Soest toen - Soest nu Flessenhals Het oog gericht op afgestemd V.V.V.-nieuws Sinds gisteren uitgifte van WISO-zegels door 55 winkeliers VRAAGTEKENS BIJ EEN COMPROMIS Flessenhals behoort bijna tot het verleden Vrijdag 30 augustus 1968 47e jaargang no. 65 Uitgave Urnbfcerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Voorzitter J. Wessels agressieve reelamecampagne Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-44 Een gewaarschuwd mens Jaarlijkse Sehuttersdag SOESTERI OURANT Abotin. p. kwart ƒ3,25. per post ƒ4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrtydaf De bitter pil gaat er niet zonder pro testen in bij de Tsjechen en Slowaken. Hoe ze het akkoord van Moskou ook wenden of keren: de kern ervan blijft dat Dubcek en Svoboda hebben moeten zwichten voor de macht van de Rus sische legers. Al hebben de twee leiders in het com promis vrij veel bereikt, de ontwikke ling naar vrijheid in Tsjecho-Slowaijke heeft een knauw gekregen en dat is moeilijk te verteren voor massa's die met ongekende vastberadenheid de tanks van de bezetters hebben getrotseerd. Voor hen en vooral voor de mannen van radio en pers die door hun berich ten dat wonder van verzet tegen een overmacht mogelijk hebben gemaakt, is het een onverdraaglijke gedachte dat met name de meningsuiting toch weer aan banden wordt gelegd. Het accoord - voor zover bekend en dat is zeker niet voor honderd procent - wemelt bovendien van de vaagheden. De bezettingstroepen gaan weg zodra de toestand weer normaal is - maar wat is normaal en wie maakt dat uit? Niet de Tsjechen, maar de aanvallende lan den zelf, die zeker niet geneigd zullen zijn te erkennen dat het enige wat de toestand niet-normaal maakt juist de aanwezigheid van die troepen is. Van zelfsprekend heeft het parlement al die vaagheden en-bloc afgekeurd. Voor de Tsjechen en Slowaken is het in verhouding met deze ongerustheden van weinig belang dat het akkoord van Moskou voor de Sowjet-Unie minstens zo'n bittere pil is. Ze kunnen er moei lijk de schijn aan geven dat die hele militaire operatie met een half miljoen man alleen maar werd ondernomen om te voorkomen dat een paar Tsjechische krantjes kritiek zouden uiten. En dat ze opeens de als verraders betitelde en behandelde heren als Dubcek nu weer moeten erkennen als leiders van een broedervolk is al evenmin een omme zwaai die het Kremlin tot trots kan stemmen. Men kan zich trouwens afvragen of de dogmatici die de stunt hebben doorge zet, nu niet onaangenaam te kijk staan in de ogen van hun collega's. Het be gaan van een grote blunder is niet be vorderlijk om politiek oud te worden op een hoge Kremlin post. Het zal daar om geen verwondering mogen baren als binnen niet al te lange tijd aan de Sow- jet-top enige verschuivingen voorvallen, waarbij de kans overigens fifty-fifty is of de harde-lijnaanhang de overhand krijgt of de liberaler denkenden. Reëel voor de Tsjechen en Slowaken is dat de Sowjet-Unie de macht heeft om het land regelrecht te bezetten en te onderdrukken - en men moet niet den ken dat daarbij voor een beetje bloed vergieten teruggedeinsd zou worden. Het karaktervolle, eensgezinde verzet van de Tsjechen en Slowaken heeft de Russen de moed benomen daaraan te beginnen. Wanneer ze hun eenheid bewaren en dezelfde zelfbeheersing aan de dag blij ven leggen, is er goede kans dat ze in een iet wat vertraagd tempo toch nog een vrij groot deel van hun vrijheids idealen kunnen verwezenlijken. Bovendien weten we - al was het maar door de verhalen waarmee de bezet tingstroepen thuis de waarheid moeten gaan verspreiden - dat ze ook in andere landen van het oostelijk blok een be hoorlijke infectie met vrijheidsidealen hebben teweeggebracht. In die zin is het akkoord van Moskou niet het eind van een liberale ontwikkeling, maar slechts het begin. KANTMAN. Deze week sluit het dagtochten-pro gramma van de firma Tensen. Het sei zoen 1968 is weer voorbij. We hebben vaak lof gehoord over de organisatie en het gebodene. Ondanks het wissel vallige weer heeft men genoten, want zo'n dagje-uit" is toch altijd verkwik kend. Nu zijn er natuurlijk nog septem- ber-vakanties voor hen, die in het hoog seizoen door werkzaamheden gebonden waren. Voor deze categorie is er gedu rende de komende periode de firma Ebato, die dag en middagtochten te bie den heeft, bovendien speciale ritten in verband met evenementen, zoals Taptoe Delft, Bloemencorso's (Zundert, Aals meer), fruitcorso's te Tiel en te Goes, Prinsjesdag en Leidens ontzet. Wij vertegenwoordigen de firma Ebato in Soest, zodat U bij ons kunt boeken. Verder kregen wij nog een aantal plaatskaarten toegestuurd van het U.S.O. U weet, dat de busconcerten weer beginnen in oktober. De vaste deelnemers hebben hun zit plaats van vorig jaar behouden. Zij kre gen hun bescheiden rechtstreeks toege stuurd, wanneer ze het verschuldigde bedrag van 20,per giro aan kassa Tivoli hebben overgemaakt. Voor de nieuwe deelnemers of voor hen, die nog verzuimden te gireren, is er gelegen heid zich via ons kantoor, van een plaatsbewijs te voorzien. Het eerste concert wordt gegeven op donderdag, 3 oktober. Het programma presenteert Daniël Wayenberg in het derde piano-concert van Bartok. Voorts de symphonie nr. 88 in G gr. t. van Haydn en de zevende symphonie van Beethoven. Het aanstaande afscheid van de zomer stemt weemoedig. We zullen weer vele maanden moeten wachten, aleer we de luchtige kleren voor de dag kunnen ha len. De „wolletjes" zullen dan aan de orde zijn, maar het knusse van de vroege schemer, de verwarmde kamer en de afwisseling van concert en schouwburg-belevenissen, vergoeden veel. Denkt U e;*aan: voor Snip en Snap be spreken wij straks ook voor de voor stellingen in de Stadsschouwburg te Utrecht. Vijfenvijftig Soester winkeliers, ver enigd in de Coöperatieve winkeliers vereniging WISO, zijn gisteren begon nen met de uitgifte van de gelijknamige WISO-zegels. Iedere bestede halve gul den in een van de 55 zaken geeft recht op een zegel. Een vol zegelboekje met 250 zegels heeft een waarde van 2,50, maar per jaar zullen verschillende ac ties worden gehouden, tijdens welke de boekjes een grotere waarde hebben. Zij dienen dan echter niet in geld, maar in goederen te worden omgezet. Afgelopen maandag heeft men alles nog eens goed doorgesproken. Bij de ope ning van de vergadering in het St. Jo- sephgebouw zei de voorzitter, de heer J. Wessels, dat het vooral de bedoeling is, om de zegels zonder enige terughou dendheid uit te geven. „Wanneer U de hand licht met de uitgifte van de ze gels, loopt dat \Toeg of laat toch in de gaten. En U benadeeld er uiteindelijk niet alleen de organisatie, maar ook U zelf mee", zei hij. Een accountant zal het bestuur terzijde staan. Hij zal ook kunnen nagaan, of de winkeliers zegels afnemen, in overeenstemming met hun omzet. Het ligt in de bedoeling, wan neer de organisatie eenmaal goed draait, een vertrouwensman aan te stellen in de persoon van een gepensioneerde, be trouwbare middenstander uit Soest. De heer Wessels zei, ervan overtuigd te zijn, dat van de actie een omzet-stimu- lerende werking zal uitgaan. Mede op grond daarvan zal naar zijn mening het aantal WISO-winkeliers de komende tijd nog sterk toenemen. Om de Soester bevolking wat meer en sneller vertrouwd te maken met „al weer een zegel", zal een wat de voor zitter noemde een agressieve reclame campagne moeten worden gevoerd. El ders in dit blad is daarmede vandaag reeds een begin gemaakt. „We moeten de mensen duidelijk maken, dat zij zui nig moeten zijn op het WlSO-zegel". Aanvankelijk was het de bedoeling om huis-aan-huis zegelboekjes met enkele zegels erin en vergezeld van een toe lichtend schrijven, te verspreiden, maar de daaraan verbonden kosten zijn te hoog gebleken. Het feit dat men reeds met 55 winkeliers van start gaat, is volgens de voorzitter al een goede re clame, die nog ondersteund zal worden door de reclame in de kranten. De win keliers zullen trouwens zelf ook hun zegel proberen te „verkopen", want op de vergadering is besloten tot de aan schaf van een aantal WISO vlaggen, die bij speciale acties en als het even kan doorlopend uitgehangen zullen worden. Alleen omtrent de kwa1:'.eit van de vlag werd men het niet direct eens. Het bestuur zal zich hieromtrent nader be raden. Slechts een winkelier zag niet veel heil in zo'n vlag. Hij prefereerde duidelijke raambiljetten. Nog enkele winkeliers moesten overigens van de aanschaffing van een vlag afzien, om dat zij niet op hun volledige assortiment zegels mogen verstrekken. Het uithan gen van een vlag zou dan niet te ver vullen verwachtingen kunnen wekken. Over het algemeen zullen de klanten bij betaling binnen acht dagen recht hebben op zegels. Voor zover van toe passing wordt het arbeidsloon uiteraard op het bedrag, waarover zegels worden verstrekt, in mindering gebracht. Overi gens mogen de winkeliers naar eigen inzicht van deze termijn afwijken. De winkeliers kunnen hun zegels kopen bij de drie plaatselijke vestigingen van de Raiffeisenbank, aan het Kerkplein, de Soesterbergsestraat en de Koninginne- Het akkoord waarmee president Swo- boda en partijleider Dubcek uit Moskou zijn teruggekeerd naar Praag ziet er beter uit dan iemand voor mogelijk had gehouden. Het grote probleem zal alleen zijn de Tsjechen en Slowaken er ook in te laten geloven. Ze zijn Cierna en Bra tislava niet vergeten, daar werden ook plechtige afspraken gemaakt. Maar één aspect in het Moskouse com promis veroorzaakt al zonder meer wenkbrauwfronsen: een beteugeling van de pers, althans voorzover het buiten landse affaires betreft. Het lijkt zonder meer niet mogelijk de mannen die nu voor geheime zenders en in klandestiene bladen zo schitterend lijn hebben gege ven aan het passieve verzet in Tsjecho- Slowakije als dank voor hun moed al thans aan een hand te boeien. Een beetje vrij zijn is net zo onbestaanbaar als een beetje zwanger zijn. Daar komt bovendien bij dat juist de bezetting van Tsjecho-Slowakije er een voorbeeld van is hoezeer juist wat zich afspeelt bij de „socialistische broeder volken" zoals dat heet van direct belang is voor de Tsjechen en Slowa ken. En dat zou dan juist een onder werp moeten zijn waarover vrije be richtgeving en commentaar taboe is. Het ziet ernaar uit of zoiets wel afgespro ken kan worden, maar niet waar ge maakt. Blunder Een verrassend effectieve militaire ope ratie, gevolgd door een niet minder ver rassend politiek geklungel dat was het opvallendste aspect aan de overval op Tsjecho-Slowakije. En over die blun der moet wel ergens menig hard woord vallen onder de leiders van het Krem lin. Dat de bezetting moreel een mis daad is zal onder hen geen punt van discussie zijn de heren weten sinds lang dat misdaad best loont, mits ze maar slaagt en juist dat laatste kan van de operatie tegen Praag niet gezegd worden. Wanneer prompt na de afzetting van Dubcek en premier Cernik een paar mannen naar voren geschoven hadden kunnen worden, die bereid waren ge weest namens de Tsjechoslo waken hoera Het is de laatste tijd op verschillende plaatsen in ons land voorgekomen, dat zigeunerachtige vrouwen, beladen met ziiden stoffen, bij woningen aanbellen, de \touw des huizes het een en ander proberen te verkopen of ten minste aan de praat te houden, om op deze wijze een paar mannen de gelegenheid te ge ven om ongemerkt via de achterdeur de woning binnen te gaan. en blijkbaar niet met al te beste bedoelingen. Van verschillende plaatsen zijn reeds dief stallen gemeld. Wanneer de groep in Soest mocht opereren, wordt men ver zocht, onmiddellijk de politie te bellen. De groep is in het bezit van twee auto's, merk Opel en voorzien van buitenlandse kentekens. te roepen en een nieuw harder bewind aan te voeren, was alles eigenlijk in or de geweest. Maar de Russen hebben kennelijk geen marionetten in voorraad gehad en ze hebben er evenmin op kor te tennijn een paar kunnen vinden. De houding die de bevolking aannam zal waarschijnlijk ook wel oorzaak zijn ge weest dat potentiële verraders er toch geen boterham in zagen Russische zet baas te worden. Dat moet de grote klap voor de Krem- lintop zijn geweest: dat zelfs geen obs cure Tsjechoslowaakse politicus het aan dorst onder bescherming van Russische bajonetten op te tornen tegen de klaar blijkelijke woede van de bevolking. Het is iets wat de Russen nog nergens heb ben meegemaakt en dat maakt het geval Tsjecho-Slowakije zo uniek. „Ziekte" Uit machtspolitieke overwegingen moet men zich niet voorstellen dat men er in het Kremlin kapot van is dat vrijwel alle regeringen, maar ook nagenoeg alle communistische partijen ter wereld zich fel hebben uitgesproken tegen de bezet ting. Daardoor ontstaat een merkwaar dig groepje protesterenden waarin Tito, Mao Tse-toeng, Johnson en de paus el kaar met enige verbazing ontmoeten. Dat is geen coalitie met veel perspec tieven en zeker niet in staat het Krem lin angst aan te jagen. Het grote verschil tussen Hongarije in 1956 en Tsjecho-Slowakije in 1968 is dat toen de communistische partijen over de hele wereld wel een uittocht van leden meemaakten maar zichzelf in allerlei bochten wrongen om toch maar de sowjet-unie gelijk te kunnen geven. Een duidelijk beeld van leider schap dat niet aangevochten werd. Dit maal echter ziet men het verschijnsel dat de andere communistische partijen over de Russische reppen als een die geholpen moet worden nu ze kennelijk een ernstige ziekte onder de leden heeft. Wie volgt De klaarblijkelijke sympathie die alom getoond wordt voor een man als Dub cek die durft te experimenteren met het communisme kan niet anders ge zien worden dan als een symptoom dat de animo om te experimenteren, het in zicht in de noodzaak hiervan, veel al gemener leeft dan mannen als Brez- jnew hebben durven vermoeden. En waarom dan alleen ten westen van het ijzeren gordijn en door een merkwaar dig toeval alleen in Tsjecho-Slowakije en Roemenië binnen het sowjet-blok De Kremlin-heren moeten ook beden ken dat vóór de herfst van vorig jaar niemand eigenlijk van Dubcek had ge hoord dan als een brave werker in het partij-apparaat. En opeens blijkt dan dat in diens brein van alles geleefd heeft waardoor hij een communistisch systeem een heel ander gezicht kan ge ven dan met de overtuiging van Brez- jnew en consorten strookt. Bovendien is gebleken dat Dubcek wel degelijk zijn voorzorgsmaatregelen had genomen: een goed georganiseerd net van zenders die zich naarstig wisten te onttrekken aan de speurende bezetters, duidt op een grondige voorbereiding; dat stampt men niet a 1'improviste uit de grond. Zoiets moet de Kremlin-bazen angst in boezemen. De brave mannen in hun om geving, waarvan nooit iemand veel ge hoord heeft, kunnen de Russische Dub- ceks van morgen zijn. En juist het in politieke zin falen van de strafexpeditie naar Praag kan deze stille krachten naar voren schuiven. Dat is de grote angst waarvan Brezjnew en de zijnen nu de gevangenen zijn. Met man en macht wordt er gewerkt aan de verbreding van het stuk Dalweg, gelegen tussen de spoorlijn BaarnDen Dolder en de Ryksweg. Lieten wy u enkele weken geleden zien, vanaf de flats op de Eng wat voor een obstakel dit gedeelte Dalweg vormde in het dagelijks verkeer. Op deze foto is duidelijk te zien wat voor een enorme verbetering het in zal houden wanneer het wegdek aange bracht zal zyn, en de Dalweg weer voor het verkeer zal zyn opengesteld. Duidelijk midden op de weg staat het hoogspanningsgebouw van de PUEM, dat voorheen verscholen ging tussen het struikgewas achter de reeds eerder afgebro ken r.k. openbare bibliotheek, en nu een andere plaats gaat krygen. Op zondag 1 september a.s. wordt we derom de jaarlijkse Sehuttersdag ge houden. De schietwedstrijden vinden ook dit jaar plaats op het weiland van de heer A. C. Kok aan de Birkstraat, naast Café ,De Korte Duinen". Naast het prijs- en koningsschieten op de Vogel zal strijd geleverd worden om de titel „De Kampioenschutter van het Gilde". Des morgens zal in de drie Parochieker ken te Soest een H. Mis worden opge dragen voor de levende en overleden le den van het Gilde. Om 12.30 uur inhalen van de Koning Doris Kok door het Bestuur en het tam- bour- en vendelkorps vanaf de Korte Brinkweg. Route: Korte Brinkweg, Lan ge Brinkweg, Eemstraat, Kerkstraat, Olijkeweg, Ferd. Huycklaan, Van Len- neplaan en Birkstraat. Om 13.30 uur officieel aftreden van de Koning. Om 14.00 uur aanvang der schietwed strijden. Gedurende de gehele middag schijf schieten op de vrije baan. Muziek en consumptie zijn op het ter rein aanwezig. Om 20.00 uur gezellig samenzijn in hotel „De Gouden Ploeg bij aanvang waar van huldiging van de nieuwe Koning en uitreiking der prijzen zal plaatsvinden. De kosten van deelneming zijn voor het prijs- en koningschieten ƒ3,per per soon. Deelneming aan het prijs- en koning- schieten geeft tevens recht om aan het kampioenschieten te mogen deelnemen. Opgave van deelneming dient zo spoe dig mogelijk aan één van de bestuurs leden of bij Kapsalon W. A. van Hees te geschieden, en op de Sehuttersdag zelf op het terrein tot 13.30 uur. Het Rosarium, het huidige Marktplein, vjjftig jaar geleden Dczcilde piaaio nu

Soester Courant | 1968 | | pagina 1