Soest toen - Soest nu DE N.A.V.0. KAN NADENKEN Het oog gericht op Russisch streven eezeventig verkeersborden maken Soest tweede voorrangsweg rijker INBRAKEN EN AUTODIEFSTALLEN TIJDENS WEEKEINDE IN SOEST Auto door vrachtwagen voor trein langs over overweg geduwd Vrijdag 27 september Poëziemanifestatie in de Vredesweek Jongetje (11) ernstig gewond na botsing met auto Mixed Hockeyclub Soest vergaderde Dinsdag 17 september 1968 47e jaargang no. 76 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Politie hondenvereniging ..De Bewaker" 40-jarig onderwijsjubileum Weer auto geslipt in plas op Soesterbergsestraat Ned. Vrouwen Elektr. Ver. Grote ravage bij ds Van Liere De Russische bezetting van Tsjecho- Slowakije heeft de N.A.V.O. weer eens aan het denken gezet Een tijdland leef de vrijwel overal in Europa de idee, dat in deze tijden het gevaar van een militaire actie uit het oosten te ver waarlozen was en navenant werd door allerlei -uinigingen de kracht van de N.A.V.O. verminderd. Na de gebeurtenissen in Praag is de ze kerheid dat de Sowjet-Unie nooit in plaats van argumenten tanks zal ge bruiken, wel verdwenen. Natuurlijk is het Tsjechische drama in feite iets dat zich geheel afspeelt binnen wat aan vaard wordt als de belangensfeer van de Russen en als zodanig kan er geen bedreiging van West-Europa in worden gezien. Maar meer zekerheid dan een redelijk vertrouwen kan men putten uit het be wustzijn van kracht. Als men zwak is loopt men het risico kennis te ma ken met het onrecht van de sterkste. President Johnson heeft er in een rede tot Amerikaanse oud-strijders nog eens op gewezen. En passant waarschuwde hij de Sowjet-Unie nog eens het ge bruik van tanks in Tsjecho-Solwakije niet te overwegen in zaken waar het westen wel kennelijke belangen heeft, zoals bijvoorbeeld in Berlijn. Praten nodig Wat Johnson opmerkte is in de eerste plaats dat het bij de N.A.V.O. aller eerst gaat om een Europese zaak en t' betekent ook dat de initiatieven dan van Europese zijde zullen moeten ko men. Daar ligt ook het knelpunt. Zolang de N.A.V.O. bestaat zijn de V.S. eigen lijk de enige geweest die hun verplich tingen voor honderd procent zijn nage komen. De andere leden in West-Europa hebben de een na de ander bezuinigingen inge voerd waardoor de kracht van de N.A.V.O. nimmer gekomen is op het beoogde peil en in de loop van de laat ste jaren daar steeds verder beneden is geraakt. Onder die omstandigheden is het duide lijk dat Washington zich niet in de eers te plaats geroepen voelt ertoe bij te dragen dat de kracht van de N.A.V.O. naar een peil wordt opgevoerd dat in het Krem- lin iedere overweging om ergens het ar gument van de tanks te hanteren in de kiem smoort Dit temeer niet omdat in Washington thans wel enigermate pas op de plaats wordt gemaakt in verband Op de Steenhoffstraat is afgelopen don derdag de personenwagen van de 51- jarige P.T.T.-ambtenaar M. van M. uit Amsterdam door een vrachtwagen voor een trein langs over de overweg ge duwd. De P.T.T.-er had zijn wagen voor de rode knipperlichten tot stilstand ge bracht, maar de achter hem rijdende J. G. D. (21) slaagde er niet meer in, zijn met aardappelen beladen vrachtauto tij dig te stoppen. Het gevaarte botster te gen de achterzijde van de personen auto en duwde deze onder de dalende spoorbomen over de overweg heen. Zwaar beschadigd bleef de auto aan de overkant staan. De bestuurder man keerde echter niets. De vrachtauto is voor een technisch on derzoek in beslag genomen. Er bleek nogal wat aan het voertuig te manke ren. De stuurinrichting werkte niet naar behoren, de handrem was defect, het voertuig had slechte banden en ver schillende bouten bleken gebroken. De Soester Kunstenaarsvereniging „Ar- tishock" organiseert voor iedereen in de Vredesweek wederom een poëzie manifestatie in de Mariakerk te Soest- dijk (Nieuwerhoekplein) op vrijdagavond 27 september a.s. om 8.15 uur. Het the ma is dit jaar „De Vrede is voor al len". Er wordt poëzie voorgelezen door de dichteres Hanny Michaelis en de dichter Adriaan Morriën. Eveneens uit eigen werk dragen voor de Waalse dominee dichter Jan Wit uit Ede en de Hilver- surnse poëet Ben Wolken. Uit de Jordaan komt luitenant-kolonel A. M. Bosshardt, terwijl ook gerekend wordt op de medewerking van Robert Adolfs uit Soest en de dichter Ed Hoor- nik, als beiden op tijd terug zijn van hun vakantie. De pop-dichter Peter Aptroot speelt de doordringende één-akter „Help" en de kunstschilder George Bruens te Utrecht leest een aantal opmerkelijke kinder gedichten. De Amsterdamse cabaretière José Men- ke zingt anti-oorlogsliedjes evenals de jonge en succesvolle chansonnier Johan Berenschot met een aantal vlijmscherpe zelfgeschreven protestsongs. De Amerikaanse slagwerker Wally Bi shop, die in Soest woont, zal drummen en Maarten W. Kooy bespeelt een elek tronisch orgel. Verder wordt er gezon gen door de Nederlandse Cantorij in een modern .epertoir. Het hele programma wordt gepresen teerd door Theo Stokkink, bekend radio- en televisiemedewerker. De productie is in handen van Jan Vis ser en Ton Luiting. De opbrengst van deze avond is voor de Vluchtelingenhulp. De toegangskaar ten zijn nu al verkrijgbaar (a ƒ2,bij het V.V.V.-kantoor in Soest. Het terugtrekken van Russische tanks en troepen uit Praag, Brno en Bratisla- wa volgt kort na de terugkeer van pre mier Cernik uit Moskou en het is rede lijk enig verband aan te nemen. Welis waar zouden slechts economische pro blemen aan de orde zijn geweest, die voor de Tsjechen van groot belang zijn maar men kan aannemen dat andere zaken de Russen van meer gewicht lij ken: de normalisatie van de toestand, die voorwaarde zou zijn voor de gehele terugtrekking van de bezetting. In principe maakt het verdwijnen van de Russen uit het straatbeeld de toe stand al direct een stuk normaler. Maar in wezen verandert er niets: de bezet tingstroepen blijven nog wel in de buurt de steden. En in ander opzicht wil het met de normalisering naar Russisch idee niet al te zeer vlotten. Er gaat bijna geen dag voorbij dat niet hetzij partijsecretaris Dubcek, hetzij pre sident Swoboda, hetzij premier Cernik uitdrukkelijk verklaart dat men door gaat met de liberalisatie, een opmerking die veel van zijn kracht verliest door dat doorgaans in een adem tevens aan de journalisten wordt verzocht, nu toch echt de regels van de centuur in acht te nemen en niet zo dubbelzinnig te schrij ven dat men tussen de regels door de precieze bedoeling proeft. Het kan zijn dat de terugtrekking van de tanks uit de grote steden een kosteloos Russische gebaar is om de Tsjechen te helpen overtuigen dat alles weer als vanouds wordt als ze maar doen wat Dubcek van hen vraagt. Het is twijfelachtig of dit ook zo is. De komst van oudminister Koesnetzow uit Moskou naar Praag en Bratislawa is een twijfelachtig teken. Hij is een ge routineerd oplosser van moelijke pro blemen en het probleem waaraan hij is gezet, kan best wezen een oplossing te vinden voor het falen van de Russen om terstond na de inval een hun wel gevallig regiem in het zadel te zetten. Vandaar dat Koesnetzow in Slowakije sprak met Husak, een man die door zijn verleden als gevangene van ex-president Novotny niet in de reuk kan staan een stalinist te zijn, maar die tot dusver van alle Tsjechische prominente com munisten nog het meest onomwonden heeft aanbevolen de Russen geheel en al te gehoorzamen. Het geduld van Koesnetzow is befaamd: hij hoeft niet van de ene dag op de an dere zijn plannen te verwezenlijken. Als maar geleidelijk de ster van Dub cek daalt doordat hij wel gezien is maar niets wezenlijks bij de Russen bereikt, zullen de Tsjechen misschien zelf wel op het idee komen dat ze Husak naar voren schuiven in de hoop dat die meer gehoor vindt in Moskou. Dat zal die dan ook wel mits hij maar wat steviger op treedt bijvoorbeeld om de censuur in te stellen: op te leggen wat Dubcek nu nog beleefd staat te vragen. Het systeem van heel langzaam en heel geleidelijk terugzetten van de klok. KANTMAN. Op de Birkstraat is zaterdag de 11-jari ge A. L. W. R. uit Soest ernstig ge wond geraakt toen hij tijdens het over steken van de weg vanaf de Bilderdijk- laan door een auto werd aangereden. De bestuurder van de wagen, de 63- jarige ambtenaar J. M. uit Beverwijk kon een aanrijding niet meer voorko men. Met ernstig letsel aan het hoofd moest de jongen naar het ziekenhuis worden gebracht. De volgens reglement vastgestelde alge mene ledenvergadering van de Mixed Hockeyclub Soest, juist voor de aan vang van de nieuwe competitie, werd vrijdagavond gehouden in het clubhuis. De voorzitter, de heer C. P. van Asselt, deelde bij zijn welkomstwoord mede, dat het lid, de heer Blom. in Duitsland een ernstig verkeersongeluk is overko men. Spreker wenste hem namens de gehele Hockeyclub spoedige beterschap. Het is de club deze zomer goed gegaan. Er kwamen zoals gewoonlijk enige be dankjes binnen, maar het nieuwe leden tal overtreft de bedankjes. De elftallen staan er goed voor en spreker hoopt op zeer goede resultaten. De voorzitter deelde verder mede. dat van de verzekering bericht is ontvan gen, dat alle leden, spelend of niet-spe- lend, die contributie betalen, met ingang van het nieuwe seizoen verzekerd zijn. Verder is er een schrijven binnengeko men van de Soester Sportstichting, met het verzoek, geen papier, voorwerpen of iets dergelijks op de speelvelden achter te laten (vooral geen flessen). Tenslotte is op de onlangs gehouden dis trictsvergadering besloten, niet toe te staan, dat er tijdens wedstrijden op de hockeyvelden vuurwerk wordt afgesto ken en de spelers(sters) niet aan te moedigen met veel getoeter en uitbun dige vreugde, na het maken van een doelpunt. De voorzitter hoopt, dat men zich hieraan zal houden. Ondanks het feit, dat de Mixed Hockey club Soest gezien de omliggende plaat sen, de laagste contributie van de leden vraagt, ziet het bestuur zich niet ge noodzaakt, deze thans te verhogen. De penningmeester, de heer R. P. Cle- veringa, besprak de begroting 1968-1969 met als inkomsten ƒ11.455,en uitga ven 10.102,Na enige opmerkingen werd de begroting goedgekeurd. De ge bruikelijke rondvraag bracht weinig perspectief. OURANT AboniL p. kwart, f 3,25, per post 4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De politite hondenvereniging „De Be waker" bestond in januari van dit jaar 45 jaar, doch die maand was niet aan lokkelijk om ter gelegenheid van dit jubileum een openluchtfeest te houden. Dat gaat nu gebeuren, en wel op zon dag 22 september a.s. aan het Berken laantje. Het wordt een grote nationale wedstrijd, waaraan o.a. diverse kam pioenen van Nederland zullen deelne men. Des morgens om 9 uur wordt een aan vang gemaakt met de appèloefeningen, terwijl des middags om 2 uur het man- werk begint. Vooral dit laatste is altijd zeer aantrekkelijk voor de toeschouwers. Laten vele Soestenaren blijk geven van hun waardering voor dit werk, dat meestal met een eindeloos geduld ge paard gaat door een bezoek te brengen aan dit openluchtfeest. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie in onze vol gende editite. met de verkiezingen - het is voor geen politiecus nu verkoopbaar de relatie met de Sowjet-Unie nauwer aan te halen - maar in het achterhoofd van president Johnson en wie hem ook op zal volgen moet blijven, dat de twee grote kern machten wel tot een of ander akkoord moeten komen om elkaar niet op te ja gen tot het aanleggen van verdedigings systemen met anti-raket-raketten, waar van de kosten zowel de Russen als de Amerikanen afschrikken. De twee groten zullen met elkaar moe ten gaan praten en dan niet in een sfeer van herbewapening. De kracht van de N.A.V.O. vergroten wordt daardoor een typische taak van de Europese leden - die bijvoorbeeld eindelijk eens erover konden gaan denken ook uit te voeren wat ze indertijd op zich hebben geno- Tijdens de receptie op zondag 13 okto ber van 14.00 uur-15.30 uur in het St. Ludgardusgebouw zal dit cadeau worden aangeboden. Voor de zoveelste maal is zondag op de Soesterbergsestraat een auto in een plas water op de weg geslipt. Ditmaal ge beurde het ongeval ter hoogte van het ziekenhuis Zonnegloren. De 18-jarige timmerman P. S. uit Amersfoort raakte er de macht over het stuur kwijt en botste tegen een in de berm staande boom. Zijn auto werd totaal vernield. De bestuurder zelf kwam er met enkele onbetekenende verwondingen vanaf. Dit jaar zijn op de Soesterbergsestraat al verscheidene malen ongelukken ge beurd wegens plassen op de weg, een keer met dodelijke afloop. Begunstigd door zeer mooi weer, maak ten 50 leden van de N.V.E.V., afd. „Eem- land" een excursie naar de kon. kwe kerijen Moerheim in Dedemsvaart. Over mooie secundaire wegen werd per tou- rmgscar uit Amersfoort gereden naar Apeldoorn, waar de koffie gebruikt werd. Daarna werd de tocht voortgezet, helaas met vertraging in verband met de doopplechtigheid van prins Maurits, waardoor verschillende wegen waren versperd. Na de lunch in Coevorden werden de kwekerijen van bovengenoemde tuinen bezichtigd. Teleurstellend was het even wel dat de dames op 'n te late datum aanwezig waren; vele rozen en andere bloemsoorten zijn in deze tijd reeds uit gebloeid. De voorlichting hieromtrent was niet juist geweest. Het bezoek aan Staphorst moest wegens gebrek aan tijd vervallen. In Harder wijk werd nog even gepauzeerd. Op 18 september is er in de bovenzaal van „Brandpunt" te Baarn een korte lezing van mevrouw A. Hosman-Aart- sen, presidente van de afdeling, over voedingsleer, gevolgd door een leuke voordracht van mevrouw J. Wesselink- Lengkeek. 15 Oktober komen de dames luisteren in het Anna Paulownahuis te Soest naar een causerie „Het wasmiddel in het ge ding", door een lerares van het bureau Arnhem. Sinds verleden week heeft Soest er na de al langer bestaande voorrangsweg Vredehofstraat, Nieuwerhoekplein. Bur gemeester Grothestraat, Van Weede straat, Steen hof fstraat, Torenstraat, Birkstraat Soesterbergsestraat, er een tweede voorrangsweg bij. De verbinding Biltseweg, Koninginne- laan, Beckeringhstraat, Laanstraat, Beu kenlaan, Nieuweweg en Ossendamweg naar de Soesterbergsestraat, is nu tot aan de hoek Schoutenkampweg, na de adviezen van de Soester verkeerscom- missie en het daarna goedgekeurde raadsbesluit, met behulp van rond vijf enzeventig verkeersborden omgevormd in de tweede Soester voorrangsweg. Met het wijzigen van deze vooral op de spitsuren belangrijke route Soester In- dustrie-terrein-Amersfoort, heeft men waarschijnlijk beoogt de „knelpunten" bij de Nieuwstraat, Beetzlaan, Smitsweg en het station Soest-Zuid van gevaar te ontbloten. Toch zal deze oplossing er na onze me ning een van korte duur zijn, want als over enige jaren de Dalweg de ver binding Rijksweg-Soesterveen gaat vor men, lijkt het ons dat die verbinding een hogere mate van verkeers-intensiteit zal halen dan de nu tot voorrangsweg omgetoverde route. Wanneer we daarbij nog in ogenschouw nemen de plaats van de in het struc tuurplan opgenomen „Soester City", om geving Parklaan, dan is deze voorzie ning er naar alle waarschijnlijkheid een die uit nood geboren is. Het afgelopen weekeinde zijn op ver schillende plaatsen in Soest inbraken ge pleegd, terwijl tevens drie auto's werden gestolen. In de nacht van zaterdag op zondag kreeg ds. K. van Liere aan de Regentesselaan ongewenst bezoek. Via 'n open staand bovenlicht heeft men niet behulp van een draadje de spanjolet sluiting van een raam van de bijkeuken geopend, maar de deur naar de eigen lijke woning bleek op slot, waarna men zich via een ingeslagen ruit toegang tot de woning verschafte. Tevens werden breekwerktuigen gebruikt, waarmede vrij veel schade werd aangericht. In de wo ning werden kasten en bureaus na een behoorlijke vernieling grondig overhoop gehaald en doorzocht. De inhoud van enkele kasten werd over de vloer ver spreid. Geld werd echter niet gevonden. Wel vermist ds. Van Liere een aantal gouden en zilveren sieraden met een vrij aanzienlijke waarde. Bij thuiskomst van de bewoners bleek een wastafel lamp, afgedekt met een paar handdoe ken, nog te branden. De inbraak moet kort tevoren zijn gepleegd, maar een onmiddellijk in de omgeving ingesteld onderzoek bleef zonder resultaat. Ook garage Van Kooij aan de Soester bergsestraat kreeg ongewenst bezoek, vermoedelijk in dezelfde nacht. Hier werden de magazijnen aan de achter zijde overhoop gehaald. Men vond twee geldkistjes, waaruit in totaal een bedrag van ƒ260.werd ontvreemd. Tevens is een vrij nieuwe Mercedes meegenomen. Drie schrijfbureaus werden vrijwel ge heel vernield. Uit een volkswagen werd een krikstang gehaald, waarmede een ruit werd ingeslagen. Ook hier werd een vrij aanzienlijke schade aangericht. Tijdens het weekeinde werd tevens voor de zoveelste maal ingebroken in de kiosk van de heer Van Oven aan de Soesterbergsestraat nabij het station Soestduinen. Ook hier werd veel rommel gemaakt, doch er wordt niets vermist. Vermoedelijk is het kwajongenswerk geweest, want in de onmiddellijke om geving bleken langs de Soesterbergse straat verschillende verkeersborden te zijn omgedraaid. Ten nadele van de heer H. H. te Soes- terberg werd van diens erf zondag een auto gestolen. De tijdelijke bewoonster van het pand, mevr. A. K. B. deed zon dag aangifte van de diefstal. De eige naar van de wagen bleek namelijk met vakantie. Zondagmorgen werd ook aan de Birk straat een auto gestolen. Het betrof hier een acht jaar oude DAF van de heer H. W. uit Soest, die het voertuig afge sloten in de berm had geparkeerd. Tot dusver heeft het onderzoek van de politie naar al deze diefstallen en in braken nog geen resultaat opgeleverd. Juffrouw M. Janssen alhier hoopt zon dag 13 oktober a.s. haar 40-jarig ambts jubileum te vieren. Zij is dan tevens 40 jaar als onderwijzeres aan de Maria- school werkzaam. In de 40 jaren tussen 1928 en 1968 heeft de jubilaresse pl.m. 2000 Soester kinde ren de eerste klas doorgeloodst. Dat er in de beginjaren klassen waren met 65 en meer leerlingen was voor haar geen bezwaar om ieder jaar weer opnieuw haar taak met enthousiasme aan te pakken. Haar zuidelijke aard en temperament, juffrouw Janssen is ge boortig uit Maastricht, heeft ze daarbij nooit verloochend. Zij deed haar werk steeds zeer plichtgetrouw en op haar eigen degelijke wijze, onopvallend en bescheiden, maar met uitstekende re sultaten. Vele ouders van haar huidige leerlingen heeft ze ook leren lezen en rekenen. Het is geen wonder dat zij graag hun kin deren toevertrouwen aan de onderwijze res uit hun eigen kinderjaren. Juffrouw Janssen gaat voor 100 op in haar werk voor de jeugd. Ze heeft veel belangstelling voor nieuwe en mo derne stromingen in het onderwijs en weet ze op een sublieme wijze toe te passen. Na 40 jaar ervaring volgt ze nu nog vernieuwingscursussen, omdat zij bij wil blijven in haar vak en van mening is dat haar leerlingen recht hebben om onderwijs te krijgen volgens de nieuw ste inzichten. Bovenal heeft juffrouw Janssen een gro te liefde voor haar kinderen. Ze blijft hen volgen met haar belangstelling, ook als ze al lang van school af zijn. Er heeft zich intussen een huldigings comité gevormd van oud-leerlingen, dat reeds zoveel mogelijk ouders en oud- leerlingen heeft trachten te benaderen d.m.v. een circulaire. Ieder die graag bij wil dragen aan een geschenk voor juffrouw Janssen wordt verzocht dit be drag te storten op de Postgiro van de Raiffeisenbank (no. 212775) met vermel ding „Feestgave Mej. Janssen".

Soester Courant | 1968 | | pagina 1