1 Soest toen - Soest nu PENSION VOOR TURKEN IN VOORMALIGE BIOSCOOP MOET WORDEN GESLOTEN ióteren verjaarde prinóeó ürette V.V.V.-nieuws ROULETTE IN CHEZ PIERRE IN BESLAG GENOMEN Het oog gericht op een hardere koers in Vietnam Dinsdag 6 augustus 1968 47e jaargang no. 58 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Biiai mi IIISI 'III Bromfietsdief aangehouden Geld uit fietstas gestolen Inbraakje aan de Heuvelwejr Auto schoof tot voorruit onder bus Man zwaar gewond na botsing met boom SOESTER(Ï)OURANT Abonn. p. kwart. 13.25, per post 14,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Het pension voor Turkse gastarbeiders in de voormalige bioscoop aan de Bur gemeester Grothestraat 38, zal op last van het gemeentebestuur moeten worden gesloten. Feitelijk diende dat al op 1 januari 1967 gebeurd te zijn, maar de eigenaar heeft de zaak steeds slepende weten te houden. B. en W. hebben daar na nieuwe termijnen vastgesteld, maar het pension bleef open. Totdat het col lege in mei van dit jaar proces verbaal liet opmaken door de politie. Donderdag stond de pensionhouder voor de Amersfoortse kantonrechter. Deze veroordeelde hem wegens het houden van een pension zonder vergunning tot een geldboete van 1500,waarvan ƒ750,voorwaardelijk. De officier had 1600,— geëist Wanneer de pensionhouder niet in hoger beroep gaat, betekent dit vonnis, dat het pension binnen zeer afzienbare tijd ontruimd zal moeten zijn. Tijdens de zitting van het kantongerecht kwamen ook nogal wat wantoestanden in het pension aan het licht. Tachtig tot honderd Turkse gastarbeiders vin den er een zeer gebrekkig onderkomen, waarvoor zij ƒ20,per week betalen. De Turken zijn ondergebracht op de zolder van deze voormalige bioscoop week begonnen te verlangen. Nadat ook de Turkse ambassade al eens aanmerkingen op de gang van za ken in het pension had gemaakt, lieten B. en W. door de plaatselijke brand weer, de dienst van sociale zaken en bouw- en woningtoezicht een onder zoek instellen. Voor het kantongerecht werd de com mandant van de brandweer, de heer Groart, als getuige-deskundige gehoord. De heer Groart verklaarde, dat de brandgevaarlijkheid van het pension door de vele houten wanden de stapel bedden, de kleding, die aan de wanden hangt, omdat kasten ontbreken, bijzon der groot is, terwijl er onvoldoende vluchtmogelijkheden zijn. In diverse vertrekken worden tevens gasfornuizen gebruikt. De brandweercommandant kwam dan ook tot de slotsom, dat in preventief opzicht bij lange na niet aan de eisen wordt voldaan. De pen sionhouder bestreed echter de mening van de heer Groart, dat in de vertrek ken wordt gekookt. Tevens trok hij het door brandweer, sociale zaken en bouw- en woningtoezicht uitgebrachte rapport in twijfel. Hij wees er op dat de brandverzekering hem als verzeker de heeft geaccepteerd. ordening. Hij kwam dan ook tot de conclusie, dat er sprake is van een ernstig conflict met de voorschriften en dat het gemeentebestuur terecht proces verbaal heeft laten opmaken. Hij eiste een geldboete van 1600, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De kanton rechter maakte er tenslotte 1500, van, maar wees de pensionhouder er wel op, dat de betaling van de boete hem niet ontslaat van de plicht het pension te sluiten. De logementhouder heeft veertien da gen om in hoger beroep te gaan. Een vingerwijzing voor de pensionhouder kon een opmerking van mr. Vonken- berg zijn op een vraag van de chtgeno- te van de verdachte, of het niet ver standiger geweest zou zijn om de zaak aan een advocaat toe te vertrouwen. De rechter betwijfelde het ,,Het zou maar goed geld naar kwaad geld gooi en betekenen". Zoals het pension nu is, zal het niet lang meer bestaan. Indien de verdachte niet in beroep gaat, kan het over veer tien dagen elk moment ontruimd wor den, goedschiks door de eigenaar of kwaadschiks krachtens gerechtelijk be vel. Blijkens het aan B. en W. uitgebrachte rapport is het vrijwel onmogelijk om het huidige pension dusdanig te ver bouwen, dat het aan de eisen van de brandpreventie en de A.P.V. voldoet. Het zal vrijwel geheel opnieuw opge trokken moeten worden, terwijl het aantal gasten dan met zeker de helft zal moeten worden verminderd. Gisteren, 5 augustus, was het alweer negenentwintig jaar geleden dat op paleis Soestdijk de tweede dochter van het in 1937 gehuwde prinselijk paar Juliana en Bernhard werd geboren. Zij kreeg de namen Irene Emma Elizabeth. Haar leven weer spiegelt wel heel sterk de loop van de geschiedenis. Zij werd geboren in een politieke crisis, toen Hitier Oostenrijk had ingelijfd bij zijn Groot- duitse rijk, Tsjechië had on derworpen en op het punt stond Polen binnen te vallen, ondanks de bedreigingen van Engeland en Frankrijk. Nog geen jaar later, in mei 1940 werd de baby meegeno men in een reiswieg in een pantserauto van de Neder landse Bank op weg naar IJmuiden, waar de konink lijke familie scheep ging naar Engeland. Nog verder ging zij met haar ouders naar Canada, waar nog vijf jaar moest worden gewacht op de vrede Toen pas zag prinses Irene haar geboorteland bewust met eigen ogen. Daarna maakte de wereld een moeilijke tijd van herstel door, die gepaard ging met een koude oorlog tussen oost en west. Nederland beleefde de moeilijkheden met Indone sië, inclusief twee politionele acties van onze strijdkrachten. Daarna kwam weer de spanning om Nieuw-Guinea. De misdaad stak de kop op. De gunstige conjunctuur kenterde. Werkloosheid kwam. Kleine en grote oorlogen werden ge voerd; kolonies kregen de vrijheid of vochten zich vrij. We herinneren ons Korea, Kongo, India-Pakistan, de Chinese grensconflicten, de vrij heidsstrijd van Israël, dat tweemaal de Arabische staten afsloeg, de Cubaanse crisis, de gevechten in Algerije en de oorlog in Vietnam. We beleefden staatsgrepen en opstanden, er verrees een muur tussen oost en west in Duitsland. Ontstellende spionage-affaires kwamen aan het licht. Atoombom en waterstofbom werden gemeengoed. Dreigend staan in oost en west de raketten klaar. De naam Irene moge dan symbolisch bedoeld zijn, omdat zij vrede betekent, aan een werkelijke vrede zijn wij nog niet toe. Dat beseffen wij juist bij de verjaardag van prinses Irene, die wij, hoewel een dag te laat, nog van harte gelukwensen. (waar er 40 zijn gehuisvest), in de oude filmcabine, de vroegere kassa en de filmzaal, die met behulp van wanden van hout en hardboard in kleine ver trekken is verdeeld. In deze kleine vertrekken wonen, sla pen en koken de Turken. Veel privacy hebben ze niet; vanuit het tweede sta pelbed kijkt men over de lage wanden in de aangrenzende kamers. Het woon genot is derhalve niet bijzonder groot. Dat was voor B. en W. dan ook mede aanleiding om de eigenaar een vergun ning te weigeren, toen zijn logement ruim twee jaar geleden aan een ver gunningstelsel werd gebonden. De ei genaar kreeg daarentegen opdracht om zijn pension met ingang van 1 januari 1967 te sluiten. De eigenaar stelde echter verwoede pogingen in het werk om alsnog een vergunning te krijgen. Door de corres pondentie met de gemeente heeft hij de zaak ongeveer twee jaar weten op te houden. Totdat echter de Turken zelf begonnen te klagen en wat meer woon comfort voor hun twintig gulden per Jammer, al die rgen op zaterdag, toen we van plan waren veel kostbare schatten uit de Soester Duinen op te graven Het was vooral sneu voor de kinderen, die juist in Soest gelogeerd waren en die er zich zo op verheugd hadden mee te doen. Laten we hopen, dat het aan staande zaterdag beter weer is, zodat we met alle Soester kinderen en mis schien ook nog met enkele logeetjes, de schade kunnen inhalen. Want we gaan het er zaterdagmiddag, 10 augustus, weer op wagen. Zullen we allemaal duimen voor een vrolijk zon netje En dan is nog een heerlijk vooruit zicht Op zaterdagmiddag. 17 augus tus gaat het openluchttheater open voor een fijne kindervoorstelling door het Utrechts Jeugdtoneel. Hebben jullie wel eens van Dikkie Dapper gehoord Let goed op het volgende V.V.V.-nieuws in deze krant. Daarin zullen we er meer over vertellen. In elk geval moe ten alle Soester kinderen erop reke nen, dat er twee heerlijke zaterdagmid dagen komen: schatgraven op 10 augus tus in de Soester Duinen en Dikkie Dapper in het openluchttheater op 17 augustus. Allemaal komen, hoor De echtgenote van de pensionhouder trad op als getuige a décharge. Zij ver klaarde, dat zij plotseling een brief van de gemeente hadden ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat men kennelijk geen belangstelling meer voor een eventuel vergunning had en der halve de zaak als afgedaan diende te beschouwen. Deze brief bleek het gevolg van een misverstand. Op een gegeven moment sprak men van gemeentezijde over het pand Burgemeester Grothestraat 35, terwijl het steeds om 38 ging; deze brief is door de betrokkenen dan ook terzijde gelegd. Overigens hechtte de kantonrechter, mr. Vonkenberg, er niet veel waarde aan, daar uit de overige corresponden tie de zaak voldoende duidelijk was. Nadat proces verbaal was opgemaakt, was ook de officier van justitie een keer zelf komen kijken in het pension. In zijn requisitoir zei hij, dat de toe standen in het pension niet langer mogen voortduren. Hij wees op de zeer brandgevaarlijke situatie in het tehuis, de onvoldoende sanitaire voor zieningen, het ontbreken van berg ruimten en het geringe woongenot. Een objectieve maatstaf voor de "straf bepaling vond de officier het feit, dat op tal van punten in strijd wordt ge handeld met de Algemene Politie Ver- Op verzoek van de Utrechtse recher che is in Soest de 19-jarige J. L. aan gehouden. Hij stond gesignaleerd we gens een bromfietsdiefstal in Utrecht. De jongeman, die ook in Soest bekend was, werd op straat door een politie man herkend en gearresteerd. Uit de fietstas van de heer J. K. is verleden week op de Lange Brinkweg een portemonnaie met zestig gulden gestolen. De diefstal vond plaats toen de eigenaar even weg was om een tijd schrift te bezorgen. De fiets was slechts een paar minuten onbeheerd gebleven. C1 Verleden week is ingebroken bij de familie B. aan de Heuvelweg. Door een ruitje van de keukendeur aan de achterkant van het pand te vernielen heeft men zich toegang tot de woning verschaft. Er werd wel het een en ander over hoop gehaald, maar er bleek uiteindelijk alleen een radio te zijn gestolen. Op de hoek van de Gallenkamppels- weg en de Soesterbergsestraat zijn ver leden week een bus van Tensen en een personenauto met elkaar in bot sing gekomen. De bus, bestuurd door de heer P. A. T. reed over de Gallen- kamppelsweg in de richting van het busstation. Toen de bus de weg bijna was overge stoken, werd hij aan de achterzijde aangereden door een personenauto, be stuurd door de vertegenwoordiger L., die volgens getuigen met grote snelheid over de Soesterbergsestraat reed. De personenauto schoof tot de voorruit onder de bus en werd volkomen ver nield. De bstuurder kwam er met een hersenschudding af. Op last van de officier van justitie te Utrecht, mr. Overbeek, heeft de Baarnse politie afgelopen donderdag een inval gedaan in het hotel Chez Pierre aan de Biltseweg en de roulette in beslag geno men. Er zal tevens procesverbaal wor den opgemaakt terzake van overtreding van de wet op de kansspelen. De politionele inval kwam als een vol komen verrassing, aangezien er in Chez Pierre al sinds 29 juni. met medeweten van politie en justitie in strikt besloten kring roulette wordt gespeeld. Men vraagt zich dan ook af. welk strafbaar feit plotseling is geconstateerd. Het be sloten karakter zal waarschijnlijk wel Door nog onbekende oorzaak is verle den week de 29-jarige F. J. van C. uit Amerfoort met zijn bromfiets te gen een boom gereden. Men vond de bestuurder zwaar gewond op de weg liggend. De Amersfoorter bleek een barst in zijn schedel te hebben. Hij is overgebracht naar Zonnegloren en daar opgenomen. voldoende zijn aangetoond. De leden van de so.ciëteit - driehonderd, terwijl een even groot aantal op de wachtlijst stond - waren aan een stren ge ballotage onderworpen geweest, al vorens zij als lid werden toegelaten; een mogelijk strafbaar feit is wel de om standigheid, dat de exploitant van het hotel aan de speelgelegenheid de kost verdiende. Het is namelijk verboden, een speel gelegenheid als winstgevend object te exploiteren. Nu exploiteerde de hotel exploitant, de heer P. den Iseger, niet zelf de speelgelegenheid; doch hij bestond de laatste weken wel uitsluitend van de sociëteit, aangezien niet-leden geen toegang tot het hotel meer hadden. De speelgelegenheid heeft heel wat stof doen opwaaien; de mede-eigenaresse van het landgoed Pijnenburg, waarop het hotel staat, mevr. A. E. S. R. Insinger, heeft zich namelijk bijzonder kwaad ge maakt over het feit, dat er op haar grondgebied en dan nog wel zo dicht bij Paleis Soestdijk, gegokt werd. Bo vendien heeft zij het haar broer, mr. J. H. O. Insinger en haar rentmeester, de heer H. Wilhelm bijzonder kwalijk genomen, dat zij haar niet van de ge beurtenissen in Chez Pierre op de hoog te hebben gesteld. Voor mevr. Insinger Het heeft er de schijn van dat zowel Amerika als Noord-Viëtnam proberen door hardheid de slepende Parijse con ferentie te dwingen tot resultaten. In Viëtnam zelf ziet men allerlei teke nen die erop wijzen dat de Viëtcong samen met nieuw aangevoerde Noord- viëtnamese eenheden een groot offen sief voorbereiden. President Johnson heeft na zijn over leg met de Zuidviëtnamese president Thieu al aangekondigd, dat hij de strijd zal intensiveren, een verklaring die eerst minister van buitenlandse zaken Dean Rusk en daarna hijzelf nog eens zwaarder onderstreepten. Met name stelt Johnson weer eens scherp dat hij van Hanoi een duide lijke uitspraak wenst wat er tegen over wordt gesteld als Amerika de bombardementen op Noord-Viëtnam geheel staakt. Hij wenst te forceren dat van beide zijden in Parijs nu eens een con crete concessie wordt gedaan in plaats van alsmaar vruchteloos te praten. Of als het zo niet gaat aldus Johnson ook in bedekte termen dan moet gewoon de strijd geïntensi veerd worden, een overweging die eveneens van toepassing schijnt op de Noordviëtnamezen. Alles volgens de oude wet dat men aan de conferentietafel nooit kan be reiken wat men op het slagveld niet kan waarmaken. Waardoor het voor uitzicht opdoemt dat als pratend niets valt te bereiken het opnieuw en nog harder vechten geblazen zal zijn. Johnsons uitspraken ook dat moet men niet vergeten komen op een tijdstip dat de republikeinse partij doende is zijn programma in elkaar te zetten waarmee de volgende week te kiezen kandidaat voor het president schap in zee zal moeten. Aartspoliticus als Johnson is, moet hem er veel aan gelegen zijn dat het republikeinse pro gramma wel wat aan de harde kant is dat vergroot de kansen voor Nixon en verkleint ze voor Rockefel- ler, onder de republikeinen de groot ste voorvechter voor het verdwijnen van de Amerikanen uit Viëtnam na vrije verkiezingen. Johnson weet heel goed dat zijn vriend Humphrey betere kansen maakt op de democratische conventie en later ook in de verkiezing als de opponent Nixon heet. Bovendien heeft Johnson door zijn uitlatingen ook mo gelijk gemaakt dat Huphrev, zonder al te radicaal te doen. eens een beet je accent kan gaan leggen op zijtt zelfstandigheid. Immersdat hij John sons stroman is is het sterkste verwijt tegen Humphrey. Nu heeft hij een paar opmerkingen gemaakt in de geest als Rockefeller ze maakt en hij kan er nu op wijzenzie je wel dat ik niet in alles maar trouw achter mijn baal aanloop. Het meespelen van dergelijke binnen landse politieke overwegingen maakt niet dat het optimisme over het slagen van de Parijse conferentie al te groot moet zijn. Kantman. was dat aanleiding om de rentmeester ontslag aan te zeggen; deze heeft het ontslag echter niet geaccepteerd, omdat het hem mede verleend moet worden door de tweede erfgenaam, mr. J. H. O. Insinger. Deze heeft echter verleden week uitdrukkelijk verklaard, dat hij zijn rentmeester niet zal ontslaan, om dat er geen enkele aanleiding toe bestaat. In mei kreeg de heer Wilhelm het ver zoek van de heer Iseger, of hij in het belang van een rendabeler exploitatie van het hotel een sociëteit mocht ope nen. Aangezien een sociëteit zonder meer geen wezenlijke verandering op het landgoed Pijnenburg teweeg brengt, had de heer Wilhelm daarin zonder meer (bij volmacht) kunnen toestemmen. Aangezien het heel vage vermoeden be stond, dat in de sociëteit roulette zou worden gespeeld, werden de heer Den Iseger een aantal voorwaarden gesteld. De heer Wilhelm schreef de hotelexploi tant, „dat in bedoelde sociëteit geen winst- en kansspelen mogen worden bedreven, die in strijd met de wet zou den zijn en dat ook geen pogingen in die richting mogen worden aangewend onder het excuus van proefspelen". Hij zond een afschrift van deze brief aan mr. J. H. O. Insinger (niet aan zijn zus ter, omdat zij zich vrijwel niet meer met de gebeurtenissen op het landgoed bemoeit) en aan de burgemeester van Baarn als hoofd van de politie. Inderdaad is het vermoeden juist geble ken, maar voor de politie was er voor lopig geen aanleiding om in te grijpen. Wel werd er regelmatig gecontroleerd. Kennelijk heeft de officier nu wel een strafbaar feit geconstateerd. Wanneer eventueel straks wegens een strafbaar feit inderdaad een veroordeling volgt, wordt de huurovereenkomst, die de heer Den Iseger met het landgoed Pijnenburg heeft getroffen, ontbonden. Dat is hem in de brief reeds voor de opening van de sociëteit medegedeeld. Op grond van de gebeurtenissen in hotel Chez Pierre heeft mevr. Insinger een klacht ingediend tegen de rentmeester en haar broer om dezelfde reden als waar om zij de heer Wilhelm ontslag meende te moeten aanzeggen. Beiden hebben tot nu toe echter nog niets gehoord. De heer Den Isiger heeft inmiddels la ten weten, dat de sociëteit in zijn hotel is ontbonden om de rust rond Chez Pierre te herstellen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1