m Soest toen - Soest nu MILITAIRE KRACHT BLIJFT NOODZAKELIJK V.V.V.-nieuws VERLOREN TIJD mm mi BANKDIRECTEUR BIJ ONGELUK OP BILTSEWEG IN AUTO VERBRAND UIT DE TIJD Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Het oog gericht op de moordpartij NEDERLAND WORDT VERNIKKELD Vrijdag 19 juli 1968 47e jaargang no. 55 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Natuurwandelingen Gevonden voorwerpen Echtgenote eveneens overleden; drie kinderen werden zwaar gewond Inbraak bij Coop. Landbouwverenigins; SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart, f 3.25, per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag In de defensienota 1968 poogt minister Den Toom de volksvertegenwoordigers ervan te overtuigen, dat in het kader van het Nato-bondgenootschap onze mi litaire kracht niet verder mag verzwak ken. Niet verder, want in feite voldoet het militaire potentieel van het westerse bondgenootschap al niet aan de mini mum eisen die de strategen nodig ach ten voor een effectieve verdediging te gen een eventuele aanval uit het oosten. Ook in de andere Westeuropese landen is de offerbereidheid hiervoor niet groot genoeg, waardoor het westelijk poten tieel beduidend geringer is dan er in het oosten staat opgesteld en mobilisabel is. In het westen, ook in ons land, zijn steeds sterke stromingen aanwezig, die uit pacifistische en andere politieke overwegingen de voor defensie nodige kosten steeds zoveel mogelijk trachten te beknotten. Men hoopt een verdere ont spanning tussen oost en west te berei ken en meent nog altijd daarin gesti muleerd door stemmen uit de communis tische landen dat verdere verminde ring van de bewapening en troepensterk te daartoe krachtig kan bijdragen. Maar men let hier dan niet of niet voldoende op de defensiecijfers van de sovjet-unie en andere leden van het Warschau-pact. Rusland verhoogde de laatste jaren zijn budget voor militaire uitgaven weer be duidend, terwijl hier en elders slechts de kostenstijgingen werden gevolgd, in krimpingen plaatsvonden en vernieu wing van materieel werd uitgesteld of slechts gedeeltelijk werd uitgevoerd. Wij mogen echter nooit uit het oog ver liezen, dat het communisme voortdurend werkt aan een verdere uitbreiding van zijn ideeën over de wereld en daarvoor mede bouwt op een krachtig militair apparaat. We kunnen ook niet de ogen sluiten voor de expansiedrang van de sowjet-unie, dat langzaam maar zeker bezig is een militaire invloedssfeer rond om Europa te bouwen. Het levert wa pens aan Egypte en andere Arabische landen, om via de hiermee verkregen in vloed door te dringen tot de hulpbron nen van Europa voor olie, katoen, zijde en andere noodzakelijke produkten. Het was en ls ook de voornaamste wapenle verancier aan Nigeria, waardoor thans het volk van Biafra met de ondergang wordt bedreigd. Het levert op uitge breide schaal wapenmateriaal aan Noord-Vietnam en aan Noord-Korea. Het deed dat ook aan Indonesië, toen Soe- karno steeds meer de communistische kant uitging, welke leveranties thans echter worden gestopt. Aanmaak en gebruik van atoombommen worden zogenaamd door verdragen met Amerika aan banden gelegd, maar daar uit vloeit juist voort, dat de kracht van de conventionele bewapening wordt op gevoerd, zowel te land, ter zee als in de lucht. Er wordt via satellieten, met duik boten en met vissersschepen e.d. op grote schaal spionage gevoerd. En dat zou allemaal niet nodig zijn en niet op zo uitgebreide schaal geschieden als er ook in het oosten inderdaad aan ont spanning wordt gedacht en gewerkt. In tegenstelling tot het westen, dat bereid zou zijn een status-quo te handhaven, blijft Moskou voortdurend bezig zijn in vloedssfeer uit te breiden en zich mili tair sterker te maken. Ter handhaving van hun onafhankelijk heid kunnen de westerse landen daarom hun militaire inspanning niet verder verminderen. Een militair verzwakt wes ten zou eerder een oorlog doen ontstaan dan deze voorkomen. De situatie is nu zo, dat alleen de militaire kracht van Amerika de balans van het westen te genover het oosten nog enigszins in evenwicht houdt, althans avonturen van communistische zijde voorkomt. Maar het is in de eerste plaats de vraag of Amerika's kracht gelijke tred kan hou den met de offers die men in Rusland over heeft voor zijn militaire macht, in de tweede plaats of Amerika zich ten slotte niet van Europa zal afwenden, wanneer dit zich te weinig inspanning wil getroosten om de Nato voldoende „gezicht" te geven. We leven helaas nu eenmaal niet in een wereld die alleen maar de vrede wil be houden, doch waarin steeds naar meer invloed wordt gestreefd. In deze tijd is het voor hen, die zouden willen genieten van een mooi toneel stuk, wat je noemt komkommertijd. Ook acteurs en actrices hebben vakantie. Het is voornamelijk het cabaret, dat iets te bieden heeft en natuurlijk de bioscoop. Dit laatste geeft altijd uit komst op regendagen, vooral voor de kinderen, want er draaien nu overal kinderfilms. Daar Soest zelf geen bio scoop meer rijk is, zijn we aangewezen op de omliggende plaatsen. Het dichtst bij is Baarn en het programma van elke week kunt U voor het raam zien han gen van ons V.V.V.-kantoor. Let U dus vooral op de speciale kindermiddagen, die men daar samenstelt. Er waren al leuke films o.a. van Dik Trom. Voor de volwassenen en iets rijpere jeugd gaan de deuren van theater Car ré al weer spoedig open en zoals U weet, kunnen wij de plaatsbespreking voor de voorstellingen aldaar, voor U regelen. U krijgt dan René Sleeswijks nieuwste revue '68-'69 gepresenteerd met het sprankelenle duo Snip en Snap, daarnaast meerdere bekende figuren uit de show-bussiness, zoals Trea Dobbs, j een vertrouwde figuur van het T.V.- scherm. De start van deze revue, die de titel 1 draagt „Oost-West, Uit Best", was in theater Gooiland te Hilversum, maar vanaf 26 juli speelt men in Amster dam. U kunt nu al uw plaatsen bij ons bespreken. Er vroeg bij wezen, garan deert U de plaatsen, die U wenst. En dan nog even teruggekomen op onze Schatgraverij in de Soesterduinen, ingang Sparrenlaan. Zaterdagmiddag 3 augustus gaan we weer graaien en grab belen naar de prijzen. Er is veel moois te winnen. De deelnemerskaarten zijn verkrijgbaar bij ons kantoor en de prijs is maar ƒ0,50. Niet alles opsnoepen uit het spaarvarken. Nog vijftig centjes la ten zitten voor deze leuke schatgraverij. Volgende week zullen alle geschenken te zien zijn in de etalage van de firma Van Kooij aan de Soesterbergsestraat. Een. door onze regering ingestelde com missie heeft na anderhalf jaar werken nog geen antwoord kunnen geven op de vraag, waar in ons land de achtste medische faculteit moet worden ge- vesitgd. Dat is jammer. Wat-deze com missie uiteindelijk als rapport uitbrengt, willen we echter ronduit beschamend noemen. Het is niet meer of minder dan een herhaling van alle argumenten, die de plaatselijke overheden al hebben verkondigd als zij hun eigen gemeente voordroegen als plaats van vestiging. Deze argumenten kende men in Den Haag al en als men er eerder aan voorbijging, zal er nu weinig reden zijn om opeens een argument van een be paalde plaats wel doorslaggevend te achten. Ondertussen is er veel tijd ongebruikt gebleven. De nood dringt, want er is grote behoefte in den lande aan kun dige artsen en chirurgen. Mogen dan plaatselijke belangen nog zo'n over wegende rol spelen? Met het oog op de spreiding van onze universiteiten en mede gezien in het licht van de werk- gelegenheidspolitiek zal de nieuwe fa culteit in elk geval terecht moeten ko men in een probleemgebied. Dat geeft daar een nieuwe injectie. En ook moet de opleiding zo snel mogelijk kunnen beginnen, omdat er komend seizoen al een grote toeloop van eerstejaars me dische studenten wordt verwacht, die elders geen onderdak kunnen vinden. Daarom moet de faculteit komen in een gemeente, die gebouwen en studenten kamers ter beschikking heeft. Het is spijtig, dat de commissie in anderhalf jaar die plaats niet heeft kunnen vin den. Bij droog weer zal de Natuurwacht „Eemland" op de zondagen 21 en 28 juli alsmede op alle zondagen in augus tus een wandeling uitschrijven door de bossen, waarbij een ieder zich kan aan sluiten. Het vertrekpunt is de oprit van Zonnegloren aan de Soesterbergsestraat om 14.15 uur. De duur der wandeling bedraagt ongeveer 2 uur. Bij het bureau van politie, alhier, zijn als gevonden aangegeven: bromfiets plaatje, rode gasaansteker, zonnebril twee regenbroeken, kinderbril in bruin etui, bankbiljet, bromfietsplaatje, wiel dop, bruin geruite boodschappentas, grij ze ballpoint, hydraulische krik, verze keringsbewijs, hoes van gitaar, baby tuigje, herensportfiets, sierdop, huis sleutel, bril, K.L.M.-tas met inhoud, rood babyschoentje, bos sleutels, gasaanste ker. leren bal. zak met vijf verpleeg- sterschorten, bromfiets, overjas. Aan ko men lopen bruin konijntje, twee witte loopeenden. Aan komen vliegen jonge postduif. Een ernstig verkeersongeluk op de Bi eweg ter hoogte van Chez Pierre heeft donderdag het leven gekost aan een echtpaar uit IJsselstein. Hun drie kinderen van vier tot en met zeven jaar werden gewond; twee ernstig en één licht. Zij zijn opgenomen in het Alge meen Ziekenhuis in Baarn en Zonne gloren te Soest. De slachtoffers zijn de 37-iarige heer L. A. Houtveen, direc teur van het bankiers- en assurantie kantoor Vlaer en Kol te IJsselstein, en zijn 28-jarige vrouw, mevr. M. Hout- veen-Mattheijssen. Zij is kort na aan komst in een ziekenhuis te Utrecht overleden. De heer Houtveen is in zijn in brand geraakte wagen in de vlam men omgekomen. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor twaalf gistermorgen. Van een uit Regentesselaan, vroeger Nieuwerhoekstraat, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu de richting Baarn komende oude opel raakten plotseling de beide wielen ge blokkeerd, waardoor de wagen naar links schoot en in frontale botsing kwam met de auto van de familie Houtveen, een kleine volkswagen. De gevolgen wa ren verschrikkelijk. Een automobilist, die kort na het ongeluk passeerde, heeft mevr. Houtveen en de drie kinderen uit de auto kunnen halen. De vrouw was op dat moment nog in leven, hoe wel zeer ernstig gewond. Zij is over gebracht naar het ziekenhuis in Utrecht, waar zij korte tijd later aan de verwon dingen is overleden. Kort na de aanrijding vloog de volks wagen in brand. Dat belette de hulp vaardige voorbijganger om ook nog de heer Houtveen achter het stuur vandaan te halen. Op het moment dat de brand uitbrak, was de bankdirecteur waar schijnlijk al bewusteloos. Zijn geheel verkoolde lichaam kon eerst een uur na het ongeluk uit de totaal uitgebrande auto worden gehaald. Al kort na het ongeluk waren ambu lances uit Baarn en Soest ter plaatse om de gewonden weg te brengen. Nog voor twaalven was ook de Baamse brandweer al met drie wagens aan wezig om de brand in de volkswagen van de familie Houtveen te blussen. Dat heeft ongeveer een uur geduurd. Van beide auto's bleef vrijwel niets meer over. Het verkeer over de druk ke provinciale weg is al die tijd ge stagneerd geweest. Rond één uur kon het verkeer in beide richtingen weer worden vrij gegeven. De bankdirecteur is verleden week 37 jaar geworden. Precies op zijn verjaar dag kreeg zijn in Soest wonende schoon vader, de heer Th. Mattheijssen een hartverlamming, aan de gevolgen waar van hij nog diezelfde dag overleed, in de ouderdom van 63 jaar. Het echt paar Houtveen, dat vakantie had. maak te sindsdien met de drie kinderen af en toe dagtochtjes. Zo ook gistermorgen, toen het fatale ongeluk gebeurde. Een rector in Roosendaal heeft behar- tenswaardige opmerkingen gemaakt over het z.i. reeds lang verouderde stelsel van zitten blijven en doubleren van klassen. Het gebeurt, dat een school leerlingen nog eens een jaar lang de zelfde stof laten doornemen, alleen om dat zij voor enkele vakken een vijf heb ben. terwijl alle andere vakken goede cijfers zijn behaald. Zulke kinderen hadden met een taak voor de onvoldoende vakken kunnen overgaan. Maar meer nog voelen wij voor algehele afschaffing van het totale zittenblijven en doubleren. Op vele mo derne scholen komt dit ook niet meer voor. De kinderen worden het eerste jaar ingedeeld naar werktempo en ni veau en krijgen daar op afgestemd on derwijs. Een aantal scholen (ook het i.v.o.) geeft taken op en het aantal af tekeningen is voor het behalen van het diploma bepalend. Hoe lang de kinde ren daar over doen, wordt aan hen zelf overgelaten en dat geeft hun de gelegenheid het ene vak snel en het andere rustiger aan af te werken. Het kweekt ook eigen verantwoordelijk heidsbesef en een zekere leergierigheid en studiesysteem aan. De resultaten zijn opmerkelijk gunstig en er worden hoog stens enkele dagen maar geen jaren meer verknoeid. Als de ouders nu zo wijs voor hun kinderen moderne scholen te zoeken met dit onderwijssysteem, sterft het on pedagogische en onverantwoorde zitten blijven vanzelf uit! In Biafra sterven nog elke dag honder den, misschien duizenden mensen. Een deel door de honger, een deel door moordpartijen, waaraan het federale le ger van Nigeria zich schuldig maakt jegens de burgers van de afgescheiden provincies. Juist dat laatste maakt het vrijwel onmogelijk ook maar iets te verwachten van een vredesgesprek zo als dat tussen de partijen wel is begon nen, maar al spoedig weer afgebroken. De voornaamste vijand in de ogen van Biafra's president Ojoekwoe is echter niet zozeer de regering in Lagos, maar die in Londen. Dat is niet zo'n absurde redenering, want inderdaad kunnen de federale troepen voornamelijk hun gang gaan doordat Engeland hun wapens le vert. Aan de andere kant kunnen de Britten er moeilijk onderuit hun wapenleveran ties contractueel uit te voeren. De re gering in Lagos is nu eenmaal de wet tige regering van Nigeria en Biafra be staat eigenlijk niet: formeel zijn het zuiver en alleen rebellen, met wie af te rekenen een interne Nigeriaanse zaak is. Maar hoe formeel juist dit ook mag zijn, toch voelen de Britten er zich niet behaaglijk bij. Tenslotte gebeuren er in hun vroegere kolonie nu dingen die spotten met elk begrip van menselijk heid. Een eind maken aan een opstand is een ding, massale uitroeiing van de Ibo's is heel wat anders. Engeland poogt tussen de formele vol kenrechtelijke situatie en" de eisen van simpele menselijkheid een tussenweg te vinden. Het biedt nu aan een vredes- leger naar Nigeria te sturen, samen met andere gemenebestlanden. Dat is niet zo'n dwaas idee: als een soort neutrale macht eerst kan garan deren dat een eind komt zowel aan het uithongeren van de Ibo's als aan de moordpartijen, dan zou tenminste op een redelijke basis kunnen worden ge sproken over een oplossing. Een oplos sing die misschien gevonden zou kunnen worden in een soort federaal verband tussen het Ibo-gebied Biafra en de rest van de vroegere Britse kolonie Nigeria. Het ongeluk is alleen dat het aanbod bijna onaanvaardbaar is voor de Ibo's van Ojoekwoe. Als het aanbod van neu trale zijde kwam zou het wellicht prompt geaccepteerd worden, maar hoe kunnen Ojoekwoe en de zijnen Enge land nog zien als een neutrale partijs Ze denken aan de wapenleveranties, die hun zozeer dwars zitten dat ze op die grond ook Britse voedselhulp willen weigeren. ,.Dat is huichelarij", zegt Ojoekwoe. „met de ene hand de wapens leveren waarmee Ibo's worden ver moord en met de andere hand -voedsel om de overlevenden te redden." Het ls misschien geen gerechtvaardigde opvat ting, maar men kan zich indenken hoe hij is 'ontstaan. Het trieste gevolg is dat daardoor van het vredesleger weinig zal komen. En intussen verminderen de kansen dat de hongerende Ibo's het leven gered wordt. En intussen verminderen de kansen dat nog een redelijke basis voor onderhan delingen tussen de twee strijdende par tijen gevonden kan worden. KANTMAN. Maandagnacht is ingebroken in het kan toor van de Coöperatieve Landbouwver- eniging aan de Torenstraat. Via een ingeslagen ruit en een geforceerde deur heeft men zich toegang tot het pand verschaft. Uit het kantoor is een bedrag van 400,ontvreemd. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. Wij krijgen nikkelen guldens en straks waarschijnlijk ook nikkelen rijksdaal ders en over nog enige jaren mogelijk een nikkelen tientje. Offcieel gezegd omdat de zilverprijs zo gestegen is. An ders gezegd: omdat de waarde van ons geld zo gedaald is. Betere graadmeter voor de achteruitgang is er niet. Straks wéér loonsverhoging en dan volgen weer prijsverhogingen. We gaan gewoon verder naar de nik kelen ƒ100,—.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1