vruchten limonade J w>SH® korting abrikozen .gSSMve i BRAADWORST fVAATWAS UU003S APPELMOES 8 KNAKWORSTEN HAARLAK HUISHOUDJAM VITAMINE B IN SOORTEN VAN HUIS-UIT T DREMPELTJE OVER (^KOFFIEMELK JONGE Tachtig jaren medische geschiedenis Resultaat van klinisch en biochemisch onderzoek Openbare Leeszaal en Bibliotheek Telef. Brandweer 3-3-3-3 JOY grote fles van 70 Voor rSL^ van 12° v001 dubbelgrote" flakon GROF GEBROKEN van 89 voor LlTERbükvan^^^ an pot WITTEW^I,^ aan boodschappen grote spuitbus van 295 voor BOVENDIEN SltGtWAN daardoor deze prijzen nog lager worden 1/2-literbIik 500 gram DINSDAG 27 AUGUSTUS 1968 Vitamine B is er in soorten en ze spre ken tegenwoordig over het vitamine-B- complex alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Wie iets meer wil we ten over deze merkwaardige groep van stoffen dient zich een ogenblik te verdie pen in een stuk wetenschapsgeschiede nis van de laatste tachtig jaar. De historie van het vitamine B is nauw verbonden met die van een ernstige ziekte, de beri-beri, die thans in ver schillende tropische gebieden nog tame lijk veelvuldig voorkomt en wel voorna melijk in die streken waar rijst het hoofdvoedsel is. Patiënten met beri-beri bespeuren al lereerst gevoelloosheid in de benen en pijn in de kuitspieren; daarna raken ademhaling en hartfunctie gestoord. De lijder aan beri-beri wordt uiteindelijk broodmager en er treedt verlamming op. Wanneer niet tijdig de juiste behandeling wordt ingesteld treedt de dood in. Reeds in het China van duizenden ja ren geleden was de beri-beri een echte volksziekte. Het duurde echter tot 1882 voordat enkele geneeskundigen beseften dat men bij deze ziekte te maken had met bepaalde tekorten in het voedsel. In dat jaar ontdekte de admiraal-arts der Japanse marine, dokter Takaki, dat de bij de matrozen hevig woedende beri- beri kon worden genezen èn voorkomen indien aan het uit gepolijste rijst be staande voedsel vlees en vis werd toe gevoegd. Van vitamines wist men toen nog niets en dokter Takaki meende dat het de eiwitrijkdom van de toegevoegde gerech ten was, waardoor de beterschap optrad. Aan latere geslachten van wetenschaps mensen bleef het voorbehouden om te begrijpen dat met vlees en vis de on ontbeerlijke vitamine B was toegevoegd, een stof die ontbrak in de fraai gepolijste rijst, waarvan het vitaminerijke korrel- vlies je was verwijderd. Nederland Nobelprijs De bij de Japanse marine gedane ont dekking, hoe opzienbarend ook, had voorlopig geen gevolgen in de rest van de wereld. Daartoe waren de onderzoe kingen nodig van Nederlandse genees kundigen, werkzaam in het toenmalige oost-Indië: zij gaven uitbreiding aan onze verdere kennis van de samenhang tus sen bepaalde voedingstekorten en het optreden van beri-beri. Het was onze landgenoot dr. Evkman die in 1897 ontdekte, dat kippen die met geslepen rijst werden gevoed verlam mingsverschijnselen kregen. In een reeks van proeven toonde hij aan dat deze „vogel-beri-beri" te genezen was door de dieren te voeden met ongepolijste kor rels óf met een extract dat bereid was uit het zogenaamde zilvervliesje van de rijst. Zijn collega dr. Grijns ging nog een stap verder, toen hij de veronderstelling uit te, dat het hier ging om een normaler wijze in het voedsel aanwezige stof, die onmisbaar is voor de gezondheid. De eeuwwisseling had zich toen inmiddels voltrokken: deze uitspraak van Grijns dateert van 1901. Pas in 1912 werd de theorie van het be staan der „vitamines" geformuleerd en daarin werden de tot toen toe gedane waarnemingen in ruimer verband met elkander gebracht De Poolse chemicus Casimir Funk gaf toen namelijk als zijn mening te kennen, dat er speciale stof fen moesten bestaan, die ieder voor zich het optreden van een bepaalde ziekte verhinderen. Deze stoffen noemde hij vitamines en hij veronderstelde, dat niet alleen beri-beri door het gebruik van een bepaalde vi tamine kon worden voorkomen, maar ook pellagra, scheurbuik en rachitis. Op het „anti-pellagravitamine" komen wij dadelijk terug want dit bleek een sub stantie te zijn die thuishoort in de groep der B-vitamines, evenals het „anti-beri- beri-vitamine" (het anti-scheurbuikprin cipe kennen wij allen thans als vitamine C en de anü-rachitis-factor als vitamine D). Nog meer landgenoten De veronderstellingen van Funk werden aangevuld met onderzoekingen over de zogenaamde bijkomstige voedingsfactoren, die verricht werden door de beroemde Engelse biochemicus Hopkins. aan wie hiervoor in 1929, tezamen met dr. Eyk- man de Nobelprijs voor geneeskunde werd toegekend. Studieboeken. Schaafsma, Krant/radio/ televisie. - Zahrnt, Wachtend op God. Vinay, Nieuwe hoop voor Sicilië. Bunge, Meesters van het verborgene. - Fromm, De angst voor de vrijheid. Europa onderweg; ooggetuigen brengen verslag uit Nota inzake het Navo- en defensiebeleid 1968. Polak, De weg omhoog. Allen, Het beroep van ma nager. Van Gelder en Van Praag, Beeldende expressie. Waite, Moedige metgezellen. Makatsch, De vogels van beemd en veld. - De vogels van strand en wad. Van den Berg, De psychia trische patiënt. Huygen en Poortvliet, Alleen voor jagers. Richter, Transis- tor-knutselboek. Bakker en Middel dorp, Nieuw commentaar op Achterberg. Coleridge, The poems. e=? Bouman, Van Renaissance tot wereldoorlog. Fucks, Wereldmachten morgen. Geyl, Ge schiedenis van de Nederlandse stam. 6 dln. Deutscher, De onvoltooide revo lutie. Paustovsky, Begin van een on bekend tijdperk. Oude Afrikaanse koninkrijken. Kennedy, Een nieuwe wereld wacht! King, Waar gaan wij heen? Martin Luther King, „Eindelijk vrij". Shaw, Zeven jaar bij de Ken- nedy's. Hagen. Het raadsel van de verzonken koninkrijken van Peru Hodgkin, Arabische landen. Han Suy- iru De geschonden boom. Bar-Zohar, Ben-Goerion. Knöbl, Vietcong, de onzichtbare vijand. Yoors, Wij zigeu ners. Kishon, De zeezieke walvis. Chichester, De wereldreis van Gipsy Moth. Fuchs, Shell journaal van oude havensteden. e=^ Besselaar. Neder land, Groningen, Friesland en Drenthe. Besselaar, Nederland, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland. - Het gooi. Noordoostpolder nieuw land vandaag. Erfgenamen van een revolutie; de Sow- jet-Unie. Miller, De U.S.S.R. Huis man, Modern Egypte. Gabon. Vinding, Mexico. Swaan, Amerika in termijnen. Tadema Sporry, China met een gl/grimlach. Indonesië; enkele basisgegevens. Toch wordt in 1930 nog gemeld, dat bij de deelnemers aan een Deense walvis expeditie een aantal gevallen van beri- beri zijn voorgekomen. Dat bleek het gevolg te-zijn van uitsluitend wit brood eten Ook bij andere witbrood etende bevolkingsgroepen kwam dit euvel nog regelmatig voor: het gebruik van bruin- brood (waarin het vitaminerijke vlies van de tarwekorrel nog aanwezig is) bleek daar een eind aan te kunnen ma ken. In het jaar 1927 kon het vitamine B als zodanig voor het eerst in zuivere vorm worden geïsoleerd. Alweer zijn hier de namen van twee Nederlanders aan ver bonden (Jansen en Donath) en wel in hetzelfde laboratorium, waarin dr. Eyk- man zijn bevindingen eertijds over het ontstaan van beri-beri had opgedaan. Het zuiver bereide vitamine kreeg er de naam aneurine bij, zijnde een afkorting van „antineuritisvitamine". Verschillende fysische en chemische eigenschappen van deze nieuwverkregen stof konden nu worden vastgesteld. Ook kon men nu bestuderen hoe het vita mine zijn werking eigenlijk in het li chaam ontplooit: het haakt in op de stof wisseling, o.m. op het verwerken van het schadelijke stofwisselingsprodukt melk zuur dat ontstaat bij het verrichten van spierarbeid. Al spoedig bleek dat het nodig was om het rangnummer één te geven aan dit zojuist geïsoleerde vitamine, want naast dit vitamine BI moest er ook plaats ko men voor een vitamine B2. Hierbij zijn we op een punt gekomen dat we aan dacht moeten schenken aan een tweede deficiëntieziekte, te weten de pellagra. Een opzienbarende gebeurtenis heeft nog niet zo lang geleden een volksop loop en een onontwarbare verkeers- knoop veroorzaakt in de Gierstraat 81 te Haarlem. Opa uit het rusthuis van zuster Klivia opende officieel een win kel, 't Drempeltje geheten. En in korte tijd - sinds die gedenk waardige opening door Opa - is duide lijk gebleken, dat 't Drempeltje in een grote behoefte voorziet. Achter de etalage van deze winkel en achter die bescheiden naam 't Drem peltje huist een oriëntatiecentrum voor ouderen, dat een nog jonge initiatief nemer heeft opgezet ais pretentieloze plaats van samenkomst voor iedereen, die oud of bejaard wordt genoemd, maar die daarom nog niet is uitgeleefd. En dat de werkers van 't Drempeltje het juist hebben gezien blijkt uit de verhalen, die zij dagelijks in het cen trum van bezoekers te horen krijgen. Het blijkt ook uit de vaak ongewone en toch wel alledaagse problemen van be jaarden, die zij tot een oplossing weten te brengen. En het blijkt uit de reac ties uit andere plaatsen in Nederland, waar men ook graag een dergelijk oriëntatiecentrum voor ouderen zou wil len oprichten. De werkers van 't Drem peltje hebben hun medewerking toege zegd. A.O.wie?? a.o.WIJÜÜ De problemen, verhalen, klaagliederen en lofuitingen, die soms schijnbaar moeilijk over te brengen zijn aan een gemeenteambtenaar achter het loket, krijgt men dagelijks in 't Drempeltje te horen. En dan zoekt men naar oplos singen, antwoorden en opbouwende kri tiek. Toch bleek een contact, een geschreven woord, een uitwisseling van geluk en verdriet, een informatie, waarmee vele ouderen hun voordeel zouden kunnen doen onmisbaar. Het centrum 't Drem peltje geeft nu daarom een eigen, lan delijk georiënteerd blad uit, dat de toe passelijke naam heeft van a.o.w.WIJ. Aan dit „jongste blad voor ouderen", zoals het wordt genoemd werken schrij vers mee als Simon Carmiggelt met een cursiefje en Willem van Iependaal met een vervolgverhaal; Henriëtte van Eijk met een verhaal in de vorm van brieven, maar ook een puzzel, alsook Jules de Corte met liedjesteksten; een boekbespreking en ingezonden brieven. Bovendien is met de opzet van een serie artikelen over het Indonesië van vóór de tweede wereldoorlog gedacht aan al die ouderen, die inmiddels al verscheidene jaren in Nederland wonen, maar met heimwee terugdenken aan „vroeger". Maar aan stof heeft „a.o.WlJ" toch geen gebrek, want er kan geput worden uit de dagelijkse belevenissen en gesprekken in 't Drempeltje. Met „a.o.WIJ", dat tweemaal in de maand verschijnt tegen slechts 12 gulden per jaar, heeft Nederland een nieuw blad erbij, dat voor de grote groep waartot het zich richt, een bijzondere aanwinst genoemd mag worden. ^LITERfles van 149 voor emm "■MtlHWMS 59 VOLVETTE 89 IN ONZE S-MARKTEN. Geldig t/m zaterdag S?sjss|s;s|5;s|s;sssjsfs;s;s;s;s;sssjs;s;s;sjsjs;sjs|s|sjsjsss;s|s;s;sjsssjsss;s;s5sjsïs|s STUKKEN SANOALWOOD aanbiedingen zijn geldig t/m woensdag 4 september a.s.

Soester Courant | 1968 | | pagina 9