li "i t y fr4 ff? SALZBURGER FESTSPIELE 1968 WSKIMO MIK1M0 MIKIMO Met de pont over de Eem Burgerlijke stand F0XB0R0 (SEDERLfiNB) N.V. ERVAREN 1NSTELLER voor REVOLVER DAAI-Al TOMATEN. Eerste van twee 6-verdiepingen hoge flatgebouwen in gebruik genomen DUISTER PERSPECTIEF r-in ?f i-igsJT1. Krabbels van KneSis FR ANS BOSMAN Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 26 juli 31 augustus FEEST VOOR MELOMANEN DE sqec!!5*'*aak voor Uw IcNei. Meed! Uw kind BETER d!ÊÊm 1 >T»,- .V-is: Eerste Soester Begrafenis-Onderneming gesloten tot en met 27 juli. DINSDAG 23 JULI 1968 Duizenden toeristen uit de gehele we reld zullen deze zomer weer uitzwer men naar Salzburg om getuige te zijn van dat grote feest der melomanen: de Salzburger Festspiele. Vrijdag 26 juli zal het dan uiteindelijk weer zover zijn. Des avonds, klokslag half acht. zal in het Grote Festspielhaus aan de Dom- platz het doek opgaan en zullen Karl Böhm en het legioen van de Weense Opera zich aan het publiek voorstellen met een gala-uitvoering van Beetho- ven's „Fidelio". Een keur van wereld vermaarde solisten, dirigenten en or kesten zal verder luister bijzetten aan dit grandioze muziekfeest. Architectuur, natuurschoon en muziek Wie Salzburg en omgeving bezoekt, ver staat Mozart's kunst pas goed. Wie zich verlustigt in dit stralende landschap met zijn eeuwig gelukkig mensenras, be grijpt plots veel meer van die aan de wereld onttrokken blijheid, die Olympi sche helderheid, die zich weerspiegelt in de muziek van Salzburgs grootste zoon. Mozart's sereniteit is vergelijk baar met de prikkeling van de zuivere berglucht, die men hier met volle teu gen kan inademen. Salzburg is een waar lustoord voor elke vakantieganger. Deze stad, die geduren de eeuwen door kunstzin van zijn gees telijke vorsten werd gevormd, voldoet aan alle verwachtingen. Elke wande ling door het labyrint van de vele klei ne, bochtige nauwe straten en steegjes levert verrassingen op. Salzburg wemelt van prachtige gebou wen. We noemen de Dom van Solari, een vroegbarokke kathedraal, de prach tige Franciscannerkerk, profane gebou wen als de Residentie, het Neugebaüde, de oude universiteit, de huizen van de kanunniken etc. In de plechtige stilte van het St. Peterskerkhof dringt het stemmengeroes van vrolijke mensen uit Blljetijds-, baby- en kin derkleding (voor jongens en meisjes tot 12 jaar). GALLENKAMP PELSWEG 11. (nabij busstation Soest-Zd.), telef. 6286 de naburige wijnkelders door. Aan de rand van de oude stad noden het be kende „Haus der Natur" en het nieuw ingerichte Museum Carolino Augusteum tot een bezoek. Aan de andere oever van de Salzach vormt het onder aarts bisschop Wolf Dietrich gebouwde Slot Mirabell de feestelijke omlijning van de geliefde slotconcerten. Snjjpunt De omgeving van de stad is eveneens bijzonder mooi. De berghellingen, die de stad omranken, zijn bestrooid met eeuwenoude kloostergebouwen. Niet ver van de stad liggen de Salzburger me ren. In het noorden de romantische Trumermeren, naar het oosten het be roemde merengebied van het Salzkam- mergut, de droom van talloze vakantie gangers. Salzburg, dat ruim 120.000 inwoners telt, ligt in het midden van Oostenrijk in het snijpunt van twee oeroude Europese verkeerswegen en is per trein, per auto en per vliegtuig uit alle richtingen ge makkelijk bereikbaar. Ook dit jaar zullen verschillende pro minente orkesten, koren en een keur van vermaarde vocalisten en instrumen tale solisten weer een verbijsterende hoeveelheid muzikale goudkorrels over de bezoekers van de Festspiele uit strooien. Twee van 's werelds beste or kesten, het Weens- en het Berlijns Fil harmonisch orkest zullen de orkestcon certen verzorgen. Dirigenten De orkesten worden gedirigeerc door dirigenten van grote faam zoals Herbert von Karajan, Karl Böhm, Gorg Szell, Lorin Maazel en Claudio Abbado. Op de programma's neemt het oeuvre van Mozart uiteraard een belangrijke plaats in, maar er worden toch werken van Dvorak. Beethoven, Handel, Chopin, Bruckner en Schubert uitgevoerd. Herbert von Karajan zorgt voor een curiosum. Hij zal met de Berliner Fil- harmoniker alle zes Brandenburgse con certen van Bach uitvoeren. De avond- en middagconcerten worden verzorgd door Zagreber Solisten, het Praagse kamerorkest, de Filharmonie uit Stuttgart, het festivalorkest van Luzern, het Mozarteumorkest onder lei ding van good-old Bernhard Paum- gartner, en de Camarata Academica. Opera's Vrijdag 26 juli worden dus de Festspiele ingeluid met een gala-uitvoering van 'A REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Beethovens enige opera „Fidelio". In de hoofdrollen Christa Ludwig, Edith Mathis en Franz Crass. Vier opera's van Mozart worden deze zomer in Salz burg uitgevoerd en deze uitvoeringen vormen natuurlijk de grote attractie van de Festspiele. Karl Böhm dirigeert de Figaro. Herbert von Karajan leidt de uitvoering van Don Giovanni, Wolfgang Sawallisch, een Mozartdirigent van er kende allure, „tekent" voor de Zauber- flöte en voorts staat de opera „Zaïde", een jeugdwerk van de Salzburger mees ter, op het programma. Namen als Hermann Prey, Franz Crass, Edith Mathis, Mirella Freni en de gro te Bulgaarse bas Nicolai Ghiaurov staan er borg voor dat alle facetten van Mo zart's muziekdramatisch meesterschap hun volle schittering zullen krijgen. In deze tyd van kunstmanen, snelwegen, via- en aquaducten, doet het weldadig aan om op een mooie zomerdag, oog in oog te staan met een in bedrijf zijnde ouderwetse veerpont. En wanneer die pont dan ook nog de enige verbinding is tussen dc oevers van een echte rivier, waar langs beide zjjden de koeien rustig grazend voortgaan, dan zijn alle factoren voor een „echt" hollands landschap volop aanwezig. Terwijl de pont aan de Grote Melra, als zodanig geen werkelijke openbare dienst meer doet, alleen de landbouwers met landerijen aan de andere zijde van de Eem maken er gebruik van, vormt de veerpont aan het einde van de Eem- straat, bij het café Willem van de Heuvel een schakel in de alleen voor fietsers en wandelaars aantrekkelijke route naar Hoogland en omgeving. GEBOREN: Peter Alexander, zoon van J. Muizelaar en G. H. van Woudenberg, Smitsweg 13. Sandra, dochter van H. L. Sondaar en N. de Boer, Emmalaan 15. Maria Cornelia Antonia Marga- retha, dochter van H. G. J. van Ernst en A. C. M. Engberink, Laanstraat 14. Peter Anton, zoon van P. D. Dooije- weerd en A. B. Kuiper, Heideweg 88. Maria Alijda, dochter van J R. H. van den Deijssel en A. M. Hagen, Fer- dinand Huycklaan 11a. Adriana Be- rendina Maria, dochter van W. C. van Breukelen en W. J. H. Huigen, Korte Hartweg 29. Anton, zoon van G. J. J. Dorresteijn en J. Jonkers, Klaarwater- weg 100. Ingrid Johanna, dochter van W. C. Vermeulen en J. Hoefsloot, Eikenlaan 19. Anja Maria, dochter van A. T. Westerveld en W. de Graaf, Hartweg 15. Cornelis, zoon van W. van Dam en J. Besteboer, Van Goyen- laan 126. ONDERTROUWD: Gijsbertus Hoogeweg, Klein Engendaalweg 18 en Marijke Zaal berg, Steenhoffstraat 12b. Meindert Hoekstra, Vermeerlaan 29 en Erna Kuntz, Vermeerlaan 29. Francis Wil- liam Thomas, Birkstraat 118 en Zlatana Bivec, Birkstraat 118. Ailko Reint Winters, Pieter de Hooghlaan 4 en Jac- queline Auguste Duijm, Pieter de Hoogh laan 4. GEHUWD: Oswald Gerhard Oei, Van de Veldeplantsoen 14 en Claudia Szent- petery. Birkstraat 138. Christiaan Eduard van Renswouw. Ruijsdaellaan 48 en Maria Theodora Adriana Schoon- derwoerd. Schiedamseweg 22, Vlaardin- gen. Jan Richard Hendrik Breescho- ten, Koninginnelaan 137 en Aaltje Her bert, Hellingweg 1. Theodorus Hu- bertus Maria Venhorst, Bonifaciusstraat 71, Amersfoort en Mathilda Staal, Laan straat 73. Petrus Henricus Roessingh, Studentenflat, I Boudier Bakkerlaan 65, Utrecht en Elisabeth Maria van de Poll, Waldeck Pyrmontlaan 44. OVERLEDENMaria Allegonda van Eist, 70 jaar, gehuwd met J. S. Rasch, Van Straelenlaan 29. Catrarina Ger- trudis Beelen, 86 jaar, weduwe van J. J. W. Janssen, Nieuwerhoekplein 10. Elisabeth Geertruida Wenners, 86 jaar, ongehuwd, Van Straelenlaan 18. Jo hanna Woutera Hompes, 79 jaar, we duwe van D. van den Ham, Amers foort, Kwikstaartpad 3. Aart Brons, 76 jaar, gehuwd met B. Bakker. Molen weg 28. Dieke Geertje Wijmenga, 77 jaar, gehuwd met W. Hogeboom, Mid delwijkstraat 63. Evertje Keizer, 67 jaar, gehuwd met G. Pol, Rubenslaan 24. Oir H W. Vellinga Begrafenis Crematie. Transport (Rouwkamer) Korte Brink weg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 KONINGSWEG 30, SOEST. Wegens uitbreiding van het machinepark vragen wij een Voor een goede kracht is dit een uitstekende gelegenheid mee te groeien met een zich nog steeds uitbreidende industrie Schriftelijke sollicitaties te richten aan de afdeling Personeelszaken. Persoonlijke aanmelding na telefonische afspraak (Tel. 02155-4151 - toe stel 225). Veel belangstelling zal de uitvoering van Rossini's verrukkelijke opera buffa .,De Barbier van Sevilla" trekken. Clau dio Abado dirigeert dit werk dat een prachtige bezetting zal hebben met ster ren als Fernando Corena, Luigi Alva en Hermann Prey. Fijnproevers Alle opera's worden verschillende malen opgevoerd. De Wiener Filharmoniker treden bij alle operavoorstellingen als instrumentaal koor op, alleen bij „Zaï de" wordt de orkestpartij door een or kest uitgevoerd, t.w. het Mozarteum orkest. Voor de fijnproevers zijn er weer de traditionele liederavonden. Christa Ludwig zingt moderne en romantische liederen, Hermann Prey, een der groot ste zangers van onze tijd, houdt een Schumann-avond en zowaar komt ook zijn beroemde Franse collega Gérard Souzay naar Salzburg over om een Frans programma te verzorgen op een wijze, die niemand hem zal kunnen ver beteren. Er zijn solistenconcerten, waar aan o.a. de pianist Sviatoslaw Richter en befaamde violisten als Wolfgang Schneiderhan en Henryk Szeryng mee werken. En de liefhebbers van religieuze mu ziek komen al evenzeer aan hun trek ken. Zo wordt in de St. Peterskerk een uitvoering gegeven van Mozart's Mis in c, K.V. 427, een der schoonste werken uit de religieuze muziekcultuur. Drie en twintig dirigenten zullen dit jaar meewerken aan de Salzburger Festspiele. Het aantal vocale solisten ligt boven de 125. Zo zal Salzburg ook dit jaar weer het cumulatiepunt van de Europese cultuur zijn. Terwyl de bouwvakkers van hun vakantie genieten, hebben de eerste bewoners van het 6-verdiepingen tellende flatgebouw aan de Talmalaan-hoek Albert Cuyp- laan hun woningen betrokken. Van de 48 woningen, die in dit boven alles op de Eng uitstekende gebouw zijn ondergebracht, bestaat de helft uit bejaardenflats, die twee kamers bevatten. De overige 24 eveneens huurwoningen bevatten 4 kamers. Met de ingebruik neming van deze flat werd tevens een nieuw „hoogte"-punt voor Soest bereikt, al zal dat maar van korte duur zijn, want na de ingebruikneming van de flats in het Soesterveen zullen die met hun zeven verdiepingen de „boven"toon voeren Al zal dat ook maar weer voor tydelyk zyn, want het be jaardencentrum „Molenschot" aan de Molenstraat, gaat met zyn 7 verdiepingen dan ook het absolute Soester „hoogte"-record, zij het gedeeld, voorlopig vast in handen nemen. In de komende maanden zullen de twee grote partijen, de Democraten en de Republikeinen, hun candiaten moeten kiezen in de grote wedloop naar het Witte Huis. Terwijl de partij-conventies an Chica- go en Miami bedenkelijk dichtbij ko men, is er nog steeds niemand, die met enige zekerheid een voorspelling durft wagen, tussen welke twee het straks zal gaan en wie ze als hun maat (dat wil zeggen als toekomstig vice-president) naast zich zullen krijgen. Er zijn in deze verkiezingsrace nu al twee koplopers uitgevallen. De eerste schok kreeg men, toen Johnson vertelde niet meer te zullen meedoen. Dat nood zaakte en Republikeinen èn Democraten tot een nieuwe aanpak, want de metho de, die Johnson tot kop van jut maakte, had geen zin meer. En nauwelijks was men weer een beetje op gang toen een andere koploper, Ro- bert Kennedy, werd vermoord. Dat zijn dus allebei drama's in het De mocratische kamp. En daar blijven dan drie candidaten over: H. H. Humphrey, de huidige vice- VOOR MODERNE COIFFURES Soesterbergsestraat 44 Telefoon 2045 president, Eugene McCarthy, de nieuwe en snel gerezen ster, en last but not least, Alabama's ex-gouverneur Wallace, de man van uiterst rechts, van de blan ke suprematie. By de republikeinen Bij de Republikeinen heeft Richard Nixon, nauwelijks gehinderd door eni ge oppositie, de ene triomf na de andere behaald en men zou zo zeggen, dat hij maar naar de candidatuur behoeft te wandelen. Totdat Nelson Rockefeller, die heel lang heeft geaarzeld, op het strijdtoneel ver scheen. Nixons triomf is grotendeels te danken aan gebrek aan concurrentie, maar lang niet iedereen bij de Republikeinen is het met Nixon eens, en daarbij: men is er niet helemaal zeker van, dat Nixon ook het presidentschap zal behalen. Hij heeft al twee keer verloren! Hij krijgt zo langzamerhand het etiket „altijd bruidsmeisje, maar nimmer de bruid" en herinnert aan wijlen Senator Taft, die ook iedere keer struikelde op de drempel van het Witte Huis. De gemid delde Amerikaan gokt alleen op een kanshebber, en of Nixon ondanks zijn successen binnen de partij, ook in de strijd om het presidentschap de winnaar zal blijken, is onzeker. Verliest hij, dan verliezen met hem de Republikeinen, dan zitten ze er wéér voor vier jaren naast. Eisenhower was de laatste Re publikeinse president. Weinig verschil Om de zaak nog een beetje ingewik kelder te maken heeft Eugene McCar thy het balletje opgegooid, dat hij des noods zou willen meewerken om Rocke feller president te maken. Gene is De mocraat, Rockefeller is Republikein! Dat zou dus kunnen leiden tot een totale interne verschuiving.' En dat is natuurlijk wel mogelijk, om dat het verschil tussen Republikein en Democraat nimmer valt te definiëren. Onder beide partijen zit van alles, van links via liberaal tot uiterst rechts, met een sterke middenmoot van conservatie ven en op die manier zou inderdaad een duidelijker beeld worden verkre gen, dat vooral de jonge kiezers zou kunnen aantrekken. Dan zouden de presidentsverkiezingen niet plaats vinden langs de oude sporen van de partijen, maar zou een bepaalde nieuwe aanpak, die McCarthy voorstaat en waarvan hij gelooft dat Rockefeller het zou kunnen, mogelijk zijn. Politiek is bussiness Ongetwijfeld zal dit bij een deel van het kiezersvolk in beide partijen wel goed worden ontvangen. Maar helaas, in Amerika gaat het in de politiek om meer dan ideeën, idealen, beginselen. Politiek is bussiness. Politiek geeft tal van mensen een baantje, van het hoog gerechtshof af tot de meteropnemer toe. Politiek betekent, dat je in Senaat en Congres de mensen hebt zitten, die je belangen waarnemen. Tot nu toe is het nimmer gelukt, een „derde partij" te scheppen, die inder daad een partijtje kon meeblazen. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak ut bar spietig ving dak Knelis hiet. NIe dak ut zon raamp fing, mao: noeng zouk, geliek as un heule kwak aore Ne- derlaanders, best Jaansen wulle hiete. Ent zou ming koud laote of da noeng mit een of mit tweej esse waas. Minse zuk rieje as die vriejer deej. Toenk ut op de tilevisie zaag wier ik c!'r waarem vaan. Toeng de toer de frans un paor weke geleje vaan staart gong, waore der nie veul minse die ok een goed v/oord veur de Nederlaandse ploeg over haade. Zuuver bekeke haade die minse niet heulemaol ongeliek, waant noeng kenne wullie wel zeige da hebbe de jonges vaan de Nederlaandse ploeg toch maor effe versierd, maor laote zullie der daan wel om denke, dattut maor een heul klein ploegie waas ant end. Veur ming, en mit ming ervaoring mit fietse, maag ik wel zeige dak der waat vaan weet, hep Jan Jaanse ut heulemaol allenug gedaon. Op de vlaake weg, maor ok in de bar- rege, hep Jan effe laote zien waat fietse is. Hie is geen uutgesproke tiedriejer en geen barre klimmer, maor mit alle tweej kon die bar goed meej komme. En ajje in de ofgelope daoge naor de tillevisie hep gekeke, hejje kenne zien, dat zellefs ut kleinste barregje nog een ding is waor je „uu" teuge mot zeige. Noeng ist wel zoo, dat da wielrenne die luu der warrek is veur ut daogelijkse brood, maor hoe je ut ok bekiekt, ut blief toch altied weer een bar leuk ge- zich om naor te kieke. Veur Jaanse wast bar jaamer, dat de meeste jonges uut zun ploeg al bar gauw de piep an Maorten gaove, zo noeme wullie dat as „kenners" Veur ming waore die luu geen knip veur der neus weerd, waant wie begint noeng an zoon avetuur om der nao een paor dao ge weer meej op te houwe. Das veur de aore minse van de poeg bar onspertief. Toeng ut heule spul nog mos beginne haad de baos vant spul gezeit datter niet gedoopt mog worre en daor was ik unt heulegaor meej eens, waant waor gaot ut naor toe aster ok al de fiets gedoopt gaot worre. Toengk der vaan heurde bink der eers nog effe mit Gart over gaon praote, maor die hep ming al gauw uut de droom ehollepe. Dope het niks met dope te maoke, waant dope bie wielrenne bestaot uut ut slikke vaan spulle waor- deur die luu bove hullie kraachte gaon rieje. Daardeur word ut wellis meuge- lijk, dat riejers die opt tweede plaan staon, mit de eerste pries ent meeste geld gaon strieke en das nie eerlijk. Maor da soort dinge kon in deuze toer de Frans niet beure, waant iedere daag wier der geconterelleerd. Da was nie veur niks, waant der binne een paor luu naor huus gestuurd. Zullie konne de barrege nie opkomme zongder doop. Maor Jan Jaanse hep ut hem eleverd en zongder ut ete vaan die stiemelaans- dinge. Deur ut winne vaan deuze „fietstoch" is hie de eerste Nederlaander in vief- envieftug jaore, die daat hep beriekt. Om zoon monster-fietstoch op jie een tje te winne, mojje toch wel een bietje kenne fietse. Daan is un tochie viejao ut Soesderhoog naor Soesderbarreg maor kingderspul. As ik naor Soesterbarreg mot dan, dak mok eerluk bekenne, daan pak ik eerst een haardverstarreking en da geeft al un hoop trammelaant as Kneliao ming op doop conterelleert. Al mok der ble zeige dat da veur haor nie zoon bar muuijjeluk wark is. Ik wor dan nie naor huus estuurd, maor ik mot tuus blieve. Wij zijn wegens vakantie Voor spoedgevallen, storingen van tv. enz. telefoon 03490-19698. Electrotechnisch Installatiebureau Soesterbergsestraat 20A - Soest En als één bepaalde, scherp afgetekende groep het in de partij won (het geval Goldwater is er een sprekend voorbeeld van) dan kostte dat de partij zoveel stemmen, dat ze er niet alleen naast zat, maar jaren werk had de brokken weer te lijmen. Afloop onzeker Men kan er zeker van zijn, dat zo'n ideetje van McCarthy, om samen met een Republikein in de running te gaan, de partij-bonzen diep heeft geschokt. In deze kring zit men, bij de Democra ten, veel meer vast aan Humphrey. Maar Humphrey, eens zo progressief, heeft dat „image" grotendeels verloren door jarenlang ales trouwe adjudant van Johnson op te treden. En juist te gen de politiek van Johnson richten zich de bezwaren van Republikeinen en De mocraten beidenal zou de verkie zing van Nixon tot president, naar men verwacht, maar weinig verandering brengen. Juist daarom moeten velen Nixon niet. Enfin, het moet nu wel gauw gaan ge beuren. Volgende maand valt de be slissing. Dan moeten zowel Republikei nen als Democraten een beslissing ne men. Het ziet er in ieder geval nog niet naar uit, dat de beide conventies „een bekeken zaak" zullen zijn. Wellicht nimmer in Amerika's geschie denis is het verkiezingsspel gespeeld met zóveel onbekende en onbereken bare factoren! Kon. Ned. Ver. E.H.B.O.. afd. Soesl

Soester Courant | 1968 | | pagina 5