1 MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL „BAARN" RE1ZENVERK00PSTER zakelijk beroep, dat velen gelukkig maakt Officiële mededelingen WET BIJZONDERE ZIEKTEKOSTEN ALARM VERPLEEGKOSTEN KUNNEN OMLAAG SOESTERBERG DRANG NAAR VRIJHEID ENGEL SNEEUWWITJE EN DE KABOUTERS Gevestigd in 't Baarns Lyceum Opleiding voor het rijksdiploma 3- en 5-jarige handelsavondschool, middenstands- en kantoor opleiding, algemene ontwikkeling. Opleiding voor het praktijkdiploma Boekhouden en Engels. Ter financiering langdurige geneeskundige risico's Ver. Vrijz. Godsdienstigen Geen spreekuur Medische dienst Zeepost Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool Medische dienst PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1968 Voor het beroep van reibureau-employé(e) ts veel belangstelling. Geen wonder, want haast iedereen en zeker jonge mensen, heeft belangstelling voor reizen. De meeste mensen gaan tegenwoordig met vakantie en velen van hen maken dan een buitenlandse reis door bemiddeling van een reisbureau. Maar ook met binnenlandse reizen heb je te maken. Bovendien gaat het lang niet alty'd om vakantiereizen, maar ook om het regelen van zakenreizen. Vooral als je mensen aan de balie krijgt in een reisbureau, die je naar allerlei reismogelijkheden voor hun vakantie vragen, dan kun je een prettige job hebben. Zulke mensen zyn altijd ln een goed humeur. Ga maar eens na hoe leuk het is om vakantie plannen te maken. Maar vergis je niet in de kennis, die je nodig hebt om de klanten aan de balie van een goed advies te dienen. Er zjjn in feite twee categoriën reisbureaus: de ene doet boekingen zowel voor vakantie- als zakenreizen en de andere bestaan eigenlijk uit boekingskantoren, die zich bezig houden met het verkopen van reizen die door andere reisbureaus ((touroperators) zjjn georganiseerd. Geen geheimen Het aantal reis- en vakantiemogelijkhe den is enorm groot Dat maakt het ad viseren van reizen moeilijk, vooral als de klanten geen duidelijk plan hebben Daarom is er een goede samenwerking tussen de reisbureaus, die zijn aange sloten bij de Algemene Vereniging van Reisbureaus. Bij deze reisbureaus weet men, dat zij ook gerust een reis van een ander bureau kunnen adviseren want de voorbereiding van de bij de A.N.V.H. aangesloten reisbureaus is tot in de finesses goed geregeld. Door het enorme aantal mogelijkheden is het ondenkbaar, dat je uit eigen er varing over allerlei reizen kunt advise ren. Je moet wel afgaan op hetgeen in de brochures vermeld staat, zowel over de reizen zelf als de verzorging in de hotels, de faciliteiten op campings, de vervoersmogelijkheden in en om de va kantieplaatsen en nog veel meer. Ook moet je op de hoogte zijn met de moge lijkheden om aan visa en andere reis- papieren. bijvoorbeeld een gezondheids verklaring, te komen en hoe het staat met het verkrijgen van geld van het vakantieland. Goede samenwerking Als employé op een reisbureau moet je goed kunnen omgaan met mensen, die aan de balie komen. Je moet de tijd nemen om te praten, want het moet je duidelijk worden wat voor soort reis men wil maken en wat het mag kosten. De Nederlandse en buitenlandse spoor- boeken mogen geen geheimen voor je hebben, evenals de dienstregelingen van scheep- en luchtvaartmaatschappijen en busondernemingen. Je moet enthousiast en toch objectief kunnen vertellen over het hotel, het natuurschoon, het klimaat in de verschillende jaargetijden, de be zienswaardigheden, de folklore en niet te vergeten de mensen. Van heel veel belang is het of iemand een individuele- of een groepsreis wil maken. Voor de groepsreizen rijden spe ciale touringcars en kunen goedkope vliegreizen en chartervluchten worden gemaakt. Maar juist daardoor moet tij dig worden ingeschreven. Voor individuele reizigers zijn er de Ité- vluchten en bieden de reisbureaus in sa menwerking met de spoorwegen verzorg de reizen, om enkele bekende voorbeel den te noemen. De „alwetende" Als reisbureau-employé heb je ook een verantwoordelijke funktie, want van de service die een reisbureau biedt, hangt voor vele mensen het succes van hun vakantiereis af. Je kunt daarom iemand niet van de balie wegsturen met de woorden „ik zal het navragen en u bericht sturen", want je wordt be schouwd als de „alwetende", of het nu om een vakantiereis naar de bekende Costa Brava of de waddeneilanden gaat, dan wel om minder bekende reizen naar Rusland, Amerika of India. Naast de uitgebreide kennis die je moet heb ben, heeft elk reisbureau ook een goede en overzichtelijke documentatie nodig. Het gaat niet alleen om mensen die aan de balie komen in het reisbureau, ook worden telefonisch vaak inlichtingen ge vraagd, waarop je prompt moet kunnen antwoorden. De telefoon is toch een be langrijk attribuut in een reisbureau, want je zult hem vaak moeten gebruiken om te vragen of een bepaalde reis al is volgeboekt en voor het opgeven van boekingen. Talenkennis Talenkennis komt bepaald niet op de HINDERWET Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van: a. J. W. M. van Beek, Amersfoortse- straat 108a te Soesterberg, om vergun ning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een autoherstelinrichting annex spuit- inrichting, in het perceel Amersfoortse- straat 108a te Soesterberg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E nr. 2716; b. A. J. A. van den Oord, St Theresia- straat 9, Soest, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een bedrijfsruimte voor vervaardiging van chocolade-arti kelen, in het perceel Merelweg 7, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H nrs. 5737 en 8050. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen dezer ver gunningen in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zullen op dinsdag 27 augus tus a.s., des voormiddags resp. te 10.00 en 10.30 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehouden, al waar mondeling bezwaren tegen de in williging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Soest, 9 augustus 1968. laatste plaats. In de eerste plaats moet je natuurlijk beschaafd Nederlands kun nen spreken en schrijven. Verder dien je het Frans, Duits en Engels en zo moge lijk nog meer talen zo goed te beheersen, dat je buitenlanders net zo goed te woord kunt staan als Nederlanders. Ook komt het nogal eens voor, dat je met hotels, reis- en vervoersorganisaties in het buitenland moet telefoneren om re serveringen op te geven. Opleidingen Uit het voorgaande zult u wel hebben begrepen, dat er van een reisbureau- employé heel wat wordt gevraagd. Daar om heb je bij voorkeur een middelbare schoolopleiding nodig en eventueel kun nen zeer goede eindexaminandi van de mulo het in dit fijne beroep ver brengen. Er zijn twee vakopleidingen. De ene is een schriftelijke cursus van de Leidse Onderwijsinstellingen, die onge veer 71/» maand duurt en de andere gaat uit van het Instituut voor het Reiswezen en wordt gegeven door de heer J. M. Zwennes, honorair-directeur van het reisbureau Wagons-Lits/Cook Nederland. Deze cursus duurt ongeveer vijf maan den. De heer Zwennes geeft ook een cursus voor employé's van reisbureaus, die dus al enige ervaring hebben. Deze laatste cursus, ook onder auspiciën van de A.N.V.R., beperkt zich tot degenen die werkzaam zijn bij een door de A.N.- V.R. erkend reisbureau. Schoolgeld ƒ20,per half jaar. Boeken vrij. Dinsdag 13 augustus, van 19 - 20 uur, aanmelding en inlichtingen bij de directeur B. J. LELIEFELD, Julianalaan 11, Soest, telefoon 4074. Cursus aan te bevelen J Hoewel het diploma van één van de cursussen niet vereist is om bij een reisbureau in dienst te treden, verdient het sterk de aanbeveling een cursus te volgen, om bij het solliciteren al een goede basis te hebben. Vergeet niet, dat de belangstelling voor dit beroep groot is Ook bevordert een diploma de promotie-kansen. Voorts geeft het Nederlands Weten schappelijk Instituut voor het Toerisme een 2-jarige opleiding voor staffunctio narissen. Opleidingen van hetzelfde ni veau kan men in het buitenland volgen aan de universiteit van Bern en verder in Salzburg, Rome en Brussel. Het Ko ninklijk Technicum P.B.N.A. geeft een schriftelijke cursus voor het examen Vakbekwaamheid Autoreisbedrijf. Adressen Leidse Onderwijsinstellingen Zijlsingel/Oosterkerkstraat, Leiden, tel. 01710-31844; de heer J. M. Zwennes, Kwartellaan 38. Den Haag, tel. 070- 338901; Nederlands Wetenschappelijk In stituut voor Toerisme, Stationsplein 19 Breda, tel. 01600-32150; P.B.N.A., Velper- buitensingel 6, Arnhem, tel. 08300-22554 Vele Nederlandse burgers, in het bij zonder ouders van gehandicapte kin deren en echtgenoten van chronische zieken, hebben met een zucht van ver lichting de algemene wet bijzondere ziektekosten tot stand zien komen. Hier mee is een nieuwe volksverzekering ge creëerd, die beoogt verstrekking in na- tura ter voorziening in behandeling, verpleging cn verzorging ter zake van zware risico's van geneeskundige aard. Op 1 januari 1968 is een deel van deze wet in werking getreden en per 1 april zijn de rechten, die de verzekerden aan deze wet kunnen ontleenen, weer aan zienlijk uitgebreid. De financiering ge schiedt door een rijksbijdrage van 475 miljoen per kalenderjaar en door het heffen van premie. Deze premie is op het ogenblik 0,4 procent van het pre mieplichtig loon met een maximum grens van 15.350,De kring der ver zekerden is niet door enige leeftijds grens beperkt, maar bejaarden behoe ven geen premie te betalen. Ziekenfondsleden zijn hun leven rechthebbende In onderscheiding van de ziekenfonds verzekering is de regeling van deze nieuwe wet een volksverzekering. Men is verzekerd vanaf de geboorte tot het overlijden ongeacht het inkomen, onge acht de vraag of men aan het ar beidsproces deelneemt of kan deelne men. Gedurende het gehele leven is men rechthebbende. De enige voorwaar de is aanmelding, dat wil zeggen men moet ingeschreven zijn bij een uitvoe rend orgaan. Uitvoerende organen in de zin van deze wet zijn erkende zie kenfondsen en verzekeringsmaatschap pijen. Deze verzekering is als het ware een compliment van de ziekenfondsverze kering. De verzekerden kunnen aan spraak maken op verstrekkingen in na- tura ter voorziening in de behandeling en verpleging ter zake van zware ge neeskundige risico's, voorzover die niet krachtens de ziekenfondswet worden verstrekt. Met het in werking treden van de zie kenfondswet van 1964 was immers niet de financiering van de gehele sector der volksgezondheid geregeld. Iemand die bij een ziekenfonds is verzekerd, kan maximaal één jaar kosteloos in een ziekenhuis worden verpleegd en be handeld. Maar wat moet er gebeuren, als de patiënt langer dan een jaar in het ziekenhuis blijft? En hoe moet men de hoge kosten van een ps/chiatrische verpleging financieren? Of de verple ging en verzorging van een gehandi capt kind? Hier is cr sprake van zeer zware las ten, die uithoofde van ernstige lang durige ziekten en gebreken op iedereen komen te drukken en feitelijk door nie mand zonder bijstand kunnen worden gedragen. In de financiering van deze kosten zal nu de algemene wet bij zondere ziektekosten voorzien, len. Welke rechten? Op 1 januari 1968 is deze wet ten dele in werking getreden. Van die datum af geeft de wet bijzondere ziektekosten recht op de vergoeding van de kosten van verzorging, verpleging en behan deling in erkende inrichtingen voor zwakzinnigen, blinde en slechtziende kinderen, doven en slechthorende kin deren, lichamelijk en geestelijk gehan dicapte kinderen. Op 1 april 1963 zijn de rechten uitge breid. Vanaf deze datum worden ook vergoed de kosten van verzorging, ver pleging en behandeling in erkende ver pleegtehuizen, ziekenhuizen (vanaf 366- ste dag), sanatoria voor t.b.c.-patiënten (vanaf 366ste dag), psychiatrische in richtingen (vanaf 366ste dag) en ove rige inrichtingen voor geestelijk en li chamelijke gehandicapten. Lichamelijk en geestelijk zieken kun nen dus beiden van deze wet profi teren. Er wordt niet gediscrimineerd tussen deze twee categorieën van zie ken. In de volksgezondheidsnota van 1966 was terecht tegen een dergelijke discriminatie stelling genomen. Niet voor niets werd in de nota aandacht aan dit probleem besteed, want tot dusverre waren de voorzieningen ten behoeve van licharlelijke ziekten heel wat beter dan die ten behoeve van geesteszieken. De wet bijzondere ziektekosten garan deert de Nederlandse burger de ver zorging, die voor hem noodzakelijk is. In Nederland bestond op dit punt een grote leemte. Men kon zich natuur lijk wel verzekeren tegen ware ge neeskundige risico's, maar in de prak tijk kwam daar vaak niet veel van te recht. De meeste mensen gaan er nu eenmaal niet van uit, dat zij wel eens in een psychiatrische inrichting terecht kunnen komen of voor vele jaren in een gehandicapteninrichting moeten worden behandeld. Daarom heeft de overheid gekozen voor een verplichte regeling, een verzeke ringsstelsel, dat berust op financiële solidariteit. De gelden worden opge bracht door alle actieve burgers van 15 tot 65 jaar door (verplichte) betaling van de premie. Helaas is er in de wet toch sprake van discriminatie. In de wet worden alleen intramurale verstrekkingen genoemd, d.w.z. alleen de behandeling, verple ging en verzorging in ziekenhuizen of inrichtingen worden vergoed. Thuisver pleging valt niet onder de wet. Hier door zal er een sterke drang ontstaan om in een verpleegtehuis te worden opgenomen. Mensen, die eigenlijk best thuis zouden kunnen worden behandeld, voelen nu meer voor opname, omdat de kosten van thuisverpleging niet wor den vergoed. Het buitenspelzetten van deze extra murale zorg is reeds van alle kanten gekritiseerd en het is te hopen dat in de naaste toekomst ook de kosten van deze zorg onder deze wet komen te val- Aan belanghebbenden wordt bericht, dat de avonddienst op a.s. zondag in Soest-Zuid, waarin ds. Leerink zou voorgaan, geen doorgang zal hebben. Wethouder Mevrouw M. C. P. Walter- v. d. Togt is verhinderd op de donder dagen 15 en 22 augustus spreekuur te houden. In het stadsgewest Tilburg wordt november het nieuwe alarmnummer 0011 in gebruik genomen. Wie hulp van geneeskundige dienst, brandweer of po litie nodig heeft, kan volstaan met dit ene telefoonnummer, ook al bevindt hij zich buiten de stad Tilburg in een klein Brabants gehucht. De voordelen en de tijdwinst van een dergelijk centraal alarmeringssysteem springen zo duidelijk naar voren, dat wij ons er over verba zen dat nu eerst weer een tijd moet worden geëxperimenteerd in een enkele plaats en gewacht moet worden op of ficiële rapporten en vergelijkende cij fers alvorens t.z.t. de rest van het land mag volgen. Moet dan eerst zwart op wit in een officiële statistiek blijken, hoeveel gewonden er langs 'n verkeers weg overlijden voor iemand het tele foonnummer heeft opgezocht van een hem onbekende hulpdienst in een ge meente, waarvan hij tevoren het bestaan niet vermoedde en waarvan de grenzen toevallig verhinderen, dat een andere hulpdienst ter assistentie mag uitruk ken? Hoe eerder dit centrale alarmeringssy steem overal in het land wordt inge voerd, hoe meer verkeersslachtoffers kunnen worden gered en hoe eerder branden kunnen worden geblust, hoe sneller ook de juiste politiemannen op de plaats van een misdrijf zijn. De P.T.T. hééft het nummer 0011 voor het gehele land beschikbaar. Waar is dan eigenlijk het wachten op De verpleegkosten in de nieuwe zieken huizen zijn voor veel patiënten welhaast onbetaalbaar. Dat komt, omdat de nieuwbouw en de vele moderne medi sche installaties enorme kapitalen kos ten, die door de patiënten zullen moeten worden betaald. Daar komt nog bij, dat het rijk de ziekenhuisbesturen hogere renten laat betalen voor geleend kapi taal, dan overheid en bedrijfsleven ge woonlijk verschuldigd zijn. Patiënten in plaatsen met oude zieken huizen zijn daardoor belangrijk voorde liger uit, dan zieken in gemeenten met moderne medische paleizen. Het zou be ter zijn, als de verpleegprijs in alle de len des lands gelijk kon worden gehou den. Het rijk kan daar in belangrijke mate aan bijdragen door lagere renten toe te staan, leningen te garanderen en tenslotte de nieuwe ziekenhuizen niet meer alle apparatuur voor all-round verzorging te laten aanschaffen, maar een zekere specialisatie na te streven, waardoor per nieuw ziekenhuis slechts een bepaald deel van het instrumenta rium noodzakelijk zal zijn. Het is toch te gek, de allerkostbaarste medische in stallaties uit Amerika te laten overko men voor een enkele toevallige patiënt, die net zo goed kan worden geopereerd in een nabij gelegen kliniek waar zo'n apparatuur al staat opgesteld. Een beetje overleg en zo mogelijk enige samenwerking bij de opzet kan de pa tiënten straks een tientje per dag sche len groeperingen zijn er natuurlijk van overtuigd, dat de mens, vooral de wat ontwikkelde, immer streeft naar de vrij heid. de vrijheid van pers en menings uiting en dat dit verlangen nooit geheel te onderdrukken is en op geschikte ogenblikken altijd weer naar voren zal komen. Het kan zijn, dat voor onontwikkelde volken een dictatoriaal regime de best aangewezen staatsvorm is. Maar dan toch altijd maar voor de tijd dat het volk onderontwikkeld is. Zodra dat re gime aan de algemene ontwikkeling van zijn onderdanen gaat werken, moet het de tijd tegemoet zien, dat het volk, in zijn verscheidenheid van denken, in spraak wil krijgen op de politieke gang van zaken. Ook na een tijd van ver warring kan tijdelijk een dictatoriaal regime nuttig zijn om orde in de chaos te stellen, maar zodra die orde er is. dient het weer rekening te houden met de vrijheidsdrang van de mens. Men ziet nu in de Oosteuropese landen die vrijheidsdrang zich steeds sterker manifesteren. De liberalisatie van het communistisch systeem in Tsjecho-Slo- wakije is er weer het recentste voor beeld van. Eenmaal de persvrijheid ge proefd, het durven weergeven van een andere mening dan de partijraad voor schrijft, doet het volk te hoop lopen tot behoud en bescherming van deze vrij heid. Dan blijkt, dat het dictatoriale communisme helemaal niet leeft in de massa, doch gedwongen werd aanvaard, uit angst. Dan tekenen honderdduizen den de uitingen waarin om meer vrij heid wordt gesmeekt. Zo zou het ook gaan in Rusland zelf wanneer daar de teugel werd gevierd, zoals enkele jaren geleden al is gebleken. Zo zou het gaan in ieder communistisch geregeerd land. Dictatuur, in welke vorm ook, is im mers gebaseerd op leugen en volksbe drog. Het dient zich immer aan als ten gunste van het volk te werken, doch het bevordert alleen de totstandkoming van een andere kaste dan waaruit voor dien de bewindvoerders voortkwamen. Een staatskapitalisme zal voor het in dividu altijd minder vrijheid betekenen dan particulier kapitalisme onder de mocratisch bestel. De sowjet-unie zal steeds meer met de hang naar vrijheid geconfronteerd worden. Helaas zal dat gepaard gaan met bloed en tranen en veel ellende, omdat in een dictatuur „de" partij altijd belangrijker is dan de volkswil. Dokter J. C. Lucas, Prof. Lorentzlaan 21, Soesterberg, telefoon 03463-1200, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. J. W. Hage- doorn en A. Th. M. Splinter, beiden te Soesterberg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en L. H. Brandt en A. W. Moll van Charante, beiden te Den Dolder. Als uw zakenrelaties rustzeker zo belangrijk vinden - als een representatieve omgeving - ontmoet u hen bij RESTAURANT HOTEL CAFE VAN DEN BRINK Soïsierbergseslfaat 122 SOEST Tel(02155) 2706 Democratie blijkt nog altijd een magisch woord te zijn, want iedere regerings vorm. hoe ditatoriaal ook, wil met dit woord graag pronken. De communisti sche landen, gedirigeerd door één par tijpresidium en zonder persvrijheid en vrijheid van vereniging, gebruiken toch het woord democratie, ja, noemen „hun" democratie zelfs een verbeterde uitgave. Oost-Duitsland noemt zichzelf Deutsche Demokratische Republik. Men neemt in de Oosteuropese landen ook niet graag het woord communisme in de mond, men spreekt liever van socialisme en durft het dan zelfs democratisch socia lisme te noemen. Het gebruik van die termen door zuiver dictatoriaal ingestelde regeringen en partijen kan op eenvoudigen van geest gemakkelijk verwarrend werken, het geen er dan ook de bedoeling van is. Men wil per sé voor democratisch door gaan, pompt dat begrip er aanhoudend in. opdat het volk toch maar zal denken dat het met één partij, met één leiding, toch aan een democratisch bestel deel neemt. En ja, men laat stemmen over wie als volksvertegenwoordiger in de zgn. parlementen en raden zal optreden, er wel voor wakende dat dit immer aan de partij gehoorzame onderdanen zijn. Maar overigens geen vrijheid van me ningsuiting, noch in woord noch in ge schrift, geen vrijheid dus van andere politieke vormen of van vereniging. Het ontbreken van deze aan de ware democratie verbonden menselijke rech ten maakt het gebruik van het woord democratie tot een leugen. Dat de communistische regeringen dit woord toch gebruiken, bewijst hoezeer zij het nodig achten hun dictatoriaal karakter te verbergen. Ook de commu nisten en andere dictatoriaal ingestelde Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van hét schip vermeld. Argentinië: ms „Arlanza", 14 augustus. Brazilië: ms „Arlanze", 14 auggustus. Canada: ms „Maasdam", 14 augustus. Chili: ms „Cd de Barranquilla, 13 aug. Kenya, Oeganda, Tanzania: ms „Monthuet", 16 aug. Ned. Antillen: ms „Neptunus", 13 aug. Suriname: ms „Oranje Nassau", 14 aug. V.S. Amerika: ss „Nieuw Amsterdam", 14 aug. en ms „Atlantic Span", 15 aug. Z.-Afrika (Rep.) en Z.W.-Afrika ms „Balong", 14 aug. en ms „Talana", 15 augustus. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 VOOR DE BALIE „Niet in staat een motorrijtuig naar be horen te besturen" had de officier van justitie gezegd. „Ik wou helemaal niet sturen" stelde de verdachte daar tegenover. Het was een 26-jarige timmerman, die voor het hek je was gekomen met de mededeling dat hij even moest gaan zitten, omdat hij zich onwel voelde. „Wel, wel," zei de politierechter en bla derde eens in de stukkken. „Nee, onwel" verduidelijkte de verdach te, „daarom ging ik in de auto zitten." „Hoe kwam het sleuteltje dan in het contactslot „Dat had ik er vast ingestoken voor m'n vriendin die me rijden zou." „En waarom zat u achter het stuur „Om haar te wijzen hoe de lichten en de richtingaanwijzers werkten." „En hoe kwam het dan dat de auto reed „Dat was maar heel even, om te laten zien hoe de koppeling werkte. Zij was namelijk gewend aan een automa tische „Maar de wagen slingerde dan toch maar naar de verkeerde kant van de weg „Ja kunst. Die weg loopt met een scherpe bocht. Als je even rechtuit gaat, zit je meteen links. En ik moest op dat moment kijken of ze d'r been goéd op het pedaal had." „En weet u dan niet, dat u tijdens het rijden naar de weg en het verkeer op de weg moet kijken inplaats van naar meisjesbenen Dan bent u inderdaad een gevaar op de weg." Maar de spijkerharde timmerman vond, dat de rechter nu naar spijkers op laag water zocht 't Gaat er maar om, dat ik niet wou rijden'" stelde hij. „Neenee, 't gaat er om dat u heel ge vaarlijk reed" verbeterde de magistraat „en dat kwam omdat u teveel ophad. Wat had u gedronken „Drie dikbuikjes bier en een sneeuw witje". De heren in toga hadden van veel dranken gehoord en misschien wel zelf geproefd, maar met een „sneeuwwitje" hadden ze nog geen kennis gemaakt. De beklaagde legde uit dat het een „cocktail" was van schuimend bier met een updrank en dat 't getal zeven en het witte schuim tot de naam „sneeuw witje'" hadden geleid. „Gezien uw rijwijze zult u ook nog wel zeven kaboutertjes hebben gedronken," dacht de rechter. „Ik was anders helemaal niet dronken. Alleen maar even onwel." „De getuigenverklaringen spreken zelfs van dronkenmanspraat De officier meende, dat er genoeg ge praat was, maar dat het er om ging wat verdachte gedaan had. En hij had het verkeer op ernstige wijze in gevaar gebracht Hij had de hele rijweg nodig en ging helemaal links door de bocht. Er was geen sprake van een andere be stuurder of bestuurster. Verdachte werd alleen in de auto aangetroffen, rook naar drank en kon geen verstandig woord uitbrengen. De eis luidde twee weken gevangenisstraf en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. „Wat hebt u daar nog op te zeggen?" vroeg de politierechter. „M'n vriendin is helemaal niet ver hoord. Die zou sturen. Die zat ook in de auto." Het meisje was gedagvaard, maar niet verschenen. Ze zat volgens de getuigen niet in de auto, maar liep daar gillend achteraan. „In uw benevelde toestand hebt u zich natuurlijk verbeeld, dat zij in zou stappen" zei de officier. „U droomde zeker nog van Sneeuw witje" dacht de rechter, „Ik denk dat ze nu bij de kaboutertjes aan de zeven glaasjes zit." En hij velde het vonnis twee weken gevangenis en anderhalf jaar intrekking van het rijbewijs. De timmerman snelde de gerechtszaal uit als een boze stiefmoeder op zoek naar (een) sneeuwwitje. Zeker om er eens flink op los te timmeren. De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 8 uur door H. G. Rupert. Burg. Grothestraat 49, tel. 2388 en B. C. A. Nicolas, Steen- hoffstraat 12, tel. 2667. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00 tot 13.30 u. A. L. M. N. Vreeswijk, Burg- Grothe straat 63. Apotheek Zaterdag en zondag geopend apotheek „Soest-Zuid". Avonddienst en nacht dienst t.e.m. vrijdag 16 augustus apo theek „Soest-Zuid". Oranje-Groene Kruis. Zr. G. Pluim, Bosstraat 29, tel. 4610. Wit-Gele-Kruis Zr. C. Bijlard, Saenredamplantsoen 15, tel. 5425, b.g.g. briefje in de brievenbus. Groene Kruis Zr. M. G. Boom, Braamweg 51, tel. 4365. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. 9 uur Gezinsdienst. 10 uur de heer A. E. v. Eeden, Utrecht. 19.00 uur drs. F. J. v. d. Kooi, Utrecht. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Emmakerk, Regentesselaan. 10 uur ds A. J. Hoorn, Vlaardingen. 19 uur de heer A. E. v. Eeden, Utrecht. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Heeskapel, Insingerstraat. 10 uur ds J. Mettau. Zonnegloren, Soesterbergsestraat 10 uur ds L. de Ru. Eltheto, Driftje. 10.15 uur Jeugdkerk. Ichtuskerk, Alb. Cuyplaan. 10 en 17 uur ds. J. de Smit. De Sav. Lohmanschool, Drieboeksweg. 11.30 uur Zondagschool Gebouw Middelwijk, P. de Hooghlaan. 10 uur Zondagschool. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk Geen opgave. Wilhelminakerk 10 en 5 uur dsC.M-v.it Loo, Slie- drecht. Interkerkelijke Zondagsschool Da Costaschool. Pr. BernhardlaaiL 10 uur geen ZondagschooL GEREF. KERK Eltheto, Driftje. 8.30 en 3 uur dienst. Kerkgebouw N.P.B., Rembrandtlaan 2®. 8.30 uur ds R. Koolstra, Driebergen. 14.45 uur ds J. P. Moerkoert CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 uur ds P. de Smid. 19.00 uur ds Eerland, Hilversum. GEREF. GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal 10 en 5 uur Leesdienst Vrijdag 16 augustus, 19.30 uur, dt Schipaanboord. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20. 10.15 uur ds W. J. F. Meiners. ADVENTSGEMEENTE 10 uur Bijbelstudie. 11 uur pred. A. C. Schmutzler. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.30 uur ds H. C. Valeton. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burg. Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTEL GEMEENTE Kapelstraat 7. 10.30 uur de heer J. A. van Putten, Amsterdam. PAROCHIE SOEST Oude Kerk, Torenstraat. H. Missen op zaterdag te 19 uur en zon dag 7.45 en 11.30 uur. Wjjkgebouw Talmalaan H. Missen op zondag te 8.45 en 11.30 uur. St. Josephgebouw H. Missen op maandag, woensdag, vrij dag en zaterdag te 9 uur; op dinsdag en donderdag te 8 uur. KERK SOESTDIJK. Burg. Grothestraat. Zaterdag H. Missen 9.00 en 19.00 uur. Zondag H. Missen 8 en 9.30 uur, 11 uur Hoogmis. Maandag, dinsdag en woensdag 8.00 uur, donderdag 19.00 uur Avondmis, vrijdag 8.00 uur en 19-00 uur Avondmis. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen te 8 uur, woens dag 19 uur (Gezinsdienst), zaterdag 8 en 19 uur.

Soester Courant | 1968 | | pagina 3