U Soest toen - Soest nu NIET BENUTTE TROEF W. Kok na uren schieten nieuwe schutters- koning van Groot Gaesbeker Gilde Soest gaat 5500 woningen houw en voor 't Gooi Mei. A. M. Th. van Alphen koninklijk onderscheiden i Het oog gericht op de bedenkelijke zege Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 28 Dinsdag 3 september 1968 47e jaargang no. 66 Uitgave Drnkberij Smit - Soest Burean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Collecte Het Zonnehuis Vader en zoons Seholtmeijer op politioneel onderzoek uit r - Vrouw op de vlucht voor een kip Jeugdige autodieven aangehouden SOESTER(l)OURANT Abonn. p. kwart, f 3,25. per post 4.25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Elke dag praten ergens ter wereld wel twee ministers van buurlanden met el kaar. Het zou dus heel normaal moeten zijn, dat de Westduitse minister van buitenlandse zaken confereert met de Oostduitse collega. En toch is dit nog nooit gebeurd en zal zelfs een eerste aangekondigd gesprek ook nu weer geen doorgang hebben. Het eerste teken van mogelijke toenadering tussen oost en west is vorige week getorpedeerd door de Oostduitse deelneming aan de bezet ting van Tsjecho-Slowakije. De bondsrepubliek beschouwde zichzelf tot voor kort als de enige Duitse staat. Een staat die dan officieel het gehele grondgebied van west- en oost-Duits- land omvatte, maar waarvan het oosten tijdelijk bezet was door de Russen. De zogenaamde Deutsche Demokratische Republik was in de ogen van Adenauer niet meer dan een stelletje handlangers van de bezetter, collaborateurs van de Russen. De Oostduitsers hebben verscheidene malen een gesprek voorgesteld, o.m. in brieven aan Bonn die echter werden teruggestuurd, omdat ze niet konden bestaan, omdat immers ook de afzender niet bestond. Die kinderachtigheid is onder Kiesinger snel afgeschaft, maar een echt gesprek op regeringsniveau tussen de tweede landen was er niet, omdat dit zou inhouden dat Bonn Pan- kow erkende. Pankow, bij monde van Ulbricht, stelde die erkenning ook vaak uitdrukkelijk als voorwaarde. Nu ein delijk dit jaar die voorwaarde ontbrak en een contact werd voorbereid, strandt het op de Oostduitse agressie. Voordeel Het spreekt vanzelf, dat een gesprek met een minister van een buurland al een erkenning is van het bestaan van die minister èn van dat buurland. Wij mogen aannemen, dat die verkapte er kenning het voornaamste doel was van Ulbricht, die op zijn vijfenzeventigste nog altijd een geduchte tacticus is. Kiesinger en zijn gemengde christen democratische/socialistische kabinet zien echter ook voordelen in zo'n gesprek. Indien het eerder was gehouden, zou zelfs Tjecho-Slowakije er sterker door hebben gestaan in zijn politieke strijd. De D.D.R. heeft immers niet alleen deze maand, maar eerder in Moskou gepro testeerd, dat er door leden van het oostelijk Comecon-blok werd gesproken met de Westduitsers. Vooral in het ge val Roemenië werden van Pankow uit allerlei beschuldigingen naar Boekarest geslingerd over gekuip met het westen en handel met Bonn. Ter afschrikking werden dan het Westduitse revanchisme, het neo-nazisme en het militarisme op gerakeld. Dat zou moeilijker worden voor Ulbricht c.s. als de Oostduitsers zelf ook met Westduitsers onderhandel den. Verspeelde troef Het westen heeft, door te laat inhaken van Bonn, deze politieke troef onbenut gelaten. Roemenen en Tsjechen kunnen nu niet stellen, dat hun moet worden toegestaan wat ook de Oostduitsers doen. Het afzeggen van de vastgestelde ont moeting tussen de minister Schiller en Sölle is in dit geval ook een nutteloos protest. Waardevoller zou het geweest zijn, indien de vertegenwoordigers van deze vijandige regeringen wel met el kaar hadden gesproken. Ook de opinie van Brandt is, dat de bondsrepubliek beginnen moet met een goede relatie op te bouwen met de Oosteuropese staten. Die relatie zou een aantal problemen tussen oost en west tot een oplossing kunnen brengen. Zij zou daarenboven ook de gehele verhouding tussen oost en west verbeteren. Zij zou daarenboven ook de gehele verhouding tussen oost en west verbeteren, omdat Ulbricht dan niet meer als een kwade spin in zijn web aan allerlei draden behoeft te trekken. Niet dat de communisten te vertrouwen zijn. Dat heeft Tsjecho-Slowakije nog eens weer geleerd. Maar we moeten ein delijk eens de realiteit beseffen en niet blijven doen of iets niet bestaat. De Oostduitse legers bestaan helaas wel. En Oostduitse kogels kunnen we niet terugzenden aan de niet bestaande af zender. De heer W. Kok van het Kerkpad z.z. is zoriddg de nieuwe schutterskoning fan het Groot Gaesbeker Gilde gewor den. Overigens waren er heel wat uur tjes voor nodig alvorens de opvolger van de heer Th. Kok (Korte Brinkweg) zich aandiende. Tegen zes uur pas viel onder grote belangstelling het beslissende schot en mocht de heer W. Kok zich de nieu we schutterskoning noemen. De heer Kok won tevens de eerste prijs door tijdens het kleinduifschieten aan de Birkstraat de kop van het dier te schie ten. De heren G. A. J. Hartman en J. van Breukelen kortwiekten vervolgens de vogels en wonnen daarmede de tweede en derde prijs, terwijl de heer W. A. van Asch de staart erof schoot en daarmede beslag legde op de vierde prijs. De overblijvende romp werd daar na door de heer Kok naar beneden ge haald. Het schijfschieten leverde een overwin ning op voor de heer W. A. van Hees die negentien van de twintig te verdie nen punten behaalde. Hij nam daarmede het kampioenschap over van de heer Harry van Breukelen. Het traditionele schuttersfestijn begon zondagmiddag overigens met het afha len van de oude schutterskoning door het tambour- en trompetterkorps van het Groot Gaesbeker Gilde en de ven- delzwaaiers, die de koning aan de Korte Brinkweg een hulde brachten. In een tentwagen werd de heer Kok naar het terrein aan de Birkstraat gebracht, waar na een openingswoord en een korte hul diging van de oude koning door de ouderman, de heer W. Schimmel, het ge schut losbarstte. De koningsschutter van verleden jaar en de ouderman losten de inleidende schoten. 's Avonds heeft men in De Gouden Ploeg onder het genot van een glaasje bier de festiviteiten van die dag nog eens herdacht. Bij de huldiging in haar woning waren onder meer pastoor v. d. Vegt, het kerk en schoolbestuur en vertegenwoordigers van de K.R.O. aanwezig. Na diverse lo vende toespraken, waarin werd gewe ien op de veelzijdige talenten van mej. ▼an Alphen, die zij mede ten dienste heeft gesteld va±? de jeugd, boden twee vertegenwoordigers van de K.R.O. mej. van Alphen een reiskoffer met inhoud aan. Een gedeelte van een van haar koren kwam mej. van Alphen een zanghulde brengen. In Soest zullen de komende jaren onge veer 5500 woningen worden gebouwd voor mensen uit het overvolle Gooi, die in Hilversum en de meeste andere Gooise gemeenten geen uitzicht meer hebben op een woning. In totaal zul len in de provincie Utrecht 12.000 wo ningen voor 't Gooi gebouwd worden. Hiervan neemt Eemnes er 4000 voor zijn rekening en Bunschoten ongeveer 2500. Voor Eemnes betekent dat een verzesvoudiging van de bevolking om streeks 1980, terwijl het inwonertal van Bunschoten tegen die tijd bijna zal zijn verdubbeld. Het beleid van Gedeputeerde Staten van Utrecht is erop gericht om vol gend jaar met de bouw van de wonin gen voor 't Gooi te beginnen. In de be trokken gemeenten ziet men het niet zo optimistisch. Het gemeentebestuur van Bunschoten verwacht, op zijn vroegst in 1970 met de bouw van de eerste huizen te kunnen beginnen, ter wijl het in Eemnes zeker ook niet voor het einde van volgend jaar zal zijn. Begin dit jaar zijn besprekingen gehou den tussen het gemeentebestuur van Hilversum waar de woningnood zeer groot is en gedeputeerde staten van Utrecht omtrent een mogelijke huis vesting van Hilversummers op het grondgebied van de provincie Utrecht. In een later stadium zijn ook bespre kingen geopend tussen G.S. van Utrecht en het Gewest Gooiland, waarin de vijf andere Gooise gemeenten zijn ver tegenwoordigd. Deze besprekingen heb ben ertoe geleid, dat voor de inwoners van 't Gooi in Soest, Bunschoten en Eemnes tot 1900 12.000 huizen zullen worden gebouwd. Een door G.S. in het leven geroepen coördinatiecommissie zal de mogelijkheden verder onderzoeken en uitwerken. Gedeputeerde Staten geven aan deze gecoördineerde aanpak de voorkeur bo ven incidentele hulpverlening aan het Gooi door Utrechtse gemeenten (o.a. Hoogland), zoals die reeds op beperkte schaal heeft plaatsgevonden. In haar woning aan de Van Straelen- laan 46 alhier, is zondagmiddag de ere medaille in goud, verbonden aan de Or de van Oranje Nassau door burgemees ter mr. S. P. Baron Bentinck uitgereikt aan mej. A. M. Th. van Alphen wegens haar zeer verdienstelijke werk voor de jeugd, speciaal op het gebied van de muzikale vorming. Mej. van Alphen werd zij namelijk benoemd tot tijdelijke werd zij namelijk benoemt tot tijdelijke leerkracht aan de Mariaschool alhier. Volgende week, van 9 t.e.m. 14 septem ber 1968, wordt de jaarlijkse kollekte gehouden voor de Vereniging „Het Zon nehuis", de vereniging die christelijke verpleging beoogt van langdurig zieken en ernstig invaliden van alle leeftij den en ongeacht godsdienst of gezindte. Zij doet dit thans in vier „Zonnehuizen", die gevestigd zijn te Beekbergen, Doorn, Vlaardingen en Zuidhorn (Gr.). In deze moderne verpleegtehuizen worden bijna 600 zieken, invaliden en gehandicapten verpleegd. Na uitvoering van de huidige bouwplan nen zal de vereniging haar zorg over meer dan duizend hulpbehoevenden kunnen uitstrekken. Deze plannen omvatten de bouw van een „Zonnehuis" te Amstelveen met 300 bedden waaronder 100 voor geestelijk gestoorde bejaarden cn de bouw van een nieuw „Zonnehuis" te Doorn ((160 bed den). De Vereniging „het Zonnehuis" verricht haar zegenrijk werk reeds sedert 1921 en blijft haar aktiviteiten uitbreiden. Gezien de voortdurende behoefte aan gespecialiseerde verpleging van langdu rig zieken en ernstig invaliden in ons land is dit een eis van de tijd. Door het feit dat deze groep zeer lang een „ver- geeten groep" is geweest, is er een enor me achterstand ontstaan in hun hulp verlening. Vandaar dat het streven van de Ver eniging „Het Zonnehuis" allerwege grote waardering ontmoet en de Zonnehuis- kollekte bijzondere aanbeveling verdient. De afdeling Soest kan nog enige collec- tanten(trices) gebruiken en zij, die zich hiervoor beschikbaar willen stellen, ge lieven zich in verbinding te stellen met mevrouw v. d. Sluis, De Beaufortlaan 16, Soestduinen,- telefoon 3376. Per 1 januari volgde haar vaste aan stelling aan deze school. Toen in 1957 de St. Theresiaschool van start ging, werd zij tot onderwijzeres aan deze school benoemd. Afgelopen zondag be ëindigde mej. van Alphen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd (60) haar loopbaan bij het on derwijs. Mej. van Alphen stond al die jaren be kend als een uitstekende leerkracht, die vooral veel werk maakte van de muzi kale vorming van de jeugd. Zij bracht haar leerlingen mede ook veel bescha ving in de uitspraak bij. Ook buiten schoolverband is mej. van Alphen zeer actief geweest. Sinds 1948 is zij op het jeugdvlak werkzaam bij de K.R.O. Sinds jaar en dag stimuleert zij het goede lied en staat beginnende componisten met raad en daad terzijde. Vele malen is de nu gepensioneerde on derwijzeres ook opgetreden met koren voor radio en televisie. In 1948 werd zij dirigente van het koor „De Kleuterklas", waaruit later het koor „De Schellebellen" is ontstaan. Tevens is zij dirigente van het meisjeskoor „Het blokhutkoor", dat in 1961 overging in „Het Wigwamkoor" en thans het „Meis jeskoor" heet. Sinds 1961 is zij tevens verbonden aan „Het Tienerkoor", alle ko*en, die voor het overgrote deel be staan uit jongens en meisjes uit Soest. Sinds 1959 treedt mej. van Alphen ook op als jurylid van het kinderzangfesti val. Van haar gaat een grote invloed en stimulans uit. (Bij de foto). De burgemeester en de huisarts Dr. Rupert brengen met de tientallen aanwezigen een heildronk uit op de zojuist koninklijk onderscheiden onderw ijzeres, zanglerares en dirigente. In de nacht van zondag op maandag kwam een van de zoons van hoofdin specteur H. G. Seholtmeijer zijn vader vertellen, dat hun auto hier en daar een ander kleurtje had gekregen. Ofwel de auto was door een andere wagen aange reden. Het kwalijke was echter, dat de V L£Z.:JJË -x Hubert Horatio Humphrey zal in no vember de democraten aanvoeren en waarschijnlijk de nederlaag lijden bij de Amerikaanse presidentschapsverkiezing. Dat vooruitzicht is dan de domper op zijn glorieuze zege ter conventie. Eén stemming was voldoende om de meerderheid van de afgevaardigden achter zich te krijgen. De partij die Humphrey nu leidt, is echter verdeelder dan ze ooit geweest is. Lester Maddox, de man uit het zuiden, trok zich al terug als aspirant voor de kandidatuur en het ligt in de rede dat hij straks niet voor Humphrey zal ijveren, maar voor Wal- lace, de vechter tegen de burgerrech ten voor negers. De Russische inval in Tsjecho-Slowa kije heeft in zoverre voordelig voor Humphrey gewerkt dat de ijveraars voor vrede nu in Vietnam (de „duiven") een flink deel van hun aanhang zagen ver dwijnen. Hardheid tegen het communisme is op eens in zwang gekomen. Dit verloste Humphrey van een probleem: een tijd lang deed hij zijn uiterste best om zich wat los te maken van Johnsons beleid inzake Vietnam, al had hij daar dan toch jarenlang aan meegewerkt. Men moest geloven dat hij wel degelijk zijn eigen inzichten had. Na Praag is het Humphrey mogelijk gemaakt om zich ongeveer als Johnson over Vietnam uit te laten. Het klonk ineens niet meer zo bedenkelijk. McCarthy en MacGovern, de twee voor mannen van de duiven, hebben dat ook gemerkthun kansen slonken snel en ze waren al niet zo erg groot. Wat niet wegneemt dat naar aanleiding van Viet nam, zowel als over de burgerrechten groot rumoer ontstond ter conventie. En intussen is het zeker niet zo dat alle anti-Humphreykrachten opeens hun best zullen gaan doen om hem verkozen te krijgen. McCarthy en MacGovern zullen dit zeker niet doen. De verdeeldheid van de democratische aanhang niet in de partij zelf, maar onder de kiezers kon niet beter blij ken dan door de halve oproeren op straat, waarbij politie en nationale garde druk in de weer waren met gummi knuppels. En met traangas, dat zelfs in de hotels der afgevaardigden doordrong, en het beruchte mace, een gas dat ook ln Vietnam is gebruikt en bedoelt de monstranten buiten gevecht te stellen. Ze houden er, naar verluidt, af en toe blindheid aan over. De Amerikaanse kiezer die dit schouw spel vergelijkt met de betrekkelijk or delijke kermis van de republikeinse con ventie met zijn duidelijk vertoon van partijeenheid, kan alleen daardoor al wat meer voor Nixon gaan voelen. En juist diens duidelijk gedemonstreerde vechtersnatuur is voor vele Amerikanen juist nu gewenst in een president. Zo hebben de Russen waarschijnlijk de republikeinen een flink handje geholpen in de presidentsverkiezing. KANTMAN bestuurder niets van zich had laten horen en was verdwenen. Vader en twee zoons Seholtmeijer begonnen toen zelf in de omgeving van de Van Goyen- laan aan een onderzoek. Iedere auto. waarvan de motor nog ./arm was, werd nader op beschadigingen geïnspecteerd en na enig zoeken leverde dat inder daad resultaat op. Op de Eng werd een Amerikaanse auto aangetroffen, die voor de aanrijding in aanmerking kwam. De echtgenote van een Amerikaan bleek de aanrijding veroorzaakt te hebben. Een bewoonster van de Van Weede straat heeft verleden week de hulp van de politie moeten inroepen, omdat een krielkip haar woning was binnenge drongen. De vrouw had eerst nog geprobeerd, het dier buiten te houden door brood rond te strooien, maar de kip had niet veel eetlust en kwam daarop de woning bin nen. De vrouw des huizes riep daarop de hulp van de politie in, sloot ver volgens alle ramen en deuren en vlucht te de tuin in. De politie heeft zich daarna ook van deze taak gekweten. Twee uit een inrichting in Vledder weg gelopen jongens van 19 en 22 jaar heb ben zondagnacht geprobeerd, in Soester- berg twee auto's te stelen, één keer met en één keer zonder succes. De eerste auto wilde wel starten, maar viel spoedig daarop in het stuurslot. Bij een tweede wagen hadden de jongens meer succes. Zij reden ermee naar Amstel veen, waar zij de wagen in de bdrm zetten om een uiltje te gaan knappen en zich even later door de politie te laten verrassen. Zij bleken ook in Apel doorn twee auto's te hebben gestolen, waarvan er één in Amersfoort is te recht gekomen. Het tweetal is op trans port naar Apeldoorn gesteld en wordt daar momenteel vastgehouden. Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. afd. Soest.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1