ALLEEN ADA KOK MAG HOPEN OP SUCCES IN MEXICO tOvSITIEN D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM EEN HARTIG KLAPJE STIJGENDE VALUTA-ONRUST Telefoonnummer ziekenauto 5980 ÏT. C Klaar terwijl u wacht REVEROL SMEERSTATION ESMANN VROOM I DINSDAG 17 SEPTEMBER 1968 4. kleuterjurkje van wollen flannel, versterkt met 20% nylon in leuke kleurtjes, maten 92-110.17.75 l 5a. Terlenka kleuterjack met Helanca manchetten, pile gevoerd, in frisse kleuterkleuren. maten 92-116. maat 92 25.75, K maat 116 29.75 5b. Helanca kleuterpantalon in leuke kleuren, maten 92-116. R\ maat 92 7.95, maat 116 10.90 Kns 6a. Terlenka jongensanorak met Helanca manchetten. ^37 geheel high-pile gevoerd, ook de capuchon, in stoere jongenskleuren. maten 116-152. maat 116 26.75, maat 152 32.75 6b. jongenspantalon in Terlenka whipcord. maten 116-158. maat 11617.75, -> maat 158 22.75 Aan het einde van deze maand zullen de meeste Nederlandse sportlieden, die zijn uitverkoren om ons land te verte genwoordigen op de Olympische spelen van 13 tot en met 26 oktober in Mexico al zijn vertrokken. Zoals gebruikelijk vaardigt Nederland weer een behoorlij ke equipe dames af om bij het zwem men waar te maken, dat Holland nog een woordje mee spreekt. Dat de Neder landse dames kansen hebben op finale plaatsen en eremetaal is wel zeker, want de selectie van het N.o.C. was zwaar. Desondanks verwachten we ve le teleurstellingen voor onze zwemmen de landgenotes. Want laten we reëel de krachtsverhoudingen bekijken: alleen Ada Kok behoort tot de wereldelite. Sterke en brede top Er is een reële kans dat Ada Kok het geweld van de Amerikaanse meisjes zowel op de 100 als de 200 meter vlin- deislag kan weerstaan. Maar zij is dan ook wel de enige, want wij zouden ons sterk moeten vergissen als niet - op de vlinderslag na - bijna alle nummers door Amerika worden gewonnen bij het dameszwemmen. al een hele prestatie mag worden be- als een hele prestatie mag worden be schouwd als men zich daartussen weet te werken. Die grote breedte van de Amerikaanse top bij de dames maakt het ook zeer waarschijnlijk, dat ver scheidene nummers een volledige aan gelegenheid worden van de dochters van Uncle Sam. Ada heeft op de 100 meter vlinderslag een wereldrecord in handen met een tijd van 1 min. 4,5 sec. Dat record ves tigde zij kort na de Olympische Spelen in Tokio, waar zij door Sharon Stouder werd verslagen fl.04,7 tegen 1.05,6). Tij- JUWELIER HORLOGER dens de Amerikaanse selectiewedstrijden voor de spelen werden ook op de vlin- derslc^ bijzonder snelle tijden gemaakt. Tc weinig tegenstand Sharon Stouder plaatste zich niet voor Mexico met een tijd van 1.05,1, want daarmee werd zij vierde. Ellie Daniël (18) won de 100 meter vlinderslag in 1.04,8 en dezelfde tijd noteerde men voor Susie Shields (16), terwijl de derde plaats was voor Toni Hewitt (16) in 1.05.0. De beste tijd van Ada Kok in dit sei zoen was 1.05,0, maar daarbij moet altijd worden bedacht, dat Ada in Europa al zes jaar lang ongeslagen is en nauwe lijks tegenstand van formaat krijgt. Als zij werkelijk alles op alles moet zetten om de Amerikaanse meisjes voor te blijven, dan kan zij best een nieuw we reldrecord zwemmen. De Amerikaantjes hebben al alles laten zien wat zij kun nen. Eigenlijk geldt het zelfde voor de 200 meter vlinderslag. Ook op die afstand hebben Amerikaanse meisjes in de af gelopen jaren vergeefs geprobeerd het record van Ada Kok te verbeteren, dat op 2 min. 21 sec. staat. Dit seizoen heeft Ada al een paar keer binnen de Ame rikaanse recordtijd gezwommen, die To ni Hewitt tijdens de selectiewedstrijden op 2 min. 22 sec. stelde. Ellie Daniël legde deze afstand af in 2.22,9 en num mer drie Diana Giegel (16) kwam tot 2.23.1. Jong U ziet overigens wel hoe jong de Ame rikaanse dames zijn, die de zwemelite van de wereld vormen. Ter vergelijking: Ada Kok is nu 23 jaar. De jongste Ame rikaanse, die naar Mexico gaat, is de 14-jarige Sue Pederson, winnares op de 100 meter vrije slag in 59 seconden, Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 sec. over de baan. De Nederlandse Coby Buter, Cobie Sikkens en Bep Weeteling hebben gewoonlijk 69 k 71 seconden no dig. Wereldrecords Sinds 1965 beheersen de Amerikaanse meisjes ook de schoolslag, waarop zij de hegemonie van de Russinnen hebben overgenomen. Catie Ball vestigde we reldrecords op de 100 meter in 1.14,2 en op de 200 meter in 2.38,5. Voorts kan Debby Meyer vrij zeker zijn van de Olympische titels op de 200, 400 en 800 meter vrije slag, waarop zij tijdens de Amerikaanse selectiewedstrijden in Los Angeles (eind augustus) drie wereldre cords vestigde, die zij al in handen had. Om een indruk te geven hoe snel het zal gaan in Mexico hier de records van Debbie Meyer: 200 meter 2.06,7; 400 me ter 4.24,5 en 800 meter 9.10,4! Naast een te verwachten succes van Ada Kok zal onze vlinderslagzwemster ook een belangrijk aandeel moeten le veren in een eventuele medaille van de ploeg op de 4 x 100 meter wisselslag estafette. In Tokio werd Nederland tweede achter Amerika (4.33,9) in 4 min. 37 sec. voor Rusland, dat 4.39,2 nodig had. De taak van Ada Kok is intussen zwaarder geworden, want naast Rusland voor Jan Henne (20 jr.) in 59,1 en Linda Gustavson (18 jaar) 59,5. Onze Nel Bos 5? tSïitfi?-1 kan, mits zij goed in vorm is, tot 61 staat op 1.19,8. Overigens is er een beste kans dat deze jonge topzwemster in Mexico de beste Nederlandse tijd ver betert. Maar dan zijn de kansen voor onze zwemsters op Olympisch eremetaal wel bekeken, want op de estafette over 4 x 100 meter vrije slag, waarop in Tokio vier jaar geleden nog brons werd ge haald in 4 min. 12 sec., zijn er teveel landen, die ruim binnen de 4 min. 10 sec blijven, terwijl wij naast Nel Bos onvoldoende zwemsters hebben, die bin nen de 63 seconden kunnen zwemmen. En voor onze heren Bob Schoutsen (100 en 200 meter rugslag), Dick Langer- horst (400 en 1500 meter vrije slag) en de ploeg voor de 4 x 200 meter vrije slag mogen we blij zijn met finale plaatsen, maar beslist niet meer. REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Voor de balie: „Ik wou allenig maar een hartig hapje uitdelen!" riep de gulle beklaagde uit, toen de officier van justitie een lange opsomming van zijn daden gaf. „Een hartig klapje zul je bedoelen" ant woordde de politierechter gevat. „Ik zee juist, wie lust er nog wat". „Jaja, en toen liet je ze d'r van lusten". „Hij lustte ze rauw" interrumpeerde een getuige die niet was gedagvaard. Maar hem werd de mond gesnoerd. Er waren al getuigen genoeg, die omstandig kon den uitleggen wat er gebeurd was op die zoele zomeravond, toen menigeen de neiging voelde opkomen naar een avond wandeling. Dat gaf nog laat op de avond een hele drukte bij de automaten met de hartige hapjes. Want veel late avond- wandelaars kregen trek van dat late wandelen en richtten, hun schreden naar de warme kroketten, worstjes en gehaktballen. Daar bij die automaten vielen de hartige klapjes. „Ik ben altoos royaal" vertelde de smul- grage verdachte. „Ik zee nog teuge Ti neke, da's me vrouw moet U wete, Ti neke gééf me je portemonnee, kind, ik trakteer." „En hoeveel personen trakteerde U van dat geld van uw vrouw?" „Met z'n vieren kwamen we daar." „Jaja en daarvan moesten er drie naar het ziekenhuis en bovendien had U nog iemand geraakt die er helemaal niet bij hoorde. Mooie traktatie, vindt U zelf ook niet?" „Dan motte ze maar niet amme Tineke komme". Uit het getuigenverhoor kwam echter vast te staan, dat deze verdachte z'n eigen Tineke gelijk met de beide andere gasten het ziekenhuis in sloeg. Over de beweegredenen liepen de meningen hef tig uiteen. Tineke vertelde, dat haar man „aanminnig" met haar vriendin deed en dat de man van die vriendin zich over het gedrag van zijn eega op wond. De vriendin verklaarde onder ede, dat Tineke haar de warme worst opzettelijk uit de mond had gestoten en dat zij toen gedwongen was, Tineke's man een tweede worstje af te smeken. Haar echtvriend werd een vechtvriend, omdat volgens zijn eigen verklaring zijn boezemvriend handtastelijk werd in de buurt van de boezem van de vrouw van zijn boezemvriend. Daar zou deze vrouw van deze boezem vriend liplastelijk van zijn geworden en dat resulteerde in vuisttastelijkheid van Tineke met tot gevolg een gescheurde lip bij de vrouw van de laatstgenoemde boezemvriend. Daarna zou de verdach te een fietspompje hebben losgehaakt van een fiets, die bij de automatenhal stond, en met deze ijzeren knots beurte lings op vier hoofddeksels hebben gesla gen. Dat was één hoofddeksel teveel. Dat kwam, omdat in het naburige woon huis een koperen huwelijksfeest werd gevierd. Een van de bruiloftsgasten kwam aan de voordeur een luchtje scheppen, luidkeels zingend dat zijn feestneus in de la-la-la-la lag. Hij droeg daarbij een carnavalssteek op het hoofd en een halfvol bierglas in de hand. Toen hij het opgewekt krijtend clubje ont waarde, meende hij dat daar bij de au tomaten de polonaise werd ingezet en voegde hij zich bij het slaande gezel schap. De royale worstverdeler zag ech ter in deze zanger een nieuwe bemoei al en tikte ook hem met de fietspomp op de feestmuts. De feestneus bleef hokkend in de la-la-la-la steken, terwijl het lichaam van de bruiloftsganger zich voorzichtig in de goot vlijde. „Vier slachtoffers dus" telde de officier, „van één dader". „En mijn bloeiende lip dan?" kreet de vriendin met de boezem. „Dat hep die vrouw van 'm geflikt!" Maar bedoelde vrouw was niet vervolgd, omdat haar boezemvriendin geen aanklacht had in gediend. ,,'t Wordt gevaarlijk, verdachte vrij rond te laten lopen, want hij loopt 1 op 4" rekende de officier uit. Daarom eiste hij ƒ150 boete of vier weken en een voorwaardelijke straf van 2 we ken met een proeftijd van een jaar. Uit de boezem klonk nu onderdrukt gesnik. De rechter vonniste conform. „Kannie gelijk de kast in", zei z'n eigen ▼rouw hardvochtig, „want mijn porte monnee krijgt ie niet meer." sec. komen. Het is jammer, dat de Zuidafrikaanse wereldrecordhoudster Karin Muir er niet bij kan zijn om de Amerikanen op de 100 en 200 meter rugslag partij te geven. Overigens wordt het op de rug- slagnummers toch een interessante strijd, want de Franse Christine Caron heeft de hoop nog niet opgegeven om nog eens olympisch goud te verdienen. Toch zal zij sneller moeten gaan dar» de 68 sec., die zij pleegt nodig te hebben op de 100 meter, want de Amerikaanse Kaye Hall (17), gaat in ongeveer 66,5 Frankrijk en misschien Australië gega digden voor zilver en brons. Goud re serveren we maar vast voor Amerika, dat tot een tijd van omstreeks de 4 min. 25 sec. moet kunnen komen. Zwak Als we de beste tijden van de Neder landse dames bij elkaar optellen komen we tot een tijd van bijna 4 min. 35 sec. Het zwakke punt ls voor Nederland de schoolslag. De meeste andere landen die tot de concurrentie kunnen worden ge rekend, hebben wel een zwemster, die tot 1.16 k 1.18 kan komen, maar het Nederlandse record van Marjan Janus De slechte situatie van de Britse eco nomie heeft niet lang geleden geleid tot een flinke devaluatie van het Engelse pond sterling. Sindsdien, maar ook daar voor reeds heeft het gegonsd van valu tageruchten. Nu eens zouden de V.S. de goudprijs herzien, dan weer zouden de Fransen devalueren na de grote staking en tenslotte doken er geruchten op dat het Engelse pond opnieuw een veer zal laten. De laatste weken worden de berichten talrijker over een herwaardering van de Duitse mark. Deze berichten werden in de rug gesteund door overleg van Britse en Duitse financiële autoriteiten. Het rommelt bepaald aan het monetaire front. E is op zichzelf al een ongunstig te ken aan het economisch firmament om dat dit gerommel er toe leidt dat er internationale kapitaalverschuivingen plaatsvinden die noch gunstig zijn voor de kapitaalmarkt, noch goed doen aan de wereldhandel. Schade Wij hebben gezien hoe de stakingen in de V.S. hebben toegebracht aan de eigen industrie. Vooral dreigende stakingen in Amerika hebben ertoe geleid dat ve len zich in West-Duitsland door aan kopen gingen dekken. De troebelen in Frankrijk hebben de Westduitse econo mie ook de wind in de zeilen gegeven. Een geweldig export-offensief in de bondsrepubliek gedurende het jaar 1966, waarin de economie daar 'n deuk kreeg, is niet zonder succes gebleven en werpt ook nu nog resultaten af. Al jarenlang vertoont de Westduitse betalingsbalans een positief saldo. Men heeft bij onze oosterburen de ontwikkelingshulp opge voerd. Daarnaast is de Westduitse ka pitaalmarkt opengesteld voor buiten landse leningen, waarvan op ruime schaal gebruik is gemaakt. Het heeft allemaal niet geholpen om meer evenwicht te brengen in de be talingsbalansen van andere Westeuro- pese landen en ook heeft het de V.S. niet voldoende geholpen de dollar in glorie te herstellen. Het is dus geen wonder dat een aantal internationale valuta-deskundigen van mening is dat de D.M. geherwaardeerd moet worden door een revaluatie, een waardever meerdering. Verzet Van Duitse zijde merken wij een fel verzet op, vooral in kringen van de zware industrie die in haar exportpro gramma ernstig zou worden getroffen. Bezien wij het geurcht in E.E.G.-ver- band, dan zou Frankrijk een revaluatie van de D.M. goed van pas komen om zijn verstoorde economie weer in het gareel te brengen. De positie van Italië op de exportmarkt en de arbeidsmarkt zou worden versterkt. Nu is het voor Nederland van belang om na te gaan hoe onze economie zou reageren op een herwardering van het Westduitse be taalmiddel. Als de D.M. voor ons duurder wordt, dan zullen wij geneigd zijn minder bij onze oosterburen te kopen. Wij zouden bijvoorbeeld meer in Engeland gaan kopen en in de V.S. Beide landen zou dit aangenaam zijn, terwijl de Engelse en Amerikaanse kooplieden in andere landen ook orders van de Duitsers zou den wegkapen. Anderzijds zouden Duit se zakenmensen hun aankopen in Ne derland vergroten. Vanuit ons land zijn er maar geringe transportkosten dus met name de industrie in Twente en Noord-Nederland zou ervan profiteren. Meer orders Wij weten hoezeer de Nederlandse eco nomie met de Westduitse verbonden is. Dat blijkt o.m. ook uit de betekenis van de haven van Rotterdam. Het grootste deel van de daar aangevoerde goederen belandt in West-Duitsland. En nu zien wij de gevolgen van een revaluatie. Het Nederlandse bedrijfsleven zal meer or ders krijgen. De werkgelegenheid in de export-industrie en -handel zal sterk toenemen. Onze structuurwerkloosheid zou spoedig tot het verleden behoren. Voor onze grensprovincies vooral zou dit gunstig zijn. Maar ook west-Nederland zou zijn eco nomie zien versterkt. De daar nu heer sende volledige werkgelegenheid zou spoedig zijn omgezet in een immense oversoanning van het produktieapparaat, gepaard aan de arbeidsschaarste. Het zou een verdere prijsstijging in de hand werken en tevens een duidelijke loon- inflatie. Er zou een groter in ons voor deel uitvallend prijsverschil ontstaan voor een reeks artikelen, dat de Duit se aankopen in de grensprovincies zou stimuleren. De „Butterfahrten" zouden herleven en ons toerisme zou wel va ren bij de prijsverlaging, die onze toe ristenindustrie t.o.v. de Duitse mark zou ondergaan. En de gulden? In de vergelijking zijn dus positieve zowel als negatieve aspecten te vinden voor ons economisch leven, waarbij wel moet worden aangetekend dat het West duitse bedrijfsleven weing voelt voor een waardeverandering in de wissel koers. Niemand verliest graag eenmaal verworven afzetgebieden. Het behoort stellig tot de mogelijkheden dat wij gedwongen zouden zijn een re valuatie van de D.M. te laten volgen door een zelfde stap voor de gulden. Dat is vorige maal ook gebeurd. Voor ons bedrijfsleven in zijn totaliteit zou dat stellig funest zijn, omdat er dan druk komt op onze export naar staten buiten de E.E.G. maar ook voor de uit voer naar enkele partners. Met onze relatieve en absolute overbe volking, met ons nog zeer kwetsbare industrie-potentieel zijn wij niet ge roepen tot herwaardering van ons be taalmiddel. Wij moeten nu al rekening houden met de importbeperkende maat regelen van Engeland en de V.S. terwijl onze export naar Noord-Amerika toch al verre van voorbeeldig is. Climax Wij zullen de koele economische be slissing van de experts moeten afwach ten. Het is mogelijk dat de eventuele beslissing voor gewijzigde muntwaar- dering wordt genomen tijdens de jaar vergadering van het Int. Mon. Fonds te Washington, die in september wordt gehouden. Schone berichten met ontken ningen zijn nimmer betrouwbaar ge weest. Wel is het te wensen dat bij ge wenste veranderingen bij verschillende munten de beslissing tegelijk valt. Ook hopen wij daarbij dat de koers van de gulden ten opzichte van de dollar niet lager wordt. Zeker is dat de bestaande onrust op de valuta-markten niet kan voortduren en dat wij langzaam naar een climax groeien, die meestal de onrust versterkt. Want het duurt jaren voordat een munt het vertrouwen herkrijgt van weleer wanneer zijn waarde, vooral in bene denwaartse richting, wordt aangetast. 1. meisjesjurk in keper Terlenka met krijtstreep, in o.m. marine en wit. maten 146-167. 34.75 2. meisjesjurk van polyester/wol in Prince de Galles ruiten, piqué kraag en manchetten, in o.m. marine, maten 116-140. maat 116 26.75, maat 140 29.75 3a. Terlenka jongensjacket met Helanca kraag, echte borgvoering. tweezijdig te dragen, kontrasterende kleuren- kombinaties. maten 128-170. maat 128 35.75, maat 17042.75 3b. corduroy jongenspantalon in beige of bruin, maten 128-170. maat 12819.75, maat 170 24.75 en b. Amersfoort Heeft van alles zoveel meer

Soester Courant | 1968 | | pagina 9