zomerprijzen 24-UURS FOTO-SERVICE Foto Swager op onze kollektie bontmantels Bij goed weer morgen „schatgraven" in de Soester Duinen RIJKSPREDIKERS TSJECHISCHE GOUDEN EN ZILVEREN ONDERSCHEIDING VOOR EDELSMEDEN EMMY VAN LEERSUM EN GIJS BAKKER MEER VRIJHEID Krabbels van Knelis SI iSclxccmalzer Weggelopen broers in België teruggevonden Gevonden voorwerpen Voorstellen voor de raadsvergadering van woensdag 21 augustus „Olympia" in het nieuws Internationale jury Decoratieve edelsmeedkunst niet alleen-zaligmakend VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1968 'niete. PHILIPS SPECIAALZAAK ZtBXSzne*""*' Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 Gijs Bakker geven de hoogste prioriteit aan de vormgeving. Het decoratieve element, dat in de edelsmeedkunst altijd z'n belangrijke rol heeft gespeeld en trouwens nog speelt, komt bij hen op het tweede plan. „Wij willen het sierraad een nieuwe, zinvolle betekenis geven. Enerzijds is er het volmaakt onzinnige decoratieve sierraad, zonder verbinding met de mens, anderzijds het op zich staande beeldhouwwerk. Wij proberen waar te maken, dat alleen vorm, schoonheid en fuctie van een sierraad bepalend zijn en dat de rol van het materiaal een se cundaire is", aldus Emmy en Gijs. Voor al uw zwart/wit opdrachten, rolfilms, pasfoto's enz., Vandaag gebracht, morgen gereed. Kleuropdrachten, 1 dag langer. Burg. Grothestraat 45 - Tel. 3917 1 Amalialaan 19-21 Telefoon 02154-2323 Twee broers, de 17-jarige Edwin Wit kamp en de 15-jarige Alfred, die maan dagavond van huis waren weggelopen, zijn woensdagavond in België aange houden- Het tweetal had alleen een briefje ach tergelaten: „Wij zijn 'm gesmeerd, maar maakt u zich niet ongerust". Toen de jongens de volgende dag nog niet waren teruggekeerd, begonnen de ouders zich echter wel degelijk onge rust te maken. Zij verzochten de politie om de opsporing van de broers. Nadat eerst vergeefs op een paar cam pings was gezocht, werden zij woens dag in België aangetroffen. Begeleid door hun ouders zijn zij donderdag weer naar huis teruggekeerd. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangegeven huissleutel, plastic regenkapje, bruine herenportemonnaie, grijze jongenstrui, bruin suède herenjasje, fototoestel, trommelstok, autosleutels, pukkel met inhoud, bankbiljet, sleutelring met kof fersleutel en nagelknipper, bankbiljet, hondenhalsband, tas met gereedschap pen, optisch geslepen zonnebril, kinder- step, grijze regenjas, kinderbril met donker montuur, portemonnaie met in houd, bruine leren jongensportefeuille met inhoud, blauwe knipportemonnaie, grote groene damesportemonnaie, acte- tas, beige kinderschoentjes, drie sleu tels, kinderbril, sleutelbos, drie sleu tels in etui, zilveren bedelarmband, lichte damesregenmantel, rode meisjes pantalon, bruine portemonnaie, N.S.- abonnement, beige jongensjasje, vis hengel, bankbiljet en sleutel. Aan komen vliegen parkiet en kanarie. SINASSMPPERS. Pittige chocolade en frisse sinas. Een welkome trac- tatie. 250 gram PENCEES. Extra fijn zandgebak met een fijne spijsvulling. Rol a 5 stuks VRUCHTENHARTJES. Een welbekende kinder versnapering. Per zakje 49 cent. Nu 2 zakjes a OQ 150 gram 05 CI« VROOM DREESMANN Er blijken op dit punt nogal wat weerstanden te overwinnen. In de be oordeling van inzendingen op diverse internationale tentoonstellingen is dat ook meer dan eens op voor het Soester echtpaar nogal onaangename wijze ge bleken. Des te verheugender is de uit spraak van de Tsjechische jury. Het kan een keerpunt in hun leven betekenen. Tot dusver was de vormgeving voor Emmy en Gijs (beiden kunstnijverheids school Amsterdam en een jaar kunst nijverheidsschool Stockholm) een ideaal, dat zij eenvoudig door gebrek aan er kenning en dus afzetmogelijkheden niet volledig konden bereiken. Zij zagen zich dan ook gedwongen hun produc ten, aanvankelijk van goud en zilver, nu ook van roestvrij staal en alumini um, wat meer op de commercie en de smaak van het grote publiek af te stemmen, iets, waar voorlopig wel een behoorlijke winst is uit te halen (zij zullen dat niet ontkennen), maar wat de kunstenaar tenslotte toch in zijn creatieve vrijheid belemmert en ten slotte iedere scheppingsdrang verlamt. Emmy van Leersum en Gijs Bakker, die ieder volgens eigen inzichten en ontwerpen werken, maar voor de ken ner in de uiteindelijke producten toch een zekere overeenstemming bereiken, begonnen in zilveren en gouden sier raden, die döor hun exclusieve vorm geving en veelal ook exclusieve prijs slechts door een zeer selecte groep werden gekocht. De vormgeving is ge bleven. maar Emmy en Gijs zijn ande re materialen gaan gebruiken, die de prijs wat dragelijker maken voor een ruimer publiek. De omzet is inderdaad gestegen, al blijft men toch nog wel gereserveerd tegenover de toch niet altijd even ex perimentele vormen. Een en ander ver schafte het echtpaar toch een te labiele bestaansmogelijkheid, zodat het zich ge dwongen zag om ten koste van de eigen creativiteit, ook in opdracht van ande ren, voornamelijk particulieren te gaan werken. Emmy en Gijs hebben dal enige tijd volgehouden, maar zonder al te veel ambitie, hoogstens uit nood zaak. De prijs, die zij in Tsjechoslowakije hebben gewonnen, zal hen zeker in staat stellen om hun eigen ideaal te verwezenlijken. „Wij verlangen alleen maar vrij te kunnen experimenteren", zegt Gijs, het in zijn hart een beetje jammer vindend, dat hij de recente on derscheiding nu uitgerekend in Tsje choslowakije heeft gekregen. In ieder ander (west-europees) land zou een dergelijke onderscheiding in een aan trekkelijk geldsbedrag zijn uitgedrukt, maar Tsjechoslowakije staat de uitvoer van valuta nu eenmaal niet toe; van daar de medailles; de gouden voor 15 armbanden en zes zilveren ringen en drie witgouden heren-ringen en de zil veren als erkenning voor de aluminium halskragen. Een van de aluminium halskragen van Emmy en Gijs zijn kort geleden nog gedragen door Adèle Bloemendaal in een Nederlandse speelfilm. De carrière van Emmy van Leersum en Gijs Bakker begon enige gestalte te krijgen, toen zij in 1967 werden uit genodigd voor een expositie in het Ste delijk Museum te Amsterdam. Nadien volgde tentoonstellingen in Hilversum, Amersfoort, Amsterdam, Den Haag, Londen, Rotterdam, München en New York, terwijl voor dit jaar nog expo sities in Lausanne, Berlijn en Amster dam te wachten staan. Een permanente expositie van de sierraden is ingericht in de eigen galerie van het echtpaar aan de Oude Gracht in Utrecht, bij de Galerie Modernes. Deze galerie is tevens het verkoopadres. AANLEG PARKEERTERREIN In verband met een onbevredigende si tuatie met betrekking tot de verkeers veiligheid in de Gen. Spoorstraat te Soesterberg stellen B. en W. voor de bestaande parkeerstrook, plaats bieden de aan 20 personenauto's, te verbeteren door de aanleg van een parkeerhaven, waardoor 54 auto's kunnen parkeren. Het college vraagt hiervoor een krediet van 10.780,—. VERKOOP GROND De heer H. J. van Buuren, Laanstraat 20, alhier, heeft verzocht een stuk grond ter grootte van ongeveer 360 m2 gele gen aan de Laanstraat hoek Wetering- pad te mogen kopen. B. en W. hebben tegen verkoop van deze grond voor 10.800,geen be zwaar. AANVULLEND KREDIET In 1964 werd de Don Bosco kleuter school te Soesterberg gebouwd, waar voor door de raad een krediet van ƒ245.000,beschikbaar werd gesteld. Er openbaarden zich echter na de bouw lekkages in het dak van de school en de eindafrekening werd meer dan 3V2 jaar vertraagd, doordat de aannemer wei gerde de lekkages te herstellen. Thans is echter alles tot tevredenheid opgelost en zijn er geen redenen de betaling van het restant langer op te schorten. In de begroting zijn echter geen gelden opgenomen voor het uitbetalen van de onderhoudstermijn en het architectenho norarium, zodat B. en W. hiervoor een aanvullend krediet vragen van resp. ƒ3.102,— en ƒ4.754,— totaal dus ƒ7.856,-. VERHUUR PERCEEL GROND B. en W. stellen voor aan de heer D. J. Bos, Beckeringhstraat 38 te Soest, we derom van 1 augustus 1968 tot 1 augus tus 1969 een perceel grond aan de Ver lengde Talmalaan te verhuren voor de prijs van ƒ600, ONTHEFFING ZONEVERORDENING HINDERWET De heer A. J. A. van den Oord, St. The- resiastraat 9, alhier, verzoekt ontheffing zoneverordening hinderwet voor het op richten van een bedrijfsruimte van de vervaardiging van chocolade-artikelen op het perceel Merelweg 7 te Soest. AANLEG SPEELPLAATS PARK COLENSO Naar aanleiding van een verzoek van de beworiers van Colenso tot het in richten van een speelgelegenheid heeft I de directeur van gemeentewerken een ontwerp gemaakt, waarvan de uitvoe- I ring 1(7.000,zal vorderen. SCHILDEREN L-BAD EN KLEUTERBAD VAN HET SOESTER NATUURBAD Gezien de goede ervaring met het schil deren van het wedstrijdbassin, vooral uit een oogpunt van veiligheid, stellen B. en W. voor deze werkzaamheden ook te laten verrichten in het zgn. L-bad en het kleuterbad. De kosten hieraan verbonden worden begroot op 44.550, MEDEWERKING AAN SCHOLEN Het R.K. schoolbestuur te Soest vraagt medewerking voor het aanschaffen van 45 letterdozen met handleiding en 45 rekendozen met handleiding voor de on der dat bestuur staande St. Bonifacius- en St. Josefschool, alhier. De kosten zullen ƒ2.700,bedragen. STICHTING OPENBARE LAGERE SCHOOL EN KLEUTERSCHOOL Gezien de gestadige uitbreiding van wo ningen in de wijk Smitsweg is het nood zakelijk, dat in deze wijk gebouwen voor het openbaar onderwijs worden gesticht. Daarom stellen B. en W. voor te besluiten tot de bouw van een zes- klasslge openbare school voor g.l.o. en een openbare tweeklassige kleuterschool in de wijk Smitsweg. ■rMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4705 De chr. wandelsportvereniging „Olympia" organiseert zaterdag 17 augustus a.s. haar 11e Paleis Soestdijktocht. De heer P. van Soest, medewerker van de „weekendtips voor het midden des lands" in het programma Z.O. 135 zal de luisteraars het een en ander vertel len over de activiteiten van „Olympia". Het programma van de V.A.R.A. wordt uitgezonden op 17 augustus via Hil versum I, van 8.11 uur tot 10.30 uur v.m. Ook Radio Veronica zal haar luisteraars attent maken op de Paleis Soestdijk tocht. Van 12 t.e.m. 16 aug. wordt het elke dag uitgezonden in de agenda van 12.00 tot 13.00 uur n.m. VOOR MODERNE COIFFURES Soesterbergsestraat 44 Telefoon 2045 BONTHUIS 10'/. KORTING 10'/. KORTING B. VAN TENT - bontwerker - Laanstraat 35 - Baarn - Telef. 2726 Nadat vorige week zaterdag de regen spelbreker was, zal morgen de jaarlijkse schatgraverij, georganiseerd door de V.V.V. Soest-Soesterberg, in de Soester Duinen plaats vinden. Aan het einde van de Sparrenlaan, zul len op twee verschillende terreingedeel ten de „schatten" begraven zijn. Precies om half drie zal het startsein voor deze massale graafpartij worden gegeven, waarna honderden jongens en meisjes, verdeeld in twee leeftijdsgroe pen zullen proberen de „schatten" te vinden. Dat deze ..schatten" in kinder ogen hun naam dubbel en dwars waard zijn kunt u op bijgaande foto wel zien. Een skelter, voetbalspel, fototoestellen enz. enz. zijn werkelijk prijzen die een schatgraverij waardig zijn. Uiteraard zijn de reeds gekochte kaar tjes geldig gebleven, maar ook voor de kinderen die verleden week nog met vakantie waren, bestaat de gelegenheid om voor de aanvang van de wedstrijd in het bezit van een kaartje te komen. Daartoe zal gelegenheid gegeven worden op het terrein, waar de kaartjes voor ƒ0,50 verkrijgbaar zullen zijn. Naast de kans op een „schat" ontvangt iedere deelnemer in elk geval een trak tatie. Wanneer het weer de jeugdige schat gravers ditmaal wat beter gezind is, belooft het voor de kinderen en hun ouders een prachtige middag te worden. Twintig jaren heeft een commissie Van Walsum gestudeerd op het vraagstuk van de overheidsbijdrage aan de kerken van Nederland. Op grond van de rege ling uit het jaar 1815 krijgen alleen be paalde predikanten en priesters van kerkgenootschappen die in 1815 beston den, een rijkstraktement. Dit is natuur lijk zeer onbillijk ten opzichte van de later gestichte kerken, die nu geen en kele overheidssteun ontvangen. In 1815 kenden men alleen nog maar de her vormden, de lutheranen, de doopsgezin den, de remonstranten, de rooms-katho- lieken en de israëlieten. Nu zijn er meer dan vijftig kerkgenoot schappen erkend. Bovendien zijn er ook veel kerkgemeenten bijgekomen in de toen al bestaande kerken en daarvoor betaalt het rijk evenmin een bijdrage. Voorts is het absurd, dat de rijkstrakte menten vrijwel op het niveau van 1815 zijn blijven staan, zodat ze als salaris sen ontoereikend werden voor deze tijd. Het wordt hoog tijd, dat er iets aan de regeling gaat verandreen. Het rapport beveelt de minister van financiën daar om aan, de rijksbijdrage van 3V2 mil joen te brengen op 50 miljoen gulden en dit bedrag te verdelen onder de thans erkende kerkgenootschappen vol gens de cijfers van de laatste volkstel ling. De kerken kunnen dan zelf naar eigen inzicht een bestemming aan de subsidie geven en de vreemde figuur van wel en niet door het rijk gesala rieerde predikanten en priesters kan daarmee ten einde komen. Een redelijk voorstel. Jammer, dat de commissie daar zo lang over moest stu deren. De minister moet daar maar geen jaren aan vastknopen. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zit ting ten gemeentehuize alhier De arbeidsmarkt voor inwoners van de E.E.G. is vrij. Daarmee vervalt een deel van de moeilijkheden bij het krij gen van een werkvergunning in het buitenland. Bovendien kunnen buiten landse arbeids nu in Nederland ook als woningzoekende worden ingeschreven. Dat betekent een belangrijke stap voor waarts, want de mannen zijn dan niet gedwongen alleen te blijven in de vreemde en ze kunnen de beruchte adressen, waar ze met vele lotgenoten in een klein kamertje moeten hokken voor duur geld, ook eens gaan verlaten. Het is een stap naar gezonder verhou dingen. Een enkele stap pas, omdat er nog veel te wensen overblijft. Maar alle grenzen kunnen niet in één klap worden weggevaagd. Er moeten arbeidsplaatsen voor Nederlanders overblijven hier en men heeft in het buitenland ook beden kingen tegen te grote import van ar beidskrachten daar. De Vreemdelingen politie zal het beslist drukker en moei lijker krijgen. Er schuilt veel kaf onder het buitenlandse koren. Er zijn ook voor Nederlanders vaak gegronde redenen om te migreren. Rustiger en veiliger zal het pas worden, als ook de politie en de arbeidsbureaus van de E.E.G.-landen beter gaan samen werken. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak der altied van stao te kieke aster weer min- se binne die de zoge- naomde vuule waas heul gewoon buute haange, zodaat op die menier de heule wè- reld der vaan ken ge- Waant noeng kenne de minse wel zeige da zullie ut bar naor vingde v~ur de een of aor, maor in der eige motte zullie der om laache. Ast noeng nog minse binne die lieke op ming en Kneliao, dan ister nog geen vuultje an de luch, want wa wullie an vuule waas hebbe mag bes gezien worre, maor aster minse meej gemeujd binne die uut betere kringe komme, dan mok zeige dak ut een bietje beschaomend fing. Noeng komme in de beste femielies wellis dinge veur waor zullie laoter spiet vaan hebbe, maor om ut zoveer te laote komme, da de rechter der an te pas mot komme fingk bar dom. De reeje vaan ut heule gedoe fingk maor een bar duustere zaok. Ak ut goed hep begrepe ist heule spul an de g:ng gekomme deur daat der min se waore, die inplaots van gaanzeborde en kaorte, roelette wouwe speule. Noeng kenk maor een heul klein bietje ganzeborde en nog minder kaorte, maor wat roelette is wittik heulegaor nie. Maor waor ming gedaachte ming in de steek laote, vuile die vaan Kneliao ming an, of ut noeng komp da zij veul meer lees as ikke weet ik nie, maor veur Kneliao waas da spul ge- sneje koek. Volluguns haor waster een bar klein laandje waor de minse nie aors deeje as roelette speule en daor maokte ze der laang nie zo veul drukte over. Maor in ongs laand mag dat noeng eenmaol niet en de baos vant huus waor da toch edaon wier, was ut daor nie meej eens en zei da ze mit dat spul mosse ophouwe. Da ging nie zo een, tweej, drie en krek as kleine kingders begonne zullie teuge mekaor te schelde. Ut enuge verschil mit die kingders is da zullie ut nie deeje in mekaors gezich, maor viejao de kraante. Netuurluk naome zullie da nie van mekaor, en veur ming haade zullie groot geliek maor om daor noeng me teen een rechzaok vaan te maoke fingk toch wel al te bar. Zo'n matschudding Veur Soest fingk ut aller arrugste dat da hotel waor alles om draoijt een bietje in un kwaod daglich komp te staon, en jie ken van ming anneme dat da heulegaor nie is overdreve, want toeng de roelette gespeuld wier mogge der geen aore minse in. En das na- tuurluk nie bes. Een hotel waor wullie mit de korsemus saome mit de tillevisie, effe bie de kok in de keuke mogge kieke en waor- vaan de kok ok nog effe een bar meujeluk recep gaaf, maag nie een ding weeze waor de minse nie in magge. Maor tis allegaor toch nog meejelope, waant de rechter die de zaok mos be- haandele hep die minse is effe goed annekeke en gezeit da zullie merao- kels kingderaachtug waore en ofter noeng nog traone en meer van da soort dinge an te paas ekomme binne weet ik nie, maor dattut weer een bietje vreje is geworde fingk praachtug. Een bietje herrie ken geen kwaod, maor as iedereen ze eige der meej gaot be- meuje fingk ok nie nodug. Emmy van Leersum en Gijs Bakker, sinds twee jaar man en vrouw, doen al enkele jaren in hun zeer bescheiden atelier aan de Heuvelweg in Soest verwoede pogingen om bepaalde con venties in de edelsmidskunst te door breken. Pogingen, die tot dusver zeer moeizaam, maar toch niet geheel vruchteloos ver liepen. want verleden week werd hun siersmeedkunst op de drie-jaarlijkse Tsjechische tentoonstelling Jablonec '68 in het gelijknamige plaatsje in dit po litiek momenteel nogal roerige land met een gouden en zilveren medaille bekroond. Ofschoon het Soester kunstenaarsecht paar uiteraard bijzonder ingenomen is met deze onderscheidingen - mede ook vanwege de aangename consequenties, die er ongetwijfeld uit zullen voort vloeien - ziet men de prijzen toch in de eerste plaats als een erkenning van hun werkwijze. Emmy van Leersum en

Soester Courant | 1968 | | pagina 7