Romantische nachten Een moderne bril geeft cachet aan uw gezicht m, Trouwen of dienen Valse schaamte I Als de zon heel erg stralend schijnt en u heel erg jong en heel heel erg slank bent zal deze ex clusieve minikini een blikvanger van u maken, waarop alle ogen gericht zijn. Het ensemble is een creatie van TWEKA, genaamd ..China town"; het is een Uni Nylon/heianca-weefsel in cloqué- structuur, in 5 kleuren verkrijg baar. Let u vooral even goed op de stylering van de bh, waar van de cups slechts door twee ge kruiste bandjes met elkaar ver bonden zijn, en op de zeer smalle rugband. Wat heeft trouwen dan wel te ma ken met het al of niet opkomen voor militaire dienst? In de Bondsrepubliek bestaat er wel degelijk verband tus sen deze twee begrippen sinds het be sluit van de regering in Bonn. dat alle huisvaders van militaire dienst worden verlost. Tot dusver gold dat slechts gehuwde mannen met tenmin ste twee kinderen vrijstelling hadden. De reden van deze nieuwe maat regel is niet, dat men in Bonn vindt dat de getrouwde man al genoeg ,,in het gareel moet lopen", want ook daar is zo langzamerhand wel doorgedron gen dat mannen en vrouwen gelijke rechten en plichten hebben. De maat regel is genomen, omdat zich thans de gevolgen doen gevoelen van de zeer grote stijging van het geboorte cijfer vlak na de oorlog. Misschien ten overvloede vermelden we er voor de moderne jeugd nog bij, dat de zogenaamde vrije huwelijken buiten deze regeling vallen. Het „va derschap" alleen geeft geen recht op vrijstelling; de partners moeten offi cieel in de echt zijn verbonden. De ouderen onder u zullen nog wel weten, dat het vroeger vooral voor meisjes een beproevlDg was, als Je slechte ogen had en een bril moest dragen. Ze lieten je op de dansvloer vaak gewoon zitten, want zelfs het mooiste meisje was leiyk met een bril op haar neus. We hoeven trouwens niet eens zo ver terug te gaan om te griezelen van de lelijke brilmon turen. Je kunt Je gewoon niet voor stellen dat je met een bril uit de Jaren vijftig hebt durven lopen. Eer lijk gezegd begreep je het toen ook niet, maar wat moest Je? Er was nu eenmaal niets anders te krijgen. Nu weten we zo langzamerhand wel dat de brillen in de mode een eigen plaats innemen. Ook al worden ze meestal niet door modekoningen ont worpen, we treffen toch ieder jaar weer veranderingen aan in de model lering Zo treft u, onder invloed van de grote mode ln zonnebrillen bij de opticien nu ook brilmonturen met ron de glazen aan, hoewel de ovale vorm die immers bij de meeste gezich ten beter past voor correctiebril- len méér in trek is. Het vlindermodel zien we alleen nog voor luxe gedecoreerde avondbrillen. Want bij een „blote" japon draagt na tuurlijk niemand een sportbril; wie van élégance houdt, blijft in stijl. Mon turen die vrijwel overal bij te dra gen zijn worden gemaakt van doublé nu veelal in amandelvorm een zeer geliefd materiaal, dat aan een gezicht iets gedistingeerds geeft. Cel- luloidmonturen zijn echter ook nog zeer in trek, omdat zij zo goed in het moderne kleurenpatroon kunnen mee spelen. De veren technische bena ming voor de steeltjes van de bril —worden, evenals vorig jaar laag aan het montuur gezet. OOK MENEER DOET MEE De herenbrillen, die vanzelfsprekend ook hun eigen mode kennen, zijn nu minder zwaar uitgevoerd. De mannen zijn zelfs al zo mode-minded gewor den, dat de eivormige brillenglazen Een amandel- vormige brtl van celluloid met een doublé versiering aan de buitenrand is hèt model dat bij een feestelijk jurkje past. van Yves St. Laurent de vraag naar zo'n bril bij de opticiens merkbaar deed toenemen. Eén ding is wel heel duidelijk ge worden: brillen zijn In onze moderne tyd onmisbare accessoires, die net zo zeer aan mode onderhevig zijn als armbanden, kettingen, oorclips en cein tuurs. Als moderne (montuur) kleu ren kunnen worden genoemd: bruin en oranje, eventueel gevlamd. Licht- getinte glazen zijn ln trek, met als gevolg dat de oog make-up onmisbaar is geworden. Want zonder make-up vallen de ogen als het ware weg ach ter het gekleurde glas, vooral wan neer die ogen blauw, grijs of groen zijn. Gelukkig hebben de meeste mensen een begrip van fatsoen. Dit wil niet zeggen dat ieder dezelfde opvattingen heeft en dezelfde maatstaven aanlegt, maar daar valt ten slotte over te pra ten. De hoofdzaak is dat men voor zichzelf inderdaad een zekere maat staaf heeft en dat men schaamte ge voelt, wanneer men daarbij soms te kort schiet. Helaas spreekt die schaam te gewoonlijk wel heel wat duidelijker, wanneer anderen van dat te kort schie ten getuige zijn, maar de normale mens voelt toch ook min of meer luid de stem van het eigen geweten, wanneer hij iets doet wat hijzelf eigenlijk niet helemaal in de haak vindt. Er komt nog bij dat de meesten voor zichzelf heel wat makkelijker een oogje toe doen dan voor anderen, maar bij schuld en te kort schieten horen toch onrust en schaamte, een van de wegwijzers om ons in het rechte spoor te houden. Er is echter ook een ander soort schaamte, een zich generen voor din gen, waarbij van schuld van onze kant in 't geheel geen sprake is. Sommige kinderen generen zich voor de eigen ouders, wanneer ze bij het opgroeien in wat meer bevoorrechte kringen komen te verkeren en zelf van eenvoudige huize zijn. Dit veroorzaakt vaak veel verdriet en zelfs verbittering, hoewel we wijzer doen er niet al te veel aan dacht aan te besteden; het bewijst slechts de onrijpheid van de jeugd en komt meestal na wat jaren vanzelf ln orde als we er zelf geen drama van gaan maken. Natuurlijk is hier sprake van valse schaamte, maar als we er eens even bij stil willen staan, zullen we opmerken hoe ook oudere mensen heel wat dingen doen of laten uit valse schaamte. De vrees voor wat „men" zal zeggen of denken bepaalt bij ve len heel wat van hun handelingen. Misschien is dit op bepaalde gebieden, b.v. in het zakenleven, niet geheel te vermijden, maar overigens moeten we toch naar de volwassenheid willen toe groeien, waar we zélf kunnen bepalen wat we wel of niet gewenst en ge oorloofd achten. En het opmerkelijke is dat degeen die zich, niet met kwa jongensachtige brutaliteit of uit lompe onverschilligheid, maar werkelijk uit eigen kracht, boven de vrees voor wat „men zegt" heeft weten te verheffen, doorgaans het meest de algemene achting bezit. Jetty Links. Brede kanten stroken kenmerken deze kortvallende ochtendjas van romantische, bleekrose Nylfrance. Geheel rechts: Voor jonge vrouwen, die dag en nacht op z'n mooist witten beginnen is dit hyperromantische ochtendjasje met satijnen strik en pofmouwen het einde, (materiaal Nylfrance) Rechts: Houdt u niet van kantjes, kwikjes en strikjes f Geen nood, dat is nog altijd geen afwij king. Dit ochtendjasje is geknipt voor u. De stof is versierd met een apart bloempatroontje. (materiaal Nylfrance Experts op modegebied beweren, dat de roman tiek in de nachtkleding nooit zal verdwijnen. Nu is „nooit" een erg dik woord en de uitdrukking „zeg nooit nooit" moet beslist wel uit de koker van een wijs man stammen. Maar naar wat ons op het gebied van de nachtkleding tot nu toe wordt voor geschoteld zijn we toch wel geneigd de mode- experts gelijk te geven. Een wonder kan het dan ook eigenlijk niet worden genoemd. Want in elk land worden de kleine onenigheden tussen man en vrouw tijdens daglicht ontstaan 's nachts afgekust. En welke plaats leent zich beter voor het koesteren van romantische gedachten dan het warme holle tje onder de dekens? En niet alleen tussen de vier wanden van uw eigen slaapkamer is het prettig met een romantisch kledingstuk de juiste sfeer op te roepen. We zouden haast zeggen „juist" buitens huis bij het logeren in een hotel of pension is een charmante ochtendjas, du6ter of peignoir (drie namen voor hetzelfde kledingstuk) onontbeerlijk. U kunt er ook mee op het balkon ontbijten; u kunt er zelfs onbescheiden blikken van een overbuurman mee trotseren. Want hoe onbescheiden ze ook mo gen zijn, u zult er in zo'n geval altijd bewondering in kunnen ontdekken. En een vrouw die zich niet gestreeld voelt door bewonderende blikken is geen vrouw, maar een... nou, ja, geen vrouw, dat zegt genoeg.

Soester Courant | 1968 | | pagina 7