Teiefoonnummer ziekenauto 59 80 DE COëP, RAIFFEISENBANK SOEST LIMBURGERS TEVREDEN MET AFCENT Burgerlijke stand Drie Soester firma's richtten in het Soesterveen modelwoning in EEN CAMERAMAN IN DE RUIMTE Krabbels van Enelis kan u tegen soepele voorwaarden een hypotheek verstrekken. ls. ster) Maar AFCENT is niet tevreden met militaire inspanning van het Westen Opgenomen in de gemoedelijke sfeer tylPMONi t WAfëutïelaa* Eerste Soester Begrafenis-Onderneming S.E.C.-zaterdag Heeft u geld nodig voor de aankoop van een HUIS? DINSDAG 10 SEPTEMBER 1968 ftreeht Ier llt. Er is nogal wat geprotesteerd, vooral in het westen van ons land, toen de N.AA'.Ö.-raad de beslissing nam om haar hoofdkwartier voor eentraal Europa AF ENT in de Hendrikman in Brunssum te vestigen. Noodgedwongen, doordat Fran ryk zich uit het militaire deel van de N.A.V.O. terug trok, moest een nieuwe vestiging voor AFCENT worden gevonden. De keus viel op Brunssum. hoewel de Belgen ook wel belangstelling hadden ge toond. Onze landgenoten in het zuiden waren bepaald niet ongelukkig met dat besluit en ze zijn er sindsdien steeds bltfer om geworden. Voor hen betekent de AFCENT meer een zeer welkom instituut, dat door haar vele aktiviteiten, vooral ook op het gebied van bouwprojecten, heel wat werk en geld oplevert. Bovendien pasten de ongeveer 1200 militairen en nog enkele honderden mensen burgerper soneel zich goed aan in het gezellige Limburgse milieu. tier in Brunssum te vestigen was de sterk groeiende werkloosheid in Lim burg. Mede daarom heeft de vertegen woordiger van de Nederlandse regering in de N.A.V.O.-raad sterk voor de ves tiging in Brunssum gepleit, waar de ge bouwen van de Hendrikmijn beschik baar waren. Niet de ondergrondse mijn gangen, want die waren al spoedig na het stilleggen van het werk in de mijn ondergelopen met water. Nu zijn al die gangen stevig dichtgemetseld. Met de komst van de AFCENT naar Brunssum kwamen er zo'n 6000 mensen mee. Zij wonen verspreid in 63 plaatsen in het mooie heuvelachtige Zuidlimburg se land. Plaatsjes tot 30 km afstand van de mijn. In Limburg heerste geen wo ningnood en de huiseigenaren waren maar al te graag bereid om woningen te verhuren aan de militairen uit Amerika, Engeland, Duitsland, Canada en de Be- neluxlanden. Voorzover zij geen Neder landers zijn, krijgen zij een duurtetoe- slag voor wonen in het buitenland, waardoor zij hogere huren kunnen beta len. Loyaal ontvangen De overplaatsing van Fontainebleau naar Brunssum was natuurlijk een grote overgang voor de militairen en hun ge zinnen. Van de wereldstad naar het rus tieke Limburgse land, maar aanpassings moeilijkheden waren er vrijwel niet. Bo vendien zijn steden als Maastricht, Heerlen. Aken, Keulen en Luik dichtbij. De Limburgers ontvingen hen loyaal en hun gemoedelijkheid werkte aanstekelijk Generaal zonder leger De grote baas hier is de Duitse generaal Jürgen Bennecke, de opvolger van Graf vonn Kielmansegg. Nu, in vredestijd, ls hij een generaal zonder leger. Pas wan neer er een reële oorlogsdreiging ont staat, krijgt hij het bevel over 22 (in dit najaar wellicht 21) divisies van de bij de N.A.V.O. aangesloten landen. Nu kunnen hij en zijn staf van militairen slechts plannen opstellen voor alle mogelijke verdedigingsmethoden, die aan de meest waarschijnlijke en onwaarschijnlijke om standigheden moeten zijn aangepast. Die 22 divisies zijn verdeeld over twee legergroepen, de Northag voor het noor den van Duitsland en de Centag voor het zuidelijke deel van dat land. Beide hebben in oorlogstijd de beschikking over een luchtvloot van in totaal onge veer 1400 straaljagers en 150 raketbatte rijen. Deze raketten en het radarsysteem, dat langs het hele „ijzeren gordijn" staat opgesteld, zijn de enige militaire mid delen, die direct door de N.A.V.O. en in centraal Europa door AFCENT zijn in te zetten. Alle andere militaire mid delen blijven onder nationaal commando tot de spanning, die vrijwel altijd aan een oorlog vooraf gaat, zo groot wordt, dat alle nationale militaire apparaten direct onder N.A.V.O.-bevel worden ge plaatst. Maar daar is heel wat voor no dig Als je iemand in Brunssum vraagt naar z'n mening over de militairen krijg je steeds weer een antwoord in de zin van „last hebben we helemaal niet van ze en ze zorgen voor een hoop ver. tier". Vraag je dan of ze het onprettig vin den te leven rond zo'n hoofdkwartier, waar vast wel een paar Russische ra ketten op zullen staan gericht, dan kijkt men je direct verwonderd, zelfs wat wantrouwig aan. „Daar geloof ik niet in, meneer, die jongens daar" en een hand wijst naar de hoge schachttoren van de Hendriksmijn, „zijn er voor onze veiligheid en ook voor de uwe, U komt zeker uit Holland?" Niet ondergronds Een van de motieven om dit hoofdkwar- SIEENHOFFSTP.53 TEL 28<SZ SOfST GEBORENHerman Balthazar, zoon van H. J. M. Steeneken en H. H. A. van Velzen, Rubenslaan 212. Résal Annelieke, dochter van J. H. W. Jan sen en T. G. Pruis, Van Goyenlaan 70. Adrianus Jacobus Helmus, zoon van A. J. Beijer en M. B. Kok, Braam weg -8. Heidy Elisabeth Bernardina dochter van V. van Berkel en B. W. Wind, Moerbessenberg 27. Evelyn, dochter van C. Edwards en A. H. Laub, Colenso 15. Willem, zoon van W. C. van Schoonhorst en T. Ruttenberg. Beelzlaan 77. Simon Jan Henricus zoon van J. Christiaanse en G. B. van der Kaaij. Plasweg 67. Sandra, doch ter van W. G. Broekhuis en C. H. Lu- ten. Dr. Rupertlaan 33. Huibert Cas- per Johannes, zoon van J. H. van den Deijssel en K. R. Kok, le Heeserlaantje 15. Margaretha Maria, dochter van H. P. Hagen en M. M. C. Mulders Korte Brinkweg 1. Ronald Lodewijk Arie, zoon van L. J. Nuss en W. H. Kaats, Heuvelweg 2b. Andreas Antonius, zoon van A. S. J. Houtman en M. G. Janssen, Ant. van Leeuwen hoeklaan 179, Soesterberg. ONDERTROUWD Berend Lamers Wouter Klaassenlaan 7, Renkum en Jo- hanna Bernardina Pasman, Talmalaan 6 Henricus Wilhelmus Laurentius Maria Loves, Pieter Breughelstraat 87. Hengelo O. en Maria Gijsberta Petro- nella van der Donk, Laan Blussé van Oud Alblas 2, Soesterberg. Arie Baars, Doeslaan 47, Leiderdorp en Geer- truida Johanna Klein, Schaepmanstraat 69. Wilhelmus Leonardus Matheus Verhof stadt, Wolf straat 87, Helmond en Cornelia Johanna van den Hoed, Ring weg 12. Cornelis Petersen, Molen straat 128 en Elisabeth Ruizendaal, Gro te Melmweg 11. Johan Christoffel Westeneng, Nieuweweg 40 en Elisabeth Eernarda Petronella van Schaik, Pieter de Hooghlaan 3. Albert Wouter Hil- horst, Schoutenkampweg 59 en Henrica Gertrud Augusta van Asch, Noorderweg 81. Hendrik Ernst Uiterwijk, Van Straelenlaan 27 en Marionne Jeannette de Koning, Julianalaan 40. Wilhelmus van den Heuvel, Insingerstraat 9 en Adriaantje van Prooijen, Insingerstraat 9. Henricus Antonius Rutgerus Kok. Van Swindenstraat 110, Utrecht en Ma ria Lucia van den Breemer, Beuken laan 55. GEHUWD Willem den Hartog. Groene- weg 2, Bunnik en Martina Hendrika Reinanda van Dijk, Ossendamweg 55. Antonius Timotheus Huurdeman, Zuider end 7, Baarn en Maria Adriana Beijer Beetzlaan 30. Johannes Castricum, Molenstraat 24 en Nora Harskamp, Mo lenstraat 24. Peter Cornelis Spelt Langegracht 23, Amersfoort en Marianne Maria de Vries, Julianalaan 21. Anne Doedens, Kerklaan 88, De Bilt en Hen- riette Wilhelmina van Helsdingen, Prins Bernhardlaan 33. OVERLEDENJohannes Verschuur, 74 jaar, ongehuwd, Schoutenkampweg 2. Lambertus van de Kooij, 84 jaar, ge huwd met G. van Dijk, Van Lennep- laan 55. Catharina Roelfina Hazewin- kel, 71 jaar, ongehuwd, Ir. Menkolaan 35. Peter Joost Smits, 47 jaar, ge huwd met H. C. Borgstein, Chr. Huy- genslaan 165, Soesterberg. Oostelijke overmacht Een oberstleutnant vertelt ons aan de hand van lichtbeelden ook over de mili taire overmacht van de Oosteuropese landen. In Oost-Duitsland alleen zijn al 20 parate Russische divisies en in Polen nog eens 4, terwijl de Russen in hun eigen land binnen een week nog eens zo'n 40 50 divisies op de been kunnen brengen. Daar komen dan nog eens de divisies van de satellietlanden bij. Tegenover de meer dan 700 raketten voor middellange afstand kan de AF CENT niets stellen, die heeft alleen ra ketten voor de kortere afstanden. Ook in de lucht hebben de Oosteuropeanen met 2500 vliegtuigen veruit de meerder heid. De Russische marine heeft volgen Oberstleutnënt Kuhn in de Oostzee een grote overmacht. De admiraal b.d. Sorge, die tot het ge zelschap behoort, knikt. Hij wijst er op, dat de sowjet-marine over typische aan- valsschepen beschikt, in de Oostzee al leen al 95 grote landingsboten. 200 snel- boten, 55 grotere oorlogsschepen en zo'n 70 onderzeeërs. Het vervult de AFCENT-man met zorg. dat de defensie-inspanningen de laatst^ jaren in Oost-Europa met gemiddeli 18 a 20% stijgen per jaar, terwijl die in het westen juist een dalende tendens vertonen en in elk geval niet groter worden. Oost-Duitsland spande dit jaar de „kroon" door haar defensiebudget op de landsbegroting met liefst 60 te ver groten. En naast hun zes divisies hebben de Oostduitsers nog eens een militair ge trainde en zeer grote politiemacht, als mede „bedrijfsordegroepen". Deze heb ben officieel tot taak om de rust en orde in de bedrijven te waarborgen, maar zij beschikken naast de kleine wa pens ook over tanks, kanonnen en mor tieren, waarvan moeilijk kan worden aangenomen, dat die bedoeld zijn om door het kapot schieten van hun eigen bedrijven orde en rust te handhaven. Veel bedrijvigheid De ongeveer 6000 militairen van AF CENT en hun gezinsleden besteden voor omstreeks 50 miljoen per jaar in het land van 't bronsgroen eikenhout. Dat In de reeds gedeeltelijk in gebruik ge nomen flat aan de Varenstraat in het Soesterveen, is zaterdagmorgen de door de firma Middelman, woninginrichting, de fa. Ter Horst, elektrische huishou delijke apparatuur en de fa. Schoema- ker, radio en televisie, ingerichte mo delwoning voor het publiek open gesteld. Door het inrichten van deze woning hopen de genoemde firma's, de nieuwe bewoners van de flats in het Soester veen een handje te helpen bij de in richting van de hun toegewezen woning. Voor veel mensen zal het inrichten van een nieuwe woning geen moeilijkheden geven, maar er blijft toch altijd wel een groep over die met grote dank gebruik maakt van de gegeven voorlichting en de verstrekte adviezen. Doordat de modelwoning door deze drie toonaangevende Soester firma's uiter aard met het allernieuwste op hun ter rein werd ingericht, vormt deze ook voor de mensen die niet of nog niet in het Soesterveen wonen, een ideale ge legenheid om kennis te nemen van de vele mogelijkheden van de moderne meubelen, elektrische huishoudelijke ap paratuur en radio en televisie. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in deze courant. Dir. H W. VellJnga Begrafenis. Crematie, Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 KAMPEREN. Mag ik, zonder spe ciale toestemming van de overheid, men sen op mijn erf laten kamperen Het betreft eigen grond. Antwoord Als eigenaar van een terrein bent u gerechtigd om aan kampeerders en caravanbezitters toestemming te ge ven tot ingebruikneming van uw ter rein. Als officieel kampeercentrum zult echter toestemming moeten hebben van de overheid. Wij raden u aan ter zake contact op te nemen met de A.N.W.B., waarvan het hoofdkantoor is gevestigd te Den Haag, Wassenaarseweg 220, tel. 070-814381. Schrijft u deze in stantie een brief en vraagt u, na uitleg van uw bedoelingen, of U de zaak eens zou kunnen bespreken, mede gezien het belang dat een goed kampeercentrum voor deze instelling heeft. MIDDENSTANDSDIPLOMA. Mijn man is zijn 5 jaar geleden behaalde middenstandsdiploma kwijtgeraakt. Is het mogelijk een duplicaat te krijgen en zo ja, waar AntwoordU kunt een duplicaat van uw middenstandsdiploma aanvragen bij het Bureau Stichting Middenstandsexa men, Laan van Meerdervoort 96a, Den Haag, tel. 070-330144. Behalve naam, adres en geboortedatum moet u ook ver meiden in welk jaar het diploma be haald is en in welke plaats het examen is afgelegd. ZIEKTEKOSTEN. -- Wat wordt ver staan onder „bijzondere ziektekosten" Ik betaal per maand voor mijn vrouw en mezelf ƒ63,50 aan ziektekosten, heb ik dan te maken met bijzondere ziekte kosten, als bejaarde En wat wordt er bedoeld met „eigen bijdrage" in verband met de a.o.w.-verhogingen Antwoord De Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten verzekert vrijwel alle inge zetten des rijks tegen ziektekosten, die verbonden zijn aan behandelingen van bijzonder ingrijpende aard en die bijna door niemand te dragen zijn. Vandaar dat deze regeling zowel de burgemeester, de dokter als de timmerman en gepen sioneerde, de pasgeboren baby en de moeder, maar ook de buitenlandse gast arbeider, die loonbelasting betaalt, aan gaat. De premie wordt uitsluitend be taald door de werkgevers en bedraagt 0,4 °/o van het loon, doch ten hoogste over een bedrag van 15.350,De A.W.B.Z. geeft recht op behandeling en verpleging in erkende inrichtingen voor zwakzinnigen, lichamelijk gehandicapten, geestelijk gehandicapten en in verpleeg tehuizen vanaf de eerste dag. In zieken huizen, sanatoria en psychiatrische in richtingen wordt de behandeling en ver pleging vanaf de 366ste dag betaald. Met de uitvoering van de A.WB.Z. zijn be last de ziekenfondsen, toegelaten parti culiere verzekeringsinstellingen en insti tuten voor de ziektekostenvoorziening van ambtenaren. In bepaalde, dus niet alle gevallen, kan van de patiënt een bijbetaling verlangd worden, waarvan de minister van sociale zaken en volgsgezondheid, B. Roolvink, meent dat de 1000 per jaar voor al leenstaande bejaarden en de ƒ2000 in geval van een echtpjaar (omdat hun be- jaardenverzekeringsuitkering ook hoger ligt) waardevast moeten zijn, met andere woorden als het algemeen kostenpeil ho ger wordt, dan kunnen o.a. ook de a.o.w.-uitkeringen stijgen, maar in dat geval worden de genoemde eigen bij dragen ook enigszins verhoogd. GELDONTWAARDING. Met het oog op een verleend bedrijfspensioen zou ik graag willen weten hoe, tengevolge van de geldontwaarding, de verhouding is tussen de gulden per l-2-'59 en die per l-8-'68. Een schatting is voldoende. Antwoord Men kan de geldwaardeda ling afleiden uit diverse gegevens, b.v. de stijging van goud- en zilverprijzen. de loonstijgingen, na eliminatie van de welvaartsstijging, de prijsstijgingen in de groothandel of in de kleinhandel enz. Deze voeren tot verschillende resulta ten, omdat bij ieder van die criteria andere, storende invloeden meespelen. Bij goud, zilver en onroerend goed b.v. de speculatie op toekomstige prijsstijgin gen. Bij handelsprijzen de invloed van veranderingen in het goederenverbruik, van concurrentieverhoudingen enz. Uit uw vraag begrijpen wij dat u wellicht het meeste belang hebt bij de loonstij gingen en de stijging van de kosten van levensonderhoud. Wij zouden dan de geldwaardedaling ruw geschat, willen stellen op 4 a 5 per jaar, zodat o.i. kan worden gesteld dat de gulden van nu rond 2/3 van de koopkracht heeft van die van 1959. Zoals u al aangeeft in uw schrijven is het duidelijk, dat een nauwkeurige opgave niet mogelijk ls. ZILVEREN GULDENS. In welk jaar zijn of worden de laatste zilveren gul dens geslagen Antwoord Het laatste jaar is 1967. Met dat jaartal zijn nog 7.000.000 guldens geslagen. Er zijn er echter nog maar weinig in omloop gebracht en het ls niet bekend of de overige nog zullen worden uitgegeven. Worden die weer omgesmol ten, dan kunnen deze guldens dus schaars blijven. betekent een geweldige stimulans voor de bedrijvigheid in dit deel van ons land, waar de werkloosheid door de sluiting van de mijnen toch al zo groot is. Daarbij komen dan nog eens de bouwprojecten, die AFCENT opzet Dat betekent ook heel wat voor de Lim burgse economie. Naast de Hendrikmijn gebruikt AFCENT ook de Emmamijn. Van beide mijncom- plexen alleen het bovengrondse deel. Bij de Hendrikmijn zijn voor de vrijgezellen enkele woningcomplexen gebouwd. Vier complexen: één voor de Amerikanen, één voor de Engelsen, één voor de Duit sers en één voor de Canadezen en Bel gen. Het hoofdgebouw is helemaal nieuw en momenteel wordt er gewerkt aan twee kerkruimten, één voor de katholie ken en één voor de protestanten, als mede aan een recreatiegebouw met bio scoop, bibliotheek, studiezaal, café met biljards en televisie en een ruimte waar kleine binnensporten kunnen worden gedaan. Een sporthal en een overdekt zwembad staan nog op het programma. De AFCENT-school is uniek. Die is vlak bij de Hendrikmijn gelegen. De kinde ren van de buitenlanders krijgen hier les volgens de in hun eigen land gel dende systemen. De militairen van AF CENT zijn doorgaans niet langer dan drie jaar bij dit N.A.V.O.-hoofdkwartier werkzaam. Daarna gaan zij weer naar hun vaderland en dan moeten de kin deren zonder moeilijkheden in de scho len daar kunnen worden opgenomen. Daarom krijgen de Amerikaanse leer lingen van Amerikanen les, De Duitse van Duitsers, enz. enz. Beer van een misser in de Bloemen- kwartierverdediging, waarmede hij de stand op 0-3 bracht. Halverwege de tweede helft trapte doelman Bakker de bal uit, maar ging niet snel genoeg naar zijn heiligdom terug, waardoor de Hilversumse mid denvoor over de S.E.C.-doelman heen in het lege doel kon scoren: 1-3. Kort voor het einde bepaalde Nijhuis de eindstand van deze zeer matige wed strijd op 1-4 door een voorzet van op nieuw Van 't Klooster te benutten. T.O.V. OP DE VALREEP NOG NAAST ENERGIEK S.E.C. (Zat.) 2-2 Het in de tweede klasse debuterende S.E.C. (zat) heeft dit weekeinde opnieuw een zeer verdienstelijk resultaat behaald. Tegen het sterke T.O.V. uit Baarn, dat wel als een van de gegadigden voor een promotie recht gevende plaats mag wor den gerekend, behaalden de Soestenaren een 2-2 gelijk spel, waarmede de Baar- naars echter meer tevreden mogen zijn dan S.E.C. De gasten namen tot twee maal toe de leiding, doch pas in de laatste minuten wist T.O.V. dankzij een strafschop nog gelijk te maken. Overigens kwam S E.C. al na drie minu ten vrij gemakkelijk aan een doelpunt. De T.O.V.-achterhoede aarzelde met in grijpen wegens vermeend buitenspel. De arbiter dacht er echter anders over, waarna het voor Stalenhoef geen moeite meer was om de voorzet van Drost in een doelpunt om te zetten. Voor de gelijkmaker, die in de veer tiende minuut tot stand kwam, kreeg T.O.V. de medewerking van doelman Mayer. Deze deed een paar stappen te veel met de bal en veroorzaakte een vrije schop, die ineens en hard werd in geschoten: 1-1. In de tweede helft was S.E.C. zelfs sterker dan zijn tegenstander, wat op nieuw in een voorsprong resulteerde. Het was weer Stalenhoef, die scoorde, nu uit een voorzet van Rouwendaal. S.E.C. leek heel lang deze voorsprong met succes te verdedigen, totdat kort voor het einde Sengers een tegenstan der op ongeoorloofde manier het spelen probeerde te beletten. Aangezien dat bovendien vlak bij het doel gebeurde, leverde dat T.O.V. een strafschop op, die feilloos werd benut en tenslotte toch nog een verdeling van de winst bewerkstelligde: 2-2. BLOEMENKWARTIER 2-S.E.C. 2 1-4 Het eveneens gepromoveerde en ook aanzienlijk versterkte tweede elftal van S.E.C. won zaterdag met 4-1 in Hilver sum van Bloemenkwartier 2. Hop gaf zijn club al gauw een voorsprong door een voorzet van Van 't Klooster te be nutten. Deze laatste speler heeft trouwens een groot aandeel in de overwinning van zijn club gehad, al scoorde hij zelf niet. Maar vaak bediende hij zijn mede spelers van haarscherpe passes, uit één waarvan na twintig minuten De Beer nog eens raak schoot: 0-2. Met deze stand begon men aan de tweede helft. Kort na de hervatting profiteerde De Via een televisiecamera die zal worden bediend door een Amerikaanse austro- naut zullen miljoenen Amerikaanse (en wellicht ook Europese) televisiekijkers in september aanstaande kunnen zien hoe de aarde er uitziet er. wel bekeken van uit een ruimteschip. De Radio Corporation of America heeft namelijk een kleine, lichte televisie camera ontwikkeld, die zal worden mee gegeven aan de bemanning van de Apollo-cabine die in september een tiendaagse ruimtevlucht om de aarde gaat maken. Een draagbare zender zal de opgeno men beelden overbrengen naar twee grondstations in Amerika (de lanceer basis Kaap Kennedy en het vluchtregel- centrum te Houston, in de staat Texas), vanwaar ze zullen worden gerelayeerd naar de omroepstations in de V.S. Daarna de maan! Deze Apollovlucht, te maken door drie man, is de eerste van een serie van vijf. Samen vormen die vijf vluchten de laatste fase van het Amerikaanse maan- programma: de vijfde ervan moet de definitieve maanexpeditie worden. Ook bij die vijfde vlucht - die, als alles goed gaat, nog in 1969 zal worden ge maakt - zullen televisiecamera's de astronauten vergezellen; wij op aarde zullen dus rechtstreeks getuigen kunnen zijn van de eerste wandelingen van mensen op de maan. De vlucht van september wordt de eers te met een bemande Apollo-cabine - een verbeterd type van het ruimte schip waarin in januari 1967 drie astro nauten de dood vonden bij de rampza lige brand op Kaap Kennedy. Drie man De drie hiervoor aangewezen ruimte vaarders zijn Wal ter Chirra (gezagvoer der), Don Eisele en Walter Cunning- ham. Eén van hen zal de camera han teren die ons zal tonen hoe de aarde er van ver bekeken uitziet. Ook zal hij opnamen maken van een entermanoeu- vre tussen de cabine zelf en de tweede trap van de Saturnusraket die het voertuig in zijn baan zal brengen. Die raket is een opgevoerde Saturnus I. De echte maanraket - de Saturnus V - zal, ook nog in 1968, een Apollocabine met de astronauten McDivitt, Scott en Schweickart in een baan om de aarde brengen - ook een vlucht van een dag of tien, in een baan die betrekkelijk dicht bij de aarde blijft. In de eerste helft van het volgende jaar zullen weer drie andere leden van de maanploeg een reis maken waarin zij zich tot op meer dan 7000 kilometer van de aarde zullen verwijderen. Maantje-om Amerikaanse Een extra-inlas het Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak noeng een bietje de gedaachte krieg dat- tut noeng wel gauw veurbie zal weze mft om de woningnood, of mit de kraantekoppe te praote: volleks- vijjaand nommeréén. Nie omdatter noeng genog huuze binne, maor heul gewoon omdatter geen mins meer is die zo veul cente verdient dat- tie zoon huus, dat teugeswoordug ge bouwd word, ken huure. Vollegens Gart is ut noeng haos zo ar- rug dat ajje un bietje haanduge jonge bin, je vaan de cente diejje an huur mot neertelle, haos een eige huus ken bekomme. Noeng al weer een paor weke de eerste minse binne gaon wone in de flets die gebouwd binne in ut Soesderveen, bir' der vaan de week saome mit ming Kneliao is effe gaon kieke. Nie uut niewsgierughied, maor gewoon uut pure belaangstelling. Toeng die huuzemassao op de Eng klaor waas gekomme, das al haos weer een jaor of vief geleje, bink daor netuurluk ok weze kieke, dus ik waas un heul klein bietje op de hoogte vaan watter in Soes zoaal an flets stongd. Ik bin effe gaon int medeihuus datter waas ingerich veur de minse die een huus int Soesderveen krege. Nie inge rich vaan gemeentewege uut, maor deur een paor grote zaoke uut Soes. Noeng begriep ik bar goed da die luu dat niet allenug maor doen om de nie- wc minse een ideetje te geve hoe zullie der eige huus in motte gaon richte, maor dat zullie ok hope dat die minse de spulle die ze nodug hebbe bie hullie kope. Veur ming hebbe ze nog geliek ok. Ongze niewsgierughied kwaam nie alle nug door de vraog hoe of die huuze deruut zouwe zien, maor ok omdawwe in de kraant al een heule kwak aad- vertensies haade gezien waorin minse, die int Soesderveen een huus krege an- geboje, nog veur daat zullie derin zaote, al wilde ruule of mit een aore flet of mit een aor heul huus. Waant ut ken noeng heulegaor wel mooij an doen, maor un heul huus blief veur ellek mins toch ut iedejaol. Toeng wullie in dit meddel rongdliepe, waster ok een maan die daor ok zouw komme wonen, die ming een verhaol vertelde waork stil vaan wier. Tis bar jaamer dak nie veul tied haad om effe nao te gaon oftie vriejer ge liek haad. Waant je ken wel waat ver- telle, maor ut mot ok nog wel waor weze. Die maan zeej dattut allegaor wel mooij en aordug waas, maor dajje daan nie mos vraoge watter alegaor wel en nie in die huuze mog beure Un schilderie an de muur moch daan nog wel, maor zullie mochte niks in de piefons slaon. vollegens die maan mochter zellefs niks op de grongd geplaakt worde. Klaor bejje daormeej. In vergeliek mit de huuze op de Eng, vong Kneliao ut allegaor effe kleiner, ut was messchien allemaol wel weer vief jaor mederner, maor veul ruumte waster nie. Genog om te leve, maor veul spulle mojje in zoon flet nie heb be, waant je weet nie waor je der meej naor toe mot En das netuurluk in deuze tied nie zo bes. Waant noeng de minse steeds meer gelegeheid kriege om hobbies te hebbe, wordt ut steeds meuijeluk er om die hobbies arruguns te beoefene. Ofter zouw arruguns een groot gebouw mott* komme, net as ik op de tillevisie zaag, waor minse buute de deur hullie hob bies kenne beoefene. Maor dat liek ming waat, daat zeker lm Soes nie zaal zijn te verwezelukke. Ne tuurluk nie omdat de barregemeester «i de wethouwers nie zouwe wille, maor omdatter geen cente meer binne. Ak heul eerluk mot weze, daan liek ut ming dat de meeste cente van de gemeenta ut leste jaor binne oppegaon ant bou- we vaan de branadweerkezerne. Ik schaat zo dat de here vaan de Raod da allegaor al weer vergete binne, waant ajje noeng ut raodverslaag lees, dan kommie elleke keer weer teuge, dat ter geen cente binne. Maor jie ken ming glove of nie, die binne allemaol oppe gaon an de niewe braaandweerkezerne. Waant minse as da ding klaor is, daan zalle jullie ok wel effe magge kieke, en zien dat die kezerne, zo bar mooij is, dat de braandweerluu, uuteraord vrie- willug hullie klompe en schoene veur de deur uut motte trekke. maanprogramma is de vierde Apollo vlucht, waarbij drie nog niet aangewe zen astronauten een vlucht om de maan zullen maken. Zij zullen er nog niet landen, maar wel zullen zij de maan be kijken van een afstand van 130 kilo meter. De vijfde vlucht brengt werkelijk men sen op de maan. Het zullen er twee zijn; het derde lid van de Apollobeman- ning blijft in het z.g. moederschip om de maan cirkelen, terwijl de twee an deren in een pendelvoertuig op de maan landen, de omgeving van de landings plaats verkennen en dan weer opstij gen om het moederschip te enteren en met hun collega terug te keren naar de aarde. De reis naar de maan en terug zal acht dagen duren; korter dus dan de oefen- vluchten waarvan we de eerste in sep tember zullen zien maken. Of de tele visie-opnamen die daarbij zullen worden gemaakt ook naar hier zullen worden gerelayeerd is nog niet bekend; bij in formatie bij de N.T.S. bleek mij, dat men daar nog niet eens op de hoogte was van het Amerikaanse plan.

Soester Courant | 1968 | | pagina 3