VESPA ClAO Garage Stam AJAX-NEl in eerste ronde RENBERG van Europacup OLMA WIE VAN DE DRIE vraagt men zich af in Tokio TRIOMF VOOR DOEBTSJEK Volgende week start het S.E.C.-nederlaagtoernooi Jeugdkamp Hoek van Holland werd succes voor S.E.C. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Zaterdag sportdag van Hees B.D.C. voetbalt vriendschappelijk tegen De Zebra's S.E.C. (zat.) morgen met twee elftallen naar D.E.V. De STAM RENAULT 4-deurs Voordelen R8 ƒ5595,- R10 ƒ6250,— RENAULT maakt uw leven rijker V.V.Z. ziet vol vertrouwen naar competitie uit S.E.C.-Honkbal Jeugdspeler in Ned. team Hengelwedstrijd voor de jeugd Uw RECORDER staat klaar bij „DE GOUDEN SNAAR" VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1968 Het nederlaagtournooi van S.E.C. gaat volgende week zondag van start met een wedstrijd tegen de Amsterdamse club Nautilus. Ter voorbereiding op de competitie spelen het tweede, derde en vierde elftal die dag oefenwedstrijden tegen de overeenkomstige elftallen van Patria uit Zeist. Woensdag 21 augustus wordt het tournooi voortgezet met een wedstrijd tegen H.V.C., dat S.E.C. ver leden jaar de grootste nederlaag toe bracht en derhalve bekerhouder is. Buiten tournooi verband wordt zondag 25 augustus een oefenwedstrijd gespeeld tegen Voorwaarts uit Utrecht. Ook de beide reserve-elftallen staan die dag tegenover elkaar. De wedstrijden wor den in Utrecht gespeeld. Het derde en vierde elftal spelen die zondag tegen A.P.W.C. 3 en 4 uit Amersfoort. Het nederlaagtournooi wordt zondag 1 september gesloten met een wedstrijd tegen de Amsterdamse derde klasser S.L.T.O.. Inmiddels is ook 'n selectiegroep gefor meerd waaruit straks de beide eerste elftallen moeten worden samengesteld. Het zijn: Van Zoghel. Van Essen, Kok en Van Hattum als doelverdedigers en de veldspelers De Rooy, Krijt, Hoed. Van Boeyen, Woudenberg, Van Rem merden, v.d. Broek, W. Dorrestein, K. Dorrestein, J. Verhoeven. W. Rijnders, Rodermond, Aalbers, Duist. D. v. d. Broek, Vervloet, Veenendaal, Luschen, Burgman. W. Brouwer, E. Brouwer, Huizinga en Pureveen. Op zondag 8 september speelt S.E.C. de eerste competitiewedstrijd en wel tegen K.V.V.A. uit Amersfoort. De wedstrijd wordt aan de Bosstraat gespeeld. Met 48 jeugdleden is S.E.C. verleden week vertegenwoordigd geweest op het jeugdkamp van de K.N.V.B. in Hoek van Holland. De jonge voetballers heb ben zich daar in zeer ruime mate li chamelijk kunnen uitleven in hardlopen, voetbal, volleybal, tafeltennis e.d. Al de eerste dag werd deelgenomen aan een wedloop naar het strand, terwijl de deelnemers aan het kamp in het kader van de voetbaltest tevens hun practische vaardigheid en behendigheid met de bal mochten tonen, 's Avonds werd een sportfilm vertoond met in slow motion de slechte voorbeelden en in versneld tempo de betere technieken. Dinsdag werd begonnen aan het voet- bal-, volleybal- en tafeltennistournooi, dat uiteindelijk nog wel enig succes voor de Soestenaren zou opleveren. Eddy Feiken behaalde bij het tafel tennissen een vierde plaats, terwijl het voetbal voor S.E.C. een eerste en het volleybal een derde prijs opleverde. De prijzen werden tijdens de slotavond uitgereikt, gelijktijdig met de prijs, die de pupiUen van Van Berkel wonnen (een tweede) met een stukje voordracht. Nieuwe aanwinsten. Studieboeken. Ave nue, jrg. 1967. De vrouw en haar huis. jrg. 1967. Moluhan, Mens en media. Tijdgenoten over Teilhard de Chardin. De Beauvoir, Pleidooi voor een moraal der dubbelzinnigheid. Berkhof en De Jong, Geschiedenis der kerk. Sassen, Thomas van Aquino. Van Gelder, Zoekers naar de waarheid. Vleggeert, Kinderarbeid in de ne gentiende eeuw. Debray, Revolutie binnen de revolutie Tinbergen, Ont wikkelingsplannen. De Jong, Domela Nieuwenhuis. Page, Leitch en Knightley, Philby, de meesterspion. Montagu, De natuurlijke superioriteit van de vrouw. Kouwer, Tests in de psychologische praktijk. Libra, Astro logie. De Leeuw-Aalbers, Seksuele opvoeding in de verschillende levensfa sen van het kind. Hertog van Bed ford, Snobs. Teilhard de Chardin, Het verschijnen van de mens op aarde - De visie van het verleden. - Het zien. Sten gel, Zelfmoord en poging tot zelfmoord. Kronhausen en Kronhausen, De vrouw en haar seksualiteit. Von Ga- gern, Zonder taboe en bevoogding. Spotnitz en Freeman, De uithuizige echtgenoot. Marvilde, Bejaard zijn en nog echt leven. Geesink, Judo prin cipes. Lindenfels, Patience. Cata logus van de postzegels van Nederland etc. 1967. Caron en Clos Jouve, Na- tuurgids voor de geneeskrachtige plan ten. Van Onck en Steegers, Gelder land, groene vallei en weelderig water. Van Onck en Steegers, Utrecht; hart van hengelend Nederland. Noordhol lands molenboek. Stierlin. Maya. Vogt-Gökning, Turkse bouwkunst. Martin, Griekse bouwkunst. Gursel, Romaanse bouwkunst. Charpentrat, Barok. Zandstra, Shell toergids langs oude dorpskerken. Brongers, Antieke rariteiten. Critisch filmforum, jrg. 1967. Claus, De vijanden. Jonck- heere, Het hart onder de dierenriem. Stuiveleing, Willens en wetens. Haas- se, Persoonsbewijs. Fens, Jessurun d'Oli- veira en Overstegen, Literair lustrum. Visser, Confrontatie met een confron tatie. De Coster, Tijl Uilenspiegel. Kafka, Brieven aan Milena. Brown ing, Poems. Keats, Poetical works. Wordsworth, Selected poems. Spiegel historeael, jrg. 1967. Galjaard, Pootje baden. Sinnighe, Nederlands sagen boek. Byzantijnse rijk. Standaard geschiedenis van de tweede wereldoor log. Dl. 1. Regtien en Van Dullemen, Het Vietnam-tribunaal. Perdeck, Na kend op de fiets. De vrije dag benutte S.E.C. voor 'n be zoek aan Rotterdam. Er werd een keer heen en weer gereden in de metro en een bezoek van vijf kwartier aan 's werelds grootste haven gebracht. Na de sportieve verplichtingen was er don derdagavond weer tijd voor ontspan ning, die in dit geval werden aangebo den door The Saint. Veel genoegen be leefde men ook aan een wedstrijd tus sen de kampleiding en een elftal van deelnemers der zeven verenigingen aan het kamp. Waar men enerzijds niet zo nauw keek en een speler, die opge lapt moest worden met een teil water in plaats van een spons verraste, was men anderzijds akelig precies. Er kwamen meetlinten aan te pas om de juiste afstand van de spelers bij een vrije schop e.d. te bepalen. Vrijdaf, de laatste dag, werden de fina les van de verschillende onderdelen gespeeld, alsmede de diploma's van de voetbaltest uitgereikt. Zestien leden van S.E.C. bleken tenslotte het diploma in ontvangst te mogen nemen. Komende zaterdag, 10 augustus, houdt de sportvereniging Hees weer haar jaarlijkse sportdag voor de leden van alle afdelingen, 's Morgens zullen in hoofdzaak atletische activiteiten van de pupillen, adspiranten en junioren wor den gevraagd op het gebied van hard lopen, doelschieten, zaklopen e.d. In de late ochtenduren en 's middags komen de senioren in actie in de strijd om de door de heer De Boer beschik baar gestelde wisselbeker. In de twee voorgaande jaren werd deze gewonnen door J. de Bier, die de beker nu dus definitief in zijn bezit kan krijgen. De dames van Hees kunnen eveneens tonen, dat zij op de nummers hoog springen, verspringen en 100 meter hardlopen hun „mannetje" staan. Voor de heren staan deze nummers ook op het programma, nog aangevuld met ko gelstoten. Rond de middaguren spelen enkele vol leybalteams van Hees een drietal wed strijden tegen D.E.V.U. uit de Lage Vuursche, terwijl voor de finale van de 100 meter hardlopen heren het eer ste elftal van Hees een wedstrijd speelt tegen het eerste van U.V.V., dat in de tweede klasse van de K.N.V.B. uitkomt. Tot nu vond de sportdag steeds onder gunstige weersomstandigheden plaats en ook nu is dat voor het welslagen van deze sportdag een voorwaarde. Met de voetbalwedstrijd wordt tevens voor het eerst het van een nieuwe grasmat voorziene veld bespeeld. Het eerste en tweede elftal van B.D.C. gaat zondag naar Hilversum om in een vriendschappelijke wedstrijd tegen De Zebra's de kansen voor het komende seizoen te peilen. Het eerste elftal speelt om half drie in de volgende samenstel ling Smink, Kolloos, Stalenhoef, Jos Brouwer, J. van Fulpen, J. Beijer, Eg- bers, M. v. d. Lugt, L. Demmers, J. Dor restein en P. Dorrestein. Het tweede elftal komt om twaalf uur in het veld met de volgende spelers: L. Thienen, Schimmel, B. Bakker, H. van Hal, F. Smink, W. Jansen, J. v. d. Lugt, .T. Paauw, B. Roest, B. Wigtman en D. Dorrestein. De wedstrijden worden gespeeld op het sportpark nabij Anna's Hoeve. Ter voorbereiding van de competitie, die voor de zaterdagclubs al op 31 augustus begint, speelt S.E.C.-zaterdag morgen met het eerste en tweed? elftal een vriendschappelijke wedstrijd tegen D.E.V. in Doorn. De wedstrijden wor- De striju waar met de meeste belang stelling naar wordt uitgezien in de eerste ronde om de Europacup is die tussen Ajax en F.C. Nürnberg. Evenals vorig seizoen toen Real Madrid de tegenstander was, heet Ajax in de eerste ronde een topclub te bestrijden. Een club met een „wondertrainer" aan het roer Max Merkel. Zelden zal men een zo ongemakkelijk mens kunnen tegenkomen als Merkel, dat wil men bij 1860 München maar al te graag beamen. In Neurenberg weet men het ook wel, maar daar is men nog wat verblind door het plotselinge succes, dat deze geweldige trainer en coach met het eerste elftal heeft bereikt. Het worden interessante duels tussen de Westduitse en Nederlandse kampioenen, die elk een volkomen verschillend spel type hanteren Nürnberg keihard zwoe gend en recht op het doel af, Ajax ar tistiek en fraai spelend, dat bij de Am sterdammers zover is geperfectioneerd, dat het ook nog grote resultaten afwerpt. Alle wedstrijden voor de eerste ronde om de Europacup voor landskampioenen en bekerwinnaars worden op 18 septem ber en 2 oktober gespeeld. Een zeer goede maatregel van de Europese voet balunie. die daarbij het gerommel tus sen de clubs over de datum en plaats, van de eerste wedstrijd vooral, uit de weg heeft geruimd. Sterk tegen zwak. Enkele erkende Europese topclubs krij gen bepaald zwakke tegenstanders in de eerste ronde. Real Madrid ontmoet Olympiakos Nicosia, de kampioen van Cyprus, Benfica zal aantreden tegen Valur Reijkjavik uit IJsland, Man chester City tegen het Turkse Fehner- bahce, Manchester United (de bekerhou der) tegen het Ierse Waterford en A.C. Milan tegen Levski Sofia. Zo te zien gaat Real Madrid, Benfica en Manches ter United een walk-over tegenoet met een reële kans op dubbele cijfers. De A.C. Milan zal nog wel wat te stel len krijgen met de Bulgaarse Levski. Een andere gegadigde voor zeker de kwart-finales, het Schotse Celtic moet het opnemen tegen het Hongaarse Ferencvaros met de prachtige midden voor Florian Albert. Voorts krijgt de Joegoslavische kampioen Rode Ster Bel grado het niet gemakkelijk tegen het harde en defensieve voetbal van de Oostduitse kampioen Carl Zeiss Jena, het wat versterkte bedrijfsvoetbalteam van de beroemde optische industrie Carl Zeiss. Gelijkwaardigheden. Een match waar ook weinig van te zeg gen zal zijn is die tussen de kampioenen van Frankrijk en Polen, respectievelijk St. Etienne en Ruch. Zo groot als de voorsprong van St. Etienne in de Franse competitie was, zo klein was die van Ruch in Polen. Wij zijn benieuwd hoever de Russische kampioen Dynamo Kiew het zal brengen tegen F.C, Zürich uit Zwitserland. Vorig jaar schakelden de Russen verrassend het Schotse Celtic uit, maar even verrassend verloren zij de volgende ronde van de Poolse club Gornik, dat later door Manchester United werd uitgeschakeld. Het zit er dik in, dat het Brusselse An- derlecht de kampioen van Noord-Ier- land Glentoran uit Belfast zal overwin nen. Enkele zwakkere deelnemers aan het Europacup-toernooi komen ook tegen elkaar uit. Floriana uit Malta, dat het afgelopen seizoen door N.A.C. bij de bekerwinnaars twee keer werd ver slagen, moet het opnemen tegen Reipas Lahti uit Finland. De Griekse kampioen A. E. K. uit Athene heeft een redelijke kans om de tweede ronde te bereiken tegen Junesse d'Esch uit Luxemburg. Ongunstige loting Nu willen we nog even terugkomen op de komende strijd tussen Ajax en Nürnberg. Direct na de lotitng ver klaarde Max Merkel al, dat hij zich een heel wat gunstiger loting voor de eerste ronde had kunnen voorstellen. Bij Ajax heerste overigens dezelfde mening. Ongetwijfeld zijn beide ploe gen aan elkaar gewaagd. En dat maakt de strijd des te interessanter. Bij Ajax is men dankbaar voor het besluit van de K.N.V.B.-competitie-lei der Thijs Janssen, die onze landskam pioen heeft toegestaan de wedstrijden, die op de zondag vóór de Europese duels moeten worden gespeeld, later af te werken. Daardoor hebben de Am sterdammers de gelegenheid zich tijdig op de belangrijke wedstrijden te gaan concentreren. Aanvel Zo weinig als de coach van de Am sterdammers Rinus Michels zegt, zo veel laat Max Merkel van zich horen. Ondanks dat hij een makkelijker te genstander voor de eerste ronde pret tiger had gevonden is hij vol vertrou wen. Eén van zijn steunpilaren voor de aanval is de oud P.S.V.-er Zvez- dan Cebinac, die in het afgelopen sei zoen velen openingen in de vijandelij ke defensies wist te maken, waar de aanvalsspitsen Strehl en Brungs (die inmiddels naar het Berlijnse Hertha B.S.C. is verkocht) doelpunten uit maakten. Maar ook international Vol- kert is een voortdurend gevaar in de Neurenbergse aanval. Naast Volkert beschikt Nürnberg nog over de internationals Ludwig Müller (verdediger in het centrum) en de van Bayern München gekochte Hennes Küp- pers voor het middenveld. Overigens heeft Strehl ook vier interlands achter zijn naam staan, evenals verdediger Wenauer. Cebinac speelde 21 keer in het Joegoslavische nationale team. Opstelling Evenals Ajax pleegt Nürnberg het 4-2-4 systeem te spelen, maar dat geldt vooral als de ploeg aanvallend wil spelen. Toen de Duitsers in het mid den van het seizoen met een inzinking hadden te kampen, liet Merkel ze met succes opereren in een soort 1-3-3-3 opstelling, waarmee zeer veel gelijke spelen werden geboekt. In het doel van Nürnberg staat de bijna 33-jarige Roland Wabra. De ver dediging wordt gevormd door Horst Leupold (26), Fritz Popp (28), Fordi- nand Wenauer (29) en Ludwig Mül ler (27). De bezetting van het midden veld wordt toevertrouwd aan Heinz Müller (25) en Hennes Küppers (29). Voor de voorhoede zijn Zvezdan Cebi nac (28) en Georg Volkert (23) de vleu gelspelers en in het centrum opereert Heinz Strehl (30) naast één van de nieuwelingen, die dit jaar zijn aange kocht Beer. Nüssing, Homann of Lehr, die allen van een amateurclub afkom stig zijn. SOESTDIJK (in één handgreep te veranderen in 2-deurs, veilig dus voor sw klndsrm J) 1. de flitsende 1100 c.c. motor - 135 km 2. 4-deurs (in één handgreep te veran deren in 2-deurs, veilig dus voor uw kinderen 3. laag benzineverbruik 1 op 15 4. ongekend zitcomfort 5. uiterst wendbaar, gemakkelijk parke ren in stadsverkeer 0. hoge inruilwaarde 7. rondom schijfremmen NIEUWERHOEKPLEIN 1 - SOESTDIJK - TELEFOON 02155-2850 den in Doorn gespeeld en beginnen om vier uur. Onder de spelers die voor het eerste elftal zijn geselecteerd, zijn wei nig nieuwe gezichten Het zijn Kramer, Beijer, De Vries, Hartman, Baptist, Dorrestein, Sengers, Dros, Stalenhoef, Rouwendaal, Hoefman en Van der Schagt. Het tweede elftal zal morgen worden samengesteld uit Mayer, Van Delden, Veenendaal, Verwoerd, Kerkdijk, Koe- lewijn, Nijhuis, De Beer, Timmer, La- mers en v. d. Berg. De zaterdagafdeling zal volgende week woensdag met het eerste en derde elftal nog een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen het eveneens in de twee de klasse uitkomende Nijenrodes uit Breukelen. De voetbalvereniging V.V.Z. heeft alle reden om met enig optimisme en ver trouwen de komende competitie tege moet te zien. Afgelopen zaterdag zijn in een vriendschappelijke wedstrijd te gen Roda '46 uit Hamersveld de nieu we aanwinsten beproefd. V.V.Z. had alle anleiding om tevreden te zijn. Doelman A. Rebel (van Baarn over genomen) ,v. d. Breemer en N. Brou wer (beiden van B.D.C.) voldeden zeer goed. Binnenkort zal V.V.Z. trouwens ook nog kunnen beschikken over de van B.D.C. afskomstige Fugers, die in het verleden al meermalen voetbaltalenten heeft doen vermoeden. De vriendschappelijke wedstrijd tegen Roda eindigde tenslotte in een 2-0 overwinning voor V.V.Z. dankzij twee doelpunten van Tonny Schaap, mede na goed voorbereidend werk van Brons. De zege had echter nog heel wat roy aler kunnen uitvallen, wanneer men wat minder nonchalant met de kansen was omgegaan. Het eerste elftal krijgt trouwens nog meer gelegenheid om zich op de ko mende competitie voor te bereiden. Deze maand spelen de voor het eerste en tweede elftal geselecteerde spelers namelijk nog een oefenwedstrijd tegen Presik Haaf, dat uitkomt in de eer ste klasse, afd. Arnhem, terwijl het eerste en tweede elftal op 17 augustus deelnemen aan het A.D.E.-tournooi in Weesp. V.V.Z. moet hier de verleden jaar veroverde beker verdedigen. Zaterdag 24 augustus nemen het eer ste en tweede elftal bovendien nog deel aan het S.E.C.-tournooi. Het ligt in de bedoeling, ook voor de lagere elftallen nog een aantal oefenwedstrijden vast te stellen. Besprekingen hieromtrent met andere verenigingen zijn gaande. De dinsdag al begonnen training in de Soester duinen zal komende dinsdag op dezelfde plaats worden voortgezet. Men vertrekt om zeven uur van het V.V.Z.-terrein. De senioren-training wordt dinsdag 20 augustus weer op het veld aan de Ferdinand Huycklaan ge houden. Eveneens voor de jeugd wordt op zaterdag 24 augustus een atletiek- middag georganiseerd. Na een rustperiode van drie weken, in verband met de Haarlemse Honkbal- week en het jeugdhonkbalkamp, tre den de S.E.C.-honkballers a.s. zondag weer aan tegen' O.D.I.Z. uit Zaandam. De A.V.I.A.-ploeg heeft in de uit wedstrijd te Zaandam een benauwde 12-10 overwinning behaald zodat we a.s. zondag, ook al gezien de stand op de ranglijst een spannende strijd kun nen verwachten. O.D.I.Z. heeft acht wedstrijdpunten en is daardoor nog niet geheel vrij van degradatie. Afgelopen zondag verloor men n.1. verrassend van Watergraafs meer met 5-4. Een handicap voor de S.E.C.-ploeg is echter dat diverse spelers van het 1ste team op vacantie zijn, zodat enkele jongere spelers uit het tweede team de gelederen zullen moeten versterken. Toch hebben wij het volste vertrouwen in Hiele c.s. en bij een overwinning staat de A.V.I.A.-ploeg op een gedeelde derde en vierde plaats in zijn afdeling. Voor de eerste keer is het een S.E.C.- speler gelukt door te dringen tot een nederlands negental. R. van Mourik, eerste honkman van het B.R.L.-team, heeft na diverse trai ningen en selectie-wedstrijden een uit- Bestaat er één woord voor_sterk^ én_mooi? Ja: Olma 01ma-"Sea Cup" is een modern, dege- lijk heronhorlogo. dat U graag trots onder Uw manchet laat uitkomen. Uw vriondon kijken naar Uw "Soa Cup". Het ls oen horloge van doze tijd, go- maakt voor mensen, die in hun be roep de handen uit de mouwen moeten etekon. SohokvriJ, antimagnetisch, wa terdicht en condens vrij. Een mannen- horloge. Van ai 79.-. Zwlteera bewijs van degelijkheid. Dealer voor Soest Soesterbergsestraat 26 - Horloger - Juwelier - Optiek nodiging ontvangen voor deelname aan de Europese honkbalkampioenschappen. Deze worden van 14 tot en met 18 augustus gehouden in Augsburg (Duits land) tussen de jeugdploegen van En geland, Frankrijk, Italië, Duitsland en Nederland. De ploegen bestaan uit spelers van 14 tot en met 16 jaar en van de buiten landers hebben vooral Italië en Frank rijk zeer sterke spelers. Het zijn in hoofdzaak jeugdige Ameri kanen van ouders die in de diverse landen wonen en werken bij het Ame rikaanse leger. Zaterdag 17 augustus a.s. organiseert de Hengelsportvereniging de „Snoekbaars" wederom de traditionele hengelwedstrijd voor de jeugd in de grote zandput aan de Rijksweg Baarn-Hoevelaken. Deelname aan deze wedstrijd is geheel gratis voor kinderen van 8 tot 13 jaar en de aanvang is gesteld op 14.30 uur. Tevens is aan deze wedstrijd verbonden de jaarlijkse dameswedstrijd; aanvang eveneens 14.30 uur. Er zijn prachtige prijzen beschikbaar en iedere deelnemer wacht gratis een con sumptie. Op de Ishikawajimawerk in Japan is de kiel gelegd van 's werelds toekomstige grootste schip. Temidden van enige Ja panners staat daar een forse bebrilde man in donker costuum. Het is de Ame rikaan Daniël K. Ludwig, reder en scheepsbouwer, die de zeven kruisjes al aardig nadert maar desondanks voort gaat met het „maken" van tankers en geld. De nu in aanbouw zijnde 275.000 D.W.T. metende Mammoettanker behoort toe aan National Bulk Carriers Inc. te New York, de maatschappij van D(ee) K(ay) Ludwig. Het hoofdkantoor van deze maatschappij, die zich toelegt op het vervoer van ,.bulk"-ladingen zoals graan kolen, ijzererts en olie, is gevestigd op Park Avenue in het hartje van Manhat tan. De meeste schepen van de vloot, bestaande uit tientallen „oliekannen" en „ertsknokkers", staan geregistreerd in Monrovia, de hoofdstad van de West- afrikaanse negerrepubliek Liberia en re sidentie van de bekende president Tub- man. Met het varen onder Liberiaanse vlag ontduikt N.B.C. evenals vele andere Amerikaanse rederijen, op volkomen le gale wijze de hoge belastingen in de U.S.A. en kan zodoende met succes con curreren op de wereldvrachtenmarkt. Op haar schepen treft men bemannings leden aan van velerlei nationaliteit en kleur. Dek- en machinekamerpersoneel bestaat veelal uit negers van de Britse Kayman Islands nabij Jamaica of Ja panners uit Okinawa. Onder de officie ren treft men Noren, Duitsers, Engelsen, Italianen, uiteraard Amerikanen maar ook Nederlanders. De „Grieken" Ludwig, een uit het midden-westen der U.S.A. afkomstige multimiljonair, vormt met Aristotle Onassis en diens voorma lige zware Stavros Niarchos de groep van elkaar beconcurrerende grote tank- vaartmagnaten die men wel „de Grie ken" noemt. Onassis is wel de meest bekende. Hij is de eigenaar van het Casino in Monaco en was vroeger goed bevriend met prins Rainier. Een vriendschap die inmiddels is veranderd in vijandschap. Zijn schei ding van Tina Livanos, naar wie een van zijn schepen werd genoemd, en zijn huwelijk met de operazangeres Maria Callas zijn genoegzaam bekend uit de geïllustreerde pers en de damesbladen. Niarchos, „der Dritte im Bunde", houdt er van zijn zaken af te wikkelen aan boord van zijn luxe jacht Creole dat gedurende een groot gedeelte van het jaar onder Maltezer vlag in de Middel landse Zee kruist Terwijl hij zijn gas ten aan boord vermaakt, blijft hij toch op de hoogte van de dagelijkse gang van zaken in de scheepvaart. De Creole heeft immers een goed ingericht radiostation (roepletters V.P.T.G.) waar twee marco nisten druk werk hebben aan het wis selen van lange telegrammen bestemd voor en afkomstig van alle grote wereld steden en veel tankers op hoge zee. Te zamen controleren deze heren miljoenen tonnen aan scheepsruimte over de gehele wereld. Wedloop De Grieken alleen de twee laatstge noemden zijn afkomstig van Hellas schijnen onderling een soort wedloop te houden om het bezit van de grootste tankertonnage. Zij steken elkaar de loef af met het laten bouwen van steeds grotere „olieaken." Die wedren heeft een doel. Tijdens de eerste crisis om het Suezkanaal en ook dit jaar tijdens de sluiting van De Les- seps' schepping is gebleken dat het olie- vervoer van de wingebieden naar Euro pa en Zuid-Amerika zeer kwetsbaar kan zijn. Door het inschakelen van supertan kers werd het probleem opgelost. Gelijk bekend garandeert hun grotere laadcapaciteit, hun hoge snelheid en de besparing van tolgelden een goedkoper vervoer van ruwe olie rond „de Kaap" zonder gevaar van vertraging, ondanks het feit dat de af te leggen afstand gro ter is. Door de komst van de mammoet- tankers werd de besparing nog aanzien lijker. Lelyke eend Waar men de schepen der echte Grie ken kari onderscheiden door hun fraaie lijnen, frisse kleur en prima accommo datie, munten Daniël K. Ludwig's sche pen uit door hun soberheid. Ze zijn uit gesproken lelijk. Bijna elke zeeman heeft op de zeven zeeën wel eens zo'n „lelijke eend", met „flylng bridge", mas ten als tandenstokers en belachelijk (naar verhouding) kleine zwarte schoor steen ontmoet. In tegenstelling tot de gewezen stuur man en marineofficier Niarchos gelooft de ex-werktuigkundige Ludwig niet in uiterlijk schoon. Hij laat zich bij het ontwerpen van zijn schepen alleen maar leiden door zeer zakelijke motieven. Bo ze tongen onder het varend personeel van N.B.C. beweren „Als de mast geen olie kan bevatten laat hij hem als over bodig uit de bouwtekening schrappen." Tijdens een inspectie op zijn eigen werf in Kure nabij Hiroshima moet hij eens de hoofdwerktuigkundige van een in aanbouw zijnde tanker hebben uitge vloekt toen deze een stukje koper opzij schopte. „Je verspilt mijn geld", voer hij ziedend uit. „Dat koper is minstens een dollar waard." Het tekent de harde Amerikaanse scheepvaartmagnaat die za ken doet op een keiharde markt; de in ternationale tankvaart. 500.000 D.W.T. De Grieken hebben om de beurt de pri meur genoten van het bezit van de grootste tanker ter wereld. Eerst was er wijlen ivanos ex-schoonvader van Aristotle en Stavros en eens ook een illuster lid van de club met de World Glory van 45.500 ton. Later Onassis die in 1955 uitkwam met de Al Malik Saud Al AI wal, vernoemd naar de grootvader van koning Saoed, inmiddels zelf al overleden. Dit prachtige schip mat 46.500 ton. Daarna stond Niarchos aan te spits als trotse eigenaar van de Spy- ros Niarchos (47.750 ton). Ludwig bleef niet achter. Begin 1957 liep te Kure de Universe Leader van stapel. In die tijd kon men de Franse marconist van deze „Liberiaan" bij elke radioverbinding trots horen vermelden „The biggest ship in the world". En in derdaad Ludwig had de tonnage ver dubbeld en was niet alleen eigenaar van de grootste tanker maar ook van het grootste schip. Want de „Leader" mat 84.730 ton. Momenteel staan de Japanners aan de top met de Idemitsu Maru van liefst 210.000 D.W.T. Maar de nog ongedoopte nieuwe reus waarvoor D. K. de kiel liet leggen zal hem overtreffen. Baas boven baas en op naar de 500.000 ton in de nabije toekomst. Doebtsjek heeft meer bereikt dan hij zelf misschien wel voor mogelijk heeft gehouden. De Tsjechische regering ver mijdt om al te veel triomf in haar ver klaringen te leggen, maar dat is waar schijnlijk meer om de Russen hun ge zichtsverlies te verzachten dan omdat er geen reden voor is. Natuurlijk: hij heeft enige concessie» moeten doen: geen al te onafhankelijke buitenlandse politiek en echt de econo mische en politieke samenwerking bin nen het oostblok niet vergeten. Dat zijn concessies geweest die heel gemakkelijk te geven waren: nog daargelaten of Doebtsjek het anders zou hebben ge wild; hij is realist genoeg om te besef fen dat Tsjecho-Slowakije eenvoudig niet kan bestaan zonder een redelijke relatie met de sowjet-unie en de an dere communistische landen. Veel be langrijker zijn de concessies die van de andere kant kwamen. Zwart op wit staat nu dat niet alleen de Russen, maar ook de Polen, Oost duitsers, Hongaren en Bulgaren ermee accoord gaan dat ieder land op zijn ma nier de weg naar het socialisme verwe zenlijkt. Accoordverklaring Dat betekent vrij baan voor de libera lisatie waarmee Doebtsjek experimen teert. Ongetwijfeld (de moeizaamheid van de besprekingen in Cierna en Bra- tislawa, met telkens onverwachte ver lengingen, wijst erop) is die accoord verklaring niet zo bijzonder licht van de anderen verkregen. Dat ze toch gegeven is kan niet anders dan door een taai stuk onderhandelen door Doebtsjek waarin hij ook een groot tactisch talent ontplooide. Van belang was vooral het gesprek met de Russen, dat uitdrukkelijk op Tsje chisch gebied werd gevoerd ondanks andere Russische plannen. De nasleep van Bratislawa was alleen maar nodig om de anderen net zo ver door de knieën te laten gaan als de Russen. Is nu alles in orde? De felle aanvallen in de Russische en vooral Oostduitse pers zijn als bij toverslag verdwenen. Maar daarmee is niet gezegd dat de heren van het Kremlin alle hoop hebben opgegeven de klok nog eens terug te zetten in Tsjecho-Slowakije. Konsekwenties Dit keer hebben ze moeten toegeven. In de eerste plaats omdat zij vrijwel voor het eerst een eensgezind volk tegenover zich vonden. In de tweede plaats ook omdat de Tsjechen veel steun kregen van communistische partijen in het westen, alsmede van allerlei kanten in het oostblok. In Roemenië bijvoor beeld, maar ook in diverse kringen in Hongarije vooral maar ook uitdrukkelijk in de sowj et-unie zelf. Nu hard optreden zou voor de Russen de pijnlijke konsekwentie gehad hebben dat de najaarsconferentie van commu nistische partijen wel eens verziekt kon worden door het wegblijven van allerlei delegaties die men niet graag zou mis sen. De Franse, Italiaanse en Roemeense bijvoorbeeld. Is in dit opzicht nog lang niet alles achter de rug, de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije hebben ook in andere communistische landen tal van lieden in de partij-hiërarchie aan het denken ge zet over de toekomst van het commu nisme. En het is niet gezegd dat die ideeën zo gelukkig uitvallen voor de huidige machthebbers in het Kremlin. Een expert als Edward Crankshaw bij voorbeeld voorziet dat er in het Kremlin hoofden zullen rollen. Het Praagse ex periment begint nog maar pas. 4 f

Soester Courant | 1968 | | pagina 5