II Garage Stam G.S. van Utrecht willen mee-beslissing over provinciale indeling van zuidelijk Flevoland GIFGAS-SPREIDING Ruim drie meter hoge zonnebloem in Soester voortuin Loos alarm bij Petrus en Pauluskerk De Openbare School Krabbels van Knelis Uw Recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar" Cursussen vormende vri etijdsbesteding Zeepost J. A. Smorenburg Begrafenisondernemer in Soesterberg, Soest en omstreken. Kijkers en luisteraars Ned. Chr. Vrouwenbond Soest-Zuid Gevonden voorwerpen Soester Natuurbad gesloten hliSAMlU BAARN Speciaalzaak dameskonfektie. Niet apart, maar samen K.V.P. houdt zitting Vleesverkoop Tot makelaar beëdigd RENAULT 4-deurs Voordelen R8 5595,- RIO f6250r— RENAULT maakt nw leven rijker VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1968 Gedeputeerde Staten van Utrecht wil len een maximale inspraak omtrent de provinciale indeling van Zuidelijk Fle voland. Het provinciaal bestuur heeft dit reeds aan de minister laten weten, maar tot nu toe gaat de ontwikkeling niet, zoals G.S. die graag hadden ge zien. Wel is na overleg met de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening bereikt, dat in een nader te be palen vorm over de uitwerking van het verkavelingsplan (dat inmiddels is vast gesteld) en over de daarmede verband houdende vraagstukken overleg zal worden gepleegd, teneinde te voorko men, dat de provinciale besturen zich te .veinig bij de verdere ontwikkeling in de polder betrokken zouden voelen. Dit is volgens G.S. van te meer be lang, nu de beslissing omtrent de pro vinciale indeling van Zuidelijk Flevo land naar de toekomst is verschoven. Zolang het betrokken gebied in ontwik keling is, berust de zeggenschap erover bij de centrale overheid. Het is echter de bedoeling om deze zeggenschap te zijner tijd over te dragen aan de pro vincies en gemeenten. Naar aanleiding hiervan hebben G.S. van Utrecht in een schrijven aan de minister gesteld: „Met het oog op deze overdracht is het naar onze opvatting noodzakelijk, dat de be langhebbende provincies al bij de eerste opbouw zoveel mogelijk worden inge schakeld. Gaarne vertrouwen wij, dat door de regering aan het in uitzicht ge stelde overleg een zodanige bestendige vorm en wezenlijke inhoud zal worden gegeven, dat een maximale inspraak van de kant van de belanghebbende provincies verzekerd is. Voor de waar de van het overleg is de daarbij te volgen procedure o.i. van zeer veel be tekenis. Het gaat in casu - anders dan bij polders, die een in hoofdzaak agra rische bestemming kregen en hebben behouden - om de planologische vorm- Graag willen wij de aandacht vestigen op het bestaan van het gemeentelijk instituut voor beeldende expressie, gele gen aan de Hof 19 (voorheen L. Vrou- Vrouwekerkhof) te Amersfoort, waar onder leiding van deskundige beroeps kunstenaars aan personen van 9 tot 14 jaar op de woensdagmiddagen en aan ouderen - dus ook volwassenen - hoofd zakelijk op de avonden cursussen wor- den gegeven in: schilderen/tekenen, boetseren, mozaïek, -pottenbakken, email leren, grafische technieken (etsen, stof- drukken enz). Dit instituut biedt n.1. een ieder de ge legenheid genoemde cursussen als vor mende vrijetijdsbesteding te volgen, waarbij de docenten de nodige aanwij zingen geven. De bedoeling daarvan is, dat de cursis ten zich leren uitleven in kleur, in vorm en in bepaalde op de beeldende expres sie betrekking hebbende technieken. Ingaande 30 september a.s. beginnen de nieuwe cursussen welke duren tot en met 30 mei 1969. Zij omvatten in totaal 30 lessen van enkele uren - afhanke lijk van de soort cursus - per week. Als bijzonderheid wordt daarbij nog ver meld, dat de cursus grafische technie ken nieuw is en voor het eerst met in gang van het cursusjaar 1968-1969 wordt gegeven. Voor deze buitengewone inte ressante aanwinst blijkt nu reeds een behoorlijke belangstelling te bestaan. Een elders in dit blad geplaatste adver tentie vermeldt nadere gegevens o.m. omtrent de inschrijving van cursisten voor het nieuwe cursusjaar en de cur susgelden, waarnaar wij U graag ver wijzen. Voor toelating tot het instituut wordt geen enkele voorwaarde gesteld wat betreft capaciteiten of opleiding op het gebied van de beeldende kunst; ieder een, dus ook degene die nooit heeft ge tekend, geboetseerd of iets dergelijks, kan worden toegelaten. De deelnemers aan de cursussen zullen zelf ervaren, welke verrassende resul taten reeds na verloop van enkele maan den onder deskundige leiding kunnen worden bereikt en welk een ontspan ning de beeldende expressie als vor mende vrijetijdsbesteding geeft. Statistieken tonen aan. dat het aantal sterfgevallen bij ernstige zieken stijgt met een „piek" van de luchtverontrei niging, vertelde dr. Biersteker van de Rotterdamse G.G.D. Het aantal zwakke patiënten dat na zo'n piek overlijdt, kunnen wij alleen maar raden. In het waterweggebied is de grens van de luchtverontreiniging bereikt. Grotere luchtverontreiniging zou nog meer men senlevens gaan vergen. Daarom wordt 't oppassen met de veel geroemde „spreiding" van de industrie. Laten we oppassen, dat ook de gifgas sen niet teveel gespreid worden. De volksgezondheid moet toch méér waard zijn! geving van een woongebied, dat een belangrijke rol zal moeten vervullen bij de oplossing van de problematiek van dp randstad en daar na verloop van tijd ook deel van zal uitmaken. Het ligt daarom naar ons gevoelen in de rede, dat het overleg over de stedebouwkun- dige structuur van het onderhavige ge bied zal geschieden volgens een proce dure, analoog aan die, welke is opge nomen in de Wet op de ruimtelijke or dening voor de voorbereiding van streekplannen. De provincies krijgen dan - met erkenning, dat de uiteinde lijke beslissing bij de regering ligt - een zeer reële inspraak bij de behande ling van zaken, die aan de orde zijn. Wij kunnen geheel onderschrijven, dat het gezamenlijk overleg er allereerst top zal moeten dienen, de behoeften in het ruimtleijke vlak nauwkeurig te be rekenen aan de hand van getallen en cijfers, die eerst aan hardheid en exact heid gewonnen zullen moeten hebben. Op grond van het bovenstaande dringen wij er met grote klem op aan, het daarheen te leiden, dat bedoeld overleg op korte termijn kan worden geopend", aldus het schrijven van Gedeputeerde Staten van Utrecht aan de ministers van binnenlandse zaken en van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben inmiddels aan deze brief adhe sie bteuigd. G.S. hopen, dat het bedoel de overleg, dat op een prettige wijze is ingeleid door een oriënterend bezoek, dat de minister van verkeer en water staat met G.S. van Gelderland, Noord- Holland en Utrecht aan Zuidelijke en Oostelijk-Flevoland hebben gebracht, in de komende tijd metterdaad op gang komt. Amaüalaan 19-21 Telefoon 02154-2323 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Rio Corrientes" 11 sept. Australië: ms „Oronsay" 11 sept. Canada: ms „Belgien" 11 sept. Chili: ms „Benny Skóu" 10 sept. Indonesië: ms „Braunschweig" 10 sept. Kenya, Oeganda en Tanzanië: ms „Fes- tivity" 13 sept. Ned. Antillen: ms „Marathon" 10 sept. Nieuw-Zeeland: ms „Oronsay" 11 sept. Suriname: ms „Ammon" 9 sept. Verenigde Staten van Amerika: ms „At lantic Span" 12 sept. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ss „Andijk" 11 sept. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Generaal Winkelmanstraat 62 Soesterberg Tel. 03463-1223-1458 Tevens algehele verzorging door geheel het land. (Geen klassesysteem.) Op 1 september waren bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 2.675.339 televi sie-toestellen aangegeven tegen 2.666.335 op 1 augustus j.1. Het aantal geregistererde radio-toestel len bedroeg op 1 september 2.832.350 te gen 2.826.823 op 1 augustus jl. De eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen wordt gehouden op maandag 9 september a.s. om 8 uur in Eltheto. Ds. H. Groenewoud te Amersfoort zal spreken over het onderwerp „Evolutie en Schriftgezag". uORLObE* i jüwetlfR V.vN€.tOÊ&TRA^,oeSTPy^ TfcL: Nadat in Amersfoort melding was ge maakt van het bestaan van een me- terhoge Helianthus, de latijnse naam voor de overbekende zonnebloem, is ook in Soest een exemplaar aangetrof fen die de voor dit soort planten ge middelde lengte van twee meter ruim heeft overschreden. Bij de fam. Van Hattum, aan de P. C. Hooftlaan, staat in de voortuin een zonnebloem, die zonder speciale verzor ging nu reeds 315 cm meet. Zonder enige twijfel zou deze Soester „Zonnebloemboom" wanneer hij speciaal zou zijn verzorgd, het trotse record van de Amersfoortse „boom" hebben gebro ken, ware het niet dat tot voor kort niemand van de huisgenoten van de aanwezigheid van de zonnebloem op de hoogte was en het boven de grond uit stekende groen als onkruid werd be schouwd. De sloop van de Petrus en Pauluskerk begint enige gestalte te krijgen, terwijl tegelijkertijd de kerk zelf haar gestalte hoe langer hoe meer gaat verliezen naarmate de afbraak vordert. Men is inmiddels zo ver met de sloop gevor derd, dat een reeds half vergaan papier tje, dat op de buitendeur is geplakt en aankondigt, dat de kerk voorlopig is gesloten, overbodig is geworden. De kerk is nu ongeveer onthoofd. Het dak is zo goed als verwijderd, wat overigens niet geheel zonder hindernissen is ge beurd. Woensdag ging als een lopend vuurtje de mare door het dorp, dat een van de slopers een dodelijke val zou hebben gemaakt. De man in kwestie, de 31-jarige J. Siep uit Nijmegen kon er zelf het meest om lachen, al heeft hij wel even bleek om de neus gezien, want met wat minder tegenwoordigheid van geest zijnerzijds had het gerucht waar kunnen zijn. De heer Siep raakte tijdens de sloopwerkzaamheden inderdaad zijn evenwicht kwijt en viel, maar wist zijn val te breken door zich vast te grijpen aan een balk, die hij even later wel weer los moest laten, maar waaraan hij toch wel zijn leven heeft te danken. Hij kwam nu niet al te hard op een wat lager gelegen plafond terecht, dat nu net niet bezweek. Korte tijd later, toen de man weer van de schrik beko men was, was hij met wat onbetekenen de schrammetjes weer aan het werk. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: Terlenka-dames regenjas, armband, etui met 15 balpoints, bromfietsplaatje, geel regenjack, kentekenplaat, parapluiehoes, dop van de benzinetank, rode dames portemonnee met inhoud, bruine plastic tas. sleutel met opschrift, zwarte dames fiets, beige jack met groene voering, grijze wollen trui, lange kinderbroek, knipportemonnee met inhoud, ring met drie sleutels, zwarte damesportemonnee, militair tenue. Aankomen lopen: Belgische herder, drie kleurig poesje, krielkip, siamese poes, grijs-wit poesje. Aan komen vliegen: zwarte vogel met rode kuif, postduif. Met ingang van maandag 9 september wordt het Soester Natuurbad voor het publiek gesloten. Het restaurant en de midget-golfbaan blijven geopend. LAANSTRAAT 71 - 81A Is u ook lid van Volksonderwijs Vereniging voor Openbaar Onderwijs. Secr. Alb. Hahnweg 21, telefoon 5585. Zaterdagmorgen, van 11-12 uur. houdt de K.V.P. afd. Soest weer zitting in kamer 2 van het Verenigingsgebouw. Enige leden van de K.V.P. raadsfractie zullen weer aanwezig zijn. Morgen, zaterdagmorgen 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats voor de houders van gele kaar ten genummerd vanaf 101 tot en met 275. De heer J. C. Brouwer. Steenhoffstraat 54a, alhier werd woensdag j.1. door de Arrondissements Rechtbank te Utrecht beëdigd tot makelaar in onroerende goe deren. ERFENIS. - Mijn tante is overleden en liet een huis na. Zij had 4 dochters, al len gehuwd, maar een dochter is ge scheiden en heeft zelf 3 dochters. Deze gescheiden dochter is voor haar moeder overleden en een zuster van haar werd voogdes over haar 3 kinderen. Nu zegt de notaris dat de gescheiden man rech ten op de erfenis van tante kan laten gelden, zodat de drie dochters van de overleden nicht niets krijgen. Is dat juist? Antwoord: Neen, zoals U het hier stelt is het niet juist. De drie kinderen van de vooroverleden dochter erven teza men het erfdeel dat hun overleden moe der zou hebben ontvangen. Als deze drie kinderen nog minderjarig zijn dan dient hun erfdeel te worden beheerd door de toeziend voogd of deze heeft althans toezicht hierop. Als de vader van deze kinderen dus toeziend voogd is, dan is het mogelijk dat hij wel toe zicht krijgt op hun erfdeel, maar het is bepaald niet zo dat het erfdeel van deze man wordt en de kinderen niets zouden ontvangen. DOPING. - Enige tijd geleden is er op de t.v. gesproken over een rapport be treffende doping in de sport. Is het mogelijk om dit rapport in te zien i.v.m. een scriptie? Antwoord: Het rapport betreffende do ping in de sport is k 1,50 verkrijgbaar bij het secretariaat van de vereniging voor sportgeneeskunde, Drift 57, Doorn. ONKOSTEN HUIS. - Ik bewoon een heel huis waarvan ik de eigenaar ben. Nu wordt het huis hiernaast afgebroken en daar deze huizen tegen elkaar aan staan komen mijn binnenmuren geheel bloot te staan. Wie draagt de kosten voor versteviging van deze binnenmu ren? Antwoord: U schrijft niet of het naast uw woning af te breken huis wordt herbouwd. Is dat het geval, dan zal de bouwer tijdens zijn werkzaamheid moe ten stutten. Wordt het niet herbouwd, dan zult U zelf maatregelen moeten treffen, tenzij er sprake is van een zg. gemene muur. Of dit laatste zo is, kan alleen worden beoordeeld aan de hand van de bestaande toestand en van eventuele contracten van aankoop grond en/of huis. Als de zaak de moeite waard is, raden wij U aan een advocaat te raadplegen. PARELHOENDERS. - Hoe kan men bij parelhoenders het mannetje van het vrouwtje onderscheiden? Antwoord: Parelhoenders zijn moeilijk van elkaar te onderscheiden ,doch bij goede beschouwing is er toch wel ver schil te bespeuren tussen de beide seksen. De haan is vaak iets forser ge bouwd en de verenkleur is wat inten siever en donkerder, doch veel verschil is er niet. Ook zijn de oorlellen van de haan wat groter en roder van kleur. Ajje ut ming vraogt dan mok zei ge dak vreuger al is hep ge- zeit datter soms tij je binne dak ming een bietje schaom dak uut Soes kem, maor datter daor teugen- over ok we! weer tijje binne dak zo groos bin as een aop mit zeuve steerte dak een echte Soesder Knol bin. Ut is al weer een bar laange tied gc- leeje dak in de school baanke zaat. Veur de keingders van noeng doet da ne tuurluk wel effe vreemd an. waant da komp in de teugewoorduge tied nie meer veur. Waant zullie zitte allemaol netjes of mingder netjes an echte stoe- le en taofels. Maor vreuger en das ech nog nie zo bar laang geleeje waore der heul gewoon allenug maor baanke, mit een plaank waor jie daan op kon schrieve. En ajje noeng net as ikke, zo af en toe is leur ongs darrep heen rij, en jie let net zo goed op de schole die jie veur- bie rijd, as op ut verkeer, daan zaal jie ut zongder twiefel mit ming eens weze, as ik zeig datter heul veul, bar veul is veranderd. Noeng krlege de keinders allemaol me- zieklesse, sportlesse, en gao maor deur, ik wil nie zeige da zullie noeng int paredijs leve, maor ut zitter wel bar dichbie. Minse jie staot der toch vaan te kieke hoe meraokels lollug de mees ters omgaon mit de an hullie zorreg toevertrouwde keinders. In ming school- tied was de meester vaok nie meer as een soort boemaan. Hie vongd niks goed, jie moch nooijt waat vaan die ouwe brombeer, en ajje toch waat deej waat nie mog sloeg tie mit een riet op je fingers. Maor das noeng allemaol heul aores, noeng voetbaalt meneer, da klink heul aores as meester ajje ut ming vraog, net zo haard meej as de keingders. En waat vreuger heulegaor nie ebeurde, zwemme, ebeurd noeng saome mit de leeraor. Maor naos de veur ut buute gebeure veranderde dinge, binne der nog een heule kwak dinge waor wullie die buute staon niks vaan wete. Zo heul af en toe hore wullie daor waat vaan. Een vaan de belaangriekste dinge die vaan de school naor buute komme binne de zaangles reesultaote. Daormeej bedoelk netuurluk nie de aubaode die smarregens vruug word ge- braacht bie ut gemeentehuus op ko- ninginnedaag. maor de liedjes die wul lie beveurbeeld kenne hore op de raa- diejoo en de tillevisie. Minse ji^e ken ming glove of nie maor as ikke zo saome mit Kneliao zit te luustere naor die stemme vaan die kingdertjes, daan lope de irllinge ongs over de rug. En daordeur zal ut ok wel komme dat wullie vaan de week weer is blie waore da we Soesders waore, waant Paula vaam Allefen, jao ut doet wel effe vreemp an om een vrou van zestug jaor bie der veurnaom te noeme, gong mit pesjoen en wier ok nog deur ongze konigin ongderscheije. Waat die vrou allemaol veur de king- derzaang hep edaon, is mit geen pen te beschrieve. En dan binne der netuurluk minse die zeige vaan mooij zinge kejje nie ete, maor ikke fing ut toch wel vaan belaang dat de keingders ok nog een bietje kenne zinge, en daan mag ut vaan ming nog wel een bietje vaals ok. Die Paula vaan Allefen, waas zongder enuge twiefel een bar goeije zangjuf frouw, waant zie kwaam bar vaok mit kore vaan Soesder keingders veur de raadiejoo en de tillevisie. En nie mit vaan die ouwerwetse deuntjes, waor ji# traone vaan in jie ogen krieg, maor deuntjes die jie nie uut je kop ken zette, om dat ut allemaol vaan die vToolukke wieze zijn. En ajje effe goed luustert, daan krieg jie nog meer ple zier in die keingdermeziek as in die mederne grote minse meziek. Ikke hep ut netuurluk nie veur ut zei ge. maor as die Paulao deur ming ge- huldug zouw weze, daan haad zie vaan ming geridderd magge worre in de ridder vaan de gouwe stemvorrek. Die orde ister noeng netuurluk nog nie, maor die haad ik daan wel effe inge steld. Go nq(1rS P J KER OESTDIJK (In één handgreep 4e veranderen In 2-deurs, veilig du« voer hw kinderen i) 1. de flitsende 1100 c.c. motor - 135 km 2. 4-deurs (in één handgreep te veran deren in 2-deurs, veilig dus voor uw kinderen 3. laag benzineverbruik 1 op 15 4. ongekend zitcomfort 5. uiterst wendbaar, gemakkelijk parke ren in stadsverkeer 6. hoge inruil waar de 7. rondom schijfremmen NIEUWERHOEKPLEIN 1 - SOESTDIJK - TELEFOON 02155-2850

Soester Courant | 1968 | | pagina 7