FUGERS FIETS f I heus het help! EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN MO-TEX OOK IN RUSLAND GIST HET 33 EEUWEN GLORIE EN ONDERGANG ECHTSCHEIDINGS RECHT MOET WORDEN HERZIEN S0ESTERBERG Niet alleen in Tsjecho-Slowakije, maar Jongeren verlangen naar geestelijke vrijheid Rusland een reusachtige opvoedingsinriehting 'li; - - 59 ct. 59 ct. 59 ct. Het begon met een wedloop DE KLEURRIJKE OLYMPISCHE GESCHIEDENIS Tempo-nieuws De Soester Nachtveiligheidsdienst Repareert U zelf HEEFT ALLES VOOR UW I. D. VAN VUGT Kon. Ned. Ver. Eerste Hulp Bij Ongelukken Slecht begin voor K.V.0. Medische dienst Excursie schuren?,; dW?'y¥l VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1968 De zeven miljoen lezers van de Prawda en de 6,8 miljoen lezers van de Izwesttfa hebben kunnen lezen, dat het Kremlin het Tsjechische volk wil beschermen tegen reactionaire krachten. Maar zullen die vele miljoenen lezers dat ook allemaal ge loven In sommige Russische kringen beseft men terdege, dat de sowjet-leiders met hun aanval op de Tsjechische „liberalen" ook een aanval deden op de vrijheidsdrang, die in Rusland zelf steeds meer de kop opsteekt Door de Tsjechen met wapen geweld tot gehoorzaamheid te dwingen, hebben Kosygin en zijn paladijnen de nieuwlichters in hun eigen land een ondubbelzinnige waarschuwing gegeven. Een deel van de Russische intelligentsia heeft zich de laatste jaren met grote hard nekkigheid verzet tegen de taaie resten van het stalinisme, dat in Rusland nog steeds niet dood is. Enkele geruchtmakende schrijversprocessen waren hiervan ojn. het gevolg. En ook de Russische jongeren voelen zich niet meer zo gegrepen door de idealen der revolutie. Zij beseffen dat revolutionaire idealen niet geba seerd moeten zjjn op sentimenten uit het verleden, maar aangepast dienen te worden aan de eisen van de tijd. De top van de Russische partijleiding bestaat uit mannen die doorkneed zijn in de traditionele machtspolitiek. Zo af en toe doen zij concessies aan de be staande werkelijkheid. Zij bestuderen de jongste bevindingen van de socio logie en de economie, zij tonen belang stelling voor psychologie en politieke wetenschappen. In menig opzicht doet hun beleid socialer aan dan dat van de oude sowjet-veteranen onder Lenin en Stalin. Er wordt in de sowjet-unie meer aandacht besteed aan de produktie van verbruiksgoederendoor kortere werk tijden en fikse loonstijgingen zijn de so ciale verhoudingen verbeterd; de vak bonden krijgen meer speelruimte dan voorheener is een ouderdomspensioen ingevoerd. Maar qua mensbeschouwing huldigen de huidige Russische leiders dezelfde opvattingen als hun voorgangers. Zij geloven nog steeds in „de nieuwe mens", die noch spontaan, noch vanzelf ontstaat Het nieuwe mensentype, dat de rode leiders voor ogen zweeft, is een schepping van de communistische partij zelf. Op alle universiteiten en middelbare scholen moeten scholieren en studenten de communistische ideo logie bestuderen. Een enorm propagan- da-apparaat brengt het aan het gehele volk. De communistische mens (homo sovieticus) zal trouw zijn aan het com munisme, actief deelnemen aan de op bouw van een socialistische maatschap pij, hij zal zorg hebben voor het ge meenschappelijk welzijn. Maar de werklijkheid is, dat de Rus zich niet wezenlijk van een Amerikaan, een Duitser, een Turk of een Neder lander onderscheidt. D.w.z. hij is ook iemand, die in de eerste plaats aan zich zelf en pas in de tweede plaats aan de „belangen van de samenleving" denkt. Bureaucratie De Russische revolutie Is veel minder revolutionair geweest dan zij leek. De beloften uit het verleden zijn niet ver vuld. De klassenloze maatschappij bleek een utopie. En wie wil trouwens een klassenloze maatschappij, die alleen met behulp van geheime politie, censuur en bureaucratie kan stand houden. In Rusland is een „nieuwe klasse" van machthebbers opgestaan, die sleutelposi ties bekleden. Hun staat maar één doel voor ogen; de eenmaal verworven positie niet prijs geven. Deze leidende figuren zijn weer opgenomen in een netwerk van een tot het uiterst doorgevoerde re glementering. Even als elders bleek ook in Rusland de bureaucratie een onver mijdelijk kwaad, in zeker opzicht een al gemene noodzakelijkheid. Maar de westerse bureaucratie gedraagt zich anders tegenover kritiek dan de Russische. De sowjetbureaucratie kent een dictatoriale spits, die in naam van de volksvrijheid iedere oppositie neer sabelt. Schrijvers De Russische burger is niet meer dan een klein, nietig onderdeeltje van een enorm bureaucratisch-technisch rader werk. De U.S.S.R. met zijn produktie- methoden, vijfjarenplannen en organisa tiesystemen lijkt op één reusachtige op voedingsinrichting, waar het individu helemaal in de gemeenschap opgaat. Het heeft er de schijn van dat de sow jet-leiders te weinig rekening hebben gehouden met de menselijke werkelijk heid. Grote groepen (vooral jongere) Russen gaat zich verzetten tegen het hun opgelegde ideologische patroon. Iets van deze mentaliteitsverandering blijkt uit de veranderde leesgewoonten. Klas sieke schrijvers als Tjechow, Tolstoy en Dostojefski zijn weer in de mode. En jonge schrijvers nemen van deze leer meesters hun kijk op de mens over, hun belangstelling voor het individuele, de intieme ervaring. Ook vele westerse schrijvers worden in Leningrad en Moskou veel gelezen. En van hen leren de Russen, dat persoon lijke overtuiging en geestleijke vrijheid voor de ontwikkeling van de menselijke persoonlijkheid belangrijker zijn dan de dressuur van een op conformisme ge bouwde ideolcgie. Interne spanningen In Praag demonstreerden Tsjechische studenten tegen het stalinistische bewind van Novotny. Zover is het in Moskou Leningrad en Kiew nog niet. Maar vele Russische jongeren, en zeker de intel- ligentsten onder hen, beginnen zich ideologisch onhandelba&i te tonen. Hier in mag men een symptoom zien van ge duchte Interne spanningen, die in de nabij® toekomst wel eens een politieke betekenis zouden kunnen krijgen. De jongeren kennen de revolutie nog slechts uit de (verplichte) schoolboekjes. Zij hebben steeds moor kritiek op de huidige machthebbers. Hun heimelijke belangstelling voor de culturele tradities van het westen vaJt niet te loochenen. Deze jongeren zuJlon over tien, twintig jaar vele sleutelposities in het maat schappelijk bestel bezetten. Hun houding kan zeker grote invloed uitoefenen op de tot dusver zo dogmatische Russische politiek. Weinig Russen zullen hun kritiek op de partijbonzen openlijk durven uiten. Men kent immers de konsekwenties! Maar als een groot deel van dit volk treurt om de dood van een John of Robert Kennedy, die zo hebben geijverd voor de erkenning van de menselijke waar digheid, dan mag men verwachten dat in het Russische volk krachten aanwezig zijn, die graag bevrijd willen worden van de aftandse marxistische ideologie, die hen nu in de greep houdt. Daarom bestaat de hoop dat Rusland dezelfde revolutionaire gisting zal doormaken, die het leven in verschillende randstaten een ander aanzien zou hebben gegeven, wan neer de machthebbers van het Krem lin dat hadden aangedurfd. HORt-O13** jl»we tien VN t O 6&T Ro E st 0 CHOCOLADE TABLETTEN Venda chocolade tablet. Pittige chocolade royaal gevuld met croquante ha zelnoten in melk en puur. Tablet 100 gram MINT CARAMELS Een kombinatie van cara- mel en frisse mint. Nu nog voordeliger. Zakje a 200 gram VANILLE BISCUIT Extra fijne croquante bis cuits, merk Venda, dus lekker. Per pak VROOM DREESMANN We leven nu in het jaar 1968. In de maand oktober worden de negentien moderne olympische spelen gehouden in Mexico, een land met een waarschijn lijk nog oudere cultuur dan het stam land van de spelen, Griekenland. Daar werden in het jaar 1370 vóór Christus de eerste olympische spelen gehouden te Olympia en onder auspiciën van Pe- lops. In de Griekse geschiedenis vormen de olympische spelen steeds weer hoogte punten. Aan de deelnemers werden enorme eisen gesteld. Zij moesten vrije Hellenen zijn en minstens tien maanden hebben geoefend onder leiding van een Hellanodikai, ofwel oefenmeester. Als een deelnemer niet aan de eisen vol deed, die de Hellanodikai stelde, kon deze hem uitsluiten. De oefenmeesters zorgden ook voor de inschrijvingen. De Hellanodikai stelde zeer zware eisen. Daarom werd het als een grote eer beschouwd als men mocht deelne men aan de olympische spelen. Verdwazing Er wordt tegenwoordig weieens over sportverdwazing gesproken, maar die kan nauwelijks in de schaduw staan bij de aandacht, die werd besteed aan de overwinnaars in de Griekse olympische Meer dan 33 eeuwen telt de olympische geschiedenis. Een geschiedenis, die be staat uit een onnoemlijk aantal nederlagen en slechts enkele gloriepunten. Maar juist die enkele gloriepunten en de grote eer, die daaraan wordt verbonden, trekt elke vier jaren weer vele duizenden sportlieden over de hele wereld aan om zich tot het uiterste in te spannen voor deelname aan de olympische spelen. In het oude Griekenland werd zelfs voor de duur van de oude olympische spelen de „ekecheiria" uitgeroepen, ofwel de olympische vrede. Want die oude Grieken wisten van oorlogvoeren. De ekecheiria duurde drie maanden. De spelen duurden toen nog maar vijf dagen, maar de deelnemers moesten ook voldoende tijd hebben om veilig van huis naar de Olympus te komen en weer terug. arena. De Helleense steden beschouw den elke overwinning in de olympische arena als een verheffing van het aan zien van de stad. Dé zege in het vroegere olympische toernooi werd gehonoreerd met een lau werkrans. Maar alleen de winnaar telde. Iedereen, die geen winnaar werd was een verliezer in de meest letterlijke be tekenis. Toch duurde het tot 776 voor Chr. aleer men de namen van de olym pische kampioenen ging opschrijven. Vooral daarna nam het belang van de spelen voor de deelnemers toe. Het pro gramma van de sporten werd uitgebreid. In haar oorspronkelijke vorm schijnen de olympische spelen voornamelijk te hebben bestaan uit een wedloop over ongeveer 170 meter. In 776 v. Chr. werd die gewonnen door Coroibos uit Olis. Maar vrij spoedig daarna werd het pro gramma drastisch uitgebreid. Er kwa men hardloopwedstrijden over langere afstanden, een vijfkamp, waarbij op elk van de vijf dagen van de spelen één nummer werd afgewerkt, boksen en worstelen. De vijfkamp was veruit het belangrijkste nummer. Het bestond uit de onderdelen hardlopen, discuswerpen, verspringen, speerwerpen en worstelen De winnaar van de vijfkamp werd als de eigenlijke olympische kampioen be schouwd. Onderzoekers De spelen bleven ook niet meer beperkt tot de Grieken. Ook deelnemers van Kreta en Sicilië werden toegelaten. Voor vrouwen werden aparte spelen gehou den. Het bleef niet bij sport alleen, ook werd er gewedijverd in de schone kun sten. Het einde van de antieke olym pische spelen kwam in 393 na Christus, toen Theodosius de Grote te Milaan een decreet uitvaardigde waarbij de olym pische spelen werden verboden. Ruim 15 eeuwen zijn daarna geen olym pische wedstrijden gehouden. De stich ter van de Duitse gymnastiekbeoefening Guts-Muth kwam in het begin van de 19de eeuw met het idee om de oude Griekse traditie in ere te herstellen. Ernst Curtius deed onderzoekingen naar deze oude Griekse spelen, waarover hij op 10 januari 1852 in Berlijn een lezing hield. De rijke Griekse majoor Euangelis Zappas hoorde hiervan en hij organi seerde en bekostigde in 1870 de pan-hel- lenische spelen, die in 1875, 1888 en 1889 werden herhaald. Daardoor groeide ook in andere landen de belangstelling. De welgestelde Franse baron Pierre de Coubertin kreeg van zijn regering de op dracht om een studie van de oude spe len te maken en het culturele belang daarvan. Tijdens een lezing in november 1892 in de universiteit Sorbonne in Pa rijs hield hij een krachtig pleidooi de spelen weer te doen herleven. Hij kreeg een enorme ovatie. Athene De internationale bijval stimuleerde hem in 1893 een conferentie te beleggen, die uiteindelijk in juni 1894 in de Sorbonne werd gehouden. Dertien landen zonden afgevaardigden en van 21 landen be tuigde men zijn instemming. Op deze conferentie werd besloten, dat vanaf 1896 elke vier jaar sportwedstrijden zou den worden gehouden op basis van de Griekse olympische spelen en dat elk zou worden uitgenodigd om aan deze wedstrijden deel te nemen. De eerste moderne olympische spelen werden in 1896 gehouden in de Griekse hoofdstad Athene onder auspiciën van het Internationaal Olympisch Comité, dat toen uit twaalf aangesloten landen bestond, die allen deelnamen aan de spelen in Athene. Het hoogtepunt van deze wedstrijden was de marathonloop over 42 kilometer en 195 meter, die werd gewonnen op dramatische wijze door de brievenbesteller Spyras Louis uit een plaatsje vlak bij Athene. De ren- en toervereniging Tempo te Soest organiseert zondag 29 september de grote „Wielerronde van Soest", waar voor van de zijde der renners zó'n grote belangstelling bestaat, dat het bestuur tientallen heeft moeten teleurstellen. Het parcours is gelegen in het industrieter rein te Soestdijk. Om 12 uur gaan 40 adspiranten van start, w.o. de Tempoleden Herman v. d. Hoef, Harm Hees, Joop Schaafsma en Ton Lankreijer. 80 nieuwelingen vertrekken om 13 uur. w.o. de Temporenners Jos Schipper, Harry de Boer, Gert v. d. Hoef en Cees Bokma. De grote strijd over 100 km voor de 85 amateurs vangt aan om 15 uur. Hierin rijden mee Arie Bakker. A. Damo en Jaap v. d. Broek van Tempo en ook Gerrit Ruttenberg, die z'n laatste open wegwedstrijd gaat rijden. Verder zijn van de partij de bekende renners Evert Diepenveen uit Bilthoven, Hulsebos (Bel len, v. d. Knaap (Kwakel), gebr. Vlot uit Wanneperveen, Theo Oudshoorn (Wa- verveen), Cees Schijff (Rijnsburg) en vele anderen. De deelnemers komen uit het gehele land, zodat deze rit een nationale zal zijn. Soester bedrijven hebben het mogelijk gemaakt, dat Tempo deze wedstrijden kan organiseren, door ploegen (fabrieks- ploegen) te laten rijden. Tempo heeft de volgende agenda samen gesteld: Op zondag 15 september de eerste na- jaars-competitierit, welke op het par cours in het industrieterrein zal worden verreden, tussen de verenigingen De Adelaar uit Hilversum en Tempo uit Soest. Zowel adspiranten, dames, nieu welingen, amateurs en veteranen kun nen hieraan deelnemen. Starttijden 10 en 11 uur. Op 22 september vindt de gezamenlijke competitierit Midden-Nederland plaats te Soest in het industrieterrein, tussen acht verenigingen uit Midden-Nederland. Op 29 september, de grote „Ronde van Soest". Op 6 oktober wordt de traditionele gent lemen-race gehouden op het Tempo- parcours. Bij deze race vormen actieve renners een koppel met oud-renners. CONTROLE EN BEWAKING TEGEN INBRAAK, DIEFSTAL, BRAND EN VERNIELING Speciale prjjzen en eerste klas service. HOOFDKANTOOR: VAN DE VELDEPLANTSOEN TELEF. 2201 KERKSTRAAT 3 SOEST TELEFOON 02155-2030 Tot de Griekse kroonprins (nu koning) Constantijn in 1960 bij het zeilen tijdens de spelen in Rome een overwinning boekte was dit de enige olympische titel, die de Grieken ooit op de spelen be haalden. Succes De tweede moderne olympische spelen werden in het Bois de Boulogne bij Pa rijs gehouden in 1900 en duurden onge veer vijf maanden. De prestaties waren verrassend veel vooruit gegaan en de belangstelling viel mee, ondanks de vele tegenslagen die de organisatoren hadden te overwinnen. Daarna werden de olym pische spelen achtereenvolgens gehouden in St. Louis (1904, Verenigde Staten), Londen (1908), Stockholm (1912), Ant werpen (1920), Parijs (1924), Amsterdam (1928), Los Angeles (1932), Berlijn (1936), Londen (1948), Helsinki (1952), Melbour- na (1956), Rome (1960), Tokio (1964) en nu staan de negentiende olympische spelen in Mexico voor de deur. De spe len vonden geen doorgang vanwege de eerste en tweede wereldoorlog in 1916 te Berlijn, 1940 eerst Tokio en later Hel sinki en 1944 Londen. De ontwikkeling van de moderne olym pische spelen is groots geweest. Dat blijkt wel uit enkele vergelijkende cij fers tussen de eerste spelen in 1896 te Athene en 1964 te Tokio. In Athene na men 12 landen deel, werden tien takken van sport beoefend en waren er 300 deelnemers. In Tokio waren dat 94 lan den, 20 takken van sport en 5711 deel nemers en dan zwijgen we in dit artikel nog maar van de geweldige ontwikke ling van de prestaties. De kosten van de organisatie in 1896 zijn niet precies bekend, maar in Tokio heeft men j 2 miljard ervoor uit moeten geven en voor Mexico zijn de kosten weer belangrijk Het aantal huwelijken, dat als mislukt moet worden beschouwd, is zelfs niet bij benadering te schatten. Het totaal aantal echtscheidingen en scheidingen van tafel en bed bedraagt in ons land jaarlijks ruim 7000, maar uit allerlei on derzoekingen is wel gebleken dat het aantal niet samenwonende gehuwden aanzienlijk groter ls dan het aantal wet tig gescheidenen. En dan spreken we nog maar niet over de vele gevallen, waarin het huwelijk terwille van de kinderen of voor de buitenwereld wordt gehandhaafd maar waar de echte lief desband ontbreekt Reeds jaren lang is in ons land bepleit de bepalingen inzake echtscheiding te herzien. In de memorie van toelichting op de begroting 1967 voor het departe ment van justitie wordt medegedeeld dat aan de staatscommissie inzake herzie ning van de Nederlandse burgerlijke wetgeving een voorontwerp van wet tot herziening van het echtscheidingsrecht is voorgelegd. Omtrent dit ontwerp zal de minister ook advies inwinnen bij een aantal personen, die mogen worden be schouwd als exponenten van de belang rijkste geestelijke stromingen in ons volk. Er wordt dus op het ogenblik veel over dit onderwerp gesproken en ge dacht, maar zal uiteindelijk de wet ver anderen Men wil af van „de grote leugen" Art. 263 B.W. bepaalt dat echtscheiding nimmer door onderlinge toestemming kan plaatsvinden. Uit de discussies van de laatste jaren kan men gevoeglijk af leiden dat de kans dat dit artikel zal worden geschrapt nihil is. Art. 264 noemt de gronden die de rech ter als criteria dienen om te kunnen komen tot het uitspreken van echtschei ding. Het zijn 1. overspel; 2. kwaadwil lige verlating; 3. veroordeling wegens misdrijf tot vrijheidsstraf van vier jaar of langer; 4. zware verwondingen of le vensgevaarlijke mishandeling. Overspel is veruit de belangrijkste echtscheidings grond. Ruim 90 van alle echtschei dingen in ons land werden uitgesproken op grond van overspel van een (of beide) echtelieden. Overspel behoeft voor de rechter niet „bewezen" te worden. Wanneer een der partij de andere partij van overspel be schuldigt en de beschuldigde dit erkent of niet weerspreekt, dan neemt de rech ter aan dat er metterdaad overspel is gepleegd. Deze praktijk berust op het arrest van de Hoge Raad van 22-6-1883. Bij dit arrest besliste de Hoge Raad, dat indien een feit waarop de eiser tot echtscheiding zich beroept door de ge daagde wordt erkend, deze bekentenis volledig bewijs van het feit oplevert. Maar hierdoor is het mogelijk geworden echtscheiding te verkrijgen onder voor wending van overspel. Men spreekt in dat geval van „de grote leugen". Van die „leugen" zou men in de Nederland se rechtspraktijk gaarne afwillen. Ontwrichting De bestaande praktijk bevredigt eigen lijk niemand. In de eerste plaats bestaan er ernstige morele bezwaren tegen „de grote leugen". In de tweede plaats zou men kunnen stellen dat overspel niet als zodanig reeds een vanzelfsprekende grond tot echtscheiding zal behoeven te zijn. Anderzijds kan men het huidige systeem niet verbeteren door bijvoorbeeld be paalde bewijsrechterlijke regelingen te verscherpen. Stel eens voor, dat over spel werkelijk bewezen zou moeten wor den Dan zou de partij die wil scheiden welhaast gedwongen worden om over spel te plegen Het is bekend dat dit in verschillende landen tot allerlei immo rele praktijken heeft geleid. Een werkelijke verbetering van de echt scheidingspraktijk kan waarschijnlijk worden bereikt door opneming van to tale ontwrichting (onheelbare tweespalt) als wettelijke echtscheidingsgrond. On der totale of grondige ontwrichting moet worden verstaaan een zodanige gebrokenheid van de huwelijksverhou ding, dat herstel hiervan in het licht van alle gebleken omstandigheden en feiten niet meer als mogelijk kan wor den gezien. Schuld Bij totale ontwrichting gaat het dus niet meer om een feit, of feiten als zodanig, maar om een diep in de levens der echtgenoten ingrijpende verwijdering. Maar welke rechter kan beoordelen of er in een bepaald geval werkelijk van grondige ontwrichting sprake is? Hier ligt juist de grote moeilijkheid. De rech ter moet dan een huwelijk beoordelen PUMA - ADIDAS - QUICK Voetbalschoenen - Hockeyschoenen Spikes - Zaalsportschoenen Sport- en Campingshop „City" De grootste sportzaak van het GooL Nieuw Baarnstraat 39, Baarn, teL 2490. georganiseerd door de afdeling Soest van de vangt aan op dinsdag 10 september a.s. Oefenavond elke dinsdagavond, 8 uur, ln het Verenigings gebouw (grote zaal) aan de Steenhoffstraat. Duur26 lessen. Opleidingskosten 25,— per persoon (alles inbegrepen). Aanmelding aan het secretariaat: Kerkpad z.z. 60, Soest. Vul onderstaand formulier in, en zendt dit aan bovenstaand adres. Ondergetekende wenst deel te nemen aan de nieuwe cursus Eerste Hulp Bij Ongelukken. Naam - Voornamen (voluit)- Geboorteplaats Ik ga akkoord met de verschuldigde opleidingskosten en zal deze voldoen op de eerste lesavond. Handtekening In verband met dé vele reeds gedane aanmeldingen is spoedige inzen ding gewenst. NA 10 SEPTEMBER IS AANMELDING NIET MEER MOGELIJK! Ondanks een 0-1 en 1-2 voorsprong heef het eerste seniorenteam van KV.O. eer zware nederlaag (9-2) moeten incasseren bij het tweede van D.S.V. Hellichte overwicht in de eerste speel- helft kwam tot uitdrukking na zeer snel spel, toen Thea Molenaar in de 20ste minuut scoorde Onjuiste beslissingen van de scheidsrechter veroorzaakten een onsportieve sfeer in het veld. Drie D.S.V.-ers werden gewaarschuwd. D.S.V. kwam gelijk na veertig minuten, Hans Lenten gaf 4 minuten later de Soester- bergers weer de leiding (1-2). Na dt rust werd al gauw de gelijkmaker ge scoord (2-2). Een futloos K.V.O. kon niet anders dan lijdelijk toezien, hoe de thuisclub in het laatste kwartiertje niet minder dan zeven doelpunten scoorde (9-2). De junioren verloren op eigen veld van Biko uit Bilthoven met 0-13. Een onge luksmiddag voor deze spelers, die slecht combineerden en traag reageerden. Dit pas samengestelde team, dat de nodige ervaring nog mist, kreeg een uitstekend korfballesje van het sportieve Biko- twaalftal. De A-aspiranten speelden 0-0 gelijk in een gelijkopgaande wedstrijd tegen Samos-B. De B-aspiranten kwa men eveneens tot een gelijk spel (1-1)) tegen de Meeuwen C uit Putten. Reeds na vijf minuten scoorde Ria Lauwrier en werd na tien minuten de gelijkmaker gemaakt. Ondanks de veld- meerderheid van KV.O. bleef een klei ne overwinning uit en bleef het 1-1. De C-aspiranten verloren weliswaar van Amersfoort E, maar waren in het veld beslist niet de minderen in deze eerste competitiewedstrijd (1-0). Pupillen 1 won van Amersfoort met 4-2, waarbij Jacky van Hal 3 maal en André van Enthoven 1 maal scoorden. Pupillen 2 won met 2-0 van Samos door doelpun ten van Hans en Els Rietveld. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tempellaan 6, Soesterberg, telefoon 03463-1517, neemt in het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen J. C. Lu cas en A. Th. M. Splinter, beider, te Soestreberg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en L. H. Brandt en A. W. Moll van Charante, beiden te Den Dolder. De afdeling Soestreberg van het Katho liek Vrouwengilde houdt dinsdag 17 september a.s. de eerste excursie naar het Evoluon in Eindhoven. Deelnemers moeten zich opgeven bij mevr. A. Weer- desteijn. Gen. Winkelmanstraat 21 of bij mevr. J. Pleij, Amersfoortsestraat 34, teL 1555. perfect aanbrengen van was-of anti-slijtlaag' Nijverheidsweg 71, Amersfoort tel. 03490-19911 op al zijn psychologische en sodoiogi- sche factoren. Invoering van de ont wrichting als echtscheidingsgrond bete kent de aanvaarding van een zekere mate van subjectiviteit bij de beoor deling door de rechter. Als voordeel van de invoering van gron dige ontwrichting als echtscheidings grond, mogelijk zelfs als enige echtschei dingsgrond, moet gezien worden, dat daarmee de vraag van de schuld aan de mislukking van het huwelijk uit de procedure verdwijnt. Als er van schuld sprake is, dan ligt deze in de meeste ge vallen niet aan één zijde. De huidige praktijk werkt in feite misleidend. Ze wekt de indruk of er werkelijk gespro ken kan worden van mensen die „schuldloos" zijn gescheiden. Zij adver teren er zelfs mee: gescheiden (eiseres). Andere mogelijkheden Grondige ontwrichting heeft dus als echtscheidingsgrond zijn voor en zijn te gen. Vast staat dat de rechter moeilijk kan vaststellen in hoeverre er werkelijk sprake is van onheelbare tweespalt tus sen de echtelieden. Anderzijds wordt de totale huwelijksverhouding dan als maatstaf genomen, en daar gaat het ln feite toch ook om. Het is allerminst zeker dat de wetge ver de grondige ontwrichting als echt scheidingsgrond zal erkennen. Gebeurt dit niet, dan zou men aan een uitbrei ding van de tegenwoordige echtschei dingsgronden kunnen denken. Abnorma le seksuele neigingen (bijvoorbeeld ho mofilie) zouden tot echtscheidingsgrond verheven kunnen worden. Ongeneeslijke krankzinnigheid evenzeer. Vooral over het laatste punt zal men zich zeker die nen te bezinnen. Volgens de bestaande wet kan een hu welijk waarin scheiding van tafel en bed heeft plaatsgevonden, bij onderling goedvinden gevolgd worden door een ontbinding van het huwelijk. Maar dit pas na vijf jaar. Deze termijn zou bij voorbeeld drastisch bekort kunnen wor den, bijvoorbeeld tot twee jaar. De ju ridisch moeilijk te bewijzen „onheelbare tweespalt" wordt dan historisch bewe zen door een tweejarige scheiding van tafel en bed.

Soester Courant | 1968 | | pagina 3