Soest toen - Soest nu /////ÏMilitiH VERNEDERING VOOR ULBRICHT Er wordt hard gewerkt aan en rond de Dalweg Vierhonderd militairen zochten in Amersfoort en Soest naar weggelopen kleuter Het oog gericht op piraterij VAKANTIE UITKERING Dinsdag 20 augustns 1968 47c jaargang no. 62 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie fan Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Politie ontmaskert bromfietsdief Bestolen hospita reisde dief achterna Vakantiegeld uit bungalow gestolen Vier Soesterbergers bij k in Ame gewond ongeluk in Amersfoort Amerikaans militair bij natuurbad verongelukt Petrus en Pauluskerk door parochianen sloopgereed gemaakt Woonwagenbewoners verdwenen na aanrijding met wrakke auto Driehonderd kinderen in openluchttheater SOESTERfïïÖURANT Abonn. p. kwart. 3,25, per post 4,25. Verschunt iedere dinsdag en vrydag Een treffend verschil is er tussen de be richten van het Oostduitse persbureau A.D.N. en alle andere over de ontmoe ting van Ulbricht met de Tsjechische leiders in Karlsbad. Volgens A.D.N. werd Ulbricht door de plaatselijke be volking loegejuicht. Alle anderen heb ben slechts gemerkt dat de Tsjechen de Oostduitse leider negeerden. Dat moet een vernederende ervaring voor Ulbricht zijn geweest, en de conferen tie was al evenmin een succes voor hen- Het procédé is ais volgt: beide partijen geven een uiteenzetting van de toestand in hun land en het ideaal waar ze naar streven. Het is wel zeker dat Ulbricht zomin een voorbeeld wil nemen aan Dubcek als andersom: waarbij het voor de Oostduitser een onaangename kon- sekwentie is dat er me-»r kans bestaat dat de Oostduitse bevolking graag zal nabootsen wat de Tsjechen hebben ge daan dan het omgekeerde. En of hij wilde of niet: Ulbricht moest wel nadat de Russen zich al ln vre desnaam akkoord hadden verklaard met Tijdens de surveillance heeft de politie afgelopen donderdagavond de 23-jarige R.B. uit Amersfoort aangehouden, om dat hij een onverlichte bromfiets be reed. De man weigerde echter zijn naam te noemen en werd daarom meegenomen naar het bureau. Na enig ondervragen en speuren kwam men daar achter de juiste identiteit van de bromfietser en ook achter het feit. dat hij de brommer had gestolen in Jutphaas. De Amers- foorter bleek overigens al diverse ma- h»n eerder de politie ontmoet te hebben. het Tsjechische experiment een be leefde frase slaken aan het eind van zijn bezoek. We moesten maar aan de toekomst denken en niet aan het verle den, zei hij. Met andere woorden: de felle brandbrief van Warschau moet maar vergeten worden. Niemand gelooft echter dat de geslepen Ulbricht sinds Warschau werkelijk van mening is ver anderd; elke last die hij Dubcek kan bezorgen, zal hij hem ook aandoen. De 30-jarige momenteel werkloze zee man J. H. M. H., die inwoonde bij mevr. S aan de Regentesselaan, kreeg er deze week na een ruzie plotseling genoeg van en verdween met medeneming van een geleend tientje zijn kosthuis. Hij maakte niet de indruk ooit nog te zullen terug keren. Daarom nam mevr. S. ook direct zelf het initiatief in handen, toen zij merkte, dat de zeeman er behalve met haar tientje ook nog met een gouden armband ter waarde van 500,van door was gegaan. Althans zo vermoedde zij, en naar achteraf bleek, terecht. Mevr. S. reisde haar boze en ondank bare kostganger achterna en vond hem in een Amsterdams café. Eerst dronk zij nog een paar pilsjes met hem en keerde daarna met de zeeman naar Soest terug. Aangezien de zeeman rijke lijk aan Bacchus had geofferd (van geld, waarvan de herkomst voor mevr. S. voorlopig een raadsel was), sliep hij in zijn kosthuis zeer spoedig in, wat mevr. S. de gelegenheid bood om in zijn kleding op zoek te gaan naar haar gou den armband. Tevergeefs. Maar wel vond zij een pandbriefje, waaruit bleek, dat H. de armband voor een bedrag van 100,bij Ome Jan had beleend. Dat was voor haar voldoende om de volgende morgen aangifte bij de politie te doen. H. is zaterdag dan ook aangehouden. Het pandbriefje is in beslag genomen. Terwijl nog maar weinig Soesters be kend zijn met het feit dat in het Soester Veen al een flink stuk Dalweg gereed ligt, is men vorige week met man en macht begonnen om het eerste gedeelte dat tot dan toe meer weg had van een landweggetje, te verbreden en daar mee aan te passen aan het bestaande gedeelte op de Eng. Om tot deze verbreding te komen, waardoor ook de ter plaatse gebouwde bungalows uit hun beperkt isolement zullen geraken, zal ook het hoogspan ningshuisje van de PUEM verplaatst moeten worden. Wanneer men gereed is met de werk zaamheden, zal deze flesshals, tot op luchting van heel veel mensen eindelijk tot het verleden behoren, hoewel onge twijfeld direct nieuwe voorzieningen, in het verkeers-technische vlak zullen moeten worden getroffen- Door het gereedkomen van dit gedeelte, en het in de toekomst doortrekken van het traject Soester Engweg-Beukenlaan- Soester Veen zal het ook voor de Brandweer mogelijk worden om bij brandmelding in het Soester Veen, zon der veel tijdverlies, hulp te verlenen. Wanneer de Dalweg in zijn geheel klaar is. zal het ook voor de bezoekers van de Sporthal die aan de Beukenlaan wordt gebouwd, een vlotte verbinding worden. Vierhonderd militairen, een compagnie Geneeskundige Troepen en een regiment huzaren uit Amersfoort, hebben vrijdag een groot deel van de dag rond het Amersfoortse woonwagenkamp, in de polders rond de Peter van de Breemer- weg en tot aan het nudistenkamp ge zocht naar de nog geen twee jaar oude Thomas van Wanrooy, die sinds don derdagmiddag uit het Amersfoortse woonwagenkamp werd vermist. Toen de militairen, politie en woon wagenbewoners om twee uur vrijdag middag nog niets hadden gevonden, werd net zoeken gestaakt. De brand weer is toen begonnen met het droog- pompen van de sloten rond het woon wagenkamp. Tenslotte werd tegen half vijf vrijdag het lijkje ven de kleuter in een stukje sloot gevonden. Terwijl zijn moeder voor de woonwa gen de was deed, speelde het jongetje rond de woning. Op een gegeven ogen blik verloor zijn moeder hem even uit het oog. Toen ze luttele minuten later haar zoontje zocht, bleek hij al spoor loos verdwenen. Eerst ging zij alleen op onderzoek uit, maar toen dat zonder resultaat bleef, vroeg zij de hulp van een paar kamp- Terwijl de bewoners ((twee verloofde paren) van een vakantiebungalow te Soesterberg even hun woning hadden verlaten, heeft iemand kans gezien, in de bungalow door te dringen, na eerst enig breekwerk te hebben verricht. Toen de bewoners terugkwamen, bleek de boel overhoop gehaald te zijn. Te vens kwam men tot de ontdekking dat al het vakantiegeld, een bedrag van 400,was verdwenen. De politie stelt een onderzoek in, dat tot nu toe echter zonder reciütaut is gebleven. bewoners. Het jongetje bleef echter spoorloos. Tenslotte werd de politie in geschakeld. Met speurhonden werd het kamp afgezocht, terwijl tevens in sloten werd gedregd en het kamp meter voor meter werd uitgekamd. Men breidde de speurtocht uit tot, het bospad Birkho- ven en het bos rondom het bad, de pol ders achter het woonwagenkamp, de spoorlijn Amersfoort-Amsterdam, doch alles tevergeefs. Tot ver na midder nacht is men donderdag aar. het zoeken geweest. De brandweer heeft ook nog een stuk van een dichtbij de ouderlijke woonwa gen gelegen sloot leeggepomp, maar er kwamen alleen wat wrakstukken van auto's en fietsen en een aantal vette ratten boven. Ook de Soester politie heeft hierbij nog assistentie verleend. Vrijdagmorgen werd het zoeken hervat. De garnizoenscommandant van Amers foort stelde een compagnie geneeskundi ge, troepen en een eenheid huzaren, te- samen ongeveer vierhonderd man be schikbaar, die met lange stokken de slo ten rond de Peter van de Breemerweg aftastten, meter voor meter de bossen aan de andere kant van de rijksweg af zochten en op het Amersfoortse indu strieterrein uitkeken naar de jongen. Met roodbehuilde ogen en in spanning en ongerustheid zat de troosteloze moe der in haar wagen te wachten, maar om twee uur keerden de soldaten on- verrrichter zake terug. Het zoeken werd stopgezet. De brandweer begon toen met het leegpompen van de overige sloten bij het kamp. Na enkele uren werd tenslotte op nog geen honderd meter van de ouderlijke woning het stoffelijk overschot van Tommy gevonden in een stukje sloot. Op het kamp heerste grote verslagen heid. Bijna alle bewoners waren er ge tuige van, toen het lijkje werd boven gehaald. De speurtochten in en om het kamp trokken ook bijzonder veel nicuwsgieri- I gen. I Acht personen, waaronder vier uit Soes terberg, zijn zondagavond gewond ge raakt bij een verkeersongeluk op de Lecsderweg in Amersfoort. De op deze voorrangswg rijdende O. N. V. (31) uit Soesterberg kreeg geen voorrang van een automobilist uit Rijswijk, die de weg overstak. De vier inzittenden in el ke wagen werden gewond. De bestuur der van de auto uit Soesterberg liep verschillende schaafwonden op, even als zijn 28-jarige echtgenote. Twee an dere inzittenden, de 22-jarige E. K. en de heer B. F. S. liepen vleeswonden op. De beide auto's werden vrijwel geheel vernield. Een ongeluk op de Van Weerden Poel- manweg heeft in de nacht van zaterdag op zondag om omstreeks één uur het leven gekost aan de Amerikaanse staf- sergeant R. Finerly, woonachtig in Soest en gelegerd op de vliegbasis Soester berg. Ter hoogte van het Soester Natuurbad raakte hij door nog onbekende oorzaak van de weg en botste met vermoedelijk grote snelheid frontaal tegen een in de berm rtaande boom. De surveillerende politie, die toevallig enkele minuten na het ongeluk passeer de, kwam al te laat orn nog hulp te kunnen bieden. Het slachtotfer moet op slag dood zijn geweest. Zijn sportwagen werd vrijwel geheel vernield. Een aantal parochianen van de Petrus en Pauluskerk heeft de afgelopen week de Petrus en Pauluskerk voor de sloop gereed gemaakt. Altaren, beelden, preekstoel en andere ornamenten zijn met de grootste zorg verwijderd en op geslagen op verschillende plaatsen, on der meer op de zolder van de katholieke u.l.o. en de kleuterschool. Zaterdagmiddag is men voor het laatst bezig geweest met de sloop en de de montage van het interieur. Het werk, dat een besparing van ƒ8000.heeft opgeleverd, is zeer voorspoedig verlo pen, al heeft met name de demontage van het Maria-altaar wel vrij veel tijd gekost, evenals trouwens het verwijde ren van de kluis. Even gooide halverwege de week een elektriciteitsstoornis roet in het eten, maar de duisternis duurde niet langer dan een uurtje. Het verwijderen van de beelden leek aanvankelijk vrij moeizaam te zullen verlopen. Er moest een heftruck aan te pas komen, om de lijvige heiligen van de muur te halen en uit de kerk te brengen, maar toen men eenmaal de techniek hiervan door had, verliep ook dit werk zonder hindernissen. Wel stonden de parochianen en trou wens vele anderen ook vreemd te kij ken, toen op de meest vreemde momen ten de klokken van de Petrus en Pau luskerk begonnen te luiden. Een paar jeugdige ingezetenen bleken zich toe gang tot de kerk verschaft te hebben en via de toren (die op last van Monu mentenzorg blijft staan) naar de luid- touwen te zijn geklommen. Toen men eenmaal door had, wat er gaande was, werd de toegangsdeur tot de toren af gesloten, maar tot verbazing van de pa rochianen begon het spelletje de vol gende dag opnieuw. De aardigheid was er nu wel van af, want de jongens bleken toen de deur vernield te hebben. De politie is er toen aan te pas gekomen om verdere herha ling te voorkomen. De kerk is nu zover klaar, dat met de sloop kan worden begonnen. Dat is in middels trouwens ook al gebeurd. De kosterswoning aan de zijde van het Kerkpad en een schuur achter de kerk zijn inmiddels verdwenen, terwijl de sloper ook nl op het dak van de kerk bezig ls. De internationale piloten-organisatie wil Algerije boycotten zolang het gekaapte Israëlische vliegtuig inclusief bemanning niet is vrijgegeven. Het motief voor dit besluit is voornamelijk van praktische aard: als de Algerijnse regering min of rneer vliegtuigroverijen verheft tot hel dendaden, zal dit slechts stimulerend kunnen werken op lieden die zich tot luchtpiraterij voelen aangetrokken. En op een gegeven moment kan er dan iets misgaan. Bijvoorbeeld een ongeluk kig schot dat de drukinstallatie buiten werking stelt, zodat het toestel gedwon gen wordt te dalen en daarbij wellicht te verongelukken. Slechts door de ge volgen van piraterij onmiddellijk onge daan te maken en de daders streng te berechten kunnen regeringen vliegtuig- roof onaantrekkelijk maken. De piloten doen dit voornamelijk op grond van overwegingen van veiligheid voor henzelf en de aan hen toever trouwde passagiers. Maar het is toe vallig ook nog een kwestie van recht. In dat opzicht mag Algerije wel een lesje hebben. Tenslotte is niet alleen de Boeing van El Al hier na roof aan de grond gezet iets dergelijks gebeurde eer der met de Kongolees Tsjombe die voorzover men weet nog altijd in een Algerijnse cel zit. En het Britse toestel waarin hij vloog is ook nog nimmer te ruggegeven. Jammer is, dat alleen de vakbonden nu eindelijk iets gaan doen aan de misstand. Het orgaan voor ac ties zou de Ver. Naties zijn geweest, maar de volkerenorganisatie is nu een maal een machteloos instituut: het kan foei roepen, meer niet. En dit is nu een van de dingen waarbij foei roepen be slist te weinig is. KANTMAN c Op de rijksweg in de gemeente Baarrt veroorzaakte zondag een woonwagenbe woner een frontale botsing met een te genligger. Ook een derde auto raakte bij de bosing betrokken. De boosdoener ver dween na het ongeval echter met grote snelheid in de richting Amersfoort. Even later hoorde men op het politiebureau in Soest een hevig gerammel en gera tel van een passerende auto. Op het zelfde moment kwam iemand aangifte doen van de betreffende aanrijding. Twee politiewagens zetten de achtervol ging in en slaagden er inderdaad in, de auto, niet veel meer dan een wrak, te achterhalen. Juist toen de wagen het Amersfoortse woonwagenkamp was binnengereden zag men vier mannen uit de wagen springen. Het werd niet onmiddellijk duidelijk, wie de auto nu eigenlijk be stuurd had. De vermoedelijke chauffeur was in ieder geval behoorlijk onder invloed. Later meldde de Baarnse poli tie, dat de zaak rond was en dat de wagen bestuurd was door een woon wagenbewoner uit Hilversum, die reeds was gearresteerd. Van de auto bleek niet zo erg veel over. De portieren waren er uit. terwijl de wagen ook een band miste. Bij de bot sing in Baarn hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. Moeten jongelui die pas van school ko men, al direct een werkloosheidsuitke ring ontvangen? Dat is een nieuw twistpunt in onze sociale bevoogdings- politiek, dat eigenlijk bij het stellen van de vraag al op de lachspieren werkt. Ieder weet, dat scholieren na het eind examen niet de volgende ochtend al aan het werk willen. Ze werpen de boeken van zich af en wensen eerst flink uit te rusten van het zware blokken voor die examentijd en van alle zenuwspannin gen tijds het eindexamen. Velen willen de grens over om iets van de wereld te zien, en of nog iets aan hun talen te doen. En daarna zullen ze dan wel eens zien wat ze gaan doen. Ook de ouders willen graag, dat hun kinderen eerst even op adem komen. Er wordt voor hen nog kinderbijslag be taald, of belastingaftrek toegekend tot 1 oktober. Pas als een kind er niet in slaagt per 1 oktober een betrekking te vinden, zullen er rimpels komen in de ouderlijke voorhoofden. Daarom is het logisch, dat een evt. werkloosheidsuitke ring voor de jeugd per 1 oktober kan ingaan. En zo is het op grond van ja renlange ervaring ook door de staats secretaris van c.r.m. bepaald. Er is geen enkele reden, om aan deze regeling iets te veranderen. Anders gaat de jeugd op rijkskosten met vakantie en dat is be slist niet de bedoeling van deze soort uitkeringen. Mede vanwege het weinig aangename weer hebben zaterdagmiddag slechts driehonderd kinderen de openluchtvoor stelling in het theater aan de Soester- bergsestraat bijgewoond. De organisatoren hadden op duizend kinderen gerekend of tenminste gehoopt, maar het slechte weer in aanmerking genomen viel een aantal van 300 nog niet eens tegen. Degenen, die er waren, hebben toch wel plezier beleefd aan Dikkie Dapper, gebracht door een ge zelschap uit Utrecht. Het waren voor namelijk sketches, die de jeugd de kou en de nattigheid vrijwel geheel deden 1

Soester Courant | 1968 | | pagina 1