DE FRANSE REKENING VOOR DE E.E.G.-PARTNERS ENGEL Van de hak op de tak LIEVER DE HONGERDOOD OLMA FIRMA SPIJKER AFLOSSING VAN DE WACHT >ers v.a. 98 ct. WIJ WETEN HET RUSSEN IN DUBI0 IN 'T PARLEMENT DOOR D'OOIEVAAR PAITHE L00D-T0ERISME Telefoonnummer Noorderweg 23 Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool dan moordpartijen Neem uw kans nog waar bij DISÖ0 GENTRUM Medische dienst PREDIKBEURTEN voor reinigen en verven Agentschap VENEMA Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4.4.4.4 R.K. Kerkdiensten VRIJDAG 26 JULI 1968 Fen van de zuurste gevolgen van de Franse stakingen moet voor het gaul listische bewind wel zijn geweest dat Parijs kredieten moest opnemen om de frank te verdedigen. En de helft van die kredieten kwam dan van de V.S. - hulp dus van de dollar die De Gaulle altijd zo graag in het nauw probeert te brengen. Daarenboven heeft een aardi ge hoeveelheid Frans goud weer de reis terug naar de V.S. gemaakt. Overigens is er voor niemand reden tot leedvermaak - niemand heeft er toch belang bij dat het de Fransen econo misch slecht gaat. Vandaar dat de E.E.G.-top zaterdag in Brussel zijn ze gen heeft gegeven aan het Franse be sluit om de invoer van auto's, staal, textiel en huishoudelijke apparaten af te remmen. De manier waarop de maat regelen genomen werden was niet hele maal volgens de E.E.G.-etiquette, maar men zal geen zout op formaliteitsslak ken willen leggen als men het er toch over eens is dat de maatregelen nood zakelijk waren. Ook Italië niet, dat de grootste strop heeft aan de Franse in voerbeperkingen. Wel zal men erop staan dat de invoer beperking niet langer dan noodzakelijk duurt, want het E.E.G.-doel is toch on belemmerde handel over de grenzen der lidstaten. Aanbevelingen De E.E.G.-commissie heeft nog meer aanbevelingen te doen om de Franse malaise zo snel mogelijk te genezen. Laat de landen geen Frans kapitaal het land uitlokken door een lage rentevoet, laat de koopkracht groeien opdat zo veel mogelijk uit Frankrijk wordt geïm porteerd en maak het Franse maat schappijen mogelijk in de andere E.E.G.- landen kaiptaal te zoeken. Dat zijn twee aanbevelingen die regelrecht te maken hebben met de Franse investeringen. D' zijn hard nodig om menige Franse industrie sterk genoeg te maken om te kunnen concurreren op de Euromarkt en op de wereldmarkt. Van nature echter heeft de Franse be legger slechts schoorvoetend zijn geld in de eigen industrie gestoken. De ver lies opleverende stakingen hebben die animo geenszins verhoogd en nieuwe huiver bevangt hem door de nog vage ideeën van De Gaulle voor participation - een nog onbekende vorm van zeg genschap der werknemers in de on derneming. Rekent men daarbij dat ie der die zijn geld wil laten groeien daar voor eerder een aandeel zoekt in een bedrijf dat al succes heeft dan een waarvan men dat slechts kan hopen, dar ziet het er met de Franse investe ringen - hoe hard nodig ook - niet rooskleurig uit. De rest van de E.E.G. wordt nu beleefd uitgenodigd het Fran se leed mee te dragen. Duitse economie Somber voor de Fransen is ook dat de Duitse economie op dit moment weer bezig is aardig op te bloeien. In theo rie zou dit moeten betekenen dat er meer koopkracht komt in de bondsre publiek met dus meer kansen voor de Fransen om daarop marken te verdie nen. In de historie is het echter door gaans anders uitgepakt: de Duitsers bleken in Frankrijk betere verkopers dan de Fransen in Duitsland en onder zoiets lijdt dan de Franse betalingsba lans. Daar komt dan nog bij dat op de we reldmarkt de Fransen gemeenlijk ook niet tegen de Duitse industrie op kun nen boksen en daardoor zal de nieuwe Duitse opbloei waarschijnlijk ook be tekenen dat de Franse industrie op de wereldmarkt weer eens klanten gaat verliezen aan de E.E.G.-partner Duits land. Dit perspectief heeft omgekeerd weer een ontnuchterende werking op de beleggers die de Franse industrie weer zo hard nodig heeft - hen wordt gevraagd hun geld te steken in bedrij ven die niet alleen door de stakingen geleden hebben, door de participation ook al minder rendabel kunnen wor den. toch al zwak staan en dan boven dien nog een nieuwe golf concurrentie over zich krijgen. Een vicieuze cirkel die het voor de Franse economie juist moeilijk maakt om de financiële injectie te krijgen, die het haar over de zwakte heenhelpt. Narigheid. De moraal van het verhaal: de Euro pese landen merken hoezeer de ver koudheid van een hunner alle anderen ook aan het hoesten brengt. Met aller lei primitieve middelen moet nu gepro beerd worden de klap die het ene lid Frankrijk kreeg gezamenlijk een beetje te verdelen, met voor iedereen een beetje of een boel narigheid. Men kan dan bedenken dat, indien het ideaal van de integratie, het echt één geheel maken van de zes, wat verder was gerealiseerd, de klap nauwelijks voelbaar zou zijn geweest voor het ge heel. En dan is het bitter om te be denken dat het juist De Gaulle steeds is geweest die geen integratie wilde maar alleen samenwerking. Vandaar dat nu vijf landen mee mogen opdraaien voor de rekening van het zesde, zonder evenwel ook maar enige mogelijkheid te hebben om te voor komen dat die zesde zichzelf zulke on aangename rekeningen op de hals haalt. VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 VALSE NON Een Zwitserse rechtbank gaf de 62-ja- rige Addolorata la Porta 2 V2 jaar. In nonnenkleren colecteerde ze 150.000 frank. De aktieve non is nu nonactief. drankorgel Buitenlandse en binnenlandse toeristen kunnen zich in het pas geopende proef lokaal De Prins (tuurlijk in Mokum) aan de gelijknamige gracht voor veer tien pop laten vollopen. Maar de toilet ten komen pas na de bouwvacantie klaar. SLA Sla te gevoelig voor landen achter het ijzeren gordijn zet de Nieuwe Haagse Courant boven een artikel over het tuin- bouwcongres. Ze zijn achter het ijze ren gordijn zo gevoelig, dat wij er met onze sla geen slaatje uit kunnen slaan. VLIEGEN Maar vier procent van de Nederlanders vliegt luidt een grote driekolomskop in het Vaderland. De rest in ons vader land laat en ziet ze dus vliegen. HAKKETAKKER. Nigeria en Biafra schijnen moeizaam toch tot een gesprek te komen onder pressie van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid. En waarschijnlijk ook omdat de wereldopinie hoe langer hoe ongunstiger wordt voor beide partijen. Ook voor Ojoekwoe, de leider van de afgescheiden staat Biafra. Men verwijt hem dat hij de ellende van zijn Ibo- volk maar hoog laat oplopen - honger en ziekte houden verschrikkelijk huis - om met die misère eigenlijk af te persen wat hij militair niet kon bereiken. Die beschuldiging lijkt niet helemaal waterdicht. Als de Ibo's inderdaad meenden dat Ojoekwoe hen moedwillig op en zelfs over de rand van de hon gersnood brengt uit een soort politieke trots, dan lijkt het wel zeker dat ze hem al lang de laan hadden uitgestuurd. Zeker nu hij zo in de knel zit bij de strijd tegen de Nigeriaanse regerings troepen, zou hij niet tevens onrust on der de eigen bevolking kunnen bestrij den. Men mag daarom aannemen dat in de ogen van de Ibo-stammen var Biafra het gelijk aan de kant van Ojoekwoe ligt en dat ze het met hem eens zijn liever uitgehongerd te worden dan te capituleren, waarop volgens hen dan een uitmoording zou volgen. Wantrouwen Die laatste idee kan men niet zonder meer van de hand wijzen. Gowon, de militaire leider van Nigeria, zegt welis waar dat zijn regering het beste kan zorgen voor de Ibo's en dat 't niet nodig is dat het Rode Kruis en Caritas als dieven in de nacht hun voedselhulp Biafra binnensmokkelen. Maar Ojoe kwoe en zijn mensen hebben hun rede nen om daaraan te twijfelen. Tenslotte is de afscheiding gevolgd op een groot scheepse moordpartij waarvan door heel Nigeria de Ibo's het slachtoffer wer den. En dezelfde Haussa-stammen die toen het moordzuchtigste optraden, vor men nu cok het merendeel van Gowons strijdmacht. Het is wel zeker dat Gowon zelf geen last zal geven tot nieuwe moordpartij en, maar wie hoort wat af en toe uit de mond van zijn hoge offcieren komt kan ook nagaan hoe onmogelijk het voor hem is om zijn strijdmacht te dwin gen tot een menselijker gedrag. Hoe diep het wantrouwen wortelt, blijkt er ook wel uit dat de Biafranen geen voedsel willen aanraken dat via de Ni geriaanse linies tot hen komt. Ze vre zen dat het vergiftigd kan zijn, een vrees die door enige gebeurtenissen fei telijk gestaafd schijnt te zijn. Geen uitweg De moeilijkheid is dat er geen oplossing mogelijk lijkt. Gowon wil de eenheids staat handhaven, een idee dat bijvoor beeld ook Moskou voorstaat en dat de vroegere koloniale mogendheid Engeland wel wenst. Inderdaad is Afrika er niet mee gebaat een grote massa dwergsta ten te gaan worden. Stabiele eenheden van Nigeria's grootte zijn voor de sta biliteit echt wel gewenst. Maar men moet daarbij niet vergeten dat die Ni geriaanse eenheid er een was die ge baseerd was op de Britse bajonet en niet een die wortelt in het gevoel der stammen die min of meer toevallig sa men in Nigeria wonen. Wat de Ibo's in hun Biafra zoeken is niet zozeer de glorie van een eigen staat maar een plek waar hun bezit en hun leven veilig kunnen zijn. De moordpar tijen door heel Nigeria van een enkel jaar terug zijn er het bewijs van dat d'"1 ideaal niet zo overdreven is. Militair zijn de Ibo's nergens meer. Het is zeker dat Gowons troepen in staat zijn zeker de hongerende rest van Biafra te bezetten. Een oplossing? Hij wint er alleen maar mee dat dan in het oostelijk deel van zijn land een guerilla blijft woeden. En als hij garanties geeft dat Biafra - of hoe men het ook weer herdoopt - een autonoom gebied wordt binnen een soort Nigeriaanse federatie? Hoeveel waarde kan de lbo aan zo'n garantie hechten terwijl lang niet zeker is dat de regering in Lagos haar gene raals in de hand heeft? In Nihamey wordt nu gepraat. Als men lang genoeg praat, lost de zaak zich wel vanzelf op: dan zijn er nog maar zo weinig overlevende Ibo's dat die op zichzelf geen probleem meer kunnen vormen. Bestaat er één woord vpor_sterk^ énjmooi? Ja: Olma Olm* -"Se* Cup™ 1* ©en modern, dege lijk heronliorloge. dat U graag trota onder Uw manchet laat uitkom on. Uw w vrienden kijken naar Uw "Boa Cup f I. Het la oen horlogo van deze tijd. go- Iy'> maakt voor mensen, die ln hun do- roep do handen uit de mouwen mooten stoken. Schokvrij, antimagneüsoh, wa terdicht en condonsvri]. Een mAnnen- horloge. Vanaf 70,-» Zwitsers bewijs van degelijkheid. Dealer voor Soest Soesterbergsestraat 26 - Horloger - Juwelier - Optiek In het bijbelboek Esther staat het ver haal van Haman, de machtige minister, die meende voor zichzelf koninklijke eer te kunnen verlangen. Inplaats daar van wachtte hem de galg. De Franse ex-premier Pompidou komt wel niet aan de galg, maar de wijze, waarop De Gaulle hem in de vergetel heid heeft teruggedrukt, schijnt er op te wijzen, dat Charles De Grote geen concurrentie naast zich duldt. Iedereen prijst de staatsmanswijsheid van De Gaulle, die het hoofd koel hield tijdens de troebelen en tenslotte weer een duidelijk vertrouwensvotum kreeg. In werkelijkheid is de man, wie de eer van dit alles toekomt, de eerste minis ter, Pompidou. Na de volksstemming moest ingevolge de grondwet het zittende kabinet zijn ontslag aanbieden. Het kwam bijna compleet weer terug. Bijnawant in plaats van Pompidou. zetelde Couve de Murville aan het hoofd van de minis terstafel. Als pleister op de wonde kreeg Pompi dou een kameraadschappelijke brief van De Gaulle, waaruit optimisten afleiden, dat hij voorbestemd zou zijn voor de opvolging, maar hij is toch maar de woestijn ingestuurd. Wij hebben nog grote voorraad Prachtige serie's L.P.'s populair en klassiek vanaf 2.99 Soesterbergsestraat 1 - Soest lijkheid, waarmee terdege rekening dient te worden gehouden. Ware Pompidou premier gebleven, dan was er méér kans op een duidelijk antwoord geweest dan nu De Gaulle nog altijd (via Couve) de leidsels houdt. Maar De Gaulle heeft, net als zijn buurman Franco, blijkbaar geen zin „zich uit te kleden voor hij naar bed gaat" zelfs Oostduitsers een terugkeer naar het starre systeem van Stalings tucht te verkopen is. Het gaat tenslotte niet tegen één meneer Dubcek, maar tegen een gedachtengang die bij zeer velen leeft. Nu repressief ingrijpen kan op den duur alleen maar leiden tot het opvoeren van de spanning in vele com munistische landen die dan wel eens met een onaangename klap op onge wenste plekken kon uitbarsten. Dit zijn zomaar een paar onaangename bijverschijnselen die de Russische mees ters in hun overwegingen moeten be trekken als ze hard door willen duwen. De bijverschijnselen als ze zich niet krachtig laten gelden als de toonaan- gevers van het communisme zijn al evenmin prettig. Het is op dit onaange name tweeslachtige van de situatie voor de Russen dat de Tsjechische leiders nu ook hun volk attent maken. Zij hopen waarschijnlijk een oplossing te vinden door nominaal iets toe te geven met woorden opdat het Russische prestige wordt gered, zonder dat Dubcek daar om zijn experiment moet opgeven. Het aantal doden in het verkeer steigt onrustbarend. Met de week-ends vooral gebeuren veel dodelijke ongelukken op de weg. In Amsterdam is het aantal do delijke slachtoffers uit de eerste vijf maanden van 1968 anderhalf keer zo groot als andere jaren over dat tijdvak. In mei verloren 3'/2 maal zoveel mensen het leven als in '67 en '66 en negen keer zoveel als in mei 1965. Dat ligt aan onveilige wegen en ook aan onbetrouwbare voertuigen. Maar de oor zaak moeten we beslist ook zoeken bij de mensen. Want wij weten allemaal, dat veel wegen onveilig en veel wegsi- tuaties levensgevaarlijk zijn. En wij weten óók, dat onze voertuigen onbe trouwbaar kunnen zijn. Bovendien weten wij, dat wij als mensen feilbaar zijn. Als we daar nu maar eens allemaal rekening wilden houden, zou het aantal verkeersongevallen en daarmee het aan tal doden belangrijk dalen. Man met ideeën Pompidou was een werkelijk zeer be kwaam man, die zijn hoge positie, be halve aan het vertrouwen van De Gaul le, uitsluitend had te danken aan eigen prestaties. Hij stond de Generaal, ook persoonlijk, zeer na en het heeft dus heel wat verwondering gebaard, toen hij zo plotseling aan de kant werd ge schoven. Voorzover is na te gaan, heeft Pompi dou niet alleen tijdens de crisis eigenlijk de touwtjes in handen gehad, maar had hij inmiddels ook ideeën gekregen die tegen die van De Gaulle ingingen, met name omtrent de „participatie" van de werknemers in het bedrijfsleven. Dat is een stokpaardje van De Gaulle, bij deze gelegenheid weer van stal gehaald. De bedrijfsleiders kijken er echter nog al schuw tegenaan, de recente stakin gen hebben hun wantrouwen ingeboe zemd en daarbij zijn ze zo ontzaglijk achterop geraakt, dat ze nu beslist geen experimenten aandurven. Wie is de baas? Pompidou schijnt deze mening te heb ben gedeeld en dat is de Generaal slecht bevallen. Hij schijnt ook be paalde eisen te hebben gesteld voor het geval hij het minister-presidentschap (waarop hij rekende) weer in handen kreeg. In ieder geval leek hij niet lan ger de gewillige uitvoerder van op drachten en waarschijnlijk is dit de oorzaak, dat De Gaulle hem aan de kant zette. De man, die zijn plaats inneemt, is ab soluut niet meer dan de „dienaar van de staat", in casu van het staatshoofd. Couve de Murville krijgt zijn opdrach ten en beschikt over prima kwaliteiten om deze (helemaal naar de zin van De Gaulle) uit te voeren. Men behoeft niet te vragen, wie eigen- lii.. de baas is. De Gaulle of Pompidou. Met Couve aan het hoofd, is het duide lijk, dat De Gaulle de lakens uitdeelt. De trouwe dienaar Couve de Murville heeft een slechte re putatie gekregen door zijn houding tij dens de E.E.G.-debatten, vooral over de niet-toelating van Engeland. Hij is een staatsman in de trant van de grote Talleyrand, ijskoud, onwrik baar, hoffelijk maar geen duimbreed wijkend. Alleen voerde Talleyrand bij voorkeur een eigen politiek en is Couve de Murville tevreden met het uitvoeren van de politiek van De Gaulle. Hij ziet er uit als zijn eigen standbeeld, altijd in de puntjes in kleding, woord en gebaar, nimmer uit de plooi te krijgen. En hoewel hij zijn tegenstanders dol kan maken, moeten ze toch netjes blijven, want hij blijft het immers ook! Men weet dat als De Gaulle „non" heeft gezegd, Couve de Murville er niet over peinst daar een tittel of jota af te doen. Dit is de man, die voortaan aan het hoofd van de regering zal staan. Wie na hem? Daarmee is, strikt genomen, het accent weer ten volle gevallen op de figuur van De Gaulle. Hij is de Grote Baas, dat weet nu idereen. En als het goed ga'', strijkt hij de eer op. maar als het mis gaat, krijgt hij het op zijn boter ham. Er heerst nu enige uitgelatenheid in het gaullistische kamp. de tegen standers zijn, dank zij hun verdeeld heid, verslagen. Maar de grote taak wacht, de oorzaken van de malaise op te ruimen. Pompidou had daarover eigen gedach ten, Couve heeft slechts die van De Gaulle. Daarmee is de Generaal weer kwets baarder geworden, terwijl steeds urgen ter wordt de vraag wat er zal gebeu ren als hij er niet meer is, een moge- Hoe de Tsjechen hun land inrichten is op zichzelf niet zo'n grote zorg voor de heren van het Xremlin. Voor hen van belang zijn de konsekwenties. Kun nen Dubceck en de zijnen inderdaad hun enorme liberalisatie voor elkaar krijgen, dan heeft dit onvermijdelijk gevolgen voor de rest van het oost- blok (om nog even die koude-oorlogs- term te gebruiken). Het idee van een zekere liberalisatie is niet typisch Tsjechisch: tenslotte begon Chroestsjow ermee in de Sowjet-Unie na de dood van Stalin. Dat was trou wens niet alleen zo maar 'n idee van hem: 't leefde onder de mensen. Dat uit te zich in de befaamde Hongaarse op stand al, ter gelegenheid waarvan bij voorbeeld Russische studenten protes teerden tegen de harde onderdrukking die toen het antwoord van het Kremlin was. De heren Brezjnew en Kosygin hebben echter in vier jaar werk na Chroest sjow ook ervaren dat liberaliseren een zaak is die men maar geleidelijk en met mate kan toepassen, wil men niet de basis van het bestel ondermijnen: de leidende plaats van de communis tische partij. Het vrijer toestaan van kritiek en op positie in het algemeen is één ding, die ook toestaan jegens de heersende partij is weer heel iets anders. Waarschijnlijk zal men in het Kremlin er niet aan twijfelen dat Dubcek een goed commu nist is. Maar men twijfelt er wel aan of hij de krachten kan bedwingen die hij oproept. Waarbij dan ogenblikkelijk wordt gedacht aan het manifest van de tweeduizend intellectuelen, die niet al leen de censuur willen zien verdwijnen, maar zelfs al reppen van andere par tijen. Drie wegen Bij de eerste rommelingen in Praag hebben de Russen al vaak dreigend hun macht ontplooid ter ondersteuning van Novotny: de hoop moet zijn geweest dat dit genoeg was om de oude garde weer aan de macht te brengen nadat de voortvarende nieuwlichters de moed was ontnomen. Het is een redenering geweest die niet opging. Daarna waren er maar een paar mo gelijkheden. De Russen konden stil ver dwijnen en zien verder niet meer be moeien met de Praagse gang van za ken of een nog harder standpunt gaan innemen. Dat laatste is gebeurd tijdens de Warschause conferentie met daarop volgende briefwisseling en een verder gaande regelrechte zenuwenoorlog. Maar ook toen bleven de Tsjechen rustig op hun stuk staan. Het ongelukkige voor de Russen is nu dat ze op dit moment ook moeilijk kun nen overgaan tot geweld of zelfs maar een goede economische strafexpeditie. Die laatste zou alleen maar leiden tot wat men nog erger voelt: de Tsjechen zouden gedwongen worden zich tot het westen te wenden, een tweede Joego slavië te worden. En geweld? Dat zou dan haast ook ertoe moeten leiden om eveneens tegen Roemenië op te treden, dat in vele opzichten maar in een wat geleidelijker tempo zichzelf evenzeer heeft losgemaakt van de Russische lei band. Nieuw idee Dat zou dan tevens inhouden dat de Russen hun eigen politieke lijn sinds rondweg 1956 moeten gaan herzien: toen immers begon de overgang van het on der Russische tucht staande oostblok, tot de lossere samenhang van nu waar in elk der leden zijn eigen weg naar het socialisme zoekt. Natuurlijk is het mogelijk met het Ro de Leger Dubceks groep aan de kant te schuiven en Uovotny weer in het zadel te helpen. Maar waar is dan het eind? Het is de vraag of aan jongere Russen, Polen, Hongaren, Roemenen en Strikt genomen (voor wie nog in de rol van langbeen gelooft) is het de ooie vaar, die beslist, wie straks lid zal mo gen worden van die eerwaarde en eeu wenoude instelling ,The House of Lords' het Britse Hogerhuis. Misschien duurt ook dit niet lang meer, nu de Lords een spaak in het wiel van de regering-Wilson hebben gesto ken door tegen de wet op de Rhodesië- sancties te stemmen. Het js natuurlijk ook wel dwaas, dat een gezelschap heren, om géén andere reden bijeen, dan dat ze met een zil veren lepel in de mond zijn geboren, helemaal buiten volksstemming of par tij-afvaardiging om, een zeg te hebben in het landsbeleid. Maar zo is nu eenmaal de Britse tra ditie, en die traditie is méér dan een stukje folklore in een land, waar bij precedent wordt geregeerd en recht ge sproken. Daar is de traditie het funda ment van „The Establishment" (Het Bestel) en met het wegvagen van de traditie, zet men ook dit bestel op los zand. Toch bestaat de kans, dat het Hoger huis zich net iets te ver heeft gewaagd, door brutaalweg tegen de regeringspo- litiek in te gaan. Tegen Ian Smith De regeringspolitiek ten aanzien van het opstandige Rhodesië is bij vele Britten niet populair. Het gaat hier om een bloedverwante natie, de gebeurtenissen in Kongo en Nigeria schijnen Ian Smith in vele opzichten gelijk te geven, de vraag is, of nu juist Engeland de taak op zich moet nemen, op eigen mensen los te schieten. Maar de regering-Wilson voelt zich door druk van buitenaf, en ook om haar gezag hoog te houden, wel gedwongen scherper maatregelen te gaan nemen. De wet hieromtrent kwam er in het Lagerhuis (met een niet al te ruime meerderheid) door. Het meeste verzet komt van de zijde der Conservatieven, ook al omdat daar vele belanghebbenden zitten, en natuur lijk het meest omdat hier de kans be stond, de regering dwars te zitten, waar toe men door zijn minderheid in het Lagerhuis niet in staat was. Mausoleum Het House of Lords immers bestaat voor het overgrote deel uit aanhangers van de Conservatieve Parij, al zitten ze daar niet namens die partij. In het House of Lords zit je alleen krachtens geboorte, met uitzondering van de en kele rechterlijke en geestelijke hoog waardigheidsbekleders, die krachtens hur. ambt tevens „Lord" zijn. Veel heeft het Hogerhuis politiek niet meer te betekenen. Wie, als Lord gebo ren, werkelijk in de politiek iets wilde klaarmaken, zag zich door dit geboorte recht de weg daartoe versperd en liet de eer liever schieten, om via het La gerhuis de plaats te bereiken, die hij begeerde. De meeste Lords komen er nooit. Het kan een wet voor een be paalde tijd opschorten door er tegen te stemmen, dan moet die opnieuw in het Lagerhuis worden behandeld. Het Hogerhuis wordt dan obk wel als een soort politiek mausoleum be schouwd. De verheffing tot „Lord" be tekent vaak een politieke „gouden hand druk" ten afscheid. Tactische zet De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 8 uur door M. Oeberius Kapteyn, W. de Zwijgerlaan 21, tel. 4545 en H. J. Stroband, Henr. Blaekweg 14, tel. 2434. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00 tot 13.30 u. J. Rijks, Heideweg 41. Apotheek Zaterdag en zondag geopend apotheek „Soest-Zuid". Avond en nachtdienst t.e.m. vrijdag 3 aug. Apotheek „Soest- Zuid". Oranje-Groene Kruis. Zr. G. Pluim, Bosstraat 29, tel. 4610. Wit-Gele-Kruis Zr. M. van Loon, Saenredamplantsoen 15, alleen via tel. 03490-17172 te berei ken. Groene Kruis Zr. J. Postma, Van Weedestraat 2A, tel. 6906. voor het weekeinde van 3 en 4 augustus De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 8 uur door J. Kuipers, Middelwijkstraat 34, tel. 2815 en B. C. A. Nicolas, Steenhoffstraat 12, tel. 2667. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00 tot 13.30 u. W. H. Steen, Oranjelaan 11. Apotheek Zaterdag en zondag geopend apotheek „Soestdijk". Avonddienst en nachtdienst t.e.m. vrijdag 9 augustus apotheek „Soestdijk". Oranje-Groene Kruis. Zr. Kropff, Middelwijkstraat 36, telef. 2902. Wit-Gele Kruis. Zr. M. van Loon, Saenredamplantsoen 15, te bereiken via tel. 03490-17172. Groene Kruis. Zr. M. G. Boom, Braamweg 51, tel. 4365. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk. Kerkstraat. 9 uur Gezinsdienst. 10 uur ds D. M. A. van Teylingen, Sprang-Capelle. 19.00 uur ds J. G. Beerthuis, Bathmen. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Emmakerk, Regentesselaan. 10 uur Drs. E. Schroten, Utrecht. 19 uur Dr. L. D. Terlaak Poot, Amers foort. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Heeskapel. Insin gerstraat. 10 uur Cand. J. H. N. Velthuysen, Soêst. Zonnegloren. Soesterbergsestraat 10 uur ds H. Roest. Eltheto. Driftje. 10.15 uur Jeugdkerk. fchtuskerk, Alb. Cuyplaan. 10 uur ds Baars uit Papendrecht. 19 uur ds Kok uit Baarn. De Sav. Lohmanschool, Driehoeksweg. 11.30 uur Zondagschool. GEREFORMEERDE KEKKEN Julianakerk 9.30 en 5 uur ds L. Korvinus, Zen dingscentrum, Baarn. Wilhelminakerk 10 en 5 uur ds D. H. Borgers. Interkerkelijke Zondagsschool Da Costaschool. Pr. Bernhardlaan. 10 uur geen Zondagschool. GEREF. KERF Eltheto, Driftje 8.30 en 3 uur ds H. van Ommen- Kerkgebouw N.P.B.. Rembrandtlaan M» 8.30 en 14.45 uur dr. H. Venema, Koo» deschool. CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 uur ds P. de Smid. 3.30 uur ds B. Byleveld, Bussum. H. Avondmaal. GEREF. GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal 10 en 5 uur Leesdienst. Vrijdag 9 augusus 19.30 uur ds Mou. VER v. VRIJZ. GODSDIENST!GEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20. 10.15 uur ds J. van Rossum, Voorburg. Braamhage 19.00 uur Mej. C. E. Jolles. Nu hebben de Lords in massa tegen de ADVENTSGEMEBNTE Belt U 2803 of brengt U uw goederen bij F. C. KUIJPERSTRAAT 28 VOOR „BETERE SERVICE" Het bermtoerisme kan toch niet zo ge zond zijn als velen van hen menen. Zij denken heerlijk „buiten" te zijn, ver van de stad met rook en roet. Maar re cente meningen hebben uitgeweken, dat de planten langs autowegen achtmaal zoveel lood bevatten als planten elders in de natuur. In bermen vlak langs rij wegen willen sommige soorten bloemen niet bloeien en andere lijden er een ar metierig bestaan. Het zal verstandig zijn, als de berm toerist een tiental meters verder gaat zitten, midden tussen bomen, bloemen en struiken. Het is trouwens ook veili ger voor de spelende kinderen en voor uit de koers rakende automobilisten. In elk geval zal de bermtoerist niet moeten terugkeren met lood in de schoenen en lood in de longen. Rhodesië-maatregelen gestemd en, strikt genomen, daarmee de regering niet meer dan wat oponthoud bezorgd. Wat Wilson echter het meest steekt is, dat deze heren, die immers niemand anders vertegenwoordigen, dan hun eigen bezit, net doen of ze echte volks vertegenwoordigers zijn en een door de volksvertegenwoordiging (het Lager huis) genomen besluit gaan afstemmen! De Conservatieven vinden dat wel leuk, ook al omdat de regering-Wilson toch al zo vaak zwak staat en iedere deuk in haar toch al zo gehavend pantser meetelt. Misschien, hopen ze, zal de re gering daardoor genoodzaakt worden nieuwe verkiezingen uit te schrijven, en dan heeft Wilson maar een heel mager kansje het te halen. Gevaarlek succesje De wonderlijke positie van het Hoger huis, met erfrecht als basis voor lid maatschap, is Labour echter allang een doorn in het oog. Het Hogerhuis geheel van de kaart ve gen is ondenkbaar. Wel bestaat de mo gelijkheid, voortaan leden te benoemen door ze „Peer of the Realm" voor het leven te maken. De regering kan dan zelfs eigen mannetjes in het Hoger huis zetten, hoewel bij een regerings wisseling er dan wel weer tegenkrach ten zullen worden opgeroepen- De daad van het Hogerhuis heeft er al leen maar toe bijgedragen, het oor deel over deze venerabele instelling te verhaasten. De Lords hebben kans ge zien op een goedkoop succesje, maar het kon wel eens duurkoop blijken te zijn. In ieder geval heeft de regering wei nig kans op verzet bij het volk, indien ze pogingen aanwendt om de macht in te tomen van mannen, die alleen in Westminster zitten dank zij de ooie vaar! 10 uur Bijbelstudie. 11 uur Pred. P. Klop. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.30 uur de heer W. de Goede, Am sterdam. Volle Evangelie-gemeente „Baara-Soest" Burg. Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7. Geen opgave. PAROCHIE SOEST Oude Kerk. Torenstraat. H. Missen op zaterdag te 19 uur en zon dag 7.45 en 11.30 uur. Wykgebouw Talmalaan H. Missen op zondag te 8.45 en 11.30 uur. St. Josephgebouw H. Missen op maandag, woensdag, vrij dag en zaterdag te 9 uur; op dinsdag en donderdag te 8 uur. KERK SOESTDIJK. Burg. Grothestraat. Zaterdag H. Missen 9.00 en 19.00 uur. Zondag H. Missen 8 en 9.30 uur, 11 uur Hoogmis. Des maandags 8.00 uur en 14.30 uur Hu welijksmis, dinsdag en woensdag 8.00 uur, donderdag 19.00 uur Avondmis, vrijdag 8.00 uur en 19.00 uur Avondmis. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen te 8 uur, woens dag 19 uur (Gezinsdienst), zaterdag 8 en 19 uur. i

Soester Courant | 1968 | | pagina 13