VESPA ClAO GRAMMOFOONPLATEN- OPRUIMING LANGSPEEL-STEREO 60% en meer korting „De Gouden Snaar" éoh-tFfO TnDDCpQ. MMCMCI MM J1JI m SIN lUrrLKÖ. PER 10 STUKS ƒ15- Rentmeester „Pijnenburg" krijgt ontslag wegens roulette in Chez Pierre DE EERSTE LEERLING VAN DE GENERAAL GAAT HEEN DE „WEF.RHFILIGEN" IN DE ZOMERMAANDEN 10% KORTING! GLAASJE OP EVEN BLAZEN gesloten tot en met 27 juli. FRANS BOSMAN BESCHERMING BRENGT GEEN UITKOMST De Witte Pompen Legende van Sint Margriet deed bijgeloof ontstaan Statistieken geven volksmond gelijk Tijdens de opruiming geven wij op alle ZONNEBRILLEN, o.a. Polaroid, Voor modern DRUKWERK naar DRUKKERIJ SMIT ALLE GENRES. ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. STEENHOFFSTRAAT 15 - TELEFOON 2132 In Nederland lopen we aardig achter Duinkikkers I speelden geliJk Zeepost Vleesverkoop BAARN Speciaalzaak dameskonfektie. Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Mevr. A. E. S. R. Insinger, mede-eige naresse van het bijna 900 hectare gro te landgoed Pijnenburg, dat zich uit strekt over de gemeenten Baam, Soest, Zeist, Eemnes, Maartensdijk en Hilver sum, heeft de rentmeester van het landgoed, de heer H. Wilhelm uit Soest ontslag aangezegd. Deze heeft het ont slag echter niet geaccepteerd en zulks medegedeeld aan de advocaat van me vrouw Insinger. Enkele dagen geleden kwam mevr. In singer tot de ontdekking, dat in het hotel Chez Pierre, dat aan de Biltse- weg ligt en tot het landgoed Pijnen burg behoort, roulette wordt gespeeld. Aangezien zij een dergelijk gokspel op haar terrein niet wenste te accepteren en zij er de heer Wilhelm een verwijt van maakt, dat hij haar nimmer hier van op de hoogte heeft gesteld, heeft zij haar rentmeester ontslag laten aan zeggen door haar advocaat. De heer Wilhelm, coach van de voet balvereniging Hees, die ook op het landgoed Pijnenburg speelt, maakte zich hieromtrent niet al te veel zorgen. Tot nu toe is van enig strafbaar feit niet gebleken en bovendien moet het ont slag met meerderheid van stemmen worden aangezegd door de beide erven Insinger, dus ook door mr. J. H. O. Insinger, die dat volgens de stellige verwachting van de heer Wilhelm ze ker niet zal doen. Inderdaad wordt er in Chez Pierre rou lette gespeeld, maar in besloten kring en met medeweten van de politie, de burgemeester van Baarn en de heer Insinger. Tot nu toe heeft de justitie geen aan leiding gezien om in te grijpen, waar uit de heer Wilhelm heeft geconclu deerd, dat er van een strafbaar feit geen sprake is. Niettemin had hij er de voorkeur aan gegeven, wanneer er in Chez Pierre helemaal geen roulette werd gespeeld. ..Ik houd helemaal niet van gokken en ik zal er ook voor waken, dat er op Pijnenburg in strijd met de wettelijke bepalingen wordt gespeeld", aldus de Amalialaan 19-21 TelefooD 02154-2323 Hij mag dan nu als premier vervangen zijn door Couve de Murville, maar Pompidou blijft de politicus met het grootste prestige die de Fransen nu hebben - eigenlijk de enig denkbare op volger te zijner tijd van president De Gaulle. Juist tijdens de perikelen van mei is het aanzien van Pompidou ge weldig gestegen: hij was de enige die helemaal het hoofd koel hield, een feit waarvoor hij ook overdadige lof heeft geoogst van de president. Het is dus zeker niet zo dat De Gaulle opeens niets meer ziet in zijn eerste mi nister. Het zal veeleer zo zijn dat deze eerste minister niet zo heel veel ziet in sommige plannen van de president. Ook tijdens de meidagen wist Pompidou - wat weinig Franse ministers durven - zijn opinie tegen die van de president te stellen. Met name gaat het verhaal dat De Gaulle op het hoogtepunt van de crisis eigenlijk al besloten had heen te gaan, maar dat Pompidou hem daar vti afbracht. Het geschil tussen de president en Pom pidou moet wel gaan over het principe van de participation: het deelhebben van de Franse arbeiders in de industrie. Dat is een vage term die De Gaulle herhaaldelijk heeft geslaakt, zonder er bij te vertellen hoever hij met dat deelhebben denkt te gaan. 3at schijnt echter verder te zijn dan Pompidou verstandig acht - tenslotte is hij oud lid van de bankiersfirma Rothschildt. En hij heeft nu zelfvertrouwen genoeg om niet zonder meer de commando's van zijn baas uit te voeren. Couve de Murville. thans minister van economie en van financiën, daarentegen heeft als minister van buitenlandse za ken al vele malen laten zien hoe hij zaken waar hij zelf niet al te warm voor liep toch op bevel van het Elysée uiterst vakbekwaam verdedigde. Hij als oud-inspecteur des finances zal waar schijnlijk evenmin veel op hebben met De Gaulles ideeën voor een vergaande participation, maar hij heeft het karak ter ernaar om die ideeën toch zo goed mogelijk uit te voeren. Te ver doorgevoerde participation, na melijk met een regelrechte invloed van de werknemers op het beleid der be drijven, is een waagstuk - zeker in de Franse omstandigheden. Vele bedrijven immers moeten zich danig reorganiseren om nog profijtelijk te kunnen werken bij de al voorziene loonsverhogingen en bovendien moeten ze zich sterker dan tevoren instellen op een felle concur rentie. Dat vraagt meer om een hoogst deskundige staf aan managers dan om een systeem waarbij geëxperimenteerd wordt met werknemerszeggenschap. Er zit nog een goede kant aan Pompi- dous vertrek - althans voor hemzelf. Mocht het experiment van de partici pation niet zo glorieus verlopen ondanks de talenten van Couve de Murville, dan kan Pompidou altijd optreden als een redder uit de nood. Dat is een psychologische situatie die De Gaulle zelf al vele malen heeft uit gebuit en ongetwijfeld is Pompidou de bette leerling van de generaal. heer Wilhelm, die momenteel reeds 22 jaar rentmeester van het grote en zeer fraaie landgoed is. Toen kort geleden enkele heren hem verzochten, in Chez Pierre een socië teit te mogen beginnen, heeft dc heer Wilhelm dan ook als voorwaarde ge steld, dat er wat betreft gok- of be hendigheidsspelen niet in strijd met de wet mocht worden gehandeld. Overi gens had hij op dat moment nog geen vermoeden van het feit, dat men in de sociëteit inderdaad roulette wilde gaan spelen. Dat vermoeden rees pas, toen hij kort voor de opening met enkele leden van bouw- en woningtoezicht uit Baarn eens kwam kijken. De heer Wilhelm heeft toen contact op genomen met de Baarnse hoofdinspec teur van politie, de heer G. J. Backer. Aanvankelijk wilde de heer Wilhelm meteen een eind aan alles maken, maar op verzoek van de politie heeft men het eerst eens willen aanzien. Regelmatig vindt politiecontrole plaats en men heeft tot dusver nog geen aanleiding gezien om proces verbaal op te maken. Volgens een woordvoerder van de Baarnse politie is gebleken, dat de so ciëteit dermate besloten is, dat er geen aanleiding bestaat om op te treden. Het besloten karakter heeft ook mevr. In singer zelf ondervonden. Enkele dagen geleden wilde zij zelf eens poolshoogte gaan nemen in de sociëteit, maar de toegang werd haar daarbij geweigerd, omdat zij geen lid was. Naar verluid heeft zij zich inmiddels op de leden lijst laten plaatsen. De heer Wilhelm zelf heeft zich ook nog niet van de gang van zaken in de sociëteit kunnen overtuigen, omdat hij evenmin toegang heeft. Ofschoon hij dus alleen toestemming heeft verleend voor het openen van een (besloten) sociëteit, meent mevr. Insin ger nu de rentmeester te moeten ont slaan, omdat er thans roulette wordt gespeeld, iets, wat de heer Wilhelm niet alleen liever niet zag, maar het ook nog heeft trachten tegen te houden. Desondanks is nog altijd niet van een strafbaar feit gebleken. Hij vindt de gronden, waarop mevr. Insinger hem meent te moeten ontslaan, dan ook niet erg stevig en heeft dat ook haar advo caat laten weten. Al geruime tijd pro beert mevr. Insinger (tot nu toe tever geefs) met haar broer tot een overeen stemming te komen inzake een boedel scheiding. De heer Wilhelm is ervan overtuigd, dat dat mevr. Insinger er mede toe heeft gebracht, hem zijn ont slag aan te zeggen, al is die diepere achtergrond hem ook niet helemaal dui delijk. Afgelopen woensdag liet mevr. Insinger via de voorpagina van een ochtendblad, haar afkeuring blijken. Tevens werd daarin medegedeeld, dat de rentmeester was ontslagen. De uitlatingen van mevr. Insinger en haar voorgenomen sanctie- maatregel hebben nogal wat verwon dering verwekt bij al degenen, die de heer Wilhelm kennen. De telefoon stond woensdagmorgen dan ook niet stil: tien tallen mensen, die ervan overtuigd wa ren, dat de rentmeester beslist geen man is om het landgoed met gokspelen te gaan exploiteren (waartoe hem bo vendien ook de mogelijkheden ontbre ken) belden gealarmeerd op. De heer Wilhelm kon niet anders doen dan evenzeer zijn verbazing over het kran tenartikel uit te spreken en de men sen te verzekeren, dat het zo'n vaart wel niet zal lopen. De rentmeester, die op een paar hon derd meter van Chez Pierre eveneens aan de Biltseweg woont, is er namelijk van overtuigd, dat mr. J. H. O. Insin ger het aangezegde ontslag van zijn zuster zeker niet zal ondersteunen. Dat de heer Wilhelm niets nalaat om alles in zo legaal mogelijke banen te leiden, moge blijken uit het volgende. De sociëteit werd gehouden in een nieuwe schuur achter het hotel. De burgemeester van Baarn kwam even wel tot de conclusie, dat de bouwver gunning voor de schuur voor heel an dere doeleinden was aangevraagd dan voor het houden van een sociëteit, zo dat hij de betrokkenen opdracht gaf, de schuur te verlaten. Ofschoon de heer Wilhelm met de exploitatie van Chez Pierre weing heeft te maken, heeft hij alles in het werk gesteld, om de socië teit naar het eigenlijke hotel te doen verhuizen, wat inmiddels ook is ge schied. Noch de rentmeester, noch de exploitant van het hotel zijn in feite in gebreke gebleven. En ofschoon nog steeds niet is gebleken, dat de beoefe- ning van het roulettespel in strijd is met de wettelijke bepalingen is het hoogstens te betreuren, dat men er een roulette is begonnen. En dat betreurt de heer Wilhelm evenzeer als mevr. Insinger het hem (ten onrechte) kwalijk neemt. Mevr. Insinger meent, dat thans de goede verhouding met het koninklijk gezin is of kan worden geschaad. „Als buur van het paleis Soestdijk schaam ik me, dat er zo iets kon plaatsvinden. Vader en moeder kwamen al op de gar- den-parties en intieme diners van ko ningin-moeder Emma. Het geeft geen pas voor een echte Insinger, zich met dergelijke verfoeilijke zaken in te laten", aldus mevr. Insinger in het betreffende ochtendblad. De heer Wilhelm vindt het allemaal nogal overtrokken en plaats de woor den van de mede-eigenaresse van Pij nenburg tegen de achtergrond van haar verwoede pogingen om tot een boedel scheiding te komen. „Ik heb steeds de prettigste contacten onderhouden met de beheerders van de Koninklijke Domeinen en met de vroe gere intendant jhr. mr. C. Dedel. Ook met de nieuwe intendant is dat vandaag nog het geval", zo zegt hij. Margaretha van Antiochië is de officiële naam van Sint Margriet. Zij stierf in het einde van de 13e eeuw om haar ge loof de marteldood. De legende ver telt, dat ze op het schavot haar eerste wonder verrichtte. Zij voorspelde een constante weerstoestand gedurende 6 weken. Sint Margriet is een bekende heilige. Vooral in Vlaanderen werd zij in de Middeleeuwen zeer vereerd. Maar Sint Margriet is ook berucht, want zij be- invloedt nu nog het weer Heiligen met een slechte naam. De midzomer-heiligen zijn, vooral bij de boeren, niet zo gunstig bekend. In Friesland worden de gedenkdagen van de „Sinten" merkeldagen genoemd, het geen betekent, dat die dagen op slecht weer moet worden gerekend. Van deze merkeldagen is Sint Margriet - 20 juli - wel de meest beruchte. Owé, wanneer het op die dag regent, want volgens het gezegde geldt dan: HORLOGER - JUWELIER OPTICIEN „Regent het op Sint Margriet dan krijgen wij zes weken een natte [tied." of, met andere woorden gezegd: „Als het op Sint Margriet regent zijn w'er veertig dagen mee gezegend." Op de 20e juli beginnen de Hondsdagen en deze periode geldt van oudsher als een tijdvak van weliswaar warm en broeierig weer. maar dit gaat dan ge paard met veel onweer, regen, hagel en windstoten, ja soms met windhozen. Officieel beginnen de Hondsdagen thans reeds half juni en duren ze tot half juli, dat is de periode, waarin de zon het teken van de Leeuw doorloopt en in de ochtendschemering de heldere Honds- ster, Sirius, zichtbaar wordt. In de oude tijdrekening viel deze periode tussen 24 juli en 24 augustus. Vandaar, dat - en dan wordt gemakshalve 4 dagen terug gerekend - voor de boer de Honds dagen nu nog op 20 juli beginnen. Zelfs in Frankrijk heeft (hoewel zij één van de heiligen was, waarmee Jeanne d'Arc contact had vóór zij Frankrijk van de Engelsen bevrijdde) Sint Margriet een slechte naam. Dit blijkt wel uit het vol gende versje: „Quand il pleut a St. Marguérite II pleut quarante jours de suite Mais quand il pleut St. Médard II pleut quarante jours plus tard In dit versje wordt St. Médard genoemd oftewel Medardus. Sint Medardus werd eens - zo gaat het verhaal - terwijl hij op een kale weg liep, zonder enige be schutting, overvallen door een gewel dige plensbui. Hij kreeg echter bescher- mnig van een arend, die, als een para- pluie, met uitgespreide vleugels boven hem bleef vliegen. De parapluiemakers hebben Medardus daarom als hun schutspatroon gekozen, en op „Mesdag", zijn naamdag - 8 juni - vieren de Vlaamse „regenschermmakers feest. Statistieken leveren bewys Wat is er nu waar van de bewering, dat, als het op St. Margriet regent, het tot ver in augustus niet droog wordt? Daarop kan alleen het K.N.M.I. ant woord geven. Uit de cijfers van De Bilt blijkt, dat de kans op een volko men droge periode na regen op de 20e juli 2 keer zo klein is als die op een natte tijd. De kans, dat het weken blijft regenen na een verregende St. Margriet is 30 0 o groter dan na een droge 20 juli. Maar er zijn natuurlijk uitzonderingen op de regel. De Bilt re kent niet met heiligen, maar met de pressies, fronten en hogedrukgebieden. In augustus, zo blijkt uit waarnemingen, is het weer vrij constant. Of constant slecht, óf constant goed. De ligging van de druksystemen is in de augustus maand vrij stabiel en het gaat er nu om, om welke kant van het „weer" we liggen: óf aan de kant met hoge baro meterstanden, met een overwegend oos tenwind, met veel zon, óf de kant van een lagedrukgebied, met westenwinden, koud weer en regen. Beschermheilige Gelukkig is er ook voor het slechte weer een beschermheilige, die goed maakt wat zijn collegae-sinten aan het weer „ver prutsen". Die beschermer tegen hagel en blikseminslag is Sint Christoffel. Zijn naamdag valt op 25 juli. Het oude ver haal wil, dat deze heilige, op weg naar zijn terechtstelling, bad, dat allen, die hem aankeken, geen vrees behoefden te hebben voor natuurrampen zoals aard beving, onweer en brand. Daar de zomerse verkeersdrukte ook min of meer als een ramp kan worden beschouwd, heeft Christoffel er een he dendaagse taak bij gekregen: bescherming tegen verkeersongevallen. Laten we hopen, dat dit jaar Christoffel weinig te doen zal hebben en dat dit keer kan worden gezegd „Is het op Sinte Margriet droog zes weken zon in 't oog." Wij wensen u een prettige en zonnige vakantie toe. Maar neem uw parapluu toch maar mee, want de arend komt, behalve in de dierentuinen, in Neder land niet meer voor. In medisch Contact, officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunst, treffen wij een artikel aan over Alco hol en Verkeer, geschreven door dr. P. H. Esser, consulent voor alcoholzaken. Over dit nog steeds zeer belangrijke onderwerp is de laatste jaren zóveel geschreven dat er ongetwijfeld al heel wat mensen zijn, die onder het motto „dat weten we nu wel" langzamerhand immuun zijn geworden voor al datgene wat deskundigen op dit punt te berde menen te moeten brengen. Om deze onverschilligheid te doorbre ken heeft men blijkbaar getracht deze kwestie bij het publiek levend te hou den door de inmiddels ook al weer ver sleten slogan „glaasje op, laat je rijden", tesamen met de muziek die er bij ge componeerd is in deze leuze terecht ge komen in de wereld van de ongein. Uitzondering In het artikel van dr. Esser staan ech ter zoveel interessante en behartens- waardige dingen, dat wij daar hier graag de aandacht op vestigen. Om te begin nen is daar de opmerking, dat ons land met Italië de twijfelachtige eer geniet het enige land in E.E.G.-verband te zijn, dat nog geen voorschriften kent ten aanzien van het bepalen van het alco holpromillage in het bloed en het maxi maal toegestane alcoholpromillage. Aan het principe en aan de techniek van de methode om het alcoholgehalte van het bloed kwantitatief te bepalen, alsmede aan de conclusies die uit dit onderzoek kunnen worden getrokken, zullen we hier nu maar voorbijgaan. Per slot van rekening is deze techniek reeds in de dertiger jaren dc:r de Zweed Erik M. P. Widmark ontwikkeld en al heeft dr. Esser ook hierover nog wel enige wetenswaardige dingen op te merken, er is een ander gedeelte in zijn verhandeling, namelijk dat over de „ademtest", waaraan wij hier aandacht willen besteden. Ademtest Dat is nu ook wel geen methode van vandaag of gisteren, want de drunko- meter van Harger dateert uit 1938, de alcometer van Greenberg is van 1941 en de intoximeter van Forrester werd in 1954 ontworpen. Om geen ingreep zo als bij de bloedproef behoeven te doen, heeft men verschillende staten van Amerika en ook wel in Zwitserland sinds jaren gebruik gemaakt van zo genaamde blaasapparaten. Moderne kleine apparaten, zoals de breathalyzer van Borkenstein kunnen zelfs in het dashboard van een auto worden aangebracht op de plaats waar een radioruimte is vrijgelaten. Een gro vere methode is die van Grosskopf be ter bekend onder de naam „alcotest" of „dragerbuisje", waarbij de verdachte door gele kaliumbichromaatkristallen blaast en waarbij de alcohol uit de uit- ademingslucht dit kaliumbichromaat om zet in groen chroomsulfaat. 0.8 promille In België heeft men deze laatste proef wettelijk verplicht gesteld. Wijst het blaaspijpballonnetje een alcoholpromil lage van meer dan 0,8 promille aan, dan wordt aan iedere persoon die een voertuig of een rijdier bestuurde of daartoe aanstalten maakte, verboden op een openbare plaats een voertuig of rij dier te besturen. Dit verbod geldt twaalf uren vanaf de vaststelling, tenzij een nieuwe adem test intussen uitwijst dat het alcohol gehalte 0,8 gram per liter bloed niet te boven gaat Buiten een bijkomende test, een half uur na de eerste, kan de betrokkene geen nieuwe ademtest aan vragen dan met tussentijden van twee uren. Het rijverbod is weliswaar zeer onaan genaam, maar geeft de betrokkene toch een sportieve kans en stelt hem niet direct bloot aan hechtenis en intrekking van het rijbewijs. Zolang het verbod tot besturen duurt, blijft hij die eraan onderworpen is. onder toezicht van de politie of van de rijkswacht, tenzij hij erin toestemt het voertuig of rijdier, dat hij bestuurde, gedurende dezelfde tijd te laten staan. Voordelen Men moge, aldus vervolgt dr. Esser, er bezwaren tegen hebben het onderzoek naar het alcohalgehalte in handen van de politie te stellen, er zijn aan de ademproef toch zeer bealngrijke voor delen verbonden. Hier volgen er drie: 1. De verdachte kan onmiddellijk ter plaatse worden onderzocht. 2. Hij kan zichzelf overtuigen van zijn alcohol- promillage, wat van grote psychologi- Het eerste zevental van De Duinkikkers speelde in Zeist de waterpolocompetitie- wedstrijd tegen Laga II, dat over een sterk team beschikt Ondanks het feit dat Duinkikkers met drie invallers ten strijde trok. wisten zij Laga een gelijk spel af te dwingen. 2-2. De in deze wedstrijd opgestelde adspi- ranten Koos Wijnmalen en Ron Nijhuis stelden duidelijk hun candidatuur voor het eerste zevental van het volgende z wemseizoen. De wedstrijd werd in stromende regen gespeeld. Duinkikkers namen, na knap voorbe reidend werk van Koos Wijnmalen, door een hard schot van Henk Wijnmalen de leiding. 0-1. Dat was te veel voor het sterke Laga, dat ogenblikkelijk terugsloeg. Hun tref fers kwamen in de tweede periode door een misverstand in de Soester verdedi ging. zodat Duinkikkers tegen een 2-1 achterstand aankeek. De jeugdige Duin kikkers-voorhoede gaf zich niet gewon nen en door prachtig combinatiespel kon Henk Wijnmalen de gelijkmaker scoren. 2-2. In de laatste minuut werd nog een Laga-speler uit het water ge stuurd, maar dat gaf geen voordeel meer voor De Duinkikkers, zodat het einde kwam met een gelijk spel. Wij zijn wegens vakantie Voor spoedgevallen, storingen van t.v. enz. telefoon 03490-19698. Electrotcchnisch Installatiebureau Soesterbergsestraat 20A - Soest sche waarde is. 3. Men behoeft geen ingreep te doen, waarbij de hulp van een arts noodzakelijk is. Het is dr. Esser niet duidelijk waarom men bezwaar zou maken tegen een ademproef in handen van de politie, terwijl men het geen bezwaar vindt dat zij het gedrag van de verdachte beoor deelt. Kunnen de verbalisanten acetongeur onderscheiden van alcoholgeur? Kunnen zij de spraak van de verdachte beoor delen, de toestand der ogen, de gang, het gedrag? En kunnen zij geen uitslag van een naald op een schaalverdeling aflezen? Wij zijn ervan overtuigd dat wij de auteur van dit belangwekkende artikel enig onrecht aandoen door slechts op dit gedeelte van zijn uitvoerige studie zoveel nadruk te leggen. Waar het ons echter om ging was om onze lezers wat meer informatie te verstrekken over de zoi maamde ademtest. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgo staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Amstelland" 23 juli. Australië: ms „Havelstein" 22 julL Brazilië: ms „Algorab" 24 juli. Canada: ms „Zosma" 24 juli. Chili: ms „Archimedes" 23 juli. Ned. Antillen: ms „Prins der Neder landen" 24 juli. Nieuw-Zeeland: ms „Leuve Lloyd" 22 juli. Suriname: ms „Jason" 22 juli. Verenigde Staten van Amerika: ms „At lantic Song" 25 juli. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Randfontein" 23 juli. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. De Nederlandse Spoorwegen hebben ln het afgelopen jaar opnieuw een aanzien lijk verlies geleden, dat ook in het ko mende jaar nog zal terugkomen. Het reizigersvervoer liep terug met 3 °/o. Hieruit blijkt dat de spoorwegen tegen over het autoverkeer aan de verliezende hand zijn. Men wijt de mindere gunst, die het publiek aan het railverkeer ver leent, o.m. aan lange wachttijden voor de loketten, aan een onvoldoende fre quente treinenloop, aan de koude per rons in de winter enz. Hoe het zij, de praktijk wijst uit dat het comfort van een autoreis hoger wordt gewaardeerd dan het vervoer per trein. Zelfs de ho gere autobelasting en de stijging van de benzineprijs hebben aan dit verschijn sel niet kunnen tomen. Intussen zou de geringe treinbezetting erop kunnen wijzen dat N.S. met hun tariefsverhoging toch te ver zijn gegaan. De jongste tariefsherziening door invoe ring van goedkopere gezinsreizen en weekend-abonnementen zou daar ook op kunnen wijzen. Onze spoorwegdirectie zal een slagvaar dig beleid moeten voeren om uit de rode cijfers te komen. Er liggen goede moge lijkheden door aanbieding van moderne reispaketten. Dat bewijzen de gestegen cijfers voor achtdaagse reizen en vijf daagse tochten (27 °,'o) en de vermeerder de omzet in minireizen, die 16 °/o be droeg. Het reizend publiek is prijsbe wust en wenst gemakkelijke arrange menten. Wij hopen dat de spoorwegen een be langrijker en rendabeler rol kunnen spe len in het regionale forenzenvervoer. Dat kan het spitsuurprobleem verlich ten en helpen mensenlevens te sparen. Men zal ook daar vindingrijkheid moe ten tonen, terwijl de aanwezigheid van parkeerterreinen bij de stations het spoorwegvervoer ten goede kan komen. Auto en trein moeten elk hun aandeel in het vervoer leveren. De een moet zich aanpassen aan de economische voordelen van de andere. Wij hopen in ieder geval dat het autovervoer door de verliezen van de spoorwegen niet onder een zwaardere belastingdruk zal worden gelegd. Dat remt alleen maar een onver mijdelijke economische ontwikkeling. Die kan met spoorwegbescherming niet wor den afgekocht. Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van gele kaarten, genum merd van 1 tot 100 en van 251 tot 275, en grijze kaarten van 1 tot 66. LAANSTRAAT 71 - 81A

Soester Courant | 1968 | | pagina 5