Soest toen - Soest nu Zomeraktiviteiten Don Bosco BLAUWE HAREN DIE DE DOOD AANKONDIGEN Seliatgraverij werd. mede door prachtig weer. een groot succes Het oog gericht op Nixon Dinsdag 13 angustus 1968 47e jaargang no. 60 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Hnreau voor redactie en administratie Van Woede straat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 W Bijzonder geslaagde kampweek Man stal uitzet bij elkaar Vijf winkeliers in Soest opgelicht Bouwlift valt op arbeider Auto kwijt Bromfietser zwaar gewond na botsing met auto Steen van vrachtauto viel door voorruit Opbrengst Biafra-aetie in Soest Overwegbomen weer defect Plaatselijke fauna zorgde voor overlast Jongen zwaar gewond na botsing met motor SOESTER(l)OURANT AboniL p. kwart, 3.25, per post 4,25. Verschtfnt iedere dinsdag en vrijdag De wereld maakt zich op om de honge renden van Biafra te gaan helpen. In zamelingsacties zijn aan de gang of be ginnen spoedig, gestimuleerd door be richten over een grotere ellende dan ooit in de naoorlogse jaren is gesigna leerd. Een ellende die des te bitterder is doordat eigenlijk voor ieder duidelijk moet zijn dat het eigenlijk nooit zover had mogen komen. En zelfs als nu een enorme actie erin zou slagen de hon gersnood in een klap te beteugelen dan is er nog een voor de wereld bescha mende dodenlijst van zeker vele hon derdduizenden. wellicht zelfs wel mil joenen. Alsmede de zekerheid dat een groot aantal van de kinderen die er wel het leven afbrengen, voor de rest van hun bestaan de harde gevolgen zullen moeten dragen. Het probleem waarvoor men staat is niet zozeer dat er niet genoeg voedsel is dat is er inderdaad niet, maar erger is dat wat er te eten is voorna melijk de cassave-wortels zijn, vruchten die min of meer te vergelijken zijn met de aardappels en die in Afrika ongeveer eenzelfde rol vervullen: leverancier van calorieën en zetmeel, die aangevuld moet worden door plantaardige en dierlijke eitwitten. Deze zijn echter altijd nogal schaars geweest in het binnenland van Afrika en ook zonder oorlogen kende men wel het verschijnsel van kwashior- kor, de ziekte die ontstaat door het ei wittekort. De eerste verschijnselen zijn nogal bedrieglijk: de lijder maakt een vrij weldoorvoede indruk, al is hij zwak en lusteloos. Kwashiorkor De schijnbare welgedaanheid van de lijder is slechts een gevolg van een op eenhoping van lichaamsvocht. In het verdere stadium verdwijnt de kleur van het haar in Afrika houdt dat in dat de krullen blauw lijken de blauwha- righeid wordt al gezien als een aankon diging van de spoedige dood. Weer door het lichaamsvocht zet de buik geweldig op. Het einde van de lij der is in het beste geval dat hij op een gegeven moment de kracht mist om te ademen. Maar meestal is een of andere infectie, bijvoorbeeld een simpele ver koudheid, genoeg om hem te laten be zwijken. Bij kinderen is de laatste fase ook een diarrhee die niet alleen li chaamsvocht doet afvloeien, maar daar bij ook allerlei mineralen die nodig zijn voor de instandhouding van het lichaam. Die kwashiorkor is het die nu dagelijks bij tienduizenden de Biafranen laat ster ven. Medici die er werken zonder eigen lijk veel te kunnen doen, zijn overigens evenmin gerust over de toekomst van de kinderen die door een hulpactie be houden blijven. Tenslotte is er al een jaar oorlog en verscheidene kinderen vooral hebben al lange tijd een steeds afnemende hoeveelheid eiwitten in hun voedsel gehad. Bekend is dat een onvoldoende eiwit voorzien kort voor en in de eerste maanden na de geboorte remmend werkt op de ontwikkeling van de her sencellen zodat het kind blijvend men taal gehandicapt zal zijn. Fysiek en geestelijk achterblijven is ook bekend van wat oudere kinderen die ondervoed zijn geweest. Zelfs als nu dus een eind wordt ge maakt aan het uithongeren van Biafra dan zal de gedunde Ibo-bevolking waar schijnlijk zeker een generatie lang de last moeten dragen van verminderde geestelijke en lichamelijke vermogens van de overlevenden. Leiders falen Dat dit in de twintigste eeuw gebeuren kan is te treurig dan dat het veel zin heeft precies uit te gaan zoeken wie er de schuld aan dragen. Zeker is dat mil joenen mensen verschrikkelijk lijden door het falen van hun politieke leiders, die als men de berichten hoort over de vredesbesprekingen in Adis Abeba zelfs op dit moment nog over prestige kwesties kissebissen en zo uren verspe len die weer de dodenlijst langer ma ken. Treurig in deze is ook dat een organi satie als de Verenigde Naties, die toch ook een zekere taak heeft als geweten van de naties te fungeren, volkomen on machtig is gebeken zich zelfs maar te bemoeien met de situatie. Dat kon niet omdat er sprake is van een binnen landse kwestie zo is dat nu eenmaal formeel. Men vraagt zich af of in dergelijke ge vallen de V.N. toch niet het recht zou den moeten hebben over formaliteiten heen te stappen en desnoods tegen de zin van zowel de Nigeriaanse als de Biafraanse leiders gewoon de menselijk heid te bedrijven die de Wereldraad van Kerken, de r.k. Charitas en het Rode W- "t Kruis nu stiekum moeten bedrijven op ongeveer dezelfde manier als wapen- smokkelaars met clandestiene vliegtui gen in de nacht. In de vorige week hebben enkele leden van Red Stars deelgenomen aan het basketballtrainingskamp in Wolfheze. Het is een groot succes geworden, het geen te bemerken was uit de commen taren van de Red Stars-deelnemers. Men was het er unaniem over eens volgend jaar weer mee te doen. Het is een kamp geweest, waarbij in de eerste plaats enkele onderdelen van de basketballsport aan de orde kwamen. Zo werden de leden vertrouwd gemaakt met de zeer moeilijke onderdelen van het schieten, de „lay-ups" en de „set shots", alsmede met enkele speltechni- sche onderdelen als bijv. „de screen". Vorige week zondag vertrok men naar Wolfheze. In de middag werd een oriëntatietocht gehouden in het bos. De avond werd benut voor enkele ge- zelschapspelen. Bij het kaarten behaal de Harry Visser de eerste plaats met 31 punten, uit een sterk veld van 86 deelnemers. De maandagmorgen was voor de tech nische oefeningen, en proeven voor de vaardigheidstest. 's Middags werd er gesoftbald. Dinsdagochtend kregen de leden van de bondstrainer, de Tsjech Egon Steuer, 'n indoor-training basketball, 's Middags werden de proeven weer voortgezet. In de avond was er een filmvoorstelling, waar een instructiefilm werd vertoond over basketball. Woensdagochtend werd er weer ge traind, terwijl woensdagmiddag het on derdeel de „lay-up" bij basketball na der aan de tand werd gevoeld. Woens dagavond was er wederom een instruc tiefilm. Donderdag was de speldag. Toen wer den twaalf basketballwedstrijden en vier softbaliwedstrijden gespeeld. Op de donderdagavond werd in de sfeerrijke omgeving van Wolfheze een boswande ling georganiseerd. Vrijdag, was voor wedstrijden tussen de kampleiding en de deelnemrs. Hier bij moest de kampleiding verschillende malen het hoofd buigen voor de jeugd. Aanstaande zondag begint de nieuwe voetbalcompetitie van het betaalde voet bal en gelijk met deze competitie de nieuwe voetbaltoto. Zij, die nog niet aan de toto deelnamen kunnen dit thans ook doen bij „The Red Stars", die zich ook bij de sporttoto heeft aangesloten. Men kan zich hiervoor opgeven bij J. van Fulpen, Klaarwaterweg 80 te Soest of R. V3lk, Vinkenweg 39 te Soest, of per telfoon onder nummer 6798. De formulieren worden wekelijks bij de deelnemers afgehaald. De Don Bosco Groep heeft er weer en kele drukke weken voor haar leden op zitten. Het welpenkamp van de horde werd in Laren gehouden. Het bivak werd geopend met de installatie van twee aspiranten. Op het programma stonden zoveel aktiviteiten dat het een drukke week beloofde te worden, wat het dan ook zo was. Een uitgebreid be zoek is c- gebracht aan het Muiderslot, waar de Middeleeuwen voor de jon gens herleefden. In het zwembad Sijs- jesbergen konden de zwemlustigen hun hart ophalen en in de speeltuin Oud Valkenveen kwam zeker iedereen aan zijn trekken. Diverse speurtochten wa ren in het programma opgenomen even als een zigeunerpackmeeting waaraan de welpen vol enthousiasme meededen. De fietsen werden niet alleen voor het ver- Door de Rijkspolitie te Doorn is verle den week de 25-jarige N. de G. uit Zwijndrecht aangehouden. De man heeft de afgelopen maanden een respectabel aantal oplichtingen gepleegd, waarvan vijf in Soest. De man maakte er een gewoonte van, bij winkeliers de meest uiteenlopende goederen te „kopen" om vervolgens de rekening naar een niet bestaand adres, meestal op de Eng. te laten sturen. Zo kreeg hij bij vijf winkeliers in Soest onder meer gordijnstof, kleding, schoe nen, een broodrooster e.d. De oplichte rijen werden eind vorig jaar en begin dit jaar gepleegd, althans Jn Soest. In Doorn liep de man verleden week tegen de lamp. Bij nader onderzoek bleek de man aan het sparen voor zijn uitzet. Hij zou binnenkort gaan trou wen. In zijn woning in Zwijndrecht werd een kamer boordevol gestolen goe deren gevonden. Hij is op ongeveer 20 plaatsen werkzaam geweest, o.a. in Am sterdam, Utrecht, Zeist, Soest, Doorn en Hilversum. De man heeft een bekentenis welpen vol enthousiasme meedden. De voer gebruikt, er was nog een puzzel- rit door Laren waarin meerdere op drachten verwerkt waren. Het sportelement kwam om de hoek kij ken tijdens de Olympische dag, waarbij de welpen zich uitleefden in touwtrek ken, hindernisrace, ringsteken per fiets e.d. Jongens en leidsters kunnen terug zien op een geslaagde week. Voor de verkenners was het op zater dag 6 juli dan ook zo ver dat ze in de auto's konden stappen om twee uur la ter te arriveren bij de fam. Weersink te Saasveld. Met frisse moed gingen de patrouilles aan de slag om hun kam pen te bouwen. Tijdens dit kamp had den zij niet hun gewone patrouillenamen maar waren zij: Plutonen (bewonersvan Pluto), de Vikingen ,de Chinezen en de Piraten. De hele kampinrichting en het programma waren hieraan aangepast. Wie behoefte had aan een frisse neus kon d.m.v. de Plutonen een reisje per vliegende schotel (kabelbaan) onderne men of in het kraaiennest van de Pira ten genieten van een weids uitzicht. Ook in de spelen kwamen de thema's naar voren, zoals in het spel van de Plutonen die met behulp van zender tjes twee partijen tegen elkaar lieten vechten zonder dat er klappen vielen. Belangrijk waren eveneens de tochten die de patrouilles ondernamen: twee ploegjes zijn de grens over geweest naar Bentheim, evenals tochten naar de omgeving van Denekamp, Ootmarsum en Hengelo. De sportdag viel in het water, erg jammer want de sporten hadden klinkende namen zoals: „ram de vijand", „enteren", „houten poten race" (van de Piraten), „hijs het zeil" (Vikingen) en „radio-active" stoffen versjouwen over een beekje van de Plutonen. 's Avonds werd er en keer boven een kampvuur vlees en andere gerechten geroosterd waarna een spannend verhaal verteld werd over een ruimteschip dat verging. Het was een vervolgverhaal dat een einde kreeg tijdens het slotkampvuur waarbij ook de fam. Weersink was uit genodigd. Aan het kampvuur was een feestelijk diner vooraf gegaan waarbij een ver rukkelijk slaatje de hoofdschotel vorm de. Op de laatste dag werd er afgebro- De uitgestelde schatgraven]georgani seerd door de V.V.V. Soest-Soesterberg, kon zaterdagmiddag doorgang vinden met fraai zomerweer. In de Soester duinen, aan het einde van de Sparrenlaan, was binnen twee omheiningen, bedoeld voor deelnemers van respectievelijk 4-7 en 8-12 jaar, een groot aantal doosjes met nummers voor prijzen verborgen, w.o. in vak I een ta felvoetbalspel en een skelter en in vak II twee camera's de hoofdprijzen vorm den. De belangstelling van de jeugd was zeer groot. Om half drie werd met het „graven" begonnen en al vrij spoedig werden de eerste doosjes gevonden. Met de hoofdprijzen duurde het langer. Na nog enige tijd zoeken kregen de ouders ken, de kabelbaan, het kampcentrum, de keukens alles moest weg. Na een laat ste dankwoord aan de familie die de verkenners zo gastvrij ontvangen had ging ieder naar huis. De rowans van Rowanafdeling nr. 9 hebben dit jaar een wat buitengewoon kamp achter de rug. De zomerexpedities van de afgelopen jaren lagen steeds in het buitenland, doch nu werd het dicht bij huis gezocht. De keuze was gevallen op Amersfoort, waar door de Zonnebloem het jaarlijk se ziekenkamp voor chronische patiën ten gehouden werd. Dit evenement speelde zich af bij de Eerwaarde Zusters kregen hier 'n prachtige vakantieweek, kregen hier en prachtige vakantieweek, waarbij de rowans vooral als brancar dier optraden (op enkele rolstoelen na waren allen bedlegerig) en assisteerden bij alle voorkomende werkzaamheden. De organisatoren van de Zonnebloem hadden ondermeer op het programma staan: 'n bezoek aan het dierenpark, 'n puzzeltocht in de tuinen van Ter Eem en het Constantijncollege, bezoek aan de Bernhardkazerne met demonstraties door de huzaren en het traditiegetrouwe bezoek aan de binnenstad van Amers foort. Tussen ontvangst- en afscheids avond waren de avonden gevuld met onder andere een toneelvoorstelling en ee suprisefestijn. De bijzonder goede keuken van het klooster heeft niet weinig bijgedragen tot het welslagen van dit kamp dat be gunstigd werd door goed weer en ge kenmerkt was door een prachtige sfeer. gelegenheid om hun kinderen bij het graven te helpen. In vak I werden de hoofdprijzen ge vonden door Ceesje Werkhoven, 6 jaar, Eemweg 7 (tafelvoetbalspel) en de 7- jarige Sharon Cohen, Vermeerstraat 101, Amersfoort (skelter). In vak II werden de camera's gevonden door Adri Vogel, Betje Wolflaan te Soest en Harry Grobben, Braamweg 11 te Soest Ongeveer 200 jongens en meisjes namen deel. Ieder ontving, behalve de hon derd gevonden prijzen, een rol drop. Veel ouders woonden de schatgraverij bij. Een 16-jarige bouwvakker, C. v. d. B. is op een bouwwerk aan de Duinweg be dolven geraakt onder een bouwlift. De lift vervoerde twee kruiwagens naar de tweede etage. De jongen liep via de lad der naar de eerste verdieping, waar hij een van de kruiwagens van de lilt wilde trekken. De lift raakte uit zijn evenwicht en viel om. De jongen werd meegesleurd en kreeg een deel van het gevaarte op zich. Een bewoner van de Duinweg slaagde er met enkele andere mensen en de va der van het slachtoffer in, de jongen te bevrijden. Hij bleek nauwelijks gewond te zijn. Niettemin is hij voor nader on derzoek in het ziekenhuis opgenomen. Een Soestenaar wilde zich onlangs van zijn auto ontdoen, althans tijdelijk. Waarschijnlijk wilde hij het bepaald niet nieuwe voertuig niet meer voor zijn wo ning hebben. Daarom reed hij het ding maar naar het industrieterrein en liet het daar op de parkeerplaats van Lind- ner achter. Toen hij drie maanden later terugkwam, om zijn auto te halen, bleek het voer tuig te zijn verdwenen. Bij verder on derzoek kwam aan het licht, dat de auto zelfs al helemaal gesloopt was en wel door ene E. v. d. B. uit Soest. Ove rigens heeft de benadeelde geen aan gifte van diefstal gedaan. Hij was ervan overtuigd, met v. d. B. wel op de een of andere manier tot overeenstemming te komen. De bromfietser A. B. uit Amersfoort is donderdag ernstig gewond geraakt, toen hij op de hoek van de Kerkstraat en de Peter van de Breemerweg in botsing kwam met een auto. De Amersfoorter verleende de automobilist A. van 't K. uit Soest op genoemd kruispunt geen voorrang, met het gevolg, dat hij met vrij grote snelheid tegen de auto reed en tegen het wegdek werd geworpen, ondanks het feit, dat Van 't K. door krachtig te remmen nog een aanrijding probeerde te voorkomen. Met een ge broken linker bovenbeen en een zware hersenschudding is de Amersfoorter naar het ziekenhuis gebracht en aldaar opgenomen. Verleden week donderdag werd de Hil- versumse automobilist mevr. C. G. on aangenaam verrast, toen er van een voor haar rijdende vrachtwagen een grote steen viel en op haar voorruit te recht kwam. De steen liet van de ruit niet veel meer over, maar niettemin slaagde mevr. G. erin, haar auto veilig aan de kant te zetten. Een door de po litie ingesteld onderzoek leverde niet het gewenste resulaat op. Wel werd een auto gevonden, die aan het gegeven sig nalement voldeed, maar de wagen bleek in het geheel geen stenen te hebben vervoerd. De ware dader is onvindbaar gebleven. Richard Milhouse Nixon heeft het ge haald in de eerste stemming. Hij zal in november voor de republikeinen dingen naar het presidentschap van de Verenig de Staten. Een bericht dat vooral vice- president Hubert Horatio Humphrey tevreden zal stemmen: niet alleen is hij nu vrijwel zeker van de democratische nominatie over een paar weken in Chi- cago, maar bovendien blijkt uit de opi niepeilingen dathij tegenover Nixon wel zal zegevieren bij de eigenlijke verkie zingen. Iets wat tegenover Newyorks gouver neur Nelson Rockefeller aanzienlijk min der waarschijnlijk zou zijn geweest. Er is geen twijfel aan mogelijk. Als Nixon de republikeinse aspirant is ge weest die het hardste voor zijn nomi natie heeft gewerkt, al meer dan twee jaar lang, zo was Rockefeller de kandi daat geweest die de beste kansen had gekozen te worden en ook de man met de beste kwalificaties om een goed pre sident te zijn. Hij heeft het vermogen te inspireren tot een nieuwe eenheid, hij is vooruitstrevend en hij kan wijzen op zijn gouverneurschap van New-York hoe groot zijn bestuurstalenten zijn. Wat hem versloeg was van allerlei dat eigenlijk niet ter zake doet: hij komt van de oostkust en dat behaagt zeker de conservatieven in het westen en mid den-westen niet; hij is gescheiden en dat neemt men hem in sommige krin gen kwalijk; hij is progessief en de re publikeinse partij is dat in grote meer derheid niet en hij bestond het vier jaar geleden geen steun te geven aan de aartsreactionair Goldwater, iets wat voor hem zou behoren te pleiten maar hem nu nog wordt verweten door vele republikeinen. Dat neemt niet weg dat intussen de re publikeinse partij niet meer zo conser vatief was als ze vier jaar geleden bleek toen Goldwater in het veld werd ge stuurd tegen Johnson. En ook Nixon is een stuk veranderd. Toen Eisenhowers vice-president in 1960 met Kennedy in een t.v.-debat werd verwikkeld, ging hij kwalijk af door gebrek aan kennii en door een stupide gladde jongen te spelen. Dat zou nu niet weer gebeuren: Nixon kent zijn zaken nu zeer degelijk en hij heeft ook geluisterd naar de public re lations adviseurs die hem verteld heb ben hoe hij in zalen en voor de t.v. een betere indruk kan maken dan toen. Niettemin blijft om hem nog zeer het aureool hangen van de niet-oprechte opportunist die zonder scrupules op zijn doel afstevent. En al is hij zeker niet zo conservatief als menigeen denkt; vooral in vooruitstrevender kringen en zeker bij de negerbevolking is de naam Nixon nog altijd gehaat. Wat betekent dit menigeen die zeker niet gesteld is op Johnsons stroman Humprey toch voor deze zal stemmen, al is het maar om Nixon uit het Witte Huis te houden. KAN TM AM. In Soest werd vrijdagavond voor do Biafra-actie een bedrag van 15.642,33 geofferd. Hiervan werd op het gemeentehuis 4.704.88 gestort, op de hulpsecretarie in Soesterberg 857,84 en op het post kantoor ƒ10.079,61. Verleden week donderdag heeft een re genbui weer eens de automatische halve overwegbomen bij het station Soestdui- nen buiten werking gesteld. De bomen bleven gesloten. Politie en weggebrui kers hebben het verkeer zo goed en zo kwaad als dat ging zigzaggend over de overweg geloodst, in afwachting van de komst van N.S.-technici. Het komt vrij vaak voor, dat de overwegbomen na een regenbui hier verdere dienst weigeren. De plaatselijke fauna heeft zaterdag en zondag enkele inwoners van Soest nog al wat overlast bezorgd. Eerst werd mevrouw R.. een bewoonster van de Talmalaan door een wesp gestoken. Toen zij bij kennissen in de buurt hulp wilde gaan halen, werd zij plotseling onwel en viel met haar fiets. Mevrouw R. is opgenomen in Zonnegloren. Op de Beetzlaan waren het twee hon den, die het op de mens hadden ge munt. De heer M. W. werd daar door twee loslopende honden nogal venijnig in beide benen gebeten. Op de Nieuweweg raakte zondag de 13- jarige M. van W. uit Soest vrij ernstig gewond, toen hij tijdens het oversteken van de weg in botsing kwam met een motorrijder. De bestuurder van de mo tor, de heer J. van S. uit Soest remde nog wel krachtig, maar kon een aan rijding niet meer voorkomen. De jongen raakte onder de zware motor en moest met vrij ernstig letsel naar Zonnegloren worden gebracht, waar hij ook is opge nomen. Op de Steenhoffstraat keek de 23-jari- ge Amsterdamse automobilist E. T. niet goed uit, toen hij. na getankt te hebben, de weg weer wilde oprijden. Hij ver leende geen voorrang aan de 52-jarige bromfietser W. J. uit Hilversum. De bromfietser is met onbekend letsel naar het ziekenhuis gebracht en Qpgenom«n.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1