N HET HAM VAN HEM Kinderen zijn heus geen „kleine apen" Liefde kent geen landsgrenzen DITJES EN DATJES Weer of geen weer Koesteren SPIm - Het streven een goede moeder te zijn is prachtig; het streven in de ogen van het eigen kind een moeder te zjjn, be ter dan alle anderen, verwringt de nor male verhoudingen en leidt tot ver wennen, teleurstellingen en nog veel meer narigheid. De gezinssfeer moet niet opzettelijk gericht zijn op „koes teren", dat is voor een gezond kind niet nodig en ook niet gewenst. Het kind moet liever niet het gevoel krijgen dat er een „veilig thuis tegenover een vij andige wereld" bestaat. Redeneringen van: „de mensen zijn slecht", waarbij stilzwijgend dan toch eigenlijk beweerd wordt „alleen wij niet", maken 't kind schichtig en ontnemen het z'n natuur lijk zelfvertrouwen. Ook de waarschu wing „je kunt niemand vertrouwenis voor een kind niet zo gemakkelijk te verwerken. We kweken hiermee de aanleg voor ongemotiveerd wantrou wen. Wie echter zonder enig recht met wantrouwen tegemoet wordt getreden, zal zich allicht min of meer beledigd voelen. En zo kan het kind op den duur zeer eenzaam komen te staan. Evenmin is het nodig het kind op te voeden voor een wereld die wel heel mooi zou zijn, maar die niet bestaat. Hoe reëeler we blijven, hoe rechter het tegenover anderen zal komen te staan. Ook blind-vertrouwen kan schade doen en het kind na teleurstellingen onze ker maken. Waarom ze niet te leren, dat er overal verschillen zijn, dat er iti verschillende gezinnen verschillende gebruiken zijn, overeenkomstig de ver schillende aard van de mensen; dat we echter niet moeten denken dat „an ders" ook altijd ..minder" of slech teris; dat we integendeel ook in het vreemde het goede en minder gewens te moeten leren onderscheiden. JETT1 O. nee, vertel me niet dat mannen niet ijdel zijn, want dat is een sprookje. Let maar eens op hoeveel tijd uw echtgenoot met een spiegel in zijn hand voor uw toilettafel zoekbrengt, al9 hij meent dat zijn kruin wat kaal begint te worden. Het lijkt warempel wel of hij zijn haren aan het tellen is. Misschien kunt u hem wat troosten door hem te vertellen, dat volgens de Britse haardeskundige Leslie Ilott binnen een eeuw van elke twee Engelsen er één reeds op betrekkelijk jonge leeftijd kaal zal zijn. Leslie Ilott is voorzitter van de Britse organisatie van kappers, pruikenmakers en parfumeurs en hij weet dus waar over hij praat. Zijn voorspelling is gegrond op de beangstigende groei" van het aantal kaalhoofdigen. Zakelijk gesproken laat deze ontwikkeling hem koud, of be ter gezegd, zou hem koud moeten la ten. Want wat de kappers eventueel aan klanten verliezen, winnen de prui kenmakers, wier produkten met de dag volmaakter worden. Zij de prui kenmakers garanderen dat hun prui ken, behalve wanneer de eigenaar de zijne afzet, onder geen omstandighe den van het hoofd dat zij tooien zul len afglijden. Natuurlijk moet de man met de pruik zich niet te buiten gaan aan wilde stoeipartijen. Maar we ne men aan dat hij op de leeftijd dat hij kaal wordt die .wilde haren" reeds kwijt is. Intussen bepleiten de leden van de organisatie van kappers, pruikenma kers en parfumeurs dat nu eindelijk eens een grondig onderzoek naar de oorzaken van de toenemende kaalheid bij mannen wordt ingesteld. Zij had den destijds al hun hoop gevestigd op prins Philip, die .zekere tekenen van kaalheid" begon te vertonen. Zij hoopten dat de eventuele kaalheid van de prins-gemaal de stoot zou geven tot een wetenschappelijk onderzoek in die richting Maar daar is niets van ge komen, omdat de onplezierige ontwik keling in de haargroei bij de prins geen voortgang heeft gehad en Philip nu alleen maar ,goc-d grijs' begint te worden. Wat vooi hem een geluk is, maar voor de kaalhoofdige Engel sen een tegenvaller. Dat de prins nu alles op .haren en snaren" zal zet ten om de kaalhoofdigheid te bestrij den is een verloren zaak. Laat de paar mooie zomerdagen die nog komen niet bederven door ondoordacht met uw eten om te gaan. De bacteriën die de voedselvergiftiging veroorzaken lig gen op dc loer en slaan zeker toe, als u ze de kans geeft. En tocb hoeft niemand van uw gezin in de warmte met buikpijn, diarree of misselijkheid een paar mooie dagen in bed door te brengen als u dat niet wilt. Als u zich aan onderstaande wenken houdt, durven wfj u te garanderen dat u gevrijwaard zult zfjn van zomer se voedselvergiftiging. q U maakt uw eten betrouwbaar, als u het gedurende minstens 15 minuten door en door hebt verwarmd: de bacteriën die In het voedsel voorkomen zullen er door worden gedood; Vlees kunt u het best gaargebraden of -gekookt eten: O Wees in een warme periode bijzonder voorzichtig met rauwe biefstuk-tartaar en zeker met gehakt. Proef liever geen rauw gehakt en zorg dat er via uw han den geen bacteriën in het gehakt terecht kunnen komen: Maak gehakt door en door gaar; Meng vooral nooit resten vlees, vleeswaren. Jus, bouiLlon, soep of aardappelen met verse gerechten. Het praten is geen aangeboren el- genschap maar moet geleerd worden. De veronderstelling dat een kind op den duur uit zichzelf wel zal gaan spre ken, is een misverstand: kinderen die nooit met mensen in aanraking zou den komen, die bij voorbeeld eenzaam in de wildernis zouden opgroeien, zou den het wat praten betreft nooit ver der brengen dan het uitstoten van wat rauwe keelklanken. De woordenschat van het kind dat in de samenleving opgroeit vermeer dert echter in een opzienbarend tem po. Op tweejarige leeftijd heeft de klei ne de beschikking over ongeveer 300 woorden: met drie jaar over een klei ne duizend en met vijf jaar over meer De kop van dit artikeltje doet denken aan een weerbe richt, maar heeft toch wel betrekking op een recept. En wèt voor een recept! Het gaat over de bereiding van een koele tractatle, die er zowel op warme als minder war me dagen best zal ingaan. Het voornaamste ingrediënt van dit recept is koffie, een drank die bijna door ieder een wordt geapprecieerd. Het hoge glas bevat een ver rukkelijk drankje van een half glas vla (koffie-chocola- de), een kwart glas vanillevla met advocaat aange maakt en een kwart glas vla (koffie-chocolade)Het ge heel is gegarneerd met stukjes chocolade. Maar de foto laat nog meer heerlijkheden zien. Van links naar rechts: 1 Een lepel chocoladesiroop en een lepel rum wor den door elkaar geroerd. Opvullen met sterke koude koffie en daarop room- of vanilleijs. Ser veren met lange lepel: 2 Kwart glas malaga; drie kwart glas sterke kou de kofffe. Voeg Ijsblokjes toe; 3 Half glas sterke koude koffie, laagje roomijs, besprenkeld met parfait d'amour. Opvullen met spuitwater en serveren met rietje; 4 Half glas sterke koude koffie. Wat crème de ca cao. Opvullen met spuitwater en serveren met rietje. Probeert u het maar eens en u zult zien dat weer of geen weer zulke koele tractaties er altijd wel Ingaan. van 2000 Dit ls ook een der opmer kelijke en typerende verschillen tussen een kind en het jong van een aap. Chimpansees zijn meesters in het na bootsen van handelingen, maar het aan leren van woorden is voor hen een vrij hopeloze zaak. Wetenschapsmen sen hebben hun uiterste best ge daan in dit opzicht iets te bereiken met een jonge chimpansee, maar het succes was bedroevend. Op tweeëneen- halfjarige leeftijd kon het dier drie woorden zegen: mama, papa en kop. Het duurde geruimte tijd voordat hem ,,aan het verstand kon worden ge bracht" wat die woorden betekenden. Maar toen de jonge aap zes jaar oud was, bestond zijn woordenschat na zwa re training uit zegge en schrijve ze ven woorden En dat terwijl een kind van dezelfde leeftijd over ongeveer 2000 woorden kan beschikken. Men neemt «an dat sommige soor ten apen wel zouden ..kunnen" leren spreken, als ze maar menselijke hersenen bezaten. De veronderstelling dat de mens van de apen zou af stammen moet op grond hiervan dus als een sprookje worden beschouwd. Natuurlijk zullen de meeste moeders er naar streven een sfeer in huis te scheppen, waarbij de kinderen zich ge lukkig en prettig voelen, zodat zij on bewust hun thuis toch als een altijd aanwezig en veilig toevluchtsoord voe len. In dat geval is het gewenst met de kinderen om te gaan op een vriende lijke en vriendschappelijke manier en bij voorkomende gelegenheden gezelli ge huiselijke feestjes te organiseren, waar kolderen altijd zeer van genieten en die als blijde jeugdherinneringen bij blijven. Het is echter verstandig, juist terwille van de kinderen zelf, hierin niet te overdrijven en tegenover de ge noegens, die we ze van harte gunnen ook zekere eisen en plichten te stellen. Zenachtige (normale) zo mer hebben cle Parijs# couturiers er nu. wal de mode betreft, bij voorbaat ook al een sombere herfst en w in ter van gemaakt. De lichte kleuren en de dartele micro-rokjes die Courrèges als een an de eerslen in Parijs liet zien, bleken ..loos alarm" te zijn. De visie van zijn collega's Pa- lou, Molvneux, Dior, Lanvin, Yves St. Lau- rent en anderen was totaal anders: zij heb ben het somber inge zien voor de winter. Hun collecties waren strenger en saaier dan verwacht was. Het vreemde is, dat een saaie mode meestal een hausse voor accessoire! betekent, maar dat ook dit nu niet het geval is. Er is duidelijk een tendens naar minder sieraden en accessoires. \TeI zijn de sieraden die zullen worden ge dragen grover dan \oorlieen: een leren band in het haar, maxi-kettingeu die soms van de schouder tot ver heneden de taille reiken, of dienst doen als verbindings stuk bij een diepe V- hals. Ook worden gro te brede ceintuurs (in de taille), met koper werk beslagen, grote mode. Soms lijkl zo n versiering zelfs wel op een „maagband". Te genover al deze ter neerdrukkende of al leen maar drukkende tendenzen, staan de hypervrouwelijke avondjurken met mousseline mouwen, jurken die van top tot teen doorzichtig zijn. Vindt u ..helemaal doorzichtig" té, dan kunt u ook een zg. ..body-kous" aanschaf fen, kousen en jurk „aan een stuk" én zéér nauwsluitend, zodat alle vrouwelijke vor men geaccentueerd worden. Om weer wat te verbergen kunt u dan om de heupen een micro-rokje draperen. Dat was het dan weer voor deze keer. Links: Rede maillot met ceintuur-corsf et", In diaanse hoofdt *xd en hoge laarzen n. t blok- hakken van de Jarijse ontwerper Louis Féraud- Boven: Paco Ra banna, de Parijse cout ver die zijn kleren var Ilerlei soorten mater n be halve van sto *egt maken, heeft een itruisverenroi lecreëeri, met een boven jfje van metalen plaatjes. Ofschoon er bij ons welen nooit een officieel verbod heeft bestaan voor Ne derlandse diplomaten met een buiten landse vrouw te trouwen, werd dat nog niet zo lang geleden toch aller minst passend of georuikelijk geacht. Het was eigenlijk een min of meer ongeschreven wet de levensgezellin binnen de landsgrenzen te zoeken als men tot het diplomatenkorps behoor de. Bekend is dat koningin Wilhel- mina zelfs weigerde de buitenlandse vrouwen van haar vertegenwoordigers te ontmoeten, als zij zich niet behoor lijk in het Nederlands konden uitdruk ken. Erg afwijkend van het buitenlandse standpunt was dit trouwens niet, want ook daar heersten overeenkomstige op vattingen. Maar hebben meer liberale- tijden dit probleem niet helemaal uit de wereld geholpen, d«" scherpe kantjes zijn er toch wel afgesleten. In de Bondsrepubliek maakt men er trouwens helemaal geen probleem meer van, sinds de chef aller diplo maten, de minister van buitenlandse zaken Willy Brandt met een Noorse dame is getrouwd. Bi.i het opmaken van een statistiekje is zelfs gebleken, dat in West-Duitsland nu één op de tien diplomaten met een vrouw van andere nationaliteit is getrouwd. Veer tien Duitse diplomaten zijn gehuwd met Amerikaanse vrouwen, twaalf met Franse, elf met Scandinavische, tien met Oostenrijkse, negen met Britse vrouwen, een met een Chinese en een met een Indische vrouw. Zonnebrillen, die zijn versierd in de stijl van de oorbellen van de draagster, hebben wij in Nederland nog niet, maar in het buitenland veel gezien. Aan befde zijden van de bril worden hangers aangebracht van hetzelfde model als het thans vaak nogal volumineuze oorsierraad dat de vrouw of het meisje draagt Een ander modesnufje: zeer brede horlogebandjes Wat de rok van on deren aan stof tekort komt. wordt om de pols gedragen! In Wenen zijn ceintuurs van ..gouden" schakels thans zeer populair. Niet alleen op wandelpakjes en dergelijke, maar ook op mantels draagt men deze goudkleurige metalen ceintuurs. i Dit elegant-roman- tische japonnetje wordt geaccentueerd door een overgooier in cape-effect, van tule iSylfrance met zwarte velours noppen. 1 3

Soester Courant | 1968 | | pagina 11