fiaWkjW PONTIAC zomerprij zen f 1.210.000 voor aanleg van riolering en wegverbetering De Soester M. TIJSSEN DE PARADIJSBOUWER ENGEL RINGENOLDUS OPRUIMING bij Disco-Centrum 98 ct 69 ct. Verkeerspuzzel N.S.U.-SH0W Krabbels van Kneiis op onze kollektie bontmantels Gemeenteraadsvergadering Singles vanaf 24 cent. Grote voorraad L.P/s, populair en klassiek, vanaf 2,99. utTG uommo VOERTUIGEN DIE NIET SN£U£K KUNNEN 0E MOOEN RIJDEN 20 KM PER UIJR Controle en bewaking tegen inbraak, diefstal, brand en vernieling. Speciale prijzen en 1ste klas service. HOOFDKANTOOR Van de Veldeplantsoen 39, telefoon 2201. Rouw- en Trouwkleding Ffi k c e wt a Iz e c Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool Uw RECORDER staat klaar bij „DE GOUDEN SNAAR" VRIJDAG 19 JULI 1968 De Soester gemeenteraad kwam woens dagavond in vergadering bijeen. Er wa ren diverse leden wegens vakantie af wezig. De heer L. J. Dijkstra (Chr. blok) was. na een vrij lange afwezigheid door ziekte, wederom present en werd door de voorzitter speciaal welkom geheten. Hierna kwam de agenda in behandeling. 1. Ingekomen stukken, a Schrijven d.d. 8 april van de bewo ners van Colenso inzake de aanleg van kinderspeelplaats e.d. met antwoord van burgemeester en wethouders d.d. 24 ju ni 1968. afd. I, nr. 7332, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. b. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederland se Gemeenten, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. c. Aanbieding ingevolge het bepaalde in artikel 24, lid 2 van de gemeen schappelijke regeling van het jaarver slag van de schoolartsendienst 1967 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Allen voor kennisgeving aangenomen. Soesterbergsestr. 1, Soest, Telefoon 5949. 2. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het doen van een rente-uitkering aan mevrouw D. Kolf schoten-van Reenen. Conform besloten. 3. Voorstel tot het verlenen van me dewerking aan het R.K. schoolbestuur te Soest voor het aanschaffen van enige leer- en hulpmiddelen tb.v. de R.K. school voor u.l.o. alhier. Conform besloten. 4. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht voor het leggen, hebben en houden van een hoogspanningskabel in en nabij de Lange Brinkweg ten behoeve van de Provinciale Electrici- teits-Maatschappij N.V. Conform besloten. 5. Voorstel tot verkoop van grond, ge legen nabij het Dorpsplein te Soester- berg aan de stichting Dorpshuis Soes- terberg. De stichting Dorpshuis Soesterberg heeft verzocht een stuk grond ter grootte van 74 m2, gelegen nabij het Dorpsplein te Soesterberg, te mogen kopen. Prijs 2.590, Aldus besloten. 6. Voorstel tot aankoop van grond, ge legen: a. aan de Laanstraat van K. Veen- kamp; b aan de Laanstraat van W. Ver woerd c. aan de De Beaufortlaan van Kat Emaillefabrieken N.V. met vaststelling van de desbetreffende begrotingswijzi ging. Alle aankopen goedgekeurd. 7 Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de verbetering van de Laanstraat en de Beckeringhstraat. De verbeteringen aan de Laanstraat en de Beckeringhstraat zullen resp. BROSREPEN. Bensdorp brosrepen in melk en puur. Nu extra voordelig. 5 stuks TUM-TUM. Kleurige kindersnoepjes. Deel maar uit, er gaan er veel in een half pond. Zak a 250 gram PRINS-FOURRE. Gevulde biscuit van parein met vanille- en chocolade vulling. Per rol 65 ct. Nu 2 rol ƒ1,00 VROOM DREESMANN ƒ530.000,— en 395.000,— vorderen. De werkzaamheden zullen bestaan in de aanleg van riolering met de nodige kolk en huisaansluitingen, de aanleg van een rijweg van 7.50 meter, uit te voeren in asfaltbeton, ter weerszijden waarvan een fiets- en wandelpad is ge projecteerd van resp. 2.40 m en 1.50 m breed. Verder het plaatsen van lan taarnpalen, verkeersborden en het plan ten van bomen. B. en W. stellen voor hiervoor een krediet van 925.000,be schikbaar te stellen. Conform besloten. 8. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het treffen van enige voorzieningen aan de christelijke school voor uitgebreid lager onderwijs. Aangezien de goedkeuring niet te ver wachten is van een destijds toegestaan krediet van 100.000,voor de bouw van twee noodlokalen voor de Christe lijke school voor uitgebreid lager onder wijs aan de Prins Bernhardlaan, alhier, heeft het schoolbestuur verzocht het aan de school gebouwde gymnastieklokaal in te richten als twee noodlokalen. B. en W. stellen voor hiervoor een kre diet van ƒ7100,te vorteren. Aldus besloten. 9. Voorstel tot het verlenen van een extra krediet voor het aanschaffen van aanvullend materiaal voor het vak han denarbeid ten behoeve van de open bare school voor u.l.o. aan de Middel wijkstraat. De kosten bedroegen 700, Het hoofd van de openbare school voor u.l.o. aan de Middelwijkstraat, al hier verzoekt te mogen aanschaffen twee nieuwe technieken voor het vak handenarbeid. De kosten bedragen 700,—. De heer M. DE GROOT (B.P.) vraagt in verband met dit voorstel of er wel le raren aanwezig zijn, die dit vak kunnen onderwijzen, gezien het gebrek in den lande van deze leraren. Wethouder DE HAAN kon hierop be vestigend antwoorden. Het voorstel werd aangenomen. 10. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woningen Duinweg "'O, Eem- straat 14a en Beetzlaan 37 en 39. Conform besloten. 11. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet t.b.v. de pannen dak bedekkingen van premie- en woning wetwoningen. Bij een gehouden controle is gebleken dat vernieuwing nodig is van diverse dakvlakken van 110 premie- en wo ningwetwoningen aan de Chr. Huygens- laan, Bilderdijklaan, Schaepmanstraat, Merelweg, Nieuwstraat, Meidoornweg. Beetzlaan, Hartweg en Thorbeckestraat. De hieraan verbonden kosten bedragen ƒ59.785,tot welk bedrag B. en W. een krediet vragen. De heer J. K. DE BRUIN (V.V.D.) was bang, dat, door gebruik van een aantal oude plannen, later hiervan de schade zou worden ondervonden. Wethouder mevr. WALTER deelde me de, dat de oude pannen, die gebruikt worden, nog in goede staat zijn en het mede uit een oogpunt van zuinigheid verantwoord is deze te gebruiken. Het voorstel werd goedgekeurd. 12. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen gelegen: a. aan de Molenstraat van de erven K. P. van Ingen; b. aan de Koninginnelaan van H.M. de Koningin, met vaststelling van de desbetreffende begrotingswijziging. De heer DE BRUIN (V.V.D.) vond het vreemd, dat met betrekking tot punt 12a 145.000,wordt uitgegeven, ter wijl deze grond nog geen enkele be stemming heeft. Zowel wethouder mevr. WALTER als de VOORZITTER achten het echter ge wenst deze grond in bezit te krijgen, waarmede de raad zich verenigde. Ook punt 12a ontmoette geen bezwaren. 13. Voorstel tot het verbinden van een bijzondere renteclausule aan de grond- transactie vermeld onder agendapunt nr. 12a. De heer WESTRA (V.V.D.) kon zich met deze renteclausule niet verenigen. Hij acht het niet juist, dat al rente vergoed wordt, terwijl de definitieve totstandko ming nog wel enige jaren kan uitblij ven. Wethouder DE HAAN zegt, dat dit wel de weg is, gezien uit een oogpunt van belastingschade voor de betrokkene. Het voorstel wordt goedgekeurd. 14. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het uitbreiden van het alarmeringssysteem van de brand weer. De vrijwillige brandweer wil geleidelijk overschakelen naar een zgn. stil alarm. Hiervoor werden reeds 13 ontvangers aangekocht en aan manschappen in ge bruik gegeven. Nu het zich laat aanzien, dat tegen het einde van oktober de nieuwe brand weercentrale in gebruik kan worden ge nomen. achten B. en W. het gewenst nog 17 complete ontvangers aan te schaffen, waarvoor een bedrag van 24.820,nodig is. Conform besloten. 15. Voorstel tot het benoemen van een hoofdleidster aan de openbare kleuter school te Soestdijk. Aangehouden, daar de te benoemen hoofdleidster, mejuffrouw S. Reins reeds elders is benoemd. 16. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaffing van een boekhoudmachine. Nu de in de gemeenteraadsvergadering van 15 mei 1968 vastgestelde verorde ning met betrekking tot de organisatie van de financiële administratie en het kasbeheer der gemeente door Ged. Sta ten is goedgekeurd, wensen B. en W. over te gaan tot aankoop van een boek houdmachine voor een gezamenlijk ge bruik van de afdeling financiën, kassiers- kantoor en de gemeentelijke sociale dienst. De prijs van deze machine bedraagt ƒ33.500,en voor inruil van 2 oude ma chines kan 1000,worden terugont vangen. Rekening houdende met nog enkele on voorziene kosten stellen B. en W. voor een krediet beschikbaar te stellen van 33.000,—. Na een langdurige discussie, vooral aan. gevoerd door de heer G. H. OLDEN- BOOM (Chr. blok), waarbij de vraag in het geding is of wel de goede machi ne is gekozen en de juiste weg is be wandeld voor de aankoop, wordt dit voorstel aangehouden. 17. Voorstel tot het beschikbaar stel- Het vaderlandse wegennet dreigt hoe langer hoe meer ontsierd te worden door een overvloed aan verkeersborden, die de weggebruiker duidelijk moet maken wat waar en wanneer wel en niet mag. Een vreemdeling in de Am sterdamse Leidsestraat heeft bijna een kwartier nodig om de reeks borden aan het begin van de straat te ontcijferen. In Soesterberg lijkt het ook die kant op te gaan. Hier is het weliswaar niet de hoeveelheid borden, die de weggebrui ker af en toe het spoor bijster doet ge raken alswel de toelichtende tekst bij een van die borden. Deze week zijn na melijk langs de rijksweg door Soester berg borden geplaatst, die hel de chauf feurs van vrachtwagens verbieden, an dere motorvoertuigen op meer dan twee wielen in te halen. Er is echter een uit zondering. Voertuigen, die niet harder dan 30 km per uur kunnen of mogen rijden, mogen door vrachtwagens wel worden ingehaald. Een verklarende tekst onder het bord maakt dat duidelijk. Nu is echter in de praktijk gebleken, dat het onmogelijk is om met een daar toegestane snelheid van zeventig kilo meter per uur in één keer het bijschrift te lezen. Men mag daarentegen ook weer geen dertig of veertig kilometer per uur gaan rijden, want dan hindert men onnodig het verkeer (een nieuwe maatregel, die een automobilist in Soest - die 20 km per uur op de rijksweg reed - al e -S een bekeuring heeft ge kost). De auto bij het bord tot stilstand brengen om eens rustig het bord te gaan ontcijferen, is al evenmin toege staan. want op een voorrangsweg bui ten de gebouwde kom mag niet wor den geparkeerd. Er bijft niet veel an ders over dan de auto op een parkeer plaats te zetten en verder of terug te lopen naar het betreffende bord, ten einde eens te gaan kijken, wat voor verklarend proza er onder het inhaal- verbod staat geschreven. Het is maar goed, dat niet alle verboden op deze wijze moeten worden verklaard. Overigens was het inhaalverbod op zich wel zeer hard nodig. len van een krediet voor de aanleg van een gedeelte van de Koningsweg tussen Vctrenstraat en Eigendomweg. De werkzaamheden omvatten de aanleg van een rijweg ter breedte van 6.20 m. aanleg van een voetpad, breed 2.50 m.. aanleg van een hoofdriool, een paralel- riool met straatkolken en de aanleg van plantsoenen. B. en W.- vragen hiervoor een krediet van ƒ207.000.—. Conform besloten. 18. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor de aanschaf van een graafmachine voor het gasbe drijf. Dit voorstel wordt aangehouden. 19. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor de aanleg van een riolering in de Eigendomweg. In aansluiting aan het voorstel van B. en W. tot aanleg van een riolering in het verlengde van de Koningsweg, ver vat in punt 17 der raadsagenda, stellen B. en W. tevens voor over te gaan tot de aanleg van riolering in de Eigen domweg met aansluiting van de riole ring in het verlengde van de Konings weg. De hieraan verbonden kosten bedragen 78.000,—. Voorstel goedgekeurd. 20. Voorstel tot het aangaan van een geldlening tot een bedrag van ƒ1.000.000. B. en W. hebben van de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten een aanbieding ontvangen tot het verstrekken van een onderhandse geldlening, groot 1.000.000- tegen een rente van 6 5/8 per jaar en een looptijd van 25 jaar. B. en W. stellen voor tot het aangaan van genoemde geldlening te besluiten. De heer DE BRUIN (V.V.D.vraagt of voor deze lening een bepaalde bestem ming is, waarop de VOORZITTER ant woordt, dat deze lening tot consolidatie dient en ook zou dienen voor een aan tal door de raad aangenomen werken, die intussen door gedeputeerde staten zijn goedgekeurd. De raad verklaart zich hierna accoord met het aangaan van deze lening. 21. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de inrichting van werkplaatsen en magazijn van gemeen tewerken. Op korte termijn zal het gebouwen complex van de brandweer en gemeen tewerken aan de Lange Brinkweg ge reed komen. Voor de inrichting van het gedeelte van de Brandweer werden reeds eerder de nodige gelden gevoteerd. Thans rest nog de inrichting van het gedeelte voor gemeentewerken. Voor de aanschaf van banken, kapstok ken, 40 stoelen en 8 tafels voor de can- tine, het maken van stellingen en een balie in h. magazijn, het aanbrengen van een kastenwand en het schilderen van kledingkasten vragen B. en W. een krediet van 24.900, Hoewel de raad met het voorstel ac coord gaat, drongen enige raadsleden op zo groot mogelijke bezuiniging aan. ter wijl het de heer De BRUIN (V.V.D.) bevreemdt, dat in het voorstel o.a. wordt gesproken van de aanschaf van kinder kapstokken! De opmerkingen zullen door het college ter harte worden genomen. De agenda was hiermede afgehandeld als gevolg waarvan de vergadering werd gesloten. Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783. Voor de balie: De rijzige figuur met de grijze coiffure verdedigde vol vuur zijn persoonlijk aandeel in een omstreden metselwerk met de hoogdravende visie van een pro feet. die werd uitverkoren tot vervol making van de Schepping. ..Als er men sen zijn, die de Opdracht kregen het Hemels Koninkrijk uit te bouwen, dan mag het domme gezag daarbij geen be letselen in de weg leggen"! riep hij uit. „Wie zijt gij eigenlijk, dat gij wilt af breken, wat gelovigen hebben opge bouwd?" „Wij zijn nog altijd degenen die be slissen wat wel en wat niet mag", ant woordde de politierechter nuchter, „en het zijn zeer wijze mannen, die de wet ten stellen voor gelovigen en voor on gelovigen en U zult zich ook aan die wetten hebben te houden. Wat wilde U eigenlijk bouwen? Een kerk?" „Niet ieder is geroepen de Here een tempel te bouwen, maar wel is ieder in staat tot meerdere glorie van Zijn Rijk bouwstenen aan te dragen ter vervol making van het Paradijs." ..Juist, maar die bouwstenen die U aan droeg, had U gestolen." De grote grijze kuif trilde, toen de bouwprofeet met uitgestrekte arm verkondigde: „Alles hier op Aarde be hoort aan Eén en De zelfde „Dan moet U helemaal overal afblij ven, want dan is er niets van U bij. In elk geval behoorden die stenen aan een aannemer van een bouwwerk, dat stil lag en U hebt daar wederrechtelijk, althans zonder toestemming, stenen van af gehaald om zelf in uw eigen ach tertuintje iets te gaan metselen. En voor dat bouwen had U ook geen toe stemming gevraagd." „Isaias heeft geschreven, dat wij moe ten bouwen en in hoofdstuk 9 vers zult gij vinden, zijn tekst: de baksteen Iedere zaterdag In RESTAURANT D'ORANJEBOOM, Leusderweg - Amersfoort, van 10.00 tot 18.00 uur. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 gevallen, we herbouwen met hardsteen!" „Maar in dit wetboek staat nog veel duidelijker geschreven: hij die enig goed, dat een ander toebehoort, weg neemt met het oogmerk om het zich wederrechtelijk toe te eigenen, als schul dig aan diefstal kan worden gestraft met een gevangenisstraf van vier jaar!" De kuif leek iets te groeien, maar dat moest zijn doordat de grijze haren de neiging kregen te berge te rijzen. De officier deed ook nog een ferme duit in 't zakje, door en passant op te mer ken. dat er blijkens de dagvaarding slechts sprake was van een doodordi- nair schuurtje voor het opbergen van persoonlijke eigendommen van verdach te, zoals een tuinslang en enkele fietsen, hetgeen, weinig of niets te maken kon hebben met de uitbouw van het He mels Koninkrijk, hoogstens met een zeer bescheiden aards paradijsje van deze verdachte, en daarvoor was het niet nodig de profeten aan te halen. Hij gaf er daarom de voorkeur aan zich te be palen tot 't Nederlandse wetboek van strafrecht en eiste 120 boete of drie weken gevangenisstraf en teruggave van de nog niet gebruikte stenen. „Gij kunt mij niet stenigen, als ge zelf zondig zijt!" waarschuwde de beklaagde. „Er wordt hier in dit zaaltje niemand gestenigd" zei de politierechter, „U moet eens een boekje lezen over de rechts pleging in ons land. Dat is gezonder dan die apocriefe teksten die U na pluist en dan nog verkeerd citeert. En nu geef ik U het laatste woord voor een gewóón antwoord." Maar deze gezeten burger, die in een luxe-auto op klaarlichte dag stenen was gaan stelen voor vergroting van zijn eigen comfort, bleef brutaal een hogere bouwmeester inschakelen: „Vonnist niet en gij zult niet worden gevonnist, staat er in Lukas 6 vers 37"! begon hij en hij haalde de ene tekst aan na de andere tot de rechter ongeduldig de dreigende hamer deed vallen. „Ik ken een betere tekst. Wie een steen voortwentelt, op hem rolt die terug. Dat staat in Spreuken 27. En: Gij zult niet stelen, staat er in de Tien geboden. Ik veroordeel U tot ƒ200 boete of vier ■weken gevangenisstraf. Onvoorwaar delijk, omdat U noch aan de Neder landse wet noch aan deze geboden ge hoorzaamt. En ga nu heen en zondig niet weer". „Ik geef geen steen terug", zei de zon daar en hij verliet met hoog geheven 'kuif de gerechtszaal. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dat ter zo of en toe toch nog wellis minse bin- ne waor jie je petje veur of maag neme. Der binne der nog hope meer as dat ik ke noeng bedoel, maor over de minse waor ikke ut noeng over wouw hebbe, word nie zo bar vaok geschreve en naor ik an neem nie allenug omdat hullie nie zo an de weg timmere, maor om- daat ut nie zo in die minse der lijn leigt. U zal ze ok wel kenne, die maane en vrouwe die hullie vrieje tied en nog veul meer geve an de jeug. Zullie zeige niks, en zullie vrage niks, teminste nie veur hullie eige. As zullie vraoge, en dat beurt netuurluk wellis een keer, daan is da allenug maor om wat cente bie mekaor te kriege om ut een of aore mit de jeug te kenne doen. Noeng ist netuurluk wel zo dat die luu daor nie heulegaor allendg in staon, waant de keinders zellef worre ok wel ingeschaokeld bie da soort dinge. Zullie haole ouwe kraante op, waor zullie teugeswoordug haos geen cent meer veur kenne kriege, zullie verkope balpenne en gao zo maor deur. Maor bie al da soort aksies motter iemaand weze die de zogéhiete geeste- lukke vaoder. En da is daan de lijder of mot ut leider weze; maor jao, da zal wel nie zo bar veul uut maoke. Der binne teugeswoordug minse die zei ge in deze mederne tied binne der heul geen klups meer nodug veur de jeug. Deris tillevisie en meer vaan da soort dinge dus wat zouwe zullie nog meer wille. Die minse kenne van ming anneme dat ter nog heul wat is wat die keinders zouwe wille. Ruumte en luch. Waant die minse begriepe nie da keinders die bie- veurbeeld op een flet wone, heul graog is wille schreeuwe en draove, en das wa zullie in de flet nie kenne en magge doen. Dan kenne wullie wel zeige laote zullie daan maor naor de duune gaon en naor de bosse, maor as zullie zich uut gaon leve, bliefter vaan ongze netuur, en da doen zullie dan heul vaok nie eens eks- pres, nie veul over. Dus da mot „ong- der leiding" beure. Noeng witik nie of u der wel is wat vaan hep geheurt. maor om ouwere minse te kriege die wat keinders ong- der hullie hoede wille neme, is een bar groot prebleem. De meeste minse die gevraogt worre hebbe geen tied. Maor der binne der altied wel, die de noodzaok van ut jeugwarrek inzien, en da binne de rnog heul wat, en heus nie allenug jongeluu. Maor ut staot buute kijf, dat da soort dinge geknip binne veur die minse die nie getrouwd binne, of nog nie getrouwd binne. Veuraal in de vekaansie-tied kom je die minse teuge, achteran in een laange rie vaan fietsende keinders, die naor hullie kaampeerplaotse gaon. Altied sjouwend mit de grootste taas ast om een waandeling gaot. As de spil waor aalles om draoit, de maan of vrou die alles weet, en veur aalles een goeje raod weet. Die minse binne hullie gewich in goud waord, Je ken ming gleuve of nje,. maor om der op uut te trekke mit een kwak keinders, die de deur tuus binne uut gegaon mit de gedaachte dat op ve- kaansie alles maag, is ech geen kleinug- hied. En om daor de veraantweurdung over te durreve neme vereist naor ming mening „leeuwemoed". Nie dak die minse zie as een soort wil- debeeste oppaasers, maor ik schaat, dat ut der af en toe wellis op zal lieke. op een wildebeeste spul wik maor zeige. C VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 Pontiac Gulfstream, een water dichte Pontiac met de kast uit één stuk. Sierlijke modellen. Ook met automatische opwinding en met datum. OPTICIEN - JUWELIER - HORLOC.ER Laanstraat 62-64 - Baarn - Tel. 3392 Iedere Pontiac is twee jaar verzekerd tegen alle risico's - lONTHUIS V 101/» KORTING 10 KORTING B. VAN TENT - bontwerker - Laanstraat 35 - Baarn - Tetef. 2726 0 f

Soester Courant | 1968 | | pagina 7