Soest toen - Soest nu Telefoonnummer Noorderweg 23 Het oog gericht op de Jordaan WEET U W AT U LEEST VERANDERENDE WERELD Kruising Birkstraat-Soesterbergsestraat wordt ver(keers)licht V.V.V.-nieuws Vrijdag 9 augustus 1968 47e jaargang no. 59 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Verkeersovertreders raakten slaags Turken gingen elkaar met schroevedraaier te lijf Soestenaar overleden aan gevolgen van ongeluk Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Natuurwandeling Gewestelijk Arbeidsbureau Soest SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart. 13,25. per post 4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag rvw-vS- De Veiligheidsraad is weer eens gezet voor een Israëlisch-Arabiscne uitbarsting van een soort als hij al zo vaak heeft behandeld. Ditmaal hebben Israëlische vliegtuigen kampementen bestookt bij Salt, waar de Palestijnse guerilla-orga- nisatie een hoofdkwartier zou hebben plus trainingsfaciliteiten. Daarbij zijn nogal wat mensen omgekomen, waar onder ook burgers aldus de Jordaan se klacht. Men mag rustig aannemen dat beide feiten juist zijn bommen hebben niet de eigenschap alleen maar wapendra gers kwaad te doen en aan de andere kant zijn waarschijnlijk sommige der omgekomen burgers in hun vrije tijd de mensen die landmijnen leggen op de landerijen in Israël, de spoorlijn naar Gaza hebben opgelbazen, werkende boe ren en hun kinderen hebben beschoten. Dat is het ongeluk in de situatie: men kan de Israëlische actie niet goedkeu ren, want het gaat nu eenmaal niet aan dat een land even met geweld bij een buurstaat justitie komt plegen. Maar aan de andere kant komt het ook niet te pas dat een land vrijwel ongehinderd zijn grondgebied laat gebruiken als basis voor terreuracties over de grens. Israël ondernam een half jaar geleden een dergelijke actie tegen een El Fatah- kamp bij Karameh. Intussen heeft Jordanië kennelijk geen kans gezien de El Fatah-strijders te be wegen tot eerbiediging van de wapen stilstand. En intussen heeft Israël nog geen methode kunnen ontdekken om op gecivilliseerder manier met effect te protesteren tegen de terreurbases. Het zwakke punt in deze is het onver mogen van koning Hoessein om te voor komen dat El Fatah overigens zeker geen puur Palestijnse organisatie, maar voor een goed deel bemand en ge financierd door de heftig anti-Israëli sche Syriërs vrijwel open en bloot ageert. De beweging heeft de sympathie van vele Jordaanse burgers en zeker van het Jordaanse leger. En de sympathie van zijn leger kan Hoessein zich niet premitteren te verspelen zijn solda ten zijn ongeveer zijn enige zekerheid en als hij die tegen zich in het harnas jaagt is de weg vrij voor een staats greep, die toch al zo nu en dan be raamd blijkt te worden. Van Hoessein hoeft men dus niet te verwachten dat hij El Fatah het wer ken in Jordanië onmogelijk zal maken dat kan hij niet. Van Israël kan men niet verwachten dat het werkeloos toeziet als vanuit Jordanië terreur- en sabotageacties worden ondernomen. Het zal dus voorlopig nog wel zo blij ven, daar kan de Veiligheidsraad niet veel aan veranderen. De oplossing komt en dan nog maar misschien als er vrede heerst tussen Israël en zijn bu ren. Wie dat echter binnen afzienbare tijd verwacht geeft wel blijk van een wonderbaarlijk optimisme. KANTMAH Een vijftal inwoners van Baarn, Soest en Hilversum zijn woensdag slaags ge raakt, nadat zij elkaar over en weer beschuldigd hadden van verkeersover tredingen op Baarns grondgebied. In de Baarnse Nieuwstraat kwam het tot een woordenwisseling, waarbij al spoedig de hulp van handen en voeten werd ingeroepen. Er vielen enkele rake klappen, terwijl tevens de auto's het moesten ontgelden. Later heeft de politie het hele gezel schap mee naar het bureau genomen en de betrokkenen (van 24 en 30 jaar) er op gewezen, dat men zich voor der gelijke gevallen tot de politie dient te wenden en geen eigen rechter behoort te spelen. Nog een beetje na-mopperend is het gezelschap daarna weer vertrokken. Ruzie om een meisje bracht een dezer dagen een Turk, F. B., ertoe, een land genoot J. I. met een schroevendraaier te lijf te gaan. I. kreeg diverse verwondingen aan het gezicht en moest zich onder dokters behandeling stellen. De politie stelt momenteel een onder zoek in naar de juiste toedracht van de vechtpartij. Vijf berichten op één voorpagina geven diep te denken over de verschrikkelijke ontaarding van een aantal mensen in ons land. 1. Een invalide miljonair wordt de schedel ingeslagen; 2. Een Turk steekt met een stiletto de vrouw neer met wie hij in concubinaat leefde en die een kind van hem heeft; 3. Een jongeman wordt bij een vecht partij door een etalageruit geduwd en sterft aan de bloedende verwondingen; 4. Een gewonde van een verkeersonge val, wordt nogmaals door een auto over reden en deze auto rijdt door zonder zich om het slachtoffers te bekomme ren; 5. Een moeder en haar 4-jarig zoontje verdrinken nadat hun plezierboot door een niet wijkende tanker werd overva ren. Het gebeurde allemaal op één zelfde za terdag. Het allerverschrikkelijkste is nog, dat de lezers van de maandagoch tendbladen er vluchtig overheen lezen en zich meer interesseren voor de sport pagina's. Van de Russische professor A. D. Sa- charow circuleert thans - via Ameri ka, want in Rusland werd het niet openbaar gemaakt - een geschrift over noodzakelijke politieke veranderingen die er in de komende deertig tot veertig jaar zullen moeten plaatsvinden. „Moeten", omdat de mensheid anders haar ondergang tegemoet gaat in ato maire en andere wijzen van oorlog voering. Wanneer de thans leidende machten in de wereld, Amerika en de Sowjet-unie, het zouden laten aanko men op een oorlog om uiteindelijk uit te maken wie de wereldheerschappij zou voeren, dan kan er nauwelijks van een overwinnaar sprake zijn, want de verwoestingen en verliezen zouden niet meer zijn te herstellen. Hoe gruwelijker de mogelijkheden van vernietiging worden, des te meer zullen len de politieke leiders ook gaan be seffen dat een oorlog geen uitkomst meer kan bieden. Om die te voorko men zullen de politieke inzichten naar elkaar toe moeten groeien. En profes sor Sacharow wijst er op, dat in het communisme een liberalisering zal moeten plaatsvinden en dat anderzijds Amerika meer socialistisch ingesteld zal moeten raken. Dan ontstaan de mo gelijkheden dat deze sterkste machten in de wereld kunnen gaan samenwer ken om de wereld leefbaar te houden en de orde te handhaven. Die gedachte lijkt thans misschien nog een utopie, maar zo onwaarschijnlijk is deze toch zeker niet. De tendenzen ervan beginnen zich toch immers al af te tekenen. Natuurlijk remmen de behoudende krachten in beide kampen dit proces nog af, maar de ontwikke ling tekent zich toch reeds af en zal uiteindelijk niet zijn tegen te houden. Prof. Sacharow wijst er terecht op, dat de moderne, ontwikkelde mens be hoefte heeft aan persvrijheid, zijn eigen meningsuiting en dat het communis tische stelsel dit niet ten eeuwigen dage zal kunnen tegenhouden. Men ziet het worstelen daarheen al aan de uit lating van de Russische geleerde, zo als al eerder schrijvers in de sovjet unie pogingen tot die vrijheid waagden. Het streven tekent zich nu weer af in Tsjecho-Slowakije, zoals het zich al eer der demonstreerde in Hongarije, in Joe- go-Slavië, in Roemenië. Nog spelen macht, prestige en wantrouwen een behoudende rol, maar zo'n proces van liberalisatie kan natuurlijk ook niet in eens tot volle ontplooiing komen. Aan de andere kant gaat de socialise ring volgens democratische principes natuurlijk ook volgens lange lijnen van geleidelij kheid. We zien dat in ons eigen land waar ook vele weerstanden waren en zijn te overwinnen, evenals in de ons omrin gende landen. Het Amerikaanse volk staat daar nu nog een beetje verder van af, doch ook daar hebben zich na de laatste wereldoorlog socialere ge dachten ontwikkeld, welke ongetwijfeld steeds meer invloed zullen gaan uitoe fenen. Hoe groter en machtiger een land, hoe moeilijker de democratisering te ver werkelijken is, omdat de behoudende krachten dan des te minder geneigd zijn om iets toe te geven. Maar bij de jongeren zullen de nieuwe ideeën steeds sterker gaan leven en met elke nieuwe generatie zal er meer van ver werkelijkt kunnen worden. Dat geldt zowel voor Amerika als voor Rusland. Daarbij dwingt de snelle technische ontwikkeling alle krachten in te span nen om de mensheid voor rampen te behouden en de wereld leefbaar te houden. Dat is een natuurwet, waar geen politiek stelsel iets aan zal kun nen en willen veranderen. De moei lijkheid is om in politicis die ontwikke ling bij te houden, want in wezen is niets zo conservatief als een partijbe stuur dat de leiding in een land in handen heeft. Maar bij ieder volk ko men de tot vernieuwing stuwende krachten naar voren en laten zich uit eindelijk de mond niet snoeren. Ook dat is een natuurlijk gevolg van de drang tot leven bij de mens. Daarom en daardoor zal de mensheid ook niet tot zelfvernietiging overgaan. Het verkeersongeluk, dat zaterdagavond op de Van Weerden Poelmanweg ge beurde en waarbij drie personen vrij ernstig letsel opliepen, heeft aan de 20-jarige J. W. de Schiffart uit Soest het leven gekost. Hij is dinsdagavond in het Stads- en Academisch Zieken huis te Utrecht aan zijn verwondingen bezweken. Het slachtoffer zat in een volkswagen busje, dat werd bestuurd door zijn jarige broer R. S. de Schiffart. In een grote plas op de weg (het ongeluk gebeurde kort na een hevige bui) ver loor de bestuurder de macht over het stuur, waardoor de auto tegen een rechts van de weg staande boom bots te. Op de linker weghelft kwam de wa gen tenslotte tot stilstand. Twee pas sagiers. waaronder het slachtoffer, za ten bekneld en moesten door de po litie worden bevrijd. Aanvankelijk liet de toestand van W. J. de Schiffart, die dienstplichtig mili tair was, zich niet ernstig aanzien. In eerste instantie werd alleen een gebroken been geconstateerd. Later bleek hij echter ook inwendige ver wondingen te hebben. Hij is in een later stadium ook naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht ge bracht, nadat hij eerst in Zonnegloren was opgenomen. De broer van het slachtoffer mocht na het ongeval naar huis, maar moest later toch weer worden opgenomen. Ook hij bleek inwendige verwondingen te hebben opgelopen. De derde gewonde, de 18-jarige mej. E. M. H. M. moest met een gebroken been en een gebroken knieschijf di rect worden opgenomen. De vierde inzittende, een meisje uit Baarn, bleef vrijwel ongedeerd. Rijkswaterstaat is deze week begonnen met haar aandeel in de verbetering van de kruising Soesterbergsestraat - Birk- straat. Dit aandeel bestaat uit de aan leg van een verkeersstrook voor het verkeer uit de richting Soest, dat de Soesterbergsestraat wil oprijden, en het plaatsen van een verkeerslichteninstal latie. De aanleg van de voorsorteer- strook, ten koste van een groot deel van het plantsoen, is inmiddels zo goed als voltooid. De kruising krijgt een automatisch wer kende verkeersinstallatie, wat inhoudt, dat het licht korter op groen staat naarmate zich op de betreffende aan- voerweg minder verkeer bevindt. Een Bij droog weer wordt, door de Natuur- beschermingswacht „Eemland", a.s. zon dagmiddag een wandeling gemaakt langs de oever van de Eem. Vertrek te 14 uur vanaf de parkeerplaats ach ter de Oude Kerk te Soest. Duur der wandeling plm. 2 a 3 uur. Deelname geheel kosteloos. Voor de wandelingen op de zondagen 18 en 25 augustus zijn andere start plaatsen, waarvan wij in onze volgende vrijdageditie mededeling zullen doen. Zaterdagmiddag gaan we dan nog eens proberen of de schatgraverij kan doorgaan. Misschien heeft het duimen geholpen, zodat het zonnetje het wint van alle donkere regenwolken. Aan het einde van de Sparrenlaan gaan we om half drie de duinen in en dangraven maarTwee groe pen, ieder in een eigen vak. De klei neren in vak I, de groteren in vak II. Voor ieder kind is er een rolletje drop en voor de gelukkige prijswinnaars een heleboel mooie prijzen In de krant van dinsdag heeft in het V.V.V.-Nieuws iets gestaan over Dikkie Dapper. Wie is Dikkie Dapper Een echte Hollandse jongen met kwa jongensstreken, waarom je geweldig moet lachen. Hij hoort bij het Stichts Jeugd-Toneel evenals Clown Doppie en Tante Marion. Ze komen zaterdag middag, 17 augustus in het openlucht theater. Wie geregenld naar het Na tuurbad te Soestduinen fietst, komt er langs. Het Soester openluchttheater is prach tig gelegen en omdat het niet zo vaak gebeurt, dat de hekken opengaan, is het altijd weer een feest om daar binnen te mogen gaan. Er is een rij wielstalling aanwezig voor wie op de fiets komt. Entreekaartjes kunnen bij ons V.V.V.- kantoor gekocht worden, maar ook nog op de middag zelf aan de ingang. De voorstelling begint om twee uur en is om vijf uur weer afgelopen. Een fijne lange middag dus. Wie nog te klein is om alleen te ko men, brengt moeder, vader of oma en opa maar mee, want ook voor de grote mensen staat het openluchttheater open. Enwe weten zeker, dat ze net zoveel zullen genieten als de kinderen. Prins Bernhardlaan hoek Irenelaan, 50 jaar geleden Dezelfde plaats na dergelijke installatie is ook geplaatst op de rijksweg door Soesterberg, bij de Kampweg. Ofschoon de grootste vakantiedrukte al weer bijna voorbij is en de voorzienin gen wat dat betreft als mosterd na de maaltijd komen, zal een reconstructie van het kruispunt, zoals die thans bijna voltooid is, vooral door de weggebrui kers uit de richting Soesterberg op prijs worden gesteld. Het gemeentelijk aandeel in de werk zaamheden, de verlegging van het rij wielpad, is eerder dit jaar reeds uit gevoerd. De dalende tendens van de werkeloos heid in het gewest Soest sedert het be gin van dit jaar heeft zich ook in de maand juli voortgezet. Het aantal werk zoekende mannen daalde van 86 naar 84. Dit is in tegenstelling met de in deze maand gewoonlijk voorkomende stijging van het aanbod als gevolg van de inschrijving van jeugdigen, die de school hebben verlaten. Vorig jaar juli steeg het aanbod van 100 naar 137. Het aantal jeugdigen in het geregi streerde aanbod is voor de tijd van het jaar dan ook opmerkelijk laag (2 me taalarbeiders). Eind vorige maand wa ren dit er 5 (waaronder geen bouw- en 2 metaalbewerkers). Eind juli 1967 niet minder dan 40 (waaronder 14 bouw en 16 metaalarbeiders). Deze bijzonder gunstige situatie voor de categorie jeugdigen is voornamelijk toe te schrijven aan de ruime plaat singsmogelijkheden, die de arbeids markt in deze omgeving thans biedt. De vraagzijde van de arbeidsmarkt blijft zich gunstig ontwikkelen. Met name door de plaatsing van de school verlaters is de omvang van de totale vraag naar mannelijk personeel deze maand gedaald van 350 naar 321. Het niveau van de vraag blijft beneden die van 1967, toen zij in juli daalde van 395 naar 391. Overigens is de al gemene arbeidsmarktsituatie, uitgedrukt in de vraag'aanbod-verhouding dit jaar aanmerkelijk gunstiger. Was het dek kingspercentage eind juni en eind juli 1967 respectievelijk 395 en 285, dit jaar waren deze percentages voor genoemde maanden achtereenvolgens 407 en 394. De vraag naar jeugdig mannelijk per soneel blijft dit jaar constant aan merkelijk boven dat van vorig jaar. Gedurende juli 1968 ontwikkelde deze vraag zich van 151 naar 135 en vorig jaar juli van 100 naar 117. Het werkeloosheidspercentage van man nen ten opzichte van de totale afhan kelijke mannelijke beroepsbevolking van dit gewest bedroeg per eind 1968 ca. 0,6. Vorig jaar eind juli ca. 1.0. Het geregistreerde aanbod van vrou wen steeg in juli van 24 naar 32. De ontwikkeling van dit aanbod is quantitatief en qualitatief nagenoeg equivalent met die van juli 1967 (21 30). Het aantal jeugdigen steeg hierbij dit jaar van 1 naar 6 en vorig jaar juli van 1 naar 10. De waag naar vrouwelijk personeel daalde deze maand van 201 naar 162 en blijft daarmede (evenals voor de cate gorie mannen) onder het niveau van juli 1967, toen zij steeg van 242 naar 246. De vraag naar jeugdig vrouwelijk per soneel bleef deze maand nagenoeg ge lijk (97 98), maar nam af in verge lijking met juli 1967, toen deze steeg van 93 naar 113. Het aantal in omloop zijnde geldige werkvergunningen voor in dit gewest werkzame vreemdelingen steeg deze maand van 450 naar 454 (waaronder 264 Turken en 149 Marokkanen). f

Soester Courant | 1968 | | pagina 1