LIBERALE DISCUSSIEGROEP S0EST-ZUID RESERVF,POLITIE VIERDE DERDE LUSTRUM MET EIETSPUZZELTOCHT Officiële mededelingen PROVINCIAAL TOERISME ZAL GROEIEN PROVINCIALE BEGROTING IS OPNIEUW SLUITEND BUITENGEWONE LASTEN ALS EEN KLANT FAILLIET GAAT links-rechts- Te koop helft van dubbel WOONHUIS. In onze collectie BRILMONTUREN Fa. O. F. VOBGT Onttrekking weg aan het openbaar verkeer Begin 1970 vaststelling van streekplan Utrechtse Vallei en Eemland Politie Viswedstrijd Aftrek voor inkomsten- en loonbelasting Nut-plannen voor het komende seizoen VOETGANGERSACTIE BS8 links gekeken ówerste ken! DINSDAG 3 SEPTEMBER 1968 Ter gelegenheid van het vijftien-jarig bestaan van het korps Reservepolitie Soest is zaterdagmiddag een fietspuzzel- tocht gehouden, waaraan door ruim zes tig reservisten uit o.a. Amersfoort Hil versum, Bussum, Utrecht, De Büt, Voor burg, Laren, Naarden, Huizen, Zeist en Baarn is deelgenomen. Een vrij pittige rit met tal van politionele problemen, waaraan door tal van deelnemers zon der meer is voorbijgegaan. Daarnaast waren in het parcours ook moeilijkhe den van meer algemene puzzelaard op genomen, die echter tal van reservisten ook al danig in verlegenheid brachten. De rit bevatte dan ook twee onderde len. namelijk opmerkingsgave c.q. poli- tiekennis en puzzelvaardigheid. Aange zien vele deelnemers voor het eerst een puzzeltocht reden was het aantal ge maakte fouten aanzienlijk. Men kon echter weer een heleboel goed maken op een in een schuur aan de Nieuweweg ingerichte schietbaan, waar maximaal vijftien punten bijeen konden worden geschoten, die later op het totaal aantal straf punten in mindering zijn gebracht. Na een aanmoedigingswoord van in specteur G. D. H. van Woudenberg in de kantine van B.D.C. vertrokken de deelnemers met drie minuten onderling verschil van de Bosstraat om het par cours tegen elkaar in af te leggen. Al vrij snel na de start kwamen de deel nemers een jongen op een bakfiets te gen, die aangehouden had moeten wor den op grond van de arbeidswet omdat hij nog geen vijftien jaar was en het voertuig niet had mogen besturen, maar velen reden hem achteloos voorbij. Een overtreding van de arbeidswet hadden de deelnemers ook moeten constateren bij een snoeptentje in het bos, waar twee jongens van dertien en veertien jaar de deelnemers een flesje Coca Co la verkochten. De Coca Cola zelf heeft vele deelnemers trouwens ook de das om gedaan, want eenmaal luidde de opdracht „Na Coca Cola links af". Heel wat reservisten hebben zich laten mis leiden door een overigens in dezelfde rood-witte kleuren aangebracht bord je. waarop met één letter verschil „Caca Cola" stond en dus genegeerd had moe ten worden. De controlepost achter het goede bordje had daarmede een rustige middag. Verder was het de bedoeling, dat de deelnemers een nog geen zes tien jaar oude bromfietser staande had den gehouden. Bij verdere controle zou dan gebleken zijn, dat de brommer te vens geen kentekenplaatje had. Ook een boer, die een niet ingepakte seis en een jager met een eveneens niet ingepakt jachtgeweer vervoerden, hadden staande gehouden moeten worden, evenals een bromfietser, die met ingeschakelde mo tor een toeristisch rijwielpad bereed. Daarentegen werden verschillende men sen langs de weg, die met de hele puzzelrit niets te maken hadden, wel staande gehouden. Zo moest bijvoor beeld een ijsventer aan de Soesterberg- sestraat het de hele middag ontgelden. Bijna alle deelnemers vroegen hem om zijn ventvergunning, ofschoon hij in het geheel niets met de rit had uit te staan. Ook verschillende eigenaren van ver keerd geparkeerd staande auto's werden op hun overtreding gewezen. Menig een zal zich dan ook wel hebben afge vraagd, wat die burger op die fiets daar mee te maken had. Maar de auto, die ook verkeerd geparkeerd stond en wel bij de rit hoorde, werd toen genegeerd. Ook de opdracht „Na verplicht gestopt te zijn rechts" bracht heel wat deel nemers in verwarring. Nadat zij eerst even eens controlepost hadden aange daan, gingen zij op zoek naar het ver plichte stopbord, dat inderdaad enkele honderden meters verder stond. Maar de deelnemers, die daar rechts gingen, hadden al weer een aantal strafpunten extra, want ook de controlepost geldt als een verplichte stopplaats en derhal ve had men daar het hoekje om moeten gaan. Deze en nog vele andere proble men kregen de resrevisten van de ju bilerende vereniging voorgeschoteld. De rit, voorbereid door adjudant P. J. Bergman en politioneel uitgezet door inspecteur G. D. H. van Woudenberg en brigadier B. Snijders (en algemeen door de heer J. v. d. Bank) werd ten slotte een volledig Amersfoorts succes. Het individuele klassement werd aan het eind van de middag, nadat de deel nemers ook nog een verkeersexamen hadden afgelegd, dat enige jaren gele den de plaatselijke scholieren kregen af te leggen, aangevoerd door de heer B. J. te Roller uit Amersfoort Zijn plaats genoot J. W. Bruggeman werd tweede en P. Groep uit Voorburg derde. Op de vierde plaats eindigde F. van Trigt van de Rijkspolitie, district Utrecht en op de vijfde plaats W. Minnee uit Baarn, voor P. W. Nakker (Utrecht), J. E. de Vries (Baarn), W. van Beek (Zeist), C. Brou wer (Bussum) en M. A. Rijnders (Utr.). Alle deelnemende korpsen waren trou wens bij de 25 prijswinnaars vertegen woordigd. De groepsprijs (voor drie deelnemers) ging naar Amersfoort 1. Tweede werd Amersfoort 2, voor Voor burg, Baarn en Zeist. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck reikte na afloop de groepsprijzen en de herinnerings- vaantjes uit en hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer de individuele prijzen, na dat de uitzitters de rit hadden uitge legd. De Soester reservisten en leden van het veilig verkeer traden op als controleurs. Zeer grote tuin. Te bevr. tel. 02155-6161. ls er zeker een naar uw keus Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier Burgemeester en wethouders van de gemeente Soest brengen, ter voldoening aan artikel 10, lid 2, van de Wegenwet. ter kennis van belanghebbenden dat door hen ter gemeente-secretarie (Afde ling I), geopend op werkdagen van 9-12 uur, is neergelegd een aan de Raad van die gemeente gedaan voorstel om over te gaan tot onttrekking van de Dode- weg te Soesterberg, zoals op de desbe treffende tekening is aangegeven. Het voorstel ligt aldaar met ingang van 4 september tot en met 18 september 1968 voor belanghebbenden ter Inzage. Bezwaarschriften tegen deze onttrek king kunnen vóór 19 september a.s. bij de gemeenteraad worden ingediend. De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht in een zitting van hun col lege of van een door hen uit hun mid den benoemde commissie. Deze zitting wordt gehouden op dinsdag 24 septem ber 1968, des voormiddags om 11.00 uur, ten gemeentehuize. Soest, 3 september 1968. Burgemeester en wethouders van Soest. De secretaris, De burgemeester. FESTEN S. P. BENTINCK Ook dit jaar bleek dat het bezoek van buitenlanders aan Nederland minder overweldigend was geweest dan ver wacht. Vanzelfsprekend zou dit feit ons aanleiding kunnen geven om allerlei in gewikkelde beschouwingen op te zet ten over de punten waarin wij falen in het opvangen van vreemdelingen. Ge lukkig is dit niet gebeurd. Integendeel, op de jaarvergadering van de A.N.V.V. in Middelburg is nuchtere taal gespro ken. Daar is door de voorzitter opge merkt dat Nederland de jaren met het vetste aandeel in het internationaal toerisme achter zich heeft. Die jaren lagen tussen 1958 en 1965, dus in het tijdperk vóór de grote loonexplo sie. Wij konden toen een felle prijscon currentie voeren omdat ons loonpeil re latief lager lag dan dat van de buur landen. Die tijd is voorbij en zal niet zo licht terugkeren. Enerzijds omdat wij niet weer zover met het loonpeil achter op willen raken, anderzijds omdat het prijsniveau bij het bepalen van de va kantiebestemming een minder belangrij ke rol gaat spelen. Vervolgens zoekt een deel van de Europese vakantiegan gers zijn bestemming thans buiten Europa en tenslotte wordt het bezoek van buiten ons werelddeel (uit de V.S.) afgeremd door deviezenmoeilijkheden en anti-propaganda. Voor en tegen Er zitten ongetwijfeld kwade kanten aan de toekomst van ons toerisme. Vooral voor de randstad. Deze wordt steeds drukker en het karakter van west-Nederland wordt steeds minder bepaald door molens en tulpen en steeds meer door raffinaderijen, opslag plaatsen en industrie. En in een gebied met toenemende industrie en een steeds onmogelijker verkeer zoekt men niet in de eerste plaats zijn ontspanning. Dank zij een goed gerichte propaganda wor den onze grote steden, de deltawerken en het polderland toch nog druk be zocht. Veel van deze bezoekers komen van ver, worden groepsgewijs aangevoerd en eisen een bepaald comfort. Voor de ze categorie moeten wij over grote, goed-geoutilleerde hotels beschikken, die met reisbureau-contracten kunnen wor den gevuld. Die sector is niet geheel in orde maar wij hebben geen vrees dat dit niet in orde komt. Voor dit soort toerisme worden bepaald wel investe ringen gevonden. Het wordt beheerst door een kapitaalkrachtige toeristenin dustrie. Voor de enkelingen Naast dit gebied blijft er ruimte voor het opkomend individueel toerisme. Daaronder vindt men er duizenden die het eenvoudige hotel zoeken, de gezel lige watersportplaats en het minder vertrapte natuurschoon. Zij zullen de minder drukke provincies van Neder land moeten ontdekken en daar met open armen ontvangen moeten worden. Voor een goed deel zijn dit juist geen buitenlanders. Men vindt onder hen de genen die de industriegebieden en de randstad voor enkele weken ontvluch ten. Voor hen liggen er de noordelijke provincies evenals Brabant en Limburg. In 1966 en 1967 is het aantal in deze provincies gehouden vakanties pro- centsgewijs het sterkst gegroeid. De top is er echter nog lang niet be reikt. Hier moet nog eens met nadruk op worden gewezen, omdat er vele mo gelijkheden liggen voor werkgelegenheid in een sector die zeer arbeidsintensief is. Wij denken aan het onvoldoende aan tal folders uit plaatsen met veel natuur schoon in Drente en Limburg. Zien wij eens naar de onbekendheid van het schitterende Zeeland! Wij denken aan de nog onvoldoende uitgebuite mogelijk heden voor watertoerisme in Noord- Overijssel, Zeeland en Friesland. Accommodatie Denk niet dat er steeds zeer luxe hotel accommodatie wordt gezocht in die streken maar tussen niets en het luxe ligt een brede marge van mogelijkheden met veel kansen op geld verdienen. Wie zee en zuivere lucht zoekt, kan die evengoed vinden in noord-Nederland als bij Noordwij k of Scheveningen. Deze laatste plaatsen worden nogal eens duur gevonden. Er zou in Nederland een flink prijs verschil zijn in hotel of logieskosten tussen het westen en de rest van het land. Wie op reis is en goed de weg weet, maakt daar ook wel gebruik van. Maar in hoeveel gevallen blijkt het uit een pamflet of folder? Het toerisme is minder ontdekt. Nederland wordt nog in onvoldoende mate verkocht. Verdeling De heer Risseeuw van de A.N.V.V. heeft in zijn betoog te Middelburg terecht gesteld dat de minder welvarende lan den zijn voorbeschikt om het toerisme te verzorgen voor de meer welvarende. Wij behoren gelukkig tot de laatste groep en zullen uit dien hoofde veel geld over de grenzen blijven dragen. Juist deze beweging schept een tendens naar een betere internationale inko mensverdeling. Een berooid Nederland heeft in het verleden aan miljoenen goedkoop toerisme geboden. Wij hebben er deels onze welvaart mee terug ge wonnen. Evenzo zullen minder bedeelde naties aan ons gaan verdienen. Naar te verwachten is in toenemende mate. Hetgeen internationaal geldt mag ook binnen de grenzen worden uitgebuit. De minder met industrie en koophandel gezegende gebieden van ons land kun nen een goedkoper toerisme verzorgen dan het hart van het overbevolkte Hol land. Daar kunnen ook onze reisbu reaus op inhaken. Dezelfde reisbureaus die ons zo goed een geheel verzorgde reis naar Spanje en Zuid-Slavië kunnen verkopen en die als reisdoel aldaar plaatsjes hebben waar nog geen Span jaard of Zuidslaaf ooit van heeft ge hoord. Omdat het er zo godekoop is! Eigen functie Het toerisme buiten onze randstad heeft een voorsprong in kostenhoogte. Het kan zich ontwikkelen buiten de indu strie-centra. Het kan profiteren van weekendtoerisme uit de steden door de betrekkelijk geringe afstand. Het kan een prachtige functie vervullen in het Eerste bijeenkomst ln het nieuwe seizoen in Hotel v. d. Brink, Soester- bergsestraat. Vrijdagavond 8 uur, 6 september a.s. Belangstellenden van harte welkom I Volgende bijeenkomsten op de vrijdagen 11 oktober, 8 november en 13 december, zelfde plaats, zelfde uur. opvangen van duizenden die nu wel vakantie krijgen maar nog niet vol doende middelen hebben om buiten landse reizen te maken. Het heeft een buffer-functie in economisch minder gunstige jaren wanneer de zakenman met tegengevallen jaarresultaten een be taalbare oplossing zoekt voor zijn va kantieprobleem. Die laatste categorie zal niet ieder jaar even groot zijn. Groeiend is echter het aantal liefhebbers van een zuivere lucht, van enig contact met het landelijke, van rustige terugkeer naar een leven zonder spanningen. Die allen zullen zorgen dat de toeristische balans van dorp en pro vincie steeds gunstiger zullen worden. De begroting van de provincie Utrecht voor 1969 is op de gewone dienst op nieuw sluitend. Ten opzichte van de begroting voor dit jaar zijn de inkom sten en uitgaven voor 1969 rond 2.880.000,hoger geraamd. De inkomsten worden in hoofdzaak ge vormd door de uitkering uit het Pro vinciefonds (een miljoen meer dan oor spronkelijk voor 1968 was geraamd) en die voor de wegen en in slechts geringe mate uit de opbrengst van eigen be lastingen. De wegenuitkering voor 1969 is ge raamd op 9.500.000,wat 1.600.000,- meer is dan in eerste aanleg voor dit jaar was geraamd. De hogere uitkering houdt verband met de stijging van las ten wegens rente en afschrijving. De uitgaven zijn over de hele linie toe genomen. De uitgaven betreffen louter vaste jaarlijkse uitgaven voor exploi tatie van het eigen apparaat, onder- houdsuitgaven voor natte en droge wa terstaat, afschrijving en renteomslag en de subsidies, die veelal ook exploita tiebijdragen zijn, gebaseerd op een be paald percentage van de kosten. Ver hoging van de uitgaven is onvermij delijk als gevolg van een algehele stij ging van het kostenniveau, landelijke salarisverhogingen en uitbreiding der werkzaamheden. Voor het doen van nieuwe investerin gen, voornamelijk ten behoeve van de wegen, voor het verlenen van kapitaal- bijdragen aan derden en voor het ver strekken van geldleningen is een be drag van 17 miljoen gereserveerd. Voor de financiering der investeringen zullen volgend jaar nieuwe middelen moeten worden aangetrokken, deels uit de opbrengst van kasgeldleningen, gro tendeels echter uit de opbrengst van vaste geldleningen. In 1969 moet bo vendien worden voorzien in de aflos sing van een tweetal fixe geldleningen van ƒ1.481.000,— en ƒ2.000.000,—. Aan gezien naar verwachting de financie ring in het kader van de Wet der ka pitaaluitgaven publiekrechtelijke licha men bij de vaststelling van de begro ting voor 1969 niet geheel zal zijn ver zekerd en het anderzijds gewenst is hogere goedkeuring zo spoedig mogelijk te verkrijgen ter voorkoming van on nodig tijdverlies, stellen Gedeputeerde Staten van Utrecht voor om het bedrag van 17 miljoen gulden voor investerin gen te verdelen over een aantal aan vullingen van de begroting. In hun nota bij de begroting voor 1969 delen G.S. mede, dat het streekplan Utrechtse Vallei en Eemland in een vergevorderd stadium van voorberei ding verkeert. Half 1969 zal het voor geschreven overleg met gemeentebestu ren, diensten e.d. hebben plaatsgevon den, waarna het streekplan even tueel in gewijzigde vorm ter visie kan worden gelegd. G.S. verwachten, dat het streekplan in begin 1970 aan provinciale staten ter goedkeuring kan worden voorgelegd. Voorts wordt voor gesteld. de voorbereiding van het streekplan voor Midden- en Zuidoost Utrecht krachtiger ter hand te nemen. Begin dit jaar hebben G.S. in een brief aan de Ministers van Binnenlandse Za ken en van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening aangedrongen op meer inspraak bij de ruimtelijke vormgeving van Zuidelijk Flevoland. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben in- De jaarlijkse politie-rayon viswedstrijd, die dit jaar door Baarn moest worden georganiseerd, vanwege het feit, dat de Baarnse politie vorig jaar de eerste prijs had gewonnen, werd vrijdag in de Grote zandput aan rijksweg no. 1 gehouden, daartoe welwillende afgestaan door de hengelsportvereniging De Snoekbaars. Om 9 uur begon de wedstrijd en toen waren 45 politiemannen aanwezig. Naar den en Weesp lieten verstek gaan. Er werd tweemaal twee uur gevist, met een rust van drie kwartier. Over het algemeen werd niet veel vis gevangen, maar wel kregen de vissen voor min stens één jaar eten (zoveel werd er ge voerd). In hotel Groeneveld vond de prijsuit reiking plaats door hoofdinspecteur G. J. Backer. Korpsprijzen: 1. Baarn I, 248 cm cis. 2. Bussum, 173 cm. 3. Hilversum I, 129 cm. 4. Soest, 115 cm. 5. Hilversum II, 105 Cm. 6. Baarn II, 99 cm. 7. Hilversum III, 71 cm. Individuele prijswinnaars: 1. K. v. d. Schans, Hilversum. 106 cm vis. 2. J. Roeten, Bussum, 99 cm. 3. L. v. d. Kamp, Baarn, 83 cm. 4. F. Timmer, Hilversum, 83 cm. 5. H. Pot, Baarn, 60 cm. 6. K. Snel, Bussum, 58 cm. 7. W. den Hartog, Soest, 52 cm. 8. C. Schot horst, Baarn, 50 cm. 9. H. van Arkel, Hilversum, 49 cm. 10. J. W. Kaspers, Soest, 47 cm. middels aan deze brief adhesie betuigd Het provinciaal bestuur hoopt, dat het tot een spoedig overleg over deze aan gelegenheid zal komen. Met de ambt genoten van Noord-Holland wordt sinds enige tijd een periodiek contact over deze en andere gemeenschappelijke pro blemen onderhouden. Het komende begrotingsjaar zullen de werken op het gebied van de natte wa terstaat vooral betrekking hebben op de verbetering van de Kromme Rijn en op de voorbereiding van de verbetering van het Valleikanaal en de Eem. Op de begroting is voor het komende jaar een bedrag van 234.600,voor de Eem uitgetrokken. Wegens baggerwerk in de Eemmond is 120.000,geraamd en voor vernieuwing van de beschoeiingen 75.000,Voor kleine onderhoudswerk zaamheden is een bedrag van 10.000, geraamd en voor salarissen 28.670, In de totale kosten wordt voor 1/3 ge deelte bijgedragen door de gemeenten Soest, Baarn en Amersfoort. Het peil van. de werkloosheid is in Utrecht belangrijk lager dan voor het gehele land. Utrecht verkeert in dit op zicht in een vergelijkbare positie met Noord- en Zuid-Holland. Soest steekt daarbij nog gunstiger af dan de overige gemeenten. Het percentage werklozen was eind juni 1968 in Soest met 0,6 het laagst. Alleen Utrecht en Veenendaal kwamen boven de 1% uit (resp. 1,4 en 1,1 procent). Aangezien de grens van 2 voor het verlenen van subsidie ten behoeve van de uitvoering van aanvullende werken in het kader van de werkgelegenheid niet is overschreden, noch in de provin cie als geheel, noch in de verschillende rayons, zijn geen gelden beschikbaar ge steld voor de uitvoering van dergelijke projecten. Niettemin blijft een uitbrei ding en verdere differentiatie van de werkgelegenheid in de provincie de bij zondere aandacht van G.S. behouden Gedeputeerde Staten zijn teleurgesteld over de weinig voorspoedig verlopen sa menwerking op het gebied van de open luchtrecreatie in het Eemgebied. De voor dit doel ingestelde voorbereidingscom missie is, toen bleek, dat vrijwel alle Eemgemeenten onvoldoende belangstel ling hadden voor de vorming van een samenwerkingsorgaan op basis van een gemeenschappelijke regeling, weer ont bonden. Momenteel wordt wel gewerkt aan de opstelling van recreatie-ontwik kelingsplannen voor de Utrechtse Heu velrug, het Vallei- en Eemgebied en het Loosdrechts plassengebied. Met het oog op een voor de bouw van een nieuw provinciehuis benodigd aan- vangskrediet zijn een tweetal posten pro memorie in de begroting opgenomen. In tussen heeft zich de mogelijkheid voor gedaan van een tijdelijke verdere ver ruiming van de huisvestingsaccomodatie voor de provinciale griffie in de vorm van huur van een aan het provinciehuis grenzende ruimte. G.S. zijn van plan, volgend jaar de bur gers middels een voorlichtingsbrochure wat meer vertrouwd te maken met de bestuursvorm van de provincie, haar ta ken en activiteiten. sement voor de failliet voordeliger te doen eindigen, nl. door een z.g. (dwang)- accoord. Hij kan nl. de concurrente crediteuren (de preferente crediteuren krijgen toch hun deel wel het voorstel doen hem tegen betaling van een bepaald percen tage hunner vordering volledige kwijt schelding te verlenen. Ten minste acht dagen vóór de verificatievergadering moet het z.g. „accoord" bij de rechtbank worden ingediend. Voor de aanneming van zulk een ac coord, waarover op de verificatieverga dering wordt gestemd, is het nodig, dat ten minste 2/3 van het totale aantal der concurrente crediteuren (dus met inbe grip van hen, die niet ter vergadering tegenwoordig zijn), vertegenwoordigend ten minste 3/4 van het totale bedrag der concurrente vorderingen, vóór het ac coord is. Na aanneming van het accoord door de vereiste meerderheid moet dit door de rechtbank worden goedgekeurd (gehomologeerd). Daarna treedt het in werking. Dit wil zeggen, dat ook de minderheid der concurrente crediteuren, die even tueel op de verificatievergadering tegen aanneming van het accoord gestemd heeft, er aan gebonden is. De minder heid wordt tot aanvaarding gedwongen. Einde Ook door homologatie (goedkeuring) van een (dwang)accoord eindigt dus een fail lissement. Hét voordeel van een accoorr is, dat men weer met een schoon blac kan beginnen. De wijzen van beëindiging van een fail lissement kunnen wij als volgt samen vatten a. vernietiging van het vonnis van fail lietverklaring in hoger beroep; b. verbindend-verklaring van de (slot)- uitdelingslijst; c. opheffing wegens gebrek aan baten (actief); d. algehele betaling van crediteuren (bijv. wanneer een famililid de nodige gelden fourneert); e. homolgatie (goedkeuring) van een (dwang)accoorcL Er bestaat ook een accoord buiten fail lissement. Verkeert iemand nl. in beta lingsmoeilijkheden, dan kan hij ter voorkoming van een faillissement proberen met zijn crediteuren een min nelijke schikking te treffen. Aan dit zg. onderhands accoord zijn evenwel slechts die crediteuren gebonden, die er geen bezwaren tegen hebben. Het is dus niet bindend voor alle schuldeisers Rehabilitatie De wet heeft de gelegenheid geopend tot zuivering van de blaam, welke door het faillissement op de schuldenaar mocht zijn geworpen. De aanvraag tot dit „eerherstel" (rehabilitatie) kan na de beëindiging van het faillissement door de vroegere failliet bij de rechtbank worden ingediend. Daarbij moeten wor den overgelegd de bewijzen, dat alle crediteuren naar hun genoegen zijn vol daan. Indien de rehabilitatie wordt toegestaan, wordt het vonnis nl. in het openbaar uitgesproken. De vroegere failliet zal dan wel voor gepaste publicatie zorgen. Immers, zijn bedoeling is, dat derden zullen weten, dat hij zijn verplichtingen, uit het faillissement voortvloeiende, be hoorlijk is nagekomen Van het instituut „rehabilitatie" wordt in de praktijk zeer weinig gebruik ge maakt. Wie zijn schulden niet meer kan beta len, gaat failliet. Er wordt een curator aangewezen en er wordt een inventaris opgemaakt. Na vaststelling van alle grote en kleine schulden op de verifi catie-vergadering wordt de uitdelings- lijst opgemaakt en dan krijgen de cre diteuren te horen wat er voor hen over ls. Maar die lijst is dan nog niet defi nitief Is de uitdelingslijst van een faillisse ment door de rechter-commissaris goed gekeurd, dan wordt deze door de cura tor 10 dagen ter inzage gelegd op de griffie van de rechtbank, zulks om ook crediteuren, die niet ter verificatie-ver gadering aanwezig waren, in de gele genheid te stellen hun bezwaren er te gen in te brengen. Ook schuldeisers, die het met de curator niet eens zijn over de lijst, alsmede zij die verzuim den hun vordering in te dienen, kunnen tegen deze lijst verzet aantekenen bij de rechtbank. Heeft geen verzet plaats, dan is (na 10 dagen) de uitdelingslij st verbindend ge worden en daarmede het faillissement beëindigd. Dwangaccoord Het feit, dat de failliet alles, wat zijn crediteuren te kort zijn gekomen, schul dig blijft en hij, als hij later in beter doen mocht komen, deswege opnieuw kan worden aangesproken, schept na tuurlijk een verre van moed gevende situatie. Ook de wetgever heeft zulks begrepen. Met het gevolg, dat de mo gelijkheid is geschapen om het faillis Ondanks de toelichtingen, welke de fis cus versterkt, blijkt het dat velen nog geen volledig gebruik maken van de mogelijkheden welke er zijn om aftrek te krijgen wegens buitengewone lasten. Het lijkt ons daarom nuttig nog eens een overzicht van die mogelijkheden te geven en van de wijze waarop de af trek gevraagd moet worden. De soorten uitgaven waarvoor aftrek mogelijk is, zijn voor inkomsten- en loonbelasting gelijk. Het zijn: a. uitgaven tot voorziening in het le vensonderhoud van sommige naaste verwanten, b. kosten van ziekte, c. kosten van eigen studieopleiding voor een beroep. Alvorens hierop nader in te gaan zij opgemerkt, dat de aftrek gevraagd dient te worden voor het jaartotaal dezer kosten, waarna aftrek volgt indien zij een zeker minmum te boven gaan. Het gevolg is, dat wanneer men door een of andere aanzienlijke uitgave, b.v. door operatie, of doordat een studerend kind in de loop van het jaar zijn studie beëindigt, of door een ondersteuning van ouders enz. enz. recht op aitrek krijgt, dat men dan ook kleinere uitgaven van ziekte, b.v. de ziekenfondspremies e.d. die op zichzelf te gering zijn voor af trek, in het jaartotaal kan meenemen. In de praktijk wordt dat laatste vaak verzuimd, waardoor in feite teveel be lasting wordt betaald. Het verzoek Voor de I.B. dient de aftrek te worden gevraagd bij de aangifte. Voor de LJ3. dient men bij de inspecteur een be schikking te vragen, wanneer men aan nemelijk kan maken dat men in het komende of lopende jaar meer dan het voor aftrek vereiste minimum zal halen. Hoe vroeger in het jaar men aftrek vraagt, liefst reeds in december vooraf gaand aan het betrokken jaar, hoe be ter, daar de aftrek over de resterende loontijdvakken van het jaar worden ver deeld en aftrek aan de top de meeste belasting scheelt. De inspecteur zal een beschikkng geven, op grond waarvan de werkgever de aftrek mag toepassen, indien men aannemelijk maakt, dat zon der aftrek meer loonbelasting zou wor den ingehouden, dan er aan inkomsten belasting verschuldigd zou zijn, indien er een aanslag I.B. zou worden opge legd. Dat is het gevolg van de samen hang tussen beide belastingen. Voor de genen, die in de I.B. vallen is de L.B. slechts een voorheffing, die op het I.B.- bedrag in mindering komt als een aan slag wordt opgelegd. Geld terug Hiermede hangt ook samen, dat een ieder, die niet automatisch in de I.B. valt, toch een (negatieve) aanslag kan vragen, wanneer hij daardoor een enigs zins belangrijk bedrag terugkrijgt (rela tief kleine bedragen worden niet terug gegeven). Daarvoor dient men na af loop van het jaar een z.g. aangiftebil jet T te vragen. Dit kan dus o.a. van belang zijn voor degenen, die in de loop van het jaar voor de loonbelasting nagelaten hebben aftrek te vragen, of voor hen, die de buitengewone uitgaven eerst in het laatst van het jaar moesten doen, zodat zij de aftrek niet over een langere pe riode konden uitsmeren dan de in dat jaar overblijvende loontijd vakken. Normaliter bestaat het belastbaar in komen slechts uit het totaal van de netto-opbrengsten van enkele bronnen (b.v. winst, loon. bankrente e.d.) ge naamd het onzuiver inkomen, vermin derd met de z.g. persoonlijke verplich tingen, zoals b.v. betaalde of ingehou den a.o.w.-premie, betaalde rente e.d. Dit saldo van onzuiver inkomen minus persoonlijke verplichtingen zullen wij verder noemen o.i.-p.v. Berekening Op dit o.i.-p.v. kunnen nog buitengewo ne lasten in mindering worden ge bracht, indien het totaal (U ziet het, niets vergeten!) 4 van dat o.L-p.v. te boven gaat. Dat percentage wordt Vt lager, doch blijft nooit minder dan 1 voor het derde en elk volgend kind, waarvoor recht op kinderaftrek bestaat. Daarbij tellen kinderen niet dubbel, zo als voor de kinderaftrek. Voor de L.B. geldt hetzelfde, behalve dat voor o.i.-p.v. gelezen moet worden: het geschatte jaarloon minus aftrekbare kosten en minus persoonlijke verplich tingen. De vraag, wat wel en wat niet allemaal tot de buitengewone lasten behoort, is buitengewoon lastig. In dit algemeen overzicht daarom slechts een enkel woord over de drie soorten uitgaven. De onderhoudskosten Met de onderhoudskosten der allernaas te familieleden, wier onderhoud men normaliter bekostigt, wordt rekening ge houden door het gehuwdentarief en de kinderaftrek. Daarnaast kan men min of meer gedwongen zijn bij te dragen in het levensonderhoud van naaste ver wanten, in de rechte lijn (ouders, groot ouders enz. kinderen, kleinkinderen enz.) of in de tweede graad der zijlijn (broers, zusters). Dus: wat niet normaal is, doch waar aan men zich niet kan onttrekken (waartoe men zich genoopt moet voelen) omdat zij niet redelijkerwijze in eigen levensonderhoud kunnen voorzien. Dat laatste geldt ook voor studerende kin deren, waarvoor men geen recht op kin deraftrek (meer) heeft. Die bijdrage is dan een buitengewone last. De ziektekosten Niet alle ziektekosten, hoe gering ook, gelden als buitengewone last. Een ze ker bedrag is normaal, niet buitenge woon. Als buitengewone last gelden zij slechts, nadat zij zijn verminderd met 5 van het o.i.-p.v., doch maximaal met ƒ750. In aanmerking komen alle kosten, wel ke rechtstreeks uit ziekte of invalidi teit voortvloeien, ook ziektekosten ver zekeringspremie, ziekenfondspremie (ook werkgeversaandeel) e.d. zelfs als ze niet helpen, zoals bij een aardstralenkastje. Uitgaven welke niet zonder meer uit de ziekte voortvloeien, doch ook andere oorzaken kunnen hebben, zoals terzake van huishoudelijke hulp, vervoer per auto, vakantie e.d. komen slechts in aanmerking, voorzover aangetoond kan worden dat zij zonder de ziekte of in- validteit niet zouden zijn gemaakt. Hierbij gaat het alleen om eigen studie of opleiding voor een beroep. Dus van de belastingplichtge zelf of zijn echtge note. Voor studie van kinderen wordt kinderaftrek verleend of dc kosten be horen tot de bijdragen in het levens onderhoud, hierboven genoemd. De afdeling Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft voor het komende seizoen weer diverse lezingen en andere avonden op het programma staan onder meer een lezing over antiek door de heer W. J. Rust te Naarden, oud-conservator van het Goois Museum te Hilversum. De leden mogen op deze avond ook zelf antiek meebrengen. Voorts zal de hoofdinspecteur van de plaatselijke politie, de heer H. G. Scholt meijer een lezing houden over een nog nader te bepalen onderwerp, dat in ieder geval verband zal houden met zijn werk. Voorts zijn in overweging avonden met de schrijfster Harriet Freezer, de dierenkenner Han Rensen- brink, de China-deskundige Jef Last en de voordrachtskunstenares Liesbet Veen- dorp. Voor de jaarlijkse distritsavond is dit maal de keus gevallen op het cabaret van Fons Jansen, die in zijn derde one man show een geheel nieuw programma zal brengen. Deze voorstelling zal plaats vinden op maandag 7 oktober om 20.00 uur in de Stadsschouwburg te Utrecht.

Soester Courant | 1968 | | pagina 7