiscaal inkomen uit de onderneming niet hoger zijn ge weest dan 27.300,dat is gemiddeld ƒ9100,per jaar. Van het totale fiscale inkomen in de genoemde periode moet hij meer dan 50 uit de te liquideren onderneming hebben verkregen. Naast deze zogenaamde objectieve nor men gelden nog enkele subjectieve voor waarden. Het moet vast staan dat de beëindiging van het bedrijf bijdraagt tot de structuurverbetering van midden- en kleinbedrijf in het betrokken verzorg- gingsgebied. Bovendien moet worden Klein conderncmingen in de sector van het midden- en kleinbcdryf hebben het In deze tyd niet gemakkelyk. Sommige ondernemers zien geen kans meer om hun zaak tot nog verdere ontwikkeling te brengen. In dat geval kunnen zy, op basis va nvrywilligheid, hun bedrijf beëindigen en onder bepaalde voorwaarden in aan merking komen voor bedrijfsbeëindigingshulp, die voor ondernemers die vóór 1 januari 1911 zjjn geboren bestaat uit een waardevaste periodieke uitkering. Bij dc stichting ontwikkeling en sanering voor het midden- en kleinbcdryf zijn dc laatste anderhalf jaar vele honderden aanvragen voor deze hulp binnengekomen. Lang niet altyd konden deze verzoeken worden ingewilligd. Aan welke voor waarden moet iemand voldoen om voor bedryfsbeëindigingshulp in aanmerking te komen En hoe hoog is de uitkering? overwogen of het voorzieningsniveau van de consument in dat gebied niet door de beëindiging van het bedrijf wordt aan getast. Tenslotte is bepaald, dat in het bedrijfs pand van de betrokken onderneming niet opnieuw een onderneming zal worden gevestigd die met het oog op de verbete ring van de structuur van het midden- en kleinbedrijf als ongewenst moet wor den beschouwd. Aanvragen voor bedrijfsbeëindigingshulp moeten worden ingediend bij de stichting ontwikkeling en sanering voor het mid den- en kleinbedrijf, dat in Amsterdam - Slotermeer is gevestigd. De beslissing op de aanvragen worden ook door deze stichting genomen, echter niet voordat door een regionale commissie advies is uitgebracht. Tegen de beslissing van de stichting kan de aanvrager hoger beroep aantekenen bij de minister van economi sche zaken. Dit binnen 30 dagen na de beslissing van de stichting. Bij beoordeling van een aanvrage voor bedrijfsbeëindigingshulp zal niet alleen worden gelet op inkomsten, die de on dernemer in de periode 1965'1967 uit zijn bedrijf heeft gehaald. Ook neveninkom sten worden uiteraard in aanmerking genomen. Gesteld dat een ondernemer in die bewuste drie jaren een inkomen van niet meer dan 16.000 uit zijn bedrijf heeft gehaald, maar aan neveninkomsten nog zo'n 10.000 heeft gebeurd, dan komt hij niet voor bedoelde hulp in aanmer king. Zijn inkomen was immers in totaal ƒ28.000. terwijl de inkomensgrens welke als norm dient voor bedrijfsbeëindigings hulp op 27.300 is gesteld. Voor sommige ondernemers bestaat de bedrijfsbeëindigingshulp uit een waarde vaste periodieke uitkering. Dat geldt voor degenen, die na 31 december 1967 een aanvraag indienden, die geboren zijn vóór 1 januari 1911 en minstens 58 jaar oud zijn. Hoe hoog is de uitkering thans Op 59- jarige leeftijd ontvangt de ondernemer, die zijn bedrijf beëindigde ƒ558 per maand, van 60 t.e.m. 64-jarige leeftijd f 418 per maand. De ondernemers, die op het tijdstip van de bedrijfsbeëindiging 65 jaar of ouder zijn. ontvangen 118,==? per maand. Ook de weduwe van de on dernemer, die voor zijn overlijden een periodieke uitkering ontving, maakt aan spraak op ƒ118 per maand. Onderne mers. die geboren zijn na 1 januari 1911, komen alleen in aanmerking voor een uitkering ineens ter grootte van ƒ2000. In bijzondere individuele gevallen is een uitkering ineens van maximaal 5000 mogelijk. Kon. Ne<L Ver. E.H.B.O., af(L Soest DE VRACHTWAGEN IN HET VERKEER I

Soester Courant | 1968 | | pagina 1