Soest toen - Soest nu Het oog gericht op povere overwinning EEN FOTO UIT BIAFRA Soester water- en zonaanbid(ders)sters dit seizoen voor het laatst in het Natuurbad Geslaagde puzzelrit Altijd baas boven baas Dinsdag 10 september 1968 47e jaargang no. 68 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 Postgiro 126156 Weggelopen psychopaat dronk flesje poetsmiddel leeg Pax-Christi voettocht zaterdag 23 september Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Turk in café bestolen Vliegbasis Soesterberg krijgt er drie squadrons bij Fluoridering drinkwater Moedercursus Wit-Gele Kruis Bejaarde voetgangster (83) aangereden Jeugdappel Bromfietster reed tegen sleepkabel Gewestelijk Arbeidsbureau Soest Ruim acht weken nog tot de Ameri kaanse presidentsverkiezingen, dat is ge noeg tijd voor vele mensen om het een en ander te vergeten. Kandidaat Hubert Horatio Humphrey, de aan zonnigheid verslaafde vice-president, zal zijn best moeten doen om de kwalijke indruk van de democratische conventie in Chicago weg te wissen. Niet alleen dat dit een onsmakelijke vertoning was doordat de politie tegen jonge betogers van leer trok op een manier die in de con ventie door een gezien man als senator Ribicoff op zeer klame toon vergeleken werd met S.S. -praktij ken. Veel erger was hoe de baas van die cor.ventiezaal aan de gang ging: vecht jassen die het radio- en t.v.-journalis- ten onmogelijk maakten om te spreken met mensen in de zaal, toevallig steeds die mensen uiteraard wier opinie bur gemeester Daley niet welkom was. De zware jongens van Daley beletten trou wens ook afgevaardigden om contact met elkaar op te nemen. Via de televisie kon men deze gangster achtige terreur keurig waarnemen om dat de geteisterde verslaggevers uiter aard niet de minste neiging hadden een en andere met de mantel der liefde te bedekken. Dit gebeuren is op zichzelf niet nieuw in de V.S.: het is de gebruikelijke ma nier waarop de boss van de partij-„ma chine" pleegt te werken, vanouds. En Daley is een van de laatste en machtig ste van dergelijke politieke bosses. Het merkwaardige is dat hij niet eens een slechte burgemeester is van het door gangsterdom verziekte Chicago, stad van Al Capone en dergelijke lieden- Hij heeft voorkomen dat de big business wegtrok, hij heeft allerlei sociale diens ten op poten gezet en tal van open bare werken doorgedreven. Was Chica go lang een stad waar de functionaris sen zowel onbekwaam als omkoopbaar waren, de politie incluis, van dat onbe kwame is weinig overgebleven en de omkoperij is in verhouding ook sterk afgenomen. Misschien was een poteling als Daley wel de enige die krachtdadig orde kon scheppen in de chaos die Chicago was. Maar dat alles neemt niet weg dat zijn bulldozersmethoden compleet met lu gubere knokploegen juist in 1968 wel wat heel pijnlijk herinnert aan de cor rupte partijmachines die in de twinti ger jaren oppermachtig waren. Niet alleen dat zulk optreden immoreel is, het is ook uit de tijd. Juist tegen dit politiek bedrijf van machthebbers on der elkaar die sigarenrokend ergens op een kamer uitmaken wat goed is (the smokefilled backrooms is gewoon een staande uitdrukking geworden) keren zich de jongere kiezers die zich demo cratische idealen een tikje anders voor stellen. Daarmee heeft de democratische con ventie niet alleen kiezers afgeschrikt wie dit alles tegen de goede smaak leek, maar vooral de idealistischer streven naar modernisering die in McCarthy, MacGovern en daarvoor in wijlen Ro- bert Kennedy voorlieden zijn die al thans ook eerlijk een ideaal nastreven. Het wat gore, verouderde spektakel dat de conventie op de t.v. bood. moet de zulken wel helemaal hebben afgeschrikt. Veel te kiezen is er dan voor hen niet. Nixon is nog minder in hun straat om van Wallace maar te zwijgen. Het beste wat de democratische con ventie had kunnen doen, was de over winning van Humphrey, die van begin af aan zijn heil zocht in voorverkie zingen en dergelijke open strijd maar die met de backroomboys en de poli tieke bosses ging marchanderen, al thans een beetje redelijk te verpakken zodat het er nog wat op leek of de keus van Humprey op nog wat meer steunde dan de knokploegmacht van Daley en consorten. Dan was er een mogelijkheid geweest de McCarthy-aanhang voor een deel in te lijven bij de Humprey-garde. Nu is die groep walgend weggewandeld. De eenheid van de partij is geringer dan ooit. Humphrey heeft dan wel de conventie gewonnen maar misschien ook zijn kans om van Nixon te winnen. KANTMAN De Soester Politie Sport Vereniging, die in geregeld contact staat met de Mess van het kamp van Zeist, en dikwijls onderlinge wedstrijden organiseert, had voor zaterdagmiddag een puzzelrit voor auto's op het programma staan. Hier voor bestond grote belangstelling. Om 13 uur bij de start in het Kamp van Zeist, hadden zich 34 koppels gemeld. Er was een gemakkelijke rit uitgezet. Prijswinnaars werden: 1. De heren Ver hoeven en Starink. 133 strafp. 2. De heer en mevrouw W. v. d. Brink, 163 strafp. 3. De heer en mevrouw Jeeken, 164 strafp. 4. De heer en mevrouw Van Woudenberg, 168 strafp. 5. De heren Sterk en Martens, 185 strafp. 6. Mej. Alkemade en de heer R. ten Hove, 189 strafp. 7. De heer en mevrouw Wolfs, 210 strafp. 8. De heer en mevrouw Poo len, 212 strafp. 9. De heer en mevrouw Janssen, 212 strafpunten. De poedelprijs was voor de heer en mevrouw Wels, die maar liefst 464 strafpunten opliepen. Na de prijsuitreiking volgde een gezel lig samenzijn in de Mess. Maakten wij in onze vorige editie mel ding van een zeer hoge zonnebloem van 315 cm aan de P. C. Hooftlaan, thans blijkt, dat mej. N. van Zoest, Sparren- laan 4. alhier nog een hoger exemplaar in de tuin heeft n.1. 360 cm hoofc. SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, ƒ3,25, per post ƒ4,25. Verschuilt iedere dinsdag en vrijdag Tien dagen lang mag het Rode Kruis door de lucht voedsel en medicamenten gaan brengen naar de verkommerde be volking van Biafra. Een hele concessie van de regering in Laos, want die voelt er niet voor. En in zekere zin, van haar standpunt bezien, nog niet eens helemaal ten onrechte: de militairen re deneren dat ook de blokkade met aan verwante verhongering een wapen is om Biafra op de knieën te brengen en de afscheiding ongedaan te maken. Het is daarnaast ook een onmenselijk hard standpunt, maar oorlog is nu eenmaal geen zachtzinnig bedrijf. De regering in Lagos is kennelijk be zweken voor het dreigement van het Internationale Rode Kruis dat het des noods zonder toestemming ging vliegen, zoals het feitelijk al deed op kleine schaal. President Gowon heeft beseft dat eventueel neerschieten van een rode-kruisvliegutig een anti-reclame voor zijn bewind zou zijn dat daardoor ergere schade zou lijden dan wanneer misschien een paar Biafranen in plaats van de hongerdood te sterven, nog een paar schoten lossen op de federale troe pen. Binnenland Het is niet helemaal fair om te verge- ijken, maar het zou de moeite waard zijn geweest als een heel wat sterkere organisatie dan het Rode Kruis ook eens over formele bezwaren was heenge stapt: de Ver. Naties, die op papier vaststelde dat het hele geschil een bin nenlandse aangelegenheid was waarmee de V.N. zich volgens de regels niet mogen bemoeien. De V.N. staan tenslot te ook nog voor het ideaal de wereld wat leefbaarder te maken voor de men sen en in die zin is Biafra een zaak die bepaald niet zuiver binnenlands voor de Nigerianen is. Om nog maar te zwijgen van een zeker recht op zelfbeschikking. Maar goed, misschien was Gowon ook alleen maar zo inschikkelijk omdat hij meent dat zijn legers de afscheiding al vrijwel hebben opgeheven. Aba is ver overd en het resterende gebied is niet meer zo groot. Haat Maar de vraag is of Gowon er is met verovering van terrein. Er is ook nog zoiets als guerilla - sinds enige tijd een bezigheid waarover leerboeken bestaan, zodat de Biafranen te kust en te keur tips over de ondergrondse strijd kunnen krijgen. Die sluipoorlog, gebaseerd op haat, lijkt haast onvermijdelijk na een filmpje dat Britse televisie-mensen hebben ge maakt toen ze met een eenheid van het Nigeriaanse leger meetrokken. In een dorp treft een patrouille een jongen aan, die wordt gegrepen. Hij zegt dat hij naar zijn ouders kwam kijken, maar een luitenant zegt dat hij een Biafraan- se soldaat is, ook al is hij dan alleen maar in een zwembroek gekleed en heeft hij geen wapen. „Ga in de houding staan als je met me praat", zegt de luitenant en de jongen gaat rechtop staan. „Zie je wel", zegt de luitenant, „hij kent militaire beve len: het is een soldaat." En hij schiet de jongen met zijn machinepistool dood. Bitter De Britten hebben hun film ook in La gos laten zien en de luitenant is prompt door een krijgsraad veroordeeld en zelf ook geëxecuteerd. Maar met de van- Een winkelier aan de Torenstraat keek zaterdag vreemd op, toen hij een onbe kende jongeman zonder iets te zeggen en te betalen zijn winkel zag verlaten met een flesje met een poetsmiddel in zijn hand. De politie werd gewaar schuwd, maar het onderzoek in de om geving leverde niets op. Later op de dag werd gemeld, dat een jongeman in het plansoen voor de Petrus en Pau- luskerk lag. Naast hem trof men het betreffende flesje aan, leeg. De man had de in houd opgedronken. Bij nader onderzoek bleek het een uit Den Dolder weggelo pen psychopaat te zijn. Hij was er met een ander in een auto vandoor gegaan. De ander Is nog voortvluchtig. Wanneer heel Nederland zich in de vredesweek zal gaan bezighouden met Europa en de kwestie „Oost-West", zal er in Soest en omstreken een voettocht georganiseerd worden, waaraan ieder een kan deelnemen. Als er toch een leeftijdsgrens gesteld wordt (tussen 15 en 35 jaar) dan is dat alleen maar voor hen, die zich te jong of te oud voelen. Door de gunstige be gintijd (14.30 uur) zullen velen, die des morgens nog moeten werken, gemak kelijk kunnen deelnemen. Voor militai ren, die het weekend thuis zijn en voor studenten, die uitgeput uit hun groentijd komen, is de voettocht een welkome mogelijkheid tot een ontspannend ge sprek in een open en gezellige sfeer. Het thema, dat onderweg besproken zal worden, luidt: „Is verzoening tussen Oost-West nog mogelijk na de gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije?" 's Avonds ca. 9 uur, wordt alles be ëindigd. Een verdere uitwerking van de vraagstelling en nadere gegevens ont vangt U per post nadat U zich hebt ingeschreven. Laat U zich zo snel mo gelijk inschrijven (uiterlijk 22 septem ber) aan het adres van het Pax Christi Secretariaat Vredehofstraat 22 Soestdijk, al waar U alle mogelijke inlichtingen kunt verkrijgen. I in de Ned. Herv. Kerk (Oude), Utrecht- seweg, Zeist, op 20 september a.s., aan- vvang 8 uur precies. Een ruime parkeergelegenheid is aan wezig. Opening en sluiting zal resp. worden verricht door Ds. Roelofsen en Ds. den Boer, beiden predikant te Zeist. Opdat dit „Jeugdappel', aan haar doel zal mogen beantwoorden, wordt niet alleen de belangstelling van de ouders gevraagd, maar bovenal op de aanwe zigheid van de Jeugd gerekend. Nadere inlichtingen worden U gaarne verstrekt door R. Labee, Gerolaan~6l te Zeist, tel. 03404-16121. De Turkse gastarbeider M. B. A. R. uit Baarn is tijdens het weekeinde in een café aan de Stadhouderslaan bestolen. Een aantal andere bezoekers had te gen zijn wil op zijn kosten het nodige gebruikt. Op een gegeven ogenblik ont stonden er moeilijkheden, gevolgd door enige schermutselingen, waarna de Turk er maar vandoor ging. Buiten bleek, dat zijn portemonnee met ongeveer 85, was gerold. De politie heeft nog wel een onderzoek ingesteld, maar tot nu toe zonder resultaat. In de defensienota van 1968 heeft de minister van defensie onder het hoofd stuk Koninklijke Luchtmacht de slui ting aangekondigd van de vliegbasis Ypenburg. Voor Soesterberg betekent dat een ver meerdering met drie squadrons en met naar schatting driehonderd man vlieg en grondpersoneel. Een dezer dagen zal het 298ste squa dron met Alouette 3 helikopters naar Soesterberg zijn verhuisd. In de week van 6 september gaat de zogenaamde basisvlucht van Aluoette 3 hefschroef- vliegtuigen naar Soesterberg. Tussen 16 september en 1 oktober verdwijnt het 334ste squadron Friendships en Troopships van Ypenburg. Dit squadron gaat met de technische en materieel- diensten eveneens naar Soesterberg. Bij de verhuizing van Ypenburg naar Soesterberg speelt de personeelskwestie een belangrijke rol. Het is niet te ver wachten, dat al het meekomende perso neel zich metterwoon in Soesterberg zal vestigen, maar voor degenen die dit wel van plan zijn, doen zich moeilijk heden genoeg voor. Men kampt name lijk met huisvestingsproblemen, die niet direct opgelost kunnen worden. Ove rigens zal een deel van het personeel ondergebracht worden in het Wallart Sacré kamp in Huis ter Heide, terwijl voor een klein gedeelte enkele kamers beschikbaar zijn, aangeboden door par ticulieren, aldus voorlichtingsluitenant Ents van de basis Soesterberg. Majoor Meijer van het garnizoenscommando in Soesterberg en belast met de toewijzing van huizen, wijst er o.m. op, dat een situatie zoals in Soesterberg ontstaat nooit prettig is. Hij spreekt echter niet van een hopeloze situatie, omdat hij ervan overtuigd is, dat het ministerie van defensie het huisvestingsprobleem heeft onderkend als een probleem, dat zo spoedig mogelijk opgelost zal moe ten worden. De nood is het hoogst in de categorie huizen voor gezinnen met 2 of 3 kinderen. Hij wijst op het prettige contact met de besturen van de om liggende gemeenten, die volledig begrip hebben getoond voor de huisvestings problemen. Zij zullen bij het aanvra gen van een woningtoewijzing voor 1969 hier zeker rekening mee houden. Maar op korte termijn zal het heel moeilijk zijn de mensen te helpen, aldus majoor Meijer, die nog geen enkel over zicht heeft van de woningbehoefte voor de komende militairen. Juiste gegevens hiervoor zijn er nog niet. De mensen weten soms zelf .nog niet wat. ze zullen doen, aldus de majoor, die zoveel mo gelijk de kandidaten voor huisvesting in Soesterberg persoonlijk te woord staat. De ontwikkeling van de arbeidsmarkt gedurende augustus 1968 in het gewest Soest (de gemeenten Baarn, Eemnes en Soest). Tot nu toe heeft 1968 vanaf haar begin maandelijks een verdere daling van de werkloosheid in het gewest Soest te zien gegeven. Ook augustus wijkt hier van niet af. Het aantal werkzoekende mannen daalde van 84 naar 73 en be nadert daarmee de situatie van de jaren 1960-1965. Eind augustus 1967 waren er 121 werkzoekende mannen. He. aantal jeugdigen onder de werk zoekende mannelijke arbeidskrachten is bijzonder laag (2); vorig jaar eind aug. waren dat er 22. Het werkloosheidspercentage van man nen ten opzichte van de totale afhan kelijke mannelijke beroepsbevolking van dit gewest bedroeg per eind augustus 1968 ca. 0,5; eind juli 1968 was dit per centage ca. 0,6 en vorig jaar eind aug. ca. 0,9. De vraagzijde van de arbeidsmarkt ont wikkelt zich gunstig. In de loop van de verslagmaand liep de vraag naar mannen op van 321 naar 349 en is daarmede iets boven het peil van 1967 gekomen, toen de vraag naar mannelijk personeel per eind augustus 340 bedroeg. Het dekkingspercentage van de vraag ten opzichte van het aanbod is door de jongste ontwikkelingen nog gunstiger komen te ligen. Dit percen tage kon eind juli 1967 worden gesteld op 285 en eind augustus 1967 op 281 en voor eind juli 1968 op 394 en eind aug. 1968 op 478. De vraag naar jeugdig mannelijk perso neel blijft dit jaar aanhoudend boven het peil van 1967. Gedurende augustus 1968 ontwikkelde deze vraag zich van 135 naar 128 en vorig jaar augustus van 117 naar 85. Het geregistreerde aanbod van vrouwe lijke arbeidskrachten ondergaat weinig wijziging in zijn omvang. In augustus 1968 van 32 naar 33; in augustus 1967 van 30 naar 28. Ook het aanbod van jeugdig vrouwe lijk personeel handhaafde zich deze maand op nagenoeg hetzelfde peil (van 6 naar 5). Vorig jaar augustus van 10 naar 6. Evenmin als in het aanbod is er deze maand in de vraag naar vrouwelijk personeel wijziging van enige betekenis Niets wees er j.1. zondag op dat het de laatste dag was waarop het Natuurbad in 1968 voor het laatst voor het publiek geopend was. De zon scheen als een hoog zomerse dag, en de publieke belangstelling was groter dan op menig „zomerse" dag van deze zomer. Toch zou na het sluiten van het bad, het zwemseizoen 1968 tot het verleden behoren. Ondanks het feit dat de leiding van het Natuurbad geen toestemming had ver leend voor het haast traditie geworden festijn „met kleren en al in het water gooien", dit in verband met de moeilijk heden die zich verleden jaar voorde den, toen naast de vele zwemmers ook mensen en kinderen in het water wer den gegooid die de zwemkunst niet of slechts ten dele machtig waren, waren opgetreden (van 182 naar 184). Wel blijft de vraag aanmerkelijk beneden het niveau van 1967, toen deze zich in augustus ontwikkelde van 246 naar 225. De vraag naar jeugdig vrouwelijk personeel is deze maand evenmin sterk gewijzigd (van 98 naar 101), zulks in tegenstelling tot augustus 1967, toen de ze afnam van 113 naar 68. Het aantal in omloop zijnde werkver gunningen voor in het gewest Soest werkzame buitenlandse arbeidskrachten bedroeg per eind augustus 1968 ruim 440. Vorig jaar per eind augustus rond 380. De raadsfractie van de V.V.D. heeft zich tot de Voorzitter van de Raad der gemeente Soest gericht met het verzoek het raadsbesluit van 16 decem ber 1964 inzake fluoridering van het drinkwater opnieuw in diskussie te brengen, gezien de ontwikkelingen die zich sindsdien hebben voorgedaan. Woensdag 18 september, des morgens om 10 uur begint de moedercursus in het wijkgebouw, ingang Molenstraat 11. er nu ook weer tientallen die gekleed en al te water gingen als een soort af scheid van de zomer. Terwijl honderden jongelui de zonne weide bevolkten als een soort Soester „lo-'e-in" zochten vele anderen het wa ter op, om daarmee als het ware de slu.ting van het bad voorlopig te voor komen. Wi„ kunnen dan ook slechts hopen dat wanneer deze „nazomer" nog vele mooie dagen gaat brengen het toch „verwarm de bad wederom zijn poorten zal ope nen, zodat niet alleen de midget-golf- beoefenaren en bezoekers van het res- ta -ant het Soester Natuurbad profi- te.T'i\, maar ook de zwemmers en zwem sters nog even van de gelegenheid ge bruik kunnen maken, al betwijfelen wij of zij dan het minder gunstige seizoen nog goed kunnen maken. Op de Steenhoffstraat is zondagavond om kwart voor acht de 83-jarige mevr. A. S. v. d. H. uit Soest door een auto aangereden, toen zij de weg wilde oversteken. Zij lette onvoldoende op het verkeer en kwam in bosting met een door de 57-jarige T. O. uit Duiven- drecht bestuurde auto. De bejaarde da me is vermoedelijk met een hersen schudding naar Zonnegloren gebracht en daar opgenomen. Aangespoord door de reeds eerder ge houden avonden, voor opening van het „Jeugdwerk", uitgaande van de Ned. Herv. Ger. Jeugdverenigingen te Zeist, zal ook dit jaar weer een „Jeugdappel" worden gehouden voor Zeist en omlig gende gemeenten. Ook dit jaar zal U weer iets worden geboden, waaraan o.a. medewerken het „Vreewijks Mannenkoor" te Rotterdam met de bekende organist A. Keizer, or ganist van „De Doelen" te Rotterdam, terwijl als spreker zal voorgaan Ds. E. F. Vergunst te Polsbroek met als onder werp „Waar zijt gij?" Deze avond zal weer worden gehouden zelfsprekendheid waarmee hij de jongen neerschoot, wordt wel geïllustreerd dat hij rustig zijn gang ging terwijl de ca mera draaide: voor hem was die moord de gewoonste zaak ter wereld. Het slachtoffer was een lbo. Men kan zich voorstellen dat geen lbo zich on der die omstandigheden erg veilig kan voelen in Negeria. Gowons troepen zul len militair wel kans zien Biafra van de kaart te vegen. Maar het oerwoud zal dan vol zitten met Ibo's die als wraak graag zoveel mogelijk Nigerianen naar een andere wereld helpen. Gowon heeft geprobeerd met militaire middelen een kwestie op te lossen dte alleen door gesprek op te lossen was geweest. Zijn oplossing zal nog genoeg bitterheid brengen tot lang nadat het Internationale Rode Kruis zijn hulp kan staken. Op de Soestrebergsestraat is zaterdag de 18-jarige verpleegster C. K. uit Zon negloren met haar bromfiets tegen een sleepkabel gereden en gevallen. Het meisje liep verwondingen aan het hoofd en een hersenschudding op. Zij is over gebracht naar Zonnegloren. De 30-jarige monteur E. J. T. uit Eemnes wilde met een auto op sleeptouw de Soesterbergse- straat bi; de Gallenkamppelsweg over steken. Toen hij de bromfietser voor rang wilde verlenen, bleef de sleep kabel tussen de beide auto's dwars over het rijwielpad gespannen staan, met genoemde gevolgen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1