Soest toen - Soest nu EEN BEZETTING UIT ANGST V.V.V.-nieuws Gemeentelijk verpleegtehuis Malvahoeve" op i»c heven Het oog gericht op Konstantijn's vlucht Faillissement van exploitant Chez Pierre aangevraagd Vrijdag 23 augustus 1968 47e jaargang no. 63 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 HOEVE Fietssturen in elkaar jongen gewond Veilig Verkeer gaat nieuwe voorzitter kiezen Auto gaf geen richting aan gewonde Raadgevende crediteurencommissie afgetreden Afscheid van inspecteur Van oudenberg op 31 oktober SOESTER1 OURANT Abonn. p. kwart. 3.25, per post 4,25. Verschjijnt iedere dinsdag en vrijdag HLUiGWiT Russische troepen hebben - samen met die uit de trouwe satellietlanden - nu toch Tsjechoslowakije bezet, iets wat ze al veel eerder hadden kunnen doen. maar toen nalieten. Dit duidt er op dat over het besluit tot bezetting een groot geharrewar vooraf moet zijn gegaan, waarvan de diepere konsekwen- ties pas later zullen blijken. Aan het oprukken dar Sowjet-armee ging een onverwachte vergadering vooraf van het centraal comité der Russische partij en het lijkt logisch dat daarop de voor standers van een harde lijn de over hand hebben gekregen. Met gevolgen die voor de hele werld ernstig kunnen zijn. Immers hoe men het wendt of keert, dit is een breuk met de over eenkomsten van Cierna en Bratïslawa, waarop Rusland. oost-Duitsland, Polen, Hongarije en Bulgarije - de bezetters van nu - plechtig vaststelden dat elk land het recht had zijn eigen wegen naar het socialisme te kiezen. Bij nader inzien hebben de Russen die eigen vrije keus toch als te ge vaarlijk gezien. Dat moet inhouden dat soepeler denkende Russische leiders, zoals Podgorny, in de Russische partij top een nederlaag hebben geleden te genover de harde-lijnaanhangers, de haviken, zoals waarschijnlijk Brezjnew. Het is een aanduiding dat de inter ne splijting in de gelederen van de communistische machthebbers dieper snijdt dan veelal tot de buitenwereld doordringt. Er steekt ook iets van wanhoop in. want het is niet in te denken dat de vergaderaars in het Kremlin niet over wogen hebben welke indruk het militair ingrijpen moest hebben. In de inter nationale politiek betekent het immers dat van de ontspanning tussen oost en west op deze manier niet veel meer terecht zal komen. Die ontspanning was zich nu aan het uitkristalliseren in een aantal verdragen, bijvoorbeeld ten aanzien van de verspreiding van kern wapens. Nu de Russen duidelijk hebben ge toond met welke minachting ze zelfs akkoorden in socialistische kring bre ken, kunnen ze niet verwachten dat de niet communistische wereld nog veel geeft voor een belofte van het Kremlin. In dat opzicht luidt de Russische be zetting een terugkeer in naar de sta linistische tijden van wederzijds wan trouwen, die zijn uitdrukking vond in wat de koude oorlog wordt genoemd. Daar komt dan bij dat met name de Westeuropese communistische partijen zonder noemenswaardige uitzonderingen eensgezind het experiment van Dubcek toejuichte. Dat zijn de partijen die de Russen dit najaar in Moskou bijeen hopen te brengen voor een grote conferentie waarop o.m. een eensgezinde politieke lijn wordt uitgestippeld ook ten aan zien van het doctrinair geschil met de Chinezen. Die conferentie kunnen de Russen nu ook wel vergetenze heb ben nu immers getoond dat het hun minder om overeenstemming gaat dan wel om dwang. De Tsjechen kan men misschien die dwang opleggen, partijen buiten het blok niet. De ideologische versnippering van het wereldcommunisme wordt op deze manier gestimuleerd, met waar schijnlijk een toenemende oriëntatie op vrijbuiters als Tito en Castro. mo gelijk zelfs op de Chinezen. Het is 'n prestigeverlies voor de Russen waar aan zeker niet ieder in het Kremlin van harte heeft meegewerkt. W Helaas zaten we in de regen te kij ken naar Dikkie Dapper, Tante Door en Clown Doppie. Desondanks was het vorige zaterdagmiddag een alleraar digste voorstelling, waar veel kinde ren van genoten hebben. En hulde, niet alleen aan de dappere spelers, wie zou van Dikkie Dapper anders ver wachten, maar ook aan al die opge wekte Soester kinderen, die in regen jasjes gehuld, plastic zakken om zich heen of parapluutje op, enthousiast ble ven en het eigenlijk maar matig von den, toen om vier uur de voorstelling werd afgebroken, omdat het regenwater toen een beetje te hevig ging stromen. We hopen, dat er volgend jaar nog eens gelegenheid zal zijn Tante Door, Dikkie en Doppie een zonniger ont vangst te bieden. Maar we heb ben toch fijn kunnen lachen op deze zaterdagmiddag Vorige week maakte wij u in ons V.V.V.-nieuws attent op het boekje over de Friese Terpen. We hebben nog een aanbieding in verband met de noor delijke delen van ons land. Over Noord-Groningen is een aardig dukwerkje, voorzien van foto's en een orientatiekaartje, verschenen. Nu we onze hoop gevestigd hebben op een mooie september-maand, die de teleur stelling over augustus doet vergeten, is er, voor wie nog vakantie tegoed heeft, gelegenheid genoeg zich op de hoogte te stellen van de aparte schoon heid, die Friesland en Groningen be zitten. „Koers Noordzegt het boek je over Noord-Groningen en verder bovendien is Noord-Groningen een gebied van rust. Niet een land schap om doorheen te razen, maar om op uw gemak in u op te nemen". Wat denkt u ervan U trekt de Noordelijke provincies in Dan „Koers Noord en doe het nu zegt het gidsje en wij voegen hieraan toe, laat V.V.V. u de goede dokumen- tatie verschaffen. Daar komt dan nog bij dat de stem van Praag door de radio ver is uit gedragen in de hele communistische wereld. Door troepen te sturen kan de Russische leiding wel een eind ma ken aan de ontwikkeling naar meer humanitaire vrijheid in Tsjechoslowakije, maar de invloed van de daar uitge dragen ideeën beknot men daarmee niet, integendeel. Juist het adverteren, zoals nu gebeurt, dat het communisme a la Moskou slechts in stand gehou den kan worden door de macht van de troepen is intern de slechtst moge lijke reclame. Aan de oppervlakte mag dan de rust nu groter lijken dan ooit te voren, het gistingsproces daaronder wordt slechts versneld. Ongetwijfeld zullen mnnen als Pod gorny deze overwegingen die tegen militair ingrijpen pleiten, naar voren hebben gebracht op de Moskouse ple num vergaderingen, die aan de be zetting vooraf gingen. De vraag is nu hoe lang zij zelf nog stevig in de re- gerings- en partijtop zullen zitten nu ze tegenover de haviken een nederlaag hebben geleden. Een algemene ver scherping van de communistische re gimes ligt wel in de rede nu. Dat Dubcek niet geprobeerd heeft mi litair verzet te bieden tegen de be zetting was slechts verstandig. Niet alleen dat het alleen maar was uitge draaid op een bloedvergieten zonder resultaat, maar bovendien had een der gelijk gevecht als het ware achteraf de rechtvaardiging geleverd voor het ingrijpen van de legers van het War- schau-pakt. Dubcek heeft slechts alom duidelijk laten horen dat het Russische excuus - gehandeld op verzoek van Tsjechische leiders (Novotny - een regelrechte leugen is. Alles wat de bezettingsmacht nu verordineert, onder lijdelijk verzet van de Tsjechen, blijft daardoor precies wat het is een on gevraagd en ongewettigd ingrijpen in binnenlandse Tsjechische zaken. Daarin moet het griezelige zitten voor de Russische leiders. Het aan de macht komen van Dubcek liet zien dat na twintig jaar hard communisme bij de bevolking - en dan juist zelfs bij de jongeren die zelf haast niets dan com munisme hadden meegemaakt - de geest van vrijheid was blijven leven. Het gebeuren van nu kan die geest al leen maar sterker in het bewustzijn van de Tsjechen inprenten. En wat moeten de Russen dan Bezetten ten eeuwige dage Ook in die zin lijkt het Moskouse besluit er een waarin domme wanhoop een grotere invloed heeft ge had dan nuchtere werkelijkheidszin. Het verpleegtehuis „De Malvahoeve" aan de Bosstraat, sinds 1963 beheerd door de gemeente Soest, voor die tijd was het een particuliere instelling, staat sinds verleden week leeg en verlaten. Van de ongeveer twintig min of meer tijdelijke bewoners, zijn er vijftien, als eerste bewoners van het nog officieel te openen „Molenschot", naar de Eng verhuisd. De overige vijf bewoners van de „Mal vahoeve" hebben elders hun tenten op geslagen. Voor de vijftien bewoners van de Malvahoeve was het een enorme omschakeling, en zonder ook maar iets te kort te willen doen aan de Malva hoeve .mogen we toch echt wel stellen dat „Molenschot in ieder geval voor deze mensen, op hun oude dag een klein paradijs op aarde wordt. Voor verschillende van dc. -udere men sen is het bezit van een eigen koel kastje en het kunnen gebruiken van koud en warm water, een ongekende luxe. De bestemming van het pand waarin vele Soesters hun oude dag hebben ge sleten, is niet duidelijk Hoewel e.- al di verse gegadigden zijn voor dit gunstig gelegen pand is men tot op heden nog niet tot verkoop overgegaan. Op de Molenstraat fietsten de negen jarig^ A. J. K. uit Soest en een vriendje naast elkaar toen op een gegeven ogen blik de beiue sturen in elkaar raakten en K. uit de -koers geraakte. Hij reed tegen de zijkant van een vrachtauto, die werd bestuurd door de 34-jarige E. B. uit Soest. De jeugdige wielrijder werd aan het hoofd gewond. Hij is behandeld in Zonnegloren, maar mocht later toch naar huis terugkeren. r r De afdeling Soest van het Verbond voor Veilig Verkeer houdt op 30 september haar jaarvergadering in de Gouden Ploeg. In verband met de benoeming van voorzitter G. D. H. van Wouden berg tot inspecteur-korpschef te Meppel zal een nieuwe voorzitter moeten wor den benoemd. Kandidaat voor het tijde lijk voorzitterschap is de heer Buhrman. Hij zal de voorzittershamer hanteren tot het momerit, dat in Soest een nieuwe inspecteur is benoemd. Als hij er ten minste wat voor voelt om voorzitter van het Verbond te worden. Twee weken voor de jaarvergadering, op maandag 16 sepmeber, organiseert het verbond voor veilig verkeer een puzzelrit, echter uitsluitend voor leden. Om wat leden naar de jaarvergadering te trekken, worden de prijzen van deze puzzelrit pas uitgereikt op de jaarver gadering. Deelnemers aan de rit, die een prijs hebben gewonnen (wat overi gens pas op de vergadering bekend wordt gemaakt), maar niet op 30 sep tember in de Gouden Ploeg verschijnen, verspelen hun prijs. Deze zal dan onder de aanwezige leden worden verloot. De mislukte bomaanslag op de Griekse premier George Papadopoulos is - al thans voor zover naar buiten uitgelekt - de eerste verzetsactie tegen het bewind van de kolonels. Die hebben hun uiter ste best gedaan hun critici de mond te snoeren door te wijzen op de orde die ze gebracht hebben in het land, waar over de bevolking erg blij zou zijn. De Grieken zouden de kolonels alleen maar dankbaar zijn dat ze een eind heb ben gemaakt aai de chaos en zouden terwille daarvan met genoegen voor een tijdje willen afzien van het demo cratische politieke bedrijf. De geloof waardigheid van deze voorstelling van zaken was al nooit groot, maar de bom aanslag maakt er helemaal een eind aan. Opzien baart ook de lange lijst van ge arresteerden. Daaronder zijn vrij vele (ook hooggeplaatste) officieren, iets wat erop kan duiden dat de kolonels hele maal niet meer zeker zijn van steun. En dat nadat ze eerst de strijdkrachten grondig hadden gezuiverd. Vermoedelijk speelt toch wel mee dat voor menige officier zijn eed van trouw aan koning Konstantijn zwaar weegt. Toen hij het land verliet en zich dis- tancieerde van de kolonels, moet voor menige Griekse officier de basis zijn weggevallen voor het militaire regime. Het is ook opmerkelijk dat de kolonels zich in allerlei bochten hebben gewron gen om door middel van een soort stad houder de schijn op te houden van een normaal functioneren van de monar chie. Ze hebben ook voor geen moment getracht - zoals in de rede gelegen zou hebben - de uitgeweken koning van zijn troon vervallen te verklaren, of hem op een andere manier van het feitelijke koningsschap te beroven. Ten tijde van Konstantijns vlucht leek het of zijn mislukte poging tot een tegen-coupe in alle opzichten mislukt was. Nu lijkt het of Konstantijns actie toch wel effect sorteert, zij het dat enig geduld daarbij geboden is. Zijn bal lingschap heeft in elk geval zijn repu tatie onder de Grieken zeker niet ge schaad. Integendeel. KANTMAN Bij een verkeersongeluk op de Soester- bergsestraat is woensdag mevrouw M. C. V. uit Soest licht gewond geraakt. Zij zat in een auto, waarvan de bestuurder, de heer H. P. E. K. uit Den Helder juist een voor hem rijdende auto wilde gaan inhalen, toen deze zonder richting aan te geven naar links ging om de Den nenweg in te rijden. De auto van H. de L. uit Soest werd aan de linker achter zijde geraakt. Mevrouw V. liep bij de botsing een lichte hersenschudding op, waardoor zij even voor onderzoek naar Zonnegloren is gebracht. Later kon zij echter naar huis worden overgebracht. Namens de heer N. Hogendoorn te Utrecht is het faillissement aangevraagd van de heer P. den Iseger, exploitant van het hotel Chez Pierre aan de Bilt- seweg alhier. De heer Hogendoorn is een oud-familielid van de hotelxploi- tant. Dinsdag is de uit drie man bestaande crediteurencommissie, die de heer Den Iseger bij de exploitatie van het hotel van advies diende, afgetreden. De heer Den Iseger zelf is begin deze week naar Spanje vertrokken. Omtrent zijn vertrek doen de wildste geruchten de ronde. Sommige krediteuren vragen zich af, of zij hem nog wel zullen te rugzien. De heer Den Iseger ging echter ieder jaar omstreeks deze tijd met va kantie naar Spanje. Enkele krediteuren wisten echter te vertellen, dat hij van de bekende water- polocoach Cor Braasem, met wie hij al jarenlang bevriend is, in Spanje een baan aangeboden zou hebben gekregen. De heer Den Iseger is zelf trouwens ook geen onbekende in waterpolokrin- gen. Hij was onder meer lid van de Utrechtse zwem- en poloclub U.Z. P.C. Een feit is in ieder geval, dat het met Chez Pierre de laatste tijd niet meer zo goed ging. Zes jaar geleden nam de heer Den Iseger het hotel (in huur van Pijnenburg) als pension over. Geleide- lijkaan maakte hij er een exclusief hotel van, dat aanvankelijk succes leek te hebben, maar de laatste tijd niet ex ploiteerbaar meer bleek te zijn. De heer Den Iseger is naar andere exploitatie mogelijkheden gaan zoeken. Eén daar van vond hij in de opening van een sociëteit, waartoe hij (bij volmacht) van de rentmeester van Pijnenburg toe stemming kreeg, echter onder de voor waarde dat hij er geen spelen in strijd met de wet mocht laten beoefenen op straffe van het ontbinden van de huur overeenkomst. Spoedig na de opening van de sociëteit werd er wel roulette gespeeld, evenwel met medeweten van de politie, die streng de ledenlijst van de strikt besloten club in de gaten hield. Tot begin deze maand de officier van justitie toch aanleiding zag om in te grijpen. De heer Den Iseger had zich daarmede in een benarde positie gema noeuvreerd. Indien inderdaad voor de rechter straks zal blijken, dat er een strafbaar feit is gepleegd, zal de huur overeenkomst worden ontbonden. Te vens heeft de heer Den Iseger door ge legenheid tot het spelen van roulette te geven, zich mede-aansprakelijk ge steld voor de betaling van 68.000, vermakelijkheidsbelasting aan de ge meente Baarn, terwijl als resnultaat van alle verwikkelingen rond Chez Pierre (die tot nu toe niemand van de vele betrokkenen enig goed hebben gedaan) zijn bedrijf te gronde lijkt te gaan. Dat heeft de heer Den Iseger verleden week zelf al verklaard. Er komt bijna nie mand meer in zijn restaurant. Tegen deze achtergrond gezien komt de aan vraag van het faillisement althans voor insiders niet als een volslagen verras sing. De krediteuren wachten nu gespannen op zijn terugkomst. Op donderdag 31 oktober zal tijdens een bijeenkomst in de raadszaal van het ge meentehuis alhier afscheid worden geno men van inspecteur G. D. H. van Wou denberg is met ingang van 1 november benoemd tot inspecteur-korpschef van de gemeentepolitie te Meppel. Daar zal hij die dag om tien uur 's morgens worden geïnstalleerd door burgemeester prof. mr. A. Kleijn. De heer Van Woudenberg is drie jaar in Soest werkzaam geweest. Voordien was hij onder meer bij de politie in Voorburg, Den Haag en Utrecht, na eerst nog als assistent accountant een funktie op een ba/ik te hebben vervuld. Het afscheid van de heer Van Wouden berg zal eerst in besloten kring wor den gehouden. Daarna krijgen ook an deren dan alleen de leden van het korps gelegenheid om afscheid van hem te nemen. De nieuw benoemde korpschef bekleed de verschillende funkties in het plaatse lijk verenigingsleven. Zo is hij onder meer voorzitter van de afdeling Soest van de Bond voor Veilig Verkeer en van cc Soester Politie Sport Vereniging. De Kolonieweg vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu

Soester Courant | 1968 | | pagina 1