FUGERS FIETS 4 EEN NIKKELEN GULDEN VERTEKEND WERKLOOSHEIDS - BEELD NIXON DRIEMAAL SCHEEPSRECHT GER0 CASSETTES IN BETERE BANEN Telefoonnummer ziekenauto 5980 U kunt niet alles weten SOESTERBERG MANNELIJKE ARBEIDSKRACHTEN DAjCO Een zwarte bladzijde in geschiedenis van ons geld Twee eeuwen oud VOOR UW Gazelle, Peugeot, Burco Oud-directeur van het gasbedrijf overleden Medische dienst ZILMETA ZILDURO ZILVIUM PREDIKBEURTEN Een nieuw geluid in de St. Nicolaaskerk Zeepost R.K. Kerkdiensten K.V.O.-nieuws Medische dienst Weer vliegtuigtoernooi Successen van K.V.O. Soesterberg won met 7-1 Wilt U bij ons komen werken DALCO, N EDERLAN DSCH E FOTOGRAFISCHE INDUSTRIE N.V. SOESTDUINEN VRIJDAG 23 AUGUSTLS 1968 Nu onze gulden een gedaanteverwisseling zal ondergaan, omdat de na-oorlogse zilveren munt alweer méér zilver bevat dan ztf in centen waard zou moeten zijn, staat dat betaalstuk opeens weer midden in de belangstelling. Duidelijk bltfkt opeens hoe het Nederlandse geld daalt in waarde. Onze vooroorlogse „echt zil veren" gulden woog nog royaal 10 gram. Na de oorlog werd er met heel wat minder zilver een kleinere gulden geslagen van amper 6'/e gram. Door de jaren heen Is het gehalte aan zilver in onze mont verlaagd. Nu is dan het tijdstip aan gebroken dat we overstappen naar een nikkelen gulden. De beklemmende vraag komt op, of de geldontwaarding zal bleven voortgaan en de gulden afzakt tot het peil van kwartje, dubbeltje en op de duur de bronzen cent. Dan zullen er misschien wel zilverstukken van 10,— 25,— of 100,— ko men, maar onze „echte, ouderwetse gulden" zullen ze niet uit de vaderlandse historie kunnen uitbannen. De gulden is ingevoerd in het laatst van de zeventiende eeuw. Het was een vrijwel mislukte poging, reeds in de oude Republiek der Zeven Verenigde Provinciën tot een zekere eenheid in het geldstelsel te komen. De Provin ciale Staten hadden echter nog zoveel macht, dat elke provincie voortging naast de nieuwe guldens van 20 stuiver zijn eigen oude geld verder te slaan. Daarnaast sloegen ook de rijkssteden met eigen muntrechten (Nijmegen, Zut- phen, Deventer, Kampen, Zwolle en Groningen) er nog duchtig op los. Men rekende in guldens van 20 stuiver en stuivers van 8 duiten. Men kende rijksdaalders van 47, later 50 en nog later 52 stuivers. Men had leeuwendaal ders van eerst 38, later 40 en nog la ter 42 stuivers. Men kende zilveren rij ders van 63 stuiver en zilveren dukaten die overal 50 stuiver, doch in Zeeland 52 stuiver waard waren. Men heeft rijksdaalders gehad van 45 en 48 stui ver. Er waren provinciale daalders van 28 en van 30 stuiver. Verder kende men vele soorten schel lingen van goed en van slecht gehalte. Deze golden voor 6 stuiver, alhoewel sommigen er maar 51/* stuiver voor ga ven. Die slechte exemplaren noemde men zesthalven, d.w.z. de zesde gold voor een half. Deze uitdrukkingswijze is thans nog alleen in gebruik in ons woord anderhalf. Verder waren er stui vers en dubbele stuivers, duiten en dub bele duiten, oordjes genaamd. Een oord was dus een kwart stuiver. Wie zijn laatste oordje versnoepte, bezat geen kwart stuiver meer. En naast deze warboel waren er drie- guldenstukken, tweeguldenstukken en guldens, ter waarde van resp. 60, 40 en 20 stuiver; tijdelijk ook halve driegul denstukken, gelijk aan een daalder van 30 stuiver; 1 O-stuiverstukken (de latere halve gulden die het tot de laatste oor log uithield) en zelfs niet-officieel ge slagen kwart guldens, ter waarde van 5 stuiver. Daaruit ontstond ons nu zo populaire kwartje. Ook francs Het zal niemand verwonderen, dat al in de revolutiesfeer van de Bataafse Republiek pogingen werden gedaan ook het geldstelsel van de prinsentijd te her vormen. De plannen werden doorkruist door de Franse bezetters, omdat die hier de franc geldig verklaarden. Bij de in lijving werd de franc zelfs enig wettig betaalmiddel en ook te Utrecht gesla gen. De andere muntplaatsen werden opgeheven. In 1813 kwamen met de bevrijding ook de oude munten weer in omloop, doch maar kort. Iedereen begreep, dat er nu orde in de geldchaos kon worden ge schapen. Het aanmunten werd daarom in strakkere banen geleid. Toen de noordelijke Nederlanden met de zuidelijke werden verenigd, kwam er een nieuwe muntwet en deze bracht voor het gloednieuwe Koninkrijk op 28 september 1816 een nieuwe indeling vol gens het (Franse) decimale stelsel. De gulden werd voor het eerst verdeeld in 100 centen. Aangemunt werden zilveren driegulden stukken, guldens, halve guldens en 25- cent, 10-cent en 5-cent stukken. Voor de beide laatste, die even groot waren als de oude dubbele stuivers en stui vers bleef men vanzelfsprekend de oude namen gebruiken. Verder kende de wet gouden tientjes en gouden vijfjes en na tuurlijk de koperen centen en halve centen. Waardedaling Onze munteenheid is er sinds 1816 niet beter op geworden. In 1840 werd hij van 30 mm teruggebracht op 28 mm en al werd het gehalte iets verhoogd, hij ging in gewicht aan fijn zilver achteruit. Hij hield het verder vol tot 1917, maar daarna steeg de zilverprijs zo sterk dat men het gehalte fluks moest verlagen anders zou het voordelig worden de munten om te smelten. In 1840 werd tevens het oude driegul denstuk afgeschaft en vervangen door een rijksdaalder. Men rekende dan ge makkelijker met vier munten in een tientje. De gulden die sinds 1922 werd geslagen, woog 10 gram zoals voorheen, doch het gehalte werd verlaagd van 945/1000 tot 720/1000 De na-oorlogse gulden is voorgeschreven in de Muntwet van 1948, maar kon pas in 1954 voor de eerste maal worden ge slagen en de flodderige zilverbon uit de oorlogstijd gaan vervangen. Hij ls te ruggebracht tot 61/» gram met een ge halte van 720/1000. De waardedaling van ons geld blijkt het duidelijkst uit de behandeling van de begroting vóór 1966 in de Tweede Ka mer. Blijkens mededelingen van de mi nister was de zilverwaarde bij de in voering van de gulden in 1954 onge veer een kwartje. „Thans" (begroting 1966) „ls de zilverwaarde ongeveer 65% cent, na aftrek van de kosten van om werking tot fijn zilver." Nu schrijven we 1968 en heeft men in het buitenland grof geld verdient aan omsmelting van onze munt, die al een zilverwaarde kreeg van 132 cent. Die waarde schom melt, ze is de ene dag wat lager dan een andere dag. Maar over het alge meen genomen blijft die zilverwaarde stijgen. En dat brengt onze gulden op de duur steeds lager in aanzien. We moeten steeds méér guldens neertellen voor een zelfde artikel. De stuiver Met de stuiver is het eigenlijk net zo gegaan. De stuiver was namelijk onze trotse zilveren standaardmunt in de Middeleeuwen. Daarom is er eeuwenlang in stuivers gerekend en werd ook de waarde van onze oude munten in stui vers aangegeven. De eerste maal devalueerde de stuiver in de tijd van de Bourgondiërs. In de tijd van de Republiek der Zeven Ver enigde Provinciën was de stuiver een zilveren muntstuk met een middellijn van 15 mm. Toen na de Franse tijd de franc werd verbannen, werd fluks de stuiver weer van stal gehaald en rijke lijk aangemunt in onvervalst zilver. In 1816 bepaalde de Muntwet voor het Ko ninkrijk der Verenigde Nederlanden (noord en zuid) precies de legering en kreeg men minder zilver voor vijf (waardevolle) centen van toen. In 1847 werd de Nederlandse stuiver verkleind tot 12V2 m. Van deze grootte waren de bekende zilveren stuivertjes met de beeltenaar van Willem III, die zo lastig waren in het gebruik en zo geschikt voor armbanden In 1907, 1908 en 1909 ging de Utrechtse munt ronde stuivers slaan van nikkel die al spoedig als „avondkwartje" wer den misbruikt. Die naam spreekt voor zichzelf. Het muntstuk werd daarom snel vervangen door de vierkante nik kelen stuiver met de royaal afgeronde hoeken. Na een oorlogsintermezzo met een zinken stuiver in de zelfde vorm werd het ronde vijfcentstuk van thans een bronzen munt, die nog kleiner is dan de koperen cent van 150 jaar gele den. Die cent mat namelijk 22 mm. De tijd is niet ver meer, dat eerst de cent en dan de stuiver zo weinig waar de meer zullen hebben, dat het aanmun ten daarvan achterwege zal blijven Daarna is ook voor onze twee eeuwen oude gulden de zelfde cyclus in zicht. KERKSTRAAT S SOEST TELEFOON 02155-2030 Op 76-jarige leeftijd is in een Amers- foorts rusthuis de oud-directeur van het gemeentelijk gasbedrijf te Soest, de heer W. Kèrkhoff overleden. De heer Kerk- hoff was- van 1927 tot 1954 directeur van het gasbedrijf. Daarvoor was hij onder meer werkzaam op het gasbedrijf te Zeist È>e ter aarde bestelling van zijn stoffe lijk overschot heeft gisteren plaats ge vonden op de hervormde begraafplaats aan de Veldweg. Der artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 8 uur door J. Borst, Paulus Potterlaan 30, tel 3322 en H. G. Rupert, Burg. Grothestraat 49, tel. 2388. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00 tot 13.30 u. O. J. Notterman, Julianalaan 47 A. Apotheek Zaterdag en zondag geopend apotheek „Soest-Zuid". Avonddienst en nacht dienst t.e.m. vrijdag 30 augustus apo theek „Soest-Zuid", tel. 2487. Oranje-Groene Kruis. Zr. Kropff, Middelwijkstraat 36, tel. 2902. Wit-Gele-Kruis Zr. Antonia, Nieuwerhoekplein 10, tel. 4255. Groene Kruis Zr. J. Postma, Van Weedestraat 2A, tel. 6906. Amalialaan 19-21 Telefoon 02154-2323 Er zijn tekenen die erop wijzen dat het verschijnsel werkloosheid in de toekomst door bepaalde groepen en belanghebben den een lachertje kan worden genoemd. Wij lezen tegenwoordig in de pers naast elkaar berichten waarin het voortdu ren van de werkloosheid zorgelijk wordt genoemd, terwijl tevens wordt aange kondigd dat in een bepaald bedrijf cf in een gehele bedrijfstak meer buiten landse arbeidskrachten zullen worden aangetrokken. Scheepsbouwer Verolme heeft de rege ring al om maatregelen gevraagd ten einde jonge werklozen van buiten de randstad te dwingen een werkkring in het westen te aanvaarden. Het aantal werklozen dat eenvoudig weigert oin werk te aanvaarden dat niet in overeen stemming is met de wensen van be trokkene en met de plaats waar hij dat wil verrichten, neemt toe. Men beroept zich eenvoudig op streekgebondenheid en rechten op sociale voorziening. Intussen worden onze verplichtingen in zake sociale voorzieningen voor vreemde arbeidskrachten hoger terwijl die voor de inheemse werklozen niet afnemen. Is het een wonder dat wij steeds dieper verward raken in het kostenprobleem van de sociale voorzieningen De heer Verolme wil dwang en dat is altijd een kwade zaak. Er mag o.i. geen verdere dwang bestaan dan de princi piële plicht om zelf in zijn levensonder houd te voorzien wanneer dit mogelijk is. Het is duidelijk dat deze plicht in ons huidig sociale bestel onvoldoende geregeld is. Daar zal toch verandering in moeten komen. Wij dachten dat ook de vakbeweging wel oog heeft voor deze zaak. Wanneer komt de regering met sluitende voorstellen in deze zaak Het moge zijn dat het aanhalen van de teugels die de arbeidsplicht eisen enig onbehagen wekt bij een minderheid on- willigen maar het gewekte onbehagen door niets te doen aan deze zaak, is bij bet goedwillend deel van ons volk veel groter. De oplossing van dit probleem vraagt om spoed. De Republikeinse conventie in Miami heeft haar kampioen aangewezen, die straks in het strijdperk zal treden om de plaats aan de top in de Verenigde Staten en onder de topfiguren in het wereldbestel. Richard Nixon, eens vice-president on der Eisenhower, eens verliezer tegen Kennedy en voor de tweede maal ver liezer in Californië, waagt het nu voor de derde maal. Heeft men hiermee de man aangewezen die niet alleen de aangewezen figuur is voor het presidentschap, maar ook een goede kans heeft om te winnen Het is immers nog niet gezegd, dat, als de Republikeinen dat vinden, ook de Amerikaanse kiezers het er mee eens zijn. Er zijn twee belangrijke groepen, de arbeiders en de negers, van wier stem op Nixon men helemaal niet zeker is. Er ls in het Republikeinse kamp alle reden tot blijdschap, dat men elkaar weer gevonden heeft na de scheur in de partij door het optreden van Gold- water. Men heeft de man gekozen, die vooral de eer heeft deze scheur te heb ben gedicht. Om zijn verdiensten voor de Republikeinse partij verdient Richard Nixon het, meer dan iemand anders, dat men hem nu tot topman benoemt. Wie is de ander Maar dat is nog heel iets anders dan een man aanwijzen, die straks de kans heeft president te worden Bij die benoeming zal het er allereerst voor een groot deel van afhangen wie men aan de andere kant tegen hem op stelt. Straks vergaderen de Democraten in Chicago. Wie zal hun kampioen zijn? En ook hier (evenals trouwens bij de Republikeinen) heeft men geen figuur, die met kop en schouders boven de an deren uitsteekt, die tot de verbeelding spreekt en op zijn minst de verwachting wekt van een frisse aanpak, een nieuwe koers. Algemeen geeft men Hubert H. Hum- phrev, de tegenwoordige vice-president, de beste kansen. Maar waarom Om dezelfde reden waarom men Nixon als kanshebber zag: om zijn verdien sten voor de partij, zijn goede relaties met de partijbonzen, die, zoals ook nu weer gebleken is, tijdens de conventies achter de schermen de dienst uitmaken. Gezochteen man Juist omdat het uitermate moeilijk is aan te geven waar de scheidslijn ligt, omdat het bijkans ondoenlijk is prin cipiële verschillen tussen Republikein en Democraat aan te geven, komt het bij de presidentsverkiezingen aan op de man en zijn „image". Hier zijn het niet de partij-hoofdlieden, die de doorslag geven. Hier kan dat ge schieden door die kleurloze, niet aan enige partij gebonden middenmoot, die een man zoekt in wie zij vertrouwen stelt; al dan niet terecht. Nixon is zonder twijfel een van de be kwaamste politici en Humphrey heeft in de politieke arena ook zijn sporen verdiend. Maar aan het roer van een staat zoals Amerika behoort een staatsman. Ervaren politici Humphrey en Nixon zijn allebei men sen van het slag Lyndon B. Johnson. Ook deze was in de politiek doorkneed, had een mooie staat van dienst achter de rug als fractieleider in de Senaat, kende het klappen van de zweep. Maar toen hij het testament van Ken nedy moest uitvoeren bleek, dat een door de wol geverfde politicus nog geen staatsman is. Van geen van beiden, van Nixon noch van Humphrey, weet men precies wat ze van plan zijn. Het is bijzonder inte ressant te luisteren naar de speeches van deze heren, die men thans recht streeks via Early Bird kan vernemen. Horloger - Juwelier - Opticien Kreten, algemeenheden, mooie volzin nen, maar je kunt er alle kanten mee uit. Het voorbeeld is Vietnam. Men wil vrede, ja, dat willen de kiezers en die praat men naar de mond; maar Ame rika moet niet zijn gezicht verliezen, dat willen de kiezers al evenmin. Re sultaat: slap gepraat. Geen Churchills En dat is de vloek, die op deze presi dentsverkiezingen rust. Men durft niet aan, wat Churchill in dertijd durfde: ronduit het volk slechts bloed, zweet en tranen beloven. Men praat over allerlei verbeteringen, maar durft er niet bij te vertellen, dat deze belastingverhoging zullen meebrengen. De kandidaten durven niet impopulair te zijn in een verkiezingsstrijd, waarin met kunst en vliegwerk alles wordt ge daan om iedere kandidaat zo populair mogelijk te maken. De Republikeinse conventie betekende de triomf van de middelmaat en het ziet er niet naar uit, dat de Democratische veel anders zal bieden. En wanneer men dan bedenkt de grote macht en zware verantwoordelijkheid, die straks op één man zal worden ge legd, houdt men zijn hart vast, om het Rembrand tl aan 20. LR VORMDE KERKEN Oude Kerk. Kerkstraat. 9 uur Gezinsdienst. 10 uur ds J. Mettau. 19.00 uur ds K. van Liere (Kerkkoor). Tijdens de morgendienst kinderoppas Emraakerk. Regentesselaan. 10 uur ds K. van Liere. 19 uur ds J. Mettau. Tijdens de morgendienst kinderoppas Heeskapel, Insingerstraat. 10 uur ds H. Roest. Zonnegloren. Soestcrbergsestraat 10 uur ds L. de Ru. Eljfteto, Driftje. 1(5.15 uur Jeugdkerk. 11*39 upr 'Zondagschool, fëlitnskerk. Alb Cuvplaan. 10 pn 17 uur ds. J. de Smit. De Sav. Lohmanschool, Driehoeksweg. 11.30 uur Zondagschool- Gebouw Middelwjjk, P. de Hooghlaan. Tot 22 september geen zondagschool. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk 9.30 en 17.00 uur ds M. Wilschut. Wilhclrolnakerk 10 uur Dr. G. N. Lammers. Heemstede. 5 uur ds L. W. Korvinus, Soestdijk. Interkerkelijke Zondagsschool Da Costaschool. Pr. Bernhardlaan 10 uur zondagschool. GEREF KERF Eltheto, Driftje 8.30 uur en 3 uur geen opgave. Kerkgebouw N.P.B.. Rembrandt' 8.30 uur ds R. Zijlstra, Eemdijk. 14.45 uur ds J. S. Moerkoert. CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 uur ds P de Smid. 19.00 uur ds Eerland, Hilversum. GEREF GEMEENTE Kleine Remhrandtzaal 10 en 5 uur Leesdienst. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTÏGF* Afd. van de Ned. Protestantenbond Jongerenmis met moderne tonga Zondag a.s., 25 augustus, om 12 uur wordt in de St. Nicolaaskerk in Baam een Jongerenmis opgedragen waaraan - op uitnodiging van Twenty - de groep „De Katwijkse Jongeren" mede werking ral verlenen. Deze groep geniet reeds grote bekend heid op dit terrein. Zij verzorgt de in strumentale begeleiding van het koor, dat modeme songs ten gehore zal bren gen. Daarbij worden de aanwezigen ver zocht mede te zingen. Tegen geringe vergoeding zullen in de kerk program ma's verkrijgbaar zijn waarin de songs met Nederlandse teksten vermeld staan. Dit optreden van „De Katwijkse Jonge ren" in de St. Nicolaaskerk is een teken des tijds. Het ls gebleken, dat ook bij ouderen hiervoor belangstelling bestaat. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Brazilië: ms „Alkes" 27 aug. Canada: ms „Alex" 28 aug. Chili: ms „Ceres" 29 aug. Indonesië: ms „Astyanax" 28 aug. Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms „Tave- ta" 30 aug. Ned. Antillen: ms „Prins der Nederlan den" 28 aug. Suriname: ms „Jason" 26 aug. Verenigde Staten van Amerika: ss „Rot terdam" 28 aug. en ms „Atlantic Saga" 29 aug. Z-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Oostkerk" 28 aug. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. De sporttoto in haar nieuwe vorm is een groot succes gebleken. Nu de hoofd prijs drastisch mocht worden verhoogd en er een derde en een vierde prijs zijn toegevoegd, is het aantal deelnemers overweldigend gestegen. Dat is verheu gend. Niet omdat wij voorstanders zou den zijn van gokken en wedden, maar omdat het geld dat onze landgenoten tóch zouden willen vergokken, nu in het eigen land kan blijven. Hoge prijzen en prettiger troostprijzen zijn sterke mag neten. En in ons eigen land kan de op brengst van de toto weer heel nuttig worden besteed. Inplaats van 33% gaat er nu 45% naar de clubs. Voorts doet de toto geregeld belangrijke uitkeringen aan andere sportbonden voor de verwezenlijking van dure projecten, waar men anders niet aan toe komt. Op deze wijze wordt de verderfelijke goklust toch nog in nuttige banen geleid en komt het geld uiteindelijk terecht bij degenen die het béter weten te gebrui ken. >o even wie gekozen wordt. Maar misschien komen, mèt het ambt, ook de eigenschappen van de staats-r man Zjjn uniformtressen gemaakt van me taaldraad. dan kunnen deze schoonge maakt worden met zilverkrijtpoeder. Zijn ze gemaakt van. geverfd textiel, dan is tetra het aangewezen middel. Een wit vilten hoed moet gereinigd worden met een mengsel van meel of magnesia en een vetoplossend middel (benzine, tetra of vlekkenwater). Dit papje met een schone doek over de hoed wrijven. Zodra de hoed droog is, deze goed afborstelen met een schone borstel en daarna opstomen. Kunstzijden shawls zijn in natte toe stand niet sterk en moeten dus voor zichtig gewassen worden in een lauw sop van huishoudzeep of synthetische zeep. Na het spoelen de shawls goed uitknijpen in een badhanddoek en laten drogen. In droge toestand aan de ver keerde kant glad strijken. Heeft U gebak in de oven staan? Zet U dan de wekker op de juiste tijd dan zult U het zeker niet vergeten. Vliegenvuil op hout kan gemakkelijk worden verwijderd met petroleum. IJsvlekken in gewone zijde worden ge bet met lauw water. Eventuele kleur stof behandelen met wat tetra. Het doekje niet te nat maken- (Liefst bet ten) Citroen- en sinaasappelschillen - zonder wit - kunt U raspen en bewaren in een potje met suiker. Deze geconfijte schil len smaken heerlijk in vla, pudding enz. Geel geworden bloemkool kookt U met iets melk, dan zal deze groente weer wit worden. Losgelaten marmeren bladen worden eerst verwarmd en dan met een meng sel van houtlijm en krijt vastgemaakt. Zondag 25 augustus 1968. 10.15 uur ds W. Leerink. BRAAMHAGE. 19.00 uur ds W. Leerink. ADVRNTSGEMEENTE 10 uur Bijbelstudie. 11 uur Leesdienst B A A R N DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.30 uur Mej. Da. M. J. van Hamel, Utr^cjit. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burg. Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH- GEMEENTE Kapelstraat 7. 10.30 uur ds J. C. Hamel, Monnicken- dam. PAROCHIE SOEST Oude Kerk, Torenstraat. H. Missen op zaterdag te 19 uur en zon dag 7.45 en 11.30 uur. VVjjkgebouw Talmalaan H. Missen op zondag te 8.45 en 11.30 uur. St. Josephgebouw H. Missen op maandag, woensdag, vrij dag en zaterdag te 9 uur; op dinsdag en donderdag te 8 uur. KERK SOESTDIJK. Burg. Grothestraat Zaterdag H. Missen 9.00 en 19.00 uur. Zondag H. Missen 8 en 9.30 uur, 11 uur Hoogmis. Maandag, dinsdag 8.00 en 8.30 uur, woensdag 8 en 9 uur, donderdag 8 en 19.00 uur, vrijdag 7.45 en 8.30 uur. KERK SOEST-Z., St. WiDibrordusstraat. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen te 8 uur, woens dag 19 uur (Gezinsdienst), zaterdag 8 en 19 uur. De jeugdcommissie van de plaatselijke korfbalvereniging „Oranje" werd voor het komende seizoen als volgt samen gesteld: de dames Rohof-Van de Berg en A. Meijer en de heren Van der Bij, De Groot en Rohof. Op zaterdag 24 augustus neemt K.V.O. bij Sparta in Nijmegen deel aan het toernooi voor senioren. Dokter A. Th. M. Splinter, Amersfoort- sestraat 3, Soesterberg, telefoon 03463- 1432, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. J. W. Hage- doorn en J. C. Lucas, beiden te Soes terberg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en I- H. Brandt en A. W. Moll van Charante, beiden te Den Dol- der. Voordat Soesterberg 1 op zondag 1 september van start gaat in de compe titie met de Soester derby tegen B.D.C. in Soest wordt op zondag 25 augustus weer het traditionele vliegtuigtoernooi gehouden. Het eerste elftal heeft reeds een oefenwedstrijd gespeeld tegen S.V.M.M. in het sportpark „De Buurt- steeg' te Maarn, waar Soesterberg met 1-4 won. Rechtsbuiten Hans Esmeijer stak in opvallend goede vorm en scoor de zelfs 3 doelpunten voor de geel zwarten. Na een verdiend tegenpunt bracht Piet Geers de stand op 1-4. Drie oudspelers van Soesterberg deden met deze wedstrijd mee: J. Krah op de hem vertrouwde spilplaats, G. Borg terug van Wageningen en Hilversum en J. Kenter. Ook Doesburg van Zeist mocht uitkomen voor Soesterberg; alles bijeen enkele goede aanwinsten voor de club, die op het nippertje in de eerste klas bleef. Aan het vliegtuigtoernooi zal worden deelgenomen door de winnaar van vorig jaar E.M.M. uit Hilversum, de vierdeklassers N.S.C. uit Nijkerk en E.M.S. uit Bunnik. Voorts Amersfoortse Boys en Minerva (Utrecht), evenals E.M.M., rivalen in de eerste klasse A van de komende competitie. In poule A spelen Amersfoortse Boys, Minerva en N.S.C.in poule B komt Soesterberg uit gen E.M.S. en E.M.M. Van de drie twaalftallen van K.V.O., die hebben deelgenomen aan het korf- baltoernooi van Midlandia in Bunnik, behaalden het eerste seniorenteam en de B-aspiranten een eerste prijs in hun poule. Het eerste twaalftal versloeg Midlandia met 3-1, nadat de thuisclub de leiding had genomen. Ens Kaspers maakte de gelijkmaker, Klaas Timmer man benutte een strafworp en Elma Rijper zorgde voor de eindstand 3-1. De tweede wedstrijd gaf een gelijkop- gaande strijd te zien, waarin S.K.F. de score opende. Hans Lenten van K.V.O. maakte de gelijkmaker en Dick Aal- bertsberg scoorde het winnende doel punt (2-1). De derde wedstrijd werd met 1-0 van Meteoren .2 uit Soest ge wonnen door een doelpunt van Wil Stomp direct na aanvang van de wed strijd, die wegens een wolkbreuk bo ven Bunnik moest worden gestaakt. De B-aspiranten wonnen met 2-1 van R.D.Z. en met 2-0 van Samos. Van Midlandia A, dat buiten mededinging meespeelde, werd met 2-1 verloren. De doelpunten in deze wedstrijden waren van Coby van Esseveld (2 x), Ria Apon en Peter van Esseveld. De A-aspiranten brachten het er niet zo goed af. Zij verloren twee wedstrij den van Midlandia (0-3) en R.D.Z, (0-4) en speelden tegen Juko 1-1 gelijk, dankzij een treffer van Tineke Rohof. De oefenwedstrijd tegen de combinatie van Faja Lobispelers heeft Soesterberg 1 thuis met 7-1 gewonnen. De Surina- mers wilden wellicht hun krachten spa ren, omdat zij na afloop nog meer moesten voetballen. Vandaar dat zij al gauw onder de voet werden gelopen door de geelzwarten, waarvan de rechts back Van Ginkel de score opende (1-0). Aanvoerder Huismar. bracht de stand op 2-0 na een flinke aanval. Uit een voor zet van Geers wist Borg met een kop bal de stand te verhogen (3-0). Voor de rust zorgde rechtsbuiten Esmeijer nog voor de 4-0 stand. In de 7de mi nuut van de tweede helft kwam Apel doorn vrij voor het Surinaamse doel en maakte er 5-0 van. terwijl Odijk op flinke afstand een schot afvuurde, dat doel trof (6-0). Daarna wist Faja Lobi de eer te redden en werd doelman van Rijswijk gepasseerd (6-1). Zeer beheerst maakte Borg op korte afstand van de lenige Surinaamse doelverdediger het zevende en laatste doelpunt (7-1). Het tweede en derde elftal van Soesterberg wonnen op eigen terrein de oefenwed strijden tegen De Meern 2 en 3 met 5-1 en 6-4. Er ls plaats voor van 25 tot 45 jaar, die bereid zijn in 2- of 3-ploegendienst te werken. U kunt schriftelijk of mondeling (ook des avonds of zater dags na telefonische afspraak) solliciteren bij Afdeling Personeelszaken te Soestdulnen (vlak bij het station). Telefoon (02155) 4951.

Soester Courant | 1968 | | pagina 9