AANVANG NIEUWE CURSUSSEN Ned. Motet- en Madrigaalkoor MENINGEN VAN LEZERS ^Qondom cle iSoeóter ^Sporthal HANDFLSINSTITUUT PRACTICUM Van de hak op de tak Officiële mededelingen Krabbels van Knelis ENGEL LICHTER Soester Natuurbad bereikt dit jaar dieptepunt Burgemeester en raadscommissie bezichtigden politiebureau nieuw programma in studie. Treedt nu toe tot ons koor. Hogeschool voor Ondernemerskunde in Soest C.R.M. zegt subsidie van twee ton voor sporthal toe Gemeente betaalt 27 van kosten voor verbetering waterbeheersing Economisch Technologisch Instituut actief voor Soest De Soester Nachtveiligheidsdienst Gevonden voorwerpen 2 september a.s. voor Rijksweg van nieuwe slijtlaag voorzien Nieuwe cursussen bij „Atelier Artishoek '68" Spreekuur burgemeester Natuurwandeling W. v. d. Brink nieuwe voorzitter van S.P.S.V. Politiebureau 4-4-4-4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 (Jw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1968 Het Soester Natuurbad is momenteel aan een zeer slecht seizoen bezig. Of schoon het bad nog tot maandag 9 september geopend blijft, staat nu al wel vast, dat het laagste bezoekers aantal sinds de verwarming van het bad in 1964 bereikt zal worden. Verwacht wordt, dat het bezoekersaan tal tot ongeveer 220.000 zal oplopen. Verleden jaar passeerden 279.000 men sen de kassa's van het bad. Alleen in juni van dit jaar was het bezoekersaantal iets groter dan in de zelfde periode van het afgelopen jaar. Er kwamen 65.411 mensen, tegen 50.170 het jaar daarvoor. De julimaand was echter een dieptepunt Verleden jaar 113.735 bezoekers, dit jaar net iets meer dan de helft 66.803. In mei kwamen 38.333 mensen naar het natuurbad tegen 58.964 verleden jaar. Volgens de huidige gegevens zal er deze augustusmaand slechts 66 °/o van het aantal bezoekers van verleden jaar naar het bad komen. Het aantal zwemmers, dat zich van het weer niets aantrekt en trouw ie dere dag komt zwemmen, neemt gesta dig toe. Dat blijkt uit het feit, dat dit jaar nog geen enkele dag minder dan 50 mensen in het bad zijn geweest (tegen één dag verleden jaar). Dit seizoen was er maar één dag met minder dan honderd bezoekers (verle den jaar geen enkele dag) en twee da gen met minder dan tweehonderd be zoekers (verleden jaar zeven dagen). Voor de aanvang van de raadsvergade ring, afgelopen woensdag, hebben bur gemeester mr. S. P. Baron Bentinck, de wethouder J. v. d. Arend en K. de Haan en de commissie van openbare werken het politiebureau bezichtigd. Het bureau is vrij ingrijpend gewijzigd en bovendien uitgebreid met het voorma lige bankkantoor naast het bureau. Hier zijn de afdelingen administratie en bijzondere wetten alsmede de vreemde lingendienst thans gevestigd. Ook de entree van het bureau heeft een heel wat beter aanzien gekregen. Hoofdin specteur H. G. Scholtmeijer heeft een nieuwe kamer gekregen in het semi- permanente bijgebouw, terwijl ook de inspecteur een nieuwe kamer heeft. In de vroegere kamer van de korpschef zetelt nu de wachtcommandant. In de hal van het bureau is nu een moderne portiersloge gekomen. De wacht is nogal uitgebreid. Tevens hebben de burgemeester, de wethouders en de raadscommissie het wagenpark van de politie eens beke ken. Men is nu volledig op zijn taak be rekend. Sinds kort beschikt de politie ook over een sterke landroover met trailer, bestemd voor het zwaardere werk als het vervoer van autowrakken, verkeersborden, dranghekken e.d. De landroover verplaatst zich bovendien ook wat gemakkelijker dan de gewone personenwagens in wat ongerepter ter rein. Voor de surveillance heeft de politie tevens een nieuwe volkswagen gekre gen. Woensdag heeft de raadscommissie zich er van kunnen overtuigen, wat er Dir. Carel Laóut. Vanaf heden wederom geheel Korte studietijd. Reeds 2 geplan de concerten op korte termijn. Dames en heren U heeft dan een gezellige avond met veel muziekgenot. Repetitie iedere dinsdagavond 8.00 uur in St. Ludgardisgebouw, Vre dehofstraat 5, Soestdijk. Telef. inlichtingen onder no. 2059 of 3796. Redactie Soester Courant Geachte Redactie Gaarne zou ik het volgende opgenomen zien in het door u geredigeerde blad. Hiervoor gaarne dank. Reeds enige malen logeerde ik in deze gemeente en genoot van de mooie om geving, het natuurschoon e.d. Wat mij opviel dat de openbare wegen goed zijn onderhouden, straatvuil vrij wel niet voorkomt: de tuinen voor de woningen over het algemeen keurig zijn aangelegd en zonder overdrijving prima onderhouden. Dezer dager werd mij geadviseerd om het Colensopark te gaan zien (met klein zoon) o.a. om de daar aanwezige een den e.d. te voeren. Jammer, dit bezoek werd een desillusie. De wegen bleken, na **eger\. praktisch niet begaanbaar; de vijvers zijn m.i. on diepe modderpoelen en zeker niet ge schikt om hier jonge eenden en ganzen te doen gedijen. Alles maakt een vieze, onverzorgde indruk. Mij werd verteld, dat dit oord en de aan de zuidzijde lopende sloot een eldo rado is voor ratten e.d. ongedierte, tot groot ongerief van de bewoners der aangrenzende buurt. Juist omdat alles hier zo'n uitstekende verzorgde indruk geeft, geloof ik dat dit „park" óf een achtergebleven gebied of een stiefkind van de eigenaar of be stuurder is (gemeente Soest is voor haar standing verplicht om te bewerkstelligen dat hier iets ter ver betering wordt ondernomen. EEN VAKANTIEGANGER nu eigenlijk allemaal met het geld voor politionele doeleinden gebeurt. Tevens is men anderzijds wel tot de conclusie gekomen, dat de huidige huis vesting voor de politie onvoldoende is en er ondanks de vele verbeteringen, die zijn aangebracht, toch dringend be hoefte bestaat aan een nieuw bureau. Maar wat de burgemeester een uurtje later zei met betrekking tot de verbe tering van de Smitsweg, geldt evenzeer voor de bouw van een nieuw politie bureau; „Je moet het geld maar heb ben' Reeds eerder hebben wij bericht, dat het buitengoed aan de Soesterbergse- straat 158 werd aangekocht door de Nederlandse Export Combinatie N.E.C., welke stichting in Utrecht gevestigd was. De restauratie van het gebouw, dat ge heel in de sfeer van een Britse zaken- club wordt ingericht, is in volle gang. Wanneer deze, vermoedelijk eind sep tember, voltooid is, zal een datum voor de officiële opening worden vastgesteld. „Money-making" zal het leidend motief zijn voor veel dat zich in dit gebouw de naam met „Neclenburch" gaat af spelen. Zo zal hier naast het onlangs door N.E.C.-directeur L. Fokkema ge lanceerde Centraal Bureau voor Fusie bemiddeling een Hogeschool voor On dernemerskunde worden gevestigd. Pro minenten uit het bedrijfsleven komen hier geregeld tezamen met een staf van wetenschappelijke medewerkers voor het uitwisselen van praktijkervaringen. De reeds eerder door de N.E.C. in het leven geroepen cursussen voor stafme dewerkers krijgen eveneens een plaats in deze opzet. Voorts zullen de expor terende fabrikanten hier gelegenheid hebben, de specialisten van het bureau (buitenlandse marktverkenning, belas tingen en verzekeringen, marketing, management, public relations en pu bliciteit) te raadplegen. U ven, terwijl inmiddels ook reeds met het storten van de fundering is begon- door de firma Van Asch te Soest. De eigenlijke bouw wordt uitgevoerd door de N.V. Sportbouw te Kedichem te Zuid Holland. In het oorspronkelijke plan zijn enkele interne wijzigingen gekomen, die even- zovele verbeteringen betekenen. Zo krijgt het bovengelegen restaurant een andere opzet, waardoor het meer aan z'n doel kan beantwoorden. Ten be hoeve van het publiek komt er tevens Het Economisch Technologisch Insti tuut voor Utrecht heeft het afgelopen jaar verschillende opdrachten voor Soest uitgevoerd of ter hand genomen, zo blijkt uit het jaarverslag. In het eerste kwartaal van 1967 werd in opdracht van het gemeentebestuur van Soest het rapport „Scholenonderzoek Soest" uitge bracht. In dit rapport is onder meer een prog nose opgenomen van de potentiële aan tallen van leerlingen, onderscheiden naar levensbeschouwelijke richting, die scho len voor voortgezet onderwijs in Soest zullen gaan bezoeken in de jaren 1970, 1975 en 1980. Hierbij is aangegeven, in hoeverre reeds bestaande scholen uit breiding behoeven en welke nieuwe scholen voor voortgezet onderwijs dienen te worden opgericht. In juli van het afgelopen jaar werd het gemeentebestuur het definitieve rap port ter hand gesteld inzake het in dustrie-onderzoek in deze gemeente. Bij dit onderzoek werd in het bijzonder aandacht besteed aan de toekomstige funkties van Soest en de daarbij te verwachten behoefte aan bedrijfsruim ten. Ook de woningbehoefte in de periode 1967-2000 is in beschouwing genomen. Daaruit resulteerde tenslotte de bereke ning van de toekomstige bruto-terrein- behoefte voor de woningbouw. Deze week heeft het Ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk een subsidie van 200.000,toe gezegd in de kosten van de te bouwen sporthal. Tevens zijn subsidies aange vraagd bij de provincie en de Ned. Sport Federatie. Het grondwerk voor de sporthal is nu geheel voltooid. In eerste aanleg was men alleen met het graven van een put voor de vloer begonnen, zodat met de eigenlijke bouw zo spoedig mo gelijk kon worden begonnen. Thans De gemeente Soest zal vooi 27 bij- zijn de funderingssleuven ook gegra- een garderobe. Een grote wijziging is Sport, dragen in de kosten tot verbetering van de waterbeheersing door de waterschap pen Isselt-Middelwijk en de Langeind- sche Maten, die in de toekomst bij el kaar gevoegd zullen worden. Het rijk heeft in deze kosten een subsidie van 42 °/o toegezegd. Het plan, dat de beide waterschappen gezamenlijk zullen uitvoeren, voorziet voor dit tot dusver langs natuurlijke weg op de Eem lozende gebied in een waterbeheersing door middel van be maling, alsook in de verhoging van de kade langs de Eem. Bij dit verbete ringsplan heeft vooral ook de gemeen te Soest veel belang. De provincie verleent de waterschappen een subsidie van 15 °'o in de geraamde kosten van bijna anderhalf miljoen gulden of wel ƒ214.470,—. Van dit be drag kan 40.000,worden aangemerkt als bijdrage in de kosten van de in het totale verbeteringsplan begrepen kade- verbetering. De ten laste van de belanghebbende gronden blijvende kosten, na aftrek van bijdragen en subsidies, worden geraamd op ca. ƒ228.000,Hiervan komt onge veer 1/12 gedeelte voor rekening van het waterschap De Langeindsche Maten en 1/12 gedeelte voor het waterschap Isselt-Middelwijk. Per hectare eerste klas kunnen de kosten wegens verbe teringswerkzaamheden worden berekend op rond ƒ24,Gedeputeerde Staten hebben een en ander deze week mede gedeeld. de vervanging van de dubbele allumi- nium gevelpanelen door baksteenmu ren. De bouwer van de hal heeft aan geboden, voor dezelfde prijs de muren in steen op te trekken, welk aanbod dankbaar is geaccepteerd. Het enige gevolg is, dat de bouw van deze oor spronkelijke systeem-sporhal wat langer zal gaan duren. Verwacht wordt, dat de hal nu komend voorjaar in gebruik genomen kan worden. Inclusief de a?nleg van plantsoenen, en de inrichting gaat de sporthal on geveer 1,2 miljoen gulden kosten. Het beheer en de exploitatie zijn op gedragen aan de plaatselijke Stichting voor de Lichamelijke Opvoeding en CONTROLE EN BEWAKING TEGEN INBRAAK, DIEFSTAL, BRAND EN VERNIELING Speciale prezen en eerste klas service. HOOFDKANTOOR VAN DE VELDEPLANTSOEN 39, TELEF. 2201 Op verzoek van de gemeente stelde het Economische Technologisch Instituut een prognose op inzake de groei der bevol king in Soesterberg gedurende de eerst volgende tien jaren. Deze prognose was noodzakelijk in verband met de aan vraag van de Stichting Dorpshuis Soes terberg om rijkssubsidie bij het Ministe rie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk voor de bouw van een dorpshuis. In opdracht van het College van Gede puteerde Staten stelde het Instituut een nota samen met betrekking tot de be hoefte aan bedrijfsterreinen in het ge bied van Groot Amersfoort in de perio de 1965-2000. Dit gebied omvat de ge meenten Amersfoort, Hoogland, Leus den, Stoutenburg en Soest. De prognose geschiedde op basis van de aanwas van de beroepsbevolking in dit gebied. Bui ten beschouwing bleef de behoefte aan terrein als gevolg van sanering van de onderscheiden woonkernen- In opdracht van het College van Gede puteerde Staten stelde het Instituut een nota samen met betrekking tot de be hoefte aan bedrijfsterreinen in het ge bied van Groot Amersfoort in de perio de 1965-2000. Dit gebied omvat de ge meenten Amersfoort, Hoogland, Leus den. Stoutenburg en Soest. De prognose geschiedde op basis van de aanwas van de beroepsbevolking in dit gebied. Bui ten beschouwing bleef de behoefte aan terrein als gevolg van sanering van de onderscheiden woonkernen. Tenslotte werden door het E.T.I. enige economische en sociale bindingen tussen een aantal gemeenten, gelegen in het Eem- en Valleigebied, onderzocht. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangegeven sleuteltje, beige portemonnaie, ontwik keld filmrolletje, gehoorapparaat, por temonnaie met inhcud, molen van werphengel, witte kinderportemonnaie, kinderblazer, herenpolshorloge, sleutel hanger, zwart tasje met inhoud, groene meisjesfiets, rode dames sportfiets, be- delarmbandje, witte plastic portemon naie met inhoud, zwarte damesfiets, ge ruite wollen damesrok met blouse en truitje, sleutel, kentekenplaatje, heren- polshorloge, aktentas. Aan komen lopen schildpad en hond. TORENSTRAAT 2d - TELEFOON 2100 Machineschrftven Stenografie Nederlands en Moderne Talen Opleiding Middenstandsexamen (erkende cursus) Conversatielessen Engels voor beginnelingen en gevorderden Opleiding voor de Praktijkexamen Nederlandse- en Engelse Handels correspondentie. Aanmelding 's avonds van 7 tot uur, behalve zaterdags. In opdracht van rijkswaterstaat is gis teren het grootste deel van de rijks weg van een nieuwe slijtlaag voorzien. De werkzaamheden zijn zeer snel ver richt ofschoon de weggebruikers er wel enige hinder van hebben ondervonden, zoniet door oponthoud vanwege het feit, dat het verkeer over een paar honderd meter over één rijbaan moest worden geleid dan wel door rond vliegende steentjes. Af en toe verdween ook wel eens een auto in een stof wolk, maar voor het overige zal men er alleen maar gemak van ondervin den. Behalve de cursussen in Tekenen, Boet seren en Vrije Expressie, die het Soes ter Instituut voor Creatieve Vorming het vorige seizoen heeft georganiseerd, gaat „Ateliers Artishoek '68" nu ook starten met een cursus Schilderen voor volwassenen. Deze lessen worden gege ven door de Larense kunstschilder H. J. Slijper, docent aan de Gooise Academie. Verder creëert Artishoek een nieuwe cursus Creatief Spel o.l.v. de Utrecht se kunstschilder George Bruens, te vens medewerker van de Werkschuit in Zeist. Creatief Spel is een vrije vorm van toneel, het zelf maken van tek sten en de adarbij behorende attributen zoals maskers en aankleding. Zie de advertentie in dit blad. De burgemeester zal komende week in- plaats van woensdag 28 augustus, zijn spreekuur houden op donderdag 29 augustus, 's morgens van 9-10 uur. O A.s. zondag wordt, bij droog weer, door de Natuurwacht „Eemland" een wandeling van plm. 21/: uur gemaakt Vertrokken wordt vanaf station Soest- duinen om 14.15 uur. De wandeling strekt zich uit naar de vroegere bevloeiings vijvers van het Natuurbad. Dit wordt voorlopig de laatste wandeling. Wanneer de leden het voorstel van het bestuur voldoende steunen, zal de heer W. van den Brink op vrijdag 27 sep tember tot voorzitter van de Soester Po litie Sport Vereniging worden gekozen. Hij volgt dan de heer G. D. H. van Woudenberg als zodanig op. De heer Van Woudenberg heeft zijn funktie moe- en neerleggen in verband met zijn be noeming tot korpschef van politie te Meppel, zulks met ingang van 1 novem ber a.s. De heer v. d. Brink was tot dusver se cretaris van de S.P.S.V. Deze funktie zal de heer Onvlee gaan vervullen, ook wanneer de leden daarmede accoord kunnen gaan. De jaarvergadering van de S.P.S.V. wordt op 27 september in café Soestdijk gehouden. Opdat er wat grotere belangstelling van de zijde van de leden zal bestaan dan gewoonlijk het geval is, krijgt men in de pauze van de vergadering een kip geserveerd! Wat men tegenwoordig allemaal al niet bedenkt om toch maar mensen naar een vergadering te lokken. PAD Op het strand van Ameland is een dode schildpad aangespoeld. Gewicht 300 kilo. In het schild zat een barst. Een hoogleraar van het Zoölogisch Instituut in Amsterdam is op pad gegaan naar Ameland om te kijken wat de pad in z'n schild voert. CUPS In Djakarta is op het vliegveld een vrouw aangehouden die 30 kilo goud in de cups van haar beha had verbor gen. Bij nader onderzoek bleek ze geen hart van goud te hebben. MUMMIE De mummie waarover alle kranten vol staan, is niet van prinses Mortemkil, maar van een aap. Dat hebben egypto logen ontdekt. Het is vast niet egypto- gelogen. JISP In Jisp (N.H.) komt een nudistenkamp. Maar U zult nog vijf jaar moeten wach ten eer U daar nudisten kunt zien, want eerst moeten de struiken om het kamp zo hoog zijn geworden dat U ze niet kunt zien. RUIMTELIJKE ORDENING. De burgemeester van Soest brengt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 28 van de wet op de Ruimtelijke Or dening ter openbare kennis, dat met ingang van 26 augustus 1968 gedu rende één maand ter gemeentesecreta rie, afdeling algemen zaken, geopend op iedere werkdag van 9 tot 12 uur, voor eenieder ter inzage ligt het door de raad dezer gemeente op 21 juni 1967 vastgestelde en op 24 juli 1968 door gedeputeerde staten van Utrecht gedeeltelijk goedgekeurde bestemmings plan Kerkebuurt, regelende de bestem ming voor de gronden gelegen nabij en in de verdere omgeving van de Oude Kerk in deze gemeente. In dit bestemmingsplan is een be schermd dorpsgebied als bedoeld in de Monumentenwet opgenomen. Gedurende voornoemde termijn van een maand kunnen zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot gedeputeerde staten hebben ge wend, bij H.M. de Koningin beroep in stellen tegen de gedeeltelijke goedkeu ring van dit plan. Gelijke bevoegdheid komt toe aan ieder die bezwaren heeft tegen onthouding van de goedkeuring aan gedeelten van dit plan. Soest, 23 augustus 1968. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der hinder wet ter algemene kennis, dat ter ge meentesecretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van de heer J. R. van Hofslot, Peter v. d. Breemerweg 15 te Soest om vergun ning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een propaanopslaginstallatie t.b.v. het ver warmen van een varkensopfokhok op het perceel Peter van de Breemerweg 15 kadastraal bekend gemeente Soest, sectie B, nr. 392. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunning in te brengen bij het gemeen tebestuur. Bovendien zal er op dinsdag 10 sep tember a.s., des voormiddags 10.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zit ting worden gehouden, alwaar monde ling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Soest, 23 augustus 1968. Ajje u ming vraogt dan mok zeige dak nooijt bar veul hep begrepe vant gezeig- de „beter un verre vriend as een goeije buur" of iets vaan die aord, maor noeng ist ming toch wel effe duudelukker ge- worre. Ut liek heu- legaor zo koek en eij tusse de baoze vaan Ruslaand en die vaan Tjechesloowekeije. Maor net zo as ik al zeej, ut liek der maor een bietje op, waant noeng binne de echte kommeniste mit zun alle, nao- daat zullie der eers uut waore gegaon, zongder eers effe te belle, in een keer binne gevaale. Mit opzet zeig ikke noeng echte kom meniste, waant ut binne krek dezellef- de as die haos twaollef jaore geleeje ut zellefde deeje bie Hongaarije. Maor toeng gong ut wel allemaol effe aores. Toeng gonge de minse mit derluu blote haande, een heul russe leger te gemoet. En der hebbe toeng heul veul minse die moed mit de dood motte be- kope. Ut leig nie op ming terrein om te oor- dele of al die moeijte en dode toeng wel had gemotte, waant uut eindeluk hep ut maor bar wienug opgeleverd. En vaan uut die kaant bekeke ist wel goed, datter noeng nie zoveul minse leves meej gemoeijd binne. Awwe te- minste de berichte die wullie hore van- uut die bezette stede kenne glove. Der binne netuurluk noeng ok weer minse die zeige laote wullie ongs der maor heulegaor nie meej bemoei je wul lie hebbe ut al moeijeluk genog. Maor ikke en ok ming Kneliao glove da wullie ongs daor nie zo maakkeluk vaanof kenne maoke. "Waant ut blief toch wel een raamp veur die minse da zullie noeng nog nie veur der luu eige mening uut kenne en magge kom- me. Ikke luuster uut puure belaangstelling haos altied, ak ut nie vergeet, naor de Hollaandse uutzending vaan Raadiejoo Moskouw, minse as jullie is wille laa- che, dan motte jullie dat ok is doeng. Ok noeng gaove die luu daor weer een bar mooije draoij an de moeijelukhede in Tjecheslowakeije. Ajje die luu daor mot glove, dan komp ut der op neer dat die Tsjeche zellef an de Russe mit hullie vrinde hebbe gevraog om toch maor asjeblief gauw te komme, mit tenks en vliegtuuge en soldaote om ut waore kommenisme te redde. En ikke schaat zo, dat die der heus nie laang over hebbe hoeve te denke, da deeje ze maor al te graog. Tis netuurluk veur de Russe bar jaam- mer da zullie der eigeluk net uut waore gegaon, waant noeng moste zullie met een weer trug, en das netuurluk ok veur de Russe zonde vaan de cente, of hoe die dinge bie die luu ok magge he te. Toch gooije de Russe ok nog roet int vekaansie-ete vaan een heule kwak Hol- laanders waant vollegens minse diet kenne wete, binne der meer as vier- duuzend mit vekaansie in Tsjecheslo- wakije. Noeng jao, da kejje noeng ne tuurluk geen vekaansie meer noeme, tis meer een waachte op een kaans om bar gauw naor huus te komme. Ik schaat zo datter noeng in Soes ok nog 3 deerntjes rongdlope die de Rus se, f eguurluk netuurluk wel kenne dooije, ik bedoel die deerntjes vaan de Red Staars die deze week naor Tjecho- slowakije zou we gaon om daor hullia faoveriete sport nog beter te gaon lere. Zullie stongde heulegaor gezaakt en ge- paakt om weg te gaon, en ok datte gaot noeng nie deur. Veur hullie zaal de bal nie ver rolle, maor veur de minse in Tsjecheslowakije zaal die nog wel eff# blieve rolle, tot der netuurluk iemaand komp die um een praacht traap trug geef. En wat ming betref maag da marrege al weze. En eerluk gezeit ken die ming ok nie te haard weze. VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 Dat de bedrijfsschappen in ons land niet populair zijn geworden, is door de na oorlogse jaren heen wel in alle toon aarden beschreven, besproken en zelfs bezongen. De Boerenpartij dankt haar ontstaan aan. de strijd tegen het Land bouwschap. Een aantal andere schap pen kreeg geen enkele voet aan de grond bij de bedrijven die lid heetten te zijn. Enkele werden opgeheven, omdat ze niets anders deden dan contributie innen en het geld verspillen aan over bodige vergaderingen. Nu heeft de regering plannen, toch weer een aantal schappen in het leven te roepen. Om de vrije ondernemer niet te veel af te schrikken, gaat men die „lich te schappen" noemen. Ook komen er nóg „lichtere" bedrijfscommissies. Die lichte schappen mogen zich dan niet bewegen op het terrein van produktie en afzet, mededinging lonen en arbeids voorwaarden. Maar wat overblijft zal toch altijd nog wrevel wekken bij de vrijheidlievende Nederlanders. Ook de lichte schappen en de lichtere bedrijfs- commissies krijgen namelijk het recht van registratie, van het inzien van boe ken en bescheiden en... het opleggen van heffingen. Juist dat verplichte openleggen van de boeken, het automatische lidmaatschap en de ongevraagde, maar verplichte heffing zullen weer wrevel wekken. De nieuwe schappen zijn straks nieuw ko ren op de molen van de extreme poli tieke partijen. Daarom zou de regering er verstandiger aan doen een betere les te trekken uit de moeilijkheden met de gehele wet op de P.B.O. en er geen nieuwe bij te scheppen tegen de zin va» de betrokkenen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 5