I, Huissloof of werkende vrouw? WAT DWAZE SNUFJES MET EEN VLEUGJE WINTER r Er zijn ook specifiek vrouwelijke beroepen Een spuitbus kan de was doen Apeliefde COUPE ROUGE Een linke9 vrouw Een romantisch pak van katoenen organdi, bestaande uit pantalon en tuniek, met op de schouders een klokkende clownskraag. U weet het wel: de mo de-ontwerpen voor de komende seizoenen heb ben voor het overgrote deel alweer een defini tieve vorm. Dat wil echter niet zeggen, dat de couturiers hun ge heimen al prijsgeven aan het publiek, ofschoon ze het van hun publiek ten slotte toch wel moe ten hebben. De vrouw in haar algemeenheid neemt het de creatieve heren (en dames) trou wens niet kwalijk, dat ze met de nieuwe model len nog achter de scher men blijven; zolang de zon nog schijnt blijft de bikini echt nog wel po pulairder dan de win termantel. Toch wilden wij u een paar nieuwe snufjes (of gekke grap jes). net hoe u het wilt zien) uit Parijs niet ont houden. Ze werden uit gedacht toen het front- nieuws van haast alle kranten nog werd ge maakt achter de barri cades van de lichtstad. Waarmee voor de zo veelste keer weer eens duidelijk wordt bewezen, dat mode-Parijs onver stoorbaar zijn eigen weg gaat en zich zo lang mogelijk niets aantrekt van regeringswisselingen en wat daarmee samen hangt. Toch al iets voor de win ter: een leren broekpak met dito laarzen. De slui ting van het jasje doet mi litaristisch aan en bont aan kraag en manchetten suggereert een vleugje winter. Hebt u wel eens gehoord dat apen soms door al te grote lietde hun jon gen dooddrukken? Dit schijnt inder daad voor te komen en zo is dan ook het woord ..apeliefde" ontstaan voor onverstandige dwaze liefde van ouders voor hun kinderen", liefde die meer kwaad doet dan goed. In de grond genomen heeft dit ge voel heel weinig te maken met de letterlijke betekenis van „Liefde'. Het is niets anders dan een soort ego ïsme, zeizuchtigheid. Door een al te hevige en schijnbaar onzelfzuchtige af fectie van de moeder voor het kind kan er een te sterke moederbinding en een te grote afhankelijkheid wor den gecreëerd, waardoor de vrije ont plooiing van de kleine ernstig kan worden belemmerd. Apeliefde is in fei te even verwerpelijk als een tekort aan liefde. Het jammerlijke is, dat vele moeders het verschil niet voelen en hun kind op die manier met de beste bedoelingen schade berokkenen. Voor deze heerlijke zomerver- frissing hebt u de volgende in grediënten voor vier personen nodig: 1 liter yoghurt, 100 g. (12 eetl.) havermout, 50 g (4 eetl.) suiker. 1 blikje frambozen, bramen of aardbeien op sap (plm. 225 g.), 50 g. (4 eetl.) fijngehakte noten. In plaats van vruchten op sap kunt u natuurlijk ook vers fruit nemen, als dat er is. Zet de havermout een uurtje van tevoren in de yoghurt in de week. Doe er voor het gebruik het vruchtensap en de fijnge hakte noten bij. Meng alle in grediënten goed door elkaar. Dien het gerecht op in glazen coupes. Gameren met de vruchtjes en een oublie, een lange vinger of een ander koekje. Het ideaal van het jonge meisje met het smalle bleke gezichtje en de zedig neergeslagen ogen, dat bij de minste aanleiding in zwijm viel, zijn wij wel te boven. Tegenwoordig zien wij liever een hartelijke en gezonde, sportieve meid, die met belangstelling rondkijkt in de bonte wereld, waarin ze leeft en die op de bestemde tijd de handen uit de mouwen weet te steken. We vinden dat de man die een lieve, verstandige en flinke vrouw trouwt, zich gélukkig mag prijzen. We zien niet zo graag meer de stoere helper en het zieltje, dat niet alleen voort zou kunnen; we zien een getrouwd stel liever als even waardig naast elkaar, elkaar liefheb bend, samen oplevend, en helpend en steunend waar dat nodig of alleen maar gezéllig is. Nu de behoefte het tere kasplantje uit te hangen steeds meer aan het verdwijnen is, dreigt wel eens een overslaan van de balans naar de andere kant. Sommige vrouwen voe len niet aan, dat ze wel eens te ver kunnen gaan in hun ijver, in hun goede bedoelingen, in hun organisatiélust. Ze merken zelf niet hoe ze de dingen zo doorzetten, dat alles gebeurt naar hun overtuiging, hun inzicht, hun smaak. Ze is zozeer bezield door deze eigen gevoelens, zozeer overtuigd van haar allerbeste bedoelingen, van haar flink heid en prestaties, dat het eenvoudig niet bij haar opkomt dat de zaken het leven, ook soms nog wel eens van een andere en even belangrijke kant bekeken kunnen worden. Als ze het werkelijk beseften, zouden ze het mis schien zelfs ook als een uitdaging voe len en proberen zich te verdiepen en zich in te leven in zulke andere op vattingen en gevoelens, dan ze van nature met zich meedraagt. Het is heel gelukkig als dit gebeurt, want anders dreigt onvermijdelijk of een toestand van telkens terugkerende ruzie, of het overheersen van de man door de vrouw, een toestand die het gezonde ideaal even ver achter zich laat, als die met het steeds bezwij mende malle wicht. Een man uit zijn gevoelens gewoonlijk wat minder snel dan een vrouw en zal vaak ook min der gauw klagen. Maar evengoed on dergaat hij spanningen als er een voortdurende, zij het niet eens zo zwa re, druk op hem wordt uitgeoefend. Veel vrouwen zijn dan ontzet, veront waardigd en in het diepst van hun ziel gekrenkt als opeens de bom barst en de moeilijkheden naar buiten treden. En toch, als iemand deze ellende had kunnen voorkomen waren zij het zelf geweest. JETTY De emancipatie van de vrouw heeft vele taboes (gelukkig) de wereld uit geholpen. Vijftig jaar geleden behoor de het nog tot de uitzonderingen dat een vrouw ingenieur, rechter of die renarts werd. Het was niet zozeer dat deze beroepen te zwaar voor de vrouw zouden zijn, men (de man) vond een voudig dat de vrouw hierin niet thuis hoorde. In feite was deze uitsluiting niets anders dan eeu regelrechte dis criminatie. Toch heeft men tegenwoordig ook nog beroepen die als specifiek vrou welijk zouden kunnen worden aange duid. Eén daarvan ls de hulp van een apo theker. Zo bestond in 1950 van de ca. 3500 apothekersassistenten slechts 10 procent uit mannen. Dit is altijd een beroep geweest waaraan hoge eisen werden gesteld, ofschoon die eisen belangrijk minder zijn geworden door toenemende verkoop van patentgenees middelen, de zogenaamde verpakte mid delen, die dus alleen maar als tand pasta en een buisje asperine aan de klant overhandigd hoeven te wor den. Toch worden aan een apothekersas sistente ook nu nog in verhouding ho ge eisen gesteld. Het eist een sterk gevoel voor verantwoordelijkheid, een grote accuratesse, netheid en handig heid. Het is dan ook een heel belang rijke taak, waarvoor men alle waar dering moet hebben Waarom steeds weer geconstateerd moet worden dat in vele apotheken wat norse en on vriendelijke hulpjes van de apotheker staan, zal wel een onbeantwoorde vraag blijven. Of zouden sommige van de ze meisjes zich zoveel méér voelen dan een winkelmeisje en een vrouwe lijke kantoorbediende? Het is zeker niet de bedoeling dat de „vriendelij ke"' apothekersassistentes nu allemaal gauw in de pen klimmen, want hen bedoelen we niet als we het over „on vriendelijke norse hulpjes' hebben. Wie de schoen past, mag hem ech ter gerust aantrekken. V/W<'y>y Als je jong bent kun je je nog (bijna) alles veroorloven, vooral ook wat bad kleding betreft. Zelfs een minimale bekleding bij hel zwemmen staat voor een klein figuurtje charmant en ongemeen flatteus, terwijl dezelfde attributen" voor een zwaar figuur, of geshowd door oudere vrouwen, het teveel aan vormen alleen maar accentueert, belachelijk en zeljs schaamteloos kan maken. Dit meisje draagt met veel zwier een TWEKA bikini van de naam „Go Girl". De veel geroemde emancipatie van de vrouw heeft hier en daar nog de nodige zwakke schakels die. zonder al te kwade bedoelingen van de man nen, zwak worden gehouden. Neem nu het vraagstuk van de werkende vrouw. Dit is practisch voor honderd procent een zaak, waarin de man het laatste woord heeft en zijn macht vaak misbruikt. Moet hij voor het bezetten van een aantal arbeidsplaat sen een keuze maken tussen vrouwe lijke en mannelijke werknemers, dan zal hij graag vrouwen te werk stel len. als hy hun minder loon kan uit betalen dan hij aan mannen zou moe ten doen. Deze discriminatie in beloning zou echter wel eens als een boemerang kunnen gaan werken. Als de econo mische omstandigheden er toe zouden nopen is het niet ondenkbaar, dat on dernemers bij vermindering van werk gelegenheid mannen naar huis zullen sturen en de goedkopere vrouwelijke werkkrachten aan de gang zullen hou den, eventueel zelfs aanvullen. In dat geval zou men kunnen zeggen, dat de aldus door vrouwen bezette arbeids plaatsen een zekerder bestaan ople veren dan, zoals tot nu toe, die der mannen. Gaat men nu nog een stapje ver der dan blijkt, dat de mannen door het betalen van lagere lonen aan de vrouwen zichzelf lelijk in de vin gers hebben gesneden. De discri minatie van lonen heeft een ave rechtse uitwerking gehad en het ge volg daarvan kan zijn, dat in de toekomst het merendeel van de man nen thuis de huishouding zou moeten doen, op de kinderen moeten pas sen en voor net eten, de afwas en de was moeten zorgen, terwijl moe der de vrouw ln de fabrieken en werkplaatsen de kost verdient Voor waar een somber en triest vooruit zicht voor de „heren der schepping". EEN STATISTIEKJE Dat het aantal werkende vrouwen sinds 1950 met sprongen omhoog is ge gaan, heeft mejuffrouw Ilda Slmona, verbonden aan het secretariaat van de internationale metaalbewerkersbond op een conferentie in Scheveningen in een statlstiekje vastgelegd. Uit dit sta- tistlekje blijkt bijv., dat in de bonds republiek het aantal werkende vrou wen in de metaalindustrie, vergele ken met 1950, in het jaar 1964 met niet minder dan 164 procent is toe genomen. In 1964 waren er bijna een miljoen vrouwen in deze bedrijfstak werkzaam. In Frankrijk vermeerder de het aantal werkende vrouwen in deze industrie in hetzelfde tijdvak met ruim 42 procent, in Engeland met bij na 47 procent en in de Verenigde Staten met ruim 47 procent. In Ja pan is het zelfs zo, dat het aantal vrou wen in de elektrotechnische sector bij na 40 procent van het totale aantal werknemers in die branche bedraagt. Een andere discriminatie voor de werkende vrouw is, dat »e ever het algemeen wordt opgeknapt met een voudig werk, handwerk, dat met een hoog tempo steeds dezelfde handelin gen omvat, die eentonig zijn en wei nig kans geven voor eigen Initiatief. LONEN KNELPUNT? De lonen van de werkende vrouw verschillen practisch overal in ongun stige zin van die van de mannen, ook in de EEG, waar al lang is be paald. dat voor gelijkwaardige arbeid een gelijke beloning moet worden ge geven. Nederland steekt wat metaalindustrie betreft ln zoverre gun stig af tegen het buitenland, dat er vrijwel geen verschil meer is ln be loning van mannen en vrouwen. Wat echter wel blijft ls, dat de vrouwen de eenvoudige werkjes moeten op knappen. die natuurlijk lager gehono reerd worden dan het werk in de hogere functies die voor een groot deel taboe zijn gebleven voor de vrouw. Wat Nederland betreft moet, in de discriminerende sfeer gezien, het ac cent met betrekking tot de werkende vrouw voornamelijk worden gelegd op de belemmeringen, die haar ln haar ontplooiing remmen, met gevolg een lagere honorering. Het gaat er bij ons dus in de eerste plaats om die beletselen uit de weg te ruimen. De gehuwde vrouwen in Nederland wordt voorgehouden, dat het een na tionaal belang is dat het nationale pro- dukt stijgt en dat het daarom belang rijk is, dat de gehuwde vrouw ook aan het produktieproces deelneemt. Dat streven kan alleen succes boeken als de gehuwde vrouw dezelfde mogelijk heden tot werken heeft als de man. Daarbij moet men uiteraard wel be denken, dat dit werken door de ge huwde vrouw op basis van vrijwillig heid moet geschieden. Want het valt moeilijk te zien dat een vrouw, die om te werken haar gezin in de steek zou moeten laten waardoor dat ge zin zou verkommeren in het nationale belang handelt. PAS OP UW ZAAK We zouden willen besluiten met te zeggen: Vrouwen pas op uw zaak. Maar met evenveel recht en eerlijk heid zouden we deze waarschuwing kunnen omdraaien: Mannen, pas op uw zaak. De toekomst zal leren hoe de inschakeling van de vrouw in het arbeidsproces zich verder ontwikkelt Het is niet meer zo, dat de vrouwen plichten bestaan uit kinderen baren, koken en het huis schoonmaken. Maar of het werken in de fabriek zoveel prettiger is, .*alt te betwijfelen. Al heeft de man in veio gevallen wei nig te maken met de „nare wasdag", de hele zorgelijke kokerij en het steeds maar weer schoonmaken van de vloe ren en het toilet, de vrouw moet niet overdrijven: ze staat ook niet de hele dag in de keuken achter de wasmachine en ze poetst ook niet van 's morgens tot 's avonds alléén maar het toilet. En de man zit op de fa briek ook niet de hele dag alleen maar koffie te drinken en shagjes te draai en. Gezamenlijk overleg, een eerlijke en juiste taakverdeling en een goede ver standhouding tussen de echtgenoten zuJ len ook het probleem van de wel- of niet-werbende vrouw op den duur wel oplossen, dachten we zo. De hoofd zaak ls, dat we niet ver boven onze stand gaan leven, zodat de vrouw wel gedwongen is de „room op de kof fie te gaan verdienen. Een maxi mum aan levensvreugde en huiselijk geluk ls altijd nog waardevoller dan een extra buitenlandse reis, een eigen auto of een bontjas, lijkt ons Aan u individueel de taak en het recht het voor u en uw gezin juiste antwoord op deze vraag te geven. U kent de oude slogan „een kind kan de was doen" waarschijnlijk nog we1. Deze kreet ontstond toen de (ouderwetse) wasmachine werd uit gevonden. Elektrisch was er toen nog niet bij. alles moest met de band gebeuren. Door een zwengel heen en weer te zwaaien, kwam een groot hou ten „rad" in de wastobbe ln bewe ging. Op die manier werd het was goed schoongeslagen. Een variatie op deze oude slogan is ,een spuitbus kan de was doen". In deze moderne tijd, waarin men er steeds op uit is het de hulsvrouw zo gemakkelijk mogelijk te maken, maakt de spuitbus grote opgang. U kent ze wel, de spuitbusser voor haarlak, de luchtververser en zelfs de etljfselbus. Door een Engelse fabrikant is er nu een bus op de markt gebracht, waar van de inhoud iedere vlek op boord of manchet van een overhemd (en natuurlijk ook vlekken op andere kle dingstukken) pijlsnel doet verdwijnen. Met dit middel kar. men de vlekken er uit halen, zonder daarvoor het ge hele kledingstuk in de was te doen. Behalve voor de huisvrouw is deze nieuwe vinding dus ook ideaal voor de vrijgezel. Men hoeft slechts het vuil geworden ieel te bespuiten met de spray, een minuutje te wachten en daarna het bespoten gedeelte af te borstelen. De spuitbus is gemak kelijk mee te nemen ln een tasje. De fabrikant vergat niet een mini- borsteltje in de dop van de t® verwerken.

Soester Courant | 1968 | | pagina 11