MRKIM0 MIK IM0 MIKIM0 AANVANG NIEUWE CURSUSSEN H RAY WERD BETAALD kleedt Uw kind BETER Burgerlijke stand RUSSEN HOUDEN MET TANKS DE TIJD NIET TEGEN HANDELSINSTITUUT PRACTICUM SOESTERBERG Krabbels van Knelis Beroepsmisdadiger moet gehuurd zijn Het spoor van een moordenaar Ds. Martin Luther King slachtoffer van een complot DE speciaalzaak voor Uw kind. Lerste Soester Begrafenis-Onderneming De Natuurwandelingen Cursus Rode Kruis Vrouw lag na echtelijke ruzie drie kwartier gewond in tuin Hedenavond voetbal wedstrijd B.D.C.Amsvorde 2 september a.s. voor v.v. Soesterberg hield jaarvergadering N.S.C. wint het zilveren vliegtuig Eiermarkt Waarsehuwingslicht gestolen Voor modern DRUKWERK naar DRUKKERIJ SMIT Vos geschoten Volksonderwijs Rioolwerken aanbesteed DINSDAG 27 AUGUSTUS 1968 James Earl Ray was een beroepsmisda diger, die tot een langdurige gevange nisstraf (15 jaar) werd veroordeeld en daarvoor reeds meermalen werd gevon nist wegens diefstallen, geweldpleging, verzet en wegens zware mishandeling. Met behulp van derden ontsnapte hij op 23 april 1967 uit de gevangenis te Jef- ferson City in de staat Missouri en leefde vanaf dat tijdstip onder de valse naam Eric Starvo Galt ten gevolge waarvan de politie zijn spoor kwijt raakte. De jacht duurde welgeteld vier en zestig dagen, er waren vyf landen by betrok ken en zy eindigde op een Engelse luchthaven. De arrestatie werd verricht door Thomas Butler, chef-detective en super-intendent van Scotland Yard. Plaats van handeling: het passen-controlebureau op de luchthaven Heathrow. De gearres teerde was de 40-jarige James Earl Ray, alias Eric S. Galt, alias Ramon Georges Sneyd, alias John Willard en alias Harry Lowmeyer, van Amerikaanse nationa liteit. Ray was tydens z'n aanhouding in het bezit van een met acht scherpe patronen geladen revolver alsmede van een tweetal valse paspoorten. Eén cxem plaar was afgegeven op 24 april 1968 in Ottawa op naam van Ramon Georges Sneyd, 35 jaar oud. van beroep agent van politie in Ottawa, en het andere was afgegeven in Lissabon op 7 mei 1968 op naam van Eric Starvo Galt, eveneens 35 jaar oud en wonende in Ontario. Er zyn gegevens losgekomen, die zeggen dat de moord op dominee King werd gepleegd op last van de .Amerikaanse geheime organisatie Ku Klux Klan (K.K.K.). doch er z(jn ook gegevens die w\jzen in de richting van woel- en sabotage-agenten van een buitenlandse mogendheid. Wèl staat vast, dat de predikant en negerleider King op 4 april j.1. te Memphis het slachtoffer is geworden van een complot dat James Earl Ray belastte met de uit voering van de koelbloedig beraamde moord. Op de dag van de moord huurde James Earl Ray onder de naam John Willard, een kamer in een wel zeer sober pen sion. Hij was correct gekleed en bezat op dat moment slechts weinig bagage waaronder zich echter een Remmington- repeteergeweer bevond. Om 17.55 uur begaf Ray zich naar de in het pension aanwezige badkamer, het geweer onder de rechterarm met zich voerend. Zes minuten later, om 18.01 uur, klonk van uit de badkamer het geluid van één schot. Dat ene schot betekende de dood van de negerpredikant dominee Martin Luther King. De schutter verliet enkele ogenblikken later uiterlijk rustig de badkamer en nog geen vijf minuten la ter het pension, het wapen in een fou- draal met zich mee dragend. Hij de poneerde het in een portiek, dat de in-! gang van een nachtclub bleek te zijn waar het circa twintig minuten later door de politie werd gevonden. De schutter sprong daar in een gereed staande witte Ford Mustang en verliet ijlings Memphis in zuidoostelijke rich ting. Zes dagen later, op 10 april, werd de witte auto circa 700 kilometer ver der in de staat Atlanta aangetroffen, waar de wagen volgens getuigen op 5 april langs de weg werd geparkeerd. De auto droeg het kenteken van de staat Alabama en het nummer 1-38993. De auto Het ingestelde opsporingsonderzoek wees uit dat de „witte Mustang" het eigen dom was van een zekere Eric Starvo Galt, een werkloze zeeman, wonende aan de Highland Avenue 2608 in Birming- ham. Deze had de wagen bouwjaar 1966 gekocht op 30 augustus 1967 bij de handelaar in gebruikte automobielen Willy D. Paisley in Birmingham voor een bedrag van 1995 dollar. Naar aan leiding daarvan verleende de verkeers politie in de staat Alabama aan Eric Starvo Galt een rijvergunning onder nummer 2.898.947. Als geboortedatum gaf hij op 20 juli 1931. Men noteerde ambtshalve ook het signalement: slank postuur, blauwe ogen, gewicht 80 kg. lengte 1.80 m. Later werd ontdekt dat de naam Galt in de geboorteregisters van de staten Alabama en Louisiana niet voorkwam. Op 7 oktober 1967 vertrok Galt vanuit Birmingham en met een onbekende be stemming om op 10 februari 1968 in Long Beach en op 1 maart d.a.v. in Los Angeles op te duiken. Hij werd, gezeten achter het stuur van zijn „witte Mus- tng" gesignaleerd in Mexico en New Orleans waar hij volgens het onderzoek, een voorschot van 5000 dollar ontving, als een deel van de vergoeding voor de te plegen moordaanslag op dominee King. Op 27 maart verliet Galt voorgoed Ame- rika's westkust, dook op 30 maart in het reeds eerder genoemde Birmingham op waar hij, onder de naam van Harry Lowmeyer, bij een aldaar gevestigde wapenhandel een Remmington-repeteer- geweer kocht, dat hetzelfde wapen bleek te zijn dat in Memphis door John Wil lard na de moord op de negerpredikant King bij de hoofdingang van de nacht club werd achtergelaten. Vingerafdrukken In de pensionkamer te Memphis, die aan de onbekende schutter slechts enkele uren onderdak verschafte, vonden de F.B.I.-detectives een groot aantal vin gerafdrukken die, na een onderzoek van circa 53.000 daarvoor in aanmerking ko mende „finger-prents" in de karthoteek der recherche, bleken toe te behoren aan de uitbreker James Earl Ray, die op 23 april 1967 uit de gevangenis van Jef- ferson City wist te ontsnappen. Aan het licht kwam tevens, dat het pseudoniem Eric Starvo Galt door de moordenaar was ontleend aan een twee tal James Bondfilms. Dit laatste werd ondermeer aan het licht gebracht door de politiechef van Birmingham Mell Bailey, die ook verklaarde ervan over tuigd te zijn dat dominee King het slachtoffer was geworden van een com plot. De politie in de Midden- en Zuidame- rikaanse staten, die van Canada, Enge- Blijetijds-, baby- en kin derkleding (voor jongens en meisjes tot 12 jaar). GALLENKAMP PELSWEG 1L (nabij busstation Soest-Zd), telef. 6286 GEBOREN Arnoud Robertus, zoon van J. H. A. Anderiessen en M. J. L. van Hall, Koekoekweg 8. Hendrika Ma ria, dochter van J. F. A. van den Pol en A. A. P. van Angeren, Van Weede- straat 29. Alfred, zoon van H. van de Bunt en G. Wassenaar, Lange Brink- weg 88. Stanley Hermann Jozef, zoon van H. J. Demmers en C. G. Haage, Steenhoffstraat 80. Marie-Charlotte Eugénie Désirée. dochter van R. L. van Zanten en J. M. T. H. Thomas, Gener. Winkelmanstraat 143, Soesterberg. Ingrid Maria, dochter van C. G. H. Har te en T. M. A. Konst Rubenslaan 124. Karin, dochter van P. Tuinman en A. M. Winkel, Simon Stevinlaan 76. Armand Rainier, zoon van J. W. Zim- mermann en L. G. Maassen, Schaep- manstraat 84. Gijsberth Hendrikus: zoen van G. H. Berg en T. Rook, Chr. Huygenslaan 94. Maarten Roderick Jan, zoon van J. A. F. M. van den Bosch en M. W. Ninaber van Eijben. Colenso 68. Timotheus Nathanael. zoon van J. Esveld en M. C. Kruisbos Van Straelenlaan 15. Pim, zoon van H. van den Hurk en H. Visscher, Oran jelaan 24. Maarten Jeroen, zoon van G. C. J. Wirtz en C. Breedenbach, Ant. van Leeuwenhoeklaan 69, Soesterberg. Hugo Maurits Lambert, zoon van T. Steenkamp en F. L. Wolters, Lange Brinkweg 45. Robert Johannes Cor- nelis en Annemieke Johanna. zoon en dochter van H. G. J. van Eijkel en J. H. Trapman, Utrecht, Regentesselaan 4. Bernard Jacques, zoon van B. P. Uf- fen en .T. V. van Bakel, De Genestetlaan 13. Patrick Martin Franz, zoon van L. F. H. Drabe. wonende te Zeist en B. C. de la Rambelje, Plesmanstraat 22 Soesterberg. ONDERTROUWD Wulfranus Wilhel mus Bosman, Vondellaan 21 en Geer- truida Wilhelmina Maria Antonia Plag ge, Vondellaan 21. Willem den Har- tog, Groeneweg 2. Bunnik en Martina Hendrika Reinanda van Dijk, Ossen- damweg 55. GEHUWD Günter Johann van Brakel. Banckertstraat 55, Amersfoort en Con- stantia Edith Floor, Beckeringhstraat 44. Bertus Gerrit Dekker, Nieuwstraat 33 en Jantien Bloemsma, Erfgooierstraat 691. Hilversum. Hendrik Willem van Dijk, Schrikslaan 62 en Hermine Ange- la Anna Wagemakers, Valeriusstraat 8 Amsterdam. Arthur Bruce Moore, Mo lenstraat 1 en Hermanna van Zuiden Molenstraat 1. Pieter Bervoets, Ju- lianastraat 36, Ridderkerk en Maria Theodora Anna van den Brink, Van Straelenlaan 9. Arie Kos. Bloemen- weg 2, Huizen en Annie de Groot, Heu- velweg 19. OVERLEDEN Maria Grin, oud 80 jaar echtgenote van J. de Maaijer, Vinken- weg 29. Johannis Willem de Keizer. 34 jaar. Oude Grachtje 15. Andries Landheer, oud 91 jaar, echtgenoot van G. Pluijmers, Pelikaanweg 25. C O Dir. H. W. Vellinga Begrafenis. Crematie, Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Zes zondagmiddagen achtereen is de Natuurwacht „Eemland" met in totaal ca. 80 verschillende liefhebbers op stap geweest. De bedoeling was de mensen opmerkzaam en wat vertrouwd te ma ken met wat er zoal te vinden is langs hun pad. Eén tocht ging langs de Eem, drie door de bossen en, twee waar onder die van jl. zondag naar de vloei vijvers en omgeving van het oude Natuurbad. Tot de vondsten behoorden: orchideeën (breedbladige wespenorchis) Koningvaren, wolfsklauw, gladde aard- tong (een zwart, tongvormig paddestoel- tje, het „duivelsei" waarin voorgevormd de grote stinkzwam zit, die er dan in snel tempo uit te voorschijn groeit, vele andere paddestoelen, muskuskaasjes kruid, klein- en rondblad wintergroen (het laatste nu tot oktober uitbundig bloeiend), klokjesgentiaan, de „vleeseten de" kleine zonnedauw en te veel andere planten om hier op te noemen. Een bij zondere verrassing op onze laatste wan deling was een ontmoeting met de „Si berische) Notekraker, waarover zeer on langs grote artikelen in de pers zijn ver schenen. Verscheidene bewoners van Soest zijn op deze wandelingen op plaat sen gekomen, waar ze nooit eerder wa ren geweest. Rest ons nog te vermelden, dat de rond leidingen geschied zijn door dr. W. P. Roelofs voor wiens initiatief het bestuur der Natuurwacht en de vele wandelaars zeer dankbaar zijn. land en Frankrijk alsmede Interpol werd om assistentie verzocht. Dc pasfoto In Ottawa lichtte de Canadese politie ruim 400.000 goedgekeurde pasaanvra- gen en de daarop bevestigde foto's door. Het portret van een zekere 35-jarige Ramon Georges Sneyd, agent van poli tie in Ottawa, leek sprekend op een door de Amerikaanse F.B.I. in het op sporingsblad gepubliceerde beeltenis van James Earl Ray. Het werd duidelijk, dat Sneyd en Ray één en dezelfde persoon moesten zijn, temeer daar ten overvloe de nog werd geconstateerd, dat bij de politie in Ottawa geen agent Sneyd in dienst was. Niettemin was het paspoort aan laatstgenoemde afgegeven en wel op woensdag 24 april 1968. Van Ottawa liepen de sporen van de „politie-agent" Sneyd naar Toronto, waar hij op enkele dagen na drie we ken vertoefde om er op 4 mei j.1. bij een aldaar gevestigd reisbureau een ticket te bestellen voor een enkele reis Londen per vliegtuig. Daar arriveerde hij een dag later zoals door Scotland Yard werd bevestigd .De politieman Sneyd was echter overgestapt op het gewone lijn- vliegtuig naar Lissabon. In Lissabon verbleef Sneyd precies tien dagen en hij werd in de Portugese hoofdstad in het bezit gesteld van een tweede vals pas poort staande op naam van Eric Starvo Galt. Bedoeld paspoor werd hem ver strekt door de Engelse consul-generaal en was gedagtekend 7 mei 1968. Gegrepen Als Eric Starvo Galt kceidc James Earl Ray, alias Ramon Georges Sneyd, alias John Willard en alias Harry Lowmeyer daarna per vliegtuig naar Londen terug waar hij een kamer betrok in een hotel staande aan het Londense Westend. Op donderdag 6 juni vertrok de „man met de vele namen" voor de tweede maal per vliegtuig naar Lissabon van waaruit hij op zaterdag 8 juni weer te rugvloog naar Londen, met het voor nemen om vanuit de Britse metropool door te vliegen naar Brussel, waar hij zich bij een vertrouwensman van de Portugese koloniale troepen (een ronse laar) wilde melden voor dienstneming bij die troepen met standplaats Angola. Bij zijn terugkeer uit Lissabon werd Ray echter op de Engelse luchthaven opge wacht door detective Butler, die per soonlijk de voortvluchtige moordenaar arresteerde en in de boeien sloeg. Het spel was uit. Aan het licht zal thans nog moeten ko men, wie de aankoop van de witte Mus tang en de vele reizen van de moorde naar financierde, wie de 5000 dollar (en wellicht meer) „bloedgeld" en de aan koop van het geweer betaalde en wie de personen waren, die Ray behulpzaam waren bij diens ontsnapping uit de ge vangenis in Missouri. Er wordt weer een cursus gegeven aan hen, die zich dienstbaar willen maken bij de afdeling Soest/Soesterberg van het Nederlandsche Roode Kruis. Deze bestaat uit lessen in Eerste Hulp bij Ongelukken, gevolgd door die in verpleegkunde, ziektenleer en vervoer van gewonden en zieken. Praktische lessen verkrijgt men door hulpverlening bij sportwedstrijden; aan boord van de „J. Henry Dunant", het hospitaalschip waarmede chronische pa tiënten hun vakantiereizen maken; in de vakantiehuizen het „Henry Dunant Huis" te Zeist en „De Valkenberg" te Rheden bij Arnhem. Na het volgen der cursus en het be halen van het diploma voor geoefend E.H.B.O.-er en Helper of Helpster, wel ke beide onderdelen kosteloos zijn. neemt men de verplichting op zich om ten minste twee jaar beschikbaar te zijn voor praktisch werk. Deze verplichting, die in vrije tijd kan geschieden, behoeft u echter niet af te schrikken om bij de Colonne Soest Soesterberg te komen, want deze dien sten worden weinig van u gevraagd, maar het bekende gezegde „vele han den maken licht werk" is hierbij ook van toepassing. En dit gezegde geldt wel in bijzondere mate voor de jaarlijkse grote provin ciale oefeningen, waaraan alle Colon nes deelnemen. De cursus wordt gegeven onder leiding van dokter B. J. Yff en zuster K. Kropff. Zie voor aanmelding de advertentie el ders in dit blad. Mevr. B. van de Eigendomweg alhier heeft na een echtelijke ruzie tijdens het weekeinde drie kwartier gewond in de tuin gelegen, alvorens de politie werd gevaarschuwd en haar medische hulp kon worden verleend. Mevr. B. had zich tijdens een onenigheid met haar man zo kwaad gemaakt, dat zij met haar hand door een ruit sloeg en daarbij vrij erns tig gewond rraakte. Zij liep de tuin in, waar zij drie kwartier bleef liggen, om dat zij door het vele bloedverlies het bewustzijn verloor. Eerst was zij nog bij kennissen geweest, doch later weer naar huis gegaan. Mevr. B„ die tijdens de ruzie onder invloed verkeerde, is in Zonnegloren opgenomen. Vrijwel de gehele wereld heeft unaniem de Russische bezetting van Tsjecho- Slowakije veroordeeld: een enorm ver lies aan respect, goodwill en prestige voor het Kremlin. Dat kan Brezjnew en Kosygin niet koud laten, want ze heb ben jarenlang hard gewerkt om de U.S.S.R. een reputatie van redelijkheid en betrouwbaarheid te geven. En niet zonder succes, maar nu ligt in een klap dat moeizaam opgebouwde image in puin. Dat wisten de Russische leiders van tevoren, immers het zijn geen dwa zen. Maar waarom aanvaarden ze dit verlies liever dan Praags nieuwe heren hun gang te laten gaan De grootste angst der Russen waren niet de uitgevoerde en beraamde hervormin gen, ook al waren die niet zo heel wel kom. Er worden zoveel wegen bewan deld om tot het communistische staats- ideaal te geraken dat nog een weg erbij niet zo erg kon zijn. Als men het precies neemt, zijn Brez jnew en Kosygin. net als voor hen Chroestitsjow, zelf al hervormers wier daden Stalin zouden doen tollen in zijn graf. Maar in al die gevallen van her vorming ook al neemt men de uit- eenlopendste: China, Joego-Slavi-'?. Cu ba hebben gemeen dat riet getornd werd aan dc leidende rol van de partij. Dat moet een grondregel zijn, want de partii is de enige belichaming van de historische waarheden die in het mar- xisme-leninisme zijn vervat, een mono polie waaraan van buitenaf door geen andere partijen geknaagd mag worden Meer partijen De Russen. Oostduitsers, Bulgaren, Hon garen en Polen moeten gevreesd hebben dat juist dit in Tsjecho-Slowakije wel zou gaan gebeuren, vandaar in hun Warchause brandbrief de eis dat in elk geval de censuur weer ingesteld moest worden. Al zijn over stichting van niet-commu- nistische partijen in Tsjechische bladen wel woorden gevallen, Dubcek heeft zich daar nimmer voor verklaard. Dat kon hij ook niet, want aan zijn communisme kan niet getwijfeld worden. Maar an ders dan hij vreesden de vijf van War schau kennelijk dat het geheel vrij la ten van de pers, radio en t.v. hetzelfde resultaat zouden hebben: een uitholling van het monopolie van de communis tische partij. De kern van het probleem ligt in de basis van elk autoritair systeem, niet al leen communistische :ze oefenen gezag uit waardoor ze rechtvaardiging putten uit een hogere waarheid. In een demo cratisch systeem is het staatsgezag (om als voorbeeld eens de grondwet der V.S. te citeren, die dat het duidelijkst stelt) ontleend aan de instemming der gere- geerden die daarvoor een verzoening moeten bewerkstelligen van de verschil lende inzichten die in de natie leven. In dat tweede systeem heeft vrij geuite kritiek en vrij toegestane organisatie een onmisbare taak. Zonder dit wordt staatsgezag onmogelijk. Het eerste sy steem daarentegen kan die vrije me ningsuiting en -vorming niet gedogen zonder vroeg of laat in de knoop te ko men met de heilige waarheid die uit gangspunt dient te zijn. Wie vergelij kingen wil trekken kan een dergelijk probleem ontwaren in de rooms-katho- lieke kerk, waar eveneens een liberali sering botst tegen het autoritair principe dat de waarheid niet van onderaf wordt gevormd, maar van boven af wordt op gelegd. Kritiek nodig Dat is het grote probleem voor het com munisme. hoe het zich een liberalisatie- streven kan permitteren zonder er in zijn fundamentele wezen aan kapot te gaan. Het ongeluk is dat de tijd niet meewerkt aan het in stand houden van de oude autoritaire structuur. Toen Chroesjtsjow op 't twintiste par tijcongres de misdaden van Stalin breed ging uitmeten, wat dat in feite het le veren van een bewijs dat om dergelijke misstanden te voorkomen er een me thode moest komen om door kritiek het gezag uit te dagen; hoe anders kon men een tweede Stalin onmogelijk maken? Wat Chroesjtsjow feitelijk deed, was wijzen op de noodzaak van een opposi tie, maar een oppositie betekent tevens het einde van een monopolie van de communistische partij. Het een is niet met het ander te rijmen. Hier wreekt zich dat het communis tisch autoritaire stelsel niet, zoals de ge brekkigst functionerende democratie wel heeft, beschikt over enige ingebouwde veiligheidskleppen waardoor de gezags structuur gehandhaafd kan blijven bij iedere wisseling van ideeën. De communistische staten hebben jaren lang de mogelijkheid gehad om interne kritiek monddood te maken. Intussen zijn ze echter door de technische en wetenschappelijke ontwikkeling naties geworden waarin het werk van velen is geworden op allerlei terreinen zich af te vragen of wat altijd aanvaard is als juist dat ook wel is. Denkers De mannen die in laboratoria hun we tenschappelijke ontdekkingen doen door dingen anders aan te pakken dan altijd gebruikelijk was geweest, de mannen die bij produktieprocessen de technische vooruitgang bereiken door af te wijken van het oude, die mannen zijn ook de vertegenwoordigers van een geestesver- houdlng waarin het niet meer aanvaard wordt dat de politieke waarheid zon der mogelijkheid om er anders over te denken van bovenaf wordt aangereikt. Het is daarom ook niet verwonderlijk dat juist in een industrieel, technisch en wetenschappelijk sterk ontwikkeld com munistisch land als Tsjecho-Slowakije de behoefte aan de mogelijkheid anders te denken het sterkst gevoeld wordt. De angst van de Russen wordt ook verklaarbaar als men ziet naar de ex perimenten die tot dusver zijn gedaan met een liberalisatie binnen het com munistische systeem. Polen bijvoorbeeld is enige tijd het liberaalste land van het oostblok geweest onder leiding van dezelfde Gomoelka, die nu weer de krachtige hand van de partij stevig laat drukken op alles wat anders zou dur ven denken. Joego-Slavië, hoezeer ook vrijere uitingen toelatend dan de mees te communistische landen, levert even min een geslaagd beeld op van een communistisch systeem dat voor de handhaving van het partijprimaat kan afzien van alle beperkingen der me ningsvrijheid. De Russen - plus Go moelka en Ulbricht als felsten - heb ben waarschijnlijk wel gelijk dat Dub cek ondanks zijn goede wil om het te voorkomen bezig was door vrijheden toe te staan het graf te graven voor de communistische partij. En dus ook bezig was het toch al geslonken communisti sche blok verder te verzwakken. Vandaar, ondanks alle bezwaren, hun ingrijpen. Met tanks hebben ze voorlo pig in üraag de klok teruggezet. Het enige optimisme dat de Tsjechen nog kan bezielen, is dat het tot dusver nog nooit iemand is gelukt met tanks de tijd tegen te houden. In het kader van het B.D.C.-nederlaag- toernooi wordt vanavond, dinsdag, om half zeven op het terrein aan de Bos straat de belangrijke wedstrijd tegen het Amersfoortse Amsvorde gespeeld. TORENSTRAAT 2d - TELEFOON 2100 Machineschryven Stenografie Nederlands en Moderne Talen Opleiding Middenstandsexamen (erkende cursus) Conversatielessen Engels voor beginnelingen en gevorderden Opleiding voor de Prakttfkexamen Nederlandse- en Engelse Handels correspondentie. Aanmelding 's avonds van 7 tot 9 uur, behalve zaterdags. Na de oefenwedstrijden van het eerste en tweede elftal van Soesterberg tegen D.W.S.V. uit Utrecht, door het eerste met 8-2 gewonnen en door het tweede slechts met 1-2 verloren van een elftal dat twee klassen hoger speelt, werd de aarvergadering gehouden in de kanti ne. Voorzitter A. Preusser memoreerde het afgelopen verenigingsjaar als een kwakkeljaar, waarin slechts in de twee de helft van de competitie de spelers van het eerste zich volledig hadden in gezet en zich dan ook nog net in de eerste klasse konden handhaven. De voorzitter wees op de belangrijkheid van goede leiders om de elftallen te begeleiden en verzocht dan ook de leden uit te zien naar mensen it> Soesterberg, die de voetbalsport een warm hart toe dragen. Later op de avohd zou blijken hoe broodnodig die mensën zijn, want van de vier leden van de Technische Commissie trokken de heren Verruyt, Drost en Van Dijk zich terug. Daarmede raakte de vereniging toch wel in een pijnlijke impasse, vooral op dit tijdstip nu Soesterberg zoveel senio ren elftallen moet begeleiden. De ver eniging telt momenteel 116 senioren (105 in 1967); 152 jeugdspelers (128); 101 ondersteunende leden en 60 dona teurs. Het was voor iedereen duidelijk dat het verzoek van de heren Prins en Jongerius om een honkbalaldeling bij „Soesterberg" onder te brengen niet verwezenlijkt kon worden door het be stuur, na de overduidelijke toelichting van redenen door voorzitter Preusser, tevens lid van de Soester Sportstichting. De training zal worden waargenomen door de heer Hoving en de heer Krah op woensdag- en donderdagavond. In aanvoerder Jan Huisman had het bestuur dit seizoen het beste clublid gezien en daarom mocht deze speler van Soesterberg dan ook de zilveren voetballer in ontvangst nemen. Na het uitreiken van enkele attenties aan'twee de elftalspelers, de perikelen rond het clubblad en de verlichting van het ter rein kwam het einde aan een min of meer bewogen jaarvergadering. Zondag is op het Soesterbergse voetbal veld weer het jaarlijkse toernooi ge speeld om het zilveren vliegtuig. Er werd deelgenomen door de winnaar van het vorig jaar E.M.M. uit Hilversum, de vierde klassers N.S.C. uit Nijkerk en E.M.S. uit Bunnik. Voorts Amersfoortse Boys en Minerva (Utrecht), evenals E.M.M. rivalen in de eerste klasse A van de komende competitie, en Soester berg. In poule A won N.S.C. met 2-1 van Amersfoortse Boys, en won Amersfoort se Boys met 3-2 van Minerva en N.S.C. met 5-0 van Minerva. In poule B wer den de standen: E.M.M.-Soesterberg 1-2, E.M.S.-E.M.M. 6-0, Soesterberg-E.M.S. 2-2 gelijk. Een penalty bracht Soester berg in de finale, waarin N.S.C. met 1-0 winnaar werd van het zilveren vliegtuig. Op de Amersfoortse eiermarkt, werden aangevoerd 45.000 stuks van 13,75 tot 14,75. Middenprijs 14,30. Prijs per kg ƒ2,30. Zondagnacht is op de rijksweg een waarsehuwingslicht voor het verkeer ge stolen. Het oranje knipperlicht, dat op de Torenstraat stond ter waarschuwing van het verkeer voor opspattende steen tjes als gevolg van wegwerkzaamheden, bleek spoorloos verdwenen. Een in de omgeving ingesteld ondêrzoek leverde tenminste geen resultaat op. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak vaan de week ming oge hep uut staon te kieke en te vrie- ve, toeng in een paor daoge tied de heule rieksweg vaan een niewe bovelaog wier veurzien. En al bink geen mins die ken zeige, deris geen mins op de heule weruld die zoveul ver staand hep vaan wege en straote-anleg as ikke, maor ik gloof wel dak effe op maag merreke, dat de maane die mit dat karewei bezug waore der waat vaan kongde. Heulemaol niks geen trammelaant, geen groote hekke of stoplichte, niks daor- vaan. Op een afstaand vaan een paor hongderd meter warrekte een stuk of vief tien maane, en da mok wel zeige mit bar grote mesienes. Uut een vaan die apperaote wier op de straot een vieze smerige boel gespote, ut zaal wel teer of zowaat gewees zijn, waant ut stonk teminste in die richting. Vlaak deraachter reej een bar grote wage mit heule kleine steentjes, die boveop die vieze maassao werde ge- strooijd. Noeng waast vaan de week bie hooge uutzongdering is mooij weer, dus ok aan stof waster heul geen ge brek. Noeng vaalt ut netuurluk wel te be- griepe, omda zullie de hellef vaan de weg in gebruuk haade datter een bietje oponthoud waas veur de ootoos die op de rieksweg reeje. Maor an de goeije gaang vaan zaoke konk wel goed mar- reke da die luu wel meer mit da bijltje gehaak haade. Ak goed bin ingelich binne der heule maol geen ongelukke bie ebeurd, en der waore heulegaor geen minse vaan ongze pelissie bie, un mins zouw zich gewoon gaon ofvraoge kon dat noeng wel zo. Maor ikke denk dat de Soester pelissie- maane in staoking binne gegaon, omda zullie messchien nie wille dat hullie inspekteur weggaot, waant die gaot Soes verruule veur Meppel. Enk ken ming bes veurstelle dajje nie graog hep dat- ter iemaand weggaot die zoveul baontjes in bestuure vaan de Soesder verenugin- ge hep, vingd der maor is effe gauw iemaand aores veur, die mojje veuraal teugeswoordug mit een kaors gaon zuu- ke. Maor om weer effe op die minse vaan die rieksweg verbetering trug te komme, zullie haade allenug veur de bevieluging vaan die warrekzaomhede een paor otoos rieje waorop een bord sting mit ut woord vertragingsotoos en een bord waorop wier uutgebeeld dat der geen otoos naos mekaor mochte gaon rieje, volleges Gart betekent zoon bord inhaole verbooje. En Gart kent vollegens ming bescheije mening wel wete, waant hie is noeng al veur de viefde keer geslaog veur de teejerie vaan zun riebewijs, hoewel die vaan otoorieje geen snaars verstaand hep. Noeng stongd der op die otoo wel zoon bord, maor dat haad vollegens ming heul nie gehoeve. waant der was geen mins die ut an durrefde om haard te gaon rieje. "Waant dan kon ut wellis beure dat de stukke vaan de otoo-ruute um om zun ore zouwe vliege. Terwiel ik der zo sting te kieke, waster maor een maan die ut nie kon laote om maor bar haard deur te rieje, en da waas de sjeffeur vaan een bar grote vraachwaoge. Noeng kon ut bes weze dat die vriejer bar veul haos haad, maor hie haad be ter effe waat kaalemer an kenne doen, waant noeng maokte die zoveul stof dat de minse die aachter um reeje ut ideej krege datter een enorme mist waas komme opzette. En da soort mist ii netuurluk bar gevaorluk. Maor die maa ne vaan die mesjienes binne noeng haos klaor in Soes. dus wullie hoeve ongs noeng nie zo bar veul zorrege meer te maoke. Maor een ding is ming wel opgevaale bie deze ooperaasie ant wegdek vaan de Rieksweg. Wullie kaankere nog wellis een keertje op Riekswaoterstaot. de baos vaan de Rieksweg maor as zullie der waat an doeng, daan doeng ze ut bar goed. Daor kenne wullie mit zun alle nog wel waat vaan lere, noeng jao, jie nie en ikke nie, maor ok in dit gevaal zal ut wel weze, „wie de klomp paas, die trek um maor an". De heer W. Voorthuizen, wonende in de Paltz, ondervindt veel last van vossen, die geregeld kippen weghalen. De heer Voorthuizen is in het bezit van een jachtacte en gaat geregeld op zoek naar de vossen. Zaterdagmorgen in alle vroegte toen hij door het bos zwierf hoorde hij een verdacht geluid in het kreupelhout. Plotseling kwam er een jong hertje uit. gevolgd door een vos. De heer Voorthuizen legde aan en schoot de vos dood. Hij dacht, alweer een kippendief minder en het hertje dankte het leven aan de schutter. Het was op 6 augustus j.1. voor mej. M. Brugman, Koninginnelaan 92 alhier een heugelijke dag, want toen vierde deze dame haar 93e verjaardag. Het is niet de bedoeling dit speciaal te ver melden, want hoge leeftijden worden er steeds meer bereikt. Dat zij sedert on heugelijke jaren lid van Volksonderwijs is, is wel vermeldingswaard en deze vereniging heeft dan ook met een een voudige bloemenhulde van haar waarde ring voor deze oude veteraan doen blij ken. Door de directeur van gemeentewerken, de heer H. J. v. d. Dussen, werd vrij dagmorgen aanbesteed, de riolering en verbetering van de Van Goyenlaan. Jac. van Lenneplaan, Talmalaan. Rembrandt- laan, P. de Hooghlaan en P. Potterlaan Acht aannemers leverden hun inschrijf- biljetten in. Ingeschreven werd door Aannemingsbe drijf J. P. Schuier. Soest, voor 114.700,-. Wegenbouwbedrijf K. van Barneveld te Huis ter Heide, ƒ112.500,Jac. van Dalfsen en Zn., Genemuiden, ƒ110.500, Fa. Hendrikse, Soest, 109.800,Fa. N Knol, Wageningen, 105.000,D. v. d. Markt. Geldermalsen, 99.000,Fa v. d. Biezenbos. Amersfoort, ƒ96.900, Gooise Wegenbouw N.V., I»w. Loos- drecht, ƒ93.700. De begroting bedroeg ƒ110.000,Dt gunning wordt later bekend gemaakt.

Soester Courant | 1968 | | pagina 7