Soest toen - Soest nu RUSLAND'S CRISIS Penningmeesteresse van Country Club Chez Pierre in arrest gesteld V.V.V.-nieiiws ^Prinó (^.lauó verjaart ONGEZOND ZIEKENVERVOER Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Het oog gericht op spel met geld en levens VEILIGER RIJDEN Wielrijdster door lesauto aangereden Onderscheiding aan Kon. Luchtmacht Hotelexploitant verblijft nog steeds in Spanje Geslaagd voor examen auto- en motortechniek De Hepstars komen bij Boltini Vrijdag 6 september 1968 47e jaargang no. 67 Uitgave s Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Praag is begonnen aan zijn poging te leven binnen de ruimte die het in Mos kou opgelegde akkoord de Tsjechoslo waken nog laat. Een nieuw centraal co mité van de communistische partij is gekozen zonder een aantal pro-Dubcek- figuren die al te zeer de Russische wre vel hadden opgewekt, maar ook zonder veel door dik en dun Moskou steunende mannen: eigenlijk maar één en dan een aantal als neutraal afgeschilderde per sonen, wier sympathie vermoedelijk toch zeker niet al te zeer bij de Russen ligt na de jongste gebeurtenissen. Dubcek is bezig een beetje pas op de plaats te maken op zo'n manier dat in een toekomst waarvan niemand weet hoever die nog verwijderd ligt, even tueel weer stappen voorwaarts gemaakt kunnen worden. Het is een beetje uitproberen hoe het Kremlin zal reageren: het kan zijn dat Dubcek de Russen toch niet ver genoeg achteruit gaat en dat het komt tot een nog straffere verdrukking, er is ook een kans dat de Russen voorlopig de Tsje chen en Slowaken een beetje willen la ten betijen - niet uit sympathie met deze hervormers, maar omdat ze me nen dat voorlopig genoeg kwaad is aan gericht. Dat moet de naaste toekomst leren. Moskou Voor die naaste toekomst is deernis met de Tsjechen en Slowaken en woede over de verraderlijke inval op zijn plaats. Op langere termijn is echter niet Praag het brandpunt van de crisis maar de Sowjet-Unie zelf. Tenslotte hebben de tanks wel voorlopig een groot deel te niet kunnen doen van de resultaten van de Tsjechoslowaakse vernieuwingsdrang, maar niet ongedaan gemaakt kon wor den dat in Praag het bewijs is geleverd dat een autocratisch regime - en dat was dat van Novotny - van binnenuit omgebogen kan worden naar een hu maan en vrij bewind, waaronder de in vloed van de bevolking door vrije me ningsuiting ook werkelijk doeltreffend kan zijn. Dat bewijs is geleverd en zelfs al ver nietigen de Russen Dubcek en verplet teren zij Tsjecho-Slowakije geheel, dan nog is die aantasting van de autocratie van binnen uit niet meer ongedaan te maken. En juist dat is het grote gevaar waarvoor de mannen die de Inval in Tsjecho-Slowakije gelastten zo beducht waren en nog moeten zijn: zoiets kan overslaan naar andere landen in het oostelijk blok, zelfs naar de Sowjet- Unie. De Tsjechen hebben - ongeacht hoe het met hen de eerste jaren verder gaat - een proces op gang gebracht dat het communisme moet hervormen, als ideologische basis voor een regime. In het Kremlin moet dit voor een deel een zeer persoonlijke vrees teweeg brengen: daar en in tal van regerings bureaus door heel het land zijn zich functionarissen degelijk bewust dat een eventuele hervorming als eerste resul taat zal hebben dat de stoel onder hun achterwerk wordt weggetrokken. En het is typisch menselijk om niet gaarne af stand te doen van macht en aanzien die men zich eenmaal verworven heeft. Het zijn zulke lieden die zich met hand en tand zullen verweren tegen iedere re- formatiedrang. Het is een intrene conflictsituatie waar bij de rest van de wereld eigenlijk niet veel meer kan doen dan toekijken. En beseffen dat als iets de hervormers bin nen de communistische bewegingen ge holpen heeft bij het bepalen van hun standpunt, dit het contact is geweest met ideeën van over de grens. Het Tsjechische experiment is ondenk baar wanneer het land in volkomen isolement had geleefd. En hoe meer contacten tussen oost- en west blijven bestaan, hoe meer de geesten achter het ijzeren gordijn beïnvloed zullen wor den. Het remmendst op de ontwikke ling die in Tsjecho-Slowaije even op gang kwam is een hernieuwd isole ment zoals dat het gevolg zou zijn van een herleefde koude oorlog. Op de hoek van de Bosstraat en de Nieuweweg is woensdag de 20-jarige mej. M. C. T. uit Soest door een les auto aangereden. De leswagen, afkom stig uit Huis ter Heide, maar onder toe zicht bestuurd door de heer J. V. uit Soest, nam de bocht te groot en reed tegen de wielrijdster op. Het meisje is door de rij-instructeur naar Zonneglo ren gebracht. Daar bleek zij een gebro ken been te hebben opgelopen. Het 55-jarig bestaan van de Konink lijke Luchtmacht is voor de K.L.M. aanleiding geweest de luchtmacht te vereren met de zilveren medaille van Verdienste van deze maatschappij, de hoogste onderscheiding die zij uitreikt. De overhandiging had plaats ten kan tore van de Chef van de Luchtmacht staf Lt. Gen. A. B. Wolff. Van K.L.M. zijde waren hierbij tegenwoordig de plaatsvervangend president-directeur Ir. F. Besancon, de directeuren drs. J. A. van de Kamp en Ir. J. Luymes en de heer R. J. Vogels, hoofd Public Relati ons. Van Luchtmachtzijde waren be halve Lt. gen. A. B. Wolff. aanwezig de staatssecretaris van defensie voor Luchtmacht, A. E. M. Duynstee, de op- perofficier-Personeel Lt. Gen. B. H. Sla ger. alsmede de Directeur-Materieel Luchtmacht, Gen. Maj. G. W. de Zwaan en de Souschef van de Luchtmachtstaf, Commodore W. van den Bosch. Steeds krijgen wij telefoontjes met de vraag: „weet U ook, waar we de leeu wen kunnen zien, U weet wel, die in de vrije natuur rondlopen?'' Voor wie het nog steeds niet weet dus: het leeuwen park behoort bij Burgers Dierenpark te Arnhem. Dit is, evenals het Openlucht Museum, gelegen aan de Schelmseweg. De ingang van het Leeuwenpark is links, om de hoek aan de Deelenseweg. Wij beschikken over een prachtige fol der met foto's van deze verscheurende dieren, een uitvoerige beschrijving en een situatie-kaartje aangaande de lig ging van het park. Voor uw mini-safa ri-tocht een onontbeerlijk dokument. Nog even komen wij terug op de aan staande wintergenoegens, speciaal in verband met schouwburg-bezoek. Het is helaas nog niet mogelijk U aan plaats bewijzen te helpen voor alle theaters in de omliggende plaatsen en steden. Wij hebben een vaste verbintenis met theater Carré in Amsterdam. Alle voor stellingen in dit theater vallen dus on der onze service. Nu op het ogenblik de Snip en Snap- Revue daar speelt, kunt U hiervoor bij ons uw plaatsen bespreken. De Revue loopt nog tot december, zodat U ruim gelegenheid heeft een avondje vast te stellen. Als tweede komt nu ook de Stads schouwburg te Utrecht aan bod. Ook van deze schouwburg kunt U bij ons plaatsen laten reserveren. Hieraan is echter een kleine „maar" verbonden. Wij kunnen pas twee dagen vóór de voorstelling bespreken. Hiermee dient U dus rekening te houden. Wij hopen echter, dat dit geen bezwaar zal zijn en dat U, mocht U van onze service willen profiteren, dit ook zult doen. Tot slot nog even gezegd, dat U zich tot 15 september nog kunt opgeven voor de U.S.O.-busconcerten. Er is nog keuze tussen enkele mooie zitplaatsen. Ook de nieuwe abonnees krijgen een goede kans. De penriingmeesteresse van de inmiddels opgeheven sociëteit Country Club Chez Pierre te Baarn, de 26-jarige mevr. A. L. B. E. uit Baarle Hertog in België, is gisteren in Baarn aangehouden. Zij werd gezocht in verband met de roulette- affaire rond het hotel Chez Pierre op het landgoed Pijnenburg, waar de of ficier van justitie te Utrecht begin augustus beslag liet leggen op het spel, nadat het ruim een maand gedraaid had. Mevr. B. wordt ervan verdacht, bedrijfsmatig gelegenheid tot het spelen van roulette te hebben gegeven, waar mede zij zich schuldig heeft gemaakt aan overtreding van de wet op de kans spelen. Onmiddellijk na de inbeslagne ming door de Baarnse politie werden de aanwezige leden per bus naar het bu reau in Baarn vervoerd om daar ge hoord te worden. Tegen mevr. B. werd een verzoek om aanhouding uitgevaar digd. Toen zij hiervan vernam, meldde zij zich vrijwillig bij de Baarnse poli tie, in de veronderstelling, dat zij na verhoor wel weer op vrije voeten zou worden gesteld. Zij is echter onmiddel lijk in verzekerde bewaring gesteld. De officier van justitie zal vandaag be slissen, wat er met haar moet gebeuren. Ook haar echtgenoot wordt door de po litie als één van de hoofdfiguren in deze zaak beschouwd. Tegen hem was dan ook een verzoek om aanhouding uit gegaan. De heer B. blijkt inmiddels in België wegens een andere zaak reeds te zijn aangehouden. De exploitant van Chez Pierre, de heer P. den Iseger verblijft nog steeds in Spanje. Kort na de inval in zijn hotel door de politie is hij naar Spanje ver trokken, voor een vakantie van twee weken, zoals het toen heette. Zijn schuldeiesers spraken echter onmiddel lijk de verwachting uit, dat hij voor lopig wel niet zou terugkeren. Men wist Heden zijn van de rijksgebou wen de vlaggen met oranje wimpel uitgestoken. Maar om dat 6 september nog niet als een nationale feestdag in on ze geschiedenis staat opgete kend en de datum velen nop niet erg aanspreekt, is be' misschien wel verstandig om er bij te vertellen, dat een prins verjaart. Met name prins Claus. Z.K.H. heeft de prettige eigen schap, „gewoon" met iemand te kunnen praten en hij duikt wel eens onverwachts op tus sen het enthousiaste publiek als er belangrijke sportge beurtenissen plaatsvinden. Zijn werkkring in het vlak van de ruimtelijke ordeninp spreekt de burgers minder aan. Men weet nog niet goed wat men daar nu van denken moet, omdat weinigen begrir hebben van het gespeciali seerde werk dat in dat ver band moet worden verricht Maar hij is een serieus man die erg veel voelt voor deze arbeid en daar helemaal in opgaat. Wie hem wel eens een redevoering hoorde uitspreken, zal blij verrast hebben geconstateerd, dat hij al zeer behoorlijk Nederlands leerde spre ken. Ook dat pleit dan weer voor zijn leergierigheid en zijn serieuze doorzettingskracht. Prins Claus George Willem Otto Frederik Geert der Nederlanden heeft nog tijd genoeg om verder in te burgeren in ons land. Wij zien die jaren met vertrouwen tegemoet. toen zelfs te vertellen, dat de heer Den Iseger, een bekend persoon in water- polo-kringen - in Spanje een baan aan geboden zou hebben gekregen van Cor Brasem. Inmiddels zijn bijna vier we ken verstreken, maar de heer Den Ise ger (en zijn vrouw) zijn nog altijd niet uit Spanje teruggekeerd. Intussen heeft de rechtbank te Utrecht hem failliet verklaard. Enkele dagen tevoren was zijn faillissement namens zijn ex-zwager aangevraagd. Tot curator is benoemd mr. F. P. van Ravenswaay, advocaat-procureur. De naam van het hotel aan de Biltse- weg op de grens van Baarn en Soest blijkt te zijn veranderd. Chez Pierre heet nu Chateau Blanc. Vier leden van het Soester politiekorps, te weten de heren P. Dorst, R. Meinema, C. de Heere en F. Sterk zijn deze week geslaagd voor het examen auto- en motortechniek, georganiseerd door de politie-technische dienst. Zij hebben daartoe een jaar lang een volledige dag- cursus in Zeist gevolgd. De heer Meine ma bleek bij het examen de beste van alle cursisten. De vier gediplomeerden worden in voor komende gevallen nu bijvoorbeeld door de rechtbank als volkomen deskundigen op het gebied van de auto- en motor- techniek beschouwd. De wereldberoemde Zweedse beatgroep Hepstars zal 7 september a.s. optreden in Toni Boltini's Circusresidentie aan de Amersfoortsestraatweg 78 B te Soes- terberg. Toni Boltini heeft deze groep naar ons land gehaald ter opening van het nieu we beatseizoen. In de loop van de ko mende winter zullen nog tal van be kende beatgroepen optreden in de Cir cusresidentie. Soesterbergscstraat, tussen Eikenlaan en Gallenkamppelsweg, vyftig jaar geleden Dezcllde plaats nu Nog geen tiental van de 750 ziekenwa gens die ons land telt, voldoet aan de eisen die het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid stelt, aldus een rapport dat al twee jaar in een lade ligt in Den Haag. Wij vragen ons verbijsterd af, waarom dat rapport niet openbaar werd ge maakt. zodat er betere ambulances kon den worden gebouwd en de goedwillen de garages en gezondheidsdiensten zich doeltreffender materieel zouden kunnen aanschaffen. Nu zijn er twee jaar ver lopen, waarin nog altijd teveel zwaar gewonden op weg naar een ziekenhuis in die ziekenwagen overleden. En gere geld komen er ziekenwagens bij, die dan evenmin aan de (onbekende) eisen vol doen Het gehele ziekenvervoer moet ook no dig op de helling. Voor de alarmering is dringend dat gereserveerde eenheids- telefoonnummer nodig, dat nu alleen maar in Tilburg en omgeving mag wor den gebruikt. Voor het transport zijn minimum-eisen noodzakelijk, zonodig technische keuringen van de gebruikte wagens. Tenslotte moeten de ambulan ces ook bemand worden met deskundig personeel, dat gewonden de eerste hulp kan verlenen, zonodig bloedtransfusie kan toedienen en bv. patiënten die in hun bloed dreigen te stikken, van de dood kan redden. In sommige plaatsen rijden er leken als chauffeur op de ziekenwagens, zonder bijrijder. Twee man met verplegersdiploma, waarvan één met enige ervaring uit de operatie kamer, is toch een minimum-vereiste. De bankovervallen zijn ook in Nederland langzamerhand aan de orde van de dag. We kijken elkaar thuis al bevreemd aan als er in de radio-nieuwsberichten niets over een bankoverval voorkomt. Vorige week weer in Utrecht, de derde in zeer korte tijd in dezelfde plaats. Tot ongetwijfeld aller verbazing lees je dan, dat het bijkantoor op die vrijdag avond in een buitenwijk beheerd werd door slechts één juffrouw. De overvaller had het dus wel erg gemakkelijk. Hij hoefde niet eens dreigend te schreeuwen doch slechts te fluisteren: „Ik wil geld" en de natuurlijk toch geschrokken juf frouw gaf hem maar gauw de ongeveer tienduizend gulden die ze deze avond in de bureaulade had liggen. Wat moest het goeie kind ook anders. De opdracht luidt immers: geen verzet plegen, beter het geld kwijt dan je leven." De juffrouw „beheerde" op dat moment ook wel in haar eentje de kluis, die nog heel wat meer geld bevatte, doch de overvaller was al blij met de vlotte ma nier waarop hij de tienduizend in z'n handen gedrukt kreeg. In dit geval was hij toevallig niet zó'n zware jongen, die zonder meer de eenzame juffrouw zou kunnen overmannen of neerschieten, om daarna op z'n gemak de kluis te force ren en de grotere poet in de wacht te slepen. Zo iemand had het echter net zo goed kunnen zijn en hoe lang zou het dan geduurd hebben eer men in de ga ten had gekregen dat er met het bij kantoor van de bank iets niet in orde was De laatste overval staat niet op zichzelf. Men verbaast er zich niet meer over, men weet al dat de banken het hen toe vertrouwde geld maar slecht bewaken. Daar in dat nieuwe bijkantoortje ont brak nog de alarminstallatie, wel be steld, maar de P.T.T. kon er nog niet voor zorgen. Toch maar openen en er toch maar één juffrouw van 21 jaar als enige daar achterlaten, met tienduizen den guldens in kas. Is dit dan niet een overval uitlokken En bovendien met levens spelen Het was even goed mogelijk geweest, dat zo'n juffrouw gaat gillen of zich onwil lekeurig op andere manier teweer stelt en dat de zenuwactige overvaller wèl gaat schieten. Nu zit de politie alleen met de puzzel van het opsnorren var» een dief. Het had ook een moordenaar kunnen zijn. Daar is in zulke gevallen maar heel weinig voor nodig. De toenemende bankovervallen bewijzen, dat het met de beveiliging in de bank gebouwen over het algemeen maar slecht is gesteld. Zeker, de drukst be zochte kantoren hebben wel een of an der alarmsysteem of hebben de balie afgeschermd met kogelvrij glas, maar zelfs dan is dit zelden afdoende te ach ten. En in de kleinere bijkantoren, ook in de postagentschappen, is soms hele maal geen beveiliging. Wanneer deze kantoren op bepaalde uren slechts bezet zijn door een enkele employé dan kan men van geen enkel alarmsysteem vol doende beveiliging verwachten. Het is onverantwoordelijk van de direc ties van de desbetreffende bedrijven dat zij één persoon durven blootstellen aan de gevaren die aan de bewaking van zoveel geld verbonden zijn. Het is misschien nog altijd zo. dat het incalculeren of het verzekeren van door overval en diefstal verloren gegaan geld goedkoper uitkomt dan het instellen in ieder kantoor van een voldoende be scherming en bewaking. Maar het leed dat de bewaker of bewaakster eventueel kan worden aangedaan, telt men dan blijkbaar niet. En de moeilijkheden, die men de politie met deze wijze van han delen aanbiedt, evenmin. De te gemakkelijke wijze waarop bank overvallen succes kunnen hebben moet automatisch ook leiden tot een groei van het aantal overvallers. Hetgeen de ge varen dus vergroot. De bankdirecties zullen voor het bewaken van het aan hen toevertrouwde geld en voor het zon der lijfsgevaar door de bedienden kun nen uitoefenen van hun werk toch ein delijk eens wat meer over moeten heb ben. Dat zal het personeel, het publiek èn de politie ongetwijfeld erg op prijs stellen. KANTMAN Het kabinet van minister-president P. J. S. de Jong werkt gestaag aan aller lei nuttige en doeltreffende regelingen. Nu staat er alweer een verbetering van onze Wegenverkeerswet op stapel, die aantoont dat het deze regering ernst is met de strijd tegen de verkeersonveilig heid. Algemeen zal het worden toegejuicht, dat de bloedproef en de veiligheidsrie men verplicht worden gesteld. Ook is het verstandig, motorrijders en brom fietsers een valhelm te laten dragen, want de cijfers wezen ai jarenlang uit, dat hoofdwonden het meest voorkomen, en letsel aan het hoofd in de meeste gevallen de doodsoorzaak is bij ver keersslachtoffers in deze categorieën. Ook de periodieke kuering van auto's zal misschien verplicht worden gesteld, omdat teveel motorvoertuigen met erns tige gebreken op de weg rijden. Dan nog een verplichte medische keuring van de bestuurders en een groot aantal verkeersongelukken zou kunnen wor den geëlimineerd. Helaas hebben wij over een medische keuring nog geen concrete plannen vernomen. Toch heb ben incidentele onderzoekingen aange toond, dat er een (te) hoog percentage mensen op de weg rijdt, die door li chamelijke afwijkingen of ziekten niet in staat zijn een motorvoertuig naar behoren te besturen, of die bv. niet voldoende kunnen zien of horen. Als er een nieuwe verkeerswet komt, zal ook aan dat punt aandacht moeten wor den besteed. AboniL p. kwart, 3.25. per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrQdig

Soester Courant | 1968 | | pagina 1