Garage Stam NIEUWE CURSUS EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN 24-UURS FOTO-SERVICE LANGDURIGE RAADSVERGADERING R 8 5595,R10 6250,- Foto Swager BOTER MOET GOEDKOPER WORDEN VEEL BELOVEN EN WEINIG GEVEN Uitgebreide agenda kon net binnen tijdslimiet afgewerkt worden l^l Oc/ioemcaker RENAULT 4-deurs Voordelen REXAI LT maakt uw leven rijker Kon. Ned. Ver. Eerste Hulp Bij Ongelukken Politiebureau 4-4-44 Telef. Brandweer 3-3-3-3 VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1968 De raad der gemeente Soest kwam woensdagavond bijeen, ter behandeling van een nogal uitgebreide 34 punten met onderdelen tellende agenda. Mede door het feit, dat men een half uur te laat begon, kon de voorzitter omstreeks half elf voor de laatste maal met de hamer aftikken, gelukkig, daar officieel om half elf een raadsvergade ring afgelopen moet zijn. De ingekomen stukken, die wij hierna laten volgen, werden alle voor kennis geving aangenomen of men kon zich verenigen met de wijze, waarop B. en W. hierop gereageerd hadden. 1. Ingekomen stukken. a. Verzoek d.d. 17 juli 1968 van de af deling Baarn-Soest van D '66 tot wijzi ging van de legesverordening, met voor stel van burgemeester en wethouders hierop niet in te gaan. b. Verzoek d.d. 4 juli 1968 van de heer R. Sybrandy om de verordeningen in zake het huisvuilophaalrecht en het rioolafvoerrecht te wijzigen, met voor stel van burgemeester en wethouders om geen wijziging in de verordeningen aan te brengen. c Schrijven d.d. 3 juli 1968 van Gede puteerde Staten van Utrecht inzake de korbngsregeling wegens het genot van ambtswoning gemeentesecretaris, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. d Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen, e Schrijven d.d. 5 juli 1968 van de Landelijke Stichting Bejaardenbouw te Hoevelaken inzake de huisvesting van bejaarden, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, f Schrijven van H. de Berg, d.d. 24 mei 1968 inzake de uitvoering van enige werkzaamheden met voorstel te berich ten conform de ter inzage gelegde ont werp brief van het college van burge meester en wethouders. g. Verzoek van de heer L. van Doornik d.d. 12 augustus 1968 om ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand. h. Schrijven van de raadsfractie van de Partij van de Arbeid d.d. 14 augus tus 1968 inhoudende vragen betreffende het pension voor buitenlandse arbeiders, gevestigd aan de Burg. Grothestraat. 2 Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer J. J. M. Festen als gemeentesecretaris van Soest. De heer .J J. J. M. Festen heeft, in verband met zijn gezondheidstoestand, met ingang van 1 oktober a.s. ontslag gevraagd als secretaris van de ge- meento Soest. E. en W. stellen de raad voor het PHILIPS SPECIAALZAAK fVan Weedestraat 72 - Tel. 2792 gevraagde ontslag eervol te verlenen. Conform besloten. 3 Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van een parkeerterrein langs de Generaal Spoor straat te Soesterberg. In verband met een onbevredigende si tuatie met betrekking tot de verkeers veiligheid in de Gen. Spoorstraat te Soesterberg stellen B. en W. voor de bestaande parkeerstrook, plaats bieden de aan 20 personenauto's, te verbeteren door de aanleg van een parkeerhaven, waardoor 54 auto's kunnen parkeren. Het college vraagt hiervoor een krediet van ƒ10.780,—. Met het verzoek van de heer J. J. Eb- bers (V.V.D.) erop toe te zien, dat het parkeren op het trottoir met deze ver beteringen verboden wordt, werd het voorstel aangenomen. 4. Voorstel tot wijziging van enige ver ordeningen. Conform besloten. 5. Voorstel tot aankoop van grond ge legen a. aan de Nieuweweg van C. Petersen; b. aan de Insingerstraat van het be stuur van de Vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs „De School met den Bijbel"; met vaststelling van de desbetreffende begrotingswijziging. Aldus besloten. 6. Voorstel tot verkoop van grond ge legen: aan de Laanstraat/hoek Becke- ringhstraat aan H. J. van Buuren. De heer H. J. van Buuren, Laanstraat 20, alhier, heeft verzocht een stuk grond ter grootte van ongeveer 360 m2 gele gen aan de Laanstraat hoek Wetering- pad te mogen kopen. B. en W. hebben tegen verkoop van deze grond voor 10.300,geen be zwaar. Conform besloten. 7. Voorstel tot het beschikbaar stellen van eer. aanvullend krediet voor de bouw van de Don Bosco-Kleuterschool te Soesterberg. In 1964 werd de Don Bosco kleuter school te Soesterberg gebouwd, waar voor door de raad een krediet van 245.000.— beschikbaar werd gesteld Er openba OESTDIJK (in één handgreep tc veranderen In 2-deurs, veilig du* voor uw kinderee. de flitsende 1100 c.c. motor - 135 km 4-deurs (in één handgreep te veran deren in 2-deurs, veilig dus voor uw kinderen laag benzineverbruik 1 op 15 ongekend zitcomfort 5. uiterst wendbaar, gemakkelijk parke ren in stadsverkeer 6. hoge inruilwaarde 7. rondom schijfremmen NIEUWERHOEKPLEIN 1 SOESTDIJK - TELEFOON 02155-2850 9. Voorstel tot ruiling van grond ge legen aan: a. de Klaarwaterweg en de Energie weg met P. J. van de Grint; b. de Maatweg en Lange Brinkweg met mevrouw M. J. van Daatselaar-v. d. Hengel; met vaststelling van de desbetreffende begrotingswijziging. 9a werd aangehouden, 9b werd conform besloten. 10. Voorstel tot wijziging van de straat- naamgeving in het plan Soesterveen. Dit voorstel werd aangenomen, hoewel de heer M. de Groot (B.P.) namens zijn fractie mededeelde, dat deze zou tegen stemmen. De heer de Groot kon zich destijds met de naamgeving niet ver enigen, rede waarom hij en zijn frak- tiegenoten ook nu tegenst ~iden. 11. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van het bepaalde in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" voor het oprichten van een bedrijfs ruimte voor vervaardiging van choco lade-artikelen op het perceel Merel- weg 7. De heer A. J. A. van den Oord, St. The- resiastraat 9, alhier, verzoekt ontheffing zoneverordening hinderwet voor het op- 'en zich echter na de bouwrichten van een bedrijfsruimte van de lekkages in het dak van de school en de eindafrekening werd meer dan 3V» jaar vertraagd, doordat de aannemer wei gerde de lekkages te herstellen. Thans is echter alles tot tevredenheid opgelost en zijn er geen redenen de betaling van het restant langer op te schorten. In de begroting zijn echter geen gelden opgenomen voor het uitbetalen van de onderhoudstermijn en het architectenho norarium, zodat B. en W. hiervoor een aanvullend krediet vragen van resp f3.102,en ƒ4.754,totaal dus ƒ7.856,-. De raad ging hiermede accoord. 8. Voorstel tot verhuur van een per ceel grond gelegen aan de Verlengde Talmalaan aan D. J. Bos. B. en W. stellen voor aan de heer D. J. Bos, Beckeringhstraat 38 te Soest, we derom van 1 augustus 1968 tot 1 augus tus 1969 een perceel grond aan de Ver lengde Talmalaan te verhuren voor de prijs van 600. Conform besloten. GRC3TSTE TANKER. - Welke is 's we relds grootste tanker? Antwoord: De grootste tanker ter we reld is juist van stapel gelopen in Ja pan. Het is de Universe Island, ge bouwd voor Gulf Oil, die zal varen tus sen Koeweit en Ierland. Het schip meet 312.000 ton en de machines hebben 'n ca paciteit van 37.400 p.k., de kruissnelheid is 15 knopen en de bemanning telt 51 koppen. De bouwkosten bedroegen 72 miljoen. LOONGRENS. - Voor de ziektewet, zie- kenfondsenbesluiten enz. staat een ma ximum loongrens, waarvan overschrij ding betekent dat iemand buiten die wetten valt. Bestaat er voor toepassing van deze wetten ook een minimumloon- grens op grond waarvan bijv. iemand met een korte arbeidstijd te weinig loon ontvangt om onder die wetten te val len? Zo ja, hoe ligt die grens? Antwoord: Naast de maximum ,~>on- grens van ƒ13.200 per jaar voor toepas sing van de ziektewet en de zieken fondswet bestaat er geen minimum loongrens voor verplicht verzekerden. Wel is er een begrenzing in verband met de minimale arbeidstijd, die be draagt minstens 1 dag per week, be halve voor gezinshulpen, die minstens 3 dagen per week moeten werken. NOODREM. - Wanneer er aan de nood rem wordt getrokken van een trein die 100 km per uur rijdt, na hoeveel meter staat die trein dan stil? Antwoord: Na ongeveer 700 tot 750 me ter, dat is dus een tijdsverloop van on geveer een halve tot één minuut, af hankelijk van de zwaarte van de trein. Ook speelt een rol of de trein op stij gend dan wel dalend baanvlak rijdt. Gladde rails spelen eveneens een rol. Bovenvermelde gegevens hebben betrek king op normaal liggend spoor. TAPTOE. - Wat is de betekenis van Taptoe? Antwoord: Een taptoe is een avond signaal, dat vroeger de soldaten uit de cafés naar de kazerne riep (tap kraan, toe dicht). Thans militaire muziek, met begeleiding van hoornbla zers en. trommelslagers. SINT JUTTEMIS. - Dat gebeurt pas met Sint Juttemis, zegt men wel eens. Waar komt dit gezegde vandaan? Antwoord: Het juiste gezegde lufdt vol gens Ter Laan: Dat komt met Sint Jut temis, als de kalveren op het ijs dansen dat gebeurt nooit. Sint-Jutte bestaat niet als een heilige, het is dus een schertsende uiting. Maar men heeft ook wel vermoed, dat de naam een verbas tering zou zijn van Sint-Judith. Haar naamdag is op 17 augustus en dan dan sen de kalveren zeker niet op het ijs. Dat Jutte een middeleeuwse vrouwen naam was, blijkt o.a. uit de Delftse straatnaam Vrouwjuttenland. Sint Jut temis komt nooit, en de kalveren die op het ijs dansen, zijn er ook niet. Spren- ger van Evk denkt dan ook, dat het spreekwoord een verbastering is van een andere oude uitdrukking: „Als 't hard vriest, kolft men op het ijs". (Zulk een kolfspel op het ijs vindt U afgebeeld bij v. d. Ven, Het Volksspel herleeft). Dr. F. A. Stoett wijst er op, dat in de ze ventiende eeuw „jut" een dwaas bete kende en dat er meer afleidingen zijn geweest als bv. Sinte-Patie (sympathie), Sinte Reinuit en Sinte Luiaars, waarmee niet bestaande heiligen werden gecre- eerd in de volksmond. vervaardiging van chocolade-artikelen op het perceel Merelweg 7 te Soest. Conform besloten. 12. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor de aanleg van een speelterrein in het park Colenso. Naar aanleiding van een verzoek van de bewoners van Colenso tot het in richten van een speelgelegenheid heeft de directeur van gemeentewerken een ontwerp gemaakt, waarvan de uitvoe ring 10.000,zal vorderen. Met de opmerking van de heer J. K. de Bruin (V.V.D.) dat, hoewel hij het voorstel toejuichte, hij van de bewoners van Colenso zelf in de toekomst meer medewerking verwachtte, wat de veilig heid van de kinderen kan bevorderen. Voorstel aangenomen. 13. Voorstel tot toetreding tot de ge meenschappelijke regeling ter beharti ging van de belangen van het gemeen telijk voortgezet onderwijs. Conform besloten. 14. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het schilderen van het L-bad en het kleuterbad van het Soester Natuurbad (voor raadsvergade ring in september). Zoals reeds in dit punt staat aangege ven. komt dit voorstel in behandeling in de volgende raadsvergadering. 15. Voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van een krediet ad 3.000.000,in rekening-courant, op te nemen door het Regionaal Werkplaats schap Amersfoort en omstreken bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten. Op voorstel van de heer G. C. v. d. Berg (K.V.P.) werd dit voorstel aange houden. 16. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het R.K. Schoolbestuur te Soest voor het aanschaffen van 45 letter- en 45 rekendozen t.b.v. de St. Bonifaciusschool en de St. Jozefschool; b. het R.K. Schoolbestuur Soestdijk voor het aanschaffen van een televisie toestel met antenne en installatie t.b.v. de St. Theresiaschool; georganiseerd door de afdeling Soest van de vangt aan op dinsdag 10 september a.s. Oefenavond elke dinsdagavond, 8 uur, in het Verenigings gebouw (grote zaal) aan de Steenhoffstraat. Duur 26 lessen. Opleidingskosten 25,per persoon (alles inbegrepen). Aanmelding aan het secretariaat: Kerkpad z.z. 69, Soest. Vul onderstaand formulier in, en zendt dit aan bovenstaand adres. Ondergetekende wenst deel te nemen aan de nieuwe cursus Eerste Hulp Bij Ongelukken. Naam Voornamen (voluit) Adres Beroep Geboortedatum Geboorteplaats; Ik ga akkoord met de verschuldigde opleidingskosten en zal deze voldoen op de eerste lesavond. Handtekening In verband met de vele reeds gedane aanmeldingen is spoedige inzen ding gewenst. NA 10 SEPTEMBER IS AANMELDING NIET MEER MOGELIJK c. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het aanschaffen van aanvullend meubi lair en leer- en hulpmiddelen t.b.v. de Savornin Lohmanschool. a. 't R.K. schoolbestuur te Soest vraagt medewerking voor het aanschaffen van 45 letterdozen met handleiding en 45 rekendozen met handleiding voor de on der dat bestuur staande St. Bonifacius- en St. Josefschool, alhier. De kosten zullen ƒ2.700,bedragen, b 't R.K. schoolbestuur Soestdijk ver zoekt medewerking voor de aanschaf van een televisietoestel met antenne voor de school voor g.l.o. en de St. The resiaschool alhier. Kosten hieraan ver bonden 900, c. Het bestuur van de vereniging „De school met den Bijbel" verzoekt mede werking voor het aans-' "ffen van aan vullend meubilair en leer- en hulp middelen t.b.v. de „Savornin Lohman school". Ben W. stellen voor het benodigde krediet ad ƒ3.150,te verlenen. Alle voorstellen aangenomen. 17. Voorstel tot stichting van een open bare school voor gewoon lager onder wijs en een openbare kleuterschool in de wijk Smitsweg. Gezien de gestadige uitbreiding van wo ningen in de wijk Smitsweg is het nood zakelijk, dat in deze wijk gebouwen voor het openbaar onderwijs worden gesticht. Daarom stellen B. en W. voor te besluiten tot de bouw van een zes- klassige openbare school voor g.l.o. en een openbare tweeklassige kleuterschool in de wijk Smitsweg. De heer J. K. de BRUIN (V.V.D.) infor meerde hoe 't stond met de woning bouw en de bezetting daarvan in dit gebied. De VOORZITTER antwoordde, dat binnenkort weer enige honderden woningen klaar zouden komen en deze alle reeds verdeeld waren. Het voorstel werd aangenomen. 18. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanbrengen van een afrastering rond het P.V.O.- gebouwtje. De door de leden van P.V.O. gemaakte afrastering rond het repetitielokaal is totaal door de jeugd vernield, terwijl aan genoemd lokaal schade werd toege bracht. Het college van B. en W. stelt daarom voor een geheel nieuwe afraste ring te maken, die ƒ4.000,zal kosten. Conform besloten. 19. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de verbetering van de Smitsweg tussen de Nieuweweg en de Veenbessestraat. De Smitsweg tussen de Nieuweweg en de Veenbesstraat moet in de toekomst in het kader van de thans in uitvoering zijnde woonwijk ten oosten van de Nieuweweg als een niet onbelangrijke toegangsweg worden gezien. Naast on geveer 1700 woningen zullen ook de hierbij behorende scholen en een win kelcentrum rechtstreeks bereikbaar moer ten zijn. Blijkens het voorgelegde plan en de hieraan verbonden begroting zullen deze werkzaamheden een uitgave van 155.000,vorderen. De heer G. H. Oldenboom (Chr. blok) was niet helemaal gerust over dit plan, daar diverse door B. en W. aangevoerde motieven met deze wegverbetering niets te maken hadden. Wethouder de Haan had echter een ander standpunt, dat de raad volgde, zodat het voorstel werd aangenomen. De heer B. H. A. Elbertse zou 't op prijs stellen als 't werk aan besteed zou worden. 20. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor de reparatie ven de stoomketel van het openbaar slachthuis. De periodieke controle van de stoom ketel in het openbaar slachthuis, heeft uitgewezen, dat enige reparaties drin gend noodzakelijk waren en om stagna tie in de werkzaamheden te voorkomen, moesten de reparaties direkt worden uitgevoerd. De kosten hiervan beliepen een bedrag van ƒ1.787,26, zodat het college voorstelt, hiervoor een krediet van 1800,be schikbaar te stellen. Conform besloten. 21. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor de bouw van een werkplaats en toiletruimte op het terrein van het Soester Natuurbad. De bouw van een werkplaats en toilet ruimte in het Soester Natuurbad zullen een bedrag van 24.990,vorderen. B. en W. stellen voor hiervoor een kre diet tot dit bedrag beschikbaar te stellen. Conform besloten. 22. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanschaffen van letter- en rekendozen t.b.v. de openbare school voor g.l.o. te Soestdijk. Kosten ƒ1180,—. Conform besloten. 23. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanschaffen van een muziekinstrumentarium t.b.v. de openbare school voor g.l.o. te Soest dijk. Kosten ƒ500,—. Conform besloten. 24. Voorstel tot vaststelling van een instructie voor de comptabele en de kassier. Conform besloten. 25. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet inzake onteigening van een perceel grond nabij de Laanstraat. De Arrondissementsrechtbank te Utrecht heeft op 24 juli j.1. de onteigening uit gesproken van een perceel grond met de boerderij Laanstraat 76a, gelegen in het plan Industrieterrein, eigendom van de heer A. W. Stalenhoef. De schade loossstelling is daarbij bepaald op 199.056,vermeerderd met 5 °/o rente en de ten laste van de gemeente komen de proceskosten. Daarom stelt het college voor hiervoor een krediet van ƒ201.000,beschikbaar te stellen. Conform besloten. 26. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor de aanschaf fing van een boekhoudmachine. Nu de in de gemeenteraadsvergadering van 15 mei 1968 vastgestelde verorde ning met betrekking tot de organisatie van de financiële administratie en het kasbeheer der gemeente door Ged. Sta ten is goedgekeurd, wensen B. en W. over te gaan tot aankoop van een boek houdmachine voor een gezamenlijk ge bruik van de afdeling financiën, kas sierskantoor en de gemeentelijke sociale dienst. De prijs van deze machine bedraagt 33.500,en voor inruil van 2 oude ma chines kan 1000,worden terugont vangen. Rekening houdende met nog enkele onvoorziene kosten stellen B. en W. voor een krediet beschikbaar te stellen van 33.000,—. Het zou ons te ver voeren het hele be toog van de heer G. H. Oldenboom (Chr. blok) te verslaan en het hierop aansluitende antwoord van wethouder De Haan. De laatste bleek de meeste indruk op de raad gemaakt te hebben, want het voorstel werd aangenomen. 27. Voorstel tot het bouwen van zes woningwetwoningen, hoek Koninginne- laan/Beckeringhstraat. De intendant van het Koninklijk Pa leis Snestd^k heeft de gemeente Soest verzocht, ten behoeve van werkne mers van het paleis, zes woningwet woningen te doen bouwen op een per ceel grond gelegen op de hoek van de Koninginnelaan en de Beckeringhstraat. De totale stichtingskosten worden ge raamd op ƒ201.708, B. en W. stellen voor een krediet tot dit bedrag beschikbaar te stellen en hiervoor bij het Rijk leningen aan te vragen tot genoemd bedrag, alsmede een jaarlijkse bijdrage in de exploi tatiekosten. Tevens ligt het in het voornemen hierbij vier garages te bouwen, waar van de kosten op 15.200,worden geraamd. Voor de bouw van de garages wordt geen rijksvoorschot verstrekt, waarom B. en W. de raad verzoeken een crediet van 15.200,beschikbaar te stellen. Aldus besloten. 28. Voorstel tot huur van een perceel grond gelegen aan de Amersfoortse- straat. De heer T. W. C. Noot, Amersfoortse- straat 3a te Soesterberg, is genegen het sedert 1 november 1958 aan de ge meente Soest verhuurde sportterrein aan de Amersfoortsestraat te Soester berg wederom te verhuren ingaande 1 november 1968 tot 1 augustus 1970 voor een huurprijs van 500.per jaar. Daar deze huurprijs aanvaardbaar is. verzoeken B. en W. machtiging tot het aangaan van een huurovereenkomst. Conform besloten. 29. Voorstel tot benoeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand. In verband met het verzoek om ont slag van de heer L. van Doornik als ambtenaar van de burgerlijke stand, Voor al uw zwart/wit opdrachten, rolfilms, pasfoto's enz., Vandaag gebracht, morgen gereed. Kleuropdrachten, 1 dag langer. Burg. Grothestraat 45 - Tel. 3917 Na een ontspannen boswandeling is het goed rusten, dineren of lunchen RESTAURANT HOTEL CA FE VAN DEN BRINK Soestérbergsestraal 122 SOEST TeL{02l55) 2706 Het boteroverschot in Nederland baart de grootste zorgen. De verwachting dat er een oplossing voor zou worden ge vonden door een deel van de overpro- duktie in zijn boterconcentraat te ver werken, blijkt de bodem te worden in geslagen. Berichten wijzen erop dat dit nieuwe produkt niet voldoet en dat de handel daarvoor een grote terughou dendheid aan de dag legt. Het is niet bekend of het „concentraat- plan" nu nog verder zal worden uitge voerd maar het is duidelijk dat wij op de verkeerde weg zijn. Boter is een hoogwaardig produkt en de Nederlandse consument heeft er o.i. recht op om te gen een redelijke prijs van dit produkt te profiteren wanneer de marktsituatie daar aanleiding toe geeft. Die aanleiding is ondubbelzinnig aanwezig met over schot van liefst 37 miljoen kg in ue pak huizen. Er gaan dagelijks duizenden gul dens verloren met de kosten van deze opslag terwijl ons volk margarine zit te eten. Het welvaartsland Nederland onthoudt zijn zonen en dochters een nationaal produkt terwijl men in het zg. econo misch achtergebleven Engeland wel in staat is om roomboter tegen een pu blieksprijs van minder dan ƒ1,per pakje op de markt te brengen. Het moge zo zijn dat Engeland in een ander eco nomisch verband leeft, maar daarmee zijn wij niet verontschuldigd. De Europese Commissie, die zeggen schap heeft in de Europese landbouwpo litiek. heeft in een uitspraak tegenover West-Duitsland onlangs verklaard dat in een gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten geen sprake meer kan zijn van nationale overschotten. Daarmee kan men het eens zijn. Ver geet men dan niet dat hier sprake is van een Europees overschot? Vanzelf sprekend moet dit door effectieve maat regelen langzamerhand worden verhin derd. Dit geeft ons echter nog niet het recht om het bestaande overschot te verknoeien. Onze regering dient met kracht van ar gumenten in Europees verband er op aan te dringen, dat het Europese bo teroverschot tegen lage prijzen in de gemeenschappelijke markt wordt ver kocht. Als een der voornaamste zuivel- landen op dit continent hebben wij recht van spreken. Laat onze regering er blijk van geven dat zij niet bereid is op alle punten het nationale hoofd te buigen. Onze zuivelpolitlek is een na tionale en Europese schandvlek. stellen B. en W. voor de heer T. M. Peet, directeur van de Stichting Licha melijke Opvoeding en Sport Soest, met ingang van 4 september 1968 te be noemen tot ambtenaar van de burger lijke stand. De heer T. M. Peet werd met algemene stemmen benoemd. 30. Voorstel tot huur van een gebouw t.b.v. het openbaar kleuteronderwijs te Soest-Zuid. Het openbaar kleuteronderwijs in de wijk Soest-Zuid, dat gegeven wordt in een houten gebouw, voldoet niet meer aan de eisen en verkeert in een zeer slechte staat. Om te voorkomen, dat het openbaar kleuteronderwijs te Soest-Zuid niet meer kan worden gegeven, stellen B. en W. voor een gebouw voor dit onder wijs te huren van Jarino n.v. te Roden voor 'n jaarlijkse huurprijs van ƒ6,864,-, indien een 10-jarig contract wordt ge sloten. De aanvullende koopsom na beëindi ging van dit contract bedraagt ƒ3,000,-. Voorts vraagt het college een krediet van 22.000,voor de plaatsing van dit gebouw. De heer J. K. de BRUIN (V.V.D.) had liever, in verband met de hoge hieraan verbonden kosten, een permanente school gezien. Wethouder De Haan was al blij met dit voorstel te kunnen ko men, waarna de raad met het voorstel van B. en W. accoord ging. 31. Voorstel om in beroep te gaan te gen de beslissing van gedeputeerde sta ten inzake de gedeeltelijke goedkeuring van het bestemmingsplan Kerkebuurt. Het bestemmingsplan Kerkebuurt, dat bij besluit van 21 juni 1967 door de raad werd vastgesteld, is slechts ge deeltelijk door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Het college kan zich echter met de motieven, die geleid hebben tot deze nietgoedkeuring, niet verenigen. Daarom stellen B. en W. voor in be roep te gaan bij H. M. de Koningin. Conform besloten, hoewel er wel enige tegenstemmers waren, die zich met dit beroep niet konden verenigen. 32. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor een verkeersstudie. Kosten hieraan verbonden ƒ11.000, waarmede de raad zich kon verenigen. 33. Voorstel tot het aangaan van een pachtontbindingsovereenkomst met P. R. Hilhorst. De pachter de heer P. R. Hilhorst is be reid ten behoeve van de gemeente Soest van zijn rechten als pachter van perce len, tot een totale grootte van 7.44.25 ha. met de daarop bevindende boerderij Ferd. Huycklaan 22 en verdere opstallen afstand te doen. De vergoeding is vastgesteld op ƒ81.060. De V.V.D. bij monde van de heer DE BRUIN wenste het voorstel aan te hou den, daar er te weinig tijd was om het te bestuderen en bovendien de stukken niet aanwezig waren. De voorzitter wenste echter direkte be handeling, waarna het met 17 tegen 4 stemmen werd aangenomen. Tenslotte nog een toegevoegd agenda punt. het aangaan van een lening van ƒ718.000,tegen een rente van 6 waarvoor de raad toestemming gaf. Rest om nog te vermelden, dat de heer Storimans (K.V.P.) verhindert was de vergadering bij te wonen en wethouder mevr. M. C. P. Walter v. d. Vogt we gens vakantie afwezig was. Bij het aanvaarden van het zg. Euro pese omzetbelastingsysteem van de toe gevoegde waarde heeft de regering er kend dat het zwaartepunt van de be lastingheffing in Nederland meer naar de indirecte belastingen dient te worden verlegd. Daarmee heeft de regering aan vaard dat de directe belastingen moeten worden verlaagd. Zij heeft dit ook be loofd. Een en ander maal is toegezegd dat per 1 januari 1969 met de verlaging van de directe belastingen een aanvang zal worden gemaakt. Nu beginnen de berichten door te drup pelen dat minister Witteveen zou hebber, afgezien van een verlaging van de loon- en inkomstenbelasitng voor de middel bare en hogere inkomens per 1 januari a.s. Er zou alleen een optrekken van de belastingvrije voet overblijven omdat de begroting voor 1969 een algemene verlaging niet zou kunnen verdragen. Hel niet doorgaan van een verminde ring der algemeen te hoog geachte di recte belastingdruk zal een grote te leurstelling zijn. Opnieuw zal door ve len worden gesteld dat politieke belof ten geen enkele betekenis hebben en slechts dienen om stemmen te v/erven. Voorts betekent dit uitstel dat in 1969 de minderheid van ons volk het grootste deel moet betalen van de gewenste uit breiding der overheidsvoorzienuigen. Deze extra last wordt nog geaccentueerd door de progressie die voortvloeit uit dt hogere hefling van inkomens die ste gen als gevolg van de inflatoire loon- en salarisverhoging. Voor de eigenaren van het midden- en. kleinbedr.jL betekent dit uitstel dat zij in hun besparingskansen worden gekort; besparingen die zij no dig hebben om hun bedrijven aan te passen bij de veranderde economische situatie. De regering laat niet na te steLlen dat de ondernemers met hun tijd mee moe ten gaan. Zij verzuimt echter aan an deren dan grootbedrijven die via de open kapitaalmarkt kunnen opereren, voldoende mogelijkheden te bieden om de drang naar groter productiviteit te realiseren via een verantwoorde finan ciering.

Soester Courant | 1968 | | pagina 11