Soest toen - Soest nu Angst voor opstanden Mevrouw Insinger dient klacht in tegen haar broer en rentmeester Auto na hotsing over de kop Het oog gericht op een staatsgreep DOKA start eind augustus onder de naam WIS0 Volgende week geen Soester Courant Dinsdag 23 juli 1968 47ste jaargang no. 56 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 S.E.C. in gooise afdeling ingedeeld Ruzie op Pijnenburg duurt voort Artiestenpalet in „Groot Engcndaal" Bestuurster licht gewond Eiermarkt Soesterberger bekent reeks diefstallen Onbekenden vernielden 52 ruiten Duinkikkers-dames kunnen vrijdagavond kampioen worden Zo vlogen de duiven Soester Courant in de volgende week niet verschijnen. Op 30 juli en 2 augustus dus geen Soester Courant SOESTER(()OURANT Abonn. p. kwart. 3,25, per post f 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrjjdaf Op de zogenaamde plenaire zitting van het centraal comité van de Russische communistische partij in Moskou op 9 en 10 april jongstleden gehouden, werd onthuld dat de Kremlin-machthebbers bevreesd zijn voor het aan de gang zijn de gistingsproces in de verschillende oostelijke blokstaten. Men meent in de Russische hoofdstad en naar onze mening terecht, dat dit proces ook op de Russische bevolking haar uitwerking niet zal missen. Te vens werd naar voren gebracht, dat de zogenaamde „liberalisering" in de Tsje chische volksrepubliek zoveel als doen lijk is voor het Russische volk geheim wordt gehouden. Op voornoemde ple naire zitting werd ook tot uiting ge bracht dat de politieke situatie in de verschillende aan de Sowjet-Unie hori ge landen, reden geeft tot ernstig onge rustheid welke gevaarlijk dreigt te wor den. indien in één der „socialistische landen", waarmede Tsjecho-Sowakije wordt bedoeld, de partij de controle over het aan de gang zijnde „liberali seringsproces" zou verliezen. Dit kan een spontane revolutionaire beweging der bevolking tot gevolg hebben, welke beweging op andere oostelijke bloklan den zou kunnen overslaan, met alle ge volgen daaraan verbonden. Een zodanig moreel en politiek offensief, een poli tieke doorbraak dus bevordert ten zeer ste het uitbreken van de contra-revo lutie. Welke, zoals de afgevaardigden ter plenaire zitting opmerken en rond uit toegaven, het scherpste en gevaar lijkste wapen is tegen het communis tische imperialisme. Contra-revolutie Een contra-revolutionaire ontwikkeling op een min of meer brede basis ge voerd is momenteel mogelijk omdat hiervoor gunstige tendenzen voorhan den zijn. Tsjecho-Slowakije bewees zulks al ten dele en ook in Roemenië begint het te rommelen als een bijna nood wendig gevog van het feit dat in deze volksrepubliek de economische hemel begint te verduisteren terwijl de ar- beidsproduktiviteit onrustbarend is ge zonken. Het internationaal communisme, gecen traliseerd in Moskou is, de geschiedenis bewijst het. de groot-exporteur van en in revoluties en wat dit communisme door middel van haar partijen in de landen van het nog vrije westen be drijft, is slechts het voeren van een door Moskou ondersteunde, geheime re volutie. Deze revolutie-export van en door Rus land begint thans echter als een soort van boemerang te werken en vindt zon der meer haar terugslag in de commu nistische wereld zelf. De oorlog in Viet nam bijvoorbeeld is er een overduidelijk voorbeeld van en alle communistische partijen in de wereld ondersteunen dan ook metterdaad de aanvalen die tegen Zuid-Vietnam worden en werden on dernomen. Wij hier in het westen weten, dat het rode, het communistische blok begint te scheuren en dat deze afbrokkeling nog De voetbalvereniging S.E.C.die eind volgende maand onder protest aan de competitie in de vierde klasse gaat be ginnen, zal voor een belangrijk deel Gooise tegenstanders tegenover zich krij gen. De club is ingedeeld in de vierde klasse G met A.P.W.C. en K.V.V.A. uit Amers foort, Laren en L.V.V. uit Laren B.F.C. uit Bussum, het pas gepromoveerde „De Vesting" uit Naarden, De Zebra's uit Hilversum, 's Graveland, Muiderberg, N.S.C. uit Nijkerk en Nijenrodes uit Breukelen. Over het algemeen dus clubs uit de naaste omgeving, wat voor de penningmeester alleen maar een pret tige consequentie kan zijn. Financieel kan het toch wel een goed jaar voor S.E.C. worden, want men mag van de Soestenaren verwachten, dat zij een vooraanstaande rol in de komende competitie gaan spelen. En of men dat nu in de derde of vierde klasse doet, maakt qua bezoekersaantal niet zo erg veel uit. Ook het tweede elftal van S.E.C., dat is ingedeeld in de Reserve derde klasse G ontmoet voor het merendeel tegenstan ders uit de omgeving, waarvan ver schillende clubs waarmede in het afge lopen seizoen ook al met meer of min der succes de krachten werden geme ten. Tegenstanders van S.E.C. 2 zullen het komende seizoen zijn: Baarn 2, B.F.C. 2 uit Bussum, Donar 2 en 't Gooi 2 uit Hilversum, H.M.S. 2 en Hol land 2 uit Utrecht, H.V.C. 3 uit Amers foort, V.V.O.G. 2 uit Harderwijk, Hil versum 2 en tenslotte Nijenrodes 2 uit Breukelen. Maandag 29 juli vertrekken 52 jeugdige S.E.C.-leden per bus naar het K.N.V.B.- jeugdkamp in Hoek van Holland. Daar zullen de jongens een theoretische en praktische voetbalscholing krijgen, doch ook ruimschoots in de gelegenheid zijn om de krachten in andere takken van sport met elkaar en andere verenigin gen te meten. Er worden films vertoond, lezingen ge houden en diverse wedstrijden georga niseerd, waaronder een strandloop, waar voor de K.N.V.B. een beker beschik baar heeft gesteld. Natuurlijk zal ook aan met minder in spannende vormen van ontspanning aan dacht worden besteed. Zo zal onder meer de diergaarde Blijdorp in Rotter dam worden bezocht, dat alles onder lei ding van de heren Veldhuizen, Cretée en Van Berkel. Komende maandag ver trekken de 52 deelnemers uit Soest en wel om 8.30 uur van de Nachtegaalweg, hoek Pelikaanweg, om 8.45 uur van de Dalweg, hoek Rubenslaan en om 9.00 uur van het busstation Soest-Zuid. Op dezelfde plaatsen worden de deelnemers op 3 augustus weer terug verwacht. wordt verhaast door verzet van binnen uit, dat op haar beurt weer wordt ver sterkt door de morele en politieke on dersteuning vanuit het westen. We za gen dit in het verleden in Joego-Slavië, waar het nu weer zeer onrustig is, we zien het thans in Tsjecho-Slowakije waar men nog lang niet vrij is, doch waar men in ieder geval weer over vrij heid spreken mag en kan. Daarnaast in Polen waar de studenten in opstand zijn geraakt en openlijk door de kerk wor den gesteund, terwijl in Hongarije en Bulgarije de rode machthebbers alles doen om hur. machtspositie te behou den en door een goed gerichte censuur de situatie van het ogenblik vooralsnog de baas blijven. Vanuit Rood-China komen onheilspel lende berichten binnen van verzetsda den gericht tegen Mao en de zijnen en gepleegd door anti-communistische groe pen. Deze acties komen voornamelijk voor in de provincie Yoennan. In aan sluiting daarop maakte radio Peking zelf bekend, dat op II mei jongstleden een twintigtal anti-communisten door een krijgsraad ter dood werd veroor deeld. Het internationaal communisme, gecentraliseerd in Moskou is thans wel zeer actief doende een burgeroorlog in de Verenigde Staten langs geheime we gen te ontketenen, om de voornaam ste partner van en in het westen te kunnen uitschakelen. Deze geheime wegen lopen vaak via Cuba. In dit verband denken we dan aan de moordenaar van president John Kennedy. Lee H. Oswald, die geruime tijd in Rusland heeft gewoond en die deel uitmaakte van de communistische partij en in het jaar waarin Amerika's president werd vermoord contacten on derhield met de Cubaanse volksrepu bliek. En aan de moordenaar van domi nee Martin Luther King die op 23 april 1967 uit de gevangenis van Jefferson City uitbrak. Deze 40-jarige James Earl Ray bezat bij z'n arrestatie in Londen een valse pas op naam van Ramon Ge- orge Sneyd en daarnaast een groot be drag aan geld. Hij vertoefde in het ver leden regelmatig in Cu ba. Dan is er de moordenaar van senator Robert Francis Kennedy, de Jordaniër Sirhan. De se nator werd uit de weg geruimd omdat hij de zaak van Israël voorstond, een zaak die niet de sympathie heeft van de Sowjet-Unie. Vast staat ook, dat de gebroeders Kennedy doch ook wijlen dominee King metterdaad en in woord en geschrift het communisme hebben afgewezen. Het internationale communisme is aan de macht in veertien landen met een totale bevolking van één en twee-tiende miljard, hiervan zijn veertig miljoen lid van de communistische partij ofwel vier procent. Wat wij in het vrije wes ten moeten doen is het communisme bestrijden met hetzelfde wapen waar van zij gebruik maakt door de weer stand en het verzet in de landen van het oostelijk blok moreel en politiek te ondersteunen en te bevorderen. De ruzie op het landgoed Pijnenburg, met zijn bijna 900 hectaren één van de grootste van ons land, duurt voort. De minder goede verhouding, die al geruime tijd bestaat tussen mevrouw A. E. S. R. Insinger, wonend in de vil la ,.Op Hees" aan de Pijnenburgerlaan in Soest enerzijds en haar broer, mr. J. H. O. Insinger anderzijds, begint nu ook voor de buitenwereld zichtbaar te worden, nu mevrouw Insinger haar ad vocaat, mr. W. Heskes te Voorschoten een klacht heeft laten indienen tegen haar broer. Zij meent dat hij haar er van in kennis had moeten stellen, dat er in hotel Chez Pierre op het landgoed aan de Biltseweg roulette wordt ge- In het Chr. Bejaarden Centrum „Groot Engendaal" werd donderdagavond, ter ere van de verjaardag van de Directrice, een feestavond verzorgd door het Ar tiestenpalet o.l.v. Victor Conselman. Zij brachten voor een volle zaal een vlot programma en een fijne avond voor bejaarden en personeel met medewer king van Carel van Heelsum, piano; Ju liette van de Valk, songs met gitaar- begeleiding; Nico Burco, goochelen en Johan Berenschot met eigen liedjes met git.iarbegeleiding. speeld, nog afgezien van het feit, dat hij dit spel helemaal niet had mogen toelaten. Dezelfde bedenkingen heeft mevr. Insinger tegen de rentmeester, de heer H. Wilhelm, coach van de voetbal vereniging Hees, tegen wie de klacht dan ook mede is gericht. Mevr. Insinger: „Een dergelijke deva luatie van het landgoed kan ik niet toelaten. Ik ben Lutheraanse en prin cipieel tegen iedere vorm van gokken. Sinds mijn vader me vele jaren geleden eens heeft meegenomen naar een casi no in Spa en hij daar vertelde, dat hier de gedachte aan menige zelfmoord wordt geboren, ben ik principieel tegen gokken. Bovendien heb ik een half jaar geleden mijn volmacht aan de rent meester ingetrokken en verwacht ik dus van hem, dat hij mij op de hoogte houdt". Aangezien dat niet gebeurd is („Mevr. Insinger bemoeide zich nooit meer met wat op het landgoed gebeurde", aldus de heer Wilhelm), heeft zij de rentmees ter eerder al ontslag aangezegd. De heer Wilhelm heeft zich daar tot nu toe niet veel van aangetrokken, aangezien het ontslag bij meerderheid van stem men door de erven moet worden aan gezegd. Mr. J. Insinger, die momenteel met vakantie in Ierland verblijft, heeft reeds laten weten, dat hij het ontslag niet mede zal ondertekenen. Overigens betreurt de heer Wilhelm wel de wijze, waarop over zijn hoofd een familieruzie wordt uitgevochten. „Uw Foto A. J. R. Toonstra Bjj een botsing tussen twee auto's op de hoek van de Dalweg en de Albert Cuyplaan is zondagavond een auto over de kop geslagen. De wagen kwam nogal beschadigd op zijn dak terecht. De bestuurster, de 42-jarige mej. T. T. v. d. L. alhier liep diverse verwondingen aan het hoofd op en moest in Zonnegloren worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde, toen de over de Dalweg rijdende automobilist P. A. V. (23) uit Andijk geen voorrang verleende aan de voor hem van rechts komende auto van mej. v. d. L. Een botsing was het gevolg, waarbij de Renault van mej. v. d. L. over de kop sloeg. kop zal moeten vallen" heeft mevr. In singer hem al eens telefonisch laten we ten. En ook tegenover ons verzekerde mevr. Insinger, „dat de heer Wilhelm zijn langste tijd nu wel heeft gehad". De heer Wilhelm zelf, 22 jaar rent meester van Pijnenburg, en het bestuur van de sociëteit in Chez Pierre, waarin de roulette wordt gespeeld, zijn weinig ingenomen met de publicaties, die via mevrouw Insinger in een ochtendblad zijn verschenen en waarin de leden van de sociëteit met onderwereldfiguren worden vergeleken. „Tot onderwereldfiguren reken ik ook degenen, die zich ten koste van een an der verrijken", lichtte mevrouw Insin ger toe. Ook van deze zijde wordt met processen gedreigd. In Chez Pierre wordt overigens nog al tijd roulette gespeeld, met medeweten van de politie. Voor de heer Wilhelm het bewijs, dat er niets onoirbaars in het hotel gebeurt. Oe roulette wordt in strikt besloten kring beoefend. Dege nen, die lid van de sociëteit willen worden (en dat zijn er op dit moment driehonderd naast de driehonderd, die al lid zijn), moeten eerst drie maanden wachten, dienen niet in loondienst te zijn en moeten een onberispelijke le venswandel hebben. Het karakter van de sociëteit is daar mede tot nu toe voldoende besloten om er ongestoord en wettig roulette te kun nen spelen, al wordt natuurlijk wel een politioneel oogje in het zeil gehouden. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 50.000 stuks in prijzen van 11.25 tot ƒ12,50. Middenprijs ƒ11,90. Prijs per kg 1,89. -x*"" In een kruidenierszaak aan de Schriks- laan is zaterdag de 35-jarige M. J. W. uit Soesterberg betrapt op het stelen van een truitje en twee koperen potjes. Voor de politie was dat aanleiding om thuis bij de man eens verder te gaan zoeken, wat inderdaad het verwachte resultaat opleverde. In de slaapkamer van de woning vond men in een kast nog zestien pakken koffie, elf pakken thee en acht kilo gram suiker, afkomstig van diverse su- permarkts in Soest en Soesterberg. Ook bleek de man nog enkele kratten bier gestolen te hebben. Een dezer dagen hebben onbekenden 52 ruiten vernield van de St. Josephschool alhier. De Soester kunstenaar Otto Prin sen, die daar een atelier heeft, ontdekte de vernieling, toen hij gisteren voor het eerst sinds veertien dagen weer in de school kwam. Wanneer de vernielingen zijn gepleegd, is niet precies bekend. De schade loopt in de vele honderden guldens. Het eerste damesteam van „De Duin- kikkers" speelt a.s. vrijdagavond de laatste waterpolo-competitiewedstrijd te gen De Robben IV uit Hilversum. Bij winst zijn de Soester dames kam pioen. De wedstrijd wordt in het Soester Na tuurbad gespeeld en begint om 19.30 uur. De P.V. ,,De Zwaluw'' nam deel aan een wedvlucht vanaf St. Gh. Hornu, afstand 218 km. In concours waren 830 duiven, die te 7.15 uur werden gelost. Aankomst eerste duif te 10.38.31, snelheid 10.71.90 meter per minuut. De laatste prijswin nende duif kwam aan te 10.59.20, snel heid 971.80 meter per minuut. De uitslag was: P. Rauch 1 25 35 95. W. Grift 2 9 31 66 101 108 150. G. Zeijp- veld 3 157 161. F. Reijerse 4 83 133. C. Dijkman 5 15 20 42 44 65 67 105 122. G. Rijksen 6 16 21 26 38 41 45 46 52 53 70 80 98 118 125 129 132 135 141. P. de Bes 7 19 85 92. H. van Hengstum 8 102. H. Gorissen 10 14 27 32 56 62 84 93 97 104 119. Van de Wielen 11. G. Visser 12 88 124 127 130 145. O. Zimmermann 13 37 160 164. A. Hilhorst 17 76 126 152. J. van de Belt 18 144. R. Voskuilen 22 54 55 68 81 107 111 155. Jac. Wijnands 23 28 60 77 78. J. de Bruijn 24. E. de Goede 29 34 57 110. A. van Dorrestein 30 33 59 72 75 86 87 137 142 149 153. A. van Ee 36 63 71 100 106 109 120 138 147 151. P. Duijst 39 43 50 51 61 91 99 113 134 136 163. C. Huijskes 40 82 158. H. Dijkstra 47 128. H. Bosman 48. J. van de Brakel 49 69 96 114 115 116. J. Knoops 58 112 146. B. Roest 64. B. Lcijnsveld 73. A. van Riet 74. C. van de Hoek 79. C. van de Lugt 89 131 140 156. C. van Soest 90 123. H. den Dekker 94 159. W. de Bree 103 148 154. J. Croon 117. Jac. Stalenhoef 121. Th. Wigtman 139. C. van Klingeren 143. H. Voskuilen 162. P. Wagner 165. G. Sikkelbein 166. Van een staasgreep in Bagdad kijkt nie mand meer op: om de twee, drie jaar gemiddeld is er daar weer een. Deze werd trouwens al enige tijd door ge rommel aangekondigd. Opvallend is al leen maar dat de afgezette president Aref eenvoudig met pensioen het land uit is gezet - zijn meeste voorgangers schoten bij de staatsgrepen steevast hun hachje in. Voor het overige weer de bekende ge luiden: we gaan het probleem der Koer den - sinds jaar en dag in opstand in het noorden des lands - oplossen. De verdere klachten over het regime-Aref zijn de gebruikelijke: corruptie, dom heid enzovoort. Waarschijnlijk spreken deze feiten voor de in opstand gekomen officeren het meest uit de nedrlaag die de Arabische legers ook door Arefs toedoen leden te gen Israël. In elk geval is het gebruike lijke programmapunt om de strijd tegen Israël te intensiveren opnieuw gelan ceerd. Wie el Bakr, de nieuwe president, pre cies is kan niemand nog zeggen. Be kend van hem is voornamelijk dat hij al in vele staatsgrepen een hoofdrol speelde. En dat hij tot de Baath-partij behoort, wat vrijwel een garantie is dat zijn relatie met Egyptes Nasser niet zo heel hartelijk zal zijn - hun twee soor ten eigen Arabische socialisme liggen al sinds jaren met elkaar overhoop. Overigens moet men niet alleen op de naam van de Baath-partij afgaan. Die is in Syrë ook aan de macht en doet daar wel zeer krijgshaftig maar ziet weing kans ook sociaal de toestand in het land te verbeteren. Welicht doet El Bakr het in Irak wat beter - in elk geval heeft hij voor dat land door zijn olie potentieel rijk genoeg is om zijn bevolking welvaart te verschaffen. Een verwijt van de nieuwe heren aan Aref, dat hij „wegens geldgebrek" een order aan Franse straaljagers annuleer de, doet echter vermoeden dat voor de Irakezen weinig gaat veranderen. KANTMAN. De winkeliersvereniging in oprichting Doka zal eind augustus van start gaan, zij het onder een andere naam: Wiso. Voor dreigende moeilijkheden tussen verschillende groepen winkeliers, is vrij plotseling een oplossing gevonden, waar door het mogelijk is om al direct met 56 winkeliers van start te gaan in plaat» van met 25, waarop aanvankelijk moest worden gerekend. Met de directeur van het Contant-zegel, de heer Kroese is een overgangsrege ling getroffen betreffende de in omloop zijnde Contant-spaarzegels. Tot zeker begin 1969 kan men ook nlet- volgeplakte Contant zegelkaarten inwis selen bij de Contant-zaken, terwijl in de aanloopperiode van het Wiso-zegel de mensen in de zaken, die tot dan toe het Contant-zegel uitgaven, de keuze krijgen tussen het Wiso- en het Contantzegel. Hoewel de Doka de naam dus heeft ge wijzigd - mede om verwarring met Do ka Baarn te voorkomen - is de oor spronkelijke opzet ongewijzigd gebleven. Plotseling echter heeft zich de moge lijkheid voorgedaan om met een groter aantal winkeliers dan was voorzien, van start te gaan, welke gelegenheid het bestuur met beide handen heeft aangegrepen. Een gevolg daarvan was, dat het de voorkeur verdiende de naam Doka in Wiso om te dopen, hetgeen in middels is geschied. Als gevolg van de vakantie van ons radactioncel, technisch en administratief (gedeeltelijk) per soneel zal de Wel zal ons kantoor voor afgifte van advertenties en het afhalen van op advertenties ingekomen brieven van maandag tot en met donderdag geopend zijn van 8.30- 12.30 en 13.30-17.30 uur en op vrydag van 8.30-12.30 en 13.30- 16 uur Op onze drukkerij bestaat alleen de mogelykheid tot vervaardi ging van spoedeisend drukwerk zoals aankondigingen b(j geboor ten, overladen enz.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1