Soest toen - Soest nu Praag 4000, V.V.V.-nieuws UK- Eerste flats in het Soesterveen wachten op hun bewoners Het oog gericht op straffere maatregelen Duitser (1^) kort na diefstal aangehouden ROOFBOUW Volgende week geen Soester Courant Vrijdag 26 juli 1968 47ste jaargang no. 57 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566-Postgiro 126156 Jongetje van vijf en tien jaar gooiden voor ruiten in Voetganger bij oversteken aangereden en ernstig gewond Postkantoor Soest-Zuid wegens vakantie gesloten Dame volgde te linkse koers Met twee mark op zak de grens overgekomen Bloedtransfusiedienst Soest/Soesterberg Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Soester Courant in de volgende week niet verschijnen. Op 30 juli en 2 augustus dus geen Soester Courant SOESTER (0 OURANT Abonn. p. kwart, 3,25, per post f 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Amerika heeft zijn moeilijke bondge noten, zoals b.v. Frankrijk, maar Rus land heeft die moeilijkheden in niet mindere mate. Nadat nu bijna twaalf jaar geleden de poging tot liberalisatie, dus meer politieke vrijheid, in Honga rije te vuur en te zwaard was onder drukt, ging men bij de andere Oost- europese bondgenoten wat voorzichti ger te werk. Maar in vrijwel al de Oosteuropese landen deden zich tenden- zen voor om zich losser te maken van Moskou en een meer nationale politiek te kunnen voeren. Roemenië lukte dit het best. Daar liet regering en partij-apparaat zich al niet meer zoveel gelegen liggen aan de wil van Moskou, men ging zich meer in stellen op de nationale economische be langen en knoopte daartoe banden aan met westerse landen, intussen echter wel zorgend dat de regerende commu nistische partij de leidsels strak in han den hield. Ook Bulgarije, lange tijd een zeer ge trouwe volgeling van de Sowjet-unie, heeft nu wat meer oog gekregen voor de nationale belangen en poogt een zelfde weg in te slaan als Roemenië. In Polen heeft men de grootste moeite om de Russische lijn te kunnen hand haven. Daar kwamen reeds enkele ma len opstootjes voor van naar meer po litieke vrijheid hakende jongeren en naar een meer nationaal bestaan, losser van Moskou. En nu is ten aanzien van Tsjecho-Slowakije de communistische verbindingsdraad dan strak gespannen en dreigt ieder ogenblik te breken. Het is allemaal niet zo verwonderlijk, want men kan niet zeggen dat de com munistische partijen in de verschillende landen een hechte broederschap vor men. Dat zou ook onnatuurlijk zijn. De Roemenen, Hongaren, Bulgaren, Polen, Tsjechen enz. worden door het uit Mos kou gedirigeerde communisme geen ge lijk denkenden en willenden met de Russen. Dat is praktisch onmogelijk. In elk land speelt het nationale zelf bewustzijn een woordje mee en als het er op aan komt. is het hemd altijd na der dan de rok. D.w.z. dat men het eigen nationale belang niet ten onder wil zien gaan ten voordele vooral van moedertje Rusland. En daar komt de economische binding met de Sowjet- Unie toch wel enigszins op neer. Als leidende mogendheid zorgde Rus land er wel voor, dat de economie der satellietlanden in de eerste plaats de Russispije .economie, ten goede kwam. De proauktie-procèssen waren daarop afgestemd. Dit was mogelijk omdat de nationale partijraden zich geheel naar die van Rusland wendden en oppositie daartegen hen, door allerlei manipula ties, spoedig in ongenade kon doen val len. Dit gevoel van onafhankelijkheid is op den duur natuurlijk niet vol te houden. De nationale gevoelens braken zich toch weer baan en zullen dit in steeds ster kere mate gaan doen. De liberalisatiege dachten komen derhalve in de eerste plaats voort uit de wetenschap dat het nationale economische belang onderge schikt is gemaakt aan dat van de grote, dirigerende buur. Daar wil men van af. Men ziet kansen de eigen economische situ .tie te verbeteren, mits men niet meer volledig de uit Moskou gedirigeer de lijn behoeft te volgen. Daartoe is nodig, dat men politiek gezien een zelf standiger houding kan aannemen, waar toe men dan de nog zuiver op Moskou ingestelde partijleden uit de leiding moet zien weg te krijgen. In Tsjecho-Slowa kije is dat nu gelukt. Rusland kan dit maar moeilijk goed keuren, want meer zelfstandigheid van de satellietstaten zal ertoe leiden, dat deze zich economisch meer tot het wes ten richten, dat hun economische situa tie zich verbetert ten koste van de Rus sische. En hoe economisch sterker zij komen te staan, hoe politiek onafhan kelijker zij zich ook zullen gedragen. Met alle ten dienst staande dwangmid delen poogt het Kremlin om de volledi ge economische binding met Praag te handhaven. Een ingreep met de wapens kan Moskou zich echter niet meer ver oorloven. Daartoe is oost-Europa zelf al niet hecht genoeg meer verbonden. Tijdens de eerste vakantieweken van de St. Josephschool zijn bij het gebouw aan de Steenhoffstraat ruim vijftig rui ten ingegooid, waarover wij reeds eer der berichtten. Het duurde ruim een week, alvorens het vandalisme werd ontdekt, mede om dat kunstenaar Otto Prinsen, die er een atelier heeft, met vakantie was. Afge lopen zondag ontdekte hij de vernielde ruiten. 52 in getal. Inmiddels heeft de politie ook de da ders aangehouden. Het blijken twee broertjes uit Amsterdam en eer. jonge tje uit Soest te zijn, te weten de 10- jarige J. K. en zijn 5-jarig broertje B. K. uit de hoofdstad, die bij hun groot moeder in Soest logeerden, en de 10- jarige M. K. uit Soest. Het herstellen van de schade zal ongeveer een bedrag van vier a vijfduizend gulden gaan ver gen. Gebroken glaswerk vond de politie dins dagavond aan de Torenstraat. Daar bleek de ruit van de winkeldeur van de fir ma Van de Witte verbrijzeld te zijn. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Van diefstal is tot nu toe ook niets ge bleken. De politie heeft onmiddellijk een nieu we ruit laten inzetten en de eigenaresse van de zaak, die momenteel met va kantie in het noorden des lands ver blijft, gewaarschuwd. Schatgraven schatgraven hoera! Ja we gaan weer ons best doen in de Soester Duinen. We zijn op ons kantoor al druk bezig met de voorbereidingen en ook met de verkoop van de deelnemerskaarten. Meisjes en jongens... doe mee! Jullie weten het, voor ƒ0,50 kunnen jullie zo'n kaart krijgen en daarop staat nog een verrassing gedrukt, die op die fijne middag uitgedeeld wordt. De mooie prijzen kunnen jullie gaan bekijken in de etalage van de firma Van Kooij aan de Soesterbergsestraat. We denken, dat wel alle kinderen in Soest, ook die er gelogeerd zijn, zullen willen meegraven. Neeniet met een schop natuurlijk, maar met de han den. Ouders, die het allemaal eens willen zien, zijn ook van harte welkom. Het is ieder jaar, zelfs voor de groten een allerleukst evenement. Het gebeurt steeds weer, dat de laatste schatten nog in de grond blijven zitten, zodat op het laatst ook de ouders wor den ingeschakeld om de kostbaarheden, die nog zijn blijven steken, te vinden. Dus kinders en oudersop riaar de Soester Duinen op zaterdagmiddag 3 augustus! De ingang is aan het einde van de Sparrenlaan en de start is om half drie. O O Bij het oversteken van de Rademaker- straat te Soesterberg is maandagmiddag de 60-jarige heer J. van Slooten uit Soesterberg aangereden en ernstig ge wond geraakt. Hij was juist uit de bus gestapt, toen hij zonder op het verkeer te letten de drukke rijksweg opliep. Hij werd aangereden door een auto, be- stuurd door de 55-jarige J. S. uit Oude- kerk aan de IJssel. Met een heupfrac tuur, een gebroken onderbeen en een schedelbasisfractuur is de heer Van Slooten overgebracht naar het zieken huis De Lichtenberg in Amersfoort. Bij het oversteken van de Birkstraat is maandag de 10-jarige Bertje Oosterbeek voor de ouderlijke woning aangereden en gewond geraakt. Het ongeluk ge beurde 's avonds om tien uur. Het jon getje zag aan de overkant een broertje staan. Hij weifelde een paar keer met oversteken maar liep tenslotte toch de weg op. De automobiliste mevr. M. v. d. V.-de K. uit Laren kon hem niet meer ontwijken. Met verschillende hoofdwon den is hij naar Zonnegloren gebracht en daar opgenomen. Het postagentschap Soest-Zuid gaat van 29 juli tot en met 8 augustus a.s. met vakantie. Het agentschap zal gedurende deze pe riode voor het publiek gesloten zijn. De postzaken kunnen worden afgehandeld op het hoofdkantoor. Terwjjl op de voorgrond nog de afbraak, in de vorm van oude balken, stenen, deuren, ramen en meer van dergelijke materialen, van de huizen die plaats moesten maken voor de uitbreiding van Soest, wacht op eventuele kopers, lopen de toekomstige bewoners de omgeving van de huizen die zy binnenkort zullen betrekken, te verkennen. Met hun zeven verdiepingen zullen zij dan het hoogste gebouw in Soest vormen, daarmede de pas kort in gebruik genomen flats aan de Talmalaan-hoek Albert Cuvplaan dit record ontnemend. In Amsterdam is er bezwaar gemaakt tegen een politiemaatregel om lastige jongelieden naar de grens van de ge meente te transporteren en ze vandaar te laten teruglopen. Dat heette vrij heidsberoving. De knapen die in Val kenburg de orde gingen verstoren deze week, zijn veel strenger aangepakt. Ze zijn ten eerste aangehouden, ten tweede een nacht opgesloten in het politiebu reau van een naburige gemeente, ten derde verbaliseerd, in de vierde plaats is hen de kampkaart afgenomen en ten vijfde zijn zij ook op de grens van de gemeente neergezet, zodat ze (nu zelfs tien kilometer) moesten lopen. Daarna konden 2e hun kampeerspulletjes wel inpakken, omdat ze zonder kampkaart niet langer op een kampeerterrein moch ten blijven. Het zijn afdoende maatregelen en wij geloven wel, dat het verstandige maat regelen zijn voor een plaats waar te veel lanterfantende en oproerige ele menten samenscholen. Maar als dit in Zuid-Limburg mag, zal de politie in grote steden óók toegestaan moeten wor den dergelijke maatregelen te nemen. Groepjes lastige jongelui moet men niet gaan bestrijden. Men moet ze uit elkaar plukken en verspreiden. Dat is een preventieve maatregel om latere vrij heidsberovingen als bv. gevangenisstraf fen te voorkomen. KANTMAN. De 24-jarige mevr. H. J. J. van B. van D. uit Soest moest dinsdag ervaren, dat :*-\W een te linkse koers tot brokken kan lei den. Zij wilde vanaf de Waldeck Pyr- montlaan de Beetzlaan oprijden, doch langs de kortste weg, dat wil zeggen links door de bocht. Aangezien een te gemoetkomende auto, bestuurd door de 23-jarige G. M. D. uit Soest vanaf de Beetzlaan de Waldeck Pyrmontlaan wil de oprijden en daarvoor van het zelfde weggedeelte gebruik moest maken, was een botsing onvermijdelijk. Beide auto's werden vrij ernstig beschadigd. Een an derhalf jaar oud zoontje van mevr. van B. werd licht gewond door rondvliegen de glasscherven. Dc Ossendamweg gezien vanaf de Soesterbergsestraat, 50 jaar geleden. Dcztlïdc plaats nu. O C Gistermorgen vroeg heeft de Soester po litie de 19-jarige K. A. J. J. uit Glad- beek in Duitsland aangehouden, kort nadat hij in de Brikstraat een bestel auto en een hoeveelheid levensmiddelen ten nadele van de heer Kortekaas had gestolen. Om twee uur 's nachts trof de politie tijdens de surveillance in de berm van de Birkstraat een bestelauto aan. De lichten brandden nog, terwijl de por tieren geopend bleken. Een toevallige voorbijganger vertelde, hoe hij kort te voren de auto krakend tot stilstand had zien komen en een man met een akten- tas en een rieten boodschappenmand in de richting van het centrum had zien lopen. Terwijl de surveillerende politiemensen op zoek gingen naar de man, ging men op het bureau op zoek naar de eige naar van de bestelauto. Deze bleek toe te behoren aan de winkelier Kortekaas, die - gewaarschuwd - even later inder daad zijn wagen miste. Op datzelfde moment werd ook de be treffende man gevonden, de 19-jarige Duitser, die inderdaad met een bood schappentas en een aktentas onder de arm liep. De tassen bleken vol te zit ten met pakken koffie, thee, boter, blik ken vruchten, groenten en andere le vensmiddelen. De Duitser ontkende ech ter de goederen te hebben gestolen. Hij zei. liftend naar Nederland te zijn ge komen en even tevoren uit een auto te zijn gestapt. De politie heeft daarop een speurhond ingeschakeld, die de Duitser al spoedig als de dader aan wees. Onder 1 etiket op één van de blik ken bleek ook de naam Kortekaas voor te komen. De jongeman bekende toen maar. Hij bleek via een ingeslagen ruit het magazijn van de winkel te zijn binnen gekomen. Via het magazijn is hij in de garage gekomen. Met de auto bleek hij evenwel niet zo goed overweg te kun nen, zodat hij het voertuig na enkele honderden meters krakend aan de kant moest zetten. De arrestant vertelde, de dag tevoren de grens te zijn overgekomen om een trektocht door Nederland te gaan ma ken. Zijn enige bezit bleek een akten- tas te zijn. Hij had niet meer dan twee mark op zak. Zelf vertelde hij al, in Duitsland reeds meermalen met politie en justitie in aanraking te zijn geweest wegens dief stallen. De oproep, om zich aan te melden als donor voor de Bloedtransfusiedienst van de afdeling Soest'Soesterberg van het Nederlandsche Roode Kruis, heeft veel weerklank gevonden. Ruim twee honderd nieuwe donores konden worden ingeschreven. Dit heeft ook voor de medewerkers in ..Zonnegloren" verstrekkende gevolgen. Het grote aantal nieuwelingen moet nl. zo snel mogelijk worden gekeurd, terwijl juist nu steeds een aantal doktoren, verpleegsters en laborantes met vakan tie is. Dat deze keuring met enige ver traging zal plaats vinden, moet U daar om niet al te zeer teleurstellen. Evenmin echter moet het U er van weerhouden zich alsnog als donor aan te melden, want de verwachting is zó, dat binnen afzienbare tijd de vraag naar bloed het aanbod wéér zal overtrêffen (uitbreiding ziekenhuis en toenemend aantal wegongelukken). U weet: „twee maal een prik en twee maal drie kwartier vrije tijd per jaar il twee maal per jaar een medemens hel pen" (Soester Courant van 28 mei 1968). Daarom, nogmaals de aanmeldingsadres sen: mej. A. Drübers, p.a. Polikliniek Ziekenhuis „Zonnegloren" (tel. 02155- 5351) te Soest van 9-16 of bij de secr.- penningmeester der afd. van het Ned. Roode Kruis, de heer P. Bergema. Pr. Bernhardlaan 38 (tel. 02155-2250) tê Soestdijk. Het wegvervoer heeft nog niet voldoen de stroppen geboekt. De regering heeft het plan ten bate van de schatkist de wegenbelasting met 25 °.'o en de benzine met vijf cent te verhogen. Hoe het moet gaan met de tarieven van de expediteurs, taxi's en b.v. buslijnen, staat er nog niet bij. Het wordt tijd, dat er eens naar een andere melkkoe wordt gezocht. Er is een tijd geweest dat de benzine 10 cent per liter kostte (en veel meer hoeft dat nu ook weer niet te zijn), maar de accijns en andere belastingen hebben daaral 40 tot 50 cent van ge maakt. Dat is roofbouw op onze econo mie die door de benzine wordt aange dreven. Ais gevolg van de vakantie van ons radactioneel, technisch en administratief (gedeeltelik) per soneel zal de Wel zal ons kantoor voor afgifte van advertenties en het afhalen van op advertenties ingekomen brieven van maandag tot en met donderdag geopend zyn van 8.30- 12.30 en 13.30-17.30 uur en op vrydag van 8.30-12.30 cn 13.30- 16 uur Op onze drukkerfj bestaat alleen de mogelijkheid tot vervaardi ging van spoedeisend drukwerk, zoals aankondigingen by geboor ten, ovcrlyden enz.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1