Soest toen - Soest nu Telefoonnummer ziekenauto 5980 WEER VECHTEN IN BIAFRA Soester motor-cross vol spanning en sensatie Het oog gericht op DISCRIMINATIE Noorderweg 23 Mevr. H. Brouwer-Veldhuizen wordt 10 september 95 jaar Architect P. Beekman (78) legde eerste steen voor christelijke lagere school Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Telef. Brandvreer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 jaargang no. 61 Controverse tussen Hees en S.E.C. Kerkconcerten Zeventien pony's uit manege ontsnapt Vrouw slal tuinstoel van buren Enige inwoonster die Soester klederdracht is trouw gebleven Dinsdag 27 augustus 1968 47c De federale troepen van Nigeria hebben hun offensief hervat, nu tegen het res terende gebied van Biafra, het eigen lijke stamland van de Ibo's: In Lagos wordt daaraan zo weing mogelijk rucht baarheid gegeven, waarschijnlijk omdat president Gowon beseft dat de inter nationale reactie niet gunstig zal zijn. Temeer pmdat het offensief eigenlijk al begon terwijl nog druk onderhandeld werd in Addis Abeba. Waarschijnlijk hebben de militairen de overhand ge kregen die weinig op hadden met al dat gepraat - ze konden immers mak kelijk heel Biafra bezetten en dan was het probleem de wereld uit. Een redenering die waarschijnlijk fout is. Kolonel Ojoekwoe heeft al gedreigd dat zijn Biafranen dan een guerilla zul len beginnen, een onafzienbare strijd die voor Nigeria minstens zo schadelijk zal zijn als nu de geregelde oorlog is tussen Nigeria en de afgescheiden deelstaat Biafra. Een konsekwentie van het hervatten van de krijg is dat de militairen geen civiele luchtvaart kunnen gebruiken bo ven het gevechtsterrein - vandaar dat al half gemaakte overeenkomsten voor het overvliegen van voedsel en medica menten naar Biafra opeens weer op los se schroeven staan. Onmenselijk Het Rode Kruis dat altijd zo netjes bin nen de legale regelingen werkt, is daar door gebracht tot een nooit eerder ver toonde chantage op de regering in La gos: het wil dan maar zonder toestem ming op klaarlichte dag gaan vliegen met duidelijk van rode kruisen voor ziene toestellen. Kennelijk wordt erop gerekend dat Lagos de wereldopinie niet zal durven trotseren door dergelijke humanitaire transporten aan te vallen. Behalve dat de Nigeriaanse tegenwer king om de burgerij van Biafra voor zover nog mogelijk te verlossen van on dervoeding en ziekten onmenselijk ge noemd mag worden, is het besluit om verder te vechten ook dom. Guerilla- kansen daargelaten, kan een militaire overwinning wel de afscheiding onge daan maken, maar dat lost de proble men niet op, waardoor Eiafra tot af scheiding is gekomen. Die problemen zijn niet militair op te lossen. De me thode die gevolgd zou moeten worden is dat allereerst de nood in Biafra wordt gelenigd. Iets wat bovendien in Biafra een reden wegneemt om Gowon en zijn regering in Lagos nog feller ie haten dan nu het geval is. Daarna moet men zien te komen tot een structuur voor Architect P. Beekman (78) uit Soest heeft vrijdagmiddag aan de Oude Utrechtse weg de eerste steen gelegd van de nieuwe christelijke lagere school, die daar momenteel in aanbouw is. Het is de vijfde lagere school voor de Schoolvereniging „Een school met den Bijbel", waarvan de heer P. Beekman 44 jaar bestuurslid is geweest. Dat was dan ook mede de reden, dat de voor zitter van het schoolbestuur, de heer H. Fennema na een korte hulde de vroe gere architect deze symbolische hande ling liet verrichten. De heer Beekman heeft als bestuurslid zeer veel pioniers arbeid verricht en ook tijdens de be zettingsjaren zich zeer onderscheiden. De heer Beekman was tevens één van de initiatiefnemers tot de oprichting van een van de vijf kleuterscholen, die de schoolvereniging thans in Soest bezit. „Het is nu bijna vijf jaar geleden, dat u uit het bestuur bent getreden. Als de heer Beekman weggaat, dan weten we het niet meer, is toen vaak gezegd. Nu is in feite niemand onmisbaar, maar toch is het schoolbestuur nadien nog vaak bij u om raad geweest. Dat te kent wel de banden, die er tussen u en het schoolbestuur zijn gegroeid", zo zei de heer Fennema. „Beschouwt u het leg gen van deze gedenksteen als een blijk van onze waardering voor hetgeen u in de zeer vele jaren voor ons hebt ge daan", aldus de voorzitter van het schoolbestuur, waarna de heer Beek man de steen met de volgende tekst in de gevel bij de ingang metselde:: „Deze steen is gelegd op 23 augustus 1968 door P. Beekman, bestuurslid van het Chris telijk Schoolbestuur van 1919 tot 1961. De heer P. Beekman zei, bij zijn bezoek aan de lagere school in Soest (nog voor de eeuwwisseling) niet te kunnen heb ben vermoeden, dat hij nog zo nauw bij het christelijk onderwijs betrokken zou raken. Ontroerd door de lovende woor den van de voorzitter zei hij, dankbaar te zijn voor wat het bestuur vijf jaar geleden bij zijn afscheid al heeft ge daan. „Dat was al meer dan genoeg. Dit was echt niet meer nodig geweest". De heer Beekman zag voor het school bestuur nog altijd een grote taak weg gelegd. „Ik hoop, dat de goede naam, die het christelijk onderwijs in Soest ge niet en die mede te danken is aan de hoofden van scholen en de leerkrach ten, nog lang bewaard mag blijven". De etageschool aan de Oude Utrechtse- weg, die zijn voltooiing al nadert, is ont worpen door de zoon van de heer Beek man, de heer H. Beekman, eveneens te Soest. De school wordt gebouwd door de N.V. Stroombouw. De mogelijkheid bestaat, dat de school vereniging volgend jaar opnieuw met de bouw van een christelijke school in Soest gaat beginnen, zo deelde de heer Fennema nog mede. De heer Beekman sr, heeft zijn naam blijvend aan Soest verbonden. Behalve vijf scholen ontwierp hij ook de Julia- nakerk, de Wilhelminakerk en de Em- makerk en was hij tevens de geestelijke vader van het bejaardencentrum Groot Engendaal. SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 3.25, per post 4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Dinsdag 10 september hoopt mevrouw H(eintje) Brouwer-Veldhuizen te Soest 95 jaar te worden. Op zich al een ge beurtenis, die het vermelden waard is. Maar een 95-jarige is tegenwoordig niet uniek meer. Wel uniek is. dat mevr. Brouwer nog de enige is, die de mis schien al helemaal vergeten Soester klederdracht draagt, dagelijks. In het hele Gooi is nog maar weinig van de klederdracht overgebleven. In het al gemeen werd de klederdracht van deze streek gekenmerkt door een vierkante kap (die voorkwam in talrijke, bijna onmerkbare variaties) en een karak teristieke .gekleurde zijden doek met franje. In de halsopening van het jak is nog net iets te zien van een eronder gedragen kraplap. De hoofdtooi bestaat uit een oorijzermuts (van goud) van over het algemeen zeer eenvoudige op bouw. die een wellicht zeer oude vorm verraadt. Van het ijzer blijft langs het gezicht een groot stuk onbedekt. Om de hals worden bloedkralen gedragen, bij eengehouden door een gouden slot. Zo ongeveer zag de Soester klederdracht cr vroeger uit en ziet zij er nog uit bij mevr. Brouwer; zoals ook uit bijgaande foto blijkt Dat mevr. Brouwer de karakteristieke dracht is trouwgebleven, is een ge volg van het feit, dat Soest haar altijd zeer na aan het hart heeft gelegen. Mevr. Brouwer heeft dan ook alle 95 jaren in Soest gewoond en tevens al die jaren aan het Kerkpad. Bovendien woonde zij 87 jaar lang in één woning namelijk in de boerderij „Klein Mid- delwijk", thans de woning van een kun stenaar. Mevr. Brouwer heeft vier zo nen, waarvan er drie nog in leven zijn (architect A. Brouwer, wijnhandelaar J C. Brouwer en de bij haar inwonende boer P. Brouwer, die trouweps al zijn 71 jaren bij zijn moeder heeft gewoond), dertig kleinkinderen en niet minder 54 achterkleinkinderen. Mevr. Brouwer vertoont nog een onge kende levensenergie, waarbij zij zich nauwelijks laat storen door haar doof heid. Zij volgt de plaatselijke gebeur tenissen nog met een grote belangstel ling. Niets wat in Soest gebeurt, ont snapt dan ook aan haar aandacht. Geen wonder ook, want een groot deel van de dag brengt zij door met lezen. En met zoveel kinderen en kleinkinderen krijgt zij natuurlijk nogal wat aanloop zodat zij zich nog allerminst hoeft te vervelen. Vermoedelijk zal de 95ste verjaardag (met tientallen gasten) in haar woning worden gevierd. Nigeria, die het mogelijk maakt dat de verschillende zich onveilig voelende groepen niet door militaire dwang, maar uit vrijwillige overtuiging dat het het beste is, in 'n federatie-samengaan. Want men vergisse zich niet, de Ibo's en eni ge omringende stammen zijn dan wel tot de afscheiding als Biafra overge gaan. maar in Negeria is ook in vele streken een anti-Hausse of een anti- Yoroeba-stemming, zo goed als een an- ti-Ibo-stemming. Eenheid Allemaal aparte staatjes lijkt een oplos sing voor deze haat-problemen, maar is het niet: er is al te veel balkanisatie en zeker voor materieel welzijn is juist de grote eenheid broodnodig. Een een heid die kennelijk alleen kan worden b:-ukt in een federatief verband, waar over gepraat zou moeten kunnen wor den. Het is logisch dat een dergelijk gesprek onder de huidige omstandighe den onmogelijk is. Vandaar dat eerst die omstandigheden zo herschapen moe ten worden dat geen geregelde oorlog of een guerrilla gesprekken zinloos maakt. Ook Ojoekwoe en zijn Biafranen treft zeker het verwijt dat zij evenmin veel büdragen tot het scheppen van een der gelijke atmosfeer. De sehier hopeloze situatie van nu is ontstaan door fouten van weerszijden. Maar zoals de zaken nu staan, is het de plicht van de sterk ste niet het onderste uit de kan te wil len hebben. De sterkste is de enige die zich kan permitteren concessies te doen opdat de sfeer ontstaat waarin een goe de regeling voor de toekomst kan wor den geboren. Daarin vooral blijft Lagos in gebreke, tot ellende van de Biafra nen. maar ook tot schade van de be langen van allen die op het grondge bied van Nigeria en Biafra beide een betere toekomst zouden kunnen hebben dan hun nu wacht, nu de pogingen van keizer Haile Selassie om vrede te stich ten vrijwel geheel mislukt schijnen. Het slot van het zaterdag georganiseer de toernooi van S.E.C. (waaraan werd deelgenomen door Hees, V.V.Z., Oranje Leeuwen en S.E.C. zelf) heeft nogal een onbevredigend slot gekregen, omdat Hees in de beslissende fase van het toernooi weigerde een wedstrijd te spe len en tevens geen gehoor gaf aan een oproep om in de afdeling van de re- serve-elftallen middels een serie straf schoppen met S.E.C. 2 om de eerste plaats te ijveren. Het gevolg was, dat Hees werd gediskwalificeerd en niet ten onrechte. Het bestuur van S.E.C. heeft zich over de houding van de Hees spelers nogal kwaad gemaakt en even min ten onrechte Voor een beter begrip van de situatie is het evenwel dienstig om iets te ver tellen van de achtergronden, die tot de ze in. ieder geval onplezierige situatie hebben geleid. Hoewel het gedrag van Hees niet is goed te praten, zijn er toch wel enige verzachtende omstandigheden aan te voeren. Hees bleek namelijk voor de twee elftallen, die aan het S.E.C.-toer nooi zouden deelnemen, niet meer dan 18 man op de been te kunnen brengen, waarvan een groot gedeelte tussen de velden heen en weer liep om dan weer het „eerste" en dan weer het „tweede" te vertegenwoordigen. Er is begrip voor op te brengen, dat men er op deze wijze na een paar uur wel genoeg van heeft en misschien geen voetbal meer kan zien. Waarmede overigens niet het ge drag van de Hees-spelers kan worden verontschuldigd. Voor een belangrijk deel dragen ook de Hees-spelers, die er zaterdag niet waren, schuld. Secretaris De Jong had namelijk voor vier elf tallen (twee namen deel aan een toer nooi van Sova in Amersfoort) 59 uit nodigingen verstuurd, waarop echter maar door 33 spelers werd gereageerd. Men heeft toen maar de spelers gelijke lijk over de twee toernooien in Amers foort en Soest verdeeld. Op het toernooi van Sova was de situatie dus niet veel a ders dan bij S.E.C. Het bestuur van S.E.C. had inderdaad alle recht om boos te zijn op Hees, want de bewoners van Pijnenburg hebben de der igjarige club danig in verlegenheid gebracht, terwijl dat met wat goede wil toch wel was te voorkomen. Anderzijds zijn de incidenten niet hele maal uit de lucht komen vallen, want Hees is evenzeer ontstemd over het op treden van S.E.C., en ook niet geheel ten onrechte. Enkele maanden geleden nam Hees deel aan een toernooi van Radiostad te Hilversum. In het elftal van Hees stonden drie spelers opgesteld, die bij S.E.C. als lid hadden bedankt, inmiddels lid van Hees waren geworden, maar nog geen overschrijving hadden gekregen. Niettemin stelde Hees de spe lers op, na zich bij het bestuur van Radiostad ervan overtuigd te hebben, dat het nietbindende toernooi wedstrijden betrof. Niettemin meldde een waarne mer van S.E.C. een en ander bij de K.N.V.B., wat ons nu niet direct nood zakelijk leek, temeer daar S.E.C. - dat niet aan het toernooi deelnam - geen enkel nadeel van het al of niet mee spelen van de betrokken voetballers kon ondervinden. Nog afgezien van het feit, of door Hees inderdaad een onrecht matige daad is begaan Daarmede houdt zich momenteel de commissie van on derzoek van de K.N.V.B. bezig. Iets dergelijks herhaalde zich kort ge leden op het Insingertoernooi van Hees, toen de betrokken spelers met goed vinden van de voorzitter van het za terdagvoetbal van de K.N.V.B. werden opgesteld. e Afgezien van het feit, of Hees misschien inderdaad buiten haar boekje is gegaan (iets wat overigens de commissie van onderzoek en daarna de strafcommissie moet bepalen), komt het ons voor, dat er voor S.E.C. geen. enkele aanleiding bestond om een en ander te melden, al had S.E.C. er het volste recht toe, zoals ook iedere Nederlander het wettelijk vastgelegde recht heeft om ervan aan gifte te doen, als iemand zonder achter lichtje rijdt. Indien straks mocht blijken, dat Hees inderdaad foutief heeft gehandeld, kan dat tot gevolg hebben, dat de betrokken spelers voor maximaal een jaar niet mo gen voetballen. En dat kan toch nimmer de bedoeling van S.E.C. zijn geweest. Er zijn door beide verenigingen dingen gedaan, die niet strikt noodzakelijk wa ren en die de verhouding tussen beide verenigingen onnodig hebben vertroe beld. Er is het laatste jaar al heel wat ver beterd in de locale voetbalrelaties. Een nieuwe herrie is in niemands belang. Bovendien zijn de plaatselijke clubs o.i. veel te veel op elkaar aangewezen. Mo gelijk, dat de clubbestuurders nog eens met elkaar om de tafel kunnen gaan Wederom was er grote belangstelling voor de voor de derde maal in Soest geor ganiseerde motor-cross. Naast een enorm stuk propaganda voor de motor-cross in het algemeen, door de werkelijk aantrekkelijke strijd, werd de organiserende vereniging „M.C. Soest", mede door het vorstelijk gebaar van de sponsor van de Soester rijders, in dc ogen van de N.M.B. (Nederlandse Motorsport Bond) een club die zijn plaats in dc enorme rij van zuidelijke verenigingen, volkomen waard is. Voor een uitvoerig verslag van deze spannende en zonnige motorsportmiddag verwijzen w\j naar onze sportpagina. zitten teneinde de zaak uit te praten. En als men dan het resultaat van dat overleg aan de K.N.V.B. zou melden, is er misschien nog heel wat narigheid te voorkomen. Laar het bij een gezonde rivaliteit blijven, die straks in de com petitie op het sportveld tot uiting komt. Donderdag 29 augustus a.s. zal de reeks maandelijkse concerten in de Oude Kerk te Soest weer worden geopend. Het leek de organisatoren interessant, de aanwezigheid van twee orgels eens te benutten voor de uitvoering van eni ge werken voor twee orgels, n.1. van Bernardo Pasquini (1637-1710). Organis ten zijn Jan Jansen en Maarten Kooy, die tevens gezamenlijk zullen improvi seren over een op te geven thema of koraal. Het vocale element wordt niet vergeten. Door een vocaal kwintet, bestaande uit Peter en Christine Kooy. sopraan; Ine een 20-jarie bromfietser uit Amersfoort Zeventien pony's van een manege aan de Brikstraat alhier op de grens van Amersfoort en Soest hebben zaterdag de vrijheid gekozen, toen een paar bal dadige jongens het hek van de manege hadden opengezet. De dieren liepen de spoorlijn Amsterdam-Amersfoort op, waardoor de spoorwegen het treinver keer tussen Amersfoort en Baarn enige tijd hebben moeten stilleggen. Politie en eigenaar van de manege zijn geruime tijd bezig geweest om de pony's vanaf de spoorlijn de weilanden bij de Eem in te drijven om het baanvak weer zo spoedig mogelijk vrij te maken. Een voor een konden de dieren daarna naar de manage worden teruggebracht Het heeft uiteindelijk ruim drie uur ge duurd, alvorens de laatste pony weer bii de manege kon worden afgeleverd. Kort na de ontsnapping kwamen op de Peter van de Breemenveg een 15 en Kooy, alt; Jan Jansen, tenor en Maar ten Kooy, bas, zullen motetten worden gezongen van Schütz, Schein, Weelkes en Deering. Het programma vermeldt verder Ps. 18 van Schütz voor alt, twee altblokfluiten en orgel. Aanvang 8.15 uur. Dit weekeinde heeft mevr. v. d. M. bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een tuinstoel. Ze miste de stoel sinds ongeveer veertien dagen, maar zondag zag zij de tuinstoel staan bij de paar huizen verder wonende mevr. v. d. S. De politie heeft daarop bij mevr. v. d. S., die onder invloed bleek te verkeren, een onderzoek ingesteld, die inderdaad tot resultaat had, dat de vermiste tuinstoel er werd aangetroffen. Tegen mevr. v. d. S. is door de politie proces verbaal opgemaakt. met een van de dieren in botsing. Zij kwamen ten val en liepen daarbij wel schade aan hun kleding en voertuigen op, maar bleven zelf vrijwel ongedeerd. Zij hebben de ontsnapping van de po ny's daaro aan de politie gemeld. Een fikse vechtpartij, die een avond en een halve nacht duurde, heeft weer eens de aandacht gevestigd op het bestaan van rassendiscriminatie in ons eigen land. Niet alleen in Krimpen aan de IJssel worden donker(der) gekleurde mensen genegeerd of opzettelijk ge plaagd. Ook elders in den lande be speuren wij geregeld tekenen van ras senhaat. In een bus gaan bepaalde blan ken liever niet naast een donker ge kleurde passagier zitten. Wij maakten mee. dat een vrouw de zitplaats weiger de die een keurig geklede neger haar aanbood. Zij ging wel zitten op de plaats van een blanke die uitstapte. Een Indonesische zangeres, die enkele jaren triomfen vierde bij het tienerpubliek, vond stee vast na de voorstellingen beledigende opschriften en soms zelfs niet nader te omschrijven viezigheden in haar kleed kamer. Kinderen van Surinaamse en Ambonese ouders hebben heel wat te stellen met klasgenoten, die tegen hen samenspannen of hen de scheldwoorden toeroepen die ze thuis van hun blanke ouders horen. Portiers van bepaalde etablissementen hebben opdracht evt. gekleurde bezoekers zoveel mogelijk te weren. Zg. exclusieve gelegenheden la ten door een kelner een keurig ge drukt kaartje overhandigen met de boodschap „Uw aanwezigheid hier wordt niet op prijs gesteld". Het aantal voor beelden is legio en wie er op gaat let ten, komt geregeld meer schrijnende gevallen tegen. Het moeilijkst valt het de gekleurde buitenlanders nog, om een behoorlijke kamer of een huis te huren. Daarom moet het goedwillende deel van onze bevolking zijn kinderen al van jongs af aan grootbrengen met betere voorlichting en vooral voorbeelden. Daarom moeten ook de scholen bij de aardrijkskundelessen beter ingaan op de rassenkwesties. Daarom zullen vele ouderen duidelijker en demonstratiever hun oordeel kenbaar moeten maken. Dat kan zo gemakkelijk: met een vriendelijk krukje, door op te staan in een volle bus als een kleurling geen plaats kan vinden, door de kinderen ook gekleurde klasgenootjes thuis te laten vragen. Er zijn legio mogelijkheden voor degene iie werkelijk van goede wille is. KANTMAN Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. afd. Soest.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1